Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-02-17, 23:06
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Λ.Λ αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να ταυτίσεις τον άνθρωπο που κρύβεται πίσω από το ψευδώνυμο με την εικόνα που δίνει, γιατί μπορεί να προσποιείται τα πάντα. Για να καταλάβεις τι εννοώ, πρέπει να συμπληρώσω επίσης πως η υποκρισία όπως και επιλεκτική όραση, ακοή και μνήμη είναι χαρακτηριστικό μερικών ανθρώπων.
Να μία ωραία αφορμή για κουβέντα λοιπόν. Ποιος είναι απόλυτα ειλικρινής;
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-17, 23:09
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα bold. O ορισμός του "την λέω" σε κάποιον
Μη με προκαλείς να παραθέσω παλιότερα μηνύματά σου...
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-17, 23:57
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Βλέπω ότι όσοι έχετε ενστάσεις τις έχετε επειδή χώρισα τους χρήστες των φόρουμ σε κατηγορίες. Ίσως να ήταν όντως λάθος ο τρόπος προσέγγισής μου, δεν ήταν σκοπός μου όμως να πω ποιοι πρέπει και ποιοι δεν πρέπει να γράφουν. Ήθελα απλά να πω ότι παρ'όλες τις διαφορές που έχουν οι χρήστες μεταξύ τους, νιώθω ότι υπάρχει ένας κοινός παράγοντας που τους παρακινεί να γράφουν σε τέτοιου είδους φόρουμ. Δεν μπορώ να τον εντοπίσω και γι'αυτό άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα.

Λευκός λύκος, όλοι μα όλοι έχουν ψυχή, εννοείται αυτό. Δες την δικιά μου περίπτωση. Ξεκίνησα για να κάνω χαβαλέ εδώ, όμως ήταν η συμπεριφορά κάποιων χρηστών που με έκανε να μετανιώσω για την ελαφρότητα της αρχικής μου συμπεριφοράς και να ''τη δω'' αλλιώς.

Robespierre, είμαι αρχάριος στην ενεργή συμμετοχή σε φόρουμ. Αρχίζω να συνειδητοποιώ με λύπη ότι έχεις εν μέρει δίκιο να μην θέλεις να ανοίγεις θέματα. Από την μεριά μου, έχω ανοίξει όσα σοβαρά θέματα έχω ανοίξει, για να δω τις οπτικές άλλων ανθρώπων για ζητήματα τα οποία με προβληματίζουν. Θεωρώ ότι έχω κερδίσει πολλά μέχρι τώρα σαν Ηλίας από αυτό. Όμως από την άλλη, όταν μπαίνει ο καθένας σε ένα θέμα για να πει τα δικά του, να τρολλάρει ή απλά για να ξεσπάσει κάπου, τότε αποθαρρύνεσαι και αρχίζεις να το βλέπεις όπως το βλέπεις εσύ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-02-17, 23:58
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Λ.Λ φυσικά και την έχω πει, και την λέω επίσης. Σε ποιους είναι το θέμα και για ποιο λόγο. Ομολογώ πάντως ότι έχω υποπέσει κατ' εξακολούθηση στο παράπτωμα να θέλω να διατηρείται ένα υψηλό επίπεδο συζήτησης.

Ηλία, ένα θέμα που μπορεί να μας απασχολήσει εδώ, είναι ο εξής προβληματισμός και αφορά όλους μας. Έχουμε έρθει να συζητήσουμε πραγματικά; Η μήπως απλά θέλουμε να εκθέσουμε μια ατζέντα που έχουμε; Ο heretic έγραψε κάπου ότι κάποιοι κάνουν εικονικούς μονολόγους, μάλλον εννοώντας τρολ και απολογητές. Εγώ θα το γενικεύσω. Υπάρχουν φυσικά κάποιοι με ροπές για παραληρηματικό μονόλογο. Αλλά όλοι εμείς οι υπόλοιποι συζητάμε πραγματικά; Η ο όποιος επιφανειακά ευγενής διάλογος μας, είναι πρόφαση για να επαναλαμβάνουμε αυτά που ήδη πιστεύουμε, απλά για αυτοεπιβεβαίωση και τίποτε άλλο. Ο,τι και να μας πούνε οι άλλοι, δεν πρόκειται να χαμπαριάσουμε γενικώς...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Robespierre : 25-02-17 στις 00:05
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-02-17, 00:25
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Λ.Λ φυσικά και την έχω πει, και την λέω επίσης. Σε ποιους είναι το θέμα και για ποιο λόγο. Ομολογώ πάντως ότι έχω υποπέσει κατ' εξακολούθηση στο παράπτωμα να θέλω να διατηρείται ένα υψηλό επίπεδο συζήτησης.

