Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 10-06-06, 01:41
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile κ.Βερέμη (και λοιπών) ανεμική(=παραφορά)

ΘΑΝΟΣ ΒΕΡΕΜΗΣ Να καταργηθεί η αιώνια φοίτηση

«Πτυχίο το πολύ σε 6 χρόνια»

Της ΑΝΝΑΣ ΑΝΔΡΙΤΣΑΚΗ

Τολμηρές οι προτάσεις του προέδρου του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας, καθηγητή πανεπιστημίου Θάνου Βερέμη
Αν η συγκυρία της έναρξης του εθνικού διαλόγου για την Παιδεία δεν συμβάλει στην αποκατάσταση της φήμης του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας, που χρόνια τώρα η δράση του αρχίζει και τελειώνει στις εκάστοτε πανηγυρικές ενάρξεις, τότε ο νέος του πρόεδρος, καθηγητής πανεπιστημίου Θάνος Βερέμης, θα παραμείνει έωλος, όπως ακριβώς νιώθει τώρα, αφήνοντας στην ίδια κατάσταση και τις τολμηρές, κατά τ' άλλα, επιδιώξεις του, κυρίως σε ό,τι αφορά την Ανώτατη Εκπαίδευση στην Ελλάδα.

«Ηδη έχω μιλήσει στην υπουργό Παιδείας, η πρόταση της οποίας με τιμά και με κολακεύει, για ορισμένα βασικά, θεμελιώδη ζητήματα που ανέκαθεν με απασχολούσαν και για τα οποία ήταν θετική η ανταπόκριση της κυρίας Γιαννάκου. Το πρώτο είναι η αιώνια φοίτηση, που πρέπει επιτέλους να καταργηθεί. Το δεύτερο είναι το άλλο έκτρωμα του πανεπιστημίου που αφορά τα δωρεάν συγγράμματα. Είναι απαράδεκτο. Πρέπει να αποδεσμευτούμε από αυτό». Με τον ίδιο αποφασιστικό τρόπο θέτει τόσο τις προτεραιότητες του ΕΣΥΠ, που τουλάχιστον σε ό,τι αφορά το σύστημα αξιολόγησης στην Ανώτατη Εκπαίδευση επιβάλλεται από τις ευρωπαϊκές επιταγές και την πίεση για επίδειξη ληφθέντων μέτρων στη συνάντηση των υπουργών Παιδείας στο Μπέργκεν της Νορβηγίας, την άνοιξη, αλλά και τα υπόλοιπα θέματα της ατζέντας.

Είναι χαρακτηριστικός ο τρόπος που θίγει τα «δεκάδες επείγοντα και εκκρεμή ζητήματα στο χώρο της Παιδείας» ο διακεκριμένος πανεπιστημιακός, έμπειρος αναλυτής διεθνών θεμάτων, τιμηθείς με το βραβείο Ιπεκτσί[πρβλ.νεο-οθωμανισμό,ο κ.Βερέμης ως γνωστόν ανήκει στο...ΕΛΙΑΜΕΠ#] και πολυπράγμων αλλά πιστός στο ρόλο του καθηγητή Πολιτικής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Τα νέα του καθήκοντα μάλλον τον ωθούν να ασκήσει ακόμα πιο σκληρή κριτική, ειδικά στο χώρο που ο ίδιος γνωρίζει καλά.

* Προς τι οι φόβοι για την αξιολόγηση; Στην Ελλάδα είμαστε κακομαθημένοι. Εχουμε μάθει ότι όλα πρέπει να μας παρέχονται. Κάτι πρέπει να κάνουμε κι εμείς. Δεν μπορούμε πάντα να κανακεύουμε τους πανεπιστημιακούς.

* Με το εξεταστικό, το Λύκειο έχει χαντακωθεί. Να αναλάβουν τα πανεπιστήμια την επιλογή των φοιτητών. Αλλά να υπάρχει έξοδος. Να μπαίνουν πολλοί, να βγαίνουν όμως λιγότεροι.

* Με αυτόν τον τρόπο θα αντιμετωπιστεί και η αιώνια φοίτηση, που είναι αποκλειστικά δική μας ευρεσιτεχνία.

* Ταυτόχρονα, να καταργηθεί και το έκτρωμα που αφορά τη δωρεάν παροχή βιβλίων. Οι καφέδες που πίνουν οι φοιτητές απέναντι από το πανεπιστήμιο είναι πιο ακριβοί.

* Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι ένα παραμύθι. Αλλά ακόμα και να υπάρξουν δεν είναι κακό. Περίπτερα υπάρχουν πολλά.

* Ποιες είναι οι προτεραιότητες του ΕΣΥΠ;

* «Κύριος στόχος είναι το θέμα της αξιολόγησης της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, κυρίως λόγω του Μπέργκεν. Η διαδικασία της Μπολόνια, που υποχρεώνει την Ελλάδα να λάβει ορισμένα μέτρα στο θέμα της αξιολόγησης κυρίως για να υπάρξει μια ενιαία ευρωπαϊκή πανεπιστημιακή πραγματικότητα ώστε οι φοιτητές που θα μετεγγραφούν ή που θα συνεχίσουν τις σπουδές τους σε άλλα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια να μπορούν να έχουν μια ενιαία αντιμετώπιση. Δηλαδή να υπάρχει ένα περίπου σύστημα Ανώτατης Παιδείας στην Ευρώπη. Συνεπώς αυτό είναι που επείγει. Ως τον Απρίλιο πρέπει να έχει βγει κάτι. Τώρα από κεί και πέρα υπάρχουν πλείστα όσα άλλα προβλήματα».

* Πώς θα αντιμετωπιστούν οι ισχυρές επιφυλάξεις των πανεπιστημιακών για τους κινδύνους από μια καταχρηστική εφαρμογή της αξιολόγησης, που θα μπορούσε να έχει τιμωρητικό χαρακτήρα, και μεταξύ των συνεπειών, ενδεχομένως, την αναστολή χρηματοδότησης;

* «Δεν μπορούμε να κανακεύουμε τους πανεπιστημιακούς πάντα. Οι πανεπιστημιακοί θα ήθελαν να κάνουν και δουλειές έξω και να κάθονται στο πανεπιστήμιο να είναι καθηγητές για να παίρνουν καλύτερες δουλειές έξω, και στο μάθημα να μην πηγαίνουν. Αν του δώσεις την ευκαιρία να τα κάνει όλα αυτά, θα πει όχι; Ναι θα πει.

Τα πανεπιστήμια πρέπει να αξιολογηθούν και να βαθμολογηθούν, διότι διά της αξιολόγησης και της βαθμολόγησης καταλαβαίνουμε πού βρισκόμαστε.

Η ελληνική πραγματικότητα είναι πολύ κακή σ' αυτό το θέμα. Είμαστε κακομαθημένοι. Εχουμε μάθει ότι όλα πρέπει να μας παρέχονται. Ε, όχι. Κάτι πρέπει να κάνουμε κι εμείς.

* Με τι όρους, τι κριτήρια;

* «Για παράδειγμα, ένα μέρος της αξιολόγησης θα είναι η βιβλιοθήκη. α) Λίγα τμήματα έχουν βιβλιοθήκες. β) Λίγα έχουν έχουν καλές βιβλιοθήκες. Θα αρχίσουμε από την εσωτερική και σιγά σιγά θα πάμε στην εξωτερική αξιολόγηση. Οι συνέπειες βέβαια θα είναι βελτίωσης, όχι καταδίκης. Πρόκειται για δημόσιους οργανισμούς και όχι ιδιωτικούς που μπορείς να τους κλείσεις. Οσο για τους φόβους λόγω της ενδεχόμενης εμφάνισης ιδιωτικών, εγώ λέω ότι πρόκειται για παραμύθι. Ιδιωτικά πανεπιστήμια δεν υπάρχουν. Αλλά κι αν ακόμα υπάρξουν, κακό δεν κάνει ο συναγωνισμός.Περίπτερα υπάρχουν πολλά».

**Αν οι ευρωπαϊκές εξελίξεις επιβάλλουν την αξιολόγηση ως μείζονα, η ελληνική πραγματικότητα προβάλλει με έμφαση το ζήτημα του εξεταστικού συστήματος.

* «Είναι ακανθώδες θέμα και μπερδεύει πάντα και τον κόσμο. Πάντως, είναι μέρος ενός μεγαλύτερου προβλήματος το οποίο είναι ο ρόλος του Λυκείου, πώς θέλουμε το Λύκειο, πώς θέλουμε να γίνεται η εισαγωγή στα πανεπιστήμια, τον ίδιο το ρόλο του πανεπιστημίου μετά, πώς επιλέγει το πανεπιστήμιο γιατί αυτή τη στιγμή το πανεπιστήμιο δεν επιλέγει. Του Μπαμπινιώτη το σχέδιο, που προτείνει η επιλογή να γίνεται από τα πανεπιστήμια, είναι ενδιαφέρον, ΑΛΛΑ... Και εδώ έρχομαι στο σημαντικό. Πρέπει να υπάρχει έξοδος. Πόρτα εξόδου. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει».

