Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 10-08-06, 02:55
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από finikas
οταν μιλησα την πρωτη φορα ειπα οτι απευθυνομαι σε οσους ακουν. αυτοι φυσικα δεν ειναι εδω μεσα
Γη καλεί finika... Γη καλεί finika... Ακούει κάποιος; Οβερ.

Παράθεση:
οσοι για καποιο περιεργο λογο υποστηριζουν οσα εχουν δηθεν ακουσει υπερ του τεκτονισμου, αλλα οσοι ειναι ακομα πολιτες που δεν εχουν φθαρει απο τον τεκτονισμο, δηλ η πλειοψηφια. γιατι απευθυνομαι σε αυτους? γιατι οι ανθρωποι που ειναι απεξω πρεπει να ξερουν την αληθεια.
Κι εσύ πώς την ξέρεις την αλήθεια και θα την πεις κιόλας;;

Παράθεση:
δεν χρειαζεται τοση φιλολογια για τους τεκτονες, δεν ειναι τοσο περιπλοκο ζητημα.
Σωστά. Το αν ακούνε τα μέλη του φόρουμ αυτού ή όχι, είναι πιο περίπλοκο...

Παράθεση:
μια απλη ερωτηση μονο. οι τεκτονες αναγνωριζουν το γεγονος οτι εχουν εναν θεο που ειναι ανωτερος ολων των αλλων θεων?αν ναι τελειωσαμε. μιλαμε για αλλη θρησκεια-για σεκτα. πιο απλα χριστιανος και τεκτονας δεν γινεται...
Δυστυχώς για σένα, έξυπνε φίλε μας, δεν τελειώσαμε.

Εκατομμύρια χριστιανοί - τέκτονες ανά τον κόσμο δεν περιμένουν τον καθένα να αμφισβητήσει την πίστη τους.

Όχι, λοιπόν, δεν "αναγνωρίζουν ότι έχουν έναν θεό που ειναι ανωτερος ολων των αλλων θεων".

Αναγνωρίζουν ότι υπάρχει ένας θεός. (τελεία και παύλα)

Κάποιοι απ' αυτούς δεν είναι καν υποχρεωμένοι να το πιστεύουν αυτό, όπως σωστά ανέφερε ο/η Lacrymosa.

Μήπως τώρα αρχίζουμε;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 10-08-06, 09:42
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Φίλε ΔΙΟΤΗΜΑ, φυσικά και ο Λέο Τάξιλ ήταν απατεώνας και κακούργος, όμως αυτό εμένα με δικαιώνει γιατί πολύ απλά φαίνετε ότι εκεί επάνω η πήττα δεν χωρήστικε και δεν έγειναν συμφωνίες που ικανοποιούσαν και της δύο πλευρές και η κάθε πλευρά πήρε το δρόμο της, το ότι η μεν και η δεν ήταν ίδιοι εμένα δεν μου φένετε και πολύ περίεργο...

Στα διαφημηστηκά με ονόματα που έχει η Στοά, βλέπω όλους τους διακεκριμένους και απορρώ, μα καλά απ'αυτούς κανένας δολοφόνος, κλέφτης, ή όπως έχουμε καινούργια μόδα, τρομοκράτης δεν ήταν ;;;; Ούτε ένας ;;;;

Τί Μέγιστου βαθμού τέτκονας τί ο Λέο μου φένονται σαν ίδια πρόσωπα, ίδια μυαλά και ίδια συμπεριφορά...

