Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-03-12, 12:48
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Όχι, έτσι το είπα.

Για να μη χάσει η fantasy την έμπνευσή της και δεν ξαναδιαβάσουμε για ελαφάκια πάλι και μάλιστα πληγωμένα. Τελικά, μόνο εγώ κι ο Voel το διαβάσαμε! Ήρωες μεσ' τα χαλάσματα! Άσε που φτάνουμε αισίως τις 5 σελίδες. Στόχος εκ του μακρώθεν άλλαξε σε εκ του κοντώθεν! Βαστάτε αδέρφια. Γιορτάστε μέχρι την επόμενη (πως να το πω) που θα διαβάσουμε! Tragic!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vakryle : 22-03-12 στις 13:08
  #32  
Παλιά 22-03-12, 12:58
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

οχι ρε συ...κι εγω τα διαβασα ολα τα διηγηματα της φαντασυ, μαλιστα σε ενα πηρα και μερος...στην αρετη νομιζω ε φαντασυ?

και μπορω να πω οτι τα πιο πολλα μου αρεσαν ....θα συμφωνησω με την χιμαιρα στις επισημανσεις, αλλα απο κει και περα....εχει εμπνευση το κοριτσι...ετσι ξεκινησαν ολοι...αν συνεχισει θα βγει και το καλο...μην την αποκαρδιωνετε...


φαντασυ μη μασας...σαν ζωγραφος εχω υποστει κριτικες και κριτικες....κανε αυτο που σου λεει η καρδια σου...αυτο ειναι τεχνη..
__________________
be no good, be real
  #33  
Παλιά 22-03-12, 13:12
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Καλλιεργείται μια περίεργη και χωρίς ουσία -κατά τη γνώμη μου- βεντέτα μέσα στο φόρουμ η οποία μεταφέρεται δυστυχώς και στις συζητήσεις της πολυσυγγραφίας.

Θα πρότεινα σε όλους να ηρεμήσουμε, να ασχολούμαστε με αυτά που πραγματικά μας απασχολούν και να μην κάνουμε αυτοσκοπό της συμμετοχής μας στο φόρουμ το "πείραγμα" ή την επίθεση σε κάποιον με τον οποίον διαφωνούμε για τον οποιονδήποτε λόγο.

Ας μη χαλάσουμε τις καρδιές μας κάποια στιγμή, γιατί για εκεί το βλέπω να πηγαίνει το πράγμα αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
  #34  
Παλιά 22-03-12, 13:34
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για την παρέμβασή σου. Πάντα όταν βλέπώ απαντήσεις σου ανακουφίζομαι. Αν αρέσει ή δεν αρέσει ένα έργο πρέπει να το δηλώνουμε με ευγενικό τρόπο. Αυτό τους φωνάζω και δεν καταλαβαίνουν. Νομίζουν ότι με πείραξε η κριτική. Δεν με πείραξε η κριτική, αλλά ο τρόπος που ειπώθηκε. Αν είχα δεδομένο ότι αρέσει σε όλους, δεν θα είχα ανοίξει το νήμα αυτό.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

  #35  
Παλιά 22-03-12, 13:39
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι ρε συ...κι εγω τα διαβασα ολα τα διηγηματα της φαντασυ, μαλιστα σε ενα πηρα και μερος...στην αρετη νομιζω ε φαντασυ?

και μπορω να πω οτι τα πιο πολλα μου αρεσαν ....θα συμφωνησω με την χιμαιρα στις επισημανσεις, αλλα απο κει και περα....εχει εμπνευση το κοριτσι...ετσι ξεκινησαν ολοι...αν συνεχισει θα βγει και το καλο...μην την αποκαρδιωνετε...


φαντασυ μη μασας...σαν ζωγραφος εχω υποστει κριτικες και κριτικες....κανε αυτο που σου λεει η καρδια σου...αυτο ειναι τεχνη..
Ναι, όπως τα λες είναι. Ευχαριστώ. Εσένα αυτό προσωπικά σου άρεσε;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

  #36  
Παλιά 22-03-12, 13:53
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Ξεκινοντας, θα ηθελα να επισημανω 2-3 πραγματα.

H Fantasy μου αποδιδει σχεδον υπερφυσικες ιδιοτητες, τις οποιες φυσικα και δεν κατεχω. Φιλτατοι, αν ειχα την δυνατοτητα να επιρεασω τοσο πολυ τον κοσμο και να τους αλλαξω τα μυαλα, πιστεψτε με, δεν θα ημουν εδω, αλλα εκει εξω να εκμεταλλευομαι τις υπερφυσικες αυτες δυναμεις προς ιδιον οφελος. Η αληθεια ειναι κομματακι διαφορετικη. Κανενος την γνωμη δεν αλλαξα. Η γνωμη τους ηταν σαφης απο τα πρωτα μυνηματα, ασχετως αν δεν μπορεσες να καταλαβεις τον σαρκασμο του Vakryle ή να δεις πισω απο την διακριτικοτητα της CHimaira.

Αγαπητη fantasy θεωρω οτι με εχεις παρεξηγησει.....αν διαβασεις την υπογραφη μου, προερχεται απο το Κατα Ιωαννη Ευαγγελιο, και ειναι μια απο τις αρχες μου.

"και γνωσεσθε την αληθειαν και η αληθεια ελευθερωσει υμας ..."

Η αληθεια πολλες φορες ειναι πικρη και καμμια σχεση δεν εχει με τα ζαχαρενια λογια των κολακων, ή των φιλων (και των λυκοφιλων) σε καθε περιπτωση ομως, οσο και να πληγωνει η αληθεια σε ελευθερωνει και σε στρεφει συχνα προς την σωστη κατευθυνση.

