Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1941  
Παλιά 06-10-18, 20:25
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν είναι ανάγκη να πω τίποτα για την δικιά μου. Το διαφημίζεις εσύ.
Το ότι σε γ@μισ@ φαίνεται.
Βρε .........., των εφευρέσεων την μάνα εννοώ. Πότε δεν εχω βάλλει στο στόμα μου μανα ανθρώπου!
Αλλά τοσο ..........είσαι που δεν κατάλαβες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 06-10-18 στις 20:41
Απάντηση με παράθεση
  #1942  
Παλιά 06-10-18, 20:28
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε βλαμμένο , των εφευρέσεων την μάνα εννοώ. Πότε δεν εχω βάλλει στο στόμα μου μανα ανθρώπου.
Αλλά τοσο βλήμα είσαι που δεν κατάλαβες.
Αν είναι έτσι το παίρνω πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #1943  
Παλιά 06-10-18, 21:26
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Πότε δεν εχω βάλλει στο στόμα μου μανα ανθρώπου!
Δεν ξέρεις τι χάνεις
Απάντηση με παράθεση
  #1944  
Παλιά 07-10-18, 09:02
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή Τί είναι η επιστήμη;;

Η επιστήμη είναι γνώση και διαδικασία.
https://undsci.berkeley.edu/article/whatisscience_01

Η λογική είναι μέσο ερμηνείας της γνώσης αλλά όχι απόλυτο και δεν χρησιμοποιείται κατά προτεραιότητα.
Πολλά πειράματα δείχνουν ότι η λογική και κυρίως αυτή η λογική του ψυχιατρείου που χρησιμοποιεί την απαγωγή σε άτοπο για φαινόμενα που δεν την ακολουθούν είναι άτοπα.

Ας δούμε ένα φαινόμενο.
https://en.wikipedia.org/wiki/Double-slit_experiment
Το αναφέρουν τα βιβλία φυσικής του λυκείου. Το φώς είναι γνωστό ότι αποτελείται απο φωτόνια. Όταν αναγκάσουμε ένα φωτόνιο να "διαλέξει" απο πια σχισμή θα περάσει η λογική της απαγωγής σε άτοπο, λέει ότι θα περάσει ή απο την μία ή απο την άλλη. Έλα όμως που περνάει ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ!

Η λογική δεν μπορεί να ερμηνεύσει τι συμβαίνει ακριβώς και η επίκλησή της οδηγεί σε αδιέξοδο. Η επιστήμη όμως ΞΕΡΕΙ ότι το φώς λειτουργεί και ως κύμα και ως σωματίδιο.

Αρα καταλήγουμε ότι η επιστήμη είναι ΠΕΙΡΑΜΑ, ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ, ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ. Η λογική είναι μέρος της ερμηνείας αλλα όχι το όλον της.
Αυτά που λέει (ή έλεγε τον έχω μπλοκάρει) ο Vasilis_1 είναι προϊόν πλάνης και παρερμηνείας κάποιου που δεν έχει καμία σχέση με τον χώρο και φυσικά δεν είναι επιχειρήματα που στέκουν.
Η συνεχόμενη παρουσίαση των συγκεκριμένων επιχειρημάτων είναι τρολάρισμα και δεν ενισχύει την παράλογη θέση της εκκλησίας (ορθόδοξης, η καθολική έχει ήδη ευθυγραμμιστεί με την θέση της επιστήμης υπό το βάρος των αποδείξεων) που επιμένει σε μια παροχημένη και φαιδρή χρονολόγηση.
Απάντηση με παράθεση
  #1945  
Παλιά 07-10-18, 09:22
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
R-b-t3r Αρα καταλήγουμε ότι η επιστήμη είναι ΠΕΙΡΑΜΑ, ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ, ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ.
Πείραμα https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ, Παρατήρησα ότι τα μοντέλο που έχει την πατέντα μου δεν έπαθε τίποτα Το άλλο που είναι όπως σχεδιάζουν οι μηχανικοί άφησε το πνεύμα του. https://www.youtube.com/watch?v=zhkUlxC6IK4&t=97s
ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ.
http://file.scirp.org/Html/6-1880388_59888.htm
Απάντηση με παράθεση
  #1946  
Παλιά 07-10-18, 15:21
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχουμε και ψυχοπαθείς στο φόρουμ:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic
Είμαστε η 6 σεισμική χώρα στον κόσμο και η πρώτη στην Ευρώπη. .......
http://www.metafysiko.gr/forum/showp...3&postcount=55
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic
..... Σου είπα εγώ ποτέ ότι είμαστε ή 6 χώρα σε ένταση σεισμού στον κόσμο? Άσχετε έ άσχετε...
http://www.metafysiko.gr/forum/showp...4&postcount=66
Αυτός ο άνθρωπος κυκλοφορεί ελεύθερος!
Αν επρόκειτο για ανθρώπους καλά θα ήταν αγαπητέ R-b-t3r. Οι άνθρωποι καταλαβαίνουν, αργά ή γρήγορα. Εδώ έχεις να κάνεις με... κάτι σαν ήρωες του Παπαδιαμάντη, θα στους περιγράψω, που ξεπήδησαν μέσα από κάποιο διήγημά του (πχ οι ελαφροΐσκιωτοι).

