Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-06-06, 17:32
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Angry Να διαβάσουμε μήπως και το νομοσχέδιο;

------------------------------------------------------------------------
Κατάργηση δωρεάν συγγραμάτων:
Το παρόν θέμα είναι από τα λίγα που με βρίσκουν κάθετα αρνητικό και στο πλάι των καταληψιών είναι το παραπάνω. Αναφέρεται ξεκάθαρα στο νομοπλαίσιο:


8.2 Συγγράμματα

Το παρόν σύστημα της διανομής ενός και μοναδικού συγγράμματος ανά μάθημα έχει στηλιτευτεί ευρύτατα ως σπάταλο, αναχρονιστικό και περιοριστικό της διαδικασίας μάθησης. Το υπάρχον σύστημα, σε μεγάλο βαθμό, ευθύνεται για τη μονοπωλιακή διανομή στους φοιτητές συχνά πρόχειρων και παρωχημένων συγγραμμάτων, σε βάρος ποιοτικά καλύτερων εναλλακτικών. Σε αντικατάσταση του σημερινού συστήματος μια λύση θα ήταν η οργάνωση και λειτουργία σύγχρονων πανεπιστημιακών βιβλιοθηκών, ώστε να ικανοποιεί τις ανάγκες του κάθε φοιτητή σε πανεπιστημιακά συγγράμματα. Τούτο προϋποθέτει τη συνεχή οικονομική υποστήριξη των βιβλιοθηκών για την προμήθεια αρκετών τίτλων ανά μάθημα (και μάλιστα σε πολλαπλά αντίτυπα, ανάλογα με το πλήθος των φοιτητών), καθώς και την επέκταση και τον εκσυγχρονισμό των πανεπιστημιακών δικτύων υπολογιστών και των ιστοσελίδων των Τμημάτων. Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσε να αντικατασταθεί η σημερινή δωρεάν διανομή συγγραμμάτων, βελτιούμενη πάντως από τώρα ως προς τα παθολογικά της σημεία που τονίστηκαν παραπάνω.

Επίσης, με βάση μία επαρκή και σχολιασμένη βιβλιογραφία εκ μέρους των διδασκόντων, οδηγό μελέτης και πλήρη ηλεκτρονική ιστοσελίδα για κάθε μάθημα (το τελευταίο, μάλιστα, προτείνεται να ισχύσει στο πλαίσιο της υποχρέωσης διαφάνειας και δημοσιότητας –βλ. Κεφάλαιο 4), θα καταργηθεί η πλάνη της Καθηγητικής «αυθεντίας» που απορρέει από το μοναδικό σύγγραμμα και θα αναδειχθεί ο εσωτερικός διάλογος και πλουραλισμός που συνοδεύουν την επιστημονική γνώση, ιδιαίτερα στις ανθρωπιστικές σπουδές. Η Επιτροπή δεν επιθυμεί να εξειδικεύσει την παρούσα πρόταση, αλλά να θέσει το πλαίσιο για την τελική ρύθμιση που θα πρέπει να αναλάβουν τα Τμήματα, ανάλογα με τις ιδιοτυπίες οι οποίες απορρέουν από τις γνωστικές τους ανάγκες.


Προσωπικά πιστεύω ότι τα βιβλία που συγκεντρώνεις κατά τη φοίτηση σου στο πανεπιστήμιο αποτελούν βιβλιοθήκη γνώσεων για το μέλλον σου ως επαγγελματίας και επομένως δεν μπορούν να αντικατασταθούν με οργανωμένες βιβλιοθήκες.
------------------------------------------------------------------------


Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω ότι το παρόν νομοσχέδιο κάνει λόγο και για μικρές πανεπιστημιακές τάξεις(αριθμό ατόμων δηλαδή), για τη διαδικασία ανάδειξης πρυτάνων(ελπίζω να ξέρετε την παρωδία όπου οι αντιπρόσωποι των φοιτητικών παρατάξεων που έχουν συγκεντρώσει την πλειοψηφία ψηφίζουν για όλους μας και πάντα με βάση συμφέροντα προσωπικά και μη), αλλά και μία ακόμα μεγάλη σειρά μέτρων.


