Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-12-05, 15:14
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
... πολύ συχνά γίνεται μια προσπάθεια απαξίωσής τους, αφού βλέπουμε από την τηλεόραση κυρίως να επιχειρούν να τα παρουσιάσουν ως επικίνδυνα και μη σωστά κατασκευασμένα, που απειλούν την υγεία και τη σωματική ακεραιότητα των καταναλωτών. Βλέπε ηλεκτρικά σίδερα - δολοφόνους κτλ. Θεωρώ ότι τα παγκόσμια μονοπώλια, μη κινεζικών συμφερόντων, έχουν ήδη διαισθανθεί την απειλή και προχωρούν σε χτυπήματα κάτω από τη μέση ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrPV
...στα τέλει της δεκαετίας του 80 η Κίνα έχει την μεγαλύτερη βιομηχανία στον Κόσμο στους Τομείς της Κλωστοϋφαντουργίας, των Ηλεκτρικών Συσκευών και των Ηλεκτρικών - Ηλεκτρονικών. Η παραγωγή γίνετε σε κλειστές γραμμές παραγωγής οι οποίες έχουν σαν υπόβαθρο την ξένη μη εισαγόμενη τεχνογνωσία.
Εδώ γίνετε ένα λάθος που πρέπει να το προσέξετε, τα Κινέζικα προϊόντα είναι κατώτερα από αυτά του Δυτικού Μπλοκ, είναι κατώτερα από τα δικά μας. Δεν διαθέτουν ούτε τεχνογνωσία αλλά ούτε παράδοση στον βιομηχανικό Σχεδιασμό Παραγωγής και τις διαδικασίες πιστοποίησης.

Δεν μπορεί ξαφνικά ένας Χ Κινέζος να φτιάξει καλύτερα μία μηχανή από έναν Ευρωπαίο ή Ιάπωνα, σε βιομηχανική παραγωγή και με καθαρά τεχνική προσέγγιση ακόμα και τα κορδόνια τους είναι κατώτερα.



Οι περισσότεροι εδώ δεν είχατε ίσως ποτέ την ευκαιρία στην κατασκευή και την εξέλιξη ενός προϊόντος και γι’ αυτό προσεγγίζετε το θέμα τόσο ρηχά
__________________
Mr PV
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-05, 17:25
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mrpv
Εδώ γίνετε ένα λάθος που πρέπει να το προσέξετε, τα Κινέζικα προϊόντα είναι κατώτερα από αυτά του Δυτικού Μπλοκ, είναι κατώτερα από τα δικά μας. Δεν διαθέτουν ούτε τεχνογνωσία αλλά ούτε παράδοση στον βιομηχανικό Σχεδιασμό Παραγωγής και τις διαδικασίες πιστοποίησης.
Όταν λες "απ'τα δικά μας" εννοείς την ελληνική βιομηχανία και το σχεδιασμό αυτής;; Παλιότερα είχαμε,, τώρα;;;
Θεωρώ πως οι Κινέζοι αναπτύσσονται με πολύ γρήγορους ρυθμούς και δε καταλαβαίνω φίλε mrpv γιατί δε μπορούν να φτάσουν τα επίπεδα-σ'όλους τους τομείς της ανάπτυξης- το Δυτικό κόσμο; Τι τους λείπει, ή καλύτερα, (μιας και ακόμη είναι πίσω σε σχέση με τη Δύση) θεωρείς απίθανο ότι σε λίγο χρόνο θα φτάσουν αυτά τα επίπεδα;
Ή στη Δύση από παρθενογέννεση της "δόθηκε" η τεχνογνωσία και η εξέλιξη;
Έχουν όλα τα φόντα οι Κινέζοι;Πιστεύω ναι, οπότε ας μην τους υποτιμάμε.Στα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια είναι πλέον πάρα πολλοί, γίνονται επιστήμονες και γυρίζουν στην πατρίδα τους όπου υπάρχουν θέσεις εργασίας για να εφαρμόσουν όσα σπούδασαν.

