Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Σχολιασμός Αρθρογραφίας > Άρθρα Μελών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-08-08, 23:09
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
Ομως μεχρι που μπορει να φτασει μια ψυχοσωματικη διαταραχη? Σε περιπτωσεις εξορκισμου εχουν ακουστει περιγραφες οπου μικρο κοριτσακι για παραδειγμα το κρατανε 4-5 ενηλικα ατομα και τους σπρωχνει και τους πεταει χαμω 3-4 μετρα μακρυα σαν να ειναι πουπουλα. Απο που και ως που τοση δυναμη απο ενα μικρο κοριτσακι.
Από όσο μπορώ να ξέρω (εάν κάνω λάθος ας με διαψεύσει ο Μιχάλης) παιδιά με σύνδρομο Down έχει παρατηρηθεί ότι διαθέτουν πολύ μεγάλη σωματική δύναμη. Μάλιστα κάποια γνωστή μου, που ασχολείτο με την ψυχολογία μου είχε αναφέρει παλιότερα (έχουν περάσει χρόνια, οπότε μπορεί να κάνω λάθος) ότι όταν ήταν στο πανεπιστήμιο, είχε διαβάσει ότι σε κάποια περίπτωση ένα από αυτά τα παιδιά σε μια κατάσταση κρίσης προσπαθώντας να βγει από δωμάτιο νοσοκομείου έσπασε με τα χέρια του μια σιδερένια πόρτα…
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-08-08, 09:52
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Από όσο μπορώ να ξέρω (εάν κάνω λάθος ας με διαψεύσει ο Μιχάλης) παιδιά με σύνδρομο Down έχει παρατηρηθεί ότι διαθέτουν πολύ μεγάλη σωματική δύναμη. Μάλιστα κάποια γνωστή μου, που ασχολείτο με την ψυχολογία μου είχε αναφέρει παλιότερα (έχουν περάσει χρόνια, οπότε μπορεί να κάνω λάθος) ότι όταν ήταν στο πανεπιστήμιο, είχε διαβάσει ότι σε κάποια περίπτωση ένα από αυτά τα παιδιά σε μια κατάσταση κρίσης προσπαθώντας να βγει από δωμάτιο νοσοκομείου έσπασε με τα χέρια του μια σιδερένια πόρτα…
Δεν σε διαψεύδω. Δεν ξέρω ειδικά για το σύνδρομο Down αλλά εκείνο που και με τα ίδια μου τα μάτια έχω δει, είναι η εξαιρετική σωματική δύναμη που επιδεικνύουν άτομα που βρίσκονται σε κατάσταση εξαιρετικού στρες και υστερίας. Μια από τις προσωπικές μου εμπειρίες περιλαμβάνει τον ίδιο μου τον αδερφό, ο οποίος σε ηλικία τεσσάρων ή πέντε ετών τραυματίστηκε και χρειάστηκε ράμματα. Σας πληροφορώ ότι τέσσερις άντρες και ο γιατρός, δεν στάθηκε δυνατό να κρατήσουν το μικρό παιδί πάνω στο χειρουργικό τραπέζι. Θυμόμαστε δε έντονα όλοι τη σκηνή κατά την οποία ο μικρός κυριολεκτικά εκτόξευσε τους άντρες, όπως βλέπουμε σε ταινίες και δεν τις πιστεύουμε.
Κατά τα άλλα, για πολλούς λόγους, θεωρώ σημαντικό (και σε σχέση με αυτό που συζητάμε), της εκδήλωσης φοβερής σωματικής βίας σε μωρά από μπέιμπι σίτερς στα καλά καθούμενα και έχω επίγνωση του τι λέω. Επίσης, θα χρειαστεί, για όποιον ενδιαφέρεται, να σκεφτεί λίγο περισσότερο σχετικά με την ομοιότητα των ειδεχθών δολοφονιών του γνωστού ηθοποιού τον Ιούνιο με το αποτρόπαιο έγκλημα της Σαντορίνης. Όποιος θέλει ας τα ψάξει αλλά θα μου επιτρέψετε να μην πω περισσότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-08-08, 21:49
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Οι προεκτάσεις "εσωτερικής φύσεως" σαφώς και υπάρχουν, εξαιτίας όμως του ότι η εν λόγω μελέτη εστίασε στην όσο πιο δυνατόν επιστημονική προσέγγιση του φαινομένου καλό είναι και η όποια κριτική/ συζήτηση να προχωρήσει προς αυτήν την κατεύθυνση. Βέβαια, ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε, οπότε η συζήτηση μπορεί να εξελιχθεί και διαφορετικά και γιατί όχι κάποια στιγμή να αποτελέσει διαφορετικό thread συζήτησης.

