Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 28-08-06, 02:35
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Καλά , αυτοί οι "πρώτοι πατέρες" ήταν επαγγελματίες διπλωματούχοι θεοκάπηλοι
οπότε μη πολυπιστεύεις ότι διαβάζεις από αυτούς, είχαν εγκληματικές τάσεις
και μισούσαν κάθε τι όμορφο και ανθρώπινο.

Διασταυρωμένο αυτό που σου λέω , ρώτα και τον παθοκτόνο αν θες .
Αγαπητή Litsa

Νομίζω ότι βασικός κανόνας αυτού του φόρουμ είναι να λέει ο καθένας την άποψη του αλλά να την τεκμηριώνει κιόλας. Και επειδή λίγο έχω ασχοληθεί με τους πατέρες και μόνο σαν ονόματα τους γνωρίζω, σε παρακαλώ να μας πληροφορήσεις - εμάς που δεν ξέρουμε τουλάχιστον - τι αποδεικνύει αυτά που λες. Καλό θα ήταν να δώσεις και δυο διαφορετικές πηγές για να μπορεί να γίνει η διασταύρωση που λες. Το να λες ότι κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ ξέρει και να το ρωτήσουμε δεν αποδεικνύει τίποτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 28-08-06 στις 02:39
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-11-06, 03:21
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι αρχαίοι Έλληνες ήταν πιο χαζοί απο εμάς ή μηπως είχαν λιγότερα στοιχεία για τους θεούς τους, οπότε αποκαλούμε αυτά που πιστεύαν μύθους?
Ε φυσικά φίλε μου ήταν πιο ανόητοι από εμάς μιας και εξελικτικά κάθε βιολογική οντότητα όπως ο εγκέφαλος εξελίσσεται και προσαρμόζεται με το πέρασμα του χρόνου. Επίσης το 12θεο προσπαθούσε να εξηγήσει τα τόσα ανερμήνευτα φυσικά φαινόμενα. Όταν εξηγήθηκαν από την επιστήμη, δεν υπήρχε λόγος ύπαρξης των αντίστοιχων θεών. Είναι απλό.

Ξέρεις τι μου θυμίζει η απορία σου για την πιθανότητα να ξαναεμφανιστούν οι αρχαίοι θεοί; Αυτό που συνέβαινε στην περίφημη σπηλιά του Νταβέλη στην Πεντέλη που όποιος πήγαινε άκουγε μουσική και βάλθηκαν ντε και καλά να μας πείσουν πως η σπηλιά κατοικοίτε και μάλιστα από εξωγήινους και δεν δέχοταν και αντιρρήσεις και τελικά αποδείχθηκε οτι η μουσική ήταν απλά μια αντανάκλαση του ήχου από κοντινό κέντρο διασκέδασης. Με αυτό το παράδειγμα θέλω να πω πως ορισμένοι αρχαιολάτρεις επειδή δεν μπορούν να δεχτούν την πραγματικότητα οτι αυτοί οι θεοί ήταν καθαρά μυθεύματα προσπαθούν ντε και καλά να μας πείσουν πως ο Δίας είναι εξωγήινος, πως θα επιστρέψει κάποια στιγμή, κ.α .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-11-06, 03:36
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ε φυσικά φίλε μου ήταν πιο ανόητοι από εμάς μιας και εξελικτικά κάθε βιολογική οντότητα όπως ο εγκέφαλος εξελίσσεται και προσαρμόζεται με το πέρασμα του χρόνου.
Κυκλωνα οι ιουδαιοχριστιανικες παρωπιδες μεσα απο τις οποιες φιλτραρεις τις αποψεις σου οδηγουν κατα την ταπεινη μου γνωμη σε αυτα τα οικτρα αποτελεσματα.Περαν του οτι αρνουμαι να σχολιασω τα περι συγκρισεως επιπεδου πνευματος και πολιτισμου των αρχαιων Ελληνων με τους σημερινους νεοελληνες (τη στιγμη που ολοκληρος ο πλανητης επισκεπτεται την πατριδα μας οχι για τη μητροπολη Αθηνων αλλα για τον Παρθενωνα, oι Ελβετοι αντιγραφουν το αρχαιο αθηναϊκο δημοκρατικο συστημα, η Microsoft χρησιμοποιει το παλιμψηστο του Αρχιμηδη και αλλα εκατονταδες παραδειγματα), αυτο περι προσαρμογης της "εξυπναδας" του εγκεφαλου ηταν εξωφρενικο. Αφηνω την Ελλαδα (μιας και δε τη πολυσυμπαθεις απο οτι καταλαβαινω) απ εξω και με την ιδια λογικη σου λεω πως με βαση την ιστορια ο λαος των Αιγυπτιων των Βαβυλωνιων και των Κινεζων θα επρεπε να ηταν σε τετοιο επιπεδο πολιτισμου σημερα ωστε να εχουν ηδη μετοικησει στον Αρη Δεν τιθεται λοιπον θεμα "εξυπναδας", το πολιτιστικο (θα το ελεγα εγω) επιπεδο του καθε λαου στηριζεται σε ορισμενες παραμετρους ανα εποχη, αναμεσα στις οποιες καλως ή κακως ειναι και η κοσμοθεωρια, οι φιλοσοφικες αντιληψεις, η πολιτικοικονομικη οργανωση και αλλα πολλα.