Δυστυχώς ή ευτυχώς, είμαστε μέρος της Ευρωπαϊκής Ένωσης και πρέπει να ακολουθήσουμε κάποιες βασικές κατευθύνσεις της. Πιστεύω ότι η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων μπορεί να μεγαλώσει τον ανταγωνισμό και να αυξήσει την ποιότητα των δημόσιων πανεπιστημίων. Για όσου διαφωνούν, δεν έχουν παρά να προτείνουν μία καλύτερη κατάσταση.
Η τωρινή όμως δεν γίνεται να συνεχιστεί.. το 90% των φοιτητών λαμβάνει πλασματικά πτυχία, τα οποία συνήθως στις ιδιωτικές επιχειρήσεις δεν έχουν καμία αξία γιατί εκεί μετράνε οι γνώσεις. Βρισκόμαστε σε μία "σκατένια" κατάσταση και κάποιοι φωνάζουν ώστε να μην αλλάξει. Για εμένα αυτός δεν είναι αγώνας. Φωνή δίχως προτάσεις για εμένα δεν είναι παρά για τα μάτια του κόσμου και για τις εντυπώσεις.


Και τέλος, για όσους βιαστούν να πουν "και καλά ρε Νίκο, χιλιάδες φοιτητές που βγαίνουν στους δρόμους και φωνάζουν γίνεται να είναι όλοι παραπληροφορημένοι;". Θα σας απαντήσω ναι.. αρκεί να κάνετε μία σύντομη αναδρομή στο παρελθόν και θα βρείτε δεκάδες παρόμοια παραδείγματα. Σε κάθε αγώνα, λιγοστοί μόνο γνωρίζουν το πραγματικό του λόγο, ενώ η συντριπτική πλειοψηφία γνωρίζει απλά ένα μέρος του.
Προσωπικά, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, το μόνο που ζητάω είναι να διαβάσετε το νομοσχέδιο προτού αρχίσετε να φωνάζετε, ώστε να έχετε επιχειρήματα να υποστηρίξετε τις ιδέες σας. Αν δεν το κάνετε, τότε απλά θα είστε ακόμα ένα θύμα παραπληροφόρησης, πιόνι στα χέρια όσων γνωρίζουν και υποκεινούν κάποιες καταστάσεις.


Υ.Γ.: Για όποιον επιθυμεί να διαβάσει το νομοπλαίσιο, μπορεί να το κατεβάσει από εδώ.


Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 09-06-06 στις 17:40
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-06-06, 17:38
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Unhappy Όταν η παραπληροφόρηση δίνει ρέστα..

Και πριν κλείσω την τοποθέτηση μου στο εν λόγω θέμα, η όλη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες εβδομάδες μπορεί να μας διδάξει κάποια πράγματα όχι μόνο για την παιδεία στη χώρα μας, αλλά και για τις κινητοποιήσεις των μαζών.
Δυστυχώς, αποδεικνύεται ότι ακόμα και το πιο υγιές κομμάτι της κοινωνίας μας, η νεολαία και η φοιτητική κοινότητα, μπορεί εξαιρετικά εύκολα να πέσει θύμα παραπληροφόρησης.
Αυτό και μόνο εμένα προσωπικά με θλίβει βαθύτατα.

(Σημείωση: δυστυχώς το link που δίνω στο προηγούμενο post για το νομοσχέδιο δεν λειτουργεί. Όποιος επιθυμεί να το διαβάσει, ας μου στείλει ένα π.μ. μαζί με το email του ώστε να του το στείλω).

