Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-08-08, 07:39
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Θα ηθελα να κανω μια διορθωση.
Το ακατοικητο πλεον σπιτι της Λελας Καραγιαννη βρισκεται στην γωνια των δρομων Λελας Καραγιαννη και Σταυροπουλου.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-08-08, 07:52
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από labros
Αρκετά παρόμοια σπίτια υπάρχουν στην Μυτιλήνη, στο δρόμο από την πόλη προς το αεροδρόμιο. Τα έβλεπα από το καράβι που πήγαινε παράλληλα με τις ακτές και σε σχετικά αργή ταχύτητα αλλά επίσης και από το ταξί από και προς το αεροδρόμιο. Αρκετά έδειχναν να είναι κατοικήσιμα (περιποιημένα, βαμμένα, αναμμένα φώτα, κίνηση, ζωή) και άλλα πάλι εγκαταλελειμμένα. Το στυλ, κατά μεγάλο ποσοστό το ίδιο. Όταν υπηρετούσα στο νησί, 1996 λέγανε ότι κατοικούν οι αρκετά πλούσιο του νησιού και ήταν χαρακτηρισμένα ως αρχοντικά. Επίσης σε ορισμένα από αυτά γίνονταν τα όργια με τις πλούσιες κυρίες και τους νεαρούς!!!

Panos, φαντάζομαι αναφέρεσαι στο Π. Φάληρο, και ειδικά στις μονοκατοικίες που είναι πίσω από το νοσοκομείο Metropolitan;

Jovitaki, μια ερώτηση. Στην ερυθρή ξύλινη πόρτα που έχει σπασμένο ένα κομμάτι της όπως κοιτάμε δεξιά δεν είναι δυνατόν η είσοδος κάποιου στο κτήριο;

