Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #361  
Παλιά 11-08-13, 16:40
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και θεώρησα πιό ισχυρές τις λέξεις: "οπτικές αποδείξεις", προσθέτω σε αυτές, ότι έχουμε και χειροπιαστές αποδείξεις.

Σχετικά με το θέμα αυτό,η ανάλυση είναι επαρκής, και ο νοών νοείτω.

εχεις αντιληφθεί ποσο εκ του πονηρού λαμβάνεται η στάση σου?
Απάντηση με παράθεση
  #362  
Παλιά 11-08-13, 17:38
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Εγώ προτιμώ την Κόλαση πάντως!
Στην Αγία Γραφή (Κ.45, εδ.4) αναφέρει πως οι κολασμένοι θα ζουν με βάση τις τύψεις των όσων έχουν κάνει στην ζωή τους.

... μα εγώ δεν έχω τύψεις, γιατί δεν έχω καταλάβει τίποτα από την ζωή μου. Θα 'ναι αυτά τα αλκοολικά κενά από τις μπύρες που με κάνουν ευτυχισμένο!

Εσύ, Vassilis_1, να διαλέξεις τον Παράδεισο!
Και πες την Μαγδαληνή να φέρει κάμια φίλη της προς τα κάτω, γιατί έμαθα από έγκυρες πηγές ότι τα πόδια του Βελζεβούλ βρωμάνε...

Τι να πίνουν στην Κόλαση, άραγε;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #363  
Παλιά 11-08-13, 18:02
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλωστε ο Χριστός έχει τονίσει: «Ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν…» (Μάρκ. η΄ 34).


Παράθεση:
Μάρκος (8: 34): «Ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἀκολουθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ, καὶ ἀκολουθείτω μοι».

Λουκάς (9: 23): «Εἴ τις θέλει ὀπίσω μου ἔρχεσθαι, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ καθ' ἡμέραν, καὶ ἀκολουθείτω μοι».

Ματθαίος (16: 24): «Εἴ τις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ καὶ ἀκολουθείτω μοι».
Εγώ, πάλι, αυτά κατάφερα να βρω, και δεν βλέπω κάπου το "δημοκρατικό" της υπόθεσης.
Το "Εἴ" σημαίνει "αν", οπότε, "αν κάποιος θέλει να με ακολουθήσει θα πρέπει να ..." και
"όποιος θέλει να με ακολουθήσει θα πρέπει να ..."

Που φαίνεται το "[είναι ελεύθερος] όποιος θέλει να με ακολουθήσει;".

Άλλη μια αυθαίρετη ερμηνεία. Ως γνωστόν, όλα είναι λάστιχο. Άλλα παίρνονται κατά γράμμα,
άλλα κατά πνεύμα και όλα μαζί στοχεύουν στον προσηλυτισμό.

Κατά τα άλλα, εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις πως αν ΕΓΩ σου δώσω μόνο δύο επιλογές και σου απαγορεύσω οποιαδήποτε άλλη,
εσύ ΔΕΝ είσαι ελεύθερος. Έχεις την επίπλαστη ελευθερία να επιλέξεις ένα από δύο πράγματα που ΕΓΩ σου δίνω.

Τόση λοβοτομή πια στον 21ο αιώνα;