Ηλία, ένα θέμα που μπορεί να μας απασχολήσει εδώ, είναι ο εξής προβληματισμός και αφορά όλους μας. Έχουμε έρθει να συζητήσουμε πραγματικά; Η μήπως απλά θέλουμε να εκθέσουμε μια ατζέντα που έχουμε; Ο heretic έγραψε κάπου ότι κάποιοι κάνουν εικονικούς μονολόγους, μάλλον εννοώντας τρολ και απολογητές. Εγώ θα το γενικεύσω. Υπάρχουν φυσικά κάποιοι με ροπές για παραληρηματικό μονόλογο. Αλλά όλοι εμείς οι υπόλοιποι συζητάμε πραγματικά; Η ο όποιος επιφανειακά ευγενής διάλογος μας, είναι πρόφαση για να επαναλαμβάνουμε αυτά που ήδη πιστεύουμε, απλά για αυτοεπιβεβαίωση και τίποτε άλλο. Ο,τι και να μας πούνε οι άλλοι, δεν πρόκειται να χαμπαριάσουμε γενικώς...
Είμαι της άποψης ότι όταν κάποιος έχει πέσει χαμηλά (εδώ οι λόγοι ποικίλουν), δεν του δίνουμε ακόμη μία να πέσει πιο κάτω.

Έχουμε έρθει να συζητήσουμε πραγματικά, ρωτάς Robespierre.
Απαντώ με ερωτήσεις: Ποιοί είμαστε πραγματικά; Είμαστε ειλικρινείς; Γνωρίζουμε τον εαυτό μας; Πάσα για το ομώνυμο θέμα του Ηλία, όσον αφορά τους ρόλους μας.

Ηλία μου, είναι πολύ νωρίς (ηλικιακά), για να απελπίζεσαι και να αποθαρρύνεσαι. Αν το καλοσκεφτείς όλοι τα δικά μας έχουμε έρθει να πούμε. Η διαφορά είναι αν από τα δικά μου και τα δικά σου, μπορεί να βγει κάτι καινούργιο που κάνεις απ' τους δυο μας μέχρι τώρα δεν είχε σκεφτεί...
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-02-17, 00:42
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλία, ένα θέμα που μπορεί να μας απασχολήσει εδώ, είναι ο εξής προβληματισμός και αφορά όλους μας. Έχουμε έρθει να συζητήσουμε πραγματικά; Η μήπως απλά θέλουμε να εκθέσουμε μια ατζέντα που έχουμε; Ο heretic έγραψε κάπου ότι κάποιοι κάνουν εικονικούς μονολόγους, μάλλον εννοώντας τρολ και απολογητές. Εγώ θα το γενικεύσω. Υπάρχουν φυσικά κάποιοι με ροπές για παραληρηματικό μονόλογο. Αλλά όλοι εμείς οι υπόλοιποι συζητάμε πραγματικά; Η ο όποιος επιφανειακά ευγενής διάλογος μας, είναι πρόφαση για να επαναλαμβάνουμε αυτά που ήδη πιστεύουμε, απλά για αυτοεπιβεβαίωση και τίποτε άλλο. Ο,τι και να μας πούνε οι άλλοι, δεν πρόκειται να χαμπαριάσουμε γενικώς...
Ποιος ο λόγος να μπούμε τότε σε όλη αυτή τη διαδικασία; Προσπαθώ να το βλέπω καλοπροαίρετα, ότι όλοι μας ( αποκλείω μόνο αυτούς που έρχονται για οποιουδήποτε είδους κατήχηση ), συζητάνε για να ακούσουν κάτι διαφορετικό, μια οπτική που δεν την έχουν σκεφτεί. Επίσης ακόμα και ο χρήστης που έρχεται μόνο και μόνο για την αυτοεπιβεβαίωση, κάτι θα πάρει θέλοντας και μη. Πάνω απ'όλα να υπάρχει καλή διάθεση να ακούσουμε τι έχει να πει ο άλλος. Στις συζητήσεις στον ''εξω κόσμο'' παρατηρούμε ότι οι περισσότεροι θέλουμε να φαίνεται στους άλλους ότι έχουμε δίκιο , αδιαφορώντας για το αν όντως έχουμε δίκιο. Γιατί να μεταφέρεται και εδώ αυτό το φαινόμενο;

