Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 18-10-08, 12:07
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikolasII
Στα Σεπόλια ο καιρός ήταν πολύ μουντός (έντονοι άνεμοι και συννεφιά) και τα σκυλιά και οι γάτες ήταν αναστατωμένα.Εκείνη την νύχτα δεν μπορούσα να κοιμηθώ γιατί ένοιωθα έναν φόβο,σαν να υπήρχε μια παρουσία μέσα στο δωμάτιο μου, γι'αυτό αποφάσισα να ανοίξω τον υπολογιστή μου.Μυστηριωδώς,ο υπολογιστής μου τα έπαιξε και εμφανίστηκαν περίεργοι χαρακτήρες στην οθόνη,τον έκλεισα εντελώς και πήγα να πέσω για ύπνο.Γύρω στις 3:13 ξύπνησα απο έναν τρομακτικό εφιάλτη που είδα.Ήμουνα λέει έξω απο την Μητρόπολη της Αθήνας και όλοι εκλαιγαν.Όταν ρώτησα έναν τύπο που ήταν εκεί έξω γιατί όλοι έκλαιγαν και εκείνος με την σειρά του μου έδειξε προς το άγαλμα του παπά (δεν ξέρω ποιος είναι) που βρίσκεται έξω απο την μητρόπολη.Όταν γύρισα προς το μέρος που μου έδειχνε,είδα πως ακριβώς δίπλα απο το άγαλμα του Παπά ήταν στημένο και άλλο ένα.Πλησίασα να δω τι γράφει το άγαλμα έιδα το εξής: "Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος(Χρήστος Παρασκευαΐδης),17 Ιανουαρίου 1939 - 28 Ιανουαρίου 2008"...Δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν,πάντος εκείνη την νύχτα αφού εχέσθειν σφοδρά δεν κοιμήθηκα καθόλου.
Νομίζω ότι αυτό που είδες ήταν καθαρά ένα προφητικό όνειρο.
Ίσως επίσης να υπήρχε ένα έντονο ενεργειακό πεδίο μέσα στο δωμάτιο, πιθανόν λόγω μεγάλης συναισθηματικής φόρτισης, αν είσαι αρκετά δεκτικός στα τηλεπαθητικά μυνήματα, αλλά το γεγονός ότι δεν δούλευε καλά ο υπολογιστής μπορεί να οφείλεται και σε άλλους, τεχνικούς λόγους.
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 02-11-08, 01:23
niriida Ο χρήστης niriida δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Μια και αντιμετωπίζετε με πραγματικό σεβασμό το θέμα της κοίμησης του Αρχ. Χριστοδούλου , που ούτε σε επιστημονικά site δεν το έχω δει , θα γράψω και τη δική μου εμπειρία , κάτι που δε έχω πει σε κανένα εκτός από ένα κοντινό μου πρόσωπο μετά την επαλήθευση.
Στις 5-12-07 που ξημέρωνε του αγίου Σάββα ήρθε στον ύπνο μου ο Χριστόδουλος , σε καθαρό συνειδητό όνειρο και μου είπε :
- Εγώ θα φύγω αλλά έχω αφήσει ένα γράμμα για σας .Θα το ανοίξετε αμέσως μόλις φύγω.

Αυτά ήταν τα λόγια του ακριβώς .Λόγω της ασθένειας του δεν μίλησα , ούτε έγραψα τίποτα πουθενά , μόνο ότι σκεφτόμουν τι ήθελε να πει και ποιόν αφορούσε αυτό , εμένα , τους χριστιανούς , την εκκλησία ;

Την ημέρα που κοιμήθηκε δεν θυμάμαι ιδιαίτερα τίποτα , τον αποχαιρέτησα που πέρασε με την πομπή και τελείωσε το θέμα.
Μετά από μια εβδομάδα πληροφορήθηκα ότι εκείνη την ημέρα ακριβώς (της κοίμησής του ) με μερικές ώρες διαφοράς απεβίωσε η διπλανή μου γειτόνισσα
που χρόνια ολόκληρα είχε το αυτί της κολλημένο στην πόρτα μου και μου έκανε διάφορα...