Παράθεση:
Δεν μπορεί ξαφνικά ένας Χ Κινέζος να φτιάξει καλύτερα μία μηχανή από έναν Ευρωπαίο ή Ιάπωνα, σε βιομηχανική παραγωγή και με καθαρά τεχνική προσέγγιση ακόμα και τα κορδόνια τους είναι κατώτερα.
Σε λίγα χρόνια θα μπορεί όμως!!!

Παράθεση:
Οι περισσότεροι εδώ δεν είχατε ίσως ποτέ την ευκαιρία στην κατασκευή και την εξέλιξη ενός προϊόντος και γι’ αυτό προσεγγίζετε το θέμα τόσο ρηχά
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-05, 17:56
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mrpv
Εδώ γίνετε ένα λάθος που πρέπει να το προσέξετε, τα Κινέζικα προϊόντα είναι κατώτερα από αυτά του Δυτικού Μπλοκ, είναι κατώτερα από τα δικά μας. Δεν διαθέτουν ούτε τεχνογνωσία αλλά ούτε παράδοση στον βιομηχανικό Σχεδιασμό Παραγωγής και τις διαδικασίες πιστοποίησης.

Δεν μπορεί ξαφνικά ένας Χ Κινέζος να φτιάξει καλύτερα μία μηχανή από έναν Ευρωπαίο ή Ιάπωνα, σε βιομηχανική παραγωγή και με καθαρά τεχνική προσέγγιση ακόμα και τα κορδόνια τους είναι κατώτερα.

Οι περισσότεροι εδώ δεν είχατε ίσως ποτέ την ευκαιρία στην κατασκευή και την εξέλιξη ενός προϊόντος και γι’ αυτό προσεγγίζετε το θέμα τόσο ρηχά
Βασικά δεν διεκδικώ τον τίτλο του ειδικού στην κατασκευή προϊόντων αλλά πολύ θα ήθελα να μας το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό, επειδή από τα γραφόμενά σου κρίνω ότι έχεις γνώσεις πάνω σε αυτό τον τομέα. Αφού το κάνεις και διαπιστώσω το δίκιο σου, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ ότι η προσέγγισή μου ήταν ρηχή.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-12-05, 20:31
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Προεπιλογή

Αφού ψιλό φαίνεται ότι πραγματικά σας ενδιαφέρει στα γρήγορα ας κάνουμε μια ανάλυση σε ένα ποιοτικό κορδόνι για παπούτσια.

Το προϊόν όπως είπα είναι ποιοτικό, δεν ανήκει στα ακριβά του είδους, ούτε και στα φτηνά, προορίζεται να χρησιμοποιηθεί σε μαύρο, δερμάτινο παπούτσι, δετό φυσικά.

. Είναι φορμαρισμένο δηλαδή δεν έχει ακανόνιστο σχήμα το οποίο διατηρεί.
. Δεν ξεφτίζει
. Δεν είναι ελαστικό άνω του 3% (Αυτό πάει με το πρώτο)
. Έχει απαλή αίσθηση στα δάχτυλα του Χειριστή.
. Είναι υδρόφοβο.
. Έχει άκρες πλαστικές (Αυτό το πλαστικό που έχουν τα κορδόνια) οι οποίες δεν στραβώνουν αν τις πατήσει κατά λάθος ο χειριστής.

Εδώ έχουμε αυτόματα το βιομηχανικό μυστικό όπως λέγεται τις σύνθεσης του υφάσματος.

Έστω ότι Αυτό το ξέρουμε: 40% Πλαστικό, 40% Μαλλί, 20% Μετάξι.

Πολλά υλικά για ένα κορδόνι; ΌΧΙ

Για να παραχθεί λοιπόν χρειάζεται: Το πιστοποιημένο οργανικό πλαστικό (Τύπος ιδιότητες κλπ) τεχνογνωσία που την έχει η βιομηχανία πλαστικού (με το βιομηχανικό της μυστικό) το οποίο το πουλά. Παρόμοια και για τα άλλα προϊόντα.