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 09-06-06 στις 17:41
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-06-06, 21:16
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Exclamation

Καλά Solon Aimonas Eautou, εσύ τι νομίζεις ότι μαζευτήκαμε καμιά 10ριά παραπληροφορημένοι και άσχετοι και συζητάμε;;; Αν το νομίζεις αυτό πλανάσαι πλάνην οικτρά...
Μου φαίνεται ότι κάποιοι άλλοι εδώ μέσα διαβάζουν λάθος νομοσχέδια...

Δεν χρειάζεται να κουραστώ να γράφω... Έχω την απόφαση την γενικής συνέλευσης συλλόγου σπουδαστών αρχιτεκτονικής 4_4_05 που τα συνοψίζει ΟΛΑ: [ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΛΙΝΚ: http://64.233.183.104/search?q=cache...r&ct=clnk&cd=3-ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΣΤ ΜΕ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ]
----------------
ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ 4_4_05

Μετά από μια μαζική συνέλευση την Τετάρτη 30/3 ο Σύλλογος Σπουδαστών Αρχιτεκτονικής πραγματοποίησε διήμερη κατάληψη εν’ όψει των νομοσχεδίων που έρχονται και έκρινε τη σημαντικότητα μιας νέας συνέλευσης που έγινε σήμερα Δευτέρα 4/4 για την κλιμάκωση των κινητοποιήσεων του Συλλόγου.
Μετά από τη συνεδρίαση του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας(ΕΣΥΠ) με θέμα το νομοσχέδιο της αξιολόγησης. Ήδη το νομοσχέδιο για το ΔΙΚΑΤΣΑ ψηφίστηκε στη Βουλή. Στις 19 Μαΐου η Υπουργός Παιδείας Μαρίεττα Γιαννάκου καλείται να συμμετέχει στη συνεδρίαση των υπουργών παιδείας της Ε.Ε. στο Μπέργκεν για να περάσουν τα νέα εκπαιδευτικά μέτρα.
Πιο συγκεκριμένα, με το νομοσχέδιο για τα Ι.Δ.Β.Ε. που θα παρέχουν πιστοποιητικά ανάλογα με τις ώρες παρακολούθησης, πάνω σε εξειδικευμένες γνώσεις, ικανοποιώντας έτσι την ανάγκη του κεφαλαίου για γρήγορα και άμεσα αξιοποιήσιμη επανακατάρτισης των πτυχιούχων. Διαμορφώνεται έτσι μια νέα πραγματικότητα, όπου οι απόφοιτοι επιδίδονται σε ένα συνεχές κυνήγι πιστοποιητικών για μια καλύτερη θέση στον φαύλο κύκλο απασχόλησης-ανεργίας-επανακατάρτησης, που θα βαραίνει τις πλάτες των εργαζομένων. Το συντονισμό των παραπάνω έρχεται να υλοποιήσει το νομοσχέδιο της αξιολόγησης. Το πτυχίο από έναν τίτλο που εξασφαλίζει επαγγελματικά δικαιώματα, μετατρέπεται σε έναν αριθμό πιστωτικών μονάδων (credits). Κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα θα παρέχει διαφορετικό αριθμό credits ανάλογα με το πόσο θα ανταποκρίνεται στα κριτήρια της αξιολόγησης. Έτσι για τη διεκδίκηση μιας θέσης εργασία, ο απόφοιτος θα παρουσιάζει ένα πορτφόλιο άθροισμα πιστοποιητικών μονάδων, τις οποίες θα συλλέγει από το πτυχίο, σεμινάρια, προπτυχιακά προγράμματα, ΙΔΒΕ, μεταπτυχιακά, κά.
