Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θέλουμε να γνωρίζουμε την ηλικία των συνομιλητών μας ;
ΝΑΙ 78 67,24%
ΟΧΙ 38 32,76%
Ψήφισαν: 116. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 10-07-08, 21:08
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θέλουμε να γνωρίζουμε την ηλικία των συνομιλητών μας ;
Ψήφισα ΟΧΙ .
Η δήλωση της ημερομηνίας γέννησης κατά την εγγραφή είναι μια καθαρά διαβλητή διαδικασία , καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα διασταύρωσης των στοιχείων , πόσο δε μάλλον επιθυμία.
Συμπερασματικά, η αναγραφή της δηλωθείσας ηλικίας σε κάθε δημοσίευση των χρηστών (post) είναι για μένα άκυρη.

Ωστόσο, εφόσον υπάρχει επιθυμία μιας ικανής ομάδας μελών της κοινότητας ώστε να μπορούν να δηλώσουν - κατά βούληση - την ηλικία τους στις τυχούσες δημοσιεύσεις τους, θεωρώ ότι πρέπει να τους δωθεί αυτή η δυνατότητα.

Αρκεί, να μην επηρεάζεται αρνητικά ή έστω σε ελάχιστο βαθμό , η λειτουργικότητα της κοινότητας. Αυτό είναι θέμα του τεχνικού διαχειριστή της κοινότητας Nocturnal. (Νομίζω, ότι δεν υπάρχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα με την προσθήκη αυτού του στοιχείου) .

Επιπρόσθετα , θεωρώ θεμιτό να μπορεί κάποιος να δηλώνει κατά βούληση και άλλα προσωπικά του στοιχεία που μπορούν να δημιουργήσουν μια ολοκληρωμένη , "πρώτη" εικόνα όπως π.χ. το φύλο .
Ανάλογα λοιπόν με τα αιτήματα και τα ερισμάτα που έχει το καθένα θα προσωρήσουμε.

Διαχειριστικούς χαιρετισμούς.
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-07-08, 08:13
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Άπαν
Ψήφισα ΟΧΙ .
μπραβο πασα μου !
Η δήλωση της ημερομηνίας γέννησης κατά την εγγραφή είναι μια καθαρά διαβλητή διαδικασία , καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα διασταύρωσης των στοιχείων , πόσο δε μάλλον επιθυμία.
αυτοι που διασταυρωνουν ειναι οι μστκες υπηρεσιες και οι δυναμεις ασφλειας και οχι εμεις νομιζω.
και αλλωστε γιατι να το κανουμε αφου δεν ειμασθε κατι αναλογο !
αφου οποιος δηλωνει αλλα αντ αλλων απλα νομιζω οτι δε πρεπει να μας αφορα !

Συμπερασματικά, η αναγραφή της δηλωθείσας ηλικίας σε κάθε δημοσίευση των χρηστών (post) είναι για μένα άκυρη.
...
οποτε απ τα λεγομενα σου
τουλαχιστον τα μισα απ αυτα γραφονται σε καποιο ποστ ειναι ΑΚΥΡΑ αφου δε διασταυρωνονται
(συμφωνα με το συμερασμα σου παντα) !

Ωστόσο, εφόσον υπάρχει επιθυμία μιας ικανής ομάδας μελών της κοινότητας ώστε να μπορούν να δηλώσουν - κατά βούληση - την ηλικία τους στις τυχούσες δημοσιεύσεις τους, θεωρώ ότι πρέπει να τους δωθεί αυτή η δυνατότητα.

Αρκεί, να μην επηρεάζεται αρνητικά ή έστω σε ελάχιστο βαθμό , η λειτουργικότητα της κοινότητας. Αυτό είναι θέμα του τεχνικού διαχειριστή της κοινότητας Nocturnal. (Νομίζω, ότι δεν υπάρχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα με την προσθήκη αυτού του στοιχείου) .

Επιπρόσθετα , θεωρώ θεμιτό να μπορεί κάποιος να δηλώνει κατά βούληση και άλλα προσωπικά του στοιχεία που μπορούν να δημιουργήσουν μια ολοκληρωμένη , "πρώτη" εικόνα όπως π.χ. το φύλο .
εμενα παλι μου ειναι αδιαφορο το φυλο αλλα αν ητο βολικο για αλλους κατι τετοιο , σε ενδεχομενη δημοσκοπηση θα ψηφιζα ΝΑΙ για να τους διευκολυνω .
Ανάλογα λοιπόν με τα αιτήματα και τα ερισμάτα που έχει το καθένα θα προσωρήσουμε.