Η Ύφανση και η πλέξη των υλικών, που θα μπει το καθένα κλπ., Πότε στην διαδικασία της παραγωγής, μπορεί να πλέκουμε στην αρχή πλαστικό με μαλλί, και ύστερα το κορδόνι αυτό να το βάζουμε σε άλλα προϊόντα. Στην Συνέχεια το μετάξι στην ύφανση και . . .

Με την βοήθεια του κυρίου (Προδιαγραφές) από τα πλαστικά, την δική μας εμπειρία πρέπει να φορμάρουμε το κορδόνι ώστε να γίνει εξάγωνο δίχως να καταστραφεί το πλαστικό, να καεί το μαλλί και να ξεφτίσει το μετάξι.

Έτσι έχουμε ένα ρολό κορδόνι από το οποίο θα προκύψει το τελικό προϊόν.

Το πιστοποιούμε ως μη αλλεργικό κλπ κλπ (Ναι στα κορδόνια του δυτικού μπλοκ).

Το φτιάξαμε στα εργοστάσιά μας με πιστοποίηση παραγωγής.

Και το σχεδιάσαμε με πρότυπη διαδικασία σχεδιασμού, παραγωγής.

Ας μην αναφέρουμε την διαδικασία να περαστεί το πλαστικό στις άκρες.

Αν αύριο το πρωί η Κίνα αποφασίσει να φτιάξει ένα τέτοιο κορδόνι να είστε βέβαιοι ότι θα είναι ακριβότερο από το αντίστοιχο δικό μας.
__________________
Mr PV
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-12-05, 10:21
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αναμφίβολα πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυσή σου πάνω σε ένα απλό κορδόνι αλλά για ποιόν λόγο πιστεύεις ότι η Κίνα δεν έχει τη δυνατότητα να το κάνει αυτό, όχι μόνο σε ένα απλό κορδόνι αλλά και σε μια σειρά από άλλα, περισσότερο πολύπλοκα προϊόντα; Τι σε κάνει να θεωρείς ότι η Κίνα δεν έχει τεχνογνωσία ή υποδομή πάνω στις κατασκευές;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-12-05, 10:53
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Και γιατί να ναι αυτό το κορδόνι πιο ακριβό απ'τα δικά μας;;
Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά όταν υπάρχει η αντίστοιχη τεχνογνωσία, πιστεύω ότι σχετικά με το πόσο "φτηνά" είναι τα εργατικά χέρια, η τιμή είναι ανάλογη..
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-12-05, 20:16
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Προεπιλογή

Στο συλλογισμό που αναπτύσσετε στο forum οι έννοιες και η αξία της κάθε λέξης υποτιμάται.

Μια μικρή ιστορία:
Πριν από ένα μήνα περίπου αποφάσισα να κάνω ένα δώρο στους πιο σημαντικούς πελάτες μου. Καταλήξαμε με τους πωλητές μου και σε μια μηχανή εσπρέσσο ανάμεσα στα άλλα δώρα. Για 18 πελάτες θα παίρναμε τέτοια μηχανή. Αποφάσισα να απευθυνθώ σε μια εταιρία που προσφέρει επαγγελματικά δώρα. Μου πρότειναν λοιπόν μια μηχανή από την οποία παράγγειλα ένα τεμάχιο για δοκιμή. (Σημ. Στα επαγγελματικά δώρα υπάρχουν σαφώς χαμηλότερες τιμές). Η μηχανή που μου έστειλαν δεν δούλευε σωστά, έχανε νερά. Την έστειλα πίσω και μου την άλλαξαν σε 18 ημέρες (1 λάθος έπρεπε να μου στείλουν άλλη δίχως να έχω επιστρέψει ακόμα την πρώτη). Με την δεύτερη καφετιέρα ασχολήθηκα προσωπικά για να μην καταστραφεί όπως η πρώτη. Ρώτησα σε γνωστό καφεκόπτη έμαθα κλπ. Πήρα τελικά έναν καφέ κομμένο σε τρία μεγέθη χωριστά. Ο χοντρός καφές παρασκευαζόταν κανονικά αλλά δεν ήταν εσπρέσσο, ο μεσαίος είχε πρόβλημα γιατί έβγαινε περίπου εσπρέσσο και περίπου νερό και ο λεπτό κομμένος τίναζε ένα πλαστικό το οποίο έπρεπε να κρατά την πίεση των 15 bar που η μηχανή είχε. Άρα η ίδια η μηχανή δεν αντέχει την λειτουργία της και το κυριότερο δεν φτιάχνει εσπρέσσο.

