Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-07, 12:42
Το avatar του χρήστη ROMFAIA
ROMFAIA Ο χρήστης ROMFAIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-05-2007
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή Επιβεβαιώστε ή διαψεύστε . . .

Πιθανότατα το 1975 πολλοί από εσάς να μην είχατε γεννηθεί ακόμα, αλλά τότε στη κοινότητα Λεγραινά, στη Νοτιοανατολική Αττική , συνέβη κάτι εξαιρετικό.

Ο παπάς της ενορίας 40 ετών τότε (ζει ακόμα) ο παπα-Γιώργης, είχε μία μικρή κόρη, η οποία αρρώστησε βαριά, και αφού τελικά οι γιατροί στα νοσοκομεία σήκωσαν τα χέρια ψηλά, η οικογένεια του παπά, αποφάσισε να κρατήσει το κορίτσι στο σπίτι για τις όσες μέρες του απέμεναν . . .

Πράγματι, σε λιγότερο από 2 εβδομάδες, το κοριτσάκι «αναχώρησε» . .

Έχω έναν αδελφό μου εν Χριστώ, ο οποίος είναι μεγαλύτερος από εμένα, και τότε ήταν πολύ νέος στην ηλικία, και έχει ιδιαίτερο χάρισμα από τον Θεό (προσεύχεται και συμβαίνουν θαύματα) αλλά είναι κάπως . . κόντρα στη παραδοσιακή θρησκεία . . Τον λένε Ζήνωνα.

Ο παπά Γιώργης ήξερε τον Ζήνωνα, αλλά τον θεωρούσε αιρετικό.
Λίγα όμως 24ωρα πριν ξεψυχήσει το κοριτσάκι του, «έριξε» τον εγωισμό του, έκανε και λίγο πίσω στα δογματικά, και πήγε και βρήκε τον Ζήνωνα, και τον παρακάλεσε να πάει στο σπίτι του όταν το κορίτσι έπνεε τα λοίσθια . .

Ο φίλος είπε στον παπα Γιώργη ότι λόγω κάποιων υποχρεώσεων, δεν μπορούσε να πάει εκείνη την ίδια μέρα, αλλά θα πήγαινε μέσα στη βδομάδα.

Όταν όμως ο Ζήνωνας έφτανε στο σπίτι του παπά, (Πέμπτη νωρίς το πρωί), το κορίτσι είχε ήδη πεθάνει από την προηγούμενη μέρα το απόγευμα.

Τότε συνηθιζόταν να κρατάνε τους νεκρούς για ώρες στο σπίτι, και να προσέρχονται εκεί οι συγγενείς και φίλοι . . .

Όλη η κοινότητα ήταν στο σπίτι του παπά εκείνη τη μέρα . .
Το σπίτι, η αυλή, αλλά και το δρομάκι έξω από το σπίτι του ήταν γεμάτα κόσμο.

Ωστόσο το θαύμα έγινε, και με τη προσευχή του Ζήνωνα, το κορίτσι αναστήθηκε μπροστά σε όλους αυτούς τους ανθρώπους που ήταν μαζεμένοι εκεί !!!!!!!

Αν είστε πάνω από 40-45 ετών και μένετε στην Αττική, σίγουρα θα έχετε ακούσει κάτι γι αυτή την ιστορία.
Μάλιστα ίσως κάποιοι από εσάς, να μένατε κοντά στα Λεγραινά, ή και μέσα στα Λεγραινά.

Πιστεύω πως η ανάσταση νεκρού να είναι αν όχι απόδειξη, τουλάχιστον μια ισχυρή ένδειξη για εσάς, ότι ο Θεός μου είναι ζωντανός, και απόλυτα Ισχυρός.

Όσοι λοιπόν είστε μάρτυρες ή θυμάστε το γεγονός, παρακαλώ να το επιβεβαιώσετε . . .

Οι υπόλοιποι υποθέτω (ως συνήθως) θα προσπαθήσετε να με διαψεύσετε . . .

Ευχαριστώ !