Ο Γιαννιός ο μαστοχαλαστής και ο Βασιλάκης ο ρουκέτας. Μικροί έπεσον από την αιώραν που είχεν φτιάσει δια αυτούς ο μπάρμπας του ενός στο χωριόν, όπως διηγούνται οι παλιοί. Και εχτύπησον σφοδρά την κεφάλα τους εις την απέναντι βαλανιδιά και εχάζεψον εντελώς και ανεπιστρεπτί, όπως εβεβαίωσεν και ο ιατρός της κοινότητος. Κι έκτοτε έσονται περίγελος σε όλον το Μαλακοχώριον, όχι φυσικά εξ αιτίας εκείνου το τραγικού περιστατικού, αλλά για τα αναρίθμητα και θρασύτατα καμώματα που επιδίδονται σε καθημερινήν βάσην.

Κάπως έτσι θα άρχιζε το διήγημα. Τρολάρισμα μιας δεκαετίας ο καθείς, έχουν ρημάξει 2-3 φόρουμ (μετά βεβαιότητος). Στο esoterica μόνο, έχουν διαγραφεί 2-3 άτομα εξ αιτίας τους. Όπου δεν πέφτει ban, μετά απ ολίγο αραιώνουν οι τακτικοί χρήστες και αυτοί οι δυο αλωνίζουν ελεύθεροι. Πρόσεξε μόνο μην ανοίξεις κόντρα μαζί τους, πιο εύκολα θα πέσει ο τοίχος με κουτουλιές, παρά θα υποχωρήσουν αυτοί από την μλκια που τους δέρνει.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #1947  
Παλιά 07-10-18, 17:22
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
η επιστήμη είναι ΠΕΙΡΑΜΑ
R-b-t3r, η Επιστήμη έχει απορρίψει τη χρήση των πειραμάτων, καθώς κατέστησε μη κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό,
το οποιοδήποτε βάσει πειραμάτων συμπέρασμα, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

Συμπέρασμα: Άρα φίλε R-b-t3r επιβεβαιώνεις τα όσα διατυπώθηκαν εδώ.

Δεν έχεις καμία σχέση με την Επιστήμη στον τομέα που σχετίζεται με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

Παράθεση:
Η συνεχόμενη παρουσίαση των συγκεκριμένων επιχειρημάτων είναι τρολάρισμα
Αγαπητέ R-b-t3r, όσο υποπίπτεις σε ακατάσχετο τρολάρισμα σπαμάροντας το πάγιο σκεπτικό ότι το αποκεκομμένο
από την Επιστήμη «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του έχουν σχέση με την Επιστήμη,
θα εισπράττεις την επιστημονικά τεκμηριωμένη επιχειρηματολογία που απορρίπτει κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #1948  
Παλιά 07-10-18, 18:52
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν επρόκειτο για ανθρώπους καλά θα ήταν αγαπητέ R-b-t3r. Οι άνθρωποι καταλαβαίνουν, αργά ή γρήγορα. Εδώ έχεις να κάνεις με... κάτι σαν ήρωες του Παπαδιαμάντη, θα στους περιγράψω, που ξεπήδησαν μέσα από κάποιο διήγημά του (πχ οι ελαφροΐσκιωτοι).

