Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποιο το θρήσκευμά σας;
Χριστιανός Ορθόδοξος 111 43,70%
Χριστιανός (άλλου δόγματος) 12 4,72%
Εθνικός (αρχαιοελληνικό θρησκευτικό σύστημα) 24 9,45%
Μουσουλμάνος 0 0%
Βουδιστής 1 0,39%
Αγνωστικιστής 18 7,09%
Άθεος 21 8,27%
Ένθεος Άθρησκος 36 14,17%
Άλλο 31 12,20%
Ψήφισαν: 254. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 08-09-06, 17:23
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή Μπορεί ένα μανιτάρι να είναι Θεός;

Ο Θεός είναι η 'διαδικασία της δημιουργίας', 'η ζωή', 'η φύση', όλα όσα είναι

Οι θεωρήσεις περί θείου & θεού ποικίλουν ανάλογα το άτομο τον τόπο διαβίωσης τον χρόνο διαβίωσης αλλά κυρίως βάσει των συνηθειών και των εμπειριών η έστω και της κατήχησης....έτσι για παράδειγμα μπορούμε να δούμε πολλά ~παράξενα~ να λαμβάνουν χώρα δίπλα μας πράγμα που δε σημαίνει βέβαια οτι οι διπλανοί μας τρελάθηκαν και μόνο εμείς είμαστε καλά .


Για να μη νομίζετε ότι σας λεω ψέματα Κάντε το κόπο και Ρίξτε μια ματιά





Παράθεση:
Περί Χριστού
Φίλε Lux βλέποντας σε παράθεση αντιλαμβάνομαι ότι κρατάς το μισό Πιστεύω.
Μου επιτρέπεις μια ερώτηση τουλάχιστον;
Ποια από τις δυο προτάσεις άραγε θα διάλεγες;
1. Βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν ήταν υιός του Θεού
2. Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν ήταν υιός του Θεού
(καλά το έγραψα… πρόσεξε μπορεί να είναι πολύ βαθύ)
...επειδή έχω διατελέσει πρώην αθλητής του άλματος ει βάθος ...το 2

.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 09-09-06, 22:31
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή Οι πέντε αποδείξεις για την ύπαρξη τού Θεού.

Αν θα μπορούσε ένα μανιτάρι να είναι ο Θεός; Καλή η πλάκα .... χρειάζεται όταν συζητάμε για τέτοια θέματα. Ακόμα και οι δάσκαλοι του Ζεν το κάνουν.

Πως θα μπορούσε άραγε το μανιτάρι να έχει σχέση με τη δημιουργία των γαλαξιών;
Το να μας βοηθήσει να αντιληφθούμε το Θεό γιατί όχι. Ακόμα και ένα τσίμπημα δηλητηριώδους φιδιού μπορεί να το κάνει καμιά φορά. Θα μου πεις και που ξέρουμε ότι αυτό που αντιλαμβανόμαστε είναι ο Θεός. Τέλος πάντων εγώ δεν χαλάω χατήρι σε κανέναν.
Μην φτάσουμε όμως να λατρέψουμε τώρα ότι μας πάει σε άλλα επίπεδα αντίληψης. Μπορούμε απλά να τα σεβόμαστε και αυτά και κάθε άλλο ον του πλανήτη μας ζώα και φυτά μια και όλα περιέχουν τον Θεό. Ας ξεκινήσουμε από αυτό και βλέπουμε.

Ας δούμε κάτι άλλο τώρα

Οι πέντε αποδείξεις για την ύπαρξη τού Θεού.

Από την αρχαιότητα ήδη άρχισε η επεξεργασία των «αποδείξεων» για την ύπαρξη τού Θεού. Ο μεσαίωνας ήταν εκείνος που έδωσε σ' αυτήν την επεξεργασία τη μορφή εκείνη που η συστηματική και η θεμελίωσή της συνέχισαν να επιβιώνουν και στην κατοπινή θεολογία και φιλοσοφία. Η διαδικασία αυτή συνοψίστηκε στις λεγόμενες «πέντε αποδείξεις».

1.Την οντολογική απόδειξη που πιστοποιεί την ύπαρξη τού θεού με τον καθαρό λόγο, α priori, χωρίς να καταφεύγει στην εμπειρία. Βασίζεται στον ορισμό τού θεού: ον τέλειο, και ο αποδεικτικός συλλογισμός έχει την εξής μορφή: ο Θεός είναι ον τέλειο, το τέλειο δεν μπορεί να μην υπάρχει, άρα ο θεός υπάρχει υποχρεωτικά.
Την απόδειξη αυτή επεξεργάστηκε στην οριστική μορφή της τον 11ο αιώνα ο άγιος "Ανσελμος, αρχιεπίσκοπος τού Καντέρμπουρυ. Με αυστηρή μορφή την παρουσίασε αργότερα ο Καρτέσιος.