Μπορεί να είμαι κακός, μπορεί και τυφλός, σίγουρα όμως δεν ακούω καλά, Γιατί ακούω τα πάντα και όχι αυτά που θέλω !!!
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 10-08-06, 10:25
Lacrymosa Ο χρήστης Lacrymosa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από finikas
οι τεκτονες αναγνωριζουν το γεγονος οτι εχουν εναν θεο που ειναι ανωτερος ολων των αλλων θεων?
Πολύ απλά, όχι. Πιστεύουν πως υπάρχει απλά ΕΝΑΣ δημιουργός που δημιούργησε ότι υπήρξε, υπάρχει και θα υπάρχει. Το σύστημα δεν ενδιαφέρεται ούτε για αν αυτός είναι ο Βισνού, ούτε αν είναι ο Αλλάχ, ούτε αν είναι ο Χριστός ούτε αν είναι μια απρόσωπη δύναμη, αυτές τις διακρίσεις τις κάνουν τα μέλη του. Ο Τεκτονισμός απλά ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ πως υπάρχει ένας και μοναδικός θεός. Οι αναλύσεις και τα πιστεύω σε αυτόν, είναι στη διακριτική ευχέρεια των μελών του, το σύστημα δεν το αγγίζει καν αυτό το κομμάτι.

Όπως είπα και το ξαναλέω, μπας και το ακούσει κανείς και σταματήσει αντιπαρατίθεται σε ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ επιχειρήματα, και μπορεί να το διαπιστώσει οποιοσδήποτε με απειροελάχιστη έρευνα, πολλά τάγματα και το μεγαλύτερο τάγμα της Γαλλίας με αρκετά μεγάλο αριθμό στοών (Grand Orient De France), ΔΕΝ ενδιαφέρεται καν για το αν τα μέλη πιστεύουν στην ύπαρξη θεού και ούτε αναφέρονται τα ίδια το τάγμα σε κάτι τέτοιο. Πολλά μέλη τους δηλώνουν δημόσια άθεοι.

Τώρα, για το πόσο «αντιχριστιανικός» είναι ο Τεκτονισμός.. Μετά τον 3ο βαθμό κάλλιστα ένα μέλος μπορεί να ακολουθήσει κάποιον τύπο. Ο ΕΠΙΚΡΑΤΕΣΤΕΡΟΣ Τεκτονικός τύπος πλέον, είναι ο τύπος της Υόρκης. Ο τύπος αυτός αποτελείται συνήθως από 10 επιπλέον βαθμούς (και πολλές φορές συμπληρώνεται από τους βαθμούς του Ερυθρού Σταυρού του Αγίου Κωνσταντίνου). Σε αυτό τον τύπο λοιπόν, κανείς δεν μπορεί να λάβει τον 8ο βαθμό και ύστερα, εάν δεν είναι βαπτισμένος Χριστιανός ή τουλάχιστον δεν δεχθεί να λάβει Χριστιανικούς όρκους.

Και απλά πληροφοριακά, ο επόμενος επικρατέστερος και γνωστότερος τύπος, είναι ο Σκωτικός Τύπος, ο οποίος είναι ανοιχτός για οποιονδήποτε ο οποίος πιστεύει στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης.

Τα πράματα είναι απλά..

