Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-10-10, 00:45
Sassette Ο χρήστης Sassette δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-04-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ομόνοια
Μηνύματα: 70
Wink

Στην Ελλάδα είναι πολύ παρεξηγημένη η ύπνωση και αυτό γιατί δυστυχώς οι πρώτοι υπνωτιστές που εμφανίστηκαν ήταν από ημιμαθείς έως απατεωνίσκοι. Σε ανάλογα φόρουμ του εξωτερικού όπου έχω πάρει μέρος συζητάνε πλέον τις λεπτομέρειες των αναδρομών τους και τη θεραπεία που πήραν. Όχι, δεν υπάρχει κανένας φόβος να πάθει κανείς οτιδήποτε, αρκεί να βάλει προστασία με φως (να φανταστεί ότι περιτριγυρίζεται από φως όταν αρχίζει) και να μην έχει αρνητικά συναισθήματα. Μπορεί σχεδόν οποιοσδήποτε να κάνει αυτοϋπνωση και να δει περασμένες ζωές. Αρκεί να μάθει να χαλαρώνει και να συγκεντρώνεται. Εγώ άρχισα με κατευθυνόμενα CD και μετά από κάποια εξάσκηση έμαθα να το κάνω μόνη μου. Με την έννοια «ύπνωση» ή «αυτοϋπνωση» εννοώ και τη βαθειά χαλάρωση, αφού η μόνη διαφορά είναι τα εγκεφαλικά κύματα, που είναι πιο χαμηλά στη βαθειά ύπνωση.
Τώρα το αν μπορεί κάποιος να δει κάτι φανταστικό ή όχι, θάλεγα ότι μπορεί να παρερμηνεύσει αυτό που βλέπει σε κάποια σημεία. Μπορεί να επηρεαστεί από κάτι που έχει δει σ’ αυτή τη ζωή, αλλά το γεγονός και μόνο ότι το βλέπει έχει μια σημασία. Το βλέπει για κάποιο λόγο, για να βελτιώσει κάτι στον εαυτό του ή να καταλάβει κάτι. Οι παλιοί υπνωτιστές κάνανε ύπνωση μόνο και μόνο για την εμπειρία, ενώ οι σύγχρονοι υπνοθεραπευτές την κάνουν για θεραπεία.
Το ότι πολλοί έχουν δει ότι ήταν τα ίδια φημισμένα άτομα του παρελθόντος έχει τη βάση του σε δύο φαινόμενα: 1. Οι ψυχές διαιρούνται και υποδιαιρούνται από τη μία ενσάρκωση στην άλλη. Δε στέλνουμε ποτέ όλη μας την ψυχή σε μία ενσάρκωση, αλλά ένα κομμάτι της. Έτσι υπάρχει η μάνα-ψυχή στην οποία υπαγόμαστε. Αυτή η μάνα-ψυχή μπορεί να έχει χιλιάδες κόρες-ψυχές που η κάθε μια τους θα δει την ίδια παλιά ζωή όπου ήταν π.χ. η Κλεοπάτρα. 2. Μπορεί στην ύπνωση να μη δούμε μια δική μας περασμένη ζωή, αλλά αυτή άλλου ατόμου με την οποία έχουμε συντονιστεί για θεραπευτικούς λόγους. Για να επισπεύσουμε δηλαδή τη μάθηση της ψυχής μας, πριν ενσαρκωθούμε μπορεί να διαλέξουμε να συντονιστούμε με τις εμπειρίες κάποιου άλλου.
Υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία με οδηγίες και διαφορετικούς τρόπους να κάνεις μόνος σου αναδρομή. Θάλεγα να πειραματιστείτε. Μπορεί ο καθένας να το σταματήσει ανά πάσα στιγμή. Ειδικά αν καταλαβαίνετε ότι θα δείτε κάτι τραυματικό, δε χρειάζεται να συνεχίσετε. Ακόμα και εγώ που είμαι επαγγελματίας υπνοθεραπεύτρια, όταν καταλαβαίνω ότι πάω σε κάποιον βίαιο θάνατο ή κάτι τέτοιο, το βλέπω σαν παρατηρήτρια, χωρίς να με επηρεάζει ιδιαίτερα. Και μετά πάω κατυεθείαν στην πνευματική μου οδηγό για να αναλύσουμε τα γεγονότα και τα μαθήματα.
Και μην μπερδεύετε το αστρικό ταξίδι με την ύπνωση. Η ψυχή φεύγει στο αστρικό ταξίδι και όντως εκεί μπορεί να υπάρξουν κίνδυνοι. Στην ύπνωση η ψυχή παραμένει μέσα στο σώμα, απλά η συνείδηση συντονίζεται με τις πληροφορίες του πνευματικού κόσμου. Ουσιαστικά στην ύπνωση γίνεται ο καθένας μας ένα μέντιουμ. Στην ιστοσελίδα μου θα βρείτε πολλά άρθρα για αυτά τα θέματα. www.spiritualinsight.gr
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-10, 09:28
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sassette Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι πολλοί έχουν δει ότι ήταν τα ίδια φημισμένα άτομα του παρελθόντος έχει τη βάση του σε δύο φαινόμενα: 1. Οι ψυχές διαιρούνται και υποδιαιρούνται από τη μία ενσάρκωση στην άλλη. Δε στέλνουμε ποτέ όλη μας την ψυχή σε μία ενσάρκωση, αλλά ένα κομμάτι της. Έτσι υπάρχει η μάνα-ψυχή στην οποία υπαγόμαστε. Αυτή η μάνα-ψυχή μπορεί να έχει χιλιάδες κόρες-ψυχές που η κάθε μια τους θα δει την ίδια παλιά ζωή όπου ήταν π.χ. η Κλεοπάτρα.
Πριν όμως μιλήσουμε για διαδικασία-δυνατότητα διαίρεσης της ψυχής, πρέπει να ορίσουμε εξ αρχής τι εστί ψυχή. Σίγουρα μία τέτοια θεωρία περί διαίρεσης της ψυχής "λύνει" πολλά ζητήματα περί τεχνικών προβλημάτων που έχει να αντιμετωπίσει η θεωρία της μετενσάρκωσης αλλά αν πρόκειται να δεχτούμε τη "διαίρεση" της ψυχής, πρέπει να γνωρίζουμε τη διαδικασία που οδηγεί από τη δημιουργία μίας (1) ψυχής στη διαίρεσής της σε πολλά αυτόνομα τμήματα...

