Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-13, 18:52
selino Ο χρήστης selino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2013
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή περίεργο και διαχρονικό όνειρο

Καλησπέρα,

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα περίεργο όνειρο που έχω από μικρή. Ονειρεύομαι συνέχεια τη ζωή κάποιου άλλου. Τουλάχιστον μια φορά το μήνα θα δώ την εξέλιξη μιας ιστορίας και ενός πρωταγωνιστή εδώ και περίπου 10 χρόνια. Ονειρεύομαι πως είμαι εγώ αυτός, και νιώθω κάθε συνάισθημα σαν να το βιώνω στα αλήθεια. Είναι σαν να βρίσκομαι όντως στο μέρος που ζει αυτός, μιλάω, νιώθω, δουλεύω. Συνήθως δυσκολεύομαι να ξυπνήσω όταν έχω αυτό το όνειρο. Προσπαθώ να συνέλθω και να σηκωθώ από το κρεβάτι μήπως και ξαναγυρίσω στην πραγματικότητα αλλά είμαι μουδιασμένη. Και, όχι, αυτόν που ονειρεύομαι δεν τον ξέρω στην πραγματική μου ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-13, 20:44
Brain games! Ο χρήστης Brain games! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από selino Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα περίεργο όνειρο που έχω από μικρή. Ονειρεύομαι συνέχεια τη ζωή κάποιου άλλου. Τουλάχιστον μια φορά το μήνα θα δώ την εξέλιξη μιας ιστορίας και ενός πρωταγωνιστή εδώ και περίπου 10 χρόνια. Ονειρεύομαι πως είμαι εγώ αυτός, και νιώθω κάθε συνάισθημα σαν να το βιώνω στα αλήθεια. Είναι σαν να βρίσκομαι όντως στο μέρος που ζει αυτός, μιλάω, νιώθω, δουλεύω. Συνήθως δυσκολεύομαι να ξυπνήσω όταν έχω αυτό το όνειρο. Προσπαθώ να συνέλθω και να σηκωθώ από το κρεβάτι μήπως και ξαναγυρίσω στην πραγματικότητα αλλά είμαι μουδιασμένη. Και, όχι, αυτόν που ονειρεύομαι δεν τον ξέρω στην πραγματική μου ζωή.
Φίλε selino,καλησπέρα και καλώς μας ήρθες στο φόρουμ!

Tι εννοείς ότι βλέπεις συνεχώς την εξέλιξη της ιστορίας ενός άγνωστου,σε εσένα,ατόμου;Καταρχάς δεν σου είναι άγνωστο,αφού αναφέρεις ότι εσύ ο ίδιος είσαι πρωταγωνιστής του ονείρου,τώρα για το τι μπορεί να σημαίνουν αυτά που ονειρεύεσαι θα υπάρχει εξήγηση...
Στα όνειρα σου βλέπεις συνεχώς τα ίδια περίπου πράγματα ή γίνονται διαφορετικά;
Επιπλέον αυτά που βλέπεις στα όνειρα σου είναι τελείως φανταστικά(πχ βλέπεις εσένα να πετάς ή να περνάς απο τοίχους?)ή αντικατοπρίζουν πλήρως την πραγματικότητα;
Αν είναι τελείως "φανταστικά" τα όνειρα σου,τότε ή έχεις υπερβολική φαντασία(δίχως να σε κατηγορώ ως φαντασιόπληκτο)ή μάλλον πριν απο τον ύπνο σου διαβάζεις κάποιο βιβλίο ή βλέπεις κάποια ταινία(ή θυμάμαι κάποια/α βιβλίο/ταινία),συμβαίνει σε πάρα πολλούς ανθρώπους...
Αν αντικατοπρίζουν την πραγματικότητα,τότε εξήγησε μας αν είναι κάτι που σου αρέσει όταν το βλέπεις ή αν είναι εφιάλτης.Διότι πιστεύω ότι στην πρώτη περίπτωση αντανακλώνται οι πιθανές επιθυμίες που μπορεί να έχεις και που παραμένουν ανεκπλήρωτες,στην δεύτερη πάλι περίπτωση θα μπορούσαν να αντανακλώνται οι πιθανοί σου φόβοι!Άλλα αν θέλεις μπορείς να μας περιγράψεις τα όνειρα σου!