* Φοβάστε μεγαλύτερη αύξηση εισακτέων και πώς εννοείτε την έξοδο;

* «Κοιτάξτε, έτσι κι αλλιώς το πανεπιστήμιο αυτή τη στιγμή πλήττεται από τη λογική της αιώνιας φοίτησης. Ενας μαθητής που τελειώνει το Λύκειο και καταφέρνει και μπαίνει στο πανεπιστήμιο, αν και το πράγμα γίνεται όλο και πιο εύκολο γιατί μπαίνει όλο και πιο πολύς κόσμος, μετά την αράζει. Γιατί αισθάνεται ότι η ζωή του τέλειωσε, αυτό ήταν.

Αν η αιώνια φοίτηση καταργηθεί και ορίσουμε τέσσερα χρόνια να είναι το μίνιμουμ για να πάρει κανείς το πτυχίο του, έξι το μάξιμουμ, μετά απ' αυτό παύει κανείς να είναι φοιτητής, όπως συμβαίνει σε όλα τα μέρη του κόσμου. Εμείς έχουμε την ευρεσιτεχνία της αιώνιας φοίτησης. Στη Γαλλία έχουν την τακτική να τους βάζουν όλους. Βγάζουν όμως λιγότερους. Διότι καθ' οδόν το εξεταστικό σύστημα εντός του πανεπιστημίου αποθαρρύνει απολύτως την αιώνια φοίτηση και εν πάση περιπτώσει η ιδιότητα αυτή λήγει κάπου, έχει μια ημερομηνία λήξης. Εμάς δεν έχει.[σ.σ.:πρβλ.απόρριψη μετά την τρίτη ή τέταρτη φορά και ν+2 έτη φοιτήσεως]

Λοιπόν αν οι φοιτητές αισθάνονται ότι υπάρχει μια ημερομηνία, αντιμετωπίζουν διαφορετικά τις σπουδές τους. Τις παίρνουν πιο πολύ στα σοβαρά. Οσο για τους εργαζόμενους, να φοιτούν part time. Αυτό θα κάνει καλό και στο Λύκειο».

* Δηλαδή, συμφωνείτε κι εσείς με την αλλαγή του εξετασιοκεντρικού χαρακτήρα του Λυκείου.

* «Φυσικά. Το Λύκειο τώρα είναι ένα εξεταστικό κέντρο. Είναι χαντακωμένο από αυτή την ιστορία. Δεν μπορεί να πάρει ανάσα. Το Λύκειο πρέπει άλλο ρόλο να επιτελέσει. Να ετοιμάσει τον κόσμο ώστε να του δοθούν κάποιες βασικές γνώσεις που θα του είναι χρήσιμες και ωφέλιμες γενικώς. Δεν είναι προετοιμασία μόνον για το πανεπιστήμιο».

* Υπάρχουν δικές σας σκέψεις για αντιμετώπιση θεμάτων εκτός του εθνικού διαλόγου;

* «Εχω αρκετές σκέψεις και προτάσεις. Η μία αφορά την αιώνια φοίτηση, που προανέφερα. Η δεύτερη είναι το έτερο έκτρωμα του πανεπιστημίου, τα δωρεάν βιβλία. Το είχε εφεύρει η χούντα και μετά το πήραμε ως κεκτημένο δικαίωμα κι αυτό. Μέγιστο σφάλμα».

* Γιατί;

* «Διότι το Δημόσιο είναι τσιγκούνικο κι αγοράζει ένα βιβλίο στο κάθε μάθημα και το μαθαίνουν απ' έξω οι φοιτητές. Αυτό είναι απαράδεκτο. Πρέπει να αποδεσμευτούμε από αυτό, να τους δίνουμε μια λίστα τόση και να τους πούμε, παιδιά αυτή είναι, βγάλτε άκρη. Πηγαίνετε στις βιβλιοθήκες, δανειστείτε τα, αγοράστε τα, κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Θεός».

* Είναι ακριβά όμως τα βιβλία.

* «Πιο ακριβοί είναι οι καφέδες που πίνουν απέναντι από το πανεπιστήμιο κάθε μέρα».[σ.σ.:μαύρο χιούμορ...]