Πανω σε αυτο και επειδη διακρινω ασφαλισμενη την πορτα με αλυσιδες, πριν την "εισβολη" καποιου στο σπιτι καλο θα ειναι να μαθουμε αν ζει καποιος μεσα, εαν το σπιτι ανηκει σε καποιον, διοτι μια τετοιου ειδους εισοδος δεν ειναι διολου απιθανον να θεωρειται ως κολασιμη πραξη. Μπορει οι ιδιοτητες του να μην κατοικουν εκει και απλα να το θελουν κλειστο.
Διεκρινα επισης ενα σπιτακι για γατες με πλαστικο καλλυμα κατι σαν μουσαμα, και ενα μπλε πλαστικο πιατακι διπλα.
Ποιος το εβαλε εκει???Ποιος βαζει στις γατες να φανε????? Η ακομη ποιος εβαλε τις αλυσιδες στην πορτα?
Ειναι απιθανο καποιο ατομο, ηλικιωμενο εστω να χρησιμοποιει μονον το πανω οροφο και να μπαινοβγαινει απο καποια πισω πορτα???
Η πισω αυλη απο τις φωτο δεν φαινεται και τοσο εγκαταλελειμενη, χορταριασμενη, ή με σκουπιδια εστω. Μαλιστα, εαν προσεξετε, καποιος εχει μαζεψει τα χορτα και τα εχει στοιβαξει κοντα στον τοιχο.
Νομιζω οτι το σωστο θα ηταν καποιος ή καποιοι οσο περιεργο και να φαινεται να χτυπησουν την πορτα ή και το κουδουνι αν υπαρχει.
Αλλα και παλι, ακομη και αν καποιος ζει εκει και δεν θελει να ανοιξει, ή εστω αστεγοι που εχουν βρει εκει καταφυγιο, ή και ατομα που κανουν καταληψη σε τετοια σπιτια μια "εισβολη" πιστευω πως θα προξενουσε φασαριες.
Επειδη εχω (κατι σαν χαρισμα) φοβερη "ευαισθησια" σε σχετικα θεματα, και επειδη εγω δεν αλλαξα πεζοδρομιο, αλλα μεσα στην νυχτα σταθηκα μπροστα στην καγκελοπορτα μηπως και "κατι" αντιληφθω με την υπερφυσικη εννοια, δεν "διεκρινα" τιποτε.
Το μονο που ενοιωσα και νοιωθω αν τυχει και περασω (δεν μετακομισα και πολυυυυυ μακρυα), ειναι μια ανεξηγητη, απεραντη θλιψη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 21-08-08 στις 08:17
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-08-08, 10:41
Το avatar του χρήστη Jovitaki
Jovitaki Ο χρήστης Jovitaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2007
Περιοχή: Athens...
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Σιγουρα το συγκεκριμενο σπιτι εχει καποιον ιδιοκτητη για αυτο και υπαρχουν και τα λουκετα και το πιατακι της γατας.
Προσωπικα μου τραβηξε την προσοχη για την "μυστηριακη" αρχιτεκτονικη του , τις κωνικες σκεπες ,καποια συμβολα και οικοσημα.
Η αισθηση που δημιουργει καποιο οικημα για μενα ειναι και υποκειμενικη και τα συναισθηματα εναλλασομενα.
Για την μνημη που διατηρει,
-και προσωπικα μου εβγαζε κατι δυσαρεστο,ισως τρομακτικο εως και θλιβερο, θα συμφωνησω με την Μιρελλα-
δυστυχως δεν καταφερα να μαθω κατι περισσοτερο που να μαρτυρα το παρελθον του οικηματος.
Δεν υπαρχει προσβαση για τον οποιοδηποτε γιατι λογικο ειναι αυτο να θεωρηθει παρανομο.
Η πορτα που λες Λαμπρο ειναι με ζουμ και μεσολαβει η κεντρικη καγκελοπορτα.
Οσον αφορα την εμπειρια που αναφερεις Πανο , ισως να εχεις δυνατο ψυχισμο και κατι να ενεργοποιησες την στιγμη που περναγες απο...ισως κατι να ηθελε να κανει αισθητη την παρουσια του....
αληθεια , εμαθες τελικα αν το συγκεκριμενο σπιτι ειχε καποια περιεργη ιστορια?
__________________
The fish doesn't think
The fish is mute, expressionless
The fish doesn't think because the fish knows everything...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-08-08, 10:47
Το avatar του χρήστη Panos_ole
Panos_ole Ο χρήστης Panos_ole δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2007
Περιοχή: P.faliro
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jovitaki
Σιγουρα το συγκεκριμενο σπιτι εχει καποιον ιδιοκτητη για αυτο και υπαρχουν και τα λουκετα και το πιατακι της γατας.
Προσωπικα μου τραβηξε την προσοχη για την "μυστηριακη" αρχιτεκτονικη του , τις κωνικες σκεπες ,καποια συμβολα και οικοσημα.
Η αισθηση που δημιουργει καποιο οικημα για μενα ειναι και υποκειμενικη και τα συναισθηματα εναλλασομενα.
Για την μνημη που διατηρει,
-και προσωπικα μου εβγαζε κατι δυσαρεστο,ισως τρομακτικο εως και θλιβερο, θα συμφωνησω με την Μιρελλα-
δυστυχως δεν καταφερα να μαθω κατι περισσοτερο που να μαρτυρα το παρελθον του οικηματος.
Δεν υπαρχει προσβαση για τον οποιοδηποτε γιατι λογικο ειναι αυτο να θεωρηθει παρανομο.
Η πορτα που λες Λαμπρο ειναι με ζουμ και μεσολαβει η κεντρικη καγκελοπορτα.
Οσον αφορα την εμπειρια που αναφερεις Πανο , ισως να εχεις δυνατο ψυχισμο και κατι να ενεργοποιησες την στιγμη που περναγες απο...ισως κατι να ηθελε να κανει αισθητη την παρουσια του....
αληθεια , εμαθες τελικα αν το συγκεκριμενο σπιτι ειχε καποια περιεργη ιστορια?
Καλημερα

Το σπιτι βαρυνεται απο καταρα δυστυχως...μεγαλη ιστορια και πονεμενη που την γνωριζω...
__________________
I believe in Jesus, I believe He is the Son of God, I believe He died and rose Again, I believe He paid for us All. And I believe He's here now, standing in our midst, here with the power to heal now and the Grace to forgive.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-08-08, 15:21
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panos_ole
Καλημερα