2.Την κοσμολογική απόδειξη, που θεμελιώνεται στην εμπειρία, την κοσμική πραγματικότητα. Όλα στον κόσμο, πεπερασμένα και σχετικά, μας υποχρεώνουν ν' αναζητήσουμε μία πρώτη αρχή κι αιτία που να εξηγεί την ύπαρξή τους. Για τούτο και η απόδειξη αυτή χαρακτηρίστηκε απόδειξη από την ενδεχομενικότητα τού κόσμου, a contingentia mundi.
Την απόδειξη αυτή, που οι απαρχές της βρίσκονται στον Αναξαγόρα, στον Πλάτωνα, στον Αριστοτέλη και στους Στωικούς, επεξεργάστηκε συστηματικά η σχολαστική φιλοσοφία κι αργότερα χρησιμοποίησαν ο Λάιμπνιτς, ο Βολφ κ.ά.

3.Την τελεολογική απόδειξη, που θεμελιώνεται στη διαπίστωση τής τάξης και τής σκοπιμότητας που βασιλεύουν στο σύμπαν. Το γεγονός αυτό μάς υποχρεώνει να δεχθούμε την ύπαρξη ενός υπέρτατου όντος, που βάζει την τάξη, που θέτει τους σκοπούς, που ενεργεί με συνέπεια, λογική και ηθική.
Κι εδώ η «απόδειξη» έχει τις απαρχές της στην αρχαία ελληνική σκέψη, ειδικότερα στον Πλάτωνα, στον Αριστοτέλη και στους Στωικούς. Συστηματικά ωστόσο τήν επεξεργάστηκε ο Θωμάς ο Ακινάτης. Μετέπειτα τή χρησιμοποίησαν ο Λάιμπνιτς, ο Μποσυέ και ο Φενελόν.

4.Την ηθική απόδειξη, που θεμελιώνει την ύπαρξη τού Θεού όχι στην τάξη τού φυσικού κόσμου αλλά στην ηθική τάξη και στην ηθική συνείδηση. Πρόκειται, όπως και για τις δύο προηγούμενες αποδείξεις, για απόδειξη α posteriori.
Την απόδειξη αυτή επεξεργάστηκαν θεολόγοι και απολογητές, ο Καλβίνος και ο Μελάγχθων, μα προπάντων ο Καντ.

5.Την απόδειξη από την κοινή ομολογία, e consensu omnium, από τη συμφωνία ή έστω την προδιάθεση όλων τών λαών να δεχθούν την ύπαρξη ενός υπέρτατου όντος. Η απόδειξη αυτή σχετίζεται και με τη γενικότερη αντίληψη ότι υπάρχουν ορισμένες έννοιες, κρίσεις, πεποιθήσεις κοινές σε όλους τους ανθρώπους. Αντιδιαστέλλοντας αυτές προς τις ατομικές, ο Αριστοτέλης χαρακτηριστικά σημειώνει στα Ηθικά Νικομάχεια (Χ2.1173α): «Αυτά λοιπόν που όλοι νομίζουν, αυτά ισχυριζόμαστε ότι υπάρχουν, και αυτός που θα αναιρέσει αυτήν την πεποίθηση δεν θα πει τίποτα πιστευτότερο» (Α γαρ πάσι δοκεί ταύτ’ είναι φαμέν, ο δ' άναιρών ταύτην τήν πίστιν ου πάνυ πιστότερα ερεί).

Πηγή : Πάπυρος Larousse Britannica

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 09-09-06 στις 22:48
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 09-09-06, 22:35
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή Κατάφαση και άρνηση τού Θεού

Κατάφαση και άρνηση τού Θεού

Στη σύγχρονη εποχή εμφανίστηκε ένας «λόγος περί Θεού», άγνωστος στην αρχαιότητα, με τη μορφή τής θεολογίας και τής πνευματικότητας και μαζί, αντίστοιχα, ένας άλλος, που θα μπορούσε να ονομαστεί λόγος άθεος. Αυτός ο τελευταίος διατυπώ¬νεται σε ένα αντιθρησκευτικό πλαίσιο αρκετά απλό; Η υπόθεση τού «Θεού' είναι άχρηστη 'δεν χρησιμεύει ούτε στην ορθολογική γνώση ούτε στην τεχνολογική κυριαρχία τού κόσμου. Επί πλέον, η ιδέα τού Θεού, ως γεγονός ψυχολογικό και ως φαινόμενο ιστορικά, αίρεται από μια επιστημονική εξήγηση, που κατατάσσει την ιδέα τού Θεού στην περιοχή τής ψευδαίσθησης, μιας ψευδαίσθησης αναπόφευκτης για μεγάλο χρονικό διάστημα, την οποία, όμως η ανθρώπινη πρόοδος δεν θα παραλείψει να εξαλείψει οριστικά.