Με το μανδύα λοιπόν της αξιοκρατίας, η αξιολόγηση έρχεται να εντείνει τον ανταγωνισμό μεταξύ των φοιτητών και των σχολών, δημιουργώντας πτυχία διαφορετικών ταχυτήτων. Εν τέλει οι επίδοξοι αξιολογητές (Σύνδεσμος Ελλήνων Βιομηχάνων, Υπουργείο Οικονομικών, η Εκκλησία) θα αξιολογήσουν τις σχολές ανάλογα με το πόσο αναλώσιμους και εκμεταλλεύσιμους εργαζομένους θα παράγουν, υποταγμένους και πειθαρχημένους στις διαθέσεις της αγοράς. Το νομοσχέδιο για το ΔΙΚΑΤΣΑ αναγνωρίζει ως ισότιμα τα πτυχία μας με αυτά των τριετών σπουδών στο εξωτερικό (Bachelor) με άμεση συνέπεια να διασπάσει τα προγράμματα σπουδών σε δύο κύκλους (3+2). Ο πρώτος τριετής κύκλος θα παρέχει γενικές γνώσεις, δημιουργώντας μια πρώτη κατηγορία εργαζομένων με ελάχιστα επαγγελματικά δικαιώματα. Ο δεύτερος διετής κύκλος θα παρέχει εξειδικευμένες γνώσεις με περιορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα πάνω στο εξειδικευμένο πεδίο που ειδικεύτηκε. Το σπάσιμο των σπουδών μας σε δύο κύκλους όχι μόνο θα επιφέρει τον ανταγωνισμό μεταξύ των φοιτητών και εργαζομένων αλλά θα διασπάσει το ενιαίο σώμα τους βάσει του οποίου διεκδικούνται συλλογικά τα ενιαία συμφέροντα.
Όλα αυτά τα μέτρα είναι προειλημμένες αποφάσεις για τις οποίες κλήθηκε δήθεν να συζητήσει το ΕΣΥΠ. Πρόκειται στην πραγματικότητα για τις κατευθύνσεις της Ε.Ε. που από καιρό είχαν εκφραστεί από την Μπολώνια. Ο πρόεδρος του ΕΣΥΠ, Θ. Βερέμης αλλά και ο Πρύτανης του Α.Π.Θ, Αντωνόπουλος, δεν αρκέστηκαν σε αυτά αλλά πρότειναν επιπλέον: ιδιωτικά Πανεπιστήμια, κατάργηση των δωρεάν συγγραμμάτων, το ανώτατο όριο φοίτησης (ν+2)-στη σχολή μας τα 7 χρόνια- κατάργηση του ασύλου και οικονομική και διοικητική αυτοτέλεια των Πανεπιστημίων.
Δεν αναγνωρίζουμε τον εαυτό μας ως κομμάτι ενός στημένου ‘κοινωνικού διαλόγου’, ούτε των θέσεων της συγκλήτου. Θέλουμε ένα φοιτητικό κίνημα που θα είναι αντίθετο στις λογικές της αντιπροσώπευσης, ένα φοιτητικό κίνημα που δε χωρά στις λογικές της διαχείρισης, της ηττοπάθειας στη λογική των στημένων γραφειοκρατικών συντονιστικών χωρίς την παρουσία των πραγματικών Γενικών Συνελεύσεων. Θέλουμε ένα φοιτητικό κίνημα ανατρεπτικό και νικηφόρο που θα βασίζεται σε συντονιστικά Γενικών Συνελεύσεων, στα οποία οι Γενικές Συνελεύσεις είναι αδιαπραγμάτευτες και ισχύουν για το συγκεκριμένο συντονιστικό, το οποίο συντονίζει τη δράση των Συλλόγων