Υ.Γ. : Επίσης, όσο κι αν έψαξα (και μπορεί να μου ξέφυγε) δεν βρήκα κάτι ανάλογο στο κατά Ιωάννη.
Ο Ιωάννης που ήταν μαθητής του Ιησού δεν το ξέρει, και το ξέρει ο Λουκάς που δεν ήταν;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PUCK : 11-08-13 στις 18:04
Απάντηση με παράθεση
  #364  
Παλιά 11-08-13, 19:22
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλωστε είναι σίγουρο, ότι σε θέματα που απουσιάζει η άμεση παρατήρηση, όπως σε αυτά, της αρχής του σύμπαντος, της ζωής και κάθε υποτιθέμενης αρχής, η επιστήμη λόγω αντικειμενικών και αξεπέραστων δυσκολιών που περιγράφονται εδώ, θα πορεύεται μόνιμα με τη βοήθεια της φαντασίας!!!
Ναι σίγουρα, τα μαθηματικά και οι εξομοιώσεις είναι φαντασία. Φαντάζομαι και oi χρονολογήσεις σε οστά που καταδεικνύουν ότι η ζωή στον κακόμοιρο αυτό πλανήτη υπάρχει εδώ και εκατομμύρια χρόνια είναι και αυτές φαντασία, όπως και οι μεταλλάξεις στο DNA.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να πίνουν στην Κόλαση, άραγε;
Αψέντια πίνουν!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο Ιωάννης που ήταν μαθητής του Ιησού δεν το ξέρει, και το ξέρει ο Λουκάς που δεν ήταν;
Ξέρεις ότι τα έγραψαν σίγουρα αυτοί;
__________________
Nothing is true, Everything is permitted
Απάντηση με παράθεση
  #365  
Παλιά 11-08-13, 20:31
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σίγουρα, τα μαθηματικά και οι εξομοιώσεις είναι φαντασία. Φαντάζομαι και oi χρονολογήσεις σε οστά που καταδεικνύουν ότι η ζωή στον κακόμοιρο αυτό πλανήτη υπάρχει εδώ και εκατομμύρια χρόνια είναι και αυτές φαντασία, όπως και οι μεταλλάξεις στο DNA.
Εν τω μεταξύ, η φαντασία είναι η κινητήριος δύναμη που μας έφτασε στο όποιο επίπεδο -επιστήμης και τεχνολογίας- είμαστε σήμερα ...
Ψιλά γράμματα ... καλά κάνουν οι θρησκόληπτοι και δεν δίνουν σημασία ... Φαντασία = σατανάς speaking.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
Αψέντια πίνουν!
Hell yeah !!!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις ότι τα έγραψαν σίγουρα αυτοί;
Όχι. Είναι κι αυτό ένα από τα πολλά ερωτηματικά που αφορούν όσους το έχουν κατοικημένο και το χρησιμοποιούν.

Απάντηση με παράθεση
  #366  
Παλιά 12-08-13, 02:21
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις ότι τα έγραψαν σίγουρα αυτοί;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι. Είναι κι αυτό ένα από τα πολλά ερωτηματικά που αφορούν όσους το έχουν κατοικημένο και το χρησιμοποιούν.
Ουσιαστικά, θα πρέπει να λυθεί πρώτα το ζήτημα της ιστορικότητας του Ιησού και μετά η ιστορικότητα των ακολούθων του, όπως επίσης και η ακρίβεια των λόγων και των δύο, αυτών, πλευρών. Θεωρώ, ότι αν είναι δύσκολο να διευκρινιστεί η ιστορικότητα του Ιησού, τότε είναι ακατόρθωτο και από τη φύση του αδύνατο, να γνωρίσουμε την αλήθεια των Ευαγγελίων, μιας και αυτά δεν αποτέλεσαν ποτέ ιστορικό στοιχείο αποδεδειγμένο.

Ας μας διαφωτίσει, όμως, κάποιος που μελετά το ζήτημα, ο Ιησούς είχε αναφερθεί καθόλου στους λόγους του για την βιολογική εξέλιξη του είδους, ή ενδιαφερόταν μόνο για την πνευματικότητά του; Κάποιοι θεολόγοι, δε, αναφέρονται στο γεγονός ότι ο άνθρωπος εξελίχθηκε σαν πρόοδο υπό την εποπτεία του Θεού. Και σίγουρα, δεν εννοούσαν τον Θεό σαν ενέργεια, αλλά σαν το Α και το Ω.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #367  
Παλιά 12-08-13, 14:58
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Vakryle
Ας μας διαφωτίσει, όμως, κάποιος που μελετά το ζήτημα, ο Ιησούς είχε αναφερθεί καθόλου στους λόγους του για την βιολογική εξέλιξη του είδους…;
Ας παρακολουθήσουμε λοιπόν αγαπητέ Vakryle, την συγκεκριμένη θέση, από τον αίτιο του διχασμού της ιστορίας,
σε προ Χριστού και μετά Χριστό εποχή, τον Θεάνθρωπο Χριστό:
Παράθεση:
ἀπὸ δὲ ἀρχῆς κτίσεως ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτοὺς ὁ Θεός· (Μάρκου Ι΄, 6).
Εδώ ο Θεάνθρωπος Χριστός, με το, ἀπὸ δὲ ἀρχῆς κτίσεως ο Θεός δημιούργησε τον Αδάμ και την Εύα,
έχει δώσει από τότε, ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΟ κτύπημα στα φαντασιοκοπήματα της σκοταδιστικής εξελικτικής κλίκας.
Το συμπέρασμα που βγαίνει μετά από αυτή τη θέση του Θεανθρώπου Χριστού, είναι:
Η Αγία Γραφή μας ενημερώνει όχι μόνο για το ΠΟΙΟΣ, αλλά και για το ΠΩΣ, ο Θεός δημιούργησε τα πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #368  
Παλιά 12-08-13, 15:15
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Τους ευλόγησε να κανουν και μαύρα παιδιά? και κινεζακια?
Απάντηση με παράθεση
  #369  
Παλιά 12-08-13, 22:41
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Προεπιλογή