Για να αντιμετωπίσει αυτή την άρνηση, αναπτύσσεται στη σύγχρονη εποχή μια μορφή θεϊστικού λόγου που ανατρέχει στη θεολογία, με την κλασική σημασία τού όρου, δηλαδή σε μια θεολογία προσανατολισμένη προς τη μεταφυσική και την οντοθεολογία. Ο λόγος αυτός λαμβάνει υπ' όψιν του τη ριζική κριτική κάθε λόγου που προβάλλει την αμφίβολη φιλοδοξία να φθάσει μόνο με τις δικές του δυνάμεις σε μια σαφή γνώση τής θεϊκής πραγματικότητας. Σχετικά με αυτό το πρόβλημα, ο σύγχρονος θεϊστικός λόγος συντάσσεται περισσότερο με τους κύριους άξονες τής αποφατικής θεολογίας παρά με τους αντίστοιχους τής καταφατικής θεοδικίας. Αλλά έχει ήδη λεχθεί ότι οι πρώτοι αποτελούν το θεμέλιο και την ίδια τη, συνθήκη γι αυτούς τους τελευταίους. Αν ο σύγχρονος θεϊσμός επικαλείται την υπερβατικότητα τού Θεού, το μυστήριο και τη χάρη, αυτό οφείλεται στη συνείδηση τής ριζικής αποτυχίας που ελλοχεύει σε κάθε μορφή προμηθεϊκού ουμανισμού. Αλλά, συγχρόνως, μπορούμε να διαγνώσουμε έναν θεϊστικό λόγο διαφορετικό, ο οποίος παίρνει στοιχεία από άλλες διαδικασίες και αναζητεί τα θεμέλιά του σε μια ερμηνεία τής ιστορίας, σε μια νέα ανάγνωση τής ιστορικής σχέσης Θεού και ανθρώπου. Σχέσης, που είναι δυνατή μέσω τής αποκάλυψης και ειδικά μέσω τής χριστολογίας. Στη σύγχρονη προβληματική, ο Θεός δεν κατατάσσεται σε μια αδιαπέραστη υπερβατικότητα. Παρουσιάζεται στρατευμένος σε έναν διάλογο με τον άνθρωπο, στον οποίο ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να αρνηθεί τον Θεό όπως και να τον δεχθεί, να τον απορρίψει όπως και να τον συναντήσει. "Έτσι, στον άθεο λόγο αντιτίθενται δύο λόγοι ή, αν θέλετε, δύο αντιθετικές θεολογίες. Φαίνεται αδύνατο να αποποιηθούμε τον έναν ή τον άλλο από τους δύο αυτούς λόγους, αλλά και δύσκολο επίσης να τούς υποστηρίξουμε και τους δύο από κοινού, γιατί είναι περισσότερο ανταγωνιστικοί παρά συμπληρωματικοί.

'Όλα συμβαίνουν, σαν να σήμαινε η κατάφαση τού Θεού -εφόσον υπάρχουν ορθολογικές αποδείξεις- άλλοτε έναν θρίαμβο τού λόγου, που απορρίπτει τον άθεο υπαρξισμό, και άλλοτε μια άρνηση αυτού τού ίδιου τού λόγου, που κρίνει ανεπαρκή μια άκρατη επιστήμη και μια φιλοσοφία τού απόλυτου λόγου. Εμφανίζεται μια τάση, η οποία αναζητά τον Θεό όχι στον λογισμό τού νου, αλλά στην περιοχή τής θρησκείας και αποφεύγει να σκέφτεται γι' αυτόν μέσα από τα φίλτρα των θεσμών και των τύπων.

Πηγή : Πάπυρος Larousse Britannica

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 09-09-06 στις 22:52
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 13-09-06, 10:03
phsyborg Ο χρήστης phsyborg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-07-2006
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Eνα απο τα μεγαλυτερα κ πιο πετυχημενα ψεματα του σατανα ειναι οτι δεν υπαρχει Θεος ( αρα ουτε παραδεισος αρα ουτε ζωη μετα απο δω) !

Απο beetlejuice: Psyborg ειναι η δευτερη φορα που σου κανω παρατηρηση.Προσπαθησε σε παρακαλω οταν αποφασιζεις να συμμετεχεις στις συζητησεις να κανεις παρεμβασεις ουσιας, αναπτυσσοντας τα επιχειρηματα σου.Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω...
__________________
JESUS LOVES YOU !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 13-09-06 στις 13:00
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 13-09-06, 13:41
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Αυτή την άποψη την έχω συναντήσει στο βιβλίο της Ουράντια. Αν μου επετρέπετε ίσως είναι ενδιαφέρων να συμπληρώσω το ποστ του φίλου phsyborg με μια αμφιλεγόμενη βέβαια θέση, χωρίς να αποδεικνύεται κάτι.