Αγωνιζόμαστε για:
o Ενιαία Δημόσια και Δωρεάν Πανεπιστημιακή εκπαίδευση για όλους.
Ενιαία: που δεν υπεισέρχεται κανένας διαχωρισμός μεταξύ των σχολών του ίδιου γνωστικού αντικειμένου.
Πανεπιστημιακή: που θα εντάσσεται σε μια μοναδική βαθμίδα ανώτατης εκπαίδευσης στην οποία θα λαμβάνει πλήρη εφόδια για την εργασία όλη η νεολαία.
o Καμία αξιολόγηση σπουδών, πτυχίων και σχολών.
o Όχι στους δύο κύκλους σπουδών και τις εξειδικεύσεις.
o Τα δικαιώματά μας στις σπουδές, τη δουλειά και τις ελευθερίες.
o Το πτυχίο μοναδική προϋπόθεση για δουλειά.
o Δωρεάν σίτιση, στέγαση, συγγράμματα για όλους τους φοιτητές χωρίς κριτήρια – καμία συζήτηση για δίδακτρα.
o Υπεράσπιση και καμία διαπραγμάτευση του ασύλου.
o Κανένας διάλογος με κυβέρνηση, ΠΑΣΟΚ και πρυτάνεις.

Αποφασίζουμε:
o Κατάληψη της σχολής από Τρίτη μέχρι Παρασκευή
o Νέα Γενική Συνέλευση που θα εκλέξει και την εφορευτική επιτροπή
o Σύσταση συντονιστικής επιτροπής για την υλοποίηση της απόφασης της Γενικής Συνέλευσης, υπόλογης και αιρετή από αυτήν
o Συντονισμό με τους υπόλοιπους φοιτητικούς συλλόγους
o Συμμετοχή στην πορεία Παρασκευή 8/4 ενάντια στα μέτρα

ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΜΕ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ

----------------
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη excellent : 09-06-06 στις 22:28
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-06-06, 22:00
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Χρήστη excellent, δυστυχώς δεν απάντησες πάνω στο ίδιο νομοσχέδιο του οποίου χωρία και παρέθεσα. Σε παλαιότερο post ανέφερες ότι δεν δέχεσαι να σε πετάνε έξω μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθιες και με συνοπτικές διαδικασίες σου απέδειξα ότι είχες πέσει θύμα παραπληροφόρησης πιστεύοντας κάτι τέτοιο.
Το κείμενο που παραθέτεις δεν κατανοώ πως απαντάει σε όσα ερωτήματα έθεσα, αλλά και πως αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει παραπληροφόρηση.

Αλλά, ας δούμε λίγο τα αιτήματα των φοιτητών της κατάληψης(και όχι όλων, ας τονιστεί αυτό):

o Ενιαία Δημόσια και Δωρεάν Πανεπιστημιακή εκπαίδευση για όλους.
Ενιαία: που δεν υπεισέρχεται κανένας διαχωρισμός μεταξύ των σχολών του ίδιου γνωστικού αντικειμένου.
Πανεπιστημιακή: που θα εντάσσεται σε μια μοναδική βαθμίδα ανώτατης εκπαίδευσης στην οποία θα λαμβάνει πλήρη εφόδια για την εργασία όλη η νεολαία.
Δεν διαφωνώ σε αυτό, αν και το δωρεάν σου έχω παραθέσει αρκετά παραδείγματα για να κατανοήσεις ότι στην Ελλάδα το "δωρεάν" είναι πολύ πιο "δωρεάν" από ότι στο εξωτερικό.
Δεν καταλαβαίνω όμως, και επιμένω, που στο καλό το νομοπλαίσιο αναφέρεται στην κατάργηση της δωρεάν παιδείας; Είδες κάποιο τέτοιο σημείο excellent; Αν ναι, ευχαρίστως να παραδεχθώ το λάθος μου.. αν όχι όμως, μήπως φωνάζουμε απλά για να φωνάζουμε;
Θα σε παρακαλέσω να απαντήσεις με επιχειρήματα πάνω στο θέμα, δηλαδή το νομοσχέδιο, και όχι αναφέροντας αιτήματα που ούτως ή άλλως όλοι έχουμε, αλλά δεν βλέπω να καταργούνται. :-)

