Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 01-12-05, 00:26
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή :mad: :eek: :confused:

Mα καλα ειμαστε σοβαροι????!!!!! Θα μου φυγει το κεφαλι μ αυτα που διαβαζω απο τον Παθοκτονο!!Για την περιπτωση σου σαν ατομο με καλυπτει πληρως ο Black Planet στα λεγομενα του,σαφως ομως ειναι δικαιωμα σου να λες κ να πιστευεις οτι θες,αλλα να ξερεις οτι αυτο σου το δικαιωμα δεν στο εδωσαν οι παπαδες κ η Εκκλησια.Διοτι εαν δεν υπηρχαν καποιοι τυπο καποτε να κανουν επαναστασεις (πολιτικες,κοινωνικες,επιστημονικες κτλ) τωρα θα ζουσαμε σε κανενα θεοκρατικο κρατος σαν το Ιραν ή τουλαχιστον ενα τετοιο κρατος ειναι αυτο που ονειρευονται οι αγαπητοι μας ιεραρχες!!

Θες να μας αποδειξεις τις ιδεες σου,ωραια,αλλα να σου δωσω μια συμβουλη.Εχοντας διαβασει μονο τα βιβλια της Εκκλησιας στην ζωη σου,βιβλια αυτων που χρηματοδοτουνται απο την Εκκλησια για να γραφουν τα διαφορα μυθευματα της κ να κρατουν τον κοσμο κοιμισμενο,δεν εχεις καμια τυχη.Γιατι πολυ απλα αγνοεις τεραστιο μερος της γνωσης αλλα κ των ψεμματων ή των διαστρβλωσεων που σου εχουν μαθει κ λυπαμαι πραγματικα για αυτο. ΚΟΙΜΑΣΑΙ φιλε μου οταν μας λες αυτα τα πραγματα για τον Λιακοπολο!!Εισαι σοβαρος??Ο ανθρωπος αυτος εχει πει καποιες απ τις μεγαλυτερες μπαρουφες που εχω ακουσει απο ανθρωπινο ον!!!Ειναι ο μεγαλυτερος απατεωνας κ εκμεταλλευτης που υπαρχει,λεει τα απιστευτα ψεμματα κ σεις οι αδαεις τον ακουτε.Αξιοι της μοιρας σας!!Κ ουτε θα μπω στον κοπο να αναφερω πραγματα που λεει..

Παράθεση:
Εαν η συγκρουση μεταξυ Χριστιανισμου και Επιστημης ειναι μυθευμα αγαπητε Παθοκτονε, τοτε σαφως η ανθρωποτητα δεν θα ειχε αναγκη απο το να κανει διαφωτισμο. Οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια
Πες τα βρε Μηνα!!Ετσι οπως παει ο Παθοκτονος θα αλλαξει ολη τη καταγεγραμμενη ιστορια!!Ολα αυτα που εχουν γραφτει στα βιβλια κ λενε οι ιστορικοι! Αν δεν υπηρχε αγαπητε αυτη η συγκρουση ή για να πω καλυτερα αυτος ο ελεγχος απο πλευρας Χριστιανισμου στην Επιστημη δεν θα γινοταν ουτε η Επιστημονικη Αναγεννηση ουτε ο Διαφωτισμος!!Κ αν πιστευεις οτι δεν αξιζει να το συζητησεις με τα παιδια εδω διοτι νομιζεις οτι δεν εχουν γνωσεις στο θεμα,συζητησε το μαζι μου μιας που τα παω πολυ καλα με την ιστορια των επιστημων!!

Παράθεση:
Η χαρακτηριστικοτερη διαμαχη Χριστιανων και Επιστημονων ειναι χωρις αμφιβολια η "δαρβινικη" διαμαχη...
Αυτα κανουν κανουν οι ομοιοι σου στις ΗΠΑ, μηπως να πηγαινες μια βολτα απο εκει?? Θα σου αρεσε γιατι εχουν μπερδεψει τις εννοιες Επιστημη κ Θρησκεια!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 01-12-05 στις 05:12
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-12-05, 13:29
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή νύχτα αφέγγαρη(και άναστρη)...