Υ.Γ.
Για να μη φοβηθεί κανείς, σας λέω ότι πρόκειται για πείραμα αντιδράσεων
__________________
ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ROMFAIA : 09-06-07 στις 12:58
  #2  
Παλιά 09-06-07, 13:18
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Και φυσικά, όπως συμβαίνει πάντα με αυτούς τους αστικούς μύθους,
ούτε γιατρός υπήρχε εκεί να πιστοποιήσει τον θάνατο ούτε άλλου είδους
επιστημονική επιβεβαίωση του "θαύματος" ούτε κάποιο σοβαρό δημοσίευμα
ούτε καν κάποια επίσημη αναφορά από αστυνομικούς. Ούτε θα πήγε η "κόρη"
σε νοσοκομείο για εξετάσεις εκ των υστέρων μπας και έχει καμιά επίπτωση
ο εγκέφαλός της μετά από 24 ολόκληρες ώρες χωρίς οξυγόνο . . .

Εντελώς συμπτωματικά ΠΑΝΤΑ λείπουν σκεπτικιστές αυτόπτες μάρτυρες.

Τι να πεις. Η δεισιδαιμονία σε όλο της το μεγαλείο.
  #3  
Παλιά 09-06-07, 13:36
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Φίλε Ρομφαία το να θεωρήσει κανείς οτι συντελέστηκε νεκρανάσταση όντως είναι, θα συμφωνήσεις πιστεύω, κάπως παρατραβηγμένο. Πιστεύω οτι ο ανθρωπος αν "δυναμώσει" τον εσωτερικό του εαυτό πετυχαίνει διάφορα αξιοθαύμαστα, όμως η νεκρανάσταση όπως και να το κάνουμε παραπάει. Το οτι αυτός ο Ζήνωνας μπορεί να πετύχαινε διάφορα θαυμαστά πράγματα με την πίστη του το πιστεύω. Ομως εν προκειμένω και λόγο του χρονου που εκανε να ερθει (μικρός) απο την στιγμη που πέθανε η κοπέλα, πιστεύω οτι έχουμε μία κλασσική περίπτωση νεκροφάνειας. Απο εκει και πέρα το τόσο γίνεται ΤΟΣΟ και ολοι θεωρούν πως είδανε το ύψιστο των θαυμάτων. Η ουσία είναι πως αν ο ανθρωπος αυτός μπορούσε να πετύχει μεχρι και νεκρανάσταση δεν θα υπήρχε κάτι το ακατόρθωτο γι αυτόν (τι άλλο πια?) και σίγουρα θα ήταν πασίγνωστος.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 09-06-07 στις 13:42
  #4  
Παλιά 09-06-07, 15:07
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Οk. Ο παππάς προσευχήθηκε. Και να πω κάτι που μπορεί να θεωρηθεί τρελό αλλά έτσι είναι. Είναι πιθανών αστικός θρύλος γιατί απλώς όπως είπε η litsa δεν υπήρχε επιβεβαίωση. Καλά και δεν έχει ακούσει για την νεκροφάνεια; Αλλά δεν θέλω α πω αυτό. Καλά δεν ξέρετε πως στα χωριά υπάρχει και ο θρύλος για βρυκόλακες; Είναι πιθανών πως αν ο παππάς δεν έλεγε πως είχε προσευχηθεί τότε θα είχε ξεσηκωθεί η εκκλησία. Βέβαια οι βρυκόλακες λεν πως σηκώνονται τα βράδυα στα χωριά και κάνουν ζημιές. Αλλά ακόμη και έτσι. Λοιπόν από τα λεγομενά σου κρίνω αγαπητέ romfaia πως είσαι χρόνια στην έρευνα. Αν ήσουν όμως θα εξέταζες το θέμα από όλες τισ πλευρές. Μόλις άκουσες πως οι γιατροί δεν μπορούν να σώσουν την κατάσταση εσύ τρελάθηκες και κόλλησες εκεί. Να πάει αν είναι έτσι να αναστήσει και τα παιδιά που παιθένουν στην Αφρική και στο Ιράκ. Αλλά αφού είναι φιλέσπλαχνος χρειάζετε προσευχές; Τί; Και σχετικά με την νεκρανάσταση και τί αποτελέσματα θα είχε αν δεν γινόνταν από εκκλησία σου προτείνω το <<Ποιός έφερε την Ντορουντίν>> του Ισμαήλ Κανταρέ. Να είσαι καλά.
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
  #5  
Παλιά 09-06-07, 17:57
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Φίλε Ρομφαία Καλησπέρα....