Το σπιτι βαρυνεται απο καταρα δυστυχως...μεγαλη ιστορια και πονεμενη που την γνωριζω...
H οποια ειναι????????????
Εκεινο παντως που σιγουρα θα πρεπει ολοι να γνωριζουμε στην περιπτωση που πνευματα ή και οπτασιες στοιχειωνουν τον χωρο και μαλιστα τον οποιονδηποτε, ειναι το οτι απαιτειται κατα την ταπεινη μου αποψη , σεβασμος απο εκεινους μου εισβαλουν ή εισερχονται καλλιτερα σε τετοιους χωρους.
Εαν μιλαμε για ψυχες που για καποιον λογο αρνηθηκαν να προχωρησουν και παγιδευτηκαν αναμεσα στους δυο κοσμους απαιτειται οικτος και διαθεση για "επικοινωνια".
Δεν αναφερομαι φυσικα για τα ατομα του εδω φορουμ, ολοι μας ομως γνωριζουμε πως υπαρχουν ατομα που μπαινουν σε τετοια μερη μονο και μονο για να κανουν χαβαλέ.
Καλο θα ηταν ο Πανος να μας πει την ιστορια μπορει καποιοι να μπορουν να βοηθησουν.
Εκεινο που προσεξα παντως ζουμαρωντας στην φωτο με το πιατακι της γατας ειναι το οτι υπαρχουν και καποιες ψοφιες κατσαριδες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 21-08-08 στις 15:25
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-08-08, 16:37
Το avatar του χρήστη Panos_ole
Panos_ole Ο χρήστης Panos_ole δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2007
Περιοχή: P.faliro
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S
H οποια ειναι????????????
Εκεινο παντως που σιγουρα θα πρεπει ολοι να γνωριζουμε στην περιπτωση που πνευματα ή και οπτασιες στοιχειωνουν τον χωρο και μαλιστα τον οποιονδηποτε, ειναι το οτι απαιτειται κατα την ταπεινη μου αποψη , σεβασμος απο εκεινους μου εισβαλουν ή εισερχονται καλλιτερα σε τετοιους χωρους.
Εαν μιλαμε για ψυχες που για καποιον λογο αρνηθηκαν να προχωρησουν και παγιδευτηκαν αναμεσα στους δυο κοσμους απαιτειται οικτος και διαθεση για "επικοινωνια".
Δεν αναφερομαι φυσικα για τα ατομα του εδω φορουμ, ολοι μας ομως γνωριζουμε πως υπαρχουν ατομα που μπαινουν σε τετοια μερη μονο και μονο για να κανουν χαβαλέ.
Καλο θα ηταν ο Πανος να μας πει την ιστορια μπορει καποιοι να μπορουν να βοηθησουν.
Εκεινο που προσεξα παντως ζουμαρωντας στην φωτο με το πιατακι της γατας ειναι το οτι υπαρχουν και καποιες ψοφιες κατσαριδες.
Η οποια μιρελα μου δεν εχει καθολου σημασια, ποια ειναι ή ποια δεν ειναι.
Καλο θα ειναι να μη λειτουργειτε σαν τους ghostbusters, γιατι δεν ξερετε ποτε με τι θα χρειαστει να τα βαλετε. Ο αορατος πνευματικος κοσμος, περιστοιχιζεται απο δυναμεις που δε μπορεις κανεις μας να κατανοησει, ποσο μαλλον να ελεγξει.
Κατα τη ταπεινη μου γνωμη μεινετε απο ολα αυτα οσο πιο μακρια γινεται.
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα απο τον εκκλησιαστικο χωρο, που αναφερει εναν τυπο αμεσης "εμπλοκης" με τον πνευματικο χωρο..
Υπαρχει καποιος που ειναι δαιμονισμενος, και κανεις δε μπορει να τον βοηθησει παρα μονο ενας αφιερωμενος στο Θεο ανθρωπος, που εχει το Χαρισμα. Αυτος αμεσως διαταζει το ακαθαρτο πνευμα και αυτο φευγει. Ισως να αναρωτηθει κανεις...οι αλλοι γιατι δε μπορεσαν, δεν ηταν καλοι ανθρωποι? Η απαντηση ειναι ....δεν ειναι ολα για ολους.
Και να σου δωσω και ενα παραδειγμα μεσα απο την καινη Διαθηκη που την εχουμε και τη διαβαζουμε...και αυτο περιγραφει την "λογικη" καποιων ανθρωπων που ηθελαν να παρουν τα πραγματα στα χερια τους
Κατεβαιναν οι υιοι του Αρχιερεα Σκευα στο δρομο, και καθως πηγαιναν βλεπουν μπροστα τους εναν δαιμονισμενο. Του λενε λοιπον¨
Στο ονομα του Ιησου Χριστου που κηρυττει ο Παυλος (ο Αποστολος) σε προσταζουμε να φυγεις. Το δαιμονιο απανταει μεσα απο τον ανθρωπο που ειχε καταλαβει...Τον Ιησου τον ξερω, τον Παυλο τον γνωριζω..εσεις ποιοι ειστε?
Καταλαβαινεις τι εγινε? Οι ανθρωποι αυτοι οντες παιδια Αρχιερεα, θεωρησαν οτι εχουν πανω τους καποια ειδικης μορφης ιερωσυνη, και ειπαν να κανουν τον εξορκισμο. Λαθος απο ολες τις πλευρες. Ο Δαιμονας δεν τους αναγνωρισε ως ατομα με εξουσια εναντιον του, αλλιως θα ειχε φυγει. Και ο δαιμονισμενος ορμηξε επανω τους, τους εσπασε στο ξυλο, και εφυγαν ντροπιασμενοι και γυμνοι οι γιοι του Σκευα.
Θα μου πεις...εμεις τι δουλεια εχουμε με τα δαιμονια? Δεν παμε να ενοχλησουμε κανεναν, και γιατι οχι, αν μπορουμε, να κανουμε και καλο.
Η αληθεια ειναι οτι ποτε δε ξερεις με τι μπλεκεις...δεν γνωριζεις την επομενη στιγμη τι μπορει να παρουσιαστει, και να σου σακατεψει τη ζωη για παντα, ασχετως των δικων σου κινητρων...δεν οριζεις το παιχνιδι, αθελα σου γινεσαι μερος του, και αλλος δυστυχως κινει τα νηματα.
Εχω καποιες στιγμες της ζωης μου μπλεχτει με ολα αυτα...και πιστεψε με εμαθα να προσεχω.
Και δεν μου αρεσε που επρεπε να τα αφησω ολα αυτα, γιατι εκ φυσεως ειμαι ερευνητικος χαρακτηρας, και θελω να ψαχνω...ομως το οτι απομακρυνθηκα απο τις.."ερευνες" μου βγηκε σε καλο
(εννοω ερευνες περι πνευματικων οντωτητων, εμφανισεων, κτλ, )


