Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-06-08, 12:39
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από περιηγητης
Το νησάκι στην Κέρκυρα δεν είναι το μοναδικό στην Ελλάδα με αναφορές σε Βρικόλακες.
Η Ελληνική παράδοση είναι γεμάτη με παρόμοιες ιστορίες από μικρά και συνηθως έρημα νησάκια που ΄΄φιλοξενουσαν΄΄ Βρικόλακες.

Τα πιο γνωστά είναι τα παρακάτω.

Νησάκι Μπαου - Απέναντι από το λιμάνι της Μυκόνου
Νησίδα Εκάτη - Δήλος
Υφαλος Παναγιά η Νησιώτισσα ή Θεανώ - Βόρεια Εύβοια
Νησίδα Καμένη - Σαντορίνη
Νησί Τάφος - Κεφαλονια
Βραχονησίδα Νεκροθήκες και νησίδα Πλατύ - Ψεριμος
Βρυκολακονησια - Βόρεια Σκύρος
Βραχονησίδα Καλαθάς - Χανιά
Δαιμονονησια - Βόρειες Σποράδες
Βραχονησίδα Γονι - Οινουσες
Νησίδα Βενετικό - Χίος
Εχω παει στα περισσοτερα απο αυτα, αλλα δεν καθησα αρκετα για να τα ''εξερευνησω''.. Αλλα οπως ειπες ειναι τα πιο γνωστα, δηλαδη υπαρχουν και αλλα.. πολλα αλλα..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-06-08, 20:20
περιηγητης Ο χρήστης περιηγητης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Στη Μυκονο

Τον 18ο αι. μ.Χ. έζησε στη Μύκονο ένας πολύ άγριος πειρατής, ο διάσημος Κασιλυβας.
Κάποια μέρα λοιπόν, βρέθηκε σκοτωμένος σε ένα χωράφι και οι κάτοικοι του νησιού πήραν το πτώμα του και το έθαψαν.
Μετά την κηδεία του όμως, άρχισε να εμφανίζεται σε διάφορα σημεία του νησιού, να προκαλεί ζημιές και να τρομάζει τον κόσμο.
Είχε γίνει Βουρβουλακας, όπως αποκαλούν οι Μυκονιάτες τους Βρικόλακες.
Οι Μυκονιάτες άρχισαν να κάνουν λιτανείες και ξορκισμούς και κάποια στιγμή αποφάσισαν να τον ξεθάψουν και να ξεριζώσουν την καρδιά του. Έτσι και έγινε και την καρδιά του την πετάξαν σε μια περιοχή στον Ορνο που ακόμα και σήμερα αποκαλείται Καρδιοκαυτης.
Ξανάβαψαν το πτώμα του στο νεκροταφείο, αλλά ο Βουρβουλακας δεν εξοντώθηκε.
Αντίθετα αγρίεψε περισσότερο.
Έσκιζε τα ρούχα στις μπουγαδες, πετούσε ξερολιθιές στις πόρτες έβαζε φωτιά στα σπίτια και έσπερνε τον πανικό στο νησί. Τελικά οι νησιώτες πήραν την πληροφορία ότι για να πεθάνει ο Βουρβουλακας έπρεπε να τρυπηθεί από Τουρκικό σπαθί και αφού έκαναν την πληροφορία πράξη, ησύχασαν από το μαρτύριο.
Στη Μύκονο γίνονται από τότε πολλά αστεία στο όνομα του τρομερού Βουρβουλακα, ενώ δεν είναι λίγοι αυτοί που ισχυρίζονται ότι τον έχουν δει να τριγυρνάει στη Σαπιονερα.

Βιβλιογραφία
Αποσπάσιμα από άρθρο που δημοσίευσε η Μυκονιατισσα ζωγράφος Μαρίνα Πετρη, στην εκπληκτικη Ειδική έκδοση του περιοδικού Μυστική Ελλάδα, με τίτλο Μυστήρια των Ελληνικών Θαλασσών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη περιηγητης : 15-06-08 στις 20:22
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-06-08, 09:30
περιηγητης Ο χρήστης περιηγητης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belthazor
Εχω παει στα περισσοτερα απο αυτα, αλλα δεν καθησα αρκετα για να τα ''εξερευνησω''.. Αλλα οπως ειπες ειναι τα πιο γνωστα, δηλαδη υπαρχουν και αλλα.. πολλα αλλα..
Πολλά ξερονήσια στις Ελληνικές θαλασσες εχουν κατα καιρούς συμφωνα με την παράδοση, φιλοξενήσει βρυκόλακες.
Οπως πολύ σωστά επισήμανε ο henriksmir, υπηρχε η πεποίθηση οτι οι βρυκόλακες απεχθάνονταν το νερό.