Ωραία ως ιστοριούλα...Αλλά με δεκάδες κενά στα της εξιστόρισης τουλάχιστον...Το καίριο ερώτημα είναι...Απόδειξη του συμβάντος υπάρχει; Μάρτυρες; Μαρτυρίες τρίτων ; Τουλάχιστον μιά δημοσιογραφική αναφορά...Διότι ένα τέτοιο θαυμαστό γεγονός εάν συνέβαινε θα προσέλκυε τα τότε μέσα ενημέρωσης (εφημερίδες, Ραδιόφωνο)...Δέν θα περνούσε απαρατήρητο..Και αυτό διότι είναι η ίδια περίοδος με το περιβόητο "θαυματουργό" νερό του καματερού και τόσων άλλων παρόμοιων συμβάντων ... Οι δημοσιογράφοι έκαναν "το πάν" να έχουν κάλυψη σε παρόμοια θέματα τότε. Με λίγα λόγια, μπορείς να αποδείξεις ακόμα και την ιστορική πραγματικότητα του συμβάντος; Και εγώ μπορώ να σου πώ για έναν Κυρ "Γιώργο" απο της Μηλιές Πηλίου που είδε κάποτε έναν βρυκόλακα να περιφέρεται αμέριμνος και να πίνει και καφέ μάλιστα και να στο τεκμηριώσω με πολλές εφάνταστες λεπτομέρεις..Παει να πεί πώς λέω αλήθεια;...Πέραν τούτου υπάρχουν πάρα πολλά ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν που πηγάζουν εκ της εξιστόρησης σου και μόνο....

1ον Απο ποιά ασθένεια έπασχε η κοπέλα που οι Γιατροί σήκωσαν τα χέρια ψηλά; Θεωρώ βασικό να κατατεθεί η ασθένεια της κοπέλας δια να κατανοήσουμε το σοβαρόν της καταστάσης της. Πέραν αυτού να σκεφτούμε την πιθανότητα με βάση την όποια ασθένεια είχε, εάν η κοπέλα είχε πέσει απλά σε κόμα και έπανήλθε ξαφνικά και εντελώς "τυχαία την στιγμή που ο "ζήνωνας" ήταν παρών ή εάν όντως είχε πεθάνει...Η κοπέλα μετά την "Νεκρανάσταση" που λές (πολύ βαρύγδουπη έκφραση πραγματικά), Γιατρεύτηκε εντελώς; Ήταν υγιείς; Ζεί μέχρι σήμερα; Αν ναί πού; Πώς λένε την οικογένεια;

2ον Νεκροψία πραγματοποιήθηκε; Η έστω μιά γνωμάτευση Ιατρού που να κατοχύρωσε την ώρα θανάτου και φυσικά την αιτία; Ή έτσι αυθαίρετα βγήκε το συμπέρασμα του θανάτου της;

3ον Ο εν χριστό σου "φίλος" ζήνωνας διατί θεωρούταν αιρετικός απο τον "Παπα-Γιώργη"..Ποιές δογματικές συνιστώσες δέν τηρούσε και τον θεωρούσαν Αιρετικό; Διότι το Ορθόδοξο Δόγμα είναι πολύ απλό... Πατήρ-Υιός-Άγιο Πνεύμα. Η Αγία Τριάδα είναι το Δόγμα της Ορθοδόξου εκκλησίας. Δέν πίστευε στην Αγία Τριάδα; Αιρετικος είναι αυτός που αμφισβητεί τις τρείς αυτές θεμέλιες αρχές της Ορθοδόξου πίστεως...Μήπως κατηγορούνταν ώς βλάσφημος και ώς φερόμενος Δυνάμεων εκ του πονηρού δηλαδή του Σατανά; Γίνε ποιο σαφής εδώ σε παρακαλώ..έχει μεγάλη σημασία και απο Θρησκευτικής άποψης το ζήτημα...