* Ρυθμίσεις για όσους δεν μπορούν αντικειμενικά να αντεπεξέλθουν οικονομικά;

* «Ας υπάρχουν υποτροφίες για τους άπορους. Καμία αντίρρηση. Αλλά ο γιος μου και ο γιος τού τάδε με μεγάλη οικονομική επιφάνεια δεν μπορεί να αγοράσει πέντε βιβλία; Μα για τον Θεό».


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 15/01/2005


[Από το site:www.enet.gr]

#Βλ.προ-τελευταίο τεύχος του περιοδικού"άρδην"
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 10-06-06 στις 01:56
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-06-06, 11:48
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Θέλω να πώ κάτι. Δεν λέω ότι όλες οι προτάσεις του Νόμου είναι χαζές.
Το να πληρώνουν οι φοιτητές δίδακτρα και συγγράμματα είναι λίγο βλακώδες. Πρέπει να δίνονται δωρεάν τα βιβλία. Ας προτείνουν και κάποια που ΑΝ θέλει ο φοιτητής θα τα πάρει για δική του πληρέστερη γνώση... Ας είναι 6 τα χρόνια φοίτησης (το μέγιστο), αλλά με πολλές εξαιρέσεις [σε σχέση με: οικογενειακά προβλήματα, εργαζόμενους, οικογενειάρχες και άλλα].

Και τώρα δεν κατάλαβα κάτι Παθοκτόνε... Πως θα βοηθηθεί το Λύκειο από το νέο σύστημα;;;
Το λύκειο πάντα θα είναι το μεγάλο σκαλί στην σκάλα της εκπαίδευσης με το οποίο πάμε στο πανεπιστήμιο. Αυτό δεν αλλάζει.

Κλείνοντας θα ήθελα να πω ότι στην ελλάδα χρειαζόμαστε ριζικές αλλαγές στο εκπαιδευτικό σύστημα. Αλλά να μην έχουν οι μαθητές και οι φοιτητές οικονομικές επιβαρύνσεις. Και να έχουν ιδιωτικά και δημόσια την ίδια αξία, είτε είναι σχολεία είτε πανεπιστήμια.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-06-06, 12:12
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από excellent
Κλείνοντας θα ήθελα να πω ότι στην ελλάδα χρειαζόμαστε ριζικές αλλαγές στο εκπαιδευτικό σύστημα.
Παρακολούθησα και διάβασα όλη τη συζήτηση. Αγαπητέ excellent, σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Ριζικές αλλαγές. Ξέρεις όμως τι γίνεται; (Είναι πολύ εύκολο να το παρατηρήσεις αυτό.) Κάθε φορά που προτείνεται ένα νομοσχέδιο, δημιουργείται παραπληροφόρηση. Πριν από την παραπληροφόρηση όμως δημιουργείται πανικός. Ναι, διότι χωρίς καν να μελετήσουμε την πρόταση, βγάζουμε το συμπέρασμα της άσχημης και επίπονης αλλαγής. Πριν καν εξετάσουμε όλες τις παραμέτρους και δούμε ακριβώς πού θα μπορούσε να οδηγήσει η οριστική υποβολή ενός νόμου, τρέχουμε απ' το φόβο μας ότι κάτι κακό πάνε πάλι να μας επιβάλλουν. Το βλέπουμε συνεχώς αυτό. Σε όλους τους τομείς. Αλλαγή στην αγορά, αλλαγή στις συντάξεις, αλλαγή εδώ, αλλαγή εκεί... Και το μόνο που κάνουμε είναι πορείες και διαδηλώσεις διαμαρτυρίας. Εμείς, οι εργαζόμενοι, οι ταξιτζήδες, οι συνταξιούχοι, οι άλλοι, οι έτσι, οι αλλιώς... Μονίμως με ένα πανό στο χέρι είμαστε στην Ελλάδα και κλείνουμε με το έτσι θέλω ένα δρόμο. Αυτό φαντάζομαι γνωρίζεις κι εσύ πως είναι αντισυνταγματικό, αφού καταπατείς δικαιώματα άλλων. (Δεν τους αφήνεις να εργαστούν, ή να οδεύσουν προς τις εργασίες τους.)