Και κάτι τελευταίο(σαν μια συμβουλή)!Λες ότι επι δέκα χρόνια βλέπεις το ίδιο περίπου πράγμα,πράγμα που σημαίνει ότι συνεχώς σκέφτεσαι κάτι-πχ κάποιο πρόβλημα σου-κατά την διαδικασία του ύπνου,υποσυνήδειτα!Ίσως ήταν καλύτερο να ρωτήσεις κάποιον ειδικό,διότι δεν είναι φυσιολογικό να βλέπεις τόσο συχνά και για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα το ίδιο όνειρο στον ύπνο σου!Άσε που αν διαπιστώσεις την "πηγή" του ονείρου να πάψεις,ακόμη,και να το βλέπεις...Προσωπική άποψη,πάντως ξέρω ότι τα όνειρα αντανακλούν πλήρως τον συναισθηματικό/ψυχικό μας κόσμο...
__________________
Oρθή σκέψη και τετράγωνη λογική!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Brain games! : 09-11-13 στις 20:47
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-13, 21:19
selino Ο χρήστης selino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2013
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

είναι ευχάριστο όνειρο, διότι σαν να βλέπω τη ζωή άλλου. τον βλέπω να μεγαλώνει, να προχωράει στη ζωή του, νιώθω τα συναισθήματα και βλέπω τα πάντα ολοκάθαρα. θυμάμαι διαλόγους και πρόσωπα. ο τύπος που ονειρεύομαι δεν είναι γνωστός μου, είναι μόνο στη φαντασία μου. δεν είναι εφιάλτης, είναι σαν ένα σίριαλ. δεν είναι το ίδιο όνειρο όλα αυτά τα χρόνια, αλλά είναι ο ίδιος πρωταγωνιστής
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-13, 21:39
Brain games! Ο χρήστης Brain games! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από selino Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι ευχάριστο όνειρο, διότι σαν να βλέπω τη ζωή άλλου. τον βλέπω να μεγαλώνει, να προχωράει στη ζωή του, νιώθω τα συναισθήματα και βλέπω τα πάντα ολοκάθαρα. θυμάμαι διαλόγους και πρόσωπα. ο τύπος που ονειρεύομαι δεν είναι γνωστός μου, είναι μόνο στη φαντασία μου. δεν είναι εφιάλτης, είναι σαν ένα σίριαλ. δεν είναι το ίδιο όνειρο όλα αυτά τα χρόνια, αλλά είναι ο ίδιος πρωταγωνιστής
Τα πρόσωπα και οι διάλογοι σου ήταν και αυτά άγνωστα ή υπήρχε κάτι κοινό με την ζωή σου;
Δηλαδή ας πούμε στον ύπνο σου αυτό το υποτηθέμενο άτομο έχει πάντοτε ίδια περίπου ηλικία με εσένα,προφανώς...
Είναι βασικά λίγο περίεργο,αν ισχύει,αυτό με το "σήριαλ-ονείρων",αν έχεις να πεις κάτι περισσότερο σχετικά με τα όλα αυτά,πάντως μην ανησυχείς ότι μπορέι να είναι κάτι το μεταφυσικό!Αν είναι ευχάριστο τότε ίσως να έχει σχέσεις με τις επιθυμίες σου ή με το πως θα ήθελες να είναι ή να αντιμετοπίζονται διάφορες καταστάσεις στην ζωή σου κλπ κλπ,είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό κατά την γνώμη και μάλλον πρέπει να ρωτήσεις και κάποιον άλλον(καλύτερα ειδικό)σχετικά με αυτό...
__________________
Oρθή σκέψη και τετράγωνη λογική!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-13, 22:06
selino Ο χρήστης selino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2013
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Brain games! Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πρόσωπα και οι διάλογοι σου ήταν και αυτά άγνωστα ή υπήρχε κάτι κοινό με την ζωή σου;
Δηλαδή ας πούμε στον ύπνο σου αυτό το υποτηθέμενο άτομο έχει πάντοτε ίδια περίπου ηλικία με εσένα,προφανώς...
Είναι βασικά λίγο περίεργο,αν ισχύει,αυτό με το "σήριαλ-ονείρων",αν έχεις να πεις κάτι περισσότερο σχετικά με τα όλα αυτά,πάντως μην ανησυχείς ότι μπορέι να είναι κάτι το μεταφυσικό!Αν είναι ευχάριστο τότε ίσως να έχει σχέσεις με τις επιθυμίες σου ή με το πως θα ήθελες να είναι ή να αντιμετοπίζονται διάφορες καταστάσεις στην ζωή σου κλπ κλπ,είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό κατά την γνώμη και μάλλον πρέπει να ρωτήσεις και κάποιον άλλον(καλύτερα ειδικό)σχετικά με αυτό...
όχι μεταφυσικό, δεν πιστεύω σε αυτά, αλλά δεν καταλαβαίνω το νόημά του.
έχει ηλικία λίγο μεγαλύτερη απο μένα, και τίποτα κοινό με τη ζωή μου ή τους ανθρώπους γύρω μου. οι διάλογοι που βλέπω είναι φυσιολογικοί...και τί εννοώ..τον βλέπω να πηγαίνει πχ στη δουλειά, να κάνει γενικά ότι κάνει ο μέσος άνθρωπος. και με το σήριαλ ονείρων, εννοώ πως τον βλέπω να μεγαλώνει και να εξελίσσεται. μεγαλώνει ταυτόχρονα με μένα. και εγώ είμαι γυναίκα ε, δεν είμαι αυτός ο τύπος του ονείρου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-13, 01:07