Επίσης, μία εκδοχή για αυτή την εντύπωση που έχουν πολλοί, ότι ήταν ο Ναπολέων, ο Μέγας Αλέξανδρος κλπ κλπ, έχει να κάνει και με συγκεκριμένα εγρηγορότα που αφορούν σε αυτά τα άτομα. Άπαξ και δημιουργηθεί μία σκεπτομορφή, είναι εύκολο να την αναπαράγουν τρίτα άτομα γιατί ήδη έχουν έρθει σε επαφή με αυτά τα αρχέτυπα, ήδη έχουν λάβει την πληροφορία περί του ποιος ήταν πχ ο Μ¨εγας Αλέξανδρος. Κανείς δεν αναφέρει πως ήταν ένας στρατηγός που έφτασε να κατακτήσει σχεδόν όλη την Ασία και να μην ξέρει το όνομά του...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 09-10-10 στις 10:02
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-10, 11:05
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

υπάρχουν πολλά άτομα που ισχυρίζονται ότι ήταν η Κλεοπάτρα για παράδειγμα? Αν ναι, η ύπνωση πραγματοποιήθηκε από ιδικό γιατρό? Η ότι νάνε.. Γιατί αν δεν ήταν κανονική ύπνωση και πραγματική ανάδρομη, ίσως όλο αυτό ήταν ένα είδος φαντασίωσης, στο τι θα θέλαμε να είμαστε.. αλλάζει το πράγμα.. πέρα από αυτό.. η αναδρομές που γίνονται show, πάντα η έστω το 90%, ήταν βασιλιάδες και βασίλισσες.. σπάνια θα βρεις μια ιερόδουλη, ένα ψαρά.. κτλ.