Ως προς τις περιπτώσεις αιωρισμού, κ.λπ. σαφώς και υπάρχουν μαρτυρίες, εξαιτίας του ότι όμως συνήθως προέρχονται από πηγές μη αξιόπιστες για τα επιστημονικά στάνταρς (ο φίλος ενός φίλου, η φίλη της μητέρας μου, κ.λπ.) δεν δύναται να αποτελέσουμε σημαντική μεταβλητή μίας τέτοιας μελέτης, όχι για εμένα προσωπικά τουλάχιστον.

Ως προς τα όσα ανέφερε ο Μιχάλης, αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι η όποια μελέτη δεν είναι "συνεργατική" και τα συμπεράσματα δεν είναι απόψεις της κοινότητας αλλά καθαρά προσωπικής φύσεως (βασισμένα σε όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικές και αξιόπιστες έρευνες, ώστε να έχουν και αντικειμενική χρησιμότητα). Οπότε, ο πληθυντικός καλύτερα να γίνει ενικός για τη συνέχεια της συζήτησης.
Ως προς τις υπόλοιπες ασθένειες που θα μπορούσαν να εξηγήσουν το φαινόμενο, αν δεν σου είναι κόπος θα ήθελα να αναφέρεις συγκεκριμένα ονόματα και χαρακτηριστικά ώστε να μπορέσω να τα μελετήσω και προσωπικά. Ένα άλλο σημείο που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι αυτό της κληρονομικότητας του συνδρόμου του Τουρέτ, κάτι που θα με ενδιέφερε πολύ να αναπτυχθεί παραπάνω.

Τέλος, όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μου post, καμία 100% απάντηση δεν μπορεί να δοθεί πάνω σε ένα φαινόμενο που δεν έχει μελετηθεί διεξοδικά από το σύνολο της ιατρικής επιστημονικής κοινότητας, όπως το φαινόμενο του δαιμονισμού. Από την άλλη, η ύπαρξη συγκεκριμένων ερευνών προς αυτή την κατεύθυνση και η έλλειψη αντίστοιχων σχετικά με άλλες ασθένειες, μπορεί να μας οδηγήσει σε κάποια συμπεράσματα και σε κάποιες άλλες κατευθύνσεις (τις ανέλυσα στο προηγούμενο post).
Καλώς ή κακώς, η επιστημονική μου κατάρτιση δεν είναι πάνω στο χώρο της ιατρικής. Γι' αυτό το λόγο, οποιαδήποτε μελέτη πραγματοποιώ πάνω στο χώρο (όπως και σε άλλους χώρους αντίστοιχους), στηρίζεται πάνω σε όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστες επιστημονικές έρευνες και στα συμπεράσματα αυτών. Τώρα, το πως αξιολογώ τι είναι αξιόπιστο και τι όχι, είναι κάτι που "κέρδισα" στα όσα χρόνια βρίσκομαι μέσα σε ακαδημαϊκό περιβάλλον, είτε κατά τη διάρκεια του πρώτου πτυχίου είτε κατά την μεταπτυχιακή μου έρευνα και εκπαίδευση. Γι' αυτό το λόγο και θεωρώ εξαιρετικής σημασίας το ξεκαθάρισμα του ποια πηγή/ άποψη είναι αποτέλεσμα έρευνας και ποια προσωπική κρίση. Καλώς ή κακώς, τα δεδομένα που προέρχονται από έρευνα δύναται να οδηγήσουν σε κατά πολύ πιο αξιόπιστα και αντικειμενικά συμπεράσματα.
Όπως ανέφερα όμως και παραπάνω, δεν μπορείς να δώσεις 100% απάντηση σε ένα φαινόμενο που δεν έχει ακόμα μελετηθεί διεξοδικά από το σύνολο της επιστημονικής κοινότητας. Μπορείς όμως να συμβάλεις προς τη δημιουργία των κατάλληλων συνθηκών ώστε να γίνει κάτι τέτοιο στο μέλλον.