αυτα για την ωρα...

Υ.Γ μη με κακισει κανεις που δε λεω την ιστορια με την καταρα...απλα θεωρω οτι ειναι κατι που δεν οικοδομει, και αλλωστε εγινε και δε μπορει να "ξεγινει"
Αλλωστε ολοι οι αποδεκτες της ειναι στα ...θυμαρακια πλεον

Παναγιωτης
__________________
I believe in Jesus, I believe He is the Son of God, I believe He died and rose Again, I believe He paid for us All. And I believe He's here now, standing in our midst, here with the power to heal now and the Grace to forgive.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos_ole : 21-08-08 στις 16:49
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-08-08, 17:19
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Συνεπως-και επειδη κι εγω εχω ασχοληθει με τον πνευματικο κοσμο και εμαθα επισης να προσεχω- να υποθεσω οτι δεν εχουμε να κανουμε με απλα φαντασματα, αλλα με "κατι" πολυ πιο περιπλοκο και ισχυροτερο???
Ασφαλως και απο την πλευρα μου δεν υπαρχει η παραμικρη προθεση να ενεργησω ως κυνηγος φαντασματων, ομως μια καλη πληροφορηση πιστευω οτι θα απετρεπε αλλους απο το να βρεθουν αντιμετωποι με κατι ασχημο.
Επισης για οσους εκαναν ζουμ στις φωτο, εχω την αισθηση οτι καποιο ζωο πιθανον γατα, κοιμαται κατω ακριβως απο το σπιτακι για γατες.
Μοιαζει σαν ζωο ξαπλωμενο με γκρι τριχωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-08-08, 20:49
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλε Pano ole, Το να γίνει εξορκισμός δεν είναι εφικτό ούτε από όλους τους ιερείς, και αυτοί που το κάνουν δεν πετυχαίνουν πάντα. Έχω ακουστά για έναν σεβάσμιο μοναχό ο οποίος εξόρκισε ένα δαίμονα με την συμφωνία όμως ο δαίμονας να μπεί στον μοναχό (αλλιώς δεν μπορούε να τον διώξει) ο μοναχός έδρασε έτσι από συμπόνια και αγάπη προς τον ταλαιπορημένο άνθρωπο. Στο τέλος ο δαίμονας έφυγε και από τον μοναχό ύστερα από καμιά 10ριά χρόνια αυστηρής νηστείας και προσευχής. Δεν θεωρώ τον εξορκισμό <χάρισμα> ανθρώπων, αλλά δύναμη που πηγάζει από τον Θεό.

