Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-07-17, 19:18
AriaGSS Ο χρήστης AriaGSS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Ανάμεσα σε ΔΥΟ πιστεύω...

Γειά σας οπως διαβάσατε και στον τίτλο είμαι παγιδευμένη σε δύο διαφορετικά συναισθήματα... Παρόλο που μεγάλωσα με οικογένεια Χριστιανών μου είναι παρά πολυ δύσκολο να κατανοήσω και να πιστέψω στον Θεο. Από παρά πολύ μικρή που ήμουν έως τώρα τίποτα δεν έχει αλλάξει το ίδιο κενό συναίσθημα. Σαν άνθρωπος ψάχνω να βρώ την "λογική" λύση πίσω απο ολα και σε αυτό το θέμα του Θεού δεν το βρίσκω πουθενά. Επίσης μου είναι αδύνατον να πιστέψω σε Αγίους, φίλημα εικόνων και στους παπαδες. Μερικές περιόδους της ζωης μου που πάλευα για να νοιώσω κάτι ένοιωθα τρομερά καταπιεσμένη. Η ζωή μου δεν κυλούσε ευχάριστα και σκεφτόμουν την παραμικρή μου κίνηση και λέξη. Τον τελευταίο χρόνο άρχισα να επικεντρώνομαι πολυ στην ψυχικη μου γαληνη και ηρεμια. Διαλογισμος κ.τ.λ και μπορω να πω πως η αποφαση μου να μην πιστευω πουθενα με εκανε χαρουμε αλλα ενα κομματι ακομα μεσα μου αναρωτιοταν... Ίσως επειδη οι άνθρωποι διπλα μου πιστευουν σε κατι και γω οχι και με πιεζουν με τον τροπο τους να πιστεψω. Ενα κομματι μου θελει να πιστέψει σε κατι ισως απο φοβο ή κατι τετοιο αλλα το αλλο κομματι αδυνατει να το κατανοησει... βοηθεια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AriaGSS : 28-07-17 στις 19:19
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-17, 20:10
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Νομίζω πως το πρόβλημα που περιγράφεις είναι σχετικά απλό, βρέθηκα κι εγώ στη θέση σου πριν καμιά δεκαριά χρόνια, λίγο μετά το λύκειο. Μάλλον δεν πιστεύεις σε αυτά που λέει η εκκλησία, στο Θεό των Χριστιανών ή στην Χριστιανική κοσμοθέαση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-17, 21:01
AriaGSS Ο χρήστης AriaGSS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Επισης κατι ακομα που με ταλαιπωρεί είναι η σκέψη πως αν ο Θεος δεν υπαρχει πραγματικά όπως υποστηρίζουν μερικοί ανθρωποι και ο Χριστιανισμος σαν θρησκεία είναι μια "φουσκα" πως καταφερε να γινει κατι τοσο μεγαλο? Ειναι μεσω χειραγωγησης του πλήθους οπως τον Μεσαίωνα? Πως καταφερε κατι ψευτικο να κατακτησει τον κοσμο? Οπως οι Μουσουλμανοι πιστευουν πως η δικη τους θρησκεια ειναι η αληθινη και ο δικος τους Θεος ειναι ο πραγματικος ακυρωνοντας τον Χριαστιανισμο πως ξερουμε πως οντως ο δικος μας ειναι πραγματι ο αληθινος.?...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-17, 21:26
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Δες το αλλιώς: αν υπάρχει θεός, γιατί να έχει ανάγκη την ύπαρξη θρησκειών;

Σαν να λέμε ότι είσαι ο προγραμματιστής του GTA... έχεις ανάγκη να σε λατρεύουν οι NPCs που εσύ δημιούργησες;

Οι θρησκείες (ειδικά οι μονοθεϊστικές), όπως και τα κόμματα και το ποδόσφαιρο και ένα σωρό άλλες «ομαδούλες/ιδεολογίες» είναι 100% ανθρώπινα κατασκευάσματα με σκοπό τον έλεγχο της μάζας/πλέμπας και το διαίρει και βασίλευε... γι' αυτό δεν υπάρχει καμία σωτηρία.