Στην Ελλαδα των χιλιάδων βραχονησίδων και ξερονησιών, αποτελούσε λύση το να εγκαταλείπονται στην τύχη τους οι βρυκόλακες σε κάποιο απο αυτά τα ξερονήσια.
Υπάρχουν και αφηγήσεις για τέτοιες ''αποστολές'', οπως π.χ. αυτή του Υφαλου Παναγιά η Νησιώτισσα στη βόρεια Ευβοια, οπου ο παπάς του χωριού ανέλαβε να μεταφέρει το σώμα ενός βρυκόλακα με βάρκα, στο μικρό νησάκι.

Αν και προηγήθηκε μάχη μέσα στη βάρκα, τελικά ο παπάς τα κατάφερε, και από τότε ο βρυκόλακας απομονώθηκε μη μπορώντας να γυρίσει πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-07-08, 06:50
Το avatar του χρήστη Andrew
Andrew Ο χρήστης Andrew δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από περιηγητης
Το νησάκι στην Κέρκυρα δεν είναι το μοναδικό στην Ελλάδα με αναφορές σε Βρικόλακες.
Η Ελληνική παράδοση είναι γεμάτη με παρόμοιες ιστορίες από μικρά και συνηθως έρημα νησάκια που ΄΄φιλοξενουσαν΄΄ Βρικόλακες.

Τα πιο γνωστά είναι τα παρακάτω.

Νησάκι Μπαου - Απέναντι από το λιμάνι της Μυκόνου
Νησίδα Εκάτη - Δήλος
Υφαλος Παναγιά η Νησιώτισσα ή Θεανώ - Βόρεια Εύβοια
Νησίδα Καμένη - Σαντορίνη
Νησί Τάφος - Κεφαλονια
Βραχονησίδα Νεκροθήκες και νησίδα Πλατύ - Ψεριμος
Βρυκολακονησια - Βόρεια Σκύρος
Βραχονησίδα Καλαθάς - Χανιά
Δαιμονονησια - Βόρειες Σποράδες
Βραχονησίδα Γονι - Οινουσες
Νησίδα Βενετικό - Χίος
Ετσι και πας στο νησί του Μπάου στη Μύκονο θα γίνεις εσύ βρυκόλακας στην καλύτερη! Στη Μύκονο επίσης υπάρχει η περιοχή του Βουρβούλακα όπου ένας περιηγητής του 18ου αιώνα αναφέρει ό,τι είχαν κάψει έναν βρυκόλακα τότε.
Στη βραχονησίδα του Καλαθά είχα πάει αρκετές φορές αλλά δεν παρατήρησα κάτι ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-07-08, 13:26
περιηγητης Ο χρήστης περιηγητης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andrew
Ετσι και πας στο νησί του Μπάου στη Μύκονο θα γίνεις εσύ βρυκόλακας στην καλύτερη! Στη Μύκονο επίσης υπάρχει η περιοχή του Βουρβούλακα όπου ένας περιηγητής του 18ου αιώνα αναφέρει ό,τι είχαν κάψει έναν βρυκόλακα τότε.
Στη βραχονησίδα του Καλαθά είχα πάει αρκετές φορές αλλά δεν παρατήρησα κάτι ποτέ.
Στο νησακι του Μπαου δηλαδη τι παρατηρησες?
Προσωπικα, δεν εχω παει ποτε σε κανενα απο αυτα τα νησακια και θα με ενδιεφερε μια τετοια αποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-07-08, 14:07
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andrew
Ετσι και πας στο νησί του Μπάου στη Μύκονο θα γίνεις εσύ βρυκόλακας στην καλύτερη! Στη Μύκονο επίσης υπάρχει η περιοχή του Βουρβούλακα όπου ένας περιηγητής του 18ου αιώνα αναφέρει ό,τι είχαν κάψει έναν βρυκόλακα τότε.
Στη βραχονησίδα του Καλαθά είχα πάει αρκετές φορές αλλά δεν παρατήρησα κάτι ποτέ.
Να σε ρωτήσω κάτι, μιας και δεν έχω δει βρικόλακα από πολύ κοντά, η τουλάχιστον αυτό που είδα νομίζω ότι ήταν βρικόλακας, τα μάτια τους.. πως είναι? Διότι, επί 3 συνεχόμενα χρόνια πήγαινα Μύκονο, και εκεί κάθε βραδύ που έβγαινα έξω, έβλεπα έναν τύπο ( Μονό βραδύ τον έβλεπα ), όπου τα μάτια του σε απορροφούσαν και όταν σε απορροφούσαν άλλαζαν σχήμα σιγά σιγά ..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-07-08, 09:31
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Έχω ακούσει απο πολλούς φήμες για βρυκόλακες σε ένα χωριό της Κορινθίας, το Σοφικό.
Δεν ξέρω κατά πόσο στέκουν, και δεν έχω επισκευτεί ποτέ το συγκεκριμένο μέρος, αλλά μου έχει κάνει εντύπωση οτι πολλοί γνωστοί μου (άσχετοι μεταξύ τους) μου λένε για ιστορίες και για θεάσεις βρυκολάκων (τώρα το πως γνςρίζανε αυτοί που τους είδανε οτι ήτανε βρυκόλακες...αυτό δεν το ξέρω) σε αυτό το χωριό.