Έχω διαβάσει πολλά βιβλία Ιστορίας,ποίησης,λογοτεχνίας,πολιτικής κ.λπ.,κ.λπ....Πρέπει κάποτε να φύγουμε της εφηβικής (πνευματικής)ηλικίας και της φάσεως της αφασίας,αγαπητέ μου Πλανήτη...Σας ευχαριστώ για τα τόσο καλά λόγια σας...
Είναι γνωστό πως η Φιλοσοφία είχε διατυπωθει επί το πλείστον από τους αρχαίους έλληνες φιλόσοφους,αγαπητέ μας Μαύρε Πλανήτη.Ακόμη και ο πεισιθανατισμός του οποίου,κατά τα λεγόμενα σας,είστε υποστηρικτής...Η θεωρία του Δαρβίνου απορρίπτεται από το μεγαλύτερο μέρος της επιστημονικής κοινότητας,όπως γνωρίζω...Για σας μόνο κάτι τύποι σαν τον Δαρβίνο είναι οι καλοί και αδικημένοι...Α ναι,και τον κ.Ανδρουλάκη...
Υπάρχουν εντιμότατοι άνθρωποι που υποστηρίζουν τον κ.Λιακόπουλο,με του οποίου το σύνολο των λεγομένων σαφώς δεν συμφωνώ...Έχω πληροφορίες από πρόσωπα εγγύτατά του,το έχω ερευνήσει...
Είναι τοις πάσι γνωστό και αυτοεκπαραθυρώνεται εκ της συζήτησης κανείς,όταν υποστηρίζει,στηρίζοντας το φυλετιστικά και αντιφάσκοντας προηγούμενες απόψεις του,ότι οι άξεστοι επί το πλείστον,αντιδραστικοί ειδωλολάτρες της εποχής του Ιουλιανού π.χ.δεν υπέπεσαν σε τέτοια εγκλήματα...Το κίνημα του Ιουλιανού ήταν ένα όντως οπισθοδρομικό κίνημα .Είναι αλήθεια πως υπήρξε τάση αντεκδίκησης από κάποιους Χριστιανούς τότε,λόγω των μακριών ποταμιών χριστιανικού αίματος που χύθηκε τους προηγούμενους αιώνες,αλλά να μην μεγαλοποιούμε τα πράγματα...
Σχετικά με τον προσεταιρισμό ή μη των μεγεθών Ελληνισμός-Χριστιανισμός γνωρίζω και έχω διαβάσει από ακαδημαικούς διδασκάλους και αξιόλογους ερευνητές-διανοούμενους της εποχής μας,όχι μόνο από την...κακή Εκκλησία
Ζητώ συγγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα,αλλά έπρεπε επιγραμματικά ν'απαντήσω στις ύβρεις...Quendi,αν έχετε τέτοια στοιχεία αντίθεσης της Εκκλησίας στην επιστημονική πρόοδο'παραθέσατέ τα...Υπάρχουν,όμως,άπειροι,κορυφαίοι,αξιόπιστοι επιστήμονες που μας βεβαιώνουν για το αντίθετο...Ο μέγιστος Έλλην επιστήμων του 20 αι.,Καραθεοδωρή π.χ. ήταν πολύ πιστός άνθρωπος,μάλλον ήταν του...(κακού)κατηχητικού και αυτός... Από την άλλη,αν βρεθεί ένας που να είναι Άθεος,τον βγάζουν συνεχώς στις εκπομπές και κάνουν πρωτοσέλιδα τις αθειστικές δηλώσεις του στις εφημερίδες...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-12-05, 15:58
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κατ'αρχάς,ο ιατρός που ρώτησα συμφώνησε με την άποψή μου,όχι με τον κ.Σκαθαροζούμη...(Η σύγκρουση Ορθοδοξίας-Επιστήμης είναι μύθευμα).Έχουν γραφεί βιβλία σχετικά που αποδεικνύουν του λόγου το ακριβές...Αλλά,αφού κανείς δεν έχει και ιδιαίτερη κατάρτιση επί του θέματος,ας μην το συνεχίσουμε...
Αγαπητε Παθοκτονε