Και μετά από τον πανικό με το άκουσμα της αλλαγής, έχουμε όπως είπα την παραπληροφόρηση. Πρώτα έρχονται τα ΜΜΕ, που κόβουν και ράβουν όπως θέλουν, με γνώμονα πάντα το τι κάνει νούμερα. Τα νούμερα είναι το μόνο που σκέφτεται το οποιοδήποτε κανάλι όταν προβάλει τη δική σου πορεία, τη δικιά μου αγανάκτηση, τον πόνο του άλλου. Νούμερα = Χρήμα. Απλά τα πράγματα.
Μετά τα ΜΜΕ έρχονται οι κομματικές παρατάξεις. Τι κάνουν αυτές; Καθοδηγούν τις μάζες. Και συνήθως τις καθοδηγούν με βάση τα δικά τους συμφέροντα. Στην ουσία όμως δεν τους ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, παρά μόνο η δική τους επικράτηση στο χώρο της πολιτικής. Ένα απλό παράδειγμα είναι πως αντί οι φοιτητικές παρατάξεις να συσπειρώνονται και να αποφασίζουν μαζί για κάτι, χωρίζονται σε στρατόπεδα και προσπαθούν η μία να διαφοροποιηθεί απ' την άλλη για να φανεί μια κάποια διαφορά (στην ουσία δεν υπάρχει καμία) και έτσι κάποιος ανεξάρτητος φοιτητής να πρέπει να διαλέξει στρατόπεδο. Θα είσαι με τους μπλε ή με τους πράσινους; Με τους πράσινους ή τους κόκκινους; Και όταν πιο το τοπίο έχει ξεκαθαρίσει, βγαίνουν όλοι στους δρόμους και μιλούν για ενωμένη δύναμη. Πού είναι; Όταν ο ένας προσπαθεί να επικρατήσει του άλλου; Ποια συμφέροντα νομίζεις εξυπηρετούν; Τα δικά σου και τα δικά μου; Χαχα, εδώ είναι η πλάνη αγαπητέ μου...

Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να πω, μετά από κάποιες ώρες που το σκέφτηκα το θέμα, και αφού διάβασα το νομοσχέδιο, είναι πως φοβόμαστε την αλλαγή, και ταυτόχρονα απαιτούμε αλλαγή! Θέλουμε αλλαγή, άλλά την πολεμάμε. Πιστεύουμε πως η Ελλάδα δεν πάει μπροστά και παρόλα αυτά πολεμάμε την αλλαγή. Θα μου πεις, δεν είναι όλες οι αλλαγές αξιόλογες και σωστές. Ok, αλλά τόσα χρόνια καμία πρόταση για την κατάσταση στην εκπαίδευση δεν ήταν καλή; Δε νομίζω... Απλά, με τις πορείες, τις εξεγέρσεις, τα επεισόδια κλπ. ποτέ δεν μπορέσαμε να δούμε ξεκάθαρα τι αλλάζει και πώς.

Η αλλαγή πρέπει πρώτα να έρθει σε εμάς τους ίδιους σα νοοτροπία και μετά στο χώρο που ζούμε.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-06-06, 12:39
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Αντωνία, το πράγμα είναι απλό. Ας έχουμε ριζικές αλλαγές. Φτάνει μετά από αυτές τις αλλαγές να μην υπάρχουν προβλήματα. Γιατί να σπουδάσουν τα παιδιά του Καραμανλή που έχουν λεφτά και να μην σπουδάσω εγώ;;;

Και να πω κάτι. Στην οικογένεια της μητρός μου ψηφίζουν όλοι ΠΑΣΟΚ και το υποστηρίζουν μόνο και μόνο επειδή πάει "οικογενειακά". Στην οικογένεια του πατέρα μου (θεός συγχωρέσει τον) ψηφίζουν όλοι ΝΔ. Έχω λοιπόν την ευκαιρία να ακούω και τις 2 απόψεις [των άλλων κομμάτων τις θεωρώ ανύπαρκτες]. Και παίρνω το μέρος της ΝΔ και της Δεξιάς γενικώς. Με λίγα λόγια το να είχαμε τώρα χούντα δεν θα με πείραζε και πολύ. Επί χούντας σπούδαζαν μόνο οι πλούσιοι. Αυτό όμως ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. Και αυτό το λέω γιατί κάποιος κάποτε με είπε φασίστα. Δεν είμαι, βλέπω και κρίνω.