Πραγματικα δεν ειχα κανενα σκοπο να σε πληγωσω. Εγραψες ενα κειμενο, το εθεσες προς κριση και απλα εγραψα τις σκεψεις μου επ αυτου.

Ενδεχομενως να μπορουσα να θεσω τις αποψεις μου πιο κομψα, η πιο διακριτικα, αλλα δυστυχως (ή ευτυχως) η διακριτικοτητα και η ικανοτητα ελιγμων ειναι μια αρετη με την οποια δεν με εχουν προικισει οι Θεοι.

Αν θεωρεις οτι αυτο με κανει κακο ανθρωπο, σου ευχομαι να μην γνωρισεις τους πραγματικα κακους......

Σε αντιθεση ισως με πολλους "υποστηρικτες" σου εκανα τον κοπο να διαβασω τα περισσοτερα απο τα κειμενα που εχεις γραψει. Καποια ειναι καλυτερα, καποια χειροτερα, τα περισσοτερα εχουν καλες ιδεες, ωστοσο κανεις ξανα και ξανα το ιδιο λαθος που τα καθιστα δυσαναγνωστα, στην καλυτερη, βαρετο και κακογραμμενο στην χειροτερη.

Μπερδευεις τον γραπτο με τον προφορικο λογο.

Ξανα και ξανα προσπαθεις να μεταφερεις αυτολεξει τον προφορικο λογο στο χαρτι και εκει το χανεις με ανεπαρκεις περιγραφες και διαλογους των 20-30 γραμμων, με μια προταση η γραμμη που κουραζουν τον αναγνωστη. Ειναι σαν να βλεπεις μπροστα σου την σκηνη να διαδραματιζεται και προσπαθεις να την καταγραψεις στο χαρτι.

Δυστυχως δεν λειτουργει ετσι ο γραπτος λογος.....
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 22-03-12 στις 13:54
  #37  
Παλιά 22-03-12, 13:59
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

μου αρεσε η εμπνευση, η πλοκη και το χιουμορ....θα συμφωνησω στο θεμα της διατυπωσης με την χιμαιρα, αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα εμπειριας κ εξασκησης...σηκωνει βελτιωση κ θα το δεις κ μονη σου οτι θα βελτιωνεσαι σε καθε διηγημα...


επισης, στο θεμα με τα ονοματα, θα συμφωνησω με τον vakryle, μονο στο οτι ουτε εμενα μου αρεσουν αυτα τα ονοματα, αλλα αυτο ειναι καθαρα δικο σου κ μονο δικο σου θεμα...εσυ αποφασιζεις τι ονομα θα εχουν οι χαρακτηρες σου...

η ζωντανια των χαρακτηρων κ τα λοιπα...ειπα, ειναι θεμα εξασκησης...θα βελτιωθεις σιγα σιγα,

μην ακους αυτους που δεν γραφουν....νομιζουν οτι ειναι κατι ευκολο...οσοι δεν ασχολουνται με την τεχνη δεν μπορουν να καταλαβουν οτι το θεμα ειναι να το εχεις...κ να υπαρχει εμπνευση, απο κει και περα μεγαλο θεμα παιζει η εξασκηση και φυσικα η μαθηση...

ρωτα εμενα που εχω λιωσει στα μαθηματα ζωγραφικης!!!!
__________________
be no good, be real
  #38  
Παλιά 22-03-12, 14:01
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

[QUOTE=Voel;94526

Ενδεχομενως να μπορουσα να θεσω τις αποψεις μου πιο κομψα, η πιο διακριτικα, αλλα δυστυχως (ή ευτυχως) η διακριτικοτητα και η ικανοτητα ελιγμων ειναι μια αρετη με την οποια δεν με εχουν προικισει οι Θεοι.

[/QUOTE]


ειπαμε...η εξασκηση κανει θαυματα!!!
__________________
be no good, be real
  #39  
Παλιά 22-03-12, 14:03
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
μην ακους αυτους που δεν γραφουν....
Σε αυτο θα συμφωνησω.....

Παράθεση:
ειπαμε...η εξασκηση κανει θαυματα!!!
Δυστυχως δεν ειναι ενας τομεας στον οποιο θελω να εντρυφησω.....
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 22-03-12 στις 14:04
  #40  
Παλιά 22-03-12, 14:30
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπερδευεις τον γραπτο με τον προφορικο λογο.

Δυστυχως δεν λειτουργει ετσι ο γραπτος λογος.....
Αυτό τελικά είναι το πιο σωστό σχόλιο μέσα σε όλα αυτά που έχουν ειπωθεί γι' αυτό το διήγημα.

fantasy, αυτό προσπάθησα και εγώ να σου εξηγήσω σε προηγούμενα σχόλιά μου. Σε ζάλισα και τελικά δεν κατάφερα να σου μεταφέρω αυτό που με τόση ευκολία περιέγραψε σε δύο σειρές ο Voel. Η έλλειψη λογοτεχνικού ύφους που ανέφερα, αποσκοπούσε ακριβώς σε αυτό το θέμα. Απλώς δεν είχα συνειδητοποιήσει το προφανές. Όπως είπε και η demi, χρειάζεσαι εξάσκηση και τίποτα παραπάνω. Από τη στιγμή που υπάρχει τόση φαντασία και διάθεση για συγγραφή, όλα τα υπόλοιπα είναι εύκολα. Δεν σταματάμε ποτέ να εξελισσόμαστε άλλωστε.
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.