Νομιζω οτι η συγκεκριμενη σου τοποθετηση ειναι λανθασμενη. Στο συγκεκριμενο φορουμ υπαρχουν χρηστες επαρκως καταρτισμενοι διαφορα πεδια της επιστημης και μπορουν να εκφερουν εμπεριστατωμενη αποψη. Χαρακτηριστικα για εμενα και την ψυχιατρικη, αν και δεν ειμαι ψυχιατρος, μπορω να πω οτι η ψυχιατρικη ειναι μαθημα πτυχιου και ενα φαινομενο το οποιο το βλεπει συχνα ο κλινικος ιατρος οποιουδηποτε τομεα/ειδικοτητας. Ομοιω στο φορουμ υπαρχουν γεωλογοι, αστροφυσικοι και αλλοι επιστημονες οι οποιοι μπορουν να συνεισφερουν ουσιαστικα σε οποιαδηποτε συζητηση που απτεται της επιστημης.

Το εαν υπαρχει συγκρουση επιστημης και Θρησκειας (τουλαχιστον οπως εννοειτε την Θρησκεια εσεις οι "πιστοι") ας το απαντησουν καλυτερα οι διωγμενοι απο την εκκλησια ανα τους αιωνες για τις επιστημονικες τους θεωριες και πεποιθησεις, απο τον Γαλιλαιο και τον Δαρβινο, εως τους καθηγητες των σχολειων στις συγχρονες ΗΠΑ.

Ο διαφωτισμος ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο, μια προσπαθεια να ξεφυγει ο κοσμος απο τον σκοταδισμο που του επεβαλλε η οποια θρησκεια και ιδιαιτερα η Χριστιανικη

Παράθεση:
Quendi,αν έχετε τέτοια στοιχεία αντίθεσης της Εκκλησίας στην επιστημονική πρόοδο'παραθέσατέ τα
Θα αστειευεστε......
Το ονομα Υπατια σας λεει κατι;Το ονομα Γαλιλαιος μηπως; Quendi....ποιος ηταν ο αλλος που κυνηγουσαν ο Κοπερνικος, η ο Κεπλερ; Η τυχη που περιμενε τους Αλχημιστες; Η εκτεταμενη καταστροφη βιβλιων κατα τα μαυρα χρονια και των μεσαιωνα; (Ευτυχως που μας εσωσαν οι Αραβες); Η καταστροφη του Σεραπιου και της Βιβλιοθηκης της Αλεξανδριας μηπως; Οι διαβοητες Monkey trials στις ΗΠΑ τη δεκαετια του '20; Η συγχρονη αντιδραση στη Θεωρια του Big Bang; Να συνεχισω;

την ιστορια....Η ιστορια ειναι αυτη που τελικα κρινει την σταση της καθε εκκλησιας και της καθε Θρησκειας και βασει αυτης μιλαμε. Τα εργα κανενος Παισιου, η κανενος Λιακοπουλου δεν μπορουν να αλλαξουν τα πεπραγμενα και τα εγκληματα αιωνων.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 01-12-05 στις 16:05
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-12-05, 23:34
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή πόθεν ν'αρχίσω;