Το να πάει κάποιος επίσκεψη σε ένα σπίτι που θεωρείται στοιχιωμένο είναι δικαίωμά του (καθώς και οι τυχών επιπτώσεις, ευθύνη που αποδέχτικε αποφασίζοντας να πάει εκεί) Δεν κάνει κάποια επίκληση, ούτε τελετή και δεν ξερω τι άλλο γίνεται. Πάει σε ένα μέρος που όλος ο κόσμος έχει πρόσβαση.
Θέλω να πω πως ο κίνδυνος δεν παραμονεύει μόνον σε τέτοια μέρη αφού μπορείς να δεχτείς <επίθεση> από άλλες οντότητες ακόμα και αν κάθεσαι αμέριμνος στο σπίτι σου, ή σε μια παραλία, ή σε ένα βουνό (που όπως λένε εκεί κυρίως περιφέρονται διάφορα πνεύματα). Δεν έχω ασχολειθεί πρακτικά με τέτοια θέματα (ούτε έχω την διάθεση να το κάνω) αλλά σε μέρη(λογικά) όπου μπορούν να με πάνε τα πόδια μου γιατί να μην πάω?Φυσικά μετά από σκέψη. Και αν δεν γνωρίζω τίποτα για μια περιοχή που τύχει και βρεθω?
Πάντως δεν νομίζω ότι θα έβλαπτε να περιγράψεις το τι έγινε εκεί... Εξ άλλου από τον εχθρό προστατεύεσαι καλύτερα (και τον πολεμάς καλυτερα) όταν γνωρίζεις γι αυτόν...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-08-08, 23:10
Το avatar του χρήστη Panos_ole
Panos_ole Ο χρήστης Panos_ole δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2007
Περιοχή: P.faliro
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Φίλε Pano ole, Το να γίνει εξορκισμός δεν είναι εφικτό ούτε από όλους τους ιερείς, και αυτοί που το κάνουν δεν πετυχαίνουν πάντα. Έχω ακουστά για έναν σεβάσμιο μοναχό ο οποίος εξόρκισε ένα δαίμονα με την συμφωνία όμως ο δαίμονας να μπεί στον μοναχό (αλλιώς δεν μπορούε να τον διώξει) ο μοναχός έδρασε έτσι από συμπόνια και αγάπη προς τον ταλαιπορημένο άνθρωπο. Στο τέλος ο δαίμονας έφυγε και από τον μοναχό ύστερα από καμιά 10ριά χρόνια αυστηρής νηστείας και προσευχής. Δεν θεωρώ τον εξορκισμό <χάρισμα> ανθρώπων, αλλά δύναμη που πηγάζει από τον Θεό.

Το να πάει κάποιος επίσκεψη σε ένα σπίτι που θεωρείται στοιχιωμένο είναι δικαίωμά του (καθώς και οι τυχών επιπτώσεις, ευθύνη που αποδέχτικε αποφασίζοντας να πάει εκεί) Δεν κάνει κάποια επίκληση, ούτε τελετή και δεν ξερω τι άλλο γίνεται. Πάει σε ένα μέρος που όλος ο κόσμος έχει πρόσβαση.
Θέλω να πω πως ο κίνδυνος δεν παραμονεύει μόνον σε τέτοια μέρη αφού μπορείς να δεχτείς <επίθεση> από άλλες οντότητες ακόμα και αν κάθεσαι αμέριμνος στο σπίτι σου, ή σε μια παραλία, ή σε ένα βουνό (που όπως λένε εκεί κυρίως περιφέρονται διάφορα πνεύματα). Δεν έχω ασχολειθεί πρακτικά με τέτοια θέματα (ούτε έχω την διάθεση να το κάνω) αλλά σε μέρη(λογικά) όπου μπορούν να με πάνε τα πόδια μου γιατί να μην πάω?Φυσικά μετά από σκέψη. Και αν δεν γνωρίζω τίποτα για μια περιοχή που τύχει και βρεθω?
Πάντως δεν νομίζω ότι θα έβλαπτε να περιγράψεις το τι έγινε εκεί... Εξ άλλου από τον εχθρό προστατεύεσαι καλύτερα (και τον πολεμάς καλυτερα) όταν γνωρίζεις γι αυτόν...
Καλησπερα..

