Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-07-08, 13:53
θεμιδα Ο χρήστης θεμιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Γεια σας...
Μπορεί και να ειναι η ιδέα μου αλλα στην προ τελευταία φωτο..αυτή με το ζουμ στο παράθυρο φαίνεται ενα γυναικείο πρόσωπο...
__________________
Μάθε ν' ακούς... Μερικές φορές η ευκαιρία χτυπάει την πόρτα πολύ απαλά...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-07-08, 16:08
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Υπέροχο σπίτι, θυμίζει μια άλλη εποχή σαν ξαφνικά να μεταφέρεσαι μέσα στον χρόνο την εποχή των ιπποτών...
θα ήθελα πολύ να ζω μέσα σε ένα τέτοιο σπίτι
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-07-08, 23:19
Το avatar του χρήστη Jovitaki
Jovitaki Ο χρήστης Jovitaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2007
Περιοχή: Athens...
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Πραγματι Anti ειναι υπεροχο αυτο το σπιτι
αν και αρκετα "ταλαιπωρημενο" και με αρκετα σκοτεινη ενεργεια
για καποιον που τυχαινει να περασει απο εκει...
(τουλαχιστον εγω ετσι εχω νιωσει)
Θεμιδα, σου φανηκε οτι ειδες γυναικεια μορφη στο παραθυρο?
Ισως να ειναι παιχνιδι φακου η αντανακλασεις απο το φως...
αλλα και παλι.....γιατι οχι μορφη?
__________________
The fish doesn't think
The fish is mute, expressionless
The fish doesn't think because the fish knows everything...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-07-08, 15:43
Το avatar του χρήστη chris82
chris82 Ο χρήστης chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-09-2006
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Να προσθέσω τι έχω παρατηρίσει στις φωτογραφίες και γιατί όχι να τα σχολιάσουμε παρέα.

Μια σκοτεινή προυσία,φαίνεται να φοράει καπέλο (σαν αυτά που φορούν οι καουμπόιδες αλλα όχι καμπυλοτό).Παρατηρήστε στον κίτρινο κύκλο:




Διακρίνετε στα χαλάσματα του τοίχου όπως και εγώ το πρόσωπο;
__________________
...it takes no time to fall in love...but it takes you years to know what love is...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-07-08, 15:59
Το avatar του χρήστη Jovitaki
Jovitaki Ο χρήστης Jovitaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2007
Περιοχή: Athens...
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Ενδιαφερουσες οι σημειωσεις σου και οι παρατηρησεις...
Ομολογουμενως δεν ειχα προσεξει καμια απο αυτες τις φιγουρες.
Πραγματι χωρις πολυ φαντασια
μοιαζει με φιγουρα ανθρωπου και αυτο στη πορτα
και το αλλο στον τοιχο...
οπτικη παραισθηση μαλλον...ποιος ξερει?
__________________
The fish doesn't think
The fish is mute, expressionless
The fish doesn't think because the fish knows everything...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-07-08, 16:05
θεμιδα Ο χρήστης θεμιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Γειά σας..
Jovitaki ίσος και να ειναι αντανάκλαση...αλλά απο περιέργεια αποθήκευσα την εικόνα για να δω αυτό ακριβός που λες κ εσυ..αν ειναι απλά φως(ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ακόμα)
Δεν ξερω τι ειναι αλλα μοιάζει με σκιά..(γυναικεία)
Προσπαθήστε να αλλάξετε αποχρώσεις στην εικόνα..και δείτε το παράθυρο..περιμένω να μου πείτε..
__________________
Μάθε ν' ακούς... Μερικές φορές η ευκαιρία χτυπάει την πόρτα πολύ απαλά...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-08-08, 22:54
Το avatar του χρήστη Panos_ole
Panos_ole Ο χρήστης Panos_ole δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2007
Περιοχή: P.faliro
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Σχετικα με αυτου του "ειδους" τα σπιτια