Λευκός Λύκος αυτό είναι και το ζητούμενο πιστεύω. Το έγραψα και παραπάνω. Ίσως στην καλύτερη μοίρα να βρίσκονται οι απλοί αναγνώστες, οι οποίοι εκ των πραγμάτων δεν έρχονται για να πουν τα δικά τους, αλλά να ακούσουν μόνο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-02-17, 00:59
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος ο λόγος να μπούμε τότε σε όλη αυτή τη διαδικασία; Προσπαθώ να το βλέπω καλοπροαίρετα, ότι όλοι μας ( αποκλείω μόνο αυτούς που έρχονται για οποιουδήποτε είδους κατήχηση ), συζητάνε για να ακούσουν κάτι διαφορετικό, μια οπτική που δεν την έχουν σκεφτεί. Επίσης ακόμα και ο χρήστης που έρχεται μόνο και μόνο για την αυτοεπιβεβαίωση, κάτι θα πάρει θέλοντας και μη. Πάνω απ'όλα να υπάρχει καλή διάθεση να ακούσουμε τι έχει να πει ο άλλος. Στις συζητήσεις στον ''εξω κόσμο'' παρατηρούμε ότι οι περισσότεροι θέλουμε να φαίνεται στους άλλους ότι έχουμε δίκιο , αδιαφορώντας για το αν όντως έχουμε δίκιο. Γιατί να μεταφέρεται και εδώ αυτό το φαινόμενο;

Λευκός Λύκος αυτό είναι και το ζητούμενο πιστεύω. Το έγραψα και παραπάνω. Ίσως στην καλύτερη μοίρα να βρίσκονται οι απλοί αναγνώστες, οι οποίοι εκ των πραγμάτων δεν έρχονται για να πουν τα δικά τους, αλλά να ακούσουν μόνο...
Ο εγωισμός μας θέλει να έχουμε πάντα δίκιο. Γι' αυτό ας μην παίρνουμε τους εαυτούς μας τόσο σοβαρά , ο αυτοσαρκασμός κάνει δουλειά πίστεψέ με. Όταν συμμετέχεις κερδίζεις πιο πολλά, το να διαβάζεις μόνο δεν είναι αρκετό, είναι παθητική η συμμετοχή, έχει τεράστια διαφορά. Είναι σαν να βλέπεις κάποιον να τρέχει, χωρίς να έχεις τρέξει ποτέ σου και να λες ότι έμαθες να τρέχεις βλέποντάς τον.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-02-17, 01:23
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι βέβαια, αλλά κάνεις ένα λάθος. Ο Ηλίας αναφέρεται σε χρήστες φόρουμ, όχι σε ανθρώπους. Δες το λίγο ευρύτερα. Είναι η εικόνα που παρουσιάζει ένα δημόσιο ψευδώνυμο και τίποτε άλλο.
Οι χρήστες του φόρουμ είναι άνθρωποι. Πιθανό κάποιοι από αυτούς να είναι περισσότερο ευαίσθητοι από εμάς.
Και ίσως μια κουβέντα που εσύ κι εγώ θα πάρουμε αψήφιστα, αυτούς μπορεί να τους πληγώσει.
Επίσης, ίσως και κάποιοι να αντιμετωπίζουν σοβαρά προσωπικά θέματα, να μην έχουν ένα φίλο να μιλήσουν και γι αυτό μπαίνουν στο φόρουμ και τσιγκλάνε τους άλλους και κάνουν αυτό που λέμε trolling.

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι ενοχλούνται, όμως κανείς δε σε αναγκάζει να τους απαντήσεις, (γιαυτό εξάλλου υπάρχει και το ignore, εάν κάποιος σε ενοχλεί, τον κάνεις ignore και πλέον τα σχόλιά του δεν εμφανίζονται, είναι σαν να μήν υπάρχει).

Οι προσωπικές μου απόψεις είναι πλέον γνωστές, είμαι υπέρ της διαφωνίας και της πολυφωνίας. Θέλω να έχουν όλοι το δικαίωμα να συμμετέχουν σε μια συζήτηση, κι ας γίνει και λίγο μπάχαλο, στο πρόγραμμα είναι κι αυτό.

Όσο για την ποιότητα των συζητήσεων που έχεις κάθε δικαίωμα να απαιτείς, ειλικρινά, προτιμώ να τη θυσιάσω προκειμένου να βοηθηθεί ένας άνθρωπος που έχει ανάγκη.

