Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-01-10, 18:13
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Προτείνετε αγιασμό, ευχέλαιο κλπ ως μεθόδους "αποπομπής" του πιθανολογούμενου "φαντάσματος". Πως εξηγείτε τη χρήση τους ως αποτελεσματική;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-10, 23:50
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι ο αγιασμός και το ευχέλαιο είναι "διαδικασίες" γνωστές και αποδεκτές απ' όλους, άρα κανείς δε θα παραξενευτεί στην πολυκατοικία εάν ένας ιερέας αγιάσει τους χώρους του κτιρίου. Άρα είναι μια εύκολα και γρήγορα υλοποιήσιμη και χωρίς αρνητικές παρενέργειες "διαδικασία" που μπορεί να βοηθήσει στη βελτίωση της ψυχολογίας και στην αποβολή του φόβου του φίλους μας και των υπόλοιπων ενοίκων. Τώρα, εάν υποθέσουμε ότι πράγματι υπάρχει κάποιο φάντασμα και εάν υποθέσουμε ότι ο Κύριος που πιστεύουμε (όσοι από εμάς πιστεύουν) είναι αληθινός, τότε το πιο πιθανό είναι ότι το κακόβουλο φάντασμα θα εκδιωχθεί στο πυρ το εξώτερον από τη θεία επέμβαση. Συζητάμε για πιθανές μεταφυσικές καταστάσεις, φοβίες που μπορεί να είναι αποτέλεσμα άγχους ή επηρεασμού από εξωγενείς παράγοντες και πνευματικές διεργασίες, που ουδείς εδώ μέσα είναι σε θέση να αποδείξει με απτά επιχειρήματα το πώς και γιατί... Εγώ προσωπικά γαληνεύω κάθε φορά που περνάω από μια εκκλησία και μπαίνω μέσα ολομόναχη ν' ανάψω ένα κερί... Και όταν ο ιερέας κάνει αγιασμό στο σπίτι μου (συνήθως των Φώτων) νοιώθω ότι το σπίτι "καθαρίζει" από την αρνητική ενέργεια. Θεωρώ ότι η αποτελεσματικότητα του αγιασμού έχει σχέση με την ψυχική ενδυνάμωσή μας, που προκαλείται από την πεποίθηση, πίστη ή γνώση, ότι κάποια ανώτερη δύναμη μας προσφέρει προστασία.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-10, 00:17
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Θεωρώ πως για ακόμη μια φορά κάνουμε το λάθος τα προσπαθούμε τόσο νοητικά όσο και συναισθηματικά να εξάγουμε μεταφυσικά συμπεράσματα για καταστάσεις που δεν αγγίζουν καν τα "όρια" της μεταφυσικής, κύριοι παράγοντες αυτών των συμπεριφορών είναι συνήθως η ηλικία, η έλλειψη γνώσεων κα η έλλειψη εμπειριών.
Έχω σχολιάσει ξανά εδώ πως θα ήταν super wow!!! όλες οι καταστάσεις να είχαν λίγο απο αυτό που καλούμε ως "μεταφυσικό στοιχείο" δεν συμβαίνει όμως παρά μόνο ελαχίστων περιπτώσεων. Οπότε ή το τραβάμε απο εδώ ή το πάμε απο εκεί για να μας "κάτσει" αυτό το κάτι που θα διαφοροποιήσει μια κλασική - ανθρώπινη συμπεριφορά.
Ήδη με το να δέχτείς οτι κάτι το μεταφυσικό συμβαίνει(χωρίς να το έχεις ελέγξει σωστά) μπάινεις και παίζεις ένα mind game όπου ήρωας του δεν είναι κανένα φάντασμα, καμία νεράιδα, κανένας νεκρός, καμία σκιά παρα μόνο ο έξυπνος εγκέφαλός σου...

Υ.Γ. Για τον αγιασμό θα συμφωνήσω πάνω κάτω με ΙΑΝΕΙΡΑ, είχα εντυπωσιαστεί πραγματικά όταν πριν ένα χρόνο είχα δοκιμάσει αγιασμό απο το 1982 όπου υπήρχε σε ένα γυάλινο παλιό μπουκαλάκι κάποιου αναψυκτικού της τότε εποχής...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-10, 13:53
Το avatar του χρήστη Syntagmatarxhs
Syntagmatarxhs Ο χρήστης Syntagmatarxhs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2009
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ πως για ακόμη μια φορά κάνουμε το λάθος τα προσπαθούμε τόσο νοητικά όσο και συναισθηματικά να εξάγουμε μεταφυσικά συμπεράσματα για καταστάσεις που δεν αγγίζουν καν τα "όρια" της μεταφυσικής, κύριοι παράγοντες αυτών των συμπεριφορών είναι συνήθως η ηλικία, η έλλειψη γνώσεων κα η έλλειψη εμπειριών.
Έχω σχολιάσει ξανά εδώ πως θα ήταν super wow!!! όλες οι καταστάσεις να είχαν λίγο απο αυτό που καλούμε ως "μεταφυσικό στοιχείο" δεν συμβαίνει όμως παρά μόνο ελαχίστων περιπτώσεων. Οπότε ή το τραβάμε απο εδώ ή το πάμε απο εκεί για να μας "κάτσει" αυτό το κάτι που θα διαφοροποιήσει μια κλασική - ανθρώπινη συμπεριφορά.