Βλεπω οτι μιλας πολυ λογικα και συμφωνω μαζι σου με τον τροπο σκεψης σου. Ειναι αληθεια οτι για να μπορεσει να επιτευχθει ο εξορκισμος, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ καθαροτητα ζωης, και επιγνωση του ποιος ειναι ο εχθρος σου.
Η καλη προαιρεση δεν ειναι αρκετη για να νικησει τις δυναμεις του σκοτους, τολμω μαλιστα να πω, οτι με τις απλα και μονο "φιλοτιμες προσπαθειες" ,που δεν εδραζονται πανω σε μια καθαρη σχεση πιστεως και αφοσιωσης με το Θεο, ο διαβολος απλα σπαει πλακα με τον "αυτοανακηρυγμενο εξορκιστη". Γνωριζω καποιον που πηγε να εξορκισει ενα δαιμονα και ο δαιμονας του εβγαλε τα απλυτα στη φορα, (με ποσες ειχε παει το προηγουμενο βραδυ, ποιοι ειναι οι φοβοι του, τι κομπλεξ εχει, και μετα απο ολα αυτα ο ανθρωπος αυτος πραγματικα καταστραφηκε)
Δεν ειχε καθαρη ζωη, και παλι ειναι ελεος Θεου που δεν επαθε τιποτα χειροτερο.
Τωρα οσον αφορα στα στοιχειωμενα σπιτια, ενοειται πως η αποφαση του καθενος ειναι απολυτως προσωπικη και σεβαστη.
Και οπως παρα πολυ ωραια λες, δεν ειναι τα μονα μερη που θα μπορουσε κανεις να δεχτει επιθεση, αλλα οπωσδηποτε εκει αυξανονται γεωμετρικα οι πιθανοτητες, μια και διεισδυεις στα μονοπατια του εχθρου, κοινως...πας γυρευοντας..!!!
Ο Αποστολος Παυλος ξεκαθαρα τονιζει: "Η μαχη μας δεν ειναι εναντια σε σαρκα και αιμα, αλλα εναντια στις αρχες, στις εξουσιες, των κοσμοκρατορων του αιωνος τουτου των πνευματων των πονηρων των εν τοις επουρανιοις"
Και ακριβως επειδη ειναι "πονηρα πνευματα" σκεπτονται και λειτουργουν οχι οπως εσυ και εγω, αλλα με τροπους που δε μπορεις να φανταστεις.
Και ο πιο σημαντικος τροπος-κινητρο, ειναι αυτο που εχουμε ολοι μεσα μας...Η περιεργεια (ναι ξερεις...αυτη που σκοτωσε τη γατα...
Μου αρεσουν οι τοποθετησεις σου..
Τωρα ως προς την καταρα για το εν λογω σπιτι, αυτο που θελω να τονισω ειναι το γεγονος οτι τα λογια μας δημιουργουν ενεργεια γυρω μας.
Με την ιδια λογικη, αν ενας καθε μερα εχει καλη διαθεση, λεει καλα λογια, ειναι σαν ανθρωπος θετικος, ολα οσα εχουν να κανουν με τη ζωη του ειναι μια ομορφη κατασταση... Η καταρα που επεσε πανω σε αυτο το σπιτι ειχε να κανει με κληρονομικες διαφορες, και το θεμα εληξε κακην κακως με θανατους κτλ.


θα συνεχισω σε λιγακι παλι προσπαθωντας να επικεντρωσω το βαρος μου στις αρνητικες δυναμεις που ενεργουν στους διαφορους τοπους

Να εισαι καλα

Παναγιωτης
__________________
I believe in Jesus, I believe He is the Son of God, I believe He died and rose Again, I believe He paid for us All. And I believe He's here now, standing in our midst, here with the power to heal now and the Grace to forgive.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-08-08, 05:37
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panos_ole
Καλησπερα..