o Καμία αξιολόγηση σπουδών, πτυχίων και σχολών.
Τι, πως, που, πότε; Γνωρίζεις φίλε μου excellent ότι στην τελευταία έκθεση της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν υπάρχει ούτε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο στην πρώτη 100άδα των αξιολότερων πανεπιστημίων της Ευρώπης;
Αυτό τι είναι; Δεν είναι αξιολόγηση; Πιστεύεις ότι μπορεί μία κοινωνία να λειτουργήσει δίχως αξιολόγηση;
Είναι σαν να ζητάς να μπεις στο πανεπιστήμιο δίχως να σε αξιολογήσουν, δηλαδή δίχως να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις. Είναι σαν να ζητάς να μπαίνουν στην Ιατρική όσοι θέλουν και όχι όσοι έχουν τις ικανότητες και τις γνώσεις να την ολοκληρώσουν.
Καταλαβαίνεις το αίτημα αυτό; Αν ναι, εξήγησε μου σε παρακαλώ γιατί πραγματικά είναι εξωπραγματικό αυτό το αίτημα για τον κόσμο στον οποίο ζούμε, ο οποίος είναι δομημένος στην αξιολόγηση.

o Όχι στους δύο κύκλους σπουδών και τις εξειδικεύσεις.
Αυτό, δυστυχώς δεν το γνωρίζεις, είναι ένα θέμα που μειώνει τη διεθνή αναγνώριση των ελληνικών πτυχίων. Το γνωρίζεις ότι ένας συνομιληκός σου μπορεί να βγει στο εξωτερικό, να σπουδάσει 3 χρόνια με δίδακτρα 300 ευρώ το χρόνο και με +2 μεταπτυχιακό να έρθει στην Ελλάδα με Master ενώ εσύ θα έχεις πάρει μόνο ένα πτυχίο;
Αυτό τι πιστεύεις ότι είναι; Ότι είναι ορθό απέναντι στους χιλιάδες φοιτητές που τώρα φωνάζουν; Συγγνώμη, αλλά μόνο εμείς(και κάποιες λιγοστές ακόμα χώρες) προσφέρουμε σε 4 και 5 χρόνια, αυτό που έξω δίνουν σε 3. Αυτό από μόνο του μας βάζει σε μειονεκτική θέση και πρέπει να λυθεί άμεσα.
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά, τότε συγγνώμη.. ίσως να έχω και εγώ κάπου λάθος(3+2= Πτυχίο + Master και 5= Πτυχίο.. χμ???)

o Τα δικαιώματά μας στις σπουδές, τη δουλειά και
τις ελευθερίες.
Συμφωνώ απόλυτα. Μία αόριστη και όμως τόσο συγκεκριμένη απαίτηση. Συμφωνώ.

o Το πτυχίο μοναδική προϋπόθεση για δουλειά.
Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται δίχως αξιολόγηση φίλε μου. Όπως ανέφερα και πιο πριν, το 90% των φοιτητών παίρνει πλασματικό πτυχίο, οπότε δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τον φοιτητή που πραγματικά ασχολήθηκε με το αντικείμενο του και μόχθησε ενώ κάποιοι άλλοι φοιτητές βγάλανε τη σχολή στις καφετέριες.
Αν δεν είσαι φοιτητής, πέρασε και θα δεις την κατάσταση. Το να ζητάς δουλειά με μόνη προϋπόθεση το πτυχίο είναι πραγματικά αστείο στο σημερινό ελληνικό σύστημα παιδείας.

o Δωρεάν σίτιση, στέγαση, συγγράμματα για όλους τους φοιτητές χωρίς κριτήρια – καμία συζήτηση για δίδακτρα.
Μέσα στο νομοπλαίσιο δεν γίνεται νύξη για δίδακτρα σε προπτυχιακές σπουδές, σε μεταπτυχιακές σπουδές τα δίδακτρα ισχύουν εδώ και χρόνια. Ως προς τη σίτιση, στη Θεσσαλονίκη είναι δωρεάν για όλους. Ως προς τη στέγαση, είναι δωρεάν για όσους πραγματικά έχουν ανάγκη(με βάση το οισόδημα της οικογένειας του εκάστοτε φοιτητή).
Τέλος, ως προς τα δωρεάν βιβλία αυτή τη στιγμή είναι δωρεάν και συμφωνώ να μείνουν.

