Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 21-03-11, 16:39
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Δηλαδή ο Αρχάγγελος Μιχαήλ σε βοηθά να εξορκίσεις τα πνεύματα που εσύ βάζεις μέσα στους ανθρώπους η συνεργάτη σου.. διότι αυτό εγώ κατάλαβα από το παρακάτω που γράφεις στο μήνυμα #52

«'Οπως είπα, μιλάω μαζί του μέσω διοχέτευσης, και όχι στην αυτοϋπνωση, αφού εκεί κάνω λάθη. Η δοχέτευση σημαίνει ότι υπνώνω κάποιον άλλο που πηγαίνει τόσο βαθειά ώστε να μην έχει συνείδηση -κατάσταση θήτα, γύρω στους 3 με 4 εγκεφαλικούς κύκλους ανά δευτερόλεπτο- και έτσι η δική συνείδηση (πεποιθήσεις, φόβοι, λογική) δεν επηρεάζει. Και όταν ξυπνάει δε θυμάται τίποτα, ενώ σε κανονική ύπνωση θυμάσαι τα πάντα. Φέρνω στο σώμα του το πνεύμα, το οποίο μιλάει με το στόμα του.»

Γιαυτο και εγώ σου είπα οτι είναι αδιανόητο αυτό που κάνεις, με δικια σου παρέμβαση να κάνουν κατάληψη ανθρώπους, διάφορες οντότητες.. είναι πολύ κακό, πολύ μαύρο για να έχεις την όποια θεϊκή βοήθεια (όταν ανοίξεις την πόρτα, ποτέ δεν ξέρεις τι θα περάσει, πόσο άλλωστε να θέτεις σε κίνδυνο άλλους ανθρώπους..) και το μήνυμα 52 το έγραψες πριν αρχίσεις να αναφέρεσαι στους εξορκισμούς. Γιαυτο σου είπα ότι δεν σέβεσαι και ας αφήσουμε την όποια ελεύθερη βούληση μιας και βούρλα υπάρχουν πολλά και με την παραμικρή σπίθα ενδίδουν σε ότι εμείς θέλουμε, με λίγα λόγια μην νομίζεις ότι την γλιτώνεις με την όποια πρόφαση της ελεύθερης βούλησης, διότι εσύ το προκαλείς.. Απλά πιστεύω ότι εκμεταλλεύεσαι καταστάσεις.. Και αυτό μπορεί να λέγετε πνεύμα, ψυχή, ανθρώπινες αδυναμίες, κτλ.. Και δεν αμφιβάλω ότι ασχολιέσαι και με εξορκισμούς..

Γιαυτο ας το αφήσουμε αυτό το θέμα διότι ξεφεύγει από απλή ύπνωση / θεραπεία η αναδρομές..

