Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-17, 19:32
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή Κατηγορίες συμμετεχόντων σε φόρουμ μεταφυσικού περιεχομένου

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι λίγο καιρό ενεργό μέλος σε φόρουμ με μεταφυσικό περιεχόμενο και θα ήθελα να γράψω τις διαπιστώσεις μου για τους συμμετέχοντες , από την εως τώρα παρουσία μου σε αυτά. Θα κάνω εδώ μια ταξινόμηση των διάφορων κατηγοριών των ανθρώπων, οι οποίοι συμμετέχουν στα εν λόγω φόρουμ:

1)Οι σχετικοί και γνώστες του θέματος(ηρωική μειοψηφία),
2)Οι ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι οι οποίοι αν και δεν γνωρίζουν, θέλουν να μάθουν,
3)Άνθρωποι οι οποίοι θέλουν να μοιραστούν κάποια εμπειρία τους( η οποία έχει, είτε πιστεύουν ότι έχει μεταφυσική χροιά),
4)Αυτοί που ερχονται για κατήχηση(κυρίως για θρησκευτική) και κάνουν πως μπορεί να ενδιαφέρονται για το μεταφυσικό αλλά το μόνο που τους νοιάζει είναι να προπαγανδίσουν(θλιβερή περίπτωση),
5)Οι ''σκεπτικιστές'', άτομα τα οποία αν και δεν πιστεύουν σε τίποτα παρά μόνο αυτό που βλέπουν, θέλουν να μπαίνουν για να πείσουν τους ''αντιφρονούντες'', ότι όλα αυτά είναι παραμύθια της Χαλιμάς,
6) Οι άεργοι για να σκοτώσουν την ώρα τους και
7) Τα γνωστά τρολ.

Σκοπός αυτού του νήματος είναι να βρεθεί ο πραγματικός και κοινός λόγος για τον οποίο όλοι οι παραπάνω, ασχολούνται με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο.
Αν πιστεύει κάποιος ότι υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες ας τις γράψει . Τέλος, σκόπιμα δεν συμπεριέλαβα τους απλούς επισκέπτες,γιατί αν και πλειοψηφία δεν έχουν ενεργό συμμετοχή.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-17, 20:50
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Η ταξινόμηση και η κατηγοριοποίηση είναι για αντικείμενα, όχι για ανθρώπους.

Οι άνθρωποι είναι οντότητες πολύπλοκες και πολυσύνθετες, δεν μπορείς να τους εντάξεις σε μια κατηγορία, αν το κάνεις, παραβλέπεις πολλές, πάρα πολλές από τις ιδιότητές τους που δεν εμπίπτουν στην κατηγορία που τους ταξινόμησες, με αποτέλεσμα να καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα.

Τον εαυτό σου σε ποια κατηγορία τον ταξινόμησες;

Είσαι σίγουρος ότι θα συμφωνούσαμε με την κατηγορία όπου νομίζεις ότι ανήκεις;

Και με ποια κριτήρια αποφασίζεις ποιος είναι "άξιος" να γράφει στο φόρουμ και ποιος δεν είναι;

Ποιος σε διόρισε "ταξινομητή";

Εάν μπορείς να απαντήσεις χωρίς να καταφύγεις σε κραυγές, ύβρεις και προσβολές, καλώς.
Εάν δεν μπορείς, αγνόησε ο, τι έγραψα, όπως θα αγνοήσω κι εγώ οποιαδήποτε μικροπρεπή απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-17, 20:57
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον εαυτό σου σε ποια κατηγορία τον ταξινόμησες;

Είσαι σίγουρος ότι θα συμφωνούσαμε με την κατηγορία όπου νομίζεις ότι ανήκεις;

Και με ποια κριτήρια αποφασίζεις ποιος είναι "άξιος" να γράφει στο φόρουμ και ποιος δεν είναι;

Ποιος σε διόρισε "ταξινομητή";

Εάν μπορείς να απαντήσεις χωρίς να καταφύγεις σε κραυγές, ύβρεις και προσβολές, καλώς.
Εάν δεν μπορείς, αγνόησε ο, τι έγραψα, όπως θα αγνοήσω κι εγώ οποιαδήποτε μικροπρεπή απάντηση.
Φαίνεσαι λίγο προκατειλλημένος γιατί πιστεύεις ότι θα καταφύγω σε άναρθρες κραυγές. Πιστεύω ότι είμαι στην δεύτερη κατηγορία και σαφέστατα ήμουν στην έβδομη όταν πρωτοξεκίνησα να γράφω εδώ. Δεν με όρισε κανένας ούτε ταξινομητή ούτε τίποτα. Δεν έγραψα πουθενά για κάποιον αν είναι άξιος ή όχι να γράφει σε ένα φόρουμ. Τέλος , δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσουμε στο ποια κατηγορία ανήκω. Αλλά θα ακούσω την άποψή σου.

