Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-11-05, 20:19
Angelos Ο χρήστης Angelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2005
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παρεθεσε την χωρις να στην ζητησει καποιος,σιγουρα θα ειναι πολυτιμες πληροφοριες για ολους μας.

ΟΚ δώστε μου 3-4 μέρες καιρό γιατί μιλάμε για καμια πενηνταριά papers.
Να βρώ τα links να φτιάξω το html και θα το ποστάρω εδώ.

Ακόμα πιο πολύτιμο θα ήταν να αναφέρω και ΠΩΣ μαζεψα τη βιβλιογραφία.
Γιατί στα περισότερα post που διάβασα εκφράζονται σωστές ιδέες που όμως έχουν ηδη
διατυπωθεί και αναλυθεί.

Δεν χρειάζετε να ξαναανακαλύπτετε τον τροχό.



Αγγελος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelos : 10-11-05 στις 20:22
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-11-05, 01:04
Το avatar του χρήστη Astroboy
Astroboy Ο χρήστης Astroboy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ένα άλλο σημαντικό ρόλο πιστεύω είναι οι διαστάσεις.

Εμείς αντιλαμβανόμαστε 3 διαστάσεις και αν βάλουμε και τον χρόνο 4.

Αν λιπών ένας αναπτυγμένος πολιτισμός κινείτε σε περισσότερες από 4 διαστάσεις θα τον αντιλαμβανόμαστε η θα περνούσε απαρατήρητος ?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-11-05, 11:00
Το avatar του χρήστη Polideukis
Polideukis Ο χρήστης Polideukis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Αν ένα ον αντιλαμβάνεται και κινείται σε 4 διαστάσεις, θα γίνει αντιληπτό από εμάς μόνο εάν το θελήσει. Την 4η διάσταση δεν την αντιλαμβανόμαστε ακριβώς. Νιώθουμε δηλαδή το χρόνο να περνάει, δεν μπορούμε όμως να φανταστούμε, να σχεδιάσουμε και να κατανοήσουμε το χωροχρόνο. Αλλά προσωπικά αμφιβάλλω πολύ αν θα μπορούσε να υπάρχει ένα ολόκληρο είδος που να είναι 4διάστατο.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-11-05, 11:14
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Angelos
Δεν χρειάζετε να ξαναανακαλύπτετε τον τροχό.

Φίλε Άγγελε, μέσα σε ένα φόρουμ δεν είναι απαραίτητο να ακούγονται απόψεις και θεωρίες που δεν έχουν ξανα ακουστεί, αλλά μπορεί κάλλιστα να γίνεται επεξεργασία των θεωριών και των απόψεων που ήδη υπάρχουν. Όπου επεξεργασία= δημιουργικός προβληματισμός. Σκοπός των συζητήσεων δεν είναι μόνο να βρεθούν οριστικές απαντήσεις, αφού κάτι τέτοιο στο χώρο της Μεταφυσικής ίσως και να είναι άτοπο, αλλά να παρατεθούν οι απόψεις των συνομιλιτών, που στηρίζονται στις πεποιθήσεις που έχουν διαμορφώσει μέσα από την προσωπική τους έρευνα, οι οποίες φυσικά και τίθενται υπό συζήτηση. Εδώ μέσα μπορεί κανείς να αντλήσει πληροφορίες για θέματα που δεν γνωρίζει ή να θέσει υπό συζήτηση ένα θέμα που τον ενδιαφέρει και το γνωρίζει, χωρίς να κομίζει απαραίτητα γλαύκας εις Αθήνας. Οπότε ζήτημα ανακάλυψης εκ νέου του τροχού δεν τίθεται.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-11-05, 11:35
maverick_l Ο χρήστης maverick_l δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Είμαι απόλυτα σύμφωνος με τον Μιχάλη. Η συμμετοχή σ' ένα φόρουμ - με τη λογική που θέτει ο φίλος Άγγελος - θα ήταν απαγορευτική για οποιονδήποτε δεν είναι ενημερωμένος ακόμα και σχετικά με την τελευταία υποσημείωση του τελευταίου δημοσιευθέντος paper ανα τον κόσμο.
Δεν μπαίνουμε εδω μέσα για να θεμελιώσουμε νέες θεωρίες, αλλά για να συζητήσουμε τις ήδη υπάρχουσες και να συμπληρώσουμε τα κενά μας. Ακόμα -πολύ περισσότερο- για να αντιπαρέλθουμε την ημιμάθειά μας με τη βοήθεια φυσικά των ενημερωμένων. Αν είχαμε συσσωρευμένο στον εγκέφαλό μας τον όγκο των πληροφοριών που συνιστούν ένα γνωστικό αντικείμενο δε θα βρισκόμασταν εδω να ψαχνόμαστε ή να αμπελοφιλοσοφούμε...θα κατείχαμε κάποια έδρα ή τίτλο διδάκτορα της Αστροφυσικής ή της Κοσμολογίας.
Προσωπικές σκέψεις και σχόλια καταθέτουμε. Κανείς δεν παριστάνει το Χριστόφορο Κολόμβο. Όλοι γνωρίζουμε ότι η Αμερική έχει ήδη ανακαλυφθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-11-05, 17:45
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Angelos
Γιατί στα περισότερα post που διάβασα εκφράζονται σωστές ιδέες που όμως έχουν ηδη διατυπωθεί και αναλυθεί.