Βλεπω οτι μιλας πολυ λογικα και συμφωνω μαζι σου με τον τροπο σκεψης σου. Ειναι αληθεια οτι για να μπορεσει να επιτευχθει ο εξορκισμος, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ καθαροτητα ζωης, και επιγνωση του ποιος ειναι ο εχθρος σου.
Η καλη προαιρεση δεν ειναι αρκετη για να νικησει τις δυναμεις του σκοτους, τολμω μαλιστα να πω, οτι με τις απλα και μονο "φιλοτιμες προσπαθειες" ,που δεν εδραζονται πανω σε μια καθαρη σχεση πιστεως και αφοσιωσης με το Θεο, ο διαβολος απλα σπαει πλακα με τον "αυτοανακηρυγμενο εξορκιστη". Γνωριζω καποιον που πηγε να εξορκισει ενα δαιμονα και ο δαιμονας του εβγαλε τα απλυτα στη φορα, (με ποσες ειχε παει το προηγουμενο βραδυ, ποιοι ειναι οι φοβοι του, τι κομπλεξ εχει, και μετα απο ολα αυτα ο ανθρωπος αυτος πραγματικα καταστραφηκε)
Δεν ειχε καθαρη ζωη, και παλι ειναι ελεος Θεου που δεν επαθε τιποτα χειροτερο.
Τωρα οσον αφορα στα στοιχειωμενα σπιτια, ενοειται πως η αποφαση του καθενος ειναι απολυτως προσωπικη και σεβαστη.
Και οπως παρα πολυ ωραια λες, δεν ειναι τα μονα μερη που θα μπορουσε κανεις να δεχτει επιθεση, αλλα οπωσδηποτε εκει αυξανονται γεωμετρικα οι πιθανοτητες, μια και διεισδυεις στα μονοπατια του εχθρου, κοινως...πας γυρευοντας..!!!
Ο Αποστολος Παυλος ξεκαθαρα τονιζει: "Η μαχη μας δεν ειναι εναντια σε σαρκα και αιμα, αλλα εναντια στις αρχες, στις εξουσιες, των κοσμοκρατορων του αιωνος τουτου των πνευματων των πονηρων των εν τοις επουρανιοις"
Και ακριβως επειδη ειναι "πονηρα πνευματα" σκεπτονται και λειτουργουν οχι οπως εσυ και εγω, αλλα με τροπους που δε μπορεις να φανταστεις.
Και ο πιο σημαντικος τροπος-κινητρο, ειναι αυτο που εχουμε ολοι μεσα μας...Η περιεργεια (ναι ξερεις...αυτη που σκοτωσε τη γατα...
Μου αρεσουν οι τοποθετησεις σου..
Τωρα ως προς την καταρα για το εν λογω σπιτι, αυτο που θελω να τονισω ειναι το γεγονος οτι τα λογια μας δημιουργουν ενεργεια γυρω μας.
Με την ιδια λογικη, αν ενας καθε μερα εχει καλη διαθεση, λεει καλα λογια, ειναι σαν ανθρωπος θετικος, ολα οσα εχουν να κανουν με τη ζωη του ειναι μια ομορφη κατασταση... Η καταρα που επεσε πανω σε αυτο το σπιτι ειχε να κανει με κληρονομικες διαφορες, και το θεμα εληξε κακην κακως με θανατους κτλ.


θα συνεχισω σε λιγακι παλι προσπαθωντας να επικεντρωσω το βαρος μου στις αρνητικες δυναμεις που ενεργουν στους διαφορους τοπους

Να εισαι καλα

Παναγιωτης

Θα συμφωνησω απολυτα με τον Πανο.
Για οσους δεν το γνωριζουν η Θεια Χαρις σε προστατευει εαν δεχθεις απροκλητη "επιθεση".
Εαν πηγαινεις γυρευοντας, εαν ηξερες το κακο και το προσεγγισες με την δικη σου ελευθερη βουληση, εαν το καλεσες κοντα σου με λιγα λογια, το να κανεις επικληση μετα στον Θεο να σε προστατευσει ειναι ματαιο.
Κανεις μας δεν το ξερει, το υποψιαζομαι ομως, οτι αυτος που κλειδαμπαρωσε το συγκεκριμενο σπιτι, πιθανον το εκανε για να προστατεψει καποιους επιδοξους "εισβολεις".
Εαν προσεξετε ζουμαρωντας στις φωτο και η καγκελλοπορτα εχει λουκετο.
Η προσβαση παλι μεσω του φραχτη ειναι αδυνατη διοτι υπαρχουν προσθετα ψηλα συρματοπλεγματα.
Αρα, καποιος, αγνωστο ποιος, εχει κλειδια και μπαινοβγαινει εκει.
Πιθανον καποιος φυλακας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 22-08-08 στις 05:45
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.