Έχω δει αναδρομή από ψυχολόγο και παραψυχολογία αλλά ταυτόχρονα το έκαναν και για ιατρικούς σκοπούς.. Δεν αναφέρουν πάντα ονόματα και λεπτομέρειες στο τι έκαναν στην προηγούμενη ζωή! Περισσότερο περιγραφή περιόδου, περιβάλλον τριγύρω και πιθανόν φοβίες, ηλικία και διάφορα τέτοια!.. αμυδρά πράγματα! Αυτό το δικαιολογώ απόλυτα και το πιστεύω!! Για παράδειγμα αν η ψυχή σου είναι 5000 ετών και προσπαθείς να θυμηθείς το τι έκανες πριν 2000 χρόνια.. αμυδρά πράγματα θα θυμάσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μπορείς να μου πεις με κάθε λεπτομέρεια τι έκανες πριν 20 χρόνια τάδε ημέρα, σε αυτή την ζωή?? Aς αφήσουμε τα 20 χρόνια. Πριν 3 εβδομάδες, θυμάσαι τι έκανες?

και μια τελευταία ερώτηση.. Την ημέρα τον δίδυμων πύργων, η του μεγάλου σεισμού στην Αθήνα, θυμάσαι τι εκανες? Εδώ ναι θα θυμάσαι μερικά πράγματα!!!.. εγώ στο σεισμό ήμουν στο σταθμό ηλεκτρικού Ομόνοιας και από όλες τις εισόδους μπήκε μαύρος καπνός και νόμιζα ότι έπεφτε η Ομόνοια στο κεφάλι μου!! Μόλις είχα βάλει το εισιτήριο στο μηχάνημα για να το χτυπήσω και πριν καν κάνει το κλατς.. πήγαμε πάνω κάτω 3 φορές! Τρέχαμε λες και μας κυνηγούσε ο γκοτζιλα, θυμάμαι και την μυρωδιά τις σκόνης!! !! Χαχαχα.. 1000δες! Γλίτωσα και το εισιτήριο... το θυμάμαι!! αυτό θα αλιωθεί μετά από 1000 χρόνια για παράδειγμα!! Θα θυμάμαι αμυδρά αυτό το γεγονός. Αλλά δεν θα θυμάμαι τη έκανα πριν 3 εβδομάδες!

συνήθως θυμόμαστε τα πολύ μεγάλα γεγονότα που στιγματίζουν την προσωπικότητα μας.. αυτά τραβανε οι γιατροί ως πληροφορίες!..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 09-10-10 στις 11:43
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-10-10, 23:09
Sassette Ο χρήστης Sassette δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-04-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ομόνοια
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Αυτό με τα εγρηγορότα ισχύει επίσης, αλλά στη θεραπευτική ύπνωση το υποσυνείδητο πάει στην πηγή του προβλήματος, δεν πάει σε τυχαία πράγματα ή σε καταστάσεις που θα θέλαμε να ζούσαμε. Ελάχιστοι από τους πελάτες μου είδαν ότι ήταν βασιλιάδες και βασίλισσες. Οι περισσότεροι βλέπουν ότι ήταν νοικοκυρές, ξυλουργοί, υπηρέτες, γεωργοί, στρατιώτες, μάγισσες, κτλ. Μέχρι και φυλακισμένοι ή ζητιάνοι. Στην ύπνωση βλέπουμε όλες τις λεπτομέρειες που έχουν σημασία για αυτό που ψάχνουμε. Μπορούμε να θυμηθούμε τα πάντα.
Όσο για το τι είναι ψυχή, μέσω των υπνώσεων προκύπτει ότι είναι μια μάζα θεϊκής ενέργειας. Και όπως ο Θεός ή οι αρχάγγελοι ή οι άγιοι μπορούν και διαιρούν το πνεύμα τους και βρίσκονται σε πολλά μέρη ταυτόχρονα, έτσι και εμείς, απλά σε πιο περιορισμένη κλίμακα.
Και όσον αφορά την περιγραφή αυτού που παρά λίγο να πεθάνει όταν έβλεπε το θάνατο μιας προηγούμενης ζωής, αυτό ωφείλετο στην άγνοια του υπνωτιστή να τον καθοδηγήσει σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-10-10, 00:12
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Βασικά έχω γράψει την άποψη μου στο τι θέλω να πιστεύω ότι γίνετε μετά τον θάνατο μας και μιας που εσύ κάνεις θεραπευτική ύπνωση θα ήθελα να σε ρωτήσω..