Βάλε και τον ανθρώπινο εγωισμό στο μείγμα, όπου ο καθένας θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι η δικιά του ομαδούλα είναι η «καλυτερότερη/αληθινότερη» όλων...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valhalla : 28-07-17 στις 21:28
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-17, 21:47
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Το δέυτερο σου πιστεύω δεν κατάλαβα πιο είναι, αν μπορείς να το εξηγήσεις λίγο.
Αν και βασικά δεν κατάλαβα και πιο είναι το πρώτο σου πιστευω.....
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-17, 21:53
AriaGSS Ο χρήστης AriaGSS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Για να το πω πιο ξεκάθαρα απο την μια παρόλο που δεν πιστεύω ενα μικρό κομματι μεσα μου έχει μια ελπίδα ή κατι τετοιο αλλα απο την αλλη οταν παω να πιστεψω εστω σε αυτο το ελάχιστο δείγμα πιστης που νοιωθω αποτυγχάνω γιατι δεν μπορω να κατανοησω στην υπαρξει του Θεου ποσο μαλλον σε εκκλησίες κτλπ. Δηλαδη γινεται ενας μονιμος κυκλος. Δεν πιστευω->αισθανομαι κατι ελαχιστο-> προσπαθω να ξανα βρω την πιστη μου-> δεν το καταφερνω-> καταλήγω στο οτι δεν πιστευω και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-17, 22:40
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AriaGSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας οπως διαβάσατε και στον τίτλο είμαι παγιδευμένη σε δύο διαφορετικά συναισθήματα... Παρόλο που μεγάλωσα με οικογένεια Χριστιανών μου είναι παρά πολυ δύσκολο να κατανοήσω και να πιστέψω στον Θεο. Από παρά πολύ μικρή που ήμουν έως τώρα τίποτα δεν έχει αλλάξει το ίδιο κενό συναίσθημα. Σαν άνθρωπος ψάχνω να βρώ την "λογική" λύση πίσω απο ολα και σε αυτό το θέμα του Θεού δεν το βρίσκω πουθενά. Επίσης μου είναι αδύνατον να πιστέψω σε Αγίους, φίλημα εικόνων και στους παπαδες. Μερικές περιόδους της ζωης μου που πάλευα για να νοιώσω κάτι ένοιωθα τρομερά καταπιεσμένη. Η ζωή μου δεν κυλούσε ευχάριστα και σκεφτόμουν την παραμικρή μου κίνηση και λέξη. Τον τελευταίο χρόνο άρχισα να επικεντρώνομαι πολυ στην ψυχικη μου γαληνη και ηρεμια. Διαλογισμος κ.τ.λ και μπορω να πω πως η αποφαση μου να μην πιστευω πουθενα με εκανε χαρουμε αλλα ενα κομματι ακομα μεσα μου αναρωτιοταν... Ίσως επειδη οι άνθρωποι διπλα μου πιστευουν σε κατι και γω οχι και με πιεζουν με τον τροπο τους να πιστεψω. Ενα κομματι μου θελει να πιστέψει σε κατι ισως απο φοβο ή κατι τετοιο αλλα το αλλο κομματι αδυνατει να το κατανοησει... βοηθεια?
Αυτός ο θεός που περιγράφεις είναι ο θεός των αβραμιστών, ένας προσωπικός θεός, ενώ ο αληθινός θεός κατα τη γνώμη μου είναι απρόσωπος, δηλαδή δεν είναι πρόσωπο και δεν έχει τα χαρακτηριστικά αυτών πχ συναισθήματα, επιθυμίες κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-17, 22:41
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός ο θεός που περιγράφεις είναι ο θεός των αβραμιστών, ένας προσωπικός θεός, ενώ ο αληθινός θεός κατα τη γνώμη μου είναι απρόσωπος, δηλαδή δεν είναι πρόσωπο και δεν έχει τα χαρακτηριστικά αυτών πχ συναισθήματα, επιθυμίες κλπ.
Ο Σατανάς δεν έχει πρόσωπο, υλιστικές επιθυμίες κλπ;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-17, 22:44
AriaGSS Ο χρήστης AriaGSS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2017
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-17, 23:02
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AriaGSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες?
Αν το λες σε εμένα.
Τότε εγώ πιστεύω πως ο αληθινός-απρόσωπος θεός, είναι η μονάδα που περιέχει μέσα της κάθε μία από όλες τις άπειρες πιθανότητες που υπάρχουν, όλες τις πιθανές πραγματικότητες, όλοι οι πιθανοί χωροχρόνοι, όλες τις διαστάσεις και γενικά τα πάντα χωρίς απολύτως κανένα όριο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darktruth77 : 28-07-17 στις 23:02
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.