Τώρα, φίλτατε Astral, το θέμα είναι να έχουμε κάποια επιχειρήματα, το να δηλώνεις απλός τι θέση σου δεν εξυπηρετεί σε τίποτε.. Ποια είναι τα επιχειρήματα;
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 10-08-06, 13:26
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Χαίρετε.
α.Σχετικά με τον βίο εν συνόψει του Ταξίλ,θα χρειαστεί τουλάχιστον να μας παραθέσετε την πηγή σας.Νομίζω πως έτσι θα είναι καλύτερο για όλους μας...,
β. Θα ήθελα να μας πει κάποιος υποστηρίζων τους τέκτονες τι είδους δραστηριότητες και διδασκαλίες λαμβάνουν χώρα εκεί μέσα(στις στοές)...να γνωρίζουμε,βεβαίως,πως υπάρχουν οι απλώς και άσχετοι ελευθεροτέκτονες και οι άλλοι,οι εωσφοριστές...Λαμβάνει χώρα διδασκαλία γκεμάτρια,άς πούμε;Τι υψηλού επιπέδου δραστηριότητες επι τέλους έχουν αυτοί οι τέκτονες;Δεν κάνει να μάθουμε κι εμείς,που τους αδικούμε τόσο;,
γ.ο τρεμπέλας φυσικά δεν τρέφεται από την Εκκλησία,ήταν από τους κορυφαίους θεολόγους-με τεράστιες γνώσεις επί παντός επιστητού-του περασμένου αιώνα...Ούτε και ο Μπαρμπής.Επίσης,βιβλία έχουν γράψει και ο γνωστός κ.Ν.Ψαρουδάκης της ΧΔ,ο π.Επιφάνιος Θεοδωρόπουλος,όπως και τόσοι άλλοι...Επίσης και ο π.Χ.Βασιλόπουλος του"ορθόδοξου τύπου",που φιλοξένησε μαρτυρία πρώην υψηλόβαθμου και εωσφοριστού τέκτονος...Δεν χρειάζεται βεβαίως να πούμε το πόσο τον στόλισαν κατόπιν,αυτόν και το έργο του αυτοί οι τόσο καλοί και άγιοι συνανθρωποι μας...Ας μην είμαστε εύπιστοι,λοιπόν...Όπως λέει και ο κ.Καλόπουλος"μέμνησο απιστείν"!...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 10-08-06, 14:14
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral
Φίλε ΔΙΟΤΗΜΑ, φυσικά και ο Λέο Τάξιλ ήταν απατεώνας και κακούργος, όμως αυτό εμένα με δικαιώνει γιατί πολύ απλά φαίνετε ότι εκεί επάνω η πήττα δεν χωρήστικε και δεν έγειναν συμφωνίες που ικανοποιούσαν και της δύο πλευρές και η κάθε πλευρά πήρε το δρόμο της, το ότι η μεν και η δεν ήταν ίδιοι εμένα δεν μου φένετε και πολύ περίεργο...
Καλησπέρα αγαπητέ Astral!

Κατ' αρχήν επέτρεψέ μου μία επισήμανση δευτερευούσης σημασίας.
Η Διοτίμα ήταν και είναι γυναίκα.

Ως προς το δια ταύτα τώρα:

Αισθάνεσαι δικαιωμένος ως προς τι;;;;

Τι είναι αυτό το οποίο σας πληγώνει τόσο πολύ, που χρειάζεται να αισθανθεί κάποιος δικαιωμένος από μία πικρή αλήθεια;;

Αποδεικνύει κάτι η ύπαρξη ενός ή και περισσότερων απατεώνων;;

Παράθεση:
Στα διαφημηστηκά με ονόματα που έχει η Στοά, βλέπω όλους τους διακεκριμένους και απορρώ, μα καλά απ'αυτούς κανένας δολοφόνος, κλέφτης, ή όπως έχουμε καινούργια μόδα, τρομοκράτης δεν ήταν ;;;; Ούτε ένας ;;;;
Δηλαδή θα ήσουν ευχαριστημένος αν έβλεπες μία τέτοια λίστα;;

Είμαστε σοβαροί ή η ανάγκη μας να καλύψουμε κάτι που μας πονάει (και δεν ξέρουμε και το γιατί) μας ωθεί να παραλογιζόμαστε;

Παράθεση:
Τί Μέγιστου βαθμού τέτκονας τί ο Λέο μου φένονται σαν ίδια πρόσωπα, ίδια μυαλά και ίδια συμπεριφορά...
Σοβαρά, ε;

Παράθεση:
Μπορεί να είμαι κακός, μπορεί και τυφλός, σίγουρα όμως δεν ακούω καλά, Γιατί ακούω τα πάντα και όχι αυτά που θέλω !!!
Δεν το βλέπω αυτό το τελευταίο και σίγουρα δε δικαιούσαι να καυχιέσαι γι' αυτό.

Δεν υπάρχει νόμισμα χωρίς δύο όψεις.
Το θέμα είναι γιατί αναζητάτε να τροφοδοτήσετε μία συγκεκριμένη όψη.
Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι οι τέκτονες είναι οι καλύτεροι άνθρωποι στον κόσμο.
Όμως προσπαθούν... και κάνουν κάτι γι' αυτό σε αντίθεση με εκείνους που κρίνουν εκ του ασφαλούς.