Αγαπητη παρεα καλησπερα και απο μενα.
Ορμομενος απο αυτο το ενδιαφερον θεμα που ανοιξε η jovitaki θα ηθελα και εγω να παραθεσω μια δικη μου εμπειρια σχετικη αμεσα με το θεμα μας.
Βεβαια φωτογραφιες δεν εχω, αλλα η εμπειρια ηταν τοσο εντονη που με "σημαδεψε" για πολυ καιρο, τοσο που εχασα τον υπνο μου. Βλεπετε αθελα μου εγινα τοσο αυτηκοος, οσο και αυτοπτης μαρτυρας μιας τεραστιας εκχυσης...ενεργειας
Ας τα παρουμε απο την αρχη. Γυριζα αργα το βραδυ στην περιοχη μου στο Φαληρο κατα τις 3 περιπου τα ξημερωματα, (πιο πριν πιο μετα 10-15 λεπτα)
και περασα εξω απο ενα εδω και παρα πολλα χρονια ακατοικητο και ερειπωμενο σπιτι. Απο μεσα ακουγονταν αλλοκοτοι θορυβοι, και μαλιστα απο το 2 οροφο του. Το εκπληκτικο ειναι οτι αποκλειεται η ανθρωπινη παρουσια, γιατι ο μεγαλος σεισμος του 1981 στις Αλκυονιδες πληγωσε βαρια το σπιτι και ενα κομματι που γκρεμιστηκε αμεσα εσωτερικα, ηταν η πλακα μεταξυ των 2 πατωματων. Που σημαινει οτι εμπαινες μεσα κοιταγες κατευθειαν τη σκεπη, αφου πλεον δεν υπηρχε ταβανι..
Και ομως..οι θορυβοι εβγαιναν απο εκεινο το σημειο του β οροφου, και αρχισε να ακουγεται ενας δυνατος θορυβος, ιδιος ακριβως σαν να εχεις αφησει δεκαδες βρυσες ανοιχτες, και να τις ανοιγεις μεχρι τερμα.
Αποριας αξιον γιατι σωληνωσεις δεν υπηρχαν, αλλα και αυτο να συνεβαινε,δε νομιζω οτι η ΕΥΔΑΠ θα ξεκιναγε τα πειραματα βραδυατικα.
Και ξαφνικα, αρχιζει να τρεχει νερο απο τον πανω οροφο..οχι πολυ αλλα λιγο, και καποιος μου ειχε πει οτι αν τυχον ακουσεις τετοια πραγματα τη νυχτα, οπως εισαι ΦΥΓΕ και μη γυρισεις να κοιταξεις τι και πως.
Σαν θυμηθηκα εκεινη τη στιγμη τα λογια του, πρεπει να εσπασα το 100αρι στο τρεξιμο, και για αρκετο καιρο καθως ανακαλουσα στη μνημη μου τα γεγονοτα φοβομουν.
Κακια ωρα, ή συγκεντρωση πνευματων? Εχω και αλλα να σας πω αλλα περιμενω πρωτα να ακουσω απο σας..
__________________
I believe in Jesus, I believe He is the Son of God, I believe He died and rose Again, I believe He paid for us All. And I believe He's here now, standing in our midst, here with the power to heal now and the Grace to forgive.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-08-08, 06:54
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Θα ηθελα να προσθεσω το σχολιο μου σχετικα με το σπιτι της οδου Θηρας και αυτο γιατι μεχρι το 2001 εμενα απιστευτα κοντα, στην οδο Σταυροπουλου ελαχιστα πιο κατω απο αυτο το σπιτι.
Πολυ συχνα με το αγορι μου που συγκατοικουσαμε, περνουσαμε απο μπροστα τα βραδυα και πολλες φορες σταματουσαμε και το χαζευαμε.
Λεγαμε πως θα ηταν στοιχειωμενο, πως εμοιαζε αποκοσμο, και στοιχηματιζαμε πως ηταν και εγκαταλελειμενο.
Ενα πρωι περνωντας απο μπροστα, διεκρινα στο αριστερο παραθυρο (οπως το βλεπουμε απο το δρομο) κουρτινα και το παραθυρο μισανοιχτο.
Μου εκανε τρομερη εντυπωση γιατι η κουρτινα ηταν λευκη και πεντακαθαρη, σημαδι πως καποιος ηταν μεσα στο σπιτι. Το ιδιο βραδυ περνωντας ξανα ειδα μεσα και αναμμενο ηλεκτρικο φως. Εαν προσεξετε στο πανω εξωστη στην πιο πανω φωτογραφια, επισης υπαρχει ενα ανοικτο παραθυρο. Επισης στην αυλοπορτα τα χορτα και οι περικοκλαδες ειναι καθαρισμενα. Εαν ηταν ακατοικητο δεν θα επρεπε να ειχαν φυτρωσει ή εστω καλυψει και την αυλοπορτα αυτην? Επειδη απο το 2001 και μετα εχω πλεον φυγει απο την περιοχη αυτη δεν μπορω να ξερω τι εχει συμβει τα τελευταια 8 χρονια.
Ποτε μου παντως δεν ακουσα ιστοριες απο τους κατοικους της περιοχης, (εμενα 14 χρονια εκει) για στοιχειωμα του συγκεκριμενου σπιτιου.
Αργοτερα σε εκπομπη του καναλιου extra ακουσα και για στοιχειωμα ενος αλλου σπιτιου που βρισκεται στην ιδια περιοχη λιγο πιο κατω και συγκεκριμμενα στην γωνια της οδου Σπαρτης με την οδο Σταυροπουλου.