Τώρα περί του νόμου, ξανα-ξαναλέω οτι μακάρι να είχαμε ριζικές αλλαγές στην εκπαίδευση, αλλά να είχαν πλούσιοι και φτωχοί την ίδια δυνατότητα σπουδών.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-06-06, 15:07
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αγαπητέ Excellent το θέμα μας δεν είναι οι πολιτικές πεποιθήσεις οι δικές σου ή των υπολοίπων. Δεν συζητάμε (ή έτσι ελπίζω τουλάχιστον) με βάση το ποιό κόμμα υποστηρίζει ο καθένας αλλά με βάση το σωστό. Και το σωστό είναι να περαστούν επιτέλους κάποιοι νόμοι, από όποιο κόμμα και αν γίνει αυτό, που θα προσπαθήσουν να τακτοποιήσουν το χάλι της Παιδείας.
Αίσχος, αγαπητέ Παθοκτόνε η σύνδεση που έκανες μεταξύ του καθηγητή και του νεο-οθωμανισμού. Επιτέλους κάποια στιγμή θα πρέπει να κρίνουμε τις προτάσεις ενός ατόμου χωρίς να προσπαθούμε να το δαιμονοποιήσουμε. Γιατί, είναι μια πραγματικότητα η αδιαφορία που δείχνουν καθηγητές και φοιτητές στα πανάκριβα συγγράμματα, τα οποία πιστεύω ότι πρέπει μεν να διανέμονται δωρεάν αλλά πρέπει και όλοι να τους δείχνουν το σεβασμό που τους αρμόζει. Και αυτό το σεβασμό, λυπάμαι αλλά ελάχιστοι τους τον δείχνουν.
Είμαι σίγουρος πως αν γίνει ένα γκάλοπ μεταξύ των φοιτητών, ουδείς ή έστω ελάχιστοι θα γνωρίζουν για ποιόν ακριβώς λόγο έχουν κλείσει τις σχολές, οι υπόλοιποι απλά χαίρονται με το πανηγυράκι και με το καλοκαίρι και τα κανάλια, ως συνήθως, φέρνουν τον Αρμαγεδδώνα.
Για αυτό, χρειάζεται συζήτηση από όλους τους εμπλεκόμενους φορείς και μια επιχείρηση - σκούπα σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης. Έχουμε ανθρώπινο-επιστημονικό δυναμικό ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου, που όμως δεν διαδραματίζει το ρόλο που θα έπρεπε στα πανευρωπαϊκά και παγκόσμια δρώμενα.
Κάποτε, μια φιλική μου οικογένεια, έστειλε το ένα της παιδί σε πανεπιστήμιο στο Παρίσι και το άλλο στη Ρουμανία. Το πρώτο κόπηκε σε ένα μόνο μάθημα και επειδή η βαθμολογία στα υπόλοιπα δεν ήταν και η καλύτερη (αν και πάνω από τη βάση), του επέβαλαν να επαναλάβει το σύνολο των μαθημάτων του έτους. Το άλλο παιδί, με μικρή βαθμολογία πέρναγε τα μαθήματα και τα έτη και όταν στο τελευταίο έτος έχασε ένα μάθημα, προκειμένου να μην πάρει πτυχίο, το "κανόνισε" με τον καθηγητή και όλα καλά. Αν θέλουμε να πηγαίνουμε έξω, να δίνουμε τόσα λεφτά, να μη μαθαίνουμε τίποτα αλλά να γυρίζουμε στην Ελλάδα με τίτλο αλλά χωρίς επίπεδο γνώσεων, τότε με γειά μας...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-06-06, 15:45
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

(Πρώτον: )Αγαπητέ Μιχάλη:

Ο κ.Βερέμης ανήκει κατά την άποψί μου στο γνωστό δημοσιογραφικό/πολιτικο/ακαδημαικό κατεστήμένο που με τις "νεο-αριστερές",ψευδοπροοδευτικές και νεοφιλελεύθερες ιδέες του έχει επιβάλει στυγνή δικτατορία των ιδεών στην πατρίδα μας τα χρόνια μετά την μεταπολίτευσι...Είναι αγαπητός και σεβαστός(προς Θεού)αλλά τις απόψεις του δεν τις τιμώ,ουδόλως...Υπάρχουν άλλοι πνευματικοί άνθρωποι και ακαδημαικοί,όπως ο απερχόμενος τώρα πρύτανις κ.Μπαμπινιώτης,(βλ.δήλωσί του στον σημερινό"ελεύθερο Τύπο")που έχουν πολύ εντιμότερη άποψι εκ του κ.Βερέμη και του επίσης ανήκοντος στους 8 "σοφούς" κ.μιχάλη Σταθόπουλου(που,αν δεν με απατά,η μνήμη μου ήταν αυτός που είχε την απολυταρχική αναίδεια παλαιότερα να επιβάλει ως...ανεξάρτητη αρχή την μη αναγραφή του θρησκεύματος)...Όσο για τον νεοθωμανισμό-νεοκεμαλισμό,το ρόλο του γνωστού κ.Σόρος κ.α.στην υπόθεσι αυτή,τις ΜΚΟ και τις υπόγειες χρηματοδοτήσεις,αγαπητέ μου φίλε,προτείνω να διαβάσεις το περιοδικό(που τελευταία φαίνεται πως κάμνει εξαιρετική εργασία!...)που πρότεινα και θα σου λυθούν πολλές-πολλές απορίες,θαρρώ...,
2.Προσωπικά το νόμο-πλαίσιο τον έχω διαβάσει και αποσπάσματά του τα έχω μελετήσει επισταμένως.Σαφώς δεν πρέπει να μας διαφεύγει ότι είναι πλαίσιο και όχι σχέδιο νόμου,και γι'αυτό είναι πολύ λογικό ότι θα έχει μεγάλη ασάφεια και θα χρειάζεται κανείς να επιστρατεύσει διάφορες άλλες γνώσεις για να μπορέσει να το κατανοήσει...Πάντως,νομίζω πως η συνέντευξις του κ.Βερέμη στην "ε" σαφηνίζει πολλά πράγματα εν σχέσει με το τι επιθυμούν να μας πουν οι "σοφοί"συντάκτες του ν/π...