"ΤΟ ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ ΤΟΥ ΕΩΣΦΟΡΟΥ


1. Την πραγματικότητα του Πατέρα του Σύμπαντος. Ο Εωσφόρος κατήγγειλε ότι ο Πατέρας του Σύμπαντος δεν υπήρχε πραγματικά, ότι η φυσική βαρύτητα και η διαστημική ενέργεια ήσαν εγγενείς στο σύμπαν και ότι ο Πατέρας ήταν μύθος που επινοήθηκε από τους Υιούς του Παραδείσου για να μπορέσουν να διατηρήσουν την εξουσία των συμπάντων στο όνομα του Πατέρα. Αρνήθηκε το ότι η προσωπικότητα είναι δώρο του Πατέρα του Σύμπαντος. Υπαινίχθηκε ακόμη ότι οι τελικιστές συνωμοτούσαν με τους Υιούς του Παραδείσου για να εξαπατήσουν ολόκληρη τη δημιουργία, αφού ποτέ δεν έδωσαν μία σαφή ιδέα της πραγματικής προσωπικότητας του Πατέρα, όπως αυτή διακρίνεται στον Παράδεισο. Εκμεταλλεύθηκε το σεβασμό ως άγνοια. Η κατηγορία ήταν σαρωτική, τρομερή και βλάσφημη. Ήταν η καλυμμένη αυτή επίθεση κατά των τελικιστών εκείνη που αναμφίβολα επηρέασε τους ανερχόμενους, τότε, πολίτες στην Τζερουζέμ ώστε να αντισταθούν σταθερά και ακλόνητα σ’ όλες τις προτάσεις των στασιαστών.

2........."

η συνέχεια εδώ
http://clubs.pathfinder.gr/UrantiaBo...kReaders/98504

Και για τα προβλήματα της εξέγερσης
http://clubs.pathfinder.gr/UrantiaBo...kReaders/98505

ΥΓ : Για να καταλάβουμε βέβαια την ορολογία πρέπει να διαβάσουμε από την αρχή το βιβλίο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 13-09-06 στις 13:42
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 15-09-06, 02:53
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή Για να μην ακούγονται ανοησίες

Θα προσπαθήσω να σας πω 2 λογια για την έννοια του θεού. Καταρχήν κατα τον Ηράκλειτο αρχή του κόσμου είναι η λογική.Κατα δεύτερον το κατα Ιωάννη ευαγγέλιο ξεκινά ως εξής "στην αρχή του κόσμου υπήρχε η λογική και η λογική είναι συνυφασμένη προς τον θεό και θεός είναι η λογική", "εν αρχη ην ο λόγος και ο λόγος ην προς τον θεό και θεός ην ο λόγος". Δηλαδή τόσο οι αρχαίοι έλληνες όσο και ο χριστιανισμός συμφωνούν οτι αυτή η ανωτέρα δύναμις που κατευθύνει τον κόσμο είναι δύναμη λογικής και οχι αλογίας. Σαν υπέρτατη δύναμη όμως εννοείται οτι έχει και την υπέρτατη λογική,όταν λοιπόν προσπαθούμε εμείς "τα ανθρωπάκια της στιγμής" κατα τον Καβάφη να συλλάβουμε με την πεπερασμένη ανθρώπινη λογική την έννοια του αιώνιου υπέρτατης λογικής θεού είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο οτι θα κάνουμε λάθη και φυσικά θα υπάρχουν διαφορετικές ερμηνείες.Τώρα για το αν κάποια θρησκεία έσωσε με το κήρυγμα της τον κόσμο, θεωρώ ανόητη και μόνο την ερώτηση. Αν ακολουθούνταν το κήρυγμα του χριστιανισμού π.χ κατα γράμμα από όλους τους ανθρώπους θα είχαμε αποτέλεσμα και μάλιστα θεαματικό, το οτι δεν μπορούμε να το εφαρμόσουμε εμείς οι άνθρωποι δεν σημαίνει οτι ακυρώνονται και τα διδάγματα.Αν λόγου χάριν ένας στρατηγός σε έναν πόλεμο χαράξει την τέλεια στρατηγική και το τέλειο σύστημα άμυνας και επίθεσης και δώσει σαφής εντολές για το πως θα εκτελεστεί, το αν οι στρατιώτες του την τελευταία στιγμή λιποτακτήσουν και υποχωρήσουν δεν θα φταίει ο στρατηγός που έχασαν την μάχη.Ο Χριστός έδωσε την τέλεια οδηγία και μάλιστα και αποτυπωμένη για πάντα σε εικόνα για την πρόοδο της κοινωνίας και της ανθρωπότητας με την εικόνα του σταυρού που κατά το οριζόντιο ξύλο σημαίνει να ανοίξεται την αγκαλιά σας στον συνάνθρωπο και κατα το κατακόρυφο να ανοίξεται και να στείλεται την καρδιά σας από την γή προς τον ουρανό και να συμφιλιωθείτε με την έννοια του θεού.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 15-09-06, 13:47
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με το πνεύμα σου αγαπητέ Κiklona αλλά πολύ πρόχειρα αυτά περί Ηράκλειτου. Ο Ηράκλειτος πίστευε ότι ο κόσμος είναι επίτευγμα του αρχέγονου πυρός του οποίου η μεταβολή σε νερό, γη κλπ εικονίζει την ιδέα της ανακύκλησης. Όλα αυτά, δηλαδή τόσο η ανάλυση του πυρός όσο και η επιστροφή σε αυτό, γίνονται σύμφωνα με σταθερό νόμο, τον οποίο ο Ηράκλειτος αποκαλεί ειμαρμένη, Λόγο, Δίκη κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 29-09-06, 12:42
phsyborg Ο χρήστης phsyborg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-07-2006
Μηνύματα: 35
Post Τι Πιστευω