Αλλά ακόμα το σκέφτομαι μήπως υπάρχει και τίποτε άλλο ;

Όσο για τις προφητείες , ποτέ άλλοτε η Εκκλησία της Ελλάδος δεν είχε έναν τόσο υπέροχο και φωτισμένο αρχιεπίσκοπο . Ο Θεός να τον έχει καλά , να του δίνει χρόνια γιατί είναι ό,τι καλύτερο , πραγματικά εξαιρετικός ο Αρχ. Ιερώνυμος .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη niriida : 02-11-08 στις 01:26
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-01-09, 18:07
niriida Ο χρήστης niriida δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=b1qxgTVaKO0


Μόλις έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο και φυσικά έμεινα άναυδη .
Το έχετε δεί ; Κι αν ναι , πως το σχολιάζετε ;
Τι είναι αυτό λάθος και επιτρέπεται να γίνει κάτι τέτοιο , διορθώθηκε , υπάρχουν νεώτερα ;
Επεισοδιακός μέχρι το τέλος ο αείμνηστος Χριστόδουλος .
Αν μη τι άλλο θα τον θυμόμαστε για το γέλιο που μας χάρισε .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη niriida : 25-01-09 στις 18:08
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 26-01-09, 16:22
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όσο για τις προφητείες , ποτέ άλλοτε η Εκκλησία της Ελλάδος δεν είχε έναν τόσο υπέροχο και φωτισμένο αρχιεπίσκοπο . Ο Θεός να τον έχει καλά , να του δίνει χρόνια γιατί είναι ό,τι καλύτερο , πραγματικά εξαιρετικός ο Αρχ. Ιερώνυμος
είμαι εκτός θέματος, το ξέρω, απλά ένα μικρό σχόλιο...
σπάνια στις ημέρες μας βρίσκουμε "φωτισμένους" ανθρώπους, ανθρώπους που να αφιερώνουν τη ζωή της σε κάτι ιερό και να κάνουν πράξη τα πιστεύω τους - τη διασκαλία του Χριστού εδώ.
Δεν ξέρω εάν σε αυτούς τους ανθρώπους που κατέχουν μεγάλες θέσεις στη ιεραρχία της εκκλησίας βρούμε τα κριτήρια ώστε να τους "στέψουμε" φωτισμένους. Μάλλον όχι. Άλλωστε οι άνθρωποι που αφιερώνουν ολόκληρη τη ζωή τους για κάποιους άλλους ανθρώπους που έχουν πραγματικά ανάγκη θεωρώ ότι είναι πιο "φωτισμένοι" απο αυτούς που απλά κατέχουν ένα "τίτλο τιμής".
Για τον αρχ. Ιερώνυμο, δεν ξέρω αν είναι εξαιρετικός, το σίγουρο όμως είναι οτι τις πιο πολλές φορές φαίνεται σαν να μη υπάρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 26-01-09, 18:53
niriida Ο χρήστης niriida δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
είμαι εκτός θέματος, το ξέρω, απλά ένα μικρό σχόλιο...
σπάνια στις ημέρες μας βρίσκουμε "φωτισμένους" ανθρώπους, ανθρώπους που να αφιερώνουν τη ζωή της σε κάτι ιερό και να κάνουν πράξη τα πιστεύω τους - τη διασκαλία του Χριστού εδώ.
Δεν ξέρω εάν σε αυτούς τους ανθρώπους που κατέχουν μεγάλες θέσεις στη ιεραρχία της εκκλησίας βρούμε τα κριτήρια ώστε να τους "στέψουμε" φωτισμένους. Μάλλον όχι. Άλλωστε οι άνθρωποι που αφιερώνουν ολόκληρη τη ζωή τους για κάποιους άλλους ανθρώπους που έχουν πραγματικά ανάγκη θεωρώ ότι είναι πιο "φωτισμένοι" απο αυτούς που απλά κατέχουν ένα "τίτλο τιμής".
Για τον αρχ. Ιερώνυμο, δεν ξέρω αν είναι εξαιρετικός, το σίγουρο όμως είναι οτι τις πιο πολλές φορές φαίνεται σαν να μη υπάρχει.


Ελπινίκη μου με προκαλείς να πω ή να γράψω πράγματα που κρατώ μέσα στην καρδιά μου.
Όσο για τον αρχιεπίσκοπό μας τον Ιερώνυμο που τον εκτιμώ και τον θαυμάζω , δεν χρειάζεται εμένα για να πω πόσο εξαιρετικός και μοναδικός είναι , αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη γι αυτόν .Η ζωή του , τα έργα του ,οι σπουδές του , η καρριέρα που άφησε για να αφοσιωθεί στον φτωχό και τον πονεμένο , οι συμπατριώτες του , οι λόγοι του , γραπτοί και προφορικοί , μιλούν γι αυτόν .