Ήδη με το να δέχτείς οτι κάτι το μεταφυσικό συμβαίνει(χωρίς να το έχεις ελέγξει σωστά) μπάινεις και παίζεις ένα mind game όπου ήρωας του δεν είναι κανένα φάντασμα, καμία νεράιδα, κανένας νεκρός, καμία σκιά παρα μόνο ο έξυπνος εγκέφαλός σου...

Υ.Γ. Για τον αγιασμό θα συμφωνήσω πάνω κάτω με ΙΑΝΕΙΡΑ, είχα εντυπωσιαστεί πραγματικά όταν πριν ένα χρόνο είχα δοκιμάσει αγιασμό απο το 1982 όπου υπήρχε σε ένα γυάλινο παλιό μπουκαλάκι κάποιου αναψυκτικού της τότε εποχής...
Κοιτα αν τα λεει ο ιδιος ετσι τοτε δεν θα κανει και αγιασμο αλλα αν πραγματι τα πιστευει κα ιεγιναν τοτες θα δεχτει αυτη τη λυση
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-10, 17:00
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Καταρχήν mentalist με ξενίζει το γεγονός ότι ήδη από τον τίτλο του θέματος αναφέρεσαι σε φάντασμα αλλά στο τελευταίο σου ποστ μας ρωτάς αν πιστεύουμε στα φαντάσματα...Καλό θα είναι το θέμα των πνευμάτων να μην το προσεγγίζουμε ελαφρά τη καρδία, γιατί σηκώνει πολλή συζήτηση. Πέραν τούτου, μήπως υπάρχει κάποιο στοιχείο υπερβολής σε όσα μας περιγράφεις; Έχω δει ένα σωρό εκπομπές με ιστορίες φαντασμάτων κι ακόμη και οι πιο ακραίες δεν παρουσίαζαν όλα όσα περιέγραψες. Ειδικά το τελευταίο με το απειλητικό σημείωμα μου φαίνεται πως έγινε από ανθρώπινο χέρι. Μήπως κάποιο παιδί ή έφηβος που δεν έχει τί να κάνει σας κάνει πλάκα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-01-10, 21:47
mentalist Ο χρήστης mentalist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2009
Μηνύματα: 15
Angry

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anduril Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν mentalist με ξενίζει το γεγονός ότι ήδη από τον τίτλο του θέματος αναφέρεσαι σε φάντασμα αλλά στο τελευταίο σου ποστ μας ρωτάς αν πιστεύουμε στα φαντάσματα...Καλό θα είναι το θέμα των πνευμάτων να μην το προσεγγίζουμε ελαφρά τη καρδία, γιατί σηκώνει πολλή συζήτηση. Πέραν τούτου, μήπως υπάρχει κάποιο στοιχείο υπερβολής σε όσα μας περιγράφεις; Έχω δει ένα σωρό εκπομπές με ιστορίες φαντασμάτων κι ακόμη και οι πιο ακραίες δεν παρουσίαζαν όλα όσα περιέγραψες. Ειδικά το τελευταίο με το απειλητικό σημείωμα μου φαίνεται πως έγινε από ανθρώπινο χέρι. Μήπως κάποιο παιδί ή έφηβος που δεν έχει τί να κάνει σας κάνει πλάκα;
Λοιπον anduril πρωτα εγραψα τον τιτλο αυτον γιατι πιστευα οτι ηταν ο πιο πλησιεστερος τιτλος στο θεμα που θα εγραφα και σας ρωτησα εσας αν πιστευετε στα φαντασματα γιατι ηθελα και εγω μια δευτερη γνωμη για το θεμα μου.δευτερον δεν ξερω εγω να πω την υπερβολη και δεν ειμαι και ειδικος σε αυτα και εχω ακουσει πολλες ιστοριες που αναφερουν πιο υπερβολικα θεματα που ουτε θα μπορουσε να πιστεψει κανεις και ομως εχουν συμβει και δεν νομιζω να πιστευεις πως οτι γινονται σε εκπομπες δεν μπορουν να γινουν και πιο ακραιες σε ιστοριες.ολα αυτα που περιεγραψα ειναι αληθινα οσο για το σημειωμα και εγω εχω ενδιασμους αλλα οχι και καποιο παιδι να μην ειχε τι να κανει,οπιοσδηποτε και να ηταν θα ειχε και ενα ιχνος σεβασμου για αυτο το θεμα,και οχι δεν υπαρχει καποιο στοιχειο υπερβολης σε αυτα που λεω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-01-10, 16:26
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπον anduril πρωτα εγραψα τον τιτλο αυτον γιατι πιστευα οτι ηταν ο πιο πλησιεστερος τιτλος στο θεμα που θα εγραφα και σας ρωτησα εσας αν πιστευετε στα φαντασματα γιατι ηθελα και εγω μια δευτερη γνωμη για το θεμα μου.δευτερον δεν ξερω εγω να πω την υπερβολη και δεν ειμαι και ειδικος σε αυτα και εχω ακουσει πολλες ιστοριες που αναφερουν πιο υπερβολικα θεματα που ουτε θα μπορουσε να πιστεψει κανεις και ομως εχουν συμβει και δεν νομιζω να πιστευεις πως οτι γινονται σε εκπομπες δεν μπορουν να γινουν και πιο ακραιες σε ιστοριες.ολα αυτα που περιεγραψα ειναι αληθινα οσο για το σημειωμα και εγω εχω ενδιασμους αλλα οχι και καποιο παιδι να μην ειχε τι να κανει,οπιοσδηποτε και να ηταν θα ειχε και ενα ιχνος σεβασμου για αυτο το θεμα,και οχι δεν υπαρχει καποιο στοιχειο υπερβολης σε αυτα που λεω