Αποτέλεσμα:
Οι πελάτες μου δεν πήραν δώρο.
Η εν λόγο εταιρία δεν πρόκειται να ξανά υπάρξει προμηθευτής μου.
Εγώ για τουλάχιστον 15 βράδια θα πρέπει να τραπεζώσω κόσμο.
Έχασα χρόνο που δεν έχω.
Κινδύνεψα να γίνω ρεζίλι.
Η μηχανή δεν είχε CE άρα κινδύνεψα . . . και η μηχανή δεν έπρεπε να υπάρχει στα χέρια μου.

Μάθημα:
Κάποια στιγμή σηκώνω την μηχανή και βλέπω ένα αυτοκόλλητο made in china, . . . μέχρι τον Μάο έφτασα. Όπως καταλαβαίνετε σταμάτησα να ασχολούμαι με την μηχανή αυτόματα. Αυτό που με προβλημάτισε ήταν ότι ο πωλητής μου είχε πει ότι η μηχανή κυκλοφορεί με το brand της hobby. Η Hobby είναι μια καλή εταιρία γενικά και από τις Η.Π.Α. θυμόμουν ότι πληρωνόταν για καλό προϊόν. Έψαξα για προβλήματα της μηχανής (της hobby) και δεν υπήρχαν το αντίθετο. Οι μάγκες λοιπόν οι Κινέζοι τι κάνουν, φτιάχνουν τις μηχανές τις δίνουν στην εταιρία που κάνει και το τελείωμα, φινίρισμα. Αλλά βγάζουν και άλλα τόσα κομμάτια για πάρτη τους δίχως να ξέρουν να τελειοποιήσουν το προϊόν.

Αποτέλεσμα:
Απλά δεν δουλεύει.

Ξένη μη εισαγόμενη τεχνογνωσία, έχω πει από το πρώτο μου Post. H λέξη τεχνογνωσία εμπεριέχει και την έννοια του βιομηχανικού μυστικού. Η τεχνογνωσία μάγκες δεν διδάσκεται ούτε στα Πανεπιστήμια, ούτε μπορεί να σου έλθει με επιφοίτηση. Υπάρχει εντός των εταιριών παραγωγής, πιστοποίησης, υπηρεσιών. Βελτιώνεται με την φαιά ουσία που καταναλώνεται στο σχεδιασμό από ομάδες ανθρώπων και είναι απόρρητη.

Υ.Γ. για το κόστος παραγωγής θα επανέλθω.
__________________
Mr PV

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mrpv : 21-12-05 στις 20:23
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-12-05, 23:48
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mrpv
...Ξένη μη εισαγόμενη τεχνογνωσία, έχω πει από το πρώτο μου Post. H λέξη τεχνογνωσία εμπεριέχει και την έννοια του βιομηχανικού μυστικού. Η τεχνογνωσία μάγκες δεν διδάσκεται ούτε στα Πανεπιστήμια, ούτε μπορεί να σου έλθει με επιφοίτηση. Υπάρχει εντός των εταιριών παραγωγής, πιστοποίησης, υπηρεσιών. Βελτιώνεται με την φαιά ουσία που καταναλώνεται στο σχεδιασμό από ομάδες ανθρώπων και είναι απόρρητη.
Προσωπικά λυπάμαι για την ταλαιπωρία που υπέστης.
Όμως, τουλάχιστον εγώ, μίλησα για την (μεσο)μακροπρόθεσμη εξέλιξη των Κινέζων στον τομέα της ανάπτυξής τους και της διείσδησης αυτών στην παγκόσμια αγορά. Τώρα, ίσως και έχουν ελλείψεις σχετικά με την τεχνογνωσία. Δεν τους εμποδίζει όμως τίποτα να την αποκτήσουν ή να τους την "προσφέρουν" απλόχερα οι εταιρίες παραγωγής που αναφέρεις.Γιατί αποκλείεις αυτό το ενδεχόμενο;;