Κατ'αρχάς,ο μέγιστος Άγιος Βασίλειος είχε πει πως η Γραφή(που δεν είναι επιστημονικό βιβλίο,αλλά δεν έχει επιστημονικά λάθη) έχει παρασιωπήσει πολλά για να θέσει τους ανθρώπους σ'εντρέχεια,όπως το θυμάμαι από μία εκπομπή του κ.Χαρδαβέλλα.Δεν πιστεύω να νομίζετε πως ο Γαλιλαίος κι ο Κοπέρνικος έλεγαν και τίποτα καινούριο.Το γνωστό Κοπερνίκειο ηλιοκεντρικό σύστημα είναι,όπως μας έλεγε ο καλός μας καθηγητής της Ιστορίας της επιστήμης στο Λύκειο(καλή του ώρα)Αριστάρχειο(τουλάχιστον)και η θεωρία αυτή ήταν μάλλον γνωστή στους Αρχαίους Έλληνες που γενικώς εγκολπώθηκαν τον Χριστιανισμό(εξ άλλου,έχουν διασωθεί και προρρήσεις των Αρχαίων περί της έλευσης του Χριστού στη Γη κ.λπ.).
Ο νεοελληνικός διαφωτισμός δεν ήταν κατά της "θρησκείας"...Πολλοί μεγάλοι διδάσκαλοι του Γένους(από αυτούς που ενθυμούμαι τώρα) είχαν ελληνορθόδοξο φρόνημα...Γι'αυτό αποτινάξαμε τον τουρκικό ζυγό,επειδή η Πίστη εις βάθος ενίσχυε τους ήρωες αγωνιστές...(το είχε πει εξ άλλου ο Κολοκοτρώνης πως η επανάσταση πρώτα έγινε για την Πίστη...)Είναι ασέβεια αυτό που λέτε στους αυτοθυσιασθέντες ιερείς που δίδασκαν τα Ελληνόπουλα στο κρυφό σχολειό κάτω από το αμυδρό φως των κανδηλιών και υπό τους κινδύνους που ενείχε η προσπάθεια αυτή...Εξ άλλου,τον αγώνα τότε για γραμματισμό τον είχε ξεκινήσει ο μέγας θαυματουργός Αγ.Κοσμάς ο Αιτωλός...Γελιέστε αν νομίζετε πως η Εκκλησία είχε ως σκοπό την απουσία μορφώσεως...Μάλλον αναπαράγετε άκριτα θέσεις αντιχριστιανών "ερευνητών"...
Η Υπατία...Ο π.Γ.Μεταλληνός αυτό το κλασσικό νεοπαγανιστικό επιχείρημα το αποσαθρώνει στο βιβλίο του...Η Υπατία εξ άλλου είχε εκδηλώσει τη θέληση να γίνει Χριστιανή προ του θανάτου της...Χρειάζεται να γνωρίζουμε το κλίμα της εποχής για να δούμε τα αίτια που οδήγησαν στην-όντως βάναυση-φόνευση της.Υπήρχαν κακές σχέσεις μεταξύ του Αγ.Κυρίλλου και του εκεί υπάρχου που η Υπατία που είχε επαφή με τον τελευταίο(επειδή ήταν και αλλόδοξη)κατηγορήθηκε-αδίκως- ότι υποδαύλιζε...Αν διαβάσετε απροκαταλήπτως τα σχετικά στοιχεία,είμαι βέβαιος πως το πάθος της ημιμάθειάς σας θα κοπάσει,διότι σας θεωρώ καλοπροαίρετο...
Για τα υπόλοιπα που αναφέρετε,να μου αναφέρετε πηγές αξιόπιστες και θα τα συζητήσουμε.Σας ευχαριστώ(επειδή κατάλαβα ποιες είναι οι επιρροές σας,γι'αυτό σας το λέω )
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-12-05, 04:19
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Eξαιρετικα αφιερωμενο στον Παθοκτονο (ελπιζοντας να βοηθησει στη ροη της συζητησης μας) : http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=123
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-12-05, 17:04
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή Ευχαριστώ φίλτατε,αλλά...