Το παραπάνω είναι καθαρά προσωπική άποψη και ομολογουμένως φρίκαρα λικαγι με αυτά που διαβάζω..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 21-03-11 στις 17:15
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 21-03-11, 16:47
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Θεωρώντας ότι οι λόγοι και η θεματολογία των ενστάσεων προς τη Sassette είναι πλέον σαφείς, παρακαλώ τόσο η μία πλευρά να ρίξει τους τόνους και το ύφος των ενστάσεων αλλά και η άλλη πλευρά να δώσει τον απαραίτητο χώρο στον παράγοντα του μη αποδείξιμου...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 21-03-11, 22:05
Sassette Ο χρήστης Sassette δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-04-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ομόνοια
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Δεν άρχισα εγώ το θέμα αυτό, αλλά ο Ερμής, ο οποίος είναι πλέον σαφές ότι δεν κατάλαβε ούτε λέξη από αυτά που έγραψα. Είαι πεντακάθαρο αυτό που γράφω στο θέμα 52, φέρνω τον οδηγό ο οποίος μιλάει με το στόμα του φίλου μου. Κανένας εξορκισμός δεν υπάρχει εδώ! Στους εξορκισμούς βγάζω το δαίμονα του θύματος και τον πάω στο φως, σώζω τους ανθρώπους, αφού δεν το κατάλαβες. Είμαι ήρωας και έχω όση θεϊκή βοήθεια θελήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 21-03-11, 22:58
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Sassette επαναλαμβάνεσαι και παραμένεις εκτός θέματος. Μας είναι απόλυτα σαφής πλέον η επαγγελματική σου ενασχοληση...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 14-12-13, 00:10
Hxos Ο χρήστης Hxos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sly8erin Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πως επιτυγχάνεται αυτή η χαλάρωση στα άτομα αυτά; Και αφού γίνει αυτό μετά τη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσεις;
Δέν είναι τόσο απλά τα πράγματα,Καλύτερα να σάς οδηγήσει κάποιος στην αρχή έστω,να έχετε κάποιο καλό Μέντωρα και μετά κάντε κάτι μόνοι σας.Συνήθως η διαδικασία πάει αναίμακτα,αλά χρειάζεται κάποια γνώση του πράγματος αν έλθουν τίποτε σαματατζήδες που μπορεί να τρομάξεται,
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 14-12-13, 00:23
Hxos Ο χρήστης Hxos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilof Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου θα σε παρακαλούσα να γίνεις πιο συγκεκριμμένος σχετικά με αυτό που θέλεις να συζητήσουμε στην κοινότητα.
Ποιο είναι αυτό το βιβλίο; (συγγραφέας και τίτλος)

Θα συμφωνήσω αρχικά με το Γιάννη που λέει ότι είναι επικινδυνο να προσπαθήσει μόνος του κανείς, αν και μου φαίνεται και απίθανο να πετύχει ο οποιοσδήποτε μία τέτοια "εσωτερική" κατάσταση

Να ενημερώσω κιόλας πως το θέμα μεταφέρθηκε σε αυτή την κατηγορία, από την "εσωτερική αναζήτηση...." που τοποθετήθηκε αρχικά
Ενα πολύ καλό βιβλίο και ασφαλές σχετικό με το θέμα είναι το <Ανακαλύπτοντας τις προηγούμενες Ζωές μας> των Glenn Willson k Judith Johnstone Των εκδόσεων Διόπτρα με τηλ 210 3605228 μέσα απο πληθώρα σχετική αυτό είναι το καλύτερο και -οπως είπα πρίν--ασφαλές -------------
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 19-01-14, 15:18
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Φιλοι μου προσφατα διαβασα σε καποια εφημεριδα, για ενα αγορακι αν θυμαμαι καλα 6 χρονων, το οποιο ονομαζεται Μακοϊ, και ειναι απο την Σκωτια. Η περιπτωση της ιστοριας αυτου του αγοριου μου θυμησαι μια περιπτωση ενος αλλου παιδιου, αυτη την φορα ενος μικρου κοριτσιου απο την ινδια ,των οποιων και οι δυο η ιστοριες, ειχαν κατι περιεργως κοινο.
Συμφωνα με τις εφημεριδες , τα δυο παιδια αρχισαν απο την ηλικια των τρειων, να αφηγουνται γεγονοτα και ιστοριες, ως σαν να ειναι αληθινες απο προηγουμενες χρονικες περιοδους, που προηγοντουσαν του παροντος κατα δεκαετιες.
Πιο αναλυτικα τα παιδια ανεφεραν ηδη απο την ηλικια των 5-6 ετων , γεγονοτα με λεπτομερειες της ζωης τους, απο μια αλλη εποχη . Το μεν αγορακι εδινε λεπτομερειες απο το προηγουμενο σπιτι του , τους προηγουμενους γονεις του, την περιοχη, την τοποθεσια, τον δρομο, το αυτοκινητο, και επισης οτι ειχαν και ενα σκυλο παρδαλο. Επισης μιλαγε για το πατερα του που σκωτοθηκε σε αυτοκινητιστικο. Το δε κοριτσακι απο την ινδια, ηδη απο τα 4 του χρονια μιλαγε για μια προηγουμενη ζωη, με εναν αντρα ο οποιος ηταν συζηγος της , οτι αυτη πεθανε ξαφνικα απο μια ασθενεια, οτι το σπιτι και ο συζηγος της ηταν σε μια συγκεκριμενη περιοχη μιας πολης , και οτι ειχε κρυψει , σε ενα σημειο του σπιτιου της προηγουμενης ζωης της, καποια κοσμηματα αν θυμαμαι καλα.
Τελικα και στις δυο περιπτωσεις εγινε ερευνα απο τις αρμοδιες αρχες και ειδικους ψυχιατρους, και διαπιστωθηκε οτι τα γεγονοτα που διηγοντουσαν τα πιαδια ηταν αληθινα. Το δε κοριτσακι μαλιστα υπεδειξε και την τοποθεσια , στην οποια εκρυψε τα κοσμηματα στην προηγουμενη της ζωη ,στην οποια ηταν και συζηγος ενος αντρα ,ο οποιος επαληθευσαι απολυτα την μικρη .
Το ερωτημα μου ειναι αφου τα γεγονοτα επαληθευθηκαν , και ειναι αληθινα , πως μπορουμε να αποδειξουμε οτι δεν ειναι αληθινα ?
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 19-01-14, 21:02
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Ευσταθια αναφέρεις στο τέλος της απάντησή σου...
<<Το ερωτημα μου ειναι αφου τα γεγονοτα επαληθευθηκαν , και ειναι αληθινα ,
πως μπορουμε να αποδειξουμε οτι δεν ειναι αληθινά ?>>