Αυτά είχα να σου πω κι άμα θέλεις άκουσε τα.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 10-08-06, 14:28
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Χαίρετε.
α.Σχετικά με τον βίο εν συνόψει του Ταξίλ,θα χρειαστεί τουλάχιστον να μας παραθέσετε την πηγή σας.Νομίζω πως έτσι θα είναι καλύτερο για όλους μας...,
Γιατί;; Αμφισβητείς την αλήθεια των γεγονότων που αναφέρθηκαν;;

Ιδού η Ρόδος...
Διάψευσέ με, αν το μπορείς.

Παράθεση:
β. Θα ήθελα να μας πει κάποιος υποστηρίζων τους τέκτονες τι είδους δραστηριότητες και διδασκαλίες λαμβάνουν χώρα εκεί μέσα(στις στοές)...να γνωρίζουμε,βεβαίως,πως υπάρχουν οι απλώς και άσχετοι ελευθεροτέκτονες και οι άλλοι,οι εωσφοριστές...Λαμβάνει χώρα διδασκαλία γκεμάτρια,άς πούμε;Τι υψηλού επιπέδου δραστηριότητες επι τέλους έχουν αυτοί οι τέκτονες;Δεν κάνει να μάθουμε κι εμείς,που τους αδικούμε τόσο;,
Γιατί δεν πας να τους ρωτήσεις ο ίδιος;;

Υπάρχουν ανοιχτές εκδηλώσεις όπου παρίσταται και ο Μεγάλος Διδάσκαλος.

Πήγαινε να τους ρωτήσεις και να τους ξεμπροστιάσεις...

Άντε ντε.

Και για να τιμούμε και την ελληνική γλώσσα, τη μητρική μας, έτσι πληροφοριακά...

Εωσφοριστής [έως (αυγή) + φέρων] είναι ο φέρων το φως.
Άμα θέλεις να κάθεσαι στα σκοτάδια, να σταματήσεις να πληρώνεις και ΔΕΗ.

Αλήθεια, με την Γκεμάτρια τί πρόβλημα έχεις;;

Η αρχαία ελληνική αριθμολογία του Πυθαγόρα δε σου κάνει;;

Παράθεση:
γ.ο τρεμπέλας φυσικά δεν τρέφεται από την Εκκλησία,ήταν από τους κορυφαίους θεολόγους-με τεράστιες γνώσεις επί παντός επιστητού-του περασμένου αιώνα...Ούτε και ο Μπαρμπής.Επίσης,βιβλία έχουν γράψει και ο γνωστός κ.Ν.Ψαρουδάκης της ΧΔ,ο π.Επιφάνιος Θεοδωρόπουλος,όπως και τόσοι άλλοι...Επίσης και ο π.Χ.Βασιλόπουλος του"ορθόδοξου τύπου",που φιλοξένησε μαρτυρία πρώην υψηλόβαθμου και εωσφοριστού τέκτονος...Δεν χρειάζεται βεβαίως να πούμε το πόσο τον στόλισαν κατόπιν,αυτόν και το έργο του αυτοί οι τόσο καλοί και άγιοι συνανθρωποι μας...Ας μην είμαστε εύπιστοι,λοιπόν...Όπως λέει και ο κ.Καλόπουλος"μέμνησο απιστείν"!...
Ο Καλόπουλος το λέει ή μήπως κάποιος άλλος που θα 'πρεπε να τον θυμάσαι ;;

Έλεος πια!!!

Απ' όσα παρέθεσα στην προηγούμενη δημοσίευσή μου και από όσα σε κάλεσα να απαντήσεις, αυτά βρήκες να πεις; Ό,τι ο Βασιλόπουλος είχε στοιχεία;

Πού τα βρήκε και πώς τα βρήκε και δεν μπορείς να τα βρεις κι εσύ, δεν αναρωτιέσαι;;