Δεν χρειάζετε να ξανανακαλύπτετε τον τροχό.
Αγγελε,θα παρακαλουσα να προσεχεις τις εκφρασεις σου γιατι ισως καποιοι θιγουν απο αυτες.Οτι αποψεις παραθεσαμε ηταν ακριβως στοιχεια κ επιχειρηματα για συνεχιστει ο διαλογος πανω στα θεματα που ανεφερες,τα οποια ετσι κ αλλιως δεν ηταν κατι καινουργιο,ουτε το "παραδοξο του Φερμι" ουτε η "μεγαλη σιωπη",τα εχουμε ακουσει ή διαβασει πολλες φορες αρκετοι απο εμας.Παρακαλω να συνεχιστει η συζητηση πανω στο θεμα μας.

Παράθεση:
Εμείς αντιλαμβανόμαστε 3 διαστάσεις και αν βάλουμε και τον χρόνο 4.

Αν λιπών ένας αναπτυγμένος πολιτισμός κινείτε σε περισσότερες από 4 διαστάσεις θα τον αντιλαμβανόμαστε η θα περνούσε απαρατήρητος ?
Απ τη στιγμη που εμεις ειμαστε τρισδιαστατα οντα κ ζουμε σε ενα τρισδιαστατο συμπαν(εστω για εμας) δεν θα ηταν δυνατο να αντιληφθουμε οντα περισσοτερων διαστασεων αλλα θα μου επιτρεψετε να διατηρησω επιφυλαξεις για το αν θα μπορουσαν να υπαρχουν στο συμπαν μας ή να κινηθουν σε αυτο..
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-11-05, 15:57
Angelos Ο χρήστης Angelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2005
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Κατάλαβα, κατάλαβα.

"Εδώ αμπελοφιλοσοφούμε, μην έχεις πολλές απαιτήσεις και μην γίνεσαι και αγενής γιατί θίγεις τους αμπελοφιλόσοφους."

Δεκτό και σεβαστό, αλλωστε είμαι και εγώ φανατικός οπαδός της αμπελοφιλοσοφίας. Απλά το site μου έδωσε μια διαφορετική εντύπωση.

Και επειδή η κριτική χωρίς πρόταση είναι αντιπαθής σε όλους μας, παραθέτω και την
προτασή μου. Ειναι η λίστα που σας υποσχεθηκα με σημαντικές δημοσιευσεις σχετικά
με το θέμα της εξωγήινης ζωής και νοημοσύνης, απο ανθρώπους που ασχολούνται με
το θέμα λίγο πιο σοβαρα απο το strange και το mystery .

http://users.physics.uoc.gr/~angmis/literature.html

Αν θελετε καποιο αρθρο και δεν μπορείτε να το κατεβάσετε απο τα links που δινω,
πειτε μου να το τοποθετησω locally στη σελίδα. Καλό διάβασμα.
Η σελίδα σκοπεύω να ανανεώνεται συνεχώς με νέα άρθρα που πεφτουν στην αντίληψή μου.

Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-11-05, 18:55
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

αγγελε σε ευχαριστουμε,ειναι χρησιμο υλικο για ολους,ελπιζω ομως να μην ειναι πολυ δυσκολα για καποιον που δεν εχει εξειδικευμενες γνωσεις πανω στα θεματα της αστρονομιας κ της αστροφυσικης.

στο παρακατω λινκ υπαρχει ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο σχετικα με μια "νεα" ιδεα (καλυτερα να πουμε οτι αλλαξε η αντιμετωπιση προς αυτη θεωρια) για την δυνατοτητα δημιουργιας ζωης κ πολιτισμου σε καποια συγκεκριμενα αστρα,τους ερυθρους νανους που παλιοτερα θεωρουσαν οτι δεν εδεικνυντο για κατι τετοιο.

http://www.physics4u.gr/news/2005/scnews2198.html

Αγγελε σαν αστροφυσικος που εισαι (απ οτι ειδα στη σελιδα σου) θα ηθελα να μας σχολιαζες αυτη την ιδεα για να συνεχισουμε κ παλι τη συζητηση..
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-11-05, 00:21
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Angelos
Κατάλαβα, κατάλαβα.