Να σου φέρω ένα παράδειγμα;;
Με την ίδια λογική (της απομόνωσης από πλευρας κατόχων της τεχνογνωσίας...) έπρεπε μονάχα αυτοί που πρώτοι βρήκαν τη διέξοδο προς την εξερεύνηση του διαστήματος, πχ οι Ρώσσοι, να μονωπολούν το συγκεκριμένο τομέα..
Δεν έγινε όμως έτσι. Με θεμιτό ή αθέμιτο τρόπο(βλ κατασκοπεία κοκ) η τεχνογνωσία πέρασε στην άλλη άκρη του Ατλαντικού και μάλιστα εξελίχθηκε περισσότερο!!

Γιατί να μη συμβεί το ίδιο και στη περίπτωση της Κίνας;;
Ξανατονίζω ότι ακόμη είναι αρκετά πίσω, όπως σωστά αναφέρεις.Σε λίγο καιρό όμως;;
Έχουν όλα τα φόντα να διαδραματίσουν πρωταγωνιστικό ρόλο και προσωπικά πιστεύω ότι θα το πετύχουν εν τέλει..
Παράθεση:
Στο συλλογισμό που αναπτύσσετε στο forum οι έννοιες και η αξία της κάθε λέξης υποτιμάται
Αυτό αν θέλεις εξήγησέ το λιγάκι.
Ποια είναι η "κάθε λέξη" και τι "υποτιμάμε";;