Δεν ξεχνώ ότι κι εγώ έχω έρθει σε έντονη αντιπαράθεση με κάποιους, αλλά η τότε διαφωνία μου είχε να κάνει με καθαρά πολιτικούς λόγους. Προσωπικά δεν έχω τίποτα με κανένα κι αν ο τρόπος μου είναι κάπως απότομος, αυτό οφείλεται στο ότι επικοινωνούμε μόνο μέσω του γραπτού λόγου. Εάν μιλάγαμε, πιθανό να έλεγα τα ίδια πράγματα και να μην παρεξηγιόταν κανείς

Κοίτα, ο καθένας έχει την άποψή του, σέβομαι το δικαίωμά σου να αντιδράς και να "τη λες" σε όποιον δε γουστάρεις, έτσι είσαι και καλά κάνεις, όμως δε μπορείς να απαιτείς από το Λευκό Λύκο κι από μένα κι απ'οποιοδήποτε, να μη μιλάμε σε κάποιους επειδή δεν τους θέλεις στο φόρουμ. Στο κάτω κάτω, εάν κάποιος ξεπεράσει τα όρια, του βάζουν χέρι οι διαχειριστές.

Τώρα, το κατά πόσο είμαστε αληθινοί και ειλικρινείς όλοι... άστο καλύτερα...
Και στην καθημερινή ζωή, ρόλους παίζουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deadite : 25-02-17 στις 02:03
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-02-17, 01:32
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήθελα απλά να πω ότι παρ'όλες τις διαφορές που έχουν οι χρήστες μεταξύ τους, νιώθω ότι υπάρχει ένας κοινός παράγοντας που τους παρακινεί να γράφουν σε τέτοιου είδους φόρουμ. Δεν μπορώ να τον εντοπίσω και γι'αυτό άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα.

...
Ο κοινός παράγοντας που μας κάνει ΟΛΟΥΣ να γράφουμε στο φόρουμ δεν είναι άλλος παρά η ανάγκη για επικοινωνία.
Θέλουμε να ακούσουμε και να ακουστούμε.
Ίσως κάποιοι να θέλουν περισσότερο να ακουστούν, καλό είναι προτού τους κατακρίνουμε να σκεφτούμε μήπως υπάρχει κάτι άλλο πίσω από την επιφανειακή μισαλλοδοξία τους. Δεν υπήρξαν όλοι το ίδιο τυχεροί στη ζωή τους. Ας είμαστε επιεικείς, ποτέ δεν ξέρεις τι επιφυλάσσει το μέλλον και για μας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-02-17, 01:58
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
. Στις συζητήσεις στον ''εξω κόσμο'' παρατηρούμε ότι οι περισσότεροι θέλουμε να φαίνεται στους άλλους ότι έχουμε δίκιο , αδιαφορώντας για το αν όντως έχουμε δίκιο. Γιατί να μεταφέρεται και εδώ αυτό το φαινόμενο;

...
Ας ακουστεί όπως θέλει...
Πιστεύω ακράδαντα ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτό που λέμε "δίκιο", όπως και ότι επίσης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απόλυτη αλήθεια.

Αυτό που είναι δίκαιο για μένα είναι άδικο για σένα, κι όπως λέει και ο Σαντ, "δίκαιο είναι αυτό που με συμφέρει, άδικο είναι αυτό που δεν με συμφέρει" Σκέψου το λίγο, ισχύει.
Πχ ο αγρότης που κλείνει το δρόμο με το τρακτέρ πιστεύει ότι αυτό που κάνει είναι δίκαιο γιατί υπερασπίζεται το δικαίωμά του σε μια αξιοπρεπή σύνταξη. Εσύ που εμποδίζεσαι και δεν μπορείς να πας στη δουλειά σου, λες ότι είναι άδικο κι ότι το δίκαιο είναι να ανοίξει ο δρόμος.
Στην ουσία βλέπετε την ίδια κατάσταση μέσα από διαφορετική οπτική. Ο,τι συμφέρει το ένα, ζημιώνει τον άλλο.

Η πίστη στην ύπαρξη ΜΙΑΣ και μόνο δίκαιας εκδοχής την οποία οφείλουμε να επιβάλλουμε στον άλλο είναι στην ουσία η αιτία για όλες τις διαμάχες όχι μόνο σε αυτό το φόρουμ, αλλά και στην ιστορία της ανθρωπότητας γενικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.