Το συγκεκριμενο σπιτι ανηκε καποτε στην Λελα Καραγιαννη η οποια πεθανε στην κατοχη και που στο σπιτι της εγινοντο συναξεις αντιστασιακων.
Περασα και απο εκει, γειτονια μου ηταν αλλωστε και παλι ομως δεν ειχα ακουσει τιποτε και ποτε για ουρλιαχτα και θορυβους μεσα στην νυχτα στο οντως εγκαταλελειμενο αυτο σπιτι.
Το μονο που διεκρινα ηταν τα πραγματα καποιου αστεγου που ειχε βρει καταφυγιο μπροστα στην κεντρικη εισοδο του σπιτιου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 21-08-08 στις 07:04
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-08-08, 06:58
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panos_ole
Αγαπητη παρεα καλησπερα και απο μενα.
Ορμομενος απο αυτο το ενδιαφερον θεμα που ανοιξε η jovitaki θα ηθελα και εγω να παραθεσω μια δικη μου εμπειρια σχετικη αμεσα με το θεμα μας.
Βεβαια φωτογραφιες δεν εχω, αλλα η εμπειρια ηταν τοσο εντονη που με "σημαδεψε" για πολυ καιρο, τοσο που εχασα τον υπνο μου. Βλεπετε αθελα μου εγινα τοσο αυτηκοος, οσο και αυτοπτης μαρτυρας μιας τεραστιας εκχυσης...ενεργειας
Ας τα παρουμε απο την αρχη. Γυριζα αργα το βραδυ στην περιοχη μου στο Φαληρο κατα τις 3 περιπου τα ξημερωματα, (πιο πριν πιο μετα 10-15 λεπτα)
και περασα εξω απο ενα εδω και παρα πολλα χρονια ακατοικητο και ερειπωμενο σπιτι. Απο μεσα ακουγονταν αλλοκοτοι θορυβοι, και μαλιστα απο το 2 οροφο του. Το εκπληκτικο ειναι οτι αποκλειεται η ανθρωπινη παρουσια, γιατι ο μεγαλος σεισμος του 1981 στις Αλκυονιδες πληγωσε βαρια το σπιτι και ενα κομματι που γκρεμιστηκε αμεσα εσωτερικα, ηταν η πλακα μεταξυ των 2 πατωματων. Που σημαινει οτι εμπαινες μεσα κοιταγες κατευθειαν τη σκεπη, αφου πλεον δεν υπηρχε ταβανι..
Και ομως..οι θορυβοι εβγαιναν απο εκεινο το σημειο του β οροφου, και αρχισε να ακουγεται ενας δυνατος θορυβος, ιδιος ακριβως σαν να εχεις αφησει δεκαδες βρυσες ανοιχτες, και να τις ανοιγεις μεχρι τερμα.
Αποριας αξιον γιατι σωληνωσεις δεν υπηρχαν, αλλα και αυτο να συνεβαινε,δε νομιζω οτι η ΕΥΔΑΠ θα ξεκιναγε τα πειραματα βραδυατικα.
Και ξαφνικα, αρχιζει να τρεχει νερο απο τον πανω οροφο..οχι πολυ αλλα λιγο, και καποιος μου ειχε πει οτι αν τυχον ακουσεις τετοια πραγματα τη νυχτα, οπως εισαι ΦΥΓΕ και μη γυρισεις να κοιταξεις τι και πως.
Σαν θυμηθηκα εκεινη τη στιγμη τα λογια του, πρεπει να εσπασα το 100αρι στο τρεξιμο, και για αρκετο καιρο καθως ανακαλουσα στη μνημη μου τα γεγονοτα φοβομουν.
Κακια ωρα, ή συγκεντρωση πνευματων? Εχω και αλλα να σας πω αλλα περιμενω πρωτα να ακουσω απο σας..
Μηπως αναφερεσαι-επειδη εγραψες για Φαληρο- στο σπιτι-πυργο της οδου Σμολενσκυ????
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-08-08, 08:29
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Αρκετά παρόμοια σπίτια υπάρχουν στην Μυτιλήνη, στο δρόμο από την πόλη προς το αεροδρόμιο. Τα έβλεπα από το καράβι που πήγαινε παράλληλα με τις ακτές και σε σχετικά αργή ταχύτητα αλλά επίσης και από το ταξί από και προς το αεροδρόμιο. Αρκετά έδειχναν να είναι κατοικήσιμα (περιποιημένα, βαμμένα, αναμμένα φώτα, κίνηση, ζωή) και άλλα πάλι εγκαταλελειμμένα. Το στυλ, κατά μεγάλο ποσοστό το ίδιο. Όταν υπηρετούσα στο νησί, 1996 λέγανε ότι κατοικούν οι αρκετά πλούσιο του νησιού και ήταν χαρακτηρισμένα ως αρχοντικά. Επίσης σε ορισμένα από αυτά γίνονταν τα όργια με τις πλούσιες κυρίες και τους νεαρούς!!!

Panos, φαντάζομαι αναφέρεσαι στο Π. Φάληρο, και ειδικά στις μονοκατοικίες που είναι πίσω από το νοσοκομείο Metropolitan;

Jovitaki, μια ερώτηση. Στην ερυθρή ξύλινη πόρτα που έχει σπασμένο ένα κομμάτι της όπως κοιτάμε δεξιά δεν είναι δυνατόν η είσοδος κάποιου στο κτήριο;
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.