"Εδώ αμπελοφιλοσοφούμε, μην έχεις πολλές απαιτήσεις και μην γίνεσαι και αγενής γιατί θίγεις τους αμπελοφιλόσοφους."

Δεκτό και σεβαστό, αλλωστε είμαι και εγώ φανατικός οπαδός της αμπελοφιλοσοφίας. Απλά το site μου έδωσε μια διαφορετική εντύπωση.

Και επειδή η κριτική χωρίς πρόταση είναι αντιπαθής σε όλους μας, παραθέτω και την
προτασή μου. Ειναι η λίστα που σας υποσχεθηκα με σημαντικές δημοσιευσεις σχετικά
με το θέμα της εξωγήινης ζωής και νοημοσύνης, απο ανθρώπους που ασχολούνται με
το θέμα λίγο πιο σοβαρα απο το strange και το mystery .
Αναγκάζομαι να καταχραστώ το χώρο του θέματος για να επαναλάβω κάτι για πολλοστή φορά. Το ύφος σου είναι σαφώς προσβλητικό και απαξιωτικό για όλους. Κρίμα γιατί αν είχες λίγο καλύτερη διάθεση θα μπορούσες με τις γνώσεις αστροφυσικής που έχεις να μας βοηθούσες όλους. Εδώ μέσα, λοιπόν, υπάρχουν και άλλοι μορφωμένοι άνθρωποι σαν κι εσένα, που σεβόμενοι το επίπεδό τους δεν είναι απαξιωτικοί με ανθρώπους που έχουν διαφορετική άποψη ή έστω και ελλιπείς γνώσεις πάνω σε ένα θέμα. Αν το site σου έδωσε την εντύπωση ότι επιτελείται αμπελοφιλοσοφία, τότε λάθος εντύπωση αποκόμισες. Σε ζητήματα ύφους σαν κι αυτό που εδώ και λίγο καιρό προσπαθείς να περάσεις εδώ μέσα, δεν θα υπάρξει επιείκεια. Θα προτιμούσα να μας έδινες λίγα από τα φώτα σου, να μάθουμε κι εμείς ότι δεν γνωρίζουμε, παρά να επιτίθεσαι με ειρωνικό υφάκι σε όλους μας σαν να είμαστε αμόρφωτοι δεισιδαίμονες που φιλοσοφούν στην άμπελο. Θα λυπηθώ, ωστόσο σε επόμενη φορά που θα διαπιστωθεί παρόμοιο υφάκι το ποστ σου θα διαγραφεί.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-11-05, 08:31
Angelos Ο χρήστης Angelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2005
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Μιχάλη,
Ο maveric_1 μίλησε για αμπελοφιλοσοφία για να μου πει με ευγενικό τρόπο
"μη μας τα πρήζεις, εδώ είμαστε για να λέμε 2-3 προβληματισμούς, οχι για συνέδριο
εξωβιολογίας". Απο τη στιγμή που αυτοπροσδιορίστηκε ώς "αμπελοφιλόσοφος" δεν νομίζω οτι θα προσβληθεί αν τον αποκαλέσω εγώ "αμπελοφιλόσοφο". Επίσης, καθώς η "αμπελοφιλοσοφία" σχετίζεται με το να βγαίνουμε σε κανένα ταβερνάκι να πίνουμε ξύδια και να τα λέμε, δεν βλέπω γιατί κάποιος να προσβληθεί απο τον χαρακτηρισμό. Οπότε θέμα προσβολής επι του προσωπικού δεν τίθεται και εαν απο παρανόηση ετέθη, ο κάθε προσωπικά θιγόμενος ας δεχτεί τη συγνώμη μου μαζι με τις παραπάνω εξηγήσεις επι της ορολογίας.

Οσον αφορά το site. Αφού μελέτησα το site έκανα κριτική οχι επι του προσωπικού, αλλα επι του περιεχομένου ενος φορέα πληροφόρησης. Αρνητική κριτική για την ακρίβεια. Και μάλιστα έκανα την κριτική απευθείας στον χώρο δημοσιας συζήτησης του site και όχι στη σελίδα μου, ή στην τηλεόραση, ή στην εφημερίδα. Δηλάδή τήρησα με θρησκευτική ευλάβεια και με το παραπάνω όλους τους κανόνες ήθους που επιβάλει η έκφραση μιας άποψης.