Ανοιγω αυτο το τοπικ γιατι θελω να μοιραστω μαζι σας το πιστευω μου
Και τις θεσεις μου!
Δεν το κανω γιατι θελω να πεισω καποιον οτι εχω δικιο αλλα επειδη
Νιωθω την επιθυμια και την ευθυνη να εκφραστω και να πω αυτο
Που εγω θεωρω σαν την μονη αληθεια !
Οι θεσεις μου και οι αποψεις μου ειναι οι θεσεις του Θεου οπως
Φαινονται στον Αγιο Λογο Του !
Εγω απλως τις πιστευω και τις ασπαζομαι!
Ο λογος που θελω να τις μοιραστω μαζι σας ειναι γιατι απο την στιγμη
Που τις εφαρμοσα στη ζωη μου , η ζωη μου αλλαξε !!!!!
Ειμαι ενας αλλος ανθρωπος και δεν εκανα κατι εγω,εγω απλα πιστεψα στον
Λογο Του Θεου κ η ζωη μου αλλαξε γιατι υπαρχει δυναμη στον Λογο που
Αλλαζει τους ανθρωπους!!

Πιστευω οτι η Αγ.Γραφη ( Π.Δ & Κ.Δ ) ειναι ο αλανθαστος και εμπνευσμενος
Απο το Αγιο Πνευμα Λογος του Θεου προς τον ανθρωπο!
Δεν πιστεω στην Αγ.Γραφη ομως γιατι απλως ειμαι ευκολοπιστος αλλα Την
πιστευω γιατι υπαρχουν πολλα αδιασειστα στοιχεια που αποδεικνυουν την
αυθεντικοτητα της σαν ενα απο τα πιο αξιοπιστα βιβλια στους αιωνες! ( το
χω εξηγησει σε αλλο τοπικ) http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1728
Σας προκαλω ομως να κανετε κατι αλλο.
Παρτε 66 βιβλια του ιδιου θεματος κ βαλτε τα μαζι !
Εξεταστε κ δειτε ποσο ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ μεταξυ τους!Θα δειτε οτι παρολο
Που μιλανε για το ιδιο θεμα..εχουν 100 διαφορετικες αποψεις..
Η Αγ.Γραφη εχει ομως σε ολα τα βιβλια της το Ιδιο νοημα-διδασκαλια!

Την Αγ.Γραφη ομως δεν την πιστεψα επειδη ειχα τα παραπανω στοιχεια αλλα την
Πιστεψα διοτι αποφασισα να την πιστεψω!
Θεωρησα οτι πουθενα αλλου δεν θα μπορουσα να βρω τετοιες αρχες ζωης οπως
Αυτες που περιεχονται στην Βιβλο!
Η μεγαλη εκπληξη ηρθε σε μενα ομως οταν αρχισα να εφαρμοζω αυτες τις αρχες
Επειδη αλλαξαν την ζωη μου.
Το συμπερασμα μου ειναι οτι συμφωνω απολυτα με τον απ.Παυλο στο
Β Τιμοθεου επιστολη 3:16
<< Ολοκληρη η γραφη ειναι θεονπευστη ,και ωφελιμη για διδασκαλια ,για ελεγχο ,
για επανορθωση ,για διαπαιδαγωγηση που γινεται με δικαιοσυνη , για να ειναι ο
ανθρωπος του Θεου τελειος ,ετοιμασμενος για καθε εργο αγαθο . >>

Παμε λοιπον στις θεσεις μου κ στο τι πιστευω.

Πιστευω σ Ενα Αιωνιο Θεο που αποκαλυψε τον εαυτο του σε τρια προσωπα!
Πατερας –Υιος και Αγιο Πνευμα !