Αυτό το << σαν να μην υπάρχει >> είναι άδικο και ειδικά όταν γράφεται από σένα .Μάλλον εσύ δεν τον έχεις ανακαλύψει γιατί αυτός σε έχει αφουγκραστεί , κι αυτό που είχες γράψει για τον Ιησού ( - Τι μοι λέγουσιν οι άνθρωποι είναι ; ) , του άρεσε και έχει αναφερθεί σε αυτό σε ομιλία του .
Και εγώ βρισκόμουν στο δίλλημα , να στο πω ή να μην στο πω με τον φόβο μήπως κάνω κάτι που δεν θα έπρεπε .

Υπάρχει και όπου υπάρχει γεμίζει ο χώρος με φως και αγάπη .

Νά ΄σαι καλά
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 27-01-09, 11:08
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ελπινίκη μου με προκαλείς να πω ή να γράψω πράγματα που κρατώ μέσα στην καρδιά μου.
Όσο για τον αρχιεπίσκοπό μας τον Ιερώνυμο που τον εκτιμώ και τον θαυμάζω , δεν χρειάζεται εμένα για να πω πόσο εξαιρετικός και μοναδικός είναι , αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη γι αυτόν .Η ζωή του , τα έργα του ,οι σπουδές του , η καρριέρα που άφησε για να αφοσιωθεί στον φτωχό και τον πονεμένο , οι συμπατριώτες του , οι λόγοι του , γραπτοί και προφορικοί , μιλούν γι αυτόν .

Αυτό το << σαν να μην υπάρχει >> είναι άδικο και ειδικά όταν γράφεται από σένα .Μάλλον εσύ δεν τον έχεις ανακαλύψει γιατί αυτός σε έχει αφουγκραστεί , κι αυτό που είχες γράψει για τον Ιησού ( - Τι μοι λέγουσιν οι άνθρωποι είναι ; ) , του άρεσε και έχει αναφερθεί σε αυτό σε ομιλία του .
Και εγώ βρισκόμουν στο δίλλημα , να στο πω ή να μην στο πω με τον φόβο μήπως κάνω κάτι που δεν θα έπρεπε .

Υπάρχει και όπου υπάρχει γεμίζει ο χώρος με φως και αγάπη .

Νά ΄σαι καλά
Niriida με την παρατήρηση που έκανα παραπάνω δεν είχα πρόθεση να θίξω ούτε εσένα ούτε κανέναν άλλον.
Όταν μίλησα περί "ανυπαρξίας" του τωρινού μας αρχιεπισκόπου ήθελα να τονίσω ότι εάν συγκρίνουμε τον αρχ. Χριστόδουλο με τον αρχ. Ιερώνυμο θα δούμε δυο εντελώς αντίθετες συμπεριφορές. Ο αρχ. Χριστόδουλος καλώς ή κακώς ήταν αγαπητό πρόσωπο των ΜΜΕ ενώ ο αρχ. Ιερώνυμος αποφεύγει αυτά, είναι πιο συγκρατημένος στις δηλώσεις του και εκτός αυτού και με τον θάνατο του Άλεξ και με την ιστορία του Αγίου Όρους που είχαμε, άργησε πολύ να κάνει δηλώσεις και να πάρει θέση. Δεν λέω να πάρει τον ρόλο ηγέτη χώρας απλά εγώ θα ήθελα να τον βλέπω πιο συχνά να διαμορφώσω μια εικόνα για το πρόσωπό του.

Έχουν ακουστεί καλά πράγματα για αυτόν, ότι έχει βοηθήσει κόσμο κτλ απλά μην το γενικεύεις, δεν μπορεί να με έχει αφουγκραστεί απο την στιγμή που δεν με γνωρίζει. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...δεν τον υποβιβάζω σαν άνθρωπο ή δεν δέχομαι το έργο του...απλά η λέξη "φωτισμένος" έχει μεγαλύτερη βαρύτητα και σημασία για εμένα.
Να μην γίνουμε σαν τους καθολικούς με τον Πάπα, όλοι άνθρωποι είμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 27-01-09, 21:30
niriida Ο χρήστης niriida δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους

Ελπινίκη μεγάλο θέμα άνοιξες .Κατ΄αρχήν δεν με έθιξες και μου είσαι συμπαθής για το αγωνιστικό και το ευαίσθητο του χαρακτήρα σου (διάψευσέ με αν κάνω λάθος ) , αλλά δεν θα συμφωνήσω μαζί σου . Δεν θέλω να θίξω την μνήμη του Χριστοδούλου , που αύριο είναι η επέτειος της κοίμησης του ,αλλά δεν πιστεύω ότι ήταν αγαπητό πρόσωπο ούτε για τα ΜΜΕ ,που τα χρησιμοποιούσε και τον χρησιμοποιούσαν, αλλά ούτε και για τον πολύ κόσμο .Πραγματικά με θλίβει να διαπιστώνω για ανθρώπους που έχουν φύγει από τη ζωή ότι κανείς δεν τους αγάπησε και δεν μιλώ για τον Χριστόδουλο ,το λέω γενικά. Θα ακούσουμε πολλά αυτές τις μέρες αλλά τα περισσότερα θα αφορούν τον τίτλο που έφερε και όχι τον ίδιο.
Και μην με βάζεις να συγκρίνω τη νύχτα με τη μέρα .΄Εχεις δίκιο , αντίθετες συμπεριφορές και θάλεγα και αντίθετες προσωπικότητες ,καμμία σύγκριση.
Ο Χριστόδουλος κατά την δική μου κρίση , ήταν εγκεφαλικός τύπος ,πρακτικός , γήινος, γνώστης των θεμάτων της εκκλησίας (πιστεύω ότι γνώριζε τι γινόταν και στην τελευταία εκκλησία ) ,λίγο μελαγχολικός , και διέθετε ελάχιστη έως καθόλου ευαισθησία. Σαν άνθρωπο στη δοκιμασία του τον πόνεσα και προσευχόμουν γι΄ αυτόν , αν και κανείς μέσα στην εκκλησία δεν συγκινιόταν ,και τότε θυμόντουσαν για τον τάδε που είχε αδιαφορήσει , ή για οτιδήποτε άλλο είχε παραβλέψει .¨Οσο για τις 23-4-07 στον Άγιο Γεώργιο της Καλλιθέας που ήταν και όλη η εκκλησία έκλαιγε αυτός χαμπάρι δεν πήρε .

Επειδή μου χάλασε η διάθεση , επίτρεψε μου να μιλήσω άλλη φορά για το φως και να σου πω για άλλη μια φορά πως είσαι άδικη με τον αρχ. Ιερώνυμο
και αν θέλουμε πραγματικά να γνωρίσουμε κάποιον πηγαίνουμε εκεί που είναι και δεν περιμένουμε από τα κατασκευασμένα της τηλεόρασης .

Καλό βράδυ
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-01-09, 23:26
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Καλυτερα να σε θυμουνται για αυτο που εισαι και οχι για το πως φαινεσαι εξωτερικα. Επειδη αυτο ομως ειναι αδυνατο, ετσι φευγουμε απο τον κοσμο. Μας θυμουνται για κανα χρονο αντε 3 και μετα who is who.

Ο Χριστοδουλος ηταν εξυπνος ανθρωπος, ηξερε τι εκανε, και πως το εκανε. Καταφερε πολλα να κανει ασχετα με το πως τα εκανε και τι μεσα χρησιμοποιησε. Τουλαχιστον ας μεινει στην ιστορια για το εργο του.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-05-09, 01:28
Nebula Ο χρήστης Nebula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Απορώ πραγματικά με το πως είναι δυνατό με τα όσα καθημερινά αποκαλύπτωντε να υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που να μιλάνε για ιερείς που κάναν μεγάλο έργο και το πόσο καλοί είναι ή ήταν.
Η εκκλήσία είναι η πιό κερδοφόρα επιχείρηση στην Ελλάδα και ιδιοκτήτης τεραστίων διαστάσεων γης στην Ελλάδα, αλλά και διαχειρηστής τεραστίων διαστάσεων γης στα Ιεροσόλημα.
Πως μπόρουμε να μιλάμε για επιχειρηματίες με λόγια που αρμόζουν σε αγίους?
Εάν είναι έτσι σας καλώ να μιλήσουμε και για το πόσο καλός είναι και ο Λάτσης και για το πόσο μεγάλο έργο έχει παράγει ο ταπεινός Βαρδινογιάννης.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 01-08-11, 07:07
Το avatar του χρήστη DarkeN
DarkeN Ο χρήστης DarkeN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2011
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Εμενα τοτε δεν θυμαμαι να μου συνεβη κατι...ειχα αρωστησει θυμαμαι με 40+ πυρετο..αλλα εγινα καλα
__________________
Αγαπα οσους σε αγαπουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.