Θλιβομαι ωρες ωρες με τη λογικη σου...Μου θυμιζεις τον Βασιλειο που αποκρινομενος στον δασκαλο του τον Ελληνα Λιβανιο του λεει σε μια επιστολη σχετικα με τους Ελληνες φιλοσοφους: "Μα εγω, ω θαυμασιε, ειμαι με τη μερια του Μωηση και του Ηλια και των μακαριων ανθρωπων σαν κι αυτους που μου λενε τα δικα τους..." Παρε και ενα Link των συγχρονων ομοϊδεατων του (ομολογω πως ειναι το ιδιο εξυπνος!): http://www.aish.com/chanukahthemes/chanukahthemesdefault/Hellenism_Who_Cares$.asp
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 16-11-06 στις 03:50
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-11-06, 10:51
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Λυπάμαι ειλικρινά γιατί κάνεις το εύκολο, μόλις κάποιος εκφράσει μια αντίθετη άποψη πρέπει να είναι ο αναχρονιστής, ο ακραίος, ο πωρομένος. Επειδή όμως εσύ είσαι πωρομένος με την αρχαία Ελλάδα θα σου συνιστούσα να μην βλέπεις πολύ Λιακόπουλο γιατί με αυτά και με αυτά έχετε αρχίσει να πιστεύετε οτι οι αρχαίοι έλληνες είχαν κινητά τηλέφωνα, πετούσαν και άλλες τέτοιες ανοησίες για έναν πληθυσμό που βρισκόταν σε νηπιακή κατάσταση και διακατεχόταν από ημιμάθεια όπως άλλωστε όλοι οι άνθρωποι της εποχής τους. Με αυτά που λες περι φιλοσοφίας και επιστημών που αποδεικνύουν το υψηλότερο του εγκεφάλου τους να σου πω απλά τότε ο Homo sapiens είναι ανώτερος πνευματικά από τους αρχαίους έλληνες γιατί ανακάλυψε την φωτιά που ήταν η μεγαλύτερη ανακάλυψη στον πλανήτη που άλλαξε τον ρου της ιστορίας. Θέλω να πω απλά πως επειδή κανένας άλλος λαός δεν είχε αναπτύξει πνευματικό πολιτισμό όπως οι τέχνες και τα γράμματα εκείνη την εποχή είναι φυσικό και επόμενο οι πρώτοι που θα το έκαναν κάποια στιγμή στον πλανήτη, είτε ήταν έλληνες, είτε ήταν κινέζοι, είτε οτιδήποτε άλλο θα έμεναν στην ιστορία.