Μα τόσο ευκολόπιστοι είστε και μετά κατηγορείτε τους άλλους;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 10-08-06, 14:32
Το avatar του χρήστη finikas
finikas Ο χρήστης finikas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ΔΙΟΤΙΜΑ το προβλημα σου ειναι οτι νομιζεις πως εισαι μεγαλος παντογνωστης. Φυσικα εγω δεν απευθυνομαι σε εσενα γιατι εσυ για καποιο λογο που δεν ξερω δεν λες την αληθεια για τους τεκτονες. καποια στιγμη ρωτας που ξερω την αληθεια. ξερω οσα ξερω γιατι ημουν μελος τους...για μενα ειναι ξεκαθαρο οτι παιζεις με τις λεξεις οταν λες πως οι τεκτονες δεν πιτευουν πως εχουν εναν θεο πανω απο τους αλλους.Μονο αυτο που λες αρκει για να σε χαρακτηρισω αναξιοπιστο. Γιατι?Γιατι μονος σου δεχεσαι οτι εχουν εναν θεο, τελεια και παυλα. Μονο αυτο!!!εναν θεο!!!!εναν!!!!! εναν απροσωπο θεο. οχι τον χριστιανικο, οχι τον μουσουλμανικο, εναν!!!!!!απλα οτι κατι υπαρχει.....αυτο και μονο δειχνει οτι οσα γνωριζεις για τους τεκτονες δεν ξερεις ουτε τα μισα για την ορθοδοξια και τον χριστιανισμο. πιο απλα να στο πω. δεν γινεται ενας χριστιανος να λεει οτι πιστευει στον Χριστο και να λεει ομως ταυτοχρονα οτι αυτος δεν ειναι ο μοναδικος θεος που υπαρχει!!!!αυτο φιλε μου ειναι αιρεση!!!!ο χριστιανος σαφως οταν δεν εχει επαφη με το ορθοδοξο βιωμα μπορει να λεει διαφορα τετοια αποπροσανατολιστικα γιατι απλα δεν ξερει. οταν τα λεει λοιπον ενας που δεν ξερει δεν σημαινει οτι ειναι και ετσι. Σε συμβουλευω λοιπον να μαθεις περισσοτερα για τον χριστιανισμο αυτη την φορα. Και αυτο που ειπες πως χιλιαδες ή εκατομμυρια -τι ειπες- χριστιανοι που ειναι και τεκτονες δεν περιμενουν εμενα....Καταρχην ηρεμησε!!!Εδω μεσα μιλαμε. Αυτοι λοιπον οι χριστιανοι αν γνωριζουν, αν!!!! οτι οντας μελη των τεκτονων δεν δεχονται την αυθεντια του Ιησου τοτε πολυ απλα ειναι κατ'ονομα χριστιανοι. Φυσικα μπορουν να συνεχισουν να λεν οτι θελουν και κανεις δεν θα τους καψει, αλλα η ζημια ειναι μονο δικη τους αρνουμενοι την Ζωη του αληθινου χριστιανισμου. Αυτο συμβαινει και με ολους τους τεκτονες αλλα και γενικα ολες τις παραθρησκευτικες σεκτες. Κανεις τουλαχιστον απο την ελλαδικη εκκλησια δεν προκειτε να τους βαλει να αλλαξοπιστησουν με το ζορι. Οποιος θελει ερχεται αγαπητε ΔΙΟΤΙΜΑ ...οποιος θελει σωζεται...
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 10-08-06, 15:32
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλε Παθοκτόνε
πραγματικά δε καταλαβαίνω το γιατί χρειάζονται οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί.