Ας κάνω μια εισαγωγή στο τι θέλω να πιστεύω (αν και το έχω ξαναγράψει σε άλλο topic).. Όταν πεθαίνουμε, συνεχίζουμε να είμαστε ο εαυτός μας με πλήρη συνείδηση, δεν ξεχνάμε, δεν χανόμαστε.. Υπάρχει ένα μεταβατικό στάδιο, κάτι σαν προσαρμογή διότι συνεχίζω πχ να έχω όλα τα χαρακτηριστικά αυτής της ζωής και στο οποίο περνάμε σε ένα ανώτερο επίπεδο συνειδητοτητας και σε αυτό το επίπεδο θυμόμαστε όλες μας τις ζωές, πράξεις μας, το ποιοι είμαστε πραγματικά και το τι έχουμε καταφέρει μέχρι αυτή τη στιγμή. Η ζωή όπως την βιώνουμε γενικότερα είναι ένα είδος σχολείου.. πρακτικής έτσι ώστε να αναβαθμιζόμαστε και φτάσουμε σε ένα επίπεδο γνώσης και σοφίας που δεν θα χρειάζεται πλέον να ερχόμαστε σε αυτό τον υλικό κόσμο.. Όπως έλεγαν αρχαίοι φιλόσοφοι και ο Ιησούς χρηστός, να βρούμε την φώτιση..

Απλά υπάρχουν κανόνες και περιορισμοί όταν αποφασίσουμε να γεννηθούμε.. Δεν πρέπει να θυμόμαστε προηγούμενες ζωές και αυτό συνάπτει σε πάρα πολλά πράγματα.. Όπως τον προσανατολισμό μας από το μάθημα που ήρθαμε να διδαχτούμε, για άλλους είναι το κάρμα, κτλ..

Στην ερώτηση μου τώρα, έχω διαβάσει ότι πολλοί άνθρωποι περιγράφουν από την ώρα του θανάτου και μετά, δηλαδή πώς είναι ο άλλος κόσμος.. σε εσένα έχει τύχει να βρεθείς μάρτυρας σε κάτι τέτοιο? Να σου περιγράψει δηλαδή που πάμε, πώς είναι, αν είναι ελεύθερη βούληση όποτε θες να ξαναγεννηθείς, κτλ..? Υπάρχουν μαρτυρίες από ύπνωση που αποδεικνύουν κάτι τέτοιο...Πχ ένα κοριτσάκι που περιέγραψε στον υπνωτιστή της πως είναι ο άλλος κόσμος και ότι μόλις πήγε στον «παράδεισο», σε μια άλλη πολιτεία.. Της είπαν ότι ο αγαπημένος της, το άλλο της μισό είχε είδη ξαναγεννηθεί. Και άρον άρον γεννήθηκε ξανά για να είναι κοντά του!!!..

Πολλές φορές που έχω παρακολουθήσει ύπνωση και τους πηγαίνουν προς τα πίσω, συνήθως μεταφέρονται από μια ζωή στην άλλη.. δεν υπάρχει σε εσένα εμπειρία που να τον πιάσεις το πελάτη όχι στην ζωή, αλλά στον άλλο κόσμο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 10-10-10 στις 00:21
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-10-10, 01:01
Sassette Ο χρήστης Sassette δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-04-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ομόνοια
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Όπως τα λες είναι. Πάω συχνά (όταν χρειάζεται) άτομα μετά το θάνατό τους από μια περασμένη ζωή στο μετά και κάθονται να μιλήσουν με τον αγαπημένο του ή π.χ. τη μητέρα τους που είχε πεθάνει σε εκείνη τη ζωή. Πολλές φορές εκείνο το άτομο είναι τώρα οδηγός τους. Εκτός από αυτό, τούς πάω όλους σε επαφή με τον οδηγό τους στο τώρα και από εκεί μπορούν να δουν τι σχέδια έκαναν για αυτή τη ζωή πριν ενσαρκωθούν. Αλλά αν θες να διαβάσεις ακριβώς τι κάνουμε από τη στιγμή του θανάτου μας έως τη στιγμή που ξαναενσαρκωνόμαστε, διάβασε τα βιβλία του Michael Newton (Journey of Souls, Destiny of Souls, Life Between Life). Έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά. Επίσης μού έχουν εξιστορήσει πολλοί δαίμονες που ήταν άγγελοι τι έκαναν και πώς ζούσαν ότι ήταν άγγελοι. Τέλος έχω μιλήσει και με εξελιγμένους εξωγήινους που μού εξήγησαν πώς ζούνε στη διάστασή τους και πώς είναι σε διαρκή επαφή με το Θεό. Όλα αυτά μέσω των πελατών μου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-10-10, 03:39
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Δεν σε απορρίπτω, εσύ ξέρεις καλύτερα μέσα από τους πελάτες, αλλά αυτό που έγραψες με τους εξωγήινους μου θύμησες μια γιατρό και πρώην υπουργό υγείας στην Νορβηγία, dr. Rauni κάπως έτσι.
Αυτή υποστηρίζει διάφορα τέτοια και όλοι την θεωρούν τρελή.. Η πλάκα είναι ότι είχε προβλέψει ακριβώς τι θα συμβεί με τα εμβόλια τότε, κτλ.
Τέλος πάντων, σε ένα από τα βίντεο συνέντευξης της, αναφέρει μια ιστορία ενός ξυλουργού στην Ρωσία.