Διαχειριστικούς χαιρετισμούς.
μεγιστε ΑπΑν

ηταν ενα παραδειγμα ευγενικη προσφορα
αντιστροφως αναλογο απ αυτο που (εν μερει) συμβαινει στο θεμα !
αυτος ειναι και ο λογος που αναρτησα δημοσκοπηση .
αν και εχω δηλωσει εξ αρχης οτι το αποτελεσμα της μου ειναι αδιαφορο . (απ τη στιγμη που εστω και ενας 2 ,3 ψηφισαν ΝΑΙ ).

Τελος αντιλαμβανομενος οτι ο τροπος σκεψης μου και η αναπτυξη του θεματος ισως να ειναι δυσκολονοητος για αρκετους εν τουτις τον υποστηριζω διοτι διακρυνω σε αυτον ενα ψηγμα λογικης συναφειας αλλα και μια ευχρηστη καινοτομια που εκτος της οπτικης καλαισθησιας θα αποτελεσει μια ευκολια προς τη συγγραφικη δημιουργια εστω για καποιους ολιγους.


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 14-07-08, 15:04
Το avatar του χρήστη dark angel
dark angel Ο χρήστης dark angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

ψηφισα ναι γιατι καλο ειναι να γνωριζουμε την ηλικεια στην οποια βρησκεται ο συνομιλητης μας για να ξερουμε ως ακριβως να του μιλησουμε.γιατι αλλιως μιλας σε καποιον 15 χρονων και αλλιως σε καποιον 35.μονο για αυτο το λογο και για κανεναν αλλον...
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 14-07-08, 16:58
Το avatar του χρήστη ΧΡΟΝΟΣ
ΧΡΟΝΟΣ Ο χρήστης ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΙΑ
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dark angel
ψηφισα ναι γιατι καλο ειναι να γνωριζουμε την ηλικεια στην οποια βρησκεται ο συνομιλητης μας για να ξερουμε ως ακριβως να του μιλησουμε.γιατι αλλιως μιλας σε καποιον 15 χρονων και αλλιως σε καποιον 35.μονο για αυτο το λογο και για κανεναν αλλον...
Είπα να μην απαντήσω και φανώ κακός, αλλά δεν μπορώ...
Ρε συ dark angel είναι κριτήριο αυτό? Δηλαδή να κρίνουμε τους ανθρώπους και τα λεγόμενα τους με βάση την ηλικία τους, με βάση το βιοτικό τους επίπεδο, με βάση την καταγωγή τους, με βάση την ανορθογραφία τους?
Δεν νομίζω να το θελες αυτό...
Γι αυτό καλύτερα ας απαντάμε και ας κρίνουμε τον κάθε έναν αντιμετωπίζοντας τον ως άνθρωπο, εκτός και αν πιστεύεις ότι η λέξη ηλικία βγαίνει από την λέξη βλακεία
__________________
http://paysanias.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 14-07-08, 17:22
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΡΟΝΟΣ
Είπα να μην απαντήσω και φανώ κακός, αλλά δεν μπορώ...
Ρε συ dark angel είναι κριτήριο αυτό? Δηλαδή να κρίνουμε τους ανθρώπους και τα λεγόμενα τους με βάση την ηλικία τους, με βάση το βιοτικό τους επίπεδο, με βάση την καταγωγή τους, με βάση την ανορθογραφία τους?
Δεν νομίζω να το θελες αυτό...
Γι αυτό καλύτερα ας απαντάμε και ας κρίνουμε τον κάθε έναν αντιμετωπίζοντας τον ως άνθρωπο, εκτός και αν πιστεύεις ότι η λέξη ηλικία βγαίνει από την λέξη βλακεία
ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΧΡΟΝΕ ..... !
αυτο που προκυπτει ειναι πως
τελικα η καλοσυνη δυσκολα χαριζεται.....
ενω η κακια περισσευει....

νταρκ αντζελ υπαρχουν αλλοι που βρισκουν το κριτηριο σου λογικοτατο !

ενοειται πως η ηλικια συνδιαζεται με τα λεγομενα καποιου (ισχυει και νομικα )

χρονε να μιλησω μονο για μενα και μη το γενικευσω αφου δε ξερω αν ισχυει και για αλλους αλλα θα μου επιτρεψεις τον πληθυντικο ....
"εδω μεσα δε κρινουμε απλα απανταμε και θετουμε τη γνωμη μας"
ελπιζω να μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα του κρινω εναν 18χρονο (μακρυα απο εμας – φτου κακα) με το απανταω σε εναν 18χρονο !