Αυτό στο οποίο διαφωνώ εγώ είναι να θεοποιούμε τους αρχαίους έλληνες και να λέμε οτι κατείχαν μυστικές γνώσεις και γνώριζαν τα πάντα. Αυτό είναι ιστορικό σφάλμα. Αν θεωρείς οτι ο χριστιανισμός διακατέχεται από δεισιδαιμονίες τότε τι να πούμε για τους αρχαίους έλληνες που ήταν δεισιδαιμονέστεροι όλων; Πάρε όσα παραδείγματα θες, κάναν πόλεμο ρώταγαν τον απόλλωνα, θέλαν να κοιμηθούν ρώταγαν τον απόλλωνα, θέλαν να φαν ρώταγαν τον απόλλωνα, μόλις έβρεχε κάναν σπονδές στον Δία για να τον καλοπιάσουν, θέλω να πω πως δεν ήταν όπως τους φαντάζεστε άνθρωποι του πνεύματος και της σοφίας, υπήρχαν 5-10 τέτοιοι και οι υπόλοιποι έψαχναν να βρουν τον απίγανο για να ξορκίσουν τις ερινύες και τα άλλα κακα πνεύματα. Ή μήπως είναι ψέμματα; Αφού είχαν μυστικές γνώσεις και γνώριζαν μυστήρια φοβερά και τρομερά που εμείς ούτε να διανοηθούμε δεν μπορούμε σήμερα όπως μας λέτε γιατί δεν τα χρησιμοποίησαν για να μην γίνουν μέρος της ρωμαικής αυτοκρατορίας; Γιατί αφού ήταν πιο έξυπνοι από τους σύγχρονους ανθρώπους όλες μα όλες οι επιστημονικές θεωρίες τους (δε μιλώ για τις φιλοσοφίες, που είναι κάτι γενικό) σήμερα έχουν ξεπεραστεί; Πως είναι δυνατόν εμείς οι πιο χαζοί ανθρωπίσκοι να έχουμε ανακαλύψει πιο πολύπλοκα και πιο θαυμαστά πράγματα από αυτούς; Με την λογική είναι ποτέ δυνατόν ο πιο χαζός να ανακαλύψει κάτι πιο έξυπνο από τον έξυπνο; Και να σου πω και κάτι για τους φιλοσόφους; Αν είσαι αργόσχολος και κάθεσαι 7 μήνες τον χρόνο ξέρεις τι φιλοσοφίες ανακαλύπτεις; Οι περισσότεροι αρχαίοι φιλόσοφοι ήταν αργόσχολοι καταγώμενοι από πλούσιες οικογένειες που από την πολύ την ξάπλα βαρέθηκαν και άρχισαν να φιλοσοφούν. Δως μου και εμένα 7000 ευρώ το μήνα και να κάθομαι σπίτι ξαπλωμένος και να δεις σε κανά χρόνο τι φιλοσοφίες σου βγάζω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-11-06, 11:07
Το avatar του χρήστη Dawnbringer
Dawnbringer Ο χρήστης Dawnbringer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Neverland
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Το να διευρκινίσουμε γιατί οι αρχαίοι Έλληνες είχαν 12 Θεούς και η σημερινή Ελλάδα αναγνωρίζει ως επίσημο Θεό της έναν είναι δύσκολο και μπορεί εύκολα να μας οδηγήσει σε γενικεύσεις οι οποίες είναι λογικοφανείς και μόνο. Θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας τις συνθήκες που επικρατούσαν τότε,τα προβλήματα και τις δυσκολίες καθώς και το επιστημονικό επίπεδο.Αυτό βέβαια μόνο στην περίπτωση που το ίδιο θα κάνουμε και για τον σύγχρονο χριστιανισμό,θα απαρνηθούμε δηλαδή την όποια Θεία φύση του 12θεου κ του Χριστού και θα αναζητήσουμε κοινωνικά τη "γέννησή" τους.
Kiklona αναφέρεσαι σε δύο πράγματα τα οποία τα εξετάζεις πολύ γρήγορα και κατ'εμέ λάθος.λες ότι επιστημονικά τους έχουμε ξεπεράσει.Αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα για το πνευματικό επίπεδο.Αν εμείς ζούσαμε σε ένα κόσμο ο οποίος θα ταλανιζόταν από πολέμους και πολλές από τις βασικές ανάγκες μας θα ήταν δύσκολο να καλυφθούν δεν θα είχαμε κάνει καμία επιστημονική πρόοδο.Με την πάροδο του χρόνου ο άνθρωπος αναπτύσσεται τεχνολογικά κι επιστημονικά,ανεξάρτητα απτο πνευματικό επίπεδο.Δεν ξεπέρασε επιστημονικά ο άνθρωπος του σύγχρονου κόσμου τον άνθρωπο της αρχαιότητας,ο χρόνος το έκανε.
Πρέπει επίσης να καταλάβουμε ότι οι Αθηναίοι δεν τα είχαν όλα κι άραζαν φιλοσοφώντας.Ήταν κατά 98% μεροκαματιάρησες άνθρωποι που εργάζονταν καθημερινά για να βγάλουν τα προς το ζήν.Όσο για τους φιλοσόφους που λες ότι όλη μέρα κάθονταν και το γενικεύεις τόσο απλά,ο Διογένης για παράδειγμα τι μηνιαίο εισόδημα είχε θα μου πεις?
Αυτά τα ολίγα για αρχή...
__________________
Think for yourself and question authority...