Και κάτι τελευταίο, μιας και εδώ και περίπου ένα μήνα έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές μία εξαιρετικά λανθασμένη άποψη/ προσέγγιση (κατ' εμέ πάντα) για το τι εστί έρευνα, από ανθρώπους μάλιστα του χώρου της ελληνικής εναλλακτικής έρευνας.
Η έρευνα/ μελέτη ενός φαινομένου δεν έχει σε καμία περίπτωση σχέση με τις προσωπικές γνώσεις που έχει ένας ερευνητής/ μελετητής. Για να γίνει μία όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική έρευνα, ο ερευνητής δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να περιορισθεί σε όσα γνωρίζει. Πρέπει να κάνει πέρα τον εαυτό του και να αναζητήσει πηγές/ έρευνες/ κ.α. ανάμεσα σε δεκάδες πιθανές, να αξιολογήσει, να ψάξει ακόμα και στα reference αυτών, πριν βγάλει το οποιοδήποτε συμπέρασμα.
Αν στηριχθεί στις προσωπικές του γνώσεις τότε κατά ένα μεγάλο ποσοστό δεν θα πραγματοποιήσει έρευνα (έστω και βιβλιογραφική), αλλά μόνο υποκειμενικές κρίσεις πάνω σε κάποιο θέμα. Άρα, οι προσωπικές γνώσεις για εμένα δεν έχουν παρά λιγοστή σχέση με την έρευνα (μόνο καλύτερη κατανόηση μπορούν να προσφέρουν η οποία έρχεται σύντομα όσο προχωράει η έρευνα, άρα δύναται να γλιτώσει μόνο χρόνο στην αρχή για τον ερευνητή). Το θέμα είναι ο ερευνητής να ξέρει να αναζητάει πηγές (που και πως), καθώς και να τις αξιολογεί.

Ελπίζω να μην κούρασα με τα "τι ολίγον θεωρητικά" που ανέπτυξα στο τέλος. Ευελπιστώ σε νέο post με επιπλέον πληροφορίες για τα όσα ενδιαφέροντα ειπώθηκαν και ανέφερα παραπάνω ότι μου κέντρισαν το ενδιαφέρον.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 15-08-08 στις 00:15
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-08, 14:02
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

προφανος δαιμονισμενος λεγεται αυτος που εχει καταληφθει απο δαιμονιο και δεν εχει τον ελεγχο των πραξεων του.θα μπορουσε αραγε να ειναι νοσος της ψυχης και οχι πνευμα?εδω δεν εχει αποδειχτει η υπαρξη των πνευματων καλα καλα!παρολα αυτα και η επιστημη που ασχολειται με την θεραπεια της <<ψυχης>>ειναι ακομη πρωτογονη-κατα τη γνωμη μου τουλαχιστον-.

πως μπορει λοιπον να γινει ερευνα στο θεμα αυτο?παραθετω λοιπον την καθαρα θεωριτικη αποψη μου.υποτιθεται οτι τα δαιμονια ειναι παγκοσμιο φαινομενο και οχι μονο μιας χωρας.επισης ακουγεται οτι απαντουν στον ιερεα κατα τον εξορκισμο και τον βριζουν.τι θα γινοταν λοιπον αν ενας ελληνας ιερεας εξορκιζε εναν κινεζο ασθενη?σε ποια γλωσσα θα απαντουσε το δαιμονιο?γιατι φυσικα αν απαντουσε ο κινεζος στα ελληνικα,εγω θα πιστευα χωρις δευτερη σκεψη.εκτος αν ημουν τοσο ατυχος ωστε ο κινεζος να ηξερε απο πριν την γλωσσα μας.να λοιπον ενας τροπος να βγαλουμε συμπερασματα.