Πιστευω στη δημιουργια και στη πτωση του ανθρωπου οπως περιγραφεται στην
Γενεση !Δεν πιστευω με τιποτα την θεωρια του Δαρβινου περι εξελιξεως!
Μαλιστα απο μονη της η λεξη θεωρια τα λεει ολα.Η θεωρια του Δαρβινου δεν
Ειναι παρα μονο μια θεωρια !
Πιστευω οτι ο ανθρωπος δημιουργηθηκε απο τον Θεο ( ο Θεος υπαρχει κ ειναι ο δημιουρος του συμπαντος ) !
Στην Γενεση κεφ1 λεει δημιουργησε ουρανο κ γη
Γεν 1:3 ας γινει φως
Γεν 1:6 ας γινει στερεωμα ...κτλπ οπου φτανουμε στο Γεν 1:26 Και ειπε ο Θεος : ας κανουμε ανθρωπο σημφωνα με τη δικη μας εικονα και ομοιωση και ας εξουσιαζει πανω στα ψαρια κτλπ..
Για τον ανθρωπο ο Θεος ειχε ενα πολυ ωραιο σχεδιο.
Εφτιαξε ενα κηπο ( αν θελετε φυτεψε ενα παραδεισο στην Εδεμ) και εβαλε εκει τον ανθρωπο !Εβαλε τα παντα εκει να μην λειπει τιποτα !
Ο Αδαμ και η Ευα ηταν οι 2 πρωτοπλαστοι και ειχαν ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΑΘΑ !
Ξερουμε ολοι πως εγινε η πτωση μας , η οποια ηταν αποτελεσμα ανυπακοης !

Πιστευω οτι ο ανθρωπος ειναι ανικανος να σωσει τον εαυτο του κ να δικαιωσει μπροστα στον Θεο!
Ο Αδαμ κ η Ευα κληροδοτησαν σε μας την ανυπακοη τους !
Η ανυπακοη ηταν η αμαρτια τους !Αμαρτια ειναι η παραβαση της εντολης του Θεου .

Προς Ρωμαιους επιστολη 5:12
<< Γιαυτο οπως διαμεσου ενοςς ανθρωπου η αμαρτια μπηκε μεσα στον κοσμο και με την αμαρτια ο θανατος ,και με τον τροπο αυτο ο θανατος περασε σε ολους τους ανθρωπους, για τον λογο οτι ολοι αμαρτησαν.>>

Ο Θεος ειναι ο μονος δικαιος και Αγιος πανω στο συμπαν !
Ειναι ο Δημιουργος κ ο Νομοθετης.Ο Θεος δεν μπορει να ανεχτει την αμαρτια !
Παραλληλα ομως ειναι Θεος ΑΓΑΠΗΣ και για να μας σωσει τι εκανε???
Εστειλε τον Μονογενεη του Υιο τον Χριστο για μας!
Ιωαννης 3:16
<< Mε τετοιο τροπο αγαπησεο Θεος τον κοσμο ,ωστε εδωσε τον Υιο του τον μονογενη για να μη χαθει κανενας που πιστευει σ αυτον αλλα να εχει αιωνια ζωη >>
Mεσω του Χριστου μπορουμε να σωθουμε γιατι ηρθε στη γη για να κανει αυτο που ο Αδαμ απετυχε , γιαυτο αναφερεται κ σαν ο δευτερος Αδαμ!
Ρωμαιους 5:18
<<οπως λοιπον ,εξαιτιας ενος αμαρτηματος ηρθε κατακριση σε ολους τους ανθρωπους ,ετσι και εξαιτιας μια δικαιοσυνης ηρθε σε ολους διακαιωη για ζωη >>

Πως ομως σωζεται ο ανθρωπος?
Με την πιστη !
Εφεσιους 2: 8-9
<<επειδη κατα χαρη ειστε σωσμενοι,διαμεσου της πιστης κι αυτο δεν ειναι απο σας ,ειναι δωρο του Θεου, οχι απο εργα , ωστε να μη καυχηθει κανεις >>

Η σωτηρια λοιπον δεν ειναι κατορθωμα καποιου ανθρωπου αλλα ειναι αποτελεσμα της αγαπης και της δικαιοσυνης του Θεου!
Ο ανθρωπος το μονο πραγμα που πρεπει να κανει ειναι να πιστεψει.
Αν καποιος πιστεψει στο Χριστο σωζεται απο την αμαρτια και αποκτα αιωνια ζωη !!
__________________
JESUS LOVES YOU !
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 01-10-06, 17:08
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

αρχικα:

Θεωριες,οχι αποδειξεις:

Παράθεση:
1.Την οντολογική απόδειξη που πιστοποιεί την ύπαρξη τού θεού με τον καθαρό λόγο, α priori, χωρίς να καταφεύγει στην εμπειρία. Βασίζεται στον ορισμό τού θεού: ον τέλειο, και ο αποδεικτικός συλλογισμός έχει την εξής μορφή: ο Θεός είναι ον τέλειο, το τέλειο δεν μπορεί να μην υπάρχει, άρα ο θεός υπάρχει υποχρεωτικά.
Την απόδειξη αυτή επεξεργάστηκε στην οριστική μορφή της τον 11ο αιώνα ο άγιος "Ανσελμος, αρχιεπίσκοπος τού Καντέρμπουρυ. Με αυστηρή μορφή την παρουσίασε αργότερα ο Καρτέσιος.
Εχεις αποδειξεις οτι δεν μπορει να μην υπαρχει κατι τελειο;Οτι ο θεος ειναι τελειος;Αν ειναι τελειος,γιατι δεν μπορω να καταλαβω ευκολα αν υπαρχει;