o Υπεράσπιση και καμία διαπραγμάτευση του ασύλου.
Σε παραπέμπω στο συλλογισμό μου στο προηγούμενο post. Το άσυλο δίνει το δικαίωμα σε δειλούς και ανώνυμους να ζημιώσουν τον ίδιο το φοιτητή.
Δεν είναι δυνατόν να απαντάς παραθέτοντας μόλις μία πρόταση, σκέψου λίγο μόνος σου ώστε να κάνουμε συζήτηση.
Έθεσα κάποια καίρια ερωτήματα, απάντησε μου με επιχειρήματα, ίσως να κάνω λάθος.

o Κανένας διάλογος με κυβέρνηση, ΠΑΣΟΚ και πρυτάνεις.
Οκ, το ρεσιτάλ της ελληνικής εκκολαπτώμενης κοινωνίας. Δεν συνδιαλεγόμαστε με κανέναν, απλά απαιτούμαι. Έλεος ρε excellent, αν δεν μπορούν οι φοιτητές να υπερασπίσουν τα δικαιώματα τους με επιχειρήματα και διάλογος τότε ποιος μπορεί.

-----------------------------------------------------------------------
Θα σε παρακαλέσω να μπεις στον κόπο να διαβάσεις το νομοπλαίσιο ώστε να συζητήσουμε εφόσον το επιθυμείς. Παρουσιάζοντας μου την ανακοίνωση της Επιτροπής Κατάληψης της Αρχιτεκτονικής ώστε να μου απαντήσεις στις συγκεκριμένες ερωτήσεις που έκανα απέδειξες ότι:
1ον. είτε δεν ξέρεις για πιο θέμα γίνονται οι καταλήψεις και νομίζεις ότι αυτό απάντησε σε όσα ανέφερα.
2ον. είτε δεν ενδιαφέρεσαι να μάθεις και να δεις μόνος σου ποια είναι η κατάσταση, αναμασώντας ανακοινώσεις άλλων.. που στην προκειμένη περίπτωση λιγοστή σχέση έχουν με τη συζήτηση μας.

Οπότε, εφόσον με ρώτησες, ναι.. σε θεωρώ παραπληροφορημένο σε ακραίο σημείο. Με τις έως τώρα απαντήσεις σου δεν μου έχεις δείξει ότι καν έχεις διαβάσει το νομοπλαίσιο για το οποίο φωνάζεις, ενώ με το τελευταίο σου post μου έδειξες ότι ούτε καν διάβασες τα δικά μου post απαντώντας με κάτι τελείως άσχετο.

Ελπίζω να γίνω μία καλή συζήτηση, όμως για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα να διαβάσεις το νομοπλαίσιο ο ίδιος και να μου παραθέσεις την άποψη σου με επιχειρήματα και όχι με αναμασήματα τρίτων.

Φιλικά,

__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-06-06, 22:09
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Τέλος, και το καλύτερο στην όλη αντίδραση σου φίλε μου, είναι ότι μου παρουσιάζεις μία ανακοίνωση αναφέροντας ως ημερομηνία την 4/4/2005 ενώ τις προτάσεις για το νέο νομοπλαίσιο τις κατέθεσαν στις 28/4/2006.

Δηλαδή, μου παρουσιάζεις ως απάντηση ένα κείμενο που γράφτηκε πριν ένα χρόνο για ένα νομοσχέδιο που προτάθηκε πριν 2 μήνες. Ή κάποιο λάθος έκανες στην ημερομηνία(ακόμα και το έτος να έκανες λάθος, πάλι η απόφαση που παρουσιάζεις είναι παλαιότερη), ή τότε δεν δίνεις την πρέπουσα σημασία στη συζήτηση μας.

