Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-17, 10:12
justme Ο χρήστης justme δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2017
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Αρπαγη απο χέρι

Καλησπέρα θα ήθελα να σας παραθέσω την εξής εμπειρία. Τον Νοέμβριο είδα όνειρο οτι ενώ κοιμόμουν άκουσα στο παιδικό δωμάτιο να εχει παει ο γάτος κ να παίζει με κατι ετσι σηκώθηκα να παω να τον βγαλω απο το δωμάτιο για να μην ξυπνήσει το παιδι. Οταν έφτασα εκει ενα κρύο χέρι με πολυ δύναμη με άρπαξε και με σήκωσε στο ταβανι.Ειχα την αίσθηση οτι θα παίξει μαζι μου κ θα με πετάξει στο πάτωμα αλλα εβαλα όλη μου την δυναμη καθώς ακινητοποιημένη κ φώναξα πολυ δυνατά το ονομα του άντρα μου κι ετσι ξυπνησα. Ο άντρας μου φυσικα δεν είχε ακούσει τιποτα παρα το μουγκρητό μου. Μου πηρε μέρες να συνέλθω ήταν πολυ τρομακτικό μεχρι που σκέφτηκα οτι μπορει να τα χανω... Και παμε στο χθες που με εκανε να γράψω εδω και να αναζητήσω παρόμοιες εμπειρίες. Χθες βραδυ κοιμήθηκα με το παιδι μαζι γιατι ειναι άρρωστο με πυρετο. Αφου κοιμήθηκα άκουσα να με φωνάζει ξυπνησα αλλα δεν ήταν διπλα μου αλλα ειχα την αίσθηση οτι ειναι στο δωμάτιο κι οτι εγω δεν το βλέπω. Μεχρι να τον βρω στο σκοτάδι ήρθε παλι αυτο το κρύο χέρι και με άρπαξε αυτη τη φορα απο τον καρπό του χεριου σαν να θελει να με ρίξει απο το κρεβατι και παλι εβαλα όλη μου την δυναμη για να αντιδράσω αυτη τη φορα με την αίσθηση οτι πρεπει να προστατέψω και το παιδι που ειναι μεσα στο ίδιο δωματιο. Πρεπει να εβαλα τόση δυναμη γιατι κατάφερα να του πω "ΑΣΕ με" και μετα ξυπνησα. Ο μικρός κοιμόταν κανονικα διπλα μου κι εγω δεν ειχα κάν αλλάξει θεςη στο κρεβατι. Ο άντρας μου επισης δεν άκουσε να φωνάζω. Εχει κανεις παρόμοια εμπειρία; Τι ειναι αυτο ρε παιδια το κρύο χέρι; Η γενικότερη αίσθηση ειναι οτι σε αρπάζει αλλα κ τις δυο φορες κατάφερα να ξυπνήσω πριν δω τι θα κανει μετα. Εννοειται οτι πανω μου ένιωθα το χέρι για πολυ ωρα αφότου ξυπνησα. Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις οποίες απαντησεις. Εχω τρομάξει πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-17, 14:34
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη justme καλώς ήλθες σε αυτόν το τόπο της αναζήτησης...

Πολύ παραστατικό το μήνυμά σου αλλά όλα αυτά (πιστεύω) πως είναι το άγχος
και συνάμα η αρρώστια του παιδιού σου...

Όλα αυτά μετουσιώνονται στα όνειρά μας με διάφορους τρόπους.....
Πιστεύω πως σιγά σιγά και με την ανάρρωση του μικρού σας όλα θα επανέλθουν
στην κανονικότητα.....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-17, 14:39
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Κι εγώ πιστεύω πως είναι άγχος ή κάποιος υποσυνείδητος φόβος που εκδηλώνεται έτσι, με κάποιο μοτίβο εφιάλτη. justme στους εφιάλτες συχνά έχεις αυτή την αίσθηση, ότι κάτι έντονο που ονειρεύτηκες (πχ αίσθηση αφής), εξακολουθεί να υπάρχει για λίγο αφού ξυπνήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-17, 14:55
justme Ο χρήστης justme δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2017
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Εχει υπόσταση αυτο το ον

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Πιστευω οτι σε περιόδους έντονου άγχους βλεπουμε διαφορα όνειρα και κυρίως εφιάλτες. Εχω δει αρκετά συχνά δεν κοιμάμαι καλα κι ετσι τα θυμάμαι. Όμως αυτα τα δυο όνειρα ειναι ίδια ειναι το ίδιο παγωμένο χέρι ειναι η αίσθηση της ακινητοποίησης σαν της Μόρα ειναι που αισθάνεσαι οτι έχεις ξυπνήσει κ το ζεις κ μολις ξυπνήσεις συνειδητοποιείς οτι ήταν εφιαλτης. Το συγκεκριμένο χέρι αν μπορούσα να το περιγράψω όπως το περιέγραψα στον άντρα μου την πρώτη φορα μοιάζει με χέρι σαύρας . Εχω τρομάξει πολυ ειμαι άτομο που δεν βλέπει θρίλερ γιατι επηρεάζομαι κ φοβάμαι ακομη κ την σκιά μου που λενε. Πριν 2 χρονια ειπαμε να δουμε μια ταινία είχε να κανει με ενα ζευγάρι που έβαλε κάμερες στο σπιτι γιατι συνέβαιναν περίεργα πραγματα. Σιγουρα την έχετε δει. ...γιατι το σκέφτηκα και αυτο οτι υποσεινηδητα είχε περασει στο μυαλο μου και σε κάποια στιγμή άγχους το ανακύκλωσε ο εγκέφαλος μου. Δεν ειναι όμως τέτοιο όνειρο δεν ειναι απο αυτα που κατι είδα τρόμαξα κ μετα το είδα στον ύπνο μου. Ήταν πολυ ζωντανό κ η αίσθηση πολυ δυνατή κ το άρπαγμα πολυ δυνατό κ μετα έτριβα το χέρι μου πόση ωρα γιατι το αισθανόμουν ακομη. Ελπίζω να ειναι απλα αγχος. Ελπίζω να μην χάνω τα λογικα μου. Εχω τρομάξει πολυ κι εχω τρομάξει κ τον άντρα μου. Πραγματικα θα αισθανόμουν καλυτερα αν βρισκόταν κάποιος να μου πει οτι βλέπει η εχει δει κατι παρόμοιο. Δεν ξερω που να απευθύνω!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-17, 15:11
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Ρε συ justme συγνώμη δηλαδή, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και ψάχνεις κι άλλους ομοιοπαθείς; Να τρομάξεις περισσότερο; Στους εφιάλτες μπορεί ο άλλος να δει τα πάντα. Ξέρω άτομο που είδε ότι τον πάτησε αυτοκίνητο και επιπλέον έζησε μερικά φριχτά λεπτά κάτω από το αμάξι μέχρι να πεθάνει, και εκεί ξύπνησε. Όλο το πρωί μετά ένοιωθε σαν να είχε περάσει οδοστρωτήρας από πάνω του. Το υποσυνείδητο μπορεί να φτιάξει ολόκληρη ταινία ή μυθιστόρημα, μην το ψάχνεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.