Φαντάζομαι οτι εισαι πεπεισμένος για του λόγου σου το αληθές, όμως για να γίνει μια κουβέντα, μια σοβαρή συζήτηση, η γνώμη μου είναι οτι όντως πρέπει να λέγονται και να ερωτούνται πολλά, αλλά συγχρόνως οχι να χαρακτηρίζονται άνθρωποι. Εωσφοριστές λες. Ειλικρινά να συμφωνούσα αν είχες κάποιες αποδείξεις. Όπως πολύ σωστά απάντησε η φίλη Διοτίμα εξηγώντας σου τη λέξη "εωσφόρος" είναι ο φέρων το φώς. Η δαιμονοποίηση του τεκτονισμού που επιφέρει τη σύγχυση σχετικά με τις διδασκαλίες του, προέρχεται απο την εκ των προτέρων πίστη (χωρίς ανάλυση, χωρίς αναζήτηση) οτι εκεί συμβαίνουν τα μύρια όσα άσχημα. Συμβαίνουν? Σε μια εποχή πληροφόρηρησης και διακίνησης ιδεών ξέρουμε οτι η απάντηση ειναι ΟΧΙ. Ενοχλεί αυτό? Γιατί?
Οι δραστηριότητες και οι διδασκαλίες που λαμβάνουν χώρα έχουν σχέση καθαρά με την αναζήτηση και τη συνεχής βελτίωση του ατόμου. Δεν είναι ένας χώρος όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο φίλος Lacrymosa όπου ας πούμε αντιχριστιανοί τελούν κάποιου είδους θεία λειτουργία, η τελοσπάντων κάποια δράση μυστηριακού χαρακτήρα (εκκλησιαστικού). Αυτή η συνεχής προσπάθεια για εξέλιξη είναι οι "υψηλού επιπέδου δραστηριότητες". Η συνεχής αυτοβελτίωση μέσα στη ζωή, η δραστηριοποίηση των θετικών δυνατοτήτων του ανθρώπου για τον συνάνθρωπό του, η αδογμάτιστη γνώση, και το κυριότερο, η διαρκής αναζήτηση μέσα απο τη θρησκεία (τη όποια θρησκεία έχει κανείς) για τη καλύτερη βιωματική δράση του.
Γι αυτό δεν υπάρχουν στους τέκτονες ληστές η άνθρωποι οι οποίοι επιθυμούν το κακό.
Φίλε finikas
εάν μπορούμε να μη τυφλωνόμαστε από το εγωισμό μας, κάτι που εφόσον είσαι ένας ένθερμος χριστιανός το ξέρεις, τότε πραγματικά θα ήθελα να μεταφέρεις πέρα απο τους χαρακτηρισμούς και τις εμπειρίες σου.
Αλλά, γιατί έχω την αίσθηση οτι η "απειλή" που λέγεται τεκτονισμός, είναι προιόν όχι ελεύθερης σκέψης και αναζήτησης, αλλά μιας δογματικής πίστης σε κάτι που έχουμε (έχεις) όλοι την ευκαιρία να εξακριβώσουμε? Η φίλη Διοτίμα σου απαντάει με επιχειρήματα και όχι αφορισμούς, και οφείλουμε να σεβόμαστε τις απόψεις ακόμα και αν η διαφορετικότητά τους έρχεται σε αντίθεση με τις δικές μας.
Μιλάς για το Θεό σαν να έχει κάποιο πρόσωπο. Έχει?
Τα επιχείρηματα που καταθέτεις "Αυτοι λοιπον οι χριστιανοι αν γνωριζουν, αν!!!! οτι οντας μελη των τεκτονων δεν δεχονται την αυθεντια του Ιησου τοτε πολυ απλα ειναι κατ'ονομα χριστιανοί", εννοείς οτι κάποιος τέκτονας την αυθεντία του Ιησού την απορίπτει? Αυτό ειλικρινά δεν ισχύει και θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω οτι δε στέκει και σαν επιχείρημα. Αν θα ήθελες να γίνεις πιο αναλυτικός και με καλύτερα συγκροτημένη σκέψη, όλοι μας θα κερδίζαμε απο αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 10-08-06, 15:41
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από finikas
ΔΙΟΤΙΜΑ το προβλημα σου ειναι οτι νομιζεις πως εισαι μεγαλος παντογνωστης.
Μέχρι στιγμής αγαπητέ μου, αυτός που ισχυρίζεται ότι κατέχει την αλήθεια είσαι εσύ και όχι εγώ.