Αυτό που είπες για την ταξινόμηση είναι σωστό. Απλά η γενίκευση βοηθάει το συλλογισμό μου στο συγκεκριμένο θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias1990 : 24-02-17 στις 21:06
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-17, 21:58
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ταξινόμηση και η κατηγοριοποίηση είναι για αντικείμενα, όχι για ανθρώπους.
Ναι βέβαια, αλλά κάνεις ένα λάθος. Ο Ηλίας αναφέρεται σε χρήστες φόρουμ, όχι σε ανθρώπους. Δες το λίγο ευρύτερα. Είναι η εικόνα που παρουσιάζει ένα δημόσιο ψευδώνυμο και τίποτε άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-17, 22:03
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Ποιός είναι προκατειλημμένος Ηλία;;;
Το μόνο που σου λέει είναι να μη βάζεις τους ανθρώπους σε " κουτάκια ", γιατί πολύ απλά θα φτάσεις σε λάθος συμπεράσματα. Έχω δει "τρολ " να δίνουν έξυπνες απαντήσεις και σοβαρούς συζητητές να απαντούν χειρότερα από τρολ... Δεν είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να ανήκει σε μία μόνο κατηγορία. Έχεις κάνει λάθος προσέγγιση, ακόμα και τα τρολ έχουν ψυχή... και αφού το ανέφερες μήπως πρέπει να σταματήσουμε να σου μιλάμε, επειδή ξεκίνησες να γράφεις λίγο άγαρμπα στην αρχή; Όχι βέβαια
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-17, 22:07
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι βέβαια, αλλά κάνεις ένα λάθος. Ο Ηλίας αναφέρεται σε χρήστες φόρουμ, όχι σε ανθρώπους. Δες το λίγο ευρύτερα. Είναι η εικόνα που παρουσιάζει ένα δημόσιο ψευδώνυμο και τίποτε άλλο.
Εδώ είναι που διαφωνώ και σου απαντώ πανομοιότυπα. Δες το λίγο ευρύτερα, πίσω απ' την εικόνα που παρουσιάζει ένα δημόσιο ψευδώνυμο κρύβεται πάντα ένας άνθρωπος.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-17, 22:24
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Ναι Λ.Λ αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να ταυτίσεις τον άνθρωπο που κρύβεται πίσω από το ψευδώνυμο με την εικόνα που δίνει, γιατί μπορεί να προσποιείται τα πάντα. Για να καταλάβεις τι εννοώ, πρέπει να συμπληρώσω επίσης πως η υποκρισία όπως και επιλεκτική όραση, ακοή και μνήμη είναι χαρακτηριστικό μερικών ανθρώπων. Δες όμως τι γίνεται εδώ μέσα. Από καιρού εις καιρόν, γίνονται "επιδρομές" από τρολ. Είναι προφανές ότι και τα τρολ ανήκουν σε διάφορες φυλές, δεν είναι όλα ίδια. Ένα χαρακτηριστικό που έχουν οι πιο ενοχλητικοί από αυτούς, είναι τα προκλητικά σχόλια, η λογοδιάρροια και η τάση για πολλαπλασιασμό με προσέλκυση ομοίων.

Εσείς όλοι τώρα που τρέξατε να του την πείτε του Ηλία, δεν έχω δει ποτέ να σχολιάσετε αρνητικά την συμπεριφορά των τρολ. Εσυ ειδικά Λ.Λ μπαίνεις σε συζητήσεις μαζί τους, όταν είναι ξεκάθαρο ότι οι τύποι αυτοί δεν έρχονται να συζητήσουν οτιδήποτε. Απλά θέλουν να σπάσουν την πλάκα τους μαζί μας. Όταν λοιπόν εμφανίζεται ένας χρήστης που αναρτά ένα δύσκολο θέμα, εσύ αντιδράς. Όταν εμφανίζεται ένα τρολ, τον χαϊδεύεις. Αυτό τώρα πως θα το περιγράψω; Θα χαρακτηρίζει το πρόσωπο πίσω απ' το ψευδώνυμο ή το ίδιο το ψευδώνυμο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-17, 22:42
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω με μια κατηγορία που πιστεύω πως ανήκω εγώ και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα. Οι σχολιαστές. Είναι οι χρήστες που συνήθως δεν αναρτούν θέματα προς συζήτηση, που δεν ξεκινάνε κάτι νέο. Μπορεί να συμμετέχουν σε ήδη ανοικτά θέματα, από αδιάφορα έως παραγωγικά, κάνοντας σχόλια έξυπνα ή χαζά, πετώντας ατάκες ουδέτερες έως και επί παντός επιστητού. Αλλά δεν δημιουργούν νέα θέματα.