Ειλικρινά πιστεύω πως η συγκεκριμένη εξέλιξη της παρούσας " συζήτησης" δεν προσφέρει κάτι καθόσον έχει περάσει από όλα τα αναμενόμενα στάδια του αιώνιου φιλοσοφικού δίπολου.
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #370  
Παλιά 12-08-13, 23:14
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουσιαστικά, θα πρέπει να λυθεί πρώτα το ζήτημα της ιστορικότητας του Ιησού και μετά η ιστορικότητα των ακολούθων του, όπως επίσης και η ακρίβεια των λόγων και των δύο, αυτών, πλευρών. Θεωρώ, ότι αν είναι δύσκολο να διευκρινιστεί η ιστορικότητα του Ιησού, τότε είναι ακατόρθωτο και από τη φύση του αδύνατο, να γνωρίσουμε την αλήθεια των Ευαγγελίων, μιας και αυτά δεν αποτέλεσαν ποτέ ιστορικό στοιχείο αποδεδειγμένο.
Θα συμφωνήσω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μας διαφωτίσει, όμως, κάποιος που μελετά το ζήτημα, ο Ιησούς είχε αναφερθεί καθόλου στους λόγους του για την βιολογική εξέλιξη του είδους, ή ενδιαφερόταν μόνο για την πνευματικότητά του; Κάποιοι θεολόγοι, δε, αναφέρονται στο γεγονός ότι ο άνθρωπος εξελίχθηκε σαν πρόοδο υπό την εποπτεία του Θεού. Και σίγουρα, δεν εννοούσαν τον Θεό σαν ενέργεια, αλλά σαν το Α και το Ω.
Δεν έχω βρει κάτι ανάλογο, αλλά, δεν είχα και στραμμένο το νου μου προς τα εκεί. Άλλωστε, σύμφωνα με την κρατούσα αντίληψη,
δεν ήρθε για κάτι τέτοιο ο Ιησούς στη Γη. Όλα είναι ξεκαθαρισμένα για τον πιστό, ειδικά εκείνη την εποχή όπου δεν υφίσταται η ΘΤΕ.

Όσον αφορά τη σημερινή εποχή, με τους λοβοτομημένους χριστιανοταλιμπάν, την πήρες την απάντηση.
Ρωτάς για "βιολογική εξέλιξη" σε νήμα περί ΘΤΕ - Δημιουργισμού, και παίρνεις :

Παράθεση:
Εδώ ο Θεάνθρωπος Χριστός, με το, ἀπὸ δὲ ἀρχῆς κτίσεως ο Θεός δημιούργησε τον Αδάμ και την Εύα,
έχει δώσει από τότε, ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΟ κτύπημα στα φαντασιοκοπήματα της σκοταδιστικής εξελικτικής κλίκας.
Το συμπέρασμα που βγαίνει μετά από αυτή τη θέση του Θεανθρώπου Χριστού, είναι:
Η Αγία Γραφή μας ενημερώνει όχι μόνο για το ΠΟΙΟΣ, αλλά και για το ΠΩΣ, ο Θεός δημιούργησε τα πάντα.
Τι να πω ...

Για ρώτα για "βιολογική αναπαραγωγή", να δω τι απάντηση θα πάρεις.

Έτσι ... για χάρη της περιέργειας που σκότωσε τη γάτα ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.