Μην εκτίθεσαι λοιπόν.

Παράθεση:
Φυσικα εγω δεν απευθυνομαι σε εσενα γιατι εσυ για καποιο λογο που δεν ξερω δεν λες την αληθεια για τους τεκτονες.
Να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα όμως, ξέρεις.
Πολύ ωραία!

Παράθεση:
καποια στιγμη ρωτας που ξερω την αληθεια. ξερω οσα ξερω γιατι ημουν μελος τους...
Ναι, ήσουν μέλος όσο ήμουν κι εγώ πρόεδρος του Ολυμπιακού.

Παράθεση:
για μενα ειναι ξεκαθαρο οτι παιζεις με τις λεξεις οταν λες πως οι τεκτονες δεν πιτευουν πως εχουν εναν θεο πανω απο τους αλλους.
Αν ήσουν μέλος και κατάλαβες αυτό, αντιλαμβάνομαι γιατί δεν είσαι πλέον.

Παράθεση:
Μονο αυτο που λες αρκει για να σε χαρακτηρισω αναξιοπιστο. Γιατι?Γιατι μονος σου δεχεσαι οτι εχουν εναν θεο, τελεια και παυλα. Μονο αυτο!!!εναν θεο!!!!εναν!!!!! εναν απροσωπο θεο. οχι τον χριστιανικο, οχι τον μουσουλμανικο, εναν!!!!!!απλα οτι κατι υπαρχει.....αυτο και μονο δειχνει οτι οσα γνωριζεις για τους τεκτονες δεν ξερεις ουτε τα μισα για την ορθοδοξια και τον χριστιανισμο. πιο απλα να στο πω. δεν γινεται ενας χριστιανος να λεει οτι πιστευει στον Χριστο και να λεει ομως ταυτοχρονα οτι αυτος δεν ειναι ο μοναδικος θεος που υπαρχει!!!!αυτο φιλε μου ειναι αιρεση!!!!ο χριστιανος σαφως οταν δεν εχει επαφη με το ορθοδοξο βιωμα μπορει να λεει διαφορα τετοια αποπροσανατολιστικα γιατι απλα δεν ξερει. οταν τα λεει λοιπον ενας που δεν ξερει δεν σημαινει οτι ειναι και ετσι. Σε συμβουλευω λοιπον να μαθεις περισσοτερα για τον χριστιανισμο αυτη την φορα.
Αν για σένα ο χριστιανισμός βρίσκεται στο μεσαίωνα που κυνήγαγε απίστους με το σπαθί κι έκαιγε μάγους στην πυρά, τότε αγαπητέ μου, θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω:
"Ευχαριστώ, δε θα πάρω".

Εγώ δεν χωρίζω το Θεό σε δικό μου θεό και θεό του άλλου.

Τώρα αν ο Θεός λέγεται Βούδας, Κούδας, Ιησούς κι Ιούδας...
επίσης με αφήνει παγερά αδιάφορη.

Το ποιός είναι αναξιόπιστος λοιπόν, άστο να το κρίνει κάποιος με πιο ξεκάθαρο μυαλό κι όχι το φανατισμένο το δικό σου.

Οι τέκτονες δεν έχουν ανάγκη να θεωρούν ότι πιστεύουν σε Θεό ανώτερο από των άλλων ανθρώπων, γιατί δεν έχουν τέτοια κόμπλεξ και δεν αποτελούν θρησκεία.

Αν έχεις στοιχεία για το αντίθετο κι ήσουν πραγματικά μέλος, παρουσίασέ τα ...

Παράθεση:
Και αυτο που ειπες πως χιλιαδες ή εκατομμυρια -τι ειπες- χριστιανοι που ειναι και τεκτονες δεν περιμενουν εμενα....Καταρχην ηρεμησε!!!Εδω μεσα μιλαμε. Αυτοι λοιπον οι χριστιανοι αν γνωριζουν, αν!!!! οτι οντας μελη των τεκτονων δεν δεχονται την αυθεντια του Ιησου τοτε πολυ απλα ειναι κατ'ονομα χριστιανοι. Φυσικα μπορουν να συνεχισουν να λεν οτι θελουν και κανεις δεν θα τους καψει, αλλα η ζημια ειναι μονο δικη τους αρνουμενοι την Ζωη του αληθινου χριστιανισμου. Αυτο συμβαινει και με ολους τους τεκτονες αλλα και γενικα ολες τις παραθρησκευτικες σεκτες. Κανεις τουλαχιστον απο την ελλαδικη εκκλησια δεν προκειτε να τους βαλει να αλλαξοπιστησουν με το ζορι. Οποιος θελει ερχεται αγαπητε ΔΙΟΤΙΜΑ ...οποιος θελει σωζεται...
Πουλάς σωτηρία φίλτατε ή ιδέα μου είναι;;;

Δεν ντρέπεστε λιγάκι λέω εγώ.