Εκτός από τους σχολιαστές, υπάρχουν και οι αναγνώστες. Είναι αυτοί που μόνο διαβάζουν και όταν γράφουν, συνήθως σχολιάζουν. Κάποτε με ρώτησε κάποιος σε ένα άλλο φόρουμ, γιατί δεν ανοίγω θέματα, αλλά μόνο σχολιάζω. Του απάντησα πολύ απλά ότι "δεν έχω τίποτα να θίξω". "Το περίμενα" μου απάντησε. Ήταν ένας χρήστης που άνοιγε συνέχεια θέματα με αρλούμπες, δεν θα τον έλεγα τρολ, αλλά θεωρούσε ότι κάτι κάνει στη ζωή του. Μου δίδαξε όμως κάτι: Υπάρχει όμως μια πιο εξειδικευμένη κατηγορία αναγνωστών-σχολιαστών. Η "δεν έχω να συζητήσω τίποτε μαζί σου". Αρκετοί κρατιούνται στις δυο πρώτες κατηγορίες μέχρι να προσπαθήσουν να εμπλακούν σε παραγωγικές συζητήσεις με διάφορους χρήστες των φόρουμ και μετά μπαίνουν στη τρίτη κατηγορία.

Είναι η κατηγορία που σου ανοίγει το δρόμο για δυο προοπτικές. Την αθόρυβη αποχώρηση ή το λεγόμενο μπάχαλο που οδηγεί σε διαγραφές. Γιατί όταν θέλεις να συζητήσεις, πρέπει να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για διάλογο. Δεν μπορείς να συμμετέχεις σε κάποιο σοβαρό θέμα κάνοντας κατάθεση ψυχής, και να εμφανίζεται ένα ufo γεμίζοντας στο θέμα σου σελίδες με παπάντζες. Νομοτελειακά λοιπόν οι περισσότεροι σοβαροί χρήστες, μάλλον οι σοβαροί άνθρωποι πίσω από τα ψευδώνυμα θα φύγουν. Όταν διαπιστώσουν ότι δεν μπορεί να γίνει συζήτηση. Ότι απλά χάνουν την ώρα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-17, 22:51
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Λ.Λ αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να ταυτίσεις τον άνθρωπο που κρύβεται πίσω από το ψευδώνυμο με την εικόνα που δίνει, γιατί μπορεί να προσποιείται τα πάντα. Για να καταλάβεις τι εννοώ, πρέπει να συμπληρώσω επίσης πως η υποκρισία όπως και επιλεκτική όραση, ακοή και μνήμη είναι χαρακτηριστικό μερικών ανθρώπων. Δες όμως τι γίνεται εδώ μέσα. Από καιρού εις καιρόν, γίνονται "επιδρομές" από τρολ. Είναι προφανές ότι και τα τρολ ανήκουν σε διάφορες φυλές, δεν είναι όλα ίδια. Ένα χαρακτηριστικό που έχουν οι πιο ενοχλητικοί από αυτούς, είναι τα προκλητικά σχόλια, η λογοδιάρροια και η τάση για πολλαπλασιασμό με προσέλκυση ομοίων.

Εσείς όλοι τώρα που τρέξατε να του την πείτε του Ηλία, δεν έχω δει ποτέ να σχολιάσετε αρνητικά την συμπεριφορά των τρολ. Εσυ ειδικά Λ.Λ μπαίνεις σε συζητήσεις μαζί τους, όταν είναι ξεκάθαρο ότι οι τύποι αυτοί δεν έρχονται να συζητήσουν οτιδήποτε. Απλά θέλουν να σπάσουν την πλάκα τους μαζί μας. Όταν λοιπόν εμφανίζεται ένας χρήστης που αναρτά ένα δύσκολο θέμα, εσύ αντιδράς. Όταν εμφανίζεται ένα τρολ, τον χαϊδεύεις. Αυτό τώρα πως θα το περιγράψω; Θα χαρακτηρίζει το πρόσωπο πίσω απ' το ψευδώνυμο ή το ίδιο το ψευδώνυμο;
Δεν "την είπα" στον Ηλία, ξαναδιάβασε τί έγραψα. Προσπαθώ να απαντώ σε όλους το ίδιο, δεν είναι δυνατόν βέβαια να τα καταφέρνω πάντα. Εγώ ειδικά Robespierre μπαίνω σε συζητήσεις μαζί τους;;; Ναι έχω μπει σε συζητήσεις που επιλέγω με τους περισσότερους. Ποιος απ' τους δυο μας θεωρείς ότι τους έχει δώσει παραπάνω τροφή;;;
Ο Ηλίας δεν άνοιξε ένα δύσκολο θέμα, άνοιξε κατά την άποψή μου ένα άκυρο θέμα και η αντίδρασή μου ήταν η διαφωνία μου. Αν το έθετε σε άλλη βάση θα είχε και διαφορετικές απαντήσεις.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-17, 23:04
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν "την είπα" στον Ηλία, ξαναδιάβασε τί έγραψα.

Ο Ηλίας δεν άνοιξε ένα δύσκολο θέμα, άνοιξε κατά την άποψή μου ένα άκυρο θέμα και η αντίδρασή μου ήταν η διαφωνία μου. Αν το έθετε σε άλλη βάση θα είχε και διαφορετικές απαντήσεις.
Tα bold. O ορισμός του "την λέω" σε κάποιον
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.