Για τον Ι.Χ.,να αναφέρω ότι έχουν γράψει αρκετοί ιστορικοί της εποχής Του,των οποίων οι μαρτυρίες είναι τώρα στα χέρια μου...Έγραψαν,λοιπόν,οι :Θαλλός(δεν σώζεται το έργο του),ο Τάκιτος,ο Σουετώνιος,ο Πλίνιος ο νεώτερος,ο σχεδόν σύγχρονος Του (Φλάβιος)Ιώσηπος εν τη "Ιουδαική Αρχαιολογία"του που αποτελεί την πλέον,ίσως,βαρυσήμαντη μαρτυρία των εξωχριστιανικών κ.α. Θα μπορούσατε να διαβάσετε το βιβλίο του π.Λ.Κ.Διαμαντοπούλου "Ιησούς Ο Χριστός ως ιστορική προσωπικότης".Εκεί ανφέρονται και στοιχεία όθεν συνάγουμε ότι οι χριστιανικές πηγές είναι ιστορικά κείμενα και όχι μυθεύματα...
Όσον αφορά τον Διαφωτισμό,δεν συμφωνώ με όσα γράψατε,αγαπητέ μου φίλε και συν-ερευνητά...Και είναι πολλά τα σημεία που διαφωνώ με σας...Να πούμε πως οι Ολυμπιακοί αγώνες ήδη από την εποχή του Νέρωνος είχαν εκφυλιστεί...Στην εποχή του Μ.Θεοδοσίου κατηργήθησαν στο πλαίσιο της κατάργησης των ειδωλολατρικών(με την ευρεία έννοια)καταλοίπων.Η αναβίωσή τους έγινε από τον τέκτονα Πιέρ ντε Κουμπερτέν το 1896(και δεν είχαν καμμία σχέση,όπως υποστηρίζει και ο γνωστός λάτρης του Ελληνισμού κ.Πλεύρης στο περιοδικό"Μαχόμενος Ελληνισμός"με τους αρχαίους αγώνες).
Επίσης,ο Ιουδαιοχριστιανισμός ήταν μία αίρεση ιδιαίτερα των πρώτων χριστιανικών χρόνων.Ο Ιουδαισμός και ο Χριστιανισμός έχουν χαώδεις διαφορές μεταξύ τους.(Αυτό φαίνεται και από την προσωπική μου εμπειρία ότι)Οι Ιουδαίοι Ραββίνοι δεν είναι ιδιαίτερα αγαπητικοί με τους Χριστιανούς(τουναντίον...) αν και,κατά πολλούς,έχουν αντιληφθεί το καθ'υπερβολήν βαρύ τους σφάλμα της απορρίψεως του Ιησού...(υπάρχει και ένας "θρύλος" επ'αυτού...)
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-12-05, 19:43
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλε μου Παθοκτονε,απο οτι καταλαβαινω πιστευεις οχι απλα στην ιστορικη υπαρξη του Ιησου,κατι για το οποιο συμφωνουμε,αλλα κ στη θεια φυση του.Αυτο θα σε παρακαλουσα να μου το στηριξεις αν μπορεις με επιχειρηματα κ οχι λεγοντας μου "απλα το πιστευω".Εδω ειμαστε χωρος αναζητησης κ οχι εκκλησια.Ζηταω πολλα;Η διδασκαλια του ηταν οντως πολυ σημαντικη αλλα αυτο δεν αρκει για να τον χρισουμε θεανθρωπο.Αναλογως σημαντικο εργο ειχαν πολλοι διανοητες στην ιστορια οπως ο Σωκρατης,ο Αριστοτελης,ο Νιτσε,ο Φρουντ κ αλλοι.Δεν νομιζω οτι ολοι αυτοι που ανεφερα υστερουν σε διδασκαλια απο τον Ιησου Χριστο.Κ στην τελικη δεν ξερουμε καν αν ο ιδιος ο Χριστος δηλωσε οτι ειναι θεανθρωπος ή αν του "βαλανε" λογια οι μεταγενεστεροι του.Ενα αλλο ερωτημα που εχω ειναι πως αν ηταν θεανθρωπος,γιατι δεν εγραψε το εργο του,αφου αποσκοπουσε στο να μεταφερει το μυνημα του σε ολη την ανθρωποτητα κ οχι μονο στους Ιουδαιους οπου διδαξε,κ αφησε θνητους ανθρωπους να το μεταφερουν;Περιμενω με πολυ ενδιαφερον τις αποψεις σου.Αν καταφερεις κ με πεισεις χαλαλι σου!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-12-05, 01:15
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή Σχετικά με την θεικότητά Του...