Ευχαριστώ προκαταβολικά
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-12-05, 16:49
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Επειδή εμείς γεννηθήκαμε κάπου μεταξύ 20ου και 21ου αιώνα να μην ξεχνάμε ποιοι ήταν παλιά οι μεγάλοι.
Εάν δούμε λίγο την ιστορία θα δούμε πως η Κίνα μέχρι το 1500 περίπου ήταν τεχνολογικά και επιστημονικά η πιο εξελιγμένη χώρα του κόσμου. Ενώ μέχρι τα μέσα του 1800 η πιο οικονομικά ισχυρή χώρα στον πλανήτη.
Εδώ και αιώνες παραμένει η πολυπληθέστερη χώρα. Μια έκταση περίπου ίση της Ευρώπης και πληθυσμό που αγγίζει το 1.35 δις. Εάν το δούμε σε ποσοστό είναι περίπου το 22% του πληθυσμού της Γης.
Εάν ανατρέξουμε στα οικονομικά στοιχεία χωρίς να εκβαθύνω θα δούμε πως η Κίνα συγκεντρώνει το 30% του παγκόσμιου πλούτου και με τον ρυθμό που αυξάνεται σε 30-40 χρόνια θα είναι η πλουσιότερη χώρα του κόσμου.
Η Κίνα γιγαντώνεται, οικονομικά και στρατιωτικά σταδιακά χτίζεται που σε λίγο θα αποτελεί η νέα υπερδύναμη του πλανήτη. Αυτή η γιγάντωση αρχίζει να ανησυχεί όλους όσους την άρμεξαν κατά τον εκαντοταετή ύπνωση της. Ήδη ενσωμάτωσε το Χονγκ Κονγκ και το Μακάο και κοιτάζει πιο πέρα. Αυτό το ξύπνημα αρχίζει να ενοχλεί και τους γείτονες της όπως Ιαπωνία, Ταϊβάν κλπ. Ήδη οι σχέσεις της Κίνας με την Ιαπωνία δεν πάνε και τόσο καλά. Οι Ιάπωνες αποτελούν τον στενό συνεργάτη των ΗΠΑ και σε συνεργασία με την Ν. Κορέα και ίσως με τη Ταϊβάν θέλουν να κυκλώσουν τον γίγαντα. Από την άλλη πλευρά η Κίνα κρατάει φιλικές σχέσεις με τη Ρωσία που και αυτή σταδιακά επανέρχεται και ξυπνάει από ένα εφιάλτη. Τα επόμενα στάδια είναι η συνεργασία της Κίνας με άλλες χώρες και εδώ παρατηρούμε την επιθυμία της να συζητήσει πρώτα με χώρες που έχουν ιστορία (Ρωσία, Ελλάδα κλπ).
Η Κίνα υπήρξε μια υπερδύναμη για πολλούς αιώνες, είχε την κουλτούρα, ήξερε πως είναι να είσαι ο πρώτος και έμαθε από τα λάθη της.
Στη τεχνολογία όταν μια χώρα έχει καταφέρει να στείλει άνθρωπο στο διάστημα τότε κάτι καλό συμβαίνει εκεί πέρα.
Όσο αφορά το εμπόριο, σε μερικά χρόνια θα έχουμε προϊόντα made in china σε ποιότητα αντίστοιχα αυτών των προηγμένων χωρών. Και αυτό το λέω βασιζόμενος στα παραδείγματα άλλων χωρών όπως η Ιαπωνία που πριν από καμιά εικοσαετία γελάγαμε με τις αντιγραφές που πούλαγαν. Μη ξεχνάμε τα αυτοκίνητα τους που ήταν κακές αντιγραφές των αμερικάνικων και τώρα είναι από τα καλύτερα του κόσμου.
Η Κίνα έχει όλα τα χαρακτηριστικά για να γίνει ένα καλό προϊόν, σταδιακά θα φτιάξει και το περιτύλιγμα της.

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-12-05, 11:59
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Η Κίνα είναι η μοναδική τόσο μεγάλη χώρα που από τότε που ενώθηκε δεν έχει χάσει καθόλου εδάφη αντίθετα τα έχει επεκτείνει και μιλάμε για πολλά χρόνια…
Δεν ξέρω αν θα μπορέσει να βγάλει προϊόντα τόσο καλά όσο των Ευρωπαίων αλλά σίγουρα θα γιγαντωθεί και θα γίνει μεγαλύτεροι απ’ όλους. Είναι λογικό ο κόσμος να προτιμά τα Κινεζικά προϊόντα γιατί είναι πιο φτηνά.
Και για την κατάσταση που επικρατεί τώρα η Ευρωπαϊκή ένωση αλλά και η Αμερική φταίνε.
Και φταίνε γιατί πολύ απλά δεν φρόντισαν να κρατήσουν κάποιες τιμές χαμηλά και δεν φρόντισαν να διορθώσουν τα οικονομικά προβλήματα που υπάρχουν στους πολίτες τους.
Στην τελική φταίνε γιατί δεν φρόντισαν να ενημερώσουν τον κόσμο ότι το να σνομπάρει τα προϊόντα της χώρας του επειδή βρίσκεται σε οικονομική κρίση θα σημάνει χειρότερη κρίση για τον ίδιο, αφού οι βιοτεχνίες θα κλείνουν, οι άνεργοι θα αυξάνονται κτλ.
Αυτό που με τρομάζει είναι τι θα γίνει όταν κάποια στιγμή η κρίση που δημιουργηθεί θα είναι τόσο μεγάλη και η Κίνα θα έχει γιγαντωθεί τόσο…
Ο Κοσμάς ο Αιτωλός μιλάει για δύναμη εξ Ανατολής… Απλά αναρωτιέμαι…
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.