οπως μας το λες οποιος δηλωνει ηλικια και εστω τρεφει καποιο σεβασμο προς τους υπολοιπους, ασχετου ηλικιας ειναι βλαξ και οχι ανθρωπος ....

τουλαχιστον η κοπελα ειχε ενα λογο και ψηφισε τοιουτοτροπως ...
εσυ τι ειχες ;
οτι σου τη σπαει να βλεπεις την ηλικια καποιου στο ποστ του ενω τη βρισκεις με το location ;
τα ως ανω λεγομενα σου αντιφασκουν με το τροπο που της απαντησες οποτε οσο και να προσπαθεις να την υποβιβασεις μεταφορικα σ εχει "λιωσει" ασυζητητι ....

τα δικα μου λαθη με πρασινο πλζ ...
κ αμα δε βαριεσαι βαλε τους τονους σε πορτοκαλι αποχρωση !


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 14-07-08 στις 17:34
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 14-07-08, 17:48
Το avatar του χρήστη ΧΡΟΝΟΣ
ΧΡΟΝΟΣ Ο χρήστης ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΙΑ
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
οπως μας το λες οποιος δηλωνει ηλικια και εστω τρεφει καποιο σεβασμο προς τους υπολοιπους, ασχετου ηλικιας ειναι βλαξ και οχι ανθρωπος ....
Αν αυτό κατάλαβες...Τότε θα πρότεινα εδώ μέσα μαζί με την ηλικία μας να αναγράφεται και ο δείκτης αντίληψης του κάθε ενός για να ξέρω πως θα του απαντάω...
Τέλος να πω ότι από παπαγαλάκια και κολαουζα εδώ μέσα έχω χορτάσει...Σεβαστή η άποψη σου αλλά άφησε την κοπέλα να πει την άποψη της και μην πετάγεσαι σαν λιοντάρι οριοθετώντας την περιοχή σου.
Αλήθεια θεωρείς με το να λες
Παράθεση:
τα ως ανω λεγομενα σου αντιφασκουν με το τροπο που της απαντησες οποτε οσο και να προσπαθεις να την υποβιβασεις μεταφορικα σ εχει "λιωσει" ασυζητητι ....
ότι τώρα θα βάλω τα κλάματα και θα πάω στην μαμά μου?Σκοπος δεν είναι ποιος θα ''λιώσει ποιον'' αυτά τα κάναμε στα 5 μας αλλά αν εσένα σε εκφράζει αυτή η άποψη τότε θα πρέπει να νοιώθεις υπερήφανος γι αυτό.

Υ.Γ. Στέφανε φέρε τα κουταλάκια να με μαζέψεις έχω λιώσει...
Υ.Γ2 Δεν ξαναπανταω επί του θέματος…
__________________
http://paysanias.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 14-07-08, 18:27
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΡΟΝΟΣ
Αν αυτό κατάλαβες...Τότε θα πρότεινα εδώ μέσα μαζί με την ηλικία μας να αναγράφεται και ο δείκτης αντίληψης του κάθε ενός για να ξέρω πως θα του απαντάω...
δεκτο αν το κανεις θα ψηφισω ΝΑΙ κ ας ειμαι minor
Τέλος να πω ότι από παπαγαλάκια και κολαουζα εδώ μέσα έχω χορτάσει ( α μπα ; σου εχει ξανατυχει ; για πες για πες...)
Σεβαστή η άποψη σου αλλά άφησε την κοπέλα να πει την άποψη της και μην πετάγεσαι σαν λιοντάρι οριοθετώντας την περιοχή σου.
τελικα τι ειμαι αποφασισε .. παπαγαλος κολαουζος η λιονταρι ;
σ ευχαριστω πολυ που σεβεσαι την αποψη μου !

Αλήθεια θεωρείς με το να λες ότι τώρα θα βάλω τα κλάματα και θα πάω στην μαμά μου?Σκοπος δεν είναι ποιος θα ''λιώσει ποιον''
ναι δεν ειναι αυτος ο σκοπος συμφωνω , αλλα εσυ φερθηκες σκαρτα πρωτος ! μηπως το ξεχασες ηδη ; αυτά τα κάναμε στα 5 μας αλλά αν εσένα σε εκφράζει αυτή η άποψη τότε θα πρέπει να νοιώθεις υπερήφανος γι αυτό.
υπερηφανος μπορει μπαγλαμας οχι !