Πρόθεσή μου δεν ήταν να υποτιμήσω τα όσα περιγράφεις ούτε να αμφισβητήσω, απλώς να θέσω ένα προβληματισμό περί του κατά πόσο όλα τα συμπτώματα που παρατήρησες έχουν μεταφυσική προέλευση. Ανέφερα το θέμα των μεταφυσικών εκπομπών...φαντασμάτων επειδή πολλές φορές εκεί τα γεγονότα παρουσιάζονται δραματοποιημένα, φυσικά και δεν με κάνει ειδήμονα το γεγονός ότι μου αρέσει να παρακολουθώ τέτοιες εκπομπές, ούτως ή άλλως ο καλύτερος δάσκαλος είναι οι δικές μας οι μεταφυσικές εμπειρίες. Έχεις καμία εξέλιξη επί του θέματος;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-01-10, 04:56
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mentalist Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον αυτο που λες εχει μια δοση σιγουριας αλλα πιστευα πως η ψυχη του εχει ησυχασει αλλα σημερα το πρωι εγινε κατι απιστευτο.ειδα οταν κατεβηκα κατω ειδα ενα σημειωμα που εγραφε:θα πεθανετε ολοι οπως με σκωτοσατε και εμενα.επειδη ειχε ξανασυβει κατι τετοιο στην πολοικατοικια οταν ημουν 4 χρονων και με ειχε πει η μαμα μου τι ειχε γινει τοτε για αυτο πηρα το χαρτι για να μην το δουν και οι αλλοι ενοικοι της πολοικατοικιας και να το συζητησω με την οικμογενεια μου τι θα κανουμε γιατι και εμεις ημασταν πολυ φοβισμενοι
και ειπαμε την διαχειριστρια τι εγινε και περιμενουμε να παρουμε αποφαση για το τι θα κανουμε στην πολυκατοικια.Σας παρακαλω πειτε μου τι να κανω για να το διωξουμε γιατι φοβομαστε μην κανει την προειδοπειηση πραγματικοτητα
Tι ακριβως ειχε γινει τοτε; Ειχε πεθανει καποιος αλλος και υπηρξε αναλογο σημειωμα ή υποψια για φαντασμα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-01-10, 22:07
mentalist Ο χρήστης mentalist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2009
Μηνύματα: 15
Post

Λοιπον πρωτα θα ηθελα να πω γιατι με ρωτησατε αμα υπαρχει καμια εξελιξη.Καθε παρασκευη οπως και σημερα σε λιγες ωρες για ακριβεια 23:16 ακουγονται διαφοροι θορυβοι και μπορει να μην με πιστεψετε αλλα τρεμοπαιζαν τα φωτα σε ολο το κτηριο και επαθε εφραγμα ενας απο την πολυκατοικια εσεις τι λετε συμπτωση ή κατι αλλο;θα σας στειλω ποστ στις 23:16 αμα γινει κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-01-10, 08:45
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mentalist Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον πρωτα θα ηθελα να πω γιατι με ρωτησατε αμα υπαρχει καμια εξελιξη.Καθε παρασκευη οπως και σημερα σε λιγες ωρες για ακριβεια 23:16 ακουγονται διαφοροι θορυβοι και μπορει να μην με πιστεψετε αλλα τρεμοπαιζαν τα φωτα σε ολο το κτηριο και επαθε εφραγμα ενας απο την πολυκατοικια εσεις τι λετε συμπτωση ή κατι αλλο;θα σας στειλω ποστ στις 23:16 αμα γινει κατι.
Χωρις την παραμικρη δοση ειρωνιας, ουτε στο σπιτι στα Λεχωνια να κατοικουσες.
Απο αυτα που περιγραφεις και βασει των παραφυσικων εκδηλωσεων που εικαζεις πως λαμβανουν χωρα, εξαγεται το εξης συμπερασμα και ερωτηση ταυτοχρονα:
Κυκλοφορει δολοφονος στο κτιριο και οταν βρει την ευκαιρια δολοφονει τους ενοικους????????????
Οι δε δολοφονημενοι στοιχιωνουν την ολη οικοδομη αποζητωντας εκδικηση????
Εγω αυτο εχω καταλαβει και συγγνωμη εαν καταλαβα λαθος.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 09-01-10 στις 08:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.