4ον Ο Ζήνωνας έμενε στην ίδια κοινότητα με τον Παπα-Γιώργη; Διότι η ώρα προσέλευσης του στο σπίτι του Ιερέα (πολύ νωρίς το πρωί) όπως και η καθυστέρηση του να πάει στο σπίτι του παπά τουλάχιστον 4 με 5 μέρες σύμφωνα με όσα λές με βάζουν σε σκέψεις. Ας μήν ξεχνάμε πώς οι μεταφορές τότε στην Ελλάδα ήταν τραγικές. Σε περίπτωση που δέν έμενε στην κοινότητα του Παπα-Γιώργη θεωρώ φύσιν αδύνατο να ήταν εκεί πολύ νωρίς το πρωί με βάση τις τότε συνθήκες συγκοινωνιών...
Λές πώς ο Ζήνωνας είπε πώς θα πάει στο σπίτι του Ιερέα απο "βδομάδα"..Δηλαδή η μέρα που τον προσέγκισε ο Παπα-γιώργης ήταν ή παρασκευή..ή Σάββατο ή το πολύ κυριακή. Για να πεί ο Ζήνωνας απο βδομάδα δέν υπάρχει αμφιβολία πώς ήταν στο μεταίχμιο της εβδομάδος...Εδώ τίθεται το ερώτημα..Είχε τόσο σημαντικές δουλειές και καθυστέρησε τόσο να πάει; Διότι πήγε Πέμπτη πρωί όπως λές...Απαράδεκτο για κάποιον που έχει ώς πρόθεση να βοηθήσει..Σε μιά περίπτωση βαριά αρρώστου ακόμα και το λεπτό που καθυστερεί κάποιος είναι κρίσιμο...Τουλάχιστον αυτό λέει η κοινή λογική πάντα και με αυτήν εξετάζω τα πάντα...

5ον Ο Ζήνωνας έχει πραγματοποιήσει και άλλα θαυμαστά πράγματα; Πραγματικά ένας άνθρωπος με χάρισμα εκ θεού όπως λές δέν θα συνέχιζε να βοηθά στον πόνο των συνανθρώπων του; Εάν όντως το έκανε θα ήθελα να παραθέσεις στοιχεία που να το τεκμηριώνουν. Και φυσικά χρονολογίες και περιοχές και δημοσιεύματα εφημερίδων εάν υπάρχουν...Είπαμε...Ένας τέτοιος άνθρωπος θα γινόταν πασίγνωστος εάν υπήρχε όντως.

Αυτές είναι μερικές μόνο βασικές θεμελιώδης απορίες μου πάνω στην ιστοριούλα αυτή. Βασικά μου φαίνεται εντελώς ψεύτικη. Εάν μπορέσεις να παραθέσεις στοιχεία που να μου ανατρέψουν τα έως τώρα συμπεράσματα μου πολύ ευχαρίστως να τα δώ και να τα μελετήσω...Είμαι ανοιχτός σε κάθε τύπου "αλήθεια". Ή Απόδειξη μετράει...Πέραν αυτού κυριαρχεί το "άν" και το "κάποτε"...Με την ίδια λογική θα έπρεπε να πιστεύω και τον κάθε μύθο που κυκλοφορεί στην χώρα. Και δόξα τον θεο?/Θεούς?/Φύση? η Ελλάδα βρυχάται Μύθων.....Πάντως τα περί Νεκρανάστασης μου προκάλεσαν γέλιο ώς πρώτη αντίδραση..Θέλω να είμαι ειλικρινής μαζί σου...Μακάρι να το ανατρέψεις αυτό το συναίσθημα ευφορίας και γέλιου που μου προκλήθηκε κατά την ανάγνωση των όσων έλεγες...Μακάρι...