Βρέθηκε μπροστά σε ένα διαστημόπλοιο μέσα στο δάσος και βγήκαν εξωγήινοι από μέσα. Του είπαν να μην φοβάται και αν ήθελε να πήγαινε μια βόλτα να δει πως είναι. Αυτός δέχτηκε και μπήκε μέσα.
Μετά από λίγη ώρα πέταγμα κατάλαβε ότι ήταν κοντά στο φεγγάρι το διαστημόπλοιο και στην σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού είδε φώτα.. τους ρώτησε τι είναι αυτά και του απάντησαν ότι αυτά είναι βάσεις προσγείωσης εξωγήινων φυλών!!.. λολ

Τέλος πάντων μετά από 1 ώρα περίπου ταξίδι βρέθηκαν σε ένα διαφορετικό πλανητικό σύστημα και προσγειώθηκαν σε έναν άγνωστο πλανήτη..! βγαίνοντας αυτός έξω έπαθε σοκ μιας και ήταν τεράστια πολιτεία και μάλιστα όσοι τον πλησίασαν να του μιλήσουν ήταν οι νεκροί συγγενείς και φίλοι του..!!! Τους έπιανε κανονικά, είχαν σώματα.. με την μόνη διαφορά ότι ήταν όλοι νέοι σε ηλικία!.. Όπως είπε ήταν ένα άφθαρτο σώμα.
Κατά τα άλλα, όσους γνώριζε με κομμένο πόδι, χέρι..κτλ εκεί ήταν ολόκληροι!

Αυτή η γιατρός μας αποκαλεί πλάσματα του φωτός και όταν φεύγουμε απλά είναι σαν να γεννιόμαστε με ανώτερη συνείδηση κάπου αλλού με άφθαρτο σώμα.. κάπως έτσι το εξέφρασε.. επίσης δικαιολογεί με αυτό τον τρόπο και τον τρόπο που ταξιδεύουν οι εξωγήινοι.. (κάτι περίεργα)..

Μου θύμισε πολύ αυτή την ιστοριούλα μιας και είπες ότι οι εξωγήινοι έχουν στενή επαφή με τον θεό, την πηγή.

Κοίτα το βιντεακι από το 3:45 και μετα.. Αναφέρει αυτή την ιστορία.
http://www.youtube.com/watch?v=LNYj5...eature=channel