Θέτεις ένα καθαρά επίπλαστο ερώτημα...
Αφού είναι γεγονότα που επαληθεύτηκαν ποιός είναι ο λόγος που θέτεις το
ερώτημα ????
Ίσως επειδή δεν σε ικανοποιούν οι απαντήσεις και γενικά σε μεταφυσικά
θέματα είσαι αρνητική και θέλεις να αποδείξεις ότι δεν είναι αληθινό...
Ε τότε απόδειξε εσύ...
Εσύ το θέτεις το πρόβλημα τότε εσύ επαλήθευσε πως δεν είναι αληθινό...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 20-01-14, 01:07
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού είναι γεγονότα που επαληθεύτηκαν ποιός είναι ο λόγος που θέτεις το
ερώτημα ????
Ίσως επειδή δεν σε ικανοποιούν οι απαντήσεις και γενικά σε μεταφυσικά
θέματα είσαι αρνητική και θέλεις να αποδείξεις ότι δεν είναι αληθινό...
Μπορει να προσπαθω να αποδειξω το αντιθετο ... σε σχεση με τον τροπο, που προσπαθεις να καταλαβεις την αποδειξη.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 20-01-14, 12:14
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Είναι πολύ απλό το θέμα, αρκεί το δούμε απο την οπτική του Σέρλοκ Χόλμς
Πρώτον, δεν ξέρουμε αν τα γεγονότα που αναφέρονται είναι αληθινά, πιο συγκεκριμένα το μόνο στοιχείο που έχουμε είναι οτι διαβάζουμε κάποιο μέλος ενος forum να αναφέρει πως διάβασε μια ιστορία.
Δευτερον, πρέπει να βρούμε την πηγή, να την διαβάσουμε και εμείς και να κρίνουμε. Θεωρώ οτι δημοσιεύεται σε σοβαρή εφημερίδα και όχι σε κάποιο αλλοδαπό "Τρίτο Μάτι".
Τρίτον, αφού διαβάσουμε όλη την ιστορία, τότε θα δούμε με ποιό τρόπο προκύπτει το αληθές της υπόθεσης. Μπορεί να είναι για παράδειγμα, λόγια ευφάνταστων γονέων που νομιζουν οτι τα δικά τους παιδιά είναι διαφορετικά απο αυτά των υπολοίπων ανθρώπων. Είναι πολλά τα βήματα ώστε να εξακριβωθεί κάτι που γράφεται και για την ώρα είμαστε ακόμα στο πρώτο. Πως να σχολιάσουμε τα επόμενα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 20-01-14 στις 12:16
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.