επισης,ο δαιμονισμενος δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ειναι χριστιανος.γιατι ενας χριστιανος που ταλαιπωρειται απο ψυχικη νοσο,θα μπορουσε να συνδιασει τον σταυρο που κρατα ο ιερεας με κατι κακο(αφου γνωριζει την χριστιανικη τελετουργια)και να αντιδρα ασχημα.ενας ασθενης ομως ασχετος με τον χριστιανισμο δεν μπορει να ξερει το νοημα του σταυρου.ισως να αντιδρουσε το ιδιο αν αντι για σταυρο του πλησιαζαν εναν..αναπτηρα.

τελος θα ηθελα να κλεισω με τους εξορκισμους που στεφθηκαν με επιτυχια,δηλαδη ο δαιμονισμενος εγινε καλα.εδω τι συμβαινει?καταφερε ο ιερεας να θεραπευσει μια ψυχολογικη νοσο χωρις φαρμακα,απλως με προσευχες?γιατι αν ετσι δεν αποδεικνυεται ο δαιμονισμος,τουλαχιστον αποδεικνυεται οτι η εκκλησια μπορει να θεραπευσει καποιου ειδους ψυχικα νοσηματα!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-09-08, 17:23
Το avatar του χρήστη Banshee
Banshee Ο χρήστης Banshee δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2008
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Προσωπική γνώμη και κάποια πράγματα που έχω μελετήσει.
Τα δαιμόνια θα απαντήσουν σε όποια γλώσσα πραγματοποιηθεί ο εξορκισμός.
Διότι πνεύματα είναι δν έχουν τέτοιο θέμα.Η πλέον αποτελεσματική θρησκεία σε τέτοια θέματα είναι ο χριστιανισμός.
Τώρα κάποιος άνθρωπος που θα παρουσιάσει τέτοια προβλήματα πρώτα θα πρέπει να επισκεφτεί γιατρούς αν οι γιατροί δεν διακρίνουν πρόβλημα αλλα το πρόβλημα παραμένει καταφεύγει στον εξορκισμό.Διότι μπορεί κάλλιστα κάποιος να έχει ψυχική-πνευματική πάθηση κ να νομίζει διάφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-09-08, 18:04
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Καταρχήν, η χρήση του πληθυντικού αριθμού γίνεται άλλοτε επειδή απευθύνομαι στο σύνολο των αναγνωστών και άλλοτε επειδή έτσι το επιθυμώ και μιας και η επιλογή του συγκεκριμένου αριθμού δεν αντιβαίνει στους κανόνες λειτουργίας, θα τον χρησιμοποιώ όταν και εφόσον το επιθυμώ. Κατά τα άλλα, απαντήσεις επί της ουσίας των λεγομένων μου, όπως και απαντήσεις στα ερωτήματά μου δεν βλέπω, πέραν ίσως από ένα απολογητικό ύφος απάντησης, το οποίο και δεν χρειάζεται δεδομένου ότι δεν μέμφομαι το συγγραφέα του άρθρου αλλά διατυπώνω επιστημονικές επιφυλάξεις για μια τέτοια θεωρία. Εδώ, φαντάζομαι, δεν συζητάμε το κατά πόσο είναι κανείς "ακαδημαϊκός" αλλά διατυπώνουμε την κριτική και ξεδιπλώνουμε τις σκέψεις μας πάνω σε ένα άρθρο που δημοσιεύθηκε, το οποίο σαφώς και αποτυπώνει το συγγραφέα του, καθώς φυσικά και είναι οι δικές του οι σκέψεις και η δική του η έρευνα, η οποία φυσικά και δεν είναι απαραίτητο να αντανακλά τις απόψεις ολόκληρης της διαχειριστικής ομάδας.
Εάν δοθεί έστω και μια απάντηση προς την κατεύθυνση των ερωτημάτων μου, τότε θα ασχοληθώ με το θέμα, διαφορετικά δεν είναι δυνατό να συνεχίσουμε μια τέτοια συζήτηση χωρίς να ξεφύγουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-08, 00:10
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Επιστρέφω μετά από 2 εβδομάδες τεχνικών προβλημάτων που με απέτρεπαν να συνδεθώ στο φόρουμ. Εξαιτίας του ότι ο Μιχάλης δεν μπορεί να συμμετέχει για την ώρα στο χώρο αυτό, συζήτηση δεν μπορεί να γίνει.
Απλά να αναφέρω ότι καλές είναι οι όποιες θεωρίες και οι όποιες συνδέσεις κάνουμε μέσα μας, αλλά όταν μιλάμε επί στοιχείων καλό είναι να παρουσιάζουμε και τα στοιχεία ή έστω αναφορές για το που μπορούν να βρεθούν τέτοιου είδους στοιχεία. Και όταν κάνουμε ή θεωρούμε ότι κάνουμε έρευνα στο χώρο του μεταφυσικού, τότε καλό είναι να ανταποκρινόμαστε και στις απαιτήσεις μία τέτοιας λέξης. Άλλο οι απόψεις, άλλο οι προσωπικές συνδέσεις και άλλο η έρευνα.