Παράθεση:
2.Την κοσμολογική απόδειξη, που θεμελιώνεται στην εμπειρία, την κοσμική πραγματικότητα. Όλα στον κόσμο, πεπερασμένα και σχετικά, μας υποχρεώνουν ν' αναζητήσουμε μία πρώτη αρχή κι αιτία που να εξηγεί την ύπαρξή τους. Για τούτο και η απόδειξη αυτή χαρακτηρίστηκε απόδειξη από την ενδεχομενικότητα τού κόσμου, a contingentia mundi.
Την απόδειξη αυτή, που οι απαρχές της βρίσκονται στον Αναξαγόρα, στον Πλάτωνα, στον Αριστοτέλη και στους Στωικούς, επεξεργάστηκε συστηματικά η σχολαστική φιλοσοφία κι αργότερα χρησιμοποίησαν ο Λάιμπνιτς, ο Βολφ κ.ά.
Αυτη ειναι μια απο τις αιτιες που οι ανθρωποι πιστευουν στους θεους.Δεν μπορει να θεωρηθει αποδειξη.Εκτος και αν καποια στιγμη η επιστημη,σαν καλος βοηθος του θεου,αποδειξει πως ο θεος δημιουργησε τον κοσμο.

Παράθεση:
3.Την τελεολογική απόδειξη, που θεμελιώνεται στη διαπίστωση τής τάξης και τής σκοπιμότητας που βασιλεύουν στο σύμπαν. Το γεγονός αυτό μάς υποχρεώνει να δεχθούμε την ύπαρξη ενός υπέρτατου όντος, που βάζει την τάξη, που θέτει τους σκοπούς, που ενεργεί με συνέπεια, λογική και ηθική.
Κι εδώ η «απόδειξη» έχει τις απαρχές της στην αρχαία ελληνική σκέψη, ειδικότερα στον Πλάτωνα, στον Αριστοτέλη και στους Στωικούς. Συστηματικά ωστόσο τήν επεξεργάστηκε ο Θωμάς ο Ακινάτης. Μετέπειτα τή χρησιμοποίησαν ο Λάιμπνιτς, ο Μποσυέ και ο Φενελόν.
Υπαρχουν αποδειξεις οτι βασιλευει ταξη,και οτι υπαρχει σκοπιμοτητα στο συμπαν;

Παράθεση:
4.Την ηθική απόδειξη, που θεμελιώνει την ύπαρξη τού Θεού όχι στην τάξη τού φυσικού κόσμου αλλά στην ηθική τάξη και στην ηθική συνείδηση. Πρόκειται, όπως και για τις δύο προηγούμενες αποδείξεις, για απόδειξη α posteriori.
Την απόδειξη αυτή επεξεργάστηκαν θεολόγοι και απολογητές, ο Καλβίνος και ο Μελάγχθων, μα προπάντων ο Καντ.
Την ποια;Ηθικη; Ή δεν υπαρχει ηθικη,ή δεν υπαρχει θεος,ή εχουν σχεση τυπου θα κρινω εκ του τελικου αποτελεσματως.Ηθικη...

Παράθεση:
5.Την απόδειξη από την κοινή ομολογία, e consensu omnium, από τη συμφωνία ή έστω την προδιάθεση όλων τών λαών να δεχθούν την ύπαρξη ενός υπέρτατου όντος. Η απόδειξη αυτή σχετίζεται και με τη γενικότερη αντίληψη ότι υπάρχουν ορισμένες έννοιες, κρίσεις, πεποιθήσεις κοινές σε όλους τους ανθρώπους. Αντιδιαστέλλοντας αυτές προς τις ατομικές, ο Αριστοτέλης χαρακτηριστικά σημειώνει στα Ηθικά Νικομάχεια (Χ2.1173α): «Αυτά λοιπόν που όλοι νομίζουν, αυτά ισχυριζόμαστε ότι υπάρχουν, και αυτός που θα αναιρέσει αυτήν την πεποίθηση δεν θα πει τίποτα πιστευτότερο» (Α γαρ πάσι δοκεί ταύτ’ είναι φαμέν, ο δ' άναιρών ταύτην τήν πίστιν ου πάνυ πιστότερα ερεί).
Πιστευει κανεις στον θεο,επειδη η πλειοψηφια των ανθρωπων πιστευει στον θεο;

Παράθεση:
Πηγή : Πάπυρος Larousse Britannica
Τουλαχιστον δεν θα εχω τυψεις,αφου δεν το εγραψες εσυ!