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 11-10-10 στις 03:40
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-10-10, 18:38
Sassette Ο χρήστης Sassette δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-04-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ομόνοια
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Α, ευχαριστώ πολύ! Απ' ό,τι είδα η Rauni-Leena Luukanen είναι Φινλανδέζα που παντρεύτηκε Νορβηγό και άλλαξε όνομα. Και να φανταστείς ότι μιλάω και φινλανδικά και νορβηγικά και δεν την είχα πάρει χαμπάρι. Και ο Δημοσθένης Λιακόπουλος λέει ότι η σκοτεινή πλευρά της σελήνης κατοικείται, όπως και πολλά άλλα που λέει και αυτή (για τα εμβόλια, τα μικροτσίπ, τον έλεγχο του νου, τη συνεργασία της NASA με υπερφυσικές δυνάμεις, κτλ). Αυτή ανέφερε και τους χρονοναύτες που μάς επισκέπτονται από το μέλλον της γης μας. Σ' αυτό αφιερώθηκε ο υπνοθεραπευτής Bruce Goldberg (Past Lives, Future Lives και Travelers from Our Future). Οι εξωγήινοι που ανέφερα ότι είναι σε επαφή με τη θεϊκή πηγή είναι απλά μια μερίδα, όχι όλοι. Είναι αυτοί που έχουν πετύχει την ανάληψη, δηλαδή να ενωθεί το υλικό με το ενεργειακό τους σώμα. Κάποιοι λένε ότι αυτό θα το πετύχουμε και εμείς τον Μάρτιο του 2013. Όσοι δηλαδή καθαρίσουν καρμικά το ενεργιεακό τους σώμα. Αυτό θα γίνει χάρη στο διαγαλαξιακό ευθυγραμμισμό και στις ενέργειες που θα διοχετευτούν το Δεκέμβριο του 2012. Ο οδηγός μας όταν τον ρωτάω μού λέει "θα δεις, πολλά θα γίνουν τότε". Οι οδηγοί δε θέλουν να ανησυχούμε για το μέλλον ή να το σκεφτόμαστε με αμφιβολίες για να μην επηρεαστεί τίποτα από αρνητικές σκέψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-10-10, 19:21
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Πολύ όμορφα ακούγονται όλα αυτά, σίγουρα κάτι θα συμβεί ακόμη και να μην πιστεύουν μερικοί, λόγο ότι το 80-90% πιστεύει ότι θα συμβεί κάτι.. Όλη αυτή η ενέργεια κάτι θα προκαλέσει, στην χειρότερη.. λολ
Κατά τα άλλα, δεν παρακολουθώ και δεν θέλω και να παρακολουθήσω άτομα σε στυλ λιακοπουλος. Μόνο το όνομα του ακούω και μερικές φορές βλέπω κάτι τρομακτικές διαφημίσεις «τηλεμαρκετινγκ» στην τηλεόραση.. δεν ξέρω τη ακριβώς πιστεύει η ακολουθεί.. αλλά και δεν με νοιάζει.

Προτιμώ να διαβάζω εμπειρίες, συγκρίνω με δικες μου, θεωρίες από τρελό επιστήμονες, σκεπτικιστές και να βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα..
Χιουμοριστικά γράφω την λέξη «τρελό επιστήμονες» διότι έχουν την τάση να τους αποκαλούν όλους τρελούς.. Τελευταία γεμίσαμε όμως..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 11-10-10 στις 19:47
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-10-10, 21:21
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Επειδή η συζήτηση αρχίζει να "ξεφεύγει" (και δεν εννοώ ως προς το αρχικό θέμα...), αγαπητή Sassette θέλω να σε ρωτήσω μερικά πράγματα και να κάνω κάποιες παρατηρήσεις στα γραφόμενά σου:

Παράθεση:
Ελάχιστοι από τους πελάτες μου είδαν ότι ήταν βασιλιάδες και βασίλισσες. Οι περισσότεροι βλέπουν ότι ήταν νοικοκυρές, ξυλουργοί, υπηρέτες, γεωργοί, στρατιώτες, μάγισσες, κτλ. Μέχρι και φυλακισμένοι ή ζητιάνοι. Στην ύπνωση βλέπουμε όλες τις λεπτομέρειες που έχουν σημασία για αυτό που ψάχνουμε. Μπορούμε να θυμηθούμε τα πάντα.
Ακόμη όμως και μετά την περιγραφή τέτοιων στοιχείων, πως είσαι σίγουρη ότι αυτά που σου αναφέρουν όντως είναι παρελθοντικές εμπειρίες κι όχι συνήθη εγκεφαλικά παράγωγα? Πως διακρίνεις-επαληθεύεις το ότι αυτό που σου περιγράφουν όντως είναι προϊόν μνήμης κι όχι κάτι που παράγει σε πραγματικό χρόνο ο εγκέφαλός τους?

Παράθεση:
Όσο για το τι είναι ψυχή, μέσω των υπνώσεων προκύπτει ότι είναι μια μάζα θεϊκής ενέργειας
Δηλαδή? Τι εστί θεϊκή ενέργεια?