Οπότε, επί της ουσίας...

Ο Μιχάλης αναφέρει:
Παράθεση:
Εάν δοθεί έστω και μια απάντηση προς την κατεύθυνση των ερωτημάτων μου, τότε θα ασχοληθώ με το θέμα, διαφορετικά δεν είναι δυνατό να συνεχίσουμε μια τέτοια συζήτηση χωρίς να ξεφύγουμε.
αν και ήδη έχω αναφέρει πως:
Παράθεση:
Ως προς τις υπόλοιπες ασθένειες που θα μπορούσαν να εξηγήσουν το φαινόμενο, αν δεν σου είναι κόπος θα ήθελα να αναφέρεις συγκεκριμένα ονόματα και χαρακτηριστικά ώστε να μπορέσω να τα μελετήσω και προσωπικά. Ένα άλλο σημείο που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι αυτό της κληρονομικότητας του συνδρόμου του Τουρέτ, κάτι που θα με ενδιέφερε πολύ να αναπτυχθεί παραπάνω.
Από το πρώτο post Μιχάλη ανέφερες κάποια πράγματα που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον, αλλά για να πάρουν μέρος σε μία συζήτηση επί στοιχείων πρέπει να στηριχθούν κάπως. Αν έχεις κάποιες διαφωνίες επί της επιστημονικότητας του άρθρου όπως ανέφερες, τότε εξέφρασε τες όσο το δυνατόν πιο επιστημονικά. Νομίζω ότι η εν λόγω οδός παραείναι εμφανής και λογική.
Αυτό ακριβώς σου ζήτησα από την αρχή και η απάντηση μου ήταν λίγο μεγαλύτερη από ότι ίσως θα έπρεπε. Αν θες να εισέλθεις σε συζήτηση επί στοιχείων τότε χρησιμοποίησε στοιχεία, αν δεν θέλεις απλά πες την άποψη σου. Ο παρόν χώρος άλλωστε για συζήτηση είναι, στην οποία όλοι μας μπορούμε να συμμετέχουμε. Η έρευνα είναι κάτι άλλο που απαιτεί κάτι περισσότερο από εμάς...

Καλή συνέχεια,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 27-09-08 στις 00:12
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-08, 23:28
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Φαντάζομαι παλαιότερα και άλλες (αν όχι όλες)μορφές ψυχασθένειας θεωρούνταν διαβολικές επιρροές. Για αυτό και ήταν σαν στιγματισμένοι αυτοί οι άνθρωποι. Σήμερα αλλάζει αυτό με τις θεραπείες των σχιζοφρενών κ.α.