Να είσαι καλά
  #6  
Παλιά 09-06-07, 18:37
Elise Carrington Ο χρήστης Elise Carrington δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Δεν μπορω να επιβεβαιωσω ουτε να διαψευσω εφοσον δεν ημουν παρουσα στο γεγονος και δεν μπορω να εξετασω τις παραμετρους του. ΟΜΩΣ, μπορω να πιστεψω οτι ενας αγιος ανθρωπος(με την εννοια του πνευματικα καθαρου) μπορει να πετυχει νεκρανασταση. Εξαλλου, ο ιδιος ο Χριστος αναφερεται στα ευαγγελια να λεει στους μαθητες του οτι και αυτοι θα κανουν εξισου θαυμαστα πραγματα με αυτον(δε θυμαμαι τα ακριβη λογια, αν κανεις ξερει σε ποιο χωριο αναφερομαι, ας το προσκομισει) οποτε γιατι οχι και ο Ζηνωνας.

Παντως αν μπορεις να μου πεις που να τον βρω τον Ζηνωνα για να του ζητησω να προσευχηθει και για μενα, θα σου ημουν ευγνωμων οσο δεν μπορεις να φανταστεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elise Carrington : 09-06-07 στις 18:39
  #7  
Παλιά 10-06-07, 01:44
Alpine Ο χρήστης Alpine δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2005
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Δεν ζωντανεύουν οι νεκροί.Εκτός και αν μιλάμε για περίπτωση νεκροφάνειας.

Τα υπόλοιπα είναι,είτε για αφελείς,είτε για κουτοπόνηρους.
Μην πω τίποτα χειρότερο για αμφότερους.
__________________
Το πάθος για καταστροφή είναι πάθος για δημιουργία.
  #8  
Παλιά 10-06-07, 12:56
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Παράθεση:
Υ.Γ.
Για να μη φοβηθεί κανείς, σας λέω ότι πρόκειται για πείραμα αντιδράσεων
Τι θέλεις να πεις φίλε/η ROMFAIA, για πειραματόζωοα μας πέρασες; Δηλαδή γιατί να κάτσουμε να ασχοληθούμε με ένα θέμα που ξέρουμε εξ' αρχής ότι δε συνέβη ποτέ;
---
Και κάτι ακόμα... ROMFAIA έχω να σου θέσω ένα καίριο ερώτημα. Χωρίς παρεξήγηση, μήπως ανήκεις στους λεγόμενους απολογητές ή στην οοδε είτε σε κάτι παρόμοιο;
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
  #9  
Παλιά 10-06-07, 12:59
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και να προσθέσω πως μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός πως ένας "αιρετικός" λαμβάνει τέτοια χάρη από τον Θεό, και δεν την έχει ο παπάς που έχει αφιερώσει την ζωή του σε Αυτόν ( βέβαια, ισχύει και το "άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου" ... ).
  #10  
Παλιά 10-06-07, 14:38
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Είμουν 9 χρονών τότε αλλά δεν θυμάμαι να είχε συζητηθεί ευρέως αυτό το γεγονός. Εγώ δεν θα διαφωνήσω ότι μπορεί να συναίβει. Αν δωθεί άδεια από πάνω για κάτι τέτοιο, ναι γιατί όχι. Συνήθως όμως όλα είναι προμελετημένα οπότε αν δοθεί άδεια, κάτι άλλο θα πρέπει να συμβεί για να ισορροπήσει το κάρμα του αναστηθέντα ή θα πρέπει να φορτωθεί το κάρμα του Ζήνωνα. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι καλύτερα να αναστηθεί κάποιος. Δηλαδή ο θάνατος είναι κακό πράγμα; Έτσι δεν βρίσκεις εύκολα άκρη....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROMFAIA
Πιστεύω πως η ανάσταση νεκρού να είναι αν όχι απόδειξη, τουλάχιστον μια ισχυρή ένδειξη για εσάς, ότι ο Θεός μου είναι ζωντανός, και απόλυτα Ισχυρός.
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι υπάρχουν πολύ θεοί και ο δικός σου είναι ο καλύτερος. Ένας είναι ο Θεός Ρομφαία και ο λόγος του δεν κατέβηκε μόνο με τον Χριστό. Ξεκόλα. Και σίγουρα δεν ασχολείται με εμάς τόσο άμεσα όσο νομίζεις. Υπάρχουν άλλοι που έχουν αυτό τον ρόλο...
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.