Ε, όχι λοιπόν, δε θα πιστεύουμε αυτό το οποίο μας βάζετε να παπαγαλίσουμε.

Είναι αναφαίρετο δικαίωμά μας να πιστεύουμε στον Χριστιανισμό κι όχι στο κακέκτυπο δόγμα που κάποιοι δημιούργησαν στο όνομά του για να καπηλευθούν την εξουσία αιώνες τώρα και που στο όνομα της Αγάπης και του Χριστού έκαμαν τα μεγαλύτερα εγκλήματα.

Αν είναι δυνατόν να τα πιστεύεις αυτά που γράφεις το 2006!!
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 10-08-06, 15:55
Το avatar του χρήστη finikas
finikas Ο χρήστης finikas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 4
Red face

SPRITE να κανω λιγες διευκρινησεις σε αυτα που ειπες μονο.
1) δεν ειναι ενθερμος χριστιανος. ειμαι απλος χριστιανος ορθοδοξος τιποτε περισσοτερο τιποτε λιγοτερο. το πως εσυ καταλαβες οτι ειμαι ενθερμος δεν το καταλαβαινω.
2) δεν κανω καμια επιθεση σε κανεναν κακοπροαιρετα. αυτο φαινεται απο οσα εχω ηδη πει
3) εχω μπει εδω μεσα οχι για να πω τις εμπειριες μου απο τους τεκτονες οπως εσυ λες να πω, αλλα για να πω σε οσους ειναι απεξω...καθηστε εκει που ειστε!!!
4) ο θεος εχει προσωπο, με ρωτας? φυσικα και εχει. ειναι ο ορθοδοξος τριαδικος θεος.τιποτε περισσοτερο τιποτε λιγοτερο.
5) οι τεκτονες δεχονται την αυθεντια του Χριστου!!!!! εννοεις οτι οι τεκτονες δεχονται οτι υπαρχει ο ορθοδοξος Χριστος ως μονος Σωτηρας του κοσμου?αν ναι λες σαφως ψεματα. Χωρις συζητηση...ειτε απο αγνοια ειτε σκοπιμα.γιατι σκοπιμα?δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει...
6) ειπα ξανα. εγω καταθετω οσα ξερω οχι για οσους εδω μεσα υπερασπιζονται τον τεκτονισμο αλλα οσους ειναι απεξω. για εκεινους που υπερασπιζονται τον τεκτονισμο τους λεω απλα φυγετε.τιποτε αλλο.φυγετε οσο πιο γρηγορα μπορειτε.
7) ο τεκτονισμος δεν ειναι μια ειδικη απειλη οπως λες. αλλα μια ακομα απειλη προς τον χριστιανισμο ανα τους αιωνες.
8) το μονοπατι που οδηγει στην αυτοβελτιωση και τελικα λυτρωση ειναι μονο ο χριστιανισμος και η διδασκαλια των Πατερων. τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.
9) δεν ειμαι πλεον μελος τους sprite

Μετα απο αυτη μου την παρεμβαση πρεπει να πω πως οτι ειχα να πω το ειπα. Ελπιζω ο κοσμος που δεν εχει σχεση με τον τεκτονισμο να ακουσε κατι καινουργιο για την αληθεια του τεκτονισμου και να ξερει οτι δεν προκειτε για αυτοβελτιωση αλλα για ιδεολογια αυτοκαταστροφης. ο τεκτονισμος ειναι αρνηση οπως εχω ηδη πει της Αληθειας του Χριστου. Δεν δεχεται οτι ο Χριστος ειναι ο μονος Σωτηρας.τι δεχεται?οτι υπαρχει καποιος σωτηρας, αλλα καποιος αλλος..καποιος τυχαιος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.