Υ.Γ. Στέφανε φέρε τα κουταλάκια να με μαζέψεις έχω λιώσει...
(να υποθεσω πως ζητας βοηθεια ; δε χρειαζεται να νιωθεις στριμωγμενος συζητηση κανουμε )
εξαλλου μη ξεχνας πιο πανω εσυ μιλησες ΓΙΑ κολαουζους και παπαγαλακια )

Υ.Γ2 Δεν ξαναπανταω επί του θέματος…
κατα τη γνωμη μου αν ειναι να απαντας με τετοιο προσβλητικο κακοβουλο τροπο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις !
βεβαια επειδη δεν γραφω κατοπιν συνενοησης ισως η γνωμη μου να ειναι ακυρη ....

η τελευταια σου παραγραφος ισως με κανει να ανακαλεσω το χιουμορ στα "περι κλικας" (με τη καλη εννοια βεβαια παντα) που εγραψα στην αρχη , αφου ειναι πλεον εμφανες οτι δε μπορεις να συζητας χωρις στηριξη απο αλλους ......
αν δε καταλαβα καλα τοτε τι χρειαζοταν ο Στεφανος ;


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 14-07-08, 18:44
Το avatar του χρήστη ΧΡΟΝΟΣ
ΧΡΟΝΟΣ Ο χρήστης ΧΡΟΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: ΔΡΟΣΙΑ
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν δε καταλαβα καλα τοτε τι χρειαζοταν ο Στεφανος ;
Πάλι δεν κατάλαβες...Αγαπητέ lux από δω και πέρα για να μην κουράζουμε και τους υπολοίπους θα τα λέμε με π.μ.
Υ.Γ. Αν τους φίλους σου τους θεωρείς ''κλίκα'' τότε ναι έχουμε ''κλίκα'' εδώ μέσα
όπως έχεις και συ(με βάση την θεωρία σου)
__________________
http://paysanias.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 14-07-08, 23:35
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Φιλε Lux, εαν καποιος θελει να βαλει την ηλικια του καπου στο ποστ του, γιατι να μην τη βαλει κατω-κατω στην υπογραφη του?
Ακομα και αν βαριεται, δεν θα χρειαζεται να την γραφει... και αν θελησει καποια στιγμη, τη σβηνει και... μην τον ειδατε τον Παναη...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 14-07-08, 23:59
Το avatar του χρήστη dark angel
dark angel Ο χρήστης dark angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΡΟΝΟΣ
Είπα να μην απαντήσω και φανώ κακός, αλλά δεν μπορώ...
Ρε συ dark angel είναι κριτήριο αυτό? Δηλαδή να κρίνουμε τους ανθρώπους και τα λεγόμενα τους με βάση την ηλικία τους, με βάση το βιοτικό τους επίπεδο, με βάση την καταγωγή τους, με βάση την ανορθογραφία τους?
Δεν νομίζω να το θελες αυτό...
Γι αυτό καλύτερα ας απαντάμε και ας κρίνουμε τον κάθε έναν αντιμετωπίζοντας τον ως άνθρωπο, εκτός και αν πιστεύεις ότι η λέξη ηλικία βγαίνει από την λέξη βλακεία


χρονε δεν εννοουσα πως θα διαβαζω κατι που εστειλε ενα μελος και θα του δινω σημασια αναλογα με το αν ειναι μικρος ή μεγαλος.και δεν ανεφερα ολα οσα λες για το οτι κρινω τους αλλους με βαση το βιοτικο τους επιπεδο, την καταγωγη τους κ.τ.λ απλα ειπα πως σε καποια θεματα η ηλικια εχει σημασια στο πως θα απαντησεις στο αλλο μελος.δεν καταλαβαινω γιατι τετοια επιθετικοτητα.απλα απαντησα σε ενα θεμα.το αν συμφωνεις μαζι μου ή οχι δικη σου δουλεια(και δεν εχει καμια σχεση το αν εκανα καποια ορθογραφικα λαθη στην συζητηση αυτη...εκτος και αν ειναι αυτο το θεμα και δεν το καταλαβα)
LuX ευχαριστω για την υποστηριξη.
(χρονε μην ξεχασεις να ελεγξεις τα ορθογραφικα απο αυτο το μηνυμα μου...)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.