Κατ'αρχάς οι Έλληνες μοναχοί μας έχουν σώσει πολλά χειρόγραφα από αφανισμό-εξάλειψη σε χαλεπούς καιρούς,αντιγράφοντάς τα...Ο Μεσαίων είναι δυτική (παλιο)κατάσταση...Σήμερα είμαστε σε αληθινή παρακμή...Αντιλαμβάνομαι,πάντως,γιατί σε κάποιους δεν αρέσει καθ'όλου το Βυζάντιο/Ρωμανία...
Ο Ι.Χ. υπήρξε αδιαμφισβήτητα ως ιστορικό πρόσωπο.Πού είναι τα οστά του;Άφαντα.Παλαιότερα είχε γίνει και μία απάτη από ορισμένους Εβραίους,θαρρώ,οι οποίοι έλεγαν(μας διαβεβαίωναν)ότι...βρέθηκε η οστεοθήκη του Ιησού.Εκατομμύρια άνθρωποι(με πρώτους τους Αποστόλους)πέρασαν καταχαρούμενοι(λόγω της"μαρτυρικής χαράς")ασύλληπτα,ξένα σε μας μαρτύρια για την Πίστη τους...Η οποία δεν ήταν Πίστη σε κάποιες ωραίες ηθικές διδασκαλίες,αλλά σε υπερφυσικά γεγονότα...
Το κήρυγμά Του ήταν τέλειο και είχε (συμ)πληρωθεί προ του τέλους του βίου Του,όπως κι ο ίδιος έλεγε στους μαθητές Του.Οι ρήσεις Του ήσαν όντως πολύ μεγάλου φιλοσοφικού βάθους και προυπέθεταν πολλές-πολλές γνώσεις που ήταν αδύνατον να είχε αποκτήσει μόνος Του.Γι'αυτό οι σύγχρονοί Του έλεγαν"πως οίδεν,μη μεμαθηκώς(=πως γνωρίζει,αφού δεν έχει σπουδάσει;".Παράδειγμα,η ρήση Του"γίνεσθε φρόνιμοι ως οι όφεις".Οι όφεις,καλύπτουν το κεφάλι τους(=το αδύνατο τους σημείο)για να μην κτυπηθούν εκεί,ενώ αν κτυπηθούν αλλού στο σώμα τους,έχουν ανθεκτικότητα.Αυτό πρέπει να κάνει ο άνθρωπος με τη βλασφημία κατά του Αγίου Πνεύματος(=παρέκκλιση από την ορθή Πίστη).Είναι άπειρα τα παραδείγματα που μπορούμε να πούμε.Μόνον ο θεάνθρωπος θα μπορούσε να πει "Εγώ είμαι η Αλήθεια,εγώ είμ'η Ζωή"...,"περί γαρ εμού αυτός(=ο Μωυσής στην Π.Δ.) έγραψεν".
Το γιατί δεν έγραψε ο Ίδιος δεν το γνωρίζω,δεν έχει σημασία όμως...(Και ο Σωκράτης δεν είχε γράψει-από ταπεινότητα-το έργο Του,όμως,ήταν σημαντικό και έμεινε...)
Αυτά πιο πολύ είναι εξωτερικά...Το βασικότερο,ίσως,είναι η"εσωτερική πληροφόρηση"...Τα βιώματα(μία "εσωτερική αλήθεια") είναι αυτά που μας καθοδηγούν...Αυτές τις μέρες διάβαζα το Κοράνι...Δεν είναι η αλήθεια,διότι η αλήθεια "μιλάει" βαθύτατα στην ψυχή,κι αυτό δεν είναι από"σάρκα και αίμα"...(εκ του ανθρωπίνου εγκεφάλου)Κάποιος αρχαίος έλεγε"Σοφώτερη και από την Επιστήμη είναι η Συνείδηση"..."Ο αναγινώσκων νοείτω"...
Αυτά προς το παρόν,αγαπητέ...Χαίρω που έχετε ευήκοον ους Εύγε.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-12-05, 03:44
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλε μου σεβαστες οι αποψεις σου αλλα εγω θα διαφωνησω μαζι σου.Αυτα που ελεγε οτι "Εγώ είμαι η Αλήθεια,εγώ είμ'η Ζωή"...,"περί γαρ εμού αυτός(=ο Μωυσής στην Π.Δ.) έγραψεν" δεν γνωριζουμε αν τα ειπε καθοτι δεν τα εγραψε ο ιδιος αλλα οι ευαγγελιστες που δεν ηταν καν αποστολοι.Οποτε δεν ειναι κατι το αναμφθσβητητο.Εγω προσωπικα θεωρω μεγιστο αγαθο τον σκεπτικισμο κ τον ορθολογισμο.Απο εκει κ περα η διδασκαλια του συμφωνω απολυτα οτι θαρρεις πως ηταν θεοπνευστη,ηταν αλλωστε ο πρωτος ιστορικα που συνεβαλε την εννοια του ανθρωπισμου κ της κοινης καταγωγης των ανθρωπων αιωνες πριν το Δαρβινο κ μαλιστα ενω κανεις τοτε δεν ειχε καν υποψιαστει κατι τετοιο,ομως το ιδιο θα μπορουσε να θεωρησει καποιος κ για τον Πλατωνα,τον Νιτσε κ αλλους.Ως εκ τουτου δε θεωρω αποδεδειγμενη τη θεοτητα του.Κ αλλοι γραψαν βιβλια με το αιμα τους,διαβασε την απολογια του Σωκρατη κ θα με θυμηθεις!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-12-05, 04:04
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Κ φιλε μου οφειλω να σου ζητησω συγνωμη γιατι εγραψα καποια πραγματα για σενα που αντιληφθηκα στη συνεχεια οτι δεν ηταν ετσι τα πραγματα.Εχεις γνωσεις σιγουρα απλα κατασταλαξες καπου αλλου απο οτι εγω.Η ψυχη αν κερδισει την ελευθερη βουληση ειναι ελευθερη στη συνεχεια να ακολουθησει το δρομο της.Καλο ταξιδι!