Παράθεση:
Eνα απο τα μεγαλυτερα κ πιο πετυχημενα ψεματα του σατανα ειναι οτι δεν υπαρχει Θεος ( αρα ουτε παραδεισος αρα ουτε ζωη μετα απο δω) !
α)ποιος λεει τι υπαρχει μετα τον θανατο;
β)μια μανια οτι δεν παει με τον θεο,να παει με τον σατανα.Λες και ολοι οι αθεοι,ή μη χριστιανοι ειναι κανα τερας που ζει για να κανει κακο!

Παράθεση:
Αυτή την άποψη την έχω συναντήσει στο βιβλίο της Ουράντια. Αν μου επετρέπετε ίσως είναι ενδιαφέρων να συμπληρώσω το ποστ του φίλου phsyborg με μια αμφιλεγόμενη βέβαια θέση, χωρίς να αποδεικνύεται κάτι.


"ΤΟ ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ ΤΟΥ ΕΩΣΦΟΡΟΥ
Δεν αποδεικνυει κατι,οπως ειπες,γιατι αν δεν υπαρχει θεος,δεν υπαρχει και εωσφορος.

Δεν διαφωνω οτι ο χριστιανισμος ειναι καλο που υπαρχει,αλλα δεν σκοπευω να δεχτω οτι υπαρχει θεος,ετσι απλα.

Παράθεση:
Πιστευω οτι η Αγ.Γραφη ( Π.Δ & Κ.Δ ) ειναι ο αλανθαστος και εμπνευσμενος
Απο το Αγιο Πνευμα Λογος του Θεου προς τον ανθρωπο!
Δεν πιστεω στην Αγ.Γραφη ομως γιατι απλως ειμαι ευκολοπιστος αλλα Την
πιστευω γιατι υπαρχουν πολλα αδιασειστα στοιχεια που αποδεικνυουν την
αυθεντικοτητα της σαν ενα απο τα πιο αξιοπιστα βιβλια στους αιωνες!
Τι μας λες;Μολις τελειωσω ενα βιβλιο που διαβαζω,θα σου εκφρασω την γνωμη μου.ΠΛηροφοριακα:γιανη κορδατου,η παλαια διαθηκη στο φως της κριτικης,εκδοσεις μπουκουμανη.(ναι,ειναι "βαρυ")
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 01-10-06, 17:29
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλε μου ane,θα ελεγα οτι με ανα μικρο περιθωριο σφαλματος,τα πραγματα ειναι οπως τα λεει ο Ποσειδωνειος.Κατ'αρχας οσον αφορα την υπαρξη του τελειου,τοσο ο Πλατωνας οσο και ο Αριστοτελης,αν και το αποδεικνυουν μεσω διαφορετικων οδων,φτανουν στο ιδιο συμπερασμα.Η εξελιξη αλλωστε κατα τον τροπο που την οριζουν οι αρχαιοι Ελληνες φιλοσοφοι ειναι αδιαψευστος μαρτυρας.Σου προτεινω ιδιαιτερα να διαβασεις το "περι ψυχης" του Αριστοτελη,που αναλυει διεξοδικα το θεμα και μεσω του ορισμου της αρχης και του τελους των οντων.Βασικα τελειος δεν ειναι μονο ο Θεος αλλα ολα τα οντα.Αλλα διαβασε πρωτα το περι ψυχης και μετα ειμαι προθυμος να συζητησουμε τα συμπερασματα σου.

Για την κοσμολογικη αποδειξη ισχυουν τα ιδια ακριβως.Πρεπει να μελετησεις τους τροπους προσεγγισης της εννοιας του οντως.Αν διαβασεις το περι ψυχης,μετα στοχασου πανω στη θεωρια του Παρμενιδη.Κατ'αρχας μεσω και της εμπειριας της "επικοινωνιας" με τη φυση,διαπιστωνουμε την συνεχεια και την ενοτητα του οντος.Μπορω να σας παραθεσω καποια στιγμη ενα μικρο αρθρο σε ενα παλιο τευχος του Ιχωρ πολυ κατατοπιστικο!

Γενικα φιλε μου ευλογες οι αποριες σου αλλα μην περιμενεις να σου απαντηθουν πειστικα μεσα σε μια συζητηση στο φορουμ.Μπορω αν θελεις να σου παραθεσω μια πλουσια βιβλιογραφια και πιστεψε με θα βρεις αυτο που ψαχνεις.

(Τελος οσον αφορα την Παλαια Διαθηκη,συμφωνω απολυτα με τις ενστασεις σου,το βιβλιο του Κορδατου δεν το εχω υπ'οψην αλλα πολυ καλο ειναι το "το βιβλιο ψεμα" του κου Καλοπουλου.)
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.