http://opwspanw-etsikatw.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-11-06, 11:13
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Eπειδή όμως εσύ είσαι πωρομένος με την αρχαία Ελλάδα θα σου συνιστούσα να μην βλέπεις πολύ Λιακόπουλο
Τωρα να κλαψω ή να βαλω τις φωνες; Εισαι απολυτα σιγουρος οτι γνωριζεις το "προφιλ" μου;Φιλε μου τον Λιακοπουλο και τους λοιπους ελληνοχριστιανους ελλαδεμπορες τους εχω στην μαυρη, καταμαυρη μου λιστα και τους θεωρω κυριους υπευθυνους για την ολη αυτη την ακρατη ελληνοφρενεια.

Παράθεση:
Με αυτά που λες περι φιλοσοφίας και επιστημών που αποδεικνύουν το υψηλότερο του εγκεφάλου τους να σου πω απλά τότε ο Homo sapiens είναι ανώτερος πνευματικά από τους αρχαίους έλληνες γιατί ανακάλυψε την φωτιά
Αυτο παλι τι ηταν;Και οι αρχαοι Ελληνες homo sapiens δεν ηταν οι καημενοι;


Παράθεση:
Αυτό στο οποίο διαφωνώ εγώ είναι να θεοποιούμε τους αρχαίους έλληνες και να λέμε οτι κατείχαν μυστικές γνώσεις και γνώριζαν τα πάντα. Αυτό είναι ιστορικό σφάλμα.
Να και σε κατι που συμφωνουμε!

Παράθεση:
Αν θεωρείς οτι ο χριστιανισμός διακατέχεται από δεισιδαιμονίες τότε τι να πούμε για τους αρχαίους έλληνες που ήταν δεισιδαιμονέστεροι όλων;
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε καθε σου μηνυμα προσπαθεις να "χωσεις" και τον χριστιανισμο. Μιας που το εφερε η κουβεντα σου προτεινω το βιβλιο της Αναστασιας Βακαλουδη με τιτλο "Η μαγεία ως κοινωνικό φαινόμενο στο πρώιμο Βυζάντιο 4ος-7ος μ.Χ. αι.(εκδ. Εναλιος)" Εκει θα δεις πως η ύπαρξη της μαγείας στο Βυζάντιο εξηπηρέτησε για πρωτη φορά στην εξόντωση πολιτικών, θρησκευτικών και επαγγελματικών αντιπάλων και στην εξουδετέρωση ατόμων και ομάδων που στρέφονταν κατά της καθεστηκυίας τάξης.

Τωρα βαζεις αρα πολλα θεματα που χρειαζονται ξεχωριστο τοπικ αλλα δεν μπορω παρα να απαντησω εστω και συνοπτικα:

1)
Παράθεση:
γιατί δεν τα χρησιμοποίησαν για να μην γίνουν μέρος της ρωμαικής αυτοκρατορίας;
Οι ιστορικοι σημερα ακομη αναρωτιουνται ποιος κατεκτησε ποιον...Απο που να ξεκινησει κανεις πανω στο θεμα του ποσο πολυ επηρρεαστηκαν οι Ρωμαιοι απο τους Ελληνες; Απο την τεχνη;Την αρχιτεκτονικη;Τη φιλοσοφια;Τις επιστημες;

2)
Παράθεση:
Γιατί αφού ήταν πιο έξυπνοι από τους σύγχρονους ανθρώπους όλες μα όλες οι επιστημονικές θεωρίες τους (δε μιλώ για τις φιλοσοφίες, που είναι κάτι γενικό) σήμερα έχουν ξεπεραστεί;
Μαλλον θα αστιευεσαι εδω...Απο τις θεωριες του Δημοκριτου, την Ευκλειδια Γεωμετρια, τους "γιγαντες" πανω στις πλατες των οποιων πατησε ο Νευτωνας, μεχρι την τεχνολογια που περιγραφεται ο Ομηρος και μελετουν τα συγχρονα πανεπιστημια (αναμεσα σε αυτο και των Πατρων-βλ. τις μελετες του Παϊπετη) και τη χρησιμοτητα της αρχαιας ελληνικης στις νεες γλωσσες προγραμματισμου...