Τωρα φιλε μου Παθοκτονε δυστυχως θα σε στενοχωρεσω,πανω που αρχισα να σε συμπαθω...Ευτυχως ή δυστυχως υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που αμφισβητουν οχι μονο την ιστορικοτητα του Ιησου κ τη θεια φυση του αλλα ακομα κ τη διαδασκαλια του Χριστου,χωρις να ειμαι φανατικος αναγνωστης του Δαυλου,εχω μπροστα μου 2 τευχη του,το ενα εχει στο εξωφυλο την επικεφαλιδα "Ο Ιησους κυρηκας μισους κ ανθελληνισμου" και το αλλο που εχει ενα αρθρο για το οτι το πασχα δεν ειναι γιορτη της αγαπης αλλα του μισους κ του εβραικου εθνικισμου.Με λιγα λογια σε αυτα τα τευχη,παραθετοντας αποσπασματα απο συγκεκριμενα χωρια της Καινης Διαθηκης προσπαθουν να αποδειξουν οτι ο Χριστος δεν ηταν ο πρωτος ανθρωπιστης αλλα απλα ενας μορφωμενος εβραιος εθνικιστης.Αν θελεις μπορω να σου παραθεσω το τι αναφερουν για να τα σχολιασεις...
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 03-11-10 στις 20:16
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.