stelios79 Ο χρήστης stelios79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2010
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Σελινο, για πες λεπτομέρειες του ατόμου, πως ειναι εμφανισιακά, τι δουλεια κάνει, εχει οικογένεια;; μπορεί αυτήν την στιγμή να διαβάζει αυτες τις αράδες ποτέ δεν ξέρεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-13, 02:04
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
είναι ευχάριστο όνειρο, διότι σαν να βλέπω τη ζωή άλλου. τον βλέπω να μεγαλώνει, να προχωράει στη ζωή του, νιώθω τα συναισθήματα και βλέπω τα πάντα ολοκάθαρα. θυμάμαι διαλόγους και πρόσωπα. ο τύπος που ονειρεύομαι δεν είναι γνωστός μου, είναι μόνο στη φαντασία μου. δεν είναι εφιάλτης, είναι σαν ένα σίριαλ. δεν είναι το ίδιο όνειρο όλα αυτά τα χρόνια, αλλά είναι ο ίδιος πρωταγωνιστής
Φιλη Selino, φανταζομαι οτι η ηλικια σου ειναι γυρω στα 20 , αρα με βαση αυτη την υποθεση το ονειρο ξεκινησες να το βλεπεις περιπου απο την ηλικια των 10, νομιζω οτι καταλαβαινεις τι προσπαθω να σου πω. Αυτος που βλεπεις ειναι αντρας, και το ονειρο ειναι ωραιο, γιατι αποτελει την κορυφωση της επιθυμιας ενος κοριτσιου που μπαινει στην εφηβεια και αναζητα τερι. Η ιστορια σου μοιαζει με το παραμυθη της ωραιας κυμωμενης... Η οποια κυμωταν στον πυργο του μπαμπα ...Ο οποιος δεν αφηνε κανενα επιδοξο εραστη να μπει στο εσωτερικο του. Αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να ξυπνησεις(καταλαβαινεις τι εννοω) και να αναζητησεις τον πραγματικο αντρα, με τον οποιο θα ζησεις ενα πραγματικο ονειρο. Αυτα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-12-13, 00:51
selino Ο χρήστης selino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2013
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλη Selino, φανταζομαι οτι η ηλικια σου ειναι γυρω στα 20 , αρα με βαση αυτη την υποθεση το ονειρο ξεκινησες να το βλεπεις περιπου απο την ηλικια των 10, νομιζω οτι καταλαβαινεις τι προσπαθω να σου πω. Αυτος που βλεπεις ειναι αντρας, και το ονειρο ειναι ωραιο, γιατι αποτελει την κορυφωση της επιθυμιας ενος κοριτσιου που μπαινει στην εφηβεια και αναζητα τερι. Η ιστορια σου μοιαζει με το παραμυθη της ωραιας κυμωμενης... Η οποια κυμωταν στον πυργο του μπαμπα ...Ο οποιος δεν αφηνε κανενα επιδοξο εραστη να μπει στο εσωτερικο του. Αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να ξυπνησεις(καταλαβαινεις τι εννοω) και να αναζητησεις τον πραγματικο αντρα, με τον οποιο θα ζησεις ενα πραγματικο ονειρο. Αυτα...
οχι δεν ειμαι στα 20, ο άντρας που ονειρεύομαι δεν είναι ούτε ωραίος ούτε πλούσιος. τον ονειρευόμαι ταλαιπωρημένο και εξουθενωμένο και καταδικασμένο σε δεισιδαιμονίες.
δεν έχει κοιλιακούς και δεν έχει και μπλε μάτια.
αυτά.
καμιά φορά πρέπει να σκέφτεσαι λίγο παραπάνω πριν κοροιδέψεις τα όνειρα κάποιου. δεν το συζήτησα μαζί σας για να ακούσω μαρούφες για τον τέλειο άντρα και το όνειρο κάθε κοριτσιού.
ελεος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-13, 01:21
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από selino Εμφάνιση μηνυμάτων
καμιά φορά πρέπει να σκέφτεσαι λίγο παραπάνω πριν κοροιδέψεις τα όνειρα κάποιου. δεν το συζήτησα μαζί σας για να ακούσω μαρούφες για τον τέλειο άντρα και το όνειρο κάθε κοριτσιού.
ελεος.
Εχεις δικιο φιλη σελινο , στην απαντηση που σου εδωσα εχω κανει καποια αδιανοητα ορθογραφικα λαθη. ( Ω?Ο/ Ι?Η) Μαλον οφειλονται σε υπερφυσικη παρεμβαση ή σε αυτοματη γραφη...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-13, 13:47
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Selino, μια ενδιαφέρουσα ταινία που σου προτείνω:

http://www.athinorama.gr/cinema/movie.aspx?id=1004325

Δεν είναι μεταφυσική ακριβώς, ο σκηνοθέτης ήταν περίεργη περίπτωση μπορώ να πω, αλλά αναγνωρίσεις κάποια ψυχικά σου κομμάτια εντός.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.