Πραγματικά θεωρώ πως τα πράγματα είναι αρκετά ξεκάθαρα με το συγκεκριμένο ν/π αν κανείς μπει στην εξόχως ενδιαφέρουσα διαδικασία να τον αποκρυπτογραφήσει...Και είναι βέβαιο,αγαπητέ Σόλωνα,πως οι υπέρμαχοι του (επειδή έχω διενεργήσει αρκετές συζητήσεις τις τελευταίες μέρες για το θέμα)δεν έχουν επιχειρήματα που να μπορούν να αντέξουν σε σοβαρή συζήτησι πάνω από μερικά λεπτά...Αλλά,έχουν την μικροψυχία και τον τραγικό και βλακώδη ψευδο-"ωφελιμισμό" και νεοφιλελεύθερο ατομικισμό να α)
ακολουθούν την γραμμή του...κόμματος(-μαντριού),
β)σκέπτονται με μοντέρνο και φαιδρότατο φιλοτομαρισμό,ώστε να μηνεπιθυμούν να αντιδράσουν λόγω του ότι...θέλουν να δώσουν εξετάσεις(τώρα θυμήθηκαν πως πως είναι φοιτητές και υπεύθυνοι άνθρωποι,μετά από τα γνωστά...τρυφηλά,ατέλειωτα και ανέμελα πάρτυ κ.τ.ο.).

Κάτι ακόμη:σαφέστατα είμαστε υπέρ αλλαγών στην ανώτατη εκπαίδευσι,αλλά σε καμμία περίπτωσι όχι αυτές τις αλλαγές(οι οποίες είναι "πακέτο",ή θα πρέπει να εφαρμοσθούν όλες ή καμμία συμφώνα με τους "σοφούς"του συστήματος).Θα επικοινωνήσουμε σύντομα ξανά.Πάντα ειλικρινά φιλικά.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-06-06, 15:58
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και παίρνω το μέρος της ΝΔ και της Δεξιάς γενικώς. Με λίγα λόγια το να είχαμε τώρα χούντα δεν θα με πείραζε και πολύ.
Τωρα αυτη η δηλωση σηκωνει μεγαλη συζητηση....Δυο τινα μπορει να συμβαινουν.

Α) Ειτε εχεις μια λανθασμενη/μερικη αποψη για το τι ακριβως συνεβαινε στην χωρα μας επι χουντας και δεξιας

Β)Συμφωνεις ιδεολογικα και ηθικα με τις πραξεις της χουντας/δεξιας


Στην δευτερη περιπτωση, αν συμφωνεις, δικαιωμα σου....δεν μπορω να σχολιασω η να κρινω την ιδεολογια σου.

Στην πρωτη περιπτωση καλον θα ηταν πριν δηλωσεις πανυγηρικα δεξιος, να μαθαινες για τα καμωματα της "ηθικης" δεξιας, τα σκανδαλα, το φαγωμα κρατικης περιουσιας, χωρια την αστυνομικρατια, και τους ανθρωπους που διωχθησαν, βασανιστηκαν και τραβηξαν χιλια μυρια οσα, τοσο κατα την 7ετια οσο και πριν απο αυτη. Δεν ειναι τυχαιο οτι δυο γεννιες ολοκληρες (Γεννια του 1-1-4 και γεννια του πολυτεχνειου) χαρακτηριστηκαν απο τον αγωνα κατα της δεξιας στην μια μορφη της η την αλλη.