Μάλιστα όταν ένα κοντινό μου πρόσωπο έτυχε να χαθεί στη περιοχή και να βρεθεί στο Σοφικό, μου είπε οτι υπήρχε μια πολύ παράξενη ενέργεια στο μέρος αυτό! Μου μίλησε για ένα άδειο χωριό, σαν εγκαταλελημένο, και για μια αίσθηση απόλυτης μοναξιάς...

Δεν έχω ιδέα αν όλα αυτά ισχύουν αφού δεν έχω επισκευτεί το χωριό, αλλά μιας και το έχω ακούσει αρκετές φορές σε σχέση με βρυκόλακες είπα να το αναφέρω...
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-07-08, 13:37
περιηγητης Ο χρήστης περιηγητης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Φίλε Belthazor, ισως αξίζει να περιγράψεις με περισσότερες λεπτομέρειες την εμπειρία σου στη Μύκονο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-07-08, 16:10
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από περιηγητης
Φίλε Belthazor, ισως αξίζει να περιγράψεις με περισσότερες λεπτομέρειες την εμπειρία σου στη Μύκονο
Αμμ.. οκ.. λοιπόν, ήταν στην πόλη, μέσα στα σοκάκια και τα μαγαζιά, ήταν λοιπόν και ένα μαγαζί, πηγαίναμε κάθε μέρα και μεσημέρι εκεί, αλλά ο τύπος δεν ήταν ποτέ εκεί μέρα. Έτσι πολλές φόρες τα βράδια που έβγαινα, ήταν μερικές φόρες και ο ξαδέρφες μου εκεί.. υπήρχε ένας τύπος, γύρω στα 40 θα τον έκανα, χαμηλό προφίλ, δεν έλεγε τίποτα, μονό έπινε και κοιτάτε τον κόσμο που πέρναγε.. Έτσι λοιπόν, πάω να μπω μια μέρα στο μαγαζί και όταν βγαίνω ήθελα να καθίσω κάπου, έτσι κάθισα απέναντι του, τρώγοντας αυτό που πήρα.. Κοίταζα εκεί γύρω, και σε μια στιγμή, άρχισα να τον κοιτώ, και έτσι όπως τον κοίταγμα, με κοιτάτε και εκείνος, δεν μπορούσα να βγάλω τα μάτια μου εύκολα από πάνω του, αν και το κατάφερνα μερικές φόρες. Σε μια στιγμή όμως, πρόσεξα μέσα στα μάτια του, την κόρη του οφθαλμού να αλλάζει λίγο σχήμα, να γίνετε πιο στενή, δεν είδα περισσότερο τα μάτια του γιατί απέσπασα το βλέμμα μου.. Πάντως μεθυσμένος δεν ήμουν, διότι πολύ απλά δεν μεθάς με ένα Strawberry Sundae.. τώρα άμα ήταν βαμπίρ δεν γνωρίζω.. και δεν λέω τίποτα, για να μην ''φάω ξύλο'' όπως και στο άλλο θέμα.. Αυτά..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-07-08, 18:55
Το avatar του χρήστη Fallen angels
Fallen angels Ο χρήστης Fallen angels δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-06-2008
Περιοχή: Θεσ/νικη, Ελλαδα
Μηνύματα: 10
Question

Σε σχέση με αυτό το θέμα, πιστεύω ότι αυτές οι ιστορίες περι βρυκολάκων σε ελληνικά νησιά είναι λίγο περίεργες και επειδη δεν ξέρω πολλά θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.