Ας πούμε λοιπόν ότι ο δαιμονισμός είναι μια ψυχασθένεια ένα σύνδρομο Τουρέ κτλ. Ωραία αλλάζει κάτι; Μήπως καταλάβαμε τώρα πως δεν υπάρχει διάβολος; Μα αφού ακόμα δεν ξέρουμε καλά καλά τι είναι ο διάβολος; Αν φαντάζεστε μια μορφή με κέρατα τότε τον υποτιμάτε. Μάλλον πρόκειται για κάτι σαν ενεργειακό πεδίο που αγκαλιάζει το σύμπαν (πως λέμε πεδίο χίγκς). Όπως και οι υπόλοιποι αρχάγγελοι , λένε οι εσωτεριστές, είναι πεδία ενεργειών και υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες με διαφορετικά ονόματα. Μάλιστα είναι αναγκαία όλα αυτά τα πεδία, λένε, για να είμαστε εμείς αυτό που είμαστε και ας μην ξέρουμε τι είμαστε.



Το ότι η επιστήμη προχωρά σε φάρμακα στις ψυχικές νόσους δεν σημαίνει ότι τις θεραπεύει. Απλώς τις κρατά σε καταστολή. Ουσιαστικά δεν ξέρει πως προκαλούνται αυτές οι ασθένειες μπορεί όμως να παρατηρεί σε αυτές σωματικές διεργασίες(κυρίως έκκριση ορμονών) και να τις καταστέλλει όπως με την ντοπαμίνη.

Ότι και να σας λένε, παρότι έχει προχωρήσει απίστευτα η ψυχιατρική, οι ασθενείς είναι πάντα εξαρτημένοι από τα φάρμακα εκτός και αν πάρουν στα χέρια τους την σωτηρία της ψυχής τους και αλλάξουν δραματικά την ζωή τους. Γιατί το πρόβλημα με τους ψυχασθενείς είναι ότι δεν αντιλαμβάνονται το πρόβλημα τους ακριβώς όπως και εμείς που είμαστε αμαρτωλοί δεν κάνουμε τίποτα για αυτό και έτσι μας συμβαίνουν ένα σωρό κακά που τελικά ξεκινούν από εμάς.

Παράλληλα με τον προβληματισμό του no slave ρωτάω και εγώ. Το ότι κάποιοι κάνουν εξορκισμό, τι σημαίνει; Ότι είναι απάτη και τους δίνουν κρυφά ψυχοφάρμακα για όλη τους τη ζωή; Δύσκολο. Όπως δύσκολο να είναι και όλες οι ιστορίες φτιαχτές.

Οι μεν λοιπόν το λένε διάβολο και το διώχνουν έξω από το σώμα με την δύναμη της πίστης, οι δε το λένε τουρέ και το κρύβουν μέσα στο σώμα με τα ψυχοφάρμακα απαγορεύοντας του να εξέλθει στο ορμονικό πεδίο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-09-08, 19:21
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Διαβάζοντας το άρθρο, της παρατηρήσεις του Μιχάλη, αλλά και κάποια άρθρα για το σύνδρομο του Τουρέ (πρώην παίχτης του Ολυμπιακού) βρήκα δύο τρία σημεία που μου προκάλεσαν το ενδιαφέρον.

Ο Μιχάλης έγραψε «…το οποίο, ως μάλλον οφειλόμενο σε επίδραση αυτοσωμικού γονιδίου, θα δημιουργούσε πιθανώς γενιές δαιμονισμένων στην ίδια οικογένεια.»
Φυσικά όταν το διάβασα δεν κατάλαβα τι έλεγε…. Μια και δεν έχω ιδέα το τι είναι το αυτοσωμικό γονίδιο… διαβάζοντας στο net σε απλά Ελληνικά, ή μάλλον απλά Αγγλικά τέλος πάντων, κατάλαβα ότι το σύνδρομο είναι κληρονομικό. Ότι εμφανίζεται σε μικρές ηλικίες, όπως λες και στο άρθρο περίπου στα 7 χρόνια και όσο περνούν τα χρόνια τα συμπτώματα του συνδρόμου, μετριάζονται και πολλές φορές και εξαφανίζονται.

Αν είναι κληρονομικό δεν θα υπήρχαν στρατιές, ή έστω αρκετά μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που το έχουν; Εάν τα περιστατικά των δαιμονισμών είναι τόσα