Ελπιζω και θελω να πιστευω (Αν και διατηρω καποιες επιφυλαξεις) οτι η σημερινη κυβερνηση της Ν.Δημοκρατιας δεν εχει καμμια σχεση με την Δεξια του παρελθοντως...Ο ελληνικος λαος εχει χυσει πολυ αιμα για να αποτιναξει την δεξια και δεν θα ηθελα να γυρισει πισω.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-06-06, 16:59
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Question

ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ VOEL==> Voel, ας είναι αυτό το μήνυμα το τελευταίο σε σχέση με την ιδεολογία μου.
Δεν συμφωνώ με τις πράξεις τις Χούντας. Αλλά ξέρω τα πάντα περί χούντας. Όταν λέω ότι δεν θα με πείραζε να έχουμε Χούντα εννοώ κάποιο κόμμα πολύ αυτστηρό και αυτό συμβαίνει μόνο σε κόμματα που υποστηρίζουν την δεξιά γενικώς και οι περισσότεροι πολιτικοί ήταν κάτι επί χούντας. Με αυτό που είπα γενικότερα στο μήνυμά μου εννοούσα ότι δεν είμαι θύμα δημαγωγίας από κανένα κόμμα. Βλέπω, κρίνω και από εκεί και πέρα ή επιδοκιμάζω ή αποδοκιμάζω. [Και να σου πω και κάτι τώρα. Τίποτα δεν το κάνω τυχαία. Ας πούμε για το ότι τώρα έκανα μικρά τα γράμματα, θέλω να υποβιβάσω την σοβαρότητα του θέματος που εθιξες. Στο λέω αυτό για να καταλάβεις λίγο περισσότερο τον χαρακτήρα μου.]

Μιάς και συζητάμε για πανεπιστήμια... Μήπως ξέρει κανείς ποιά είναι η επίσημη ιστοσελίδα του χάρβαντ; Και κάτι άλλο μήπως ξέρετε τι πρέπει να κάνει κανείς για να μπεί εκεί αν δεν έχει λεφτά; Υπάρχει ενδεχόμενο υποτροφίας για εκεί σε αριστούχους;

Θέλω τώρα να σας πω ότι δεν χρειάζεται να μιλάμε για παραπληροφόρηση εδώ μέσα... Με τόσα λινκ και τόσα κείμενα έχουμε μάθει το Νόμο-Πλαίσιο απ' έξω...
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-06-06, 17:55
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Ας μην μπούμε σε μια συζήτηση περί δεξιάς και αριστεράς, γιατί το σίγουρο είναι πως θα είμαστε εκτός θέματος αφενός και αφετέρου και οι δεξιοί και οι αριστεροί θα έχουν πολλά να προσάψουν ο ένας στον άλλο. Μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση για την Παιδεία και τις αλλαγές που προωθούνται, αφήνοντας τα κόμματα απ' έξω?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-06-06, 18:19
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Τώρα ξαφνικά ενώ καθόμουν σκέφτηκα το εξής: Εμείς οι Έλληνες είμαστε αχάριστοι. Έχουμε τόσα χρόνια δωρεάν παιδεία (περίπου...) και κάνουμε παράπονα. Τώρα που κινδυνεύει να χαθεί η δωρεάν παιδεία τουλάχιστον στην γ/βάθμια εκπαίδευση, αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε την αξία της δωρεάν εκπαίδευσης, αλλά και της εκπαίδευσης γενικότερα.
Προτείνω οι υπεύθυνοι του φορουμ να θέσουν δημοσκόπηση και να κληθούν να ψηφίσουν όλοι οι εν ενεργεία χρήστες και μετά να σταλούν τα αποτελέσματα στο υπεπθ. Μπορεί να είναι λίγοι χρήστες, αλλά έχει σημασία και η δική μας γνώμη.

Ξέρει τελικά κανείς να μου απαντήσει αυτό που ρώτησα:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από excellent
Μιάς και συζητάμε για πανεπιστήμια... Μήπως ξέρει κανείς ποιά είναι η επίσημη ιστοσελίδα του χάρβαντ; Και κάτι άλλο μήπως ξέρετε τι πρέπει να κάνει κανείς για να μπεί εκεί αν δεν έχει λεφτά; Υπάρχει ενδεχόμενο υποτροφίας για εκεί σε αριστούχους;
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη excellent : 10-06-06 στις 18:24
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.