Αντιλαμβάνομαι οτι είναι δικαιωμά σας να μήν θέλετε την κριτική οταν είναι
αρνητική, αντιλαμβάνομαι οτι όποιος πληρώνει το bandwidth έχει και το δικαίωμα
να διαγράφει όσα post νομίζει οτι του χαλάνε το μαγαζί, αντιλαμβάνεστε οτι η στάση του καθενός χαρακτηρίζει αυτόν που την υιοθετεί.

Επι των ερυθρών νάνων.

Το http://www.physics4u.gr/news/2005/scnews2198.html
αναφέρεται στο άρθρο του Gibor Basri με τίτλο
Extrasolar planets: Too close for comfort
http://www.nature.com/nature/journal...E1416985F3A852
(γενικά είναι καλή ιδέα να πηγαίνει κανεις στην πηγή και να μην επαφείεται στο
πως αντιλήφθηκε την επιστήμη ο "επιστημονικός συντάκτης". Τις ανακρίβειες του physics4u σχετικά με τα χαρακτηριστικά του πλανητη του superman τις αφήνω για τους λάτρες των comics.)

Δυστυχώς το άρθρο είναι στο Nature που είναι ενα πολύ γνωστό και ματαιόδοξο περιοδικό ωστέ να μην τοποθετεί τα άρθρα στο διαδύκτιο. Ευτυχώς το θέμα που πραγματεύεται είναι πολύ γνωστό καθώς αποτελεί το μεγάλο πρόβλημα των επιστημόνων που ασχολούνται με πλανήτες.

Το προβλημα το συνοψίζω παρακάτω.

ΠΡΙΝ την ανακάλυψη εξω-Ηλιακών πλανητικών συστημάτων, ξεραμε μόνο το
δικό μας ηλιακό σύστημα. Στο δικό μας ηλιακό σύστημα, οι κοντινοί πλανήτες
στον ήλιο είναι μικροί (Ερμής, Αφροδίτη, Γή Αρης) και αποτελούνται απο βαριά στοιχεία (Ανθρακα, Οξυγόνο, Πυρίτιο, Μεταλλα). Οι μακρυνοί απο τον ήλιο πλανήτες (Διας, Κρόνος, Ουρανός, Ποδειδώνας) είναι πολύ μεγαλύτεροι και αποτελούνται απο ελαφριά στοιχεία, το εξής ένα Υδρογόνο. (μη μου πείτε για τον πλούτωνα, είναι αλλο κεφάλαιο)


Η ερμηνεία για αυτό το μοτίβο ήταν οτι και οι εσωτερικοί μικροί πλανήτες ξεκίνησαν μεγάλοι και με υδρογόνο, αλλά η ηλιακή ακτινοβολία κοντά στον ήλιο ήταν τοσο ισχυρή που το έδιωξε (υπήρχε μια παράγραφος σχετικά και στο βιβλίο φυσικής του Μάζη όταν ήμουν στην Γ λυκείου). Ετσι, η θεωρία έλεγε οτι

Εσωτερικοί πλανήτες ----> Μικροί και απο βαρια στοιχεία
Εξωτερικοί πλανήτες ----> Μεγάλοι και κυρίως απο υδρογόνο.

Ε, οπως συχνά συμβαίνει , η θεωρία κλονίστηκε απο την παρατήρηση.
Διοτι τα πλανητικά συστήματα που ανακαλύπτονται σε άλλα αστρα, ΔΕΝ ακολουθούν το μοτίβο αυτό. Αντίθετα, σε πάρα πολλά απο αυτά βρίσκονται
μεγάλοι και με υδρογόνο πλανήτες σε τροχιές πολύ κοντινές στο αστέρι.

Οποτε το ερώτημα είναι "Πώς διαβολο βρέθηκε ο μεγάλος και με υδρογόνο πλανήτης τοσο κοντά στο άστρο ? και γιατί το υδρογόνο του δεν χαθηκε στο διάστημα κάτω απο την αστρική ακτινοβολία ?"

Ε και φυσικά, όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, κάθε επιστήμονας έχει και τη θεωρία του και φυσικά μέχρι να βγάλουνε άκρη θα χρειαστούν πολλές παρατηρήσεις, πολλοί υπολογισμοί, και πολλοί καυγάδες.

Οι συνέπειες για τις πιθανότητες εξωγήινης ζωής είναι προφανείς. Αν δεν έχουμε μια καλή θεωρία για το πώς σχηματίζονται τα πλανητικά συστήματα, δεν ξέρουμε τι νούμερο να βάλουμε στην εξίσωση του Drake. Και γι'αυτο οι εξωβιολόγοι περιμένουν με ανυπομονησία το πόρισμα των πλανητολόγων.


Ελπίζω να κάλυψα το θέμα.



Αγγελος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.