Παράθεση:
Και όπως ο Θεός ή οι αρχάγγελοι ή οι άγιοι μπορούν και διαιρούν το πνεύμα τους και βρίσκονται σε πολλά μέρη ταυτόχρονα, έτσι και εμείς, απλά σε πιο περιορισμένη κλίμακα.
Ο θεός (υπό εξόχως ευρεία έννοια) πράγματι μπορεί να βρίσκεται παντού ταυτόχρονα, πανταχού παρών ων. Αυτό όμως δεν ισχύει για τους αγγέλους και τους αγίους. Αναφέρεις διαίρεση και (προφανώς στη συνέχεια) επανένωση του πνεύματος αλλά όλα αυτά χρειάζονται ικανή τεκμηρίωση. Τι σχετικό υπάρχει ως αποδεικτική βάση?

Παράθεση:
Πάω συχνά (όταν χρειάζεται) άτομα μετά το θάνατό τους από μια περασμένη ζωή στο μετά και κάθονται να μιλήσουν με τον αγαπημένο του ή π.χ. τη μητέρα τους που είχε πεθάνει σε εκείνη τη ζωή. Πολλές φορές εκείνο το άτομο είναι τώρα οδηγός τους. Εκτός από αυτό, τούς πάω όλους σε επαφή με τον οδηγό τους στο τώρα και από εκεί μπορούν να δουν τι σχέδια έκαναν για αυτή τη ζωή πριν ενσαρκωθούν.
Πως εξακριβώνεις-πιστοποιείς ότι όντως πρόκειται για αυτά τα άτομα? (κάποιο αγαπημένο πρόσωπο, οδηγός κλπ)

Παράθεση:
Τέλος έχω μιλήσει και με εξελιγμένους εξωγήινους που μού εξήγησαν πώς ζούνε στη διάστασή τους και πώς είναι σε διαρκή επαφή με το Θεό. Όλα αυτά μέσω των πελατών μου.
Δεν ξέρω τι να υποθέσω από αυτά που διαβάζω. Μιλάς για εξωγήινους, για απροσδιόριστες "διαστάσες", για "Θεό" κλπ. Όλα αυτά απαιτούν μία ικανή βάση τεκμηρίωσης, όχι μόνον περί φύσεως των εξωγήινων αλλά περισσότερο περί του τι εστί Θεός. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ήδη ως άνθρωποι έχουμε εξαιρετική δυσκολία στο να κατανοήσουμε-ερμηνεύσουμε-επικοινωνήσουμε το τι εστί Θεός κι εδώ αναφέρεις πως σου έχουν μεταφέρει οι εξωγήινοι το τι εστί Θεός? Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

Παράθεση:
Οι εξωγήινοι που ανέφερα ότι είναι σε επαφή με τη θεϊκή πηγή είναι απλά μια μερίδα, όχι όλοι. Είναι αυτοί που έχουν πετύχει την ανάληψη, δηλαδή να ενωθεί το υλικό με το ενεργειακό τους σώμα. Κάποιοι λένε ότι αυτό θα το πετύχουμε και εμείς τον Μάρτιο του 2013. Όσοι δηλαδή καθαρίσουν καρμικά το ενεργιεακό τους σώμα. Αυτό θα γίνει χάρη στο διαγαλαξιακό ευθυγραμμισμό και στις ενέργειες που θα διοχετευτούν το Δεκέμβριο του 2012. Ο οδηγός μας όταν τον ρωτάω μού λέει "θα δεις, πολλά θα γίνουν τότε". Οι οδηγοί δε θέλουν να ανησυχούμε για το μέλλον ή να το σκεφτόμαστε με αμφιβολίες για να μην επηρεαστεί τίποτα από αρνητικές σκέψεις.
Συνοπτικά:
- Τι εστί για έναν εξωγήινο η ένωση του υλικού με το ενεργειακό σώμα?
- Ποια η τύχη όσων δεν επιτύχουν την "καρμική" κάθαρση"?
- Οι ευθυγραμμίσεις δεν εμπλέκουν άλλο γαλαξία, επομένως δεν έχουμε δια-γαλαξιακό ευθυγραμμισμό.

Θα περιμένω τις απαντήσεις σου. Φιλικά και καλοπροαίρετα.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.