Θα σε παρακαλέσω την επόμενη φορά να είσαι πιο προσεκτικός στις απαντήσεις, μιας και με αυτόν τον τρόπο δεν θα γίνει συζήτηση.

Τώρα, ως προς το "κάποιοι άλλοι εδώ έχουν λάθος νομοσχέδια", δυστυχώς εσύ και σημερινή να είναι η απόφαση που παρουσιάζεις δεν αποτελεί νομοσχέδιο, οπότε δεν έχεις νομοσχέδιο στα χέρια σου.. καλό είναι να βρεις όμως.
Ενώ, αν είναι λάθος η ημερομηνία τότε όχι απλά δεν έχεις νομοσχέδιο αλλά διαβάζεις και παλιότερες απόψεις που αναφέρονται σε κάτι άσχετο.

Ψάξ' το λίγο, καλό είναι να ξέρουμε για τι ακριβώς μιλάμε.. Έτσι δεν είναι;

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-06-06, 22:11
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Post

Solon Aimonas Eautou, φυσικά και δεν περιμένεις με τα επιχειρήματά σου να αλλάξω γνώμη... Εγώ δεν θέλω να σπουδάσω πληρώνοντας...

Με χιούμορ σου λέω ότι σε όποιον διαφωνεί μαζί μου σε αυτό το θέμα θα ήθελα να του τραγουδήσω τους παρακάτω στίχους του τραγουδιού της Φιλανδίας:

Wings on my back
I got horns on my head
My fangs are sharp
And my eyes are red
Not quite an angel
Or the one that fell
Now choose to join us (η γνώμη μου) or go straight to Hell

Ελπίζω να μη σε προσβάλλω, πλάκα κάνω...
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-06-06, 22:16
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Καμία παρεξήγηση. Λόγω ηλικία όμως γνωρίζω μία ντουζίνα περισσότερα σχετικά τραγούδια για να σου απαντήσω, από το λαϊκό έως το hard metal ρεπερτόριο. Όμως έτσι δεν θα γίνει συζήτηση, έτσι δεν είναι;

Η συζήτηση στηρίζετε σε επιχειρήματα και είμαι ανοικτός στα δικά σου ώστε να μου αλλάξεις τη γνώμη. Όμως πρώτα πρέπει να ενημερωθείς, κατ' αρχήν προς σεβασμό προς τον ίδιο σου τον εαυτό.
Πρόσεξε φίλε μου, αν μπεις έτσι στο πανεπιστήμιο θα καταλήξεις πιόνι των κομματικών παρατάξεων. Απέδειξες την άγνοια σου με τον χειρότερο τρόπο, εδώ είμαστε μία κοινότητα και όποιο λάθος συγχωρείτε.. όχι όμως και στο πανεπιστήμιο.

Ψάξτο και εδώ είμαι να συζητήσουμε ουσιαστικά.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-06-06, 22:21
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Συγγνώμη για το προηγούμενο κέιμενο, αλλά δεν ήθελα να δημοσιεύσω αυτό αλλά το παρακάτω.

λινκ: http://64.233.183.104/search?q=cache...r&ct=clnk&cd=3
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη excellent : 09-06-06 στις 22:27
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-06-06, 22:23
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Δυστυχώς excellent το link που μου δίνεις δεν οδηγεί κάπου. Αν δεν σου είναι κόπος κάνε ένα copy paste σε post, ώστε να το διαβάσουμε όλοι από το φόρουμ.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-06-06, 22:30
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Arrow

Το κείμενο είναι πάνω από 10000 λέξεις, δεν μπορώ να το κάνω paste΄, αλλά έδωσα όλο το λινκ...
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.