Ενδιαφερουσες οι αποψεις σου περι της φιλοσοφιας. Υπο αυτες τις συνθηκες πρεπει να κανω συχνοτερα παρεα με δημοσιους υπαλληλους
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 16-11-06 στις 11:21
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-11-06, 11:24
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν είσαι αργόσχολος και κάθεσαι 7 μήνες τον χρόνο ξέρεις τι φιλοσοφίες ανακαλύπτεις; Οι περισσότεροι αρχαίοι φιλόσοφοι ήταν αργόσχολοι καταγώμενοι από πλούσιες οικογένειες που από την πολύ την ξάπλα βαρέθηκαν και άρχισαν να φιλοσοφούν. Δως μου και εμένα 7000 ευρώ το μήνα και να κάθομαι σπίτι ξαπλωμένος και να δεις σε κανά χρόνο τι φιλοσοφίες σου βγάζω.
Ε ναι φίλε μου τους ξεμπρόστιασες! Ιδίως αυτός ο πάμπλουτος Σωκράτης (που έζησε πάμφτωχος), Ο ζάμπλουτος Διογένης ο κυνικός, και αυτός ο τεμπελχανάς ο Αριστοτέλης (ο οποίος μελετούσε όλη την ώρα έμβια όντα και φαινόμενα και μάζεψε την πρώτη επιστημονική βιβλιοθήκη με συγγράματα από όλη την Ελλάδα) ταιριάζουν απόλυτα στην περιγραφή σου....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Αυτό στο οποίο διαφωνώ εγώ είναι να θεοποιούμε τους αρχαίους έλληνες και να λέμε οτι κατείχαν μυστικές γνώσεις και γνώριζαν τα πάντα. Αυτό είναι ιστορικό σφάλμα.
Είδες κανένα εδώ μέσα να υποστηρίζει αυτά που λέει ο Λιακόπουλος? Υπάρχει μια εικασία ότι είχαν κάποιες πολύ προηγμένες γνώσεις (πέρα από αυτά που ανακάλυψαν) αλλά αυτές παρουσιάζονται σαν κατάλοιπα ενός πρότερου πολιτισμού που έχει εκλείψει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Δεν τιθεται λοιπον θεμα "εξυπναδας", το πολιτιστικο (θα το ελεγα εγω) επιπεδο του καθε λαου στηριζεται σε ορισμενες παραμετρους ανα εποχη, αναμεσα στις οποιες καλως ή κακως ειναι και η κοσμοθεωρια, οι φιλοσοφικες αντιληψεις, η πολιτικοικονομικη οργανωση και αλλα πολλα.
Πέστα ρε Beetle. Για να μην νομίζει ότι θέλουμε αναβίωση των αρχαίων. Οι συνθήκες ήλθαν και παρήλθαν, τώρα κοιτάμε μπροστά γιατί θα μας φάει η μαρμάνγκα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-11-06, 11:33
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Talking

Παράθεση:
Αυτό βέβαια μόνο στην περίπτωση που το ίδιο θα κάνουμε και για τον σύγχρονο χριστιανισμό,θα απαρνηθούμε δηλαδή την όποια Θεία φύση του 12θεου κ του Χριστού και θα αναζητήσουμε κοινωνικά τη "γέννησή" τους.
Oι έλληνες «τυπικοί» θεοί δε νομίζω ότι ήταν μόνο 12, ας μη ξεχνάμε τον Διόνυσο , τον βασικότερο όλων , ακόμη και του Δία , του πρώτου Φάνητα ..
Οι μαθητές του Χριστού θυμάται κανείς πόσοι ήταν ;
Οι μήνες του Κρόνου ;
Οι φιγούρες στη τράπουλα;
Και πως ονομάζονται αυτές ;
Φάντης η Φάνης ;
Βαλές η βαλτός ;
Χριστός Χρισμένος = βαλτός ;
Ντάμα η αντάμα ;
Ρήγας με Κ ;
Και γιατί ο Κ <τρωει> όλα τα υπόλοιπα ;
Γιατί πρώτα το Κ μετά το Q και κατόπιν το J ;
J = Jesus or junior ;
Και άλλα πολλά ........

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-11-06, 11:40
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
J = Jesus or junior ;
Μήπως Janus είναι καλύτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-11-06, 11:41
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Talking

Παράθεση:
Μήπως Janus είναι καλύτερα?
janus=joker ! (Kολάει παντού λόγω διπλής όψης)

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 16-11-06 στις 11:44
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.