Ο Γιαννιός ο μαστοχαλαστής και ο Βασιλάκης ο ρουκέτας. Μικροί έπεσον από την αιώραν που είχεν φτιάσει δια αυτούς ο μπάρμπας του ενός στο χωριόν, όπως διηγούνται οι παλιοί. Και εχτύπησον σφοδρά την κεφάλα τους εις την απέναντι βαλανιδιά και εχάζεψον εντελώς και ανεπιστρεπτί, όπως εβεβαίωσεν και ο ιατρός της κοινότητος. Κι έκτοτε έσονται περίγελος σε όλον το Μαλακοχώριον, όχι φυσικά εξ αιτίας εκείνου το τραγικού περιστατικού, αλλά για τα αναρίθμητα και θρασύτατα καμώματα που επιδίδονται σε καθημερινήν βάσην.

Κάπως έτσι θα άρχιζε το διήγημα. Τρολάρισμα μιας δεκαετίας ο καθείς, έχουν ρημάξει 2-3 φόρουμ (μετά βεβαιότητος). Στο esoterica μόνο, έχουν διαγραφεί 2-3 άτομα εξ αιτίας τους. Όπου δεν πέφτει ban, μετά απ ολίγο αραιώνουν οι τακτικοί χρήστες και αυτοί οι δυο αλωνίζουν ελεύθεροι. Πρόσεξε μόνο μην ανοίξεις κόντρα μαζί τους, πιο εύκολα θα πέσει ο τοίχος με κουτουλιές, παρά θα υποχωρήσουν αυτοί από την μλκια που τους δέρνει.
Άκου αγορίνα μου. Ούτε βελανιδιές έχουμε στο νησί μας ούτε είμαι σπασμένο δόντι από τσατσάρα ούτε με μάγκωσε πόρτα. Απλά έμαθα στην ζωή μου ότι όλα αυτά που μας σερβίρουν είναι πλαστά περιτυλιγμένα με ένα ωραίο κωλόχαρτο που λέγεται πτυχίο και μέσα τους έχουν σκατά. Αποφάσισα να μην πλησιάζω τέτοια πακέτα γιατί θα μυρίσω και εγώ. Καθαρός όπως παραμένω εκφράζω την επιστήμη της έρευνας. Την πραγματική και μοναδική επιστήμη την οποία στην Ελλάδα την έχουν ξεχάσει Η μάθηση δεν είναι επιστήμη είναι αποστήθιση της στάθμης της. Η έρευνα είναι επιστήμη. Τώρα αν δεν μας θεωρείς ανθρώπους γιατί είμαστε διαφορετικοί από εσάς και πολύ λίγοι σωστά κάνεις. Ξέρεις ... ο έξυπνος και ο χαζός έχουν ένα κοινό πρόβλημα δεν βρίσκουν ανθρώπους να τους καταλάβουν Στα φόρουμ εμένα διαγράφουν οι άλλοι χαίρουν άκρας κάλυψης από τους φορατζήδες. Στην φυσική Το Πείραμα μιλάει μόνο του τα λόγια περισσεύουν. Η φύση δεν κάνει λάθη απλά εμείς αργούμε να την κατανοήσουμε. Αυτούς που λένε τρελούς είναι αυτοί που αλλάζουν τον κόσμο. Δεν υπάρχει τίποτα γύρω σου που να προήλθε από γνωστικούς.
Αυτά από τον Γιαννάκο τον μαστροχαλαστή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 07-10-18 στις 19:39
Απάντηση με παράθεση
  #1949  
Παλιά 07-10-18, 20:08
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Καλύτερα δεν θα τα έγραφε ούτε ο ίδιος ο Παπαδιαμάντης, αν ζούσε σήμερα. Η πραγματικότητα συχνά ξεπερνά την φαντασία!
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #1950  
Παλιά 07-10-18, 20:17
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα δεν θα τα έγραφε ούτε ο ίδιος ο Παπαδιαμάντης, αν ζούσε σήμερα. Η πραγματικότητα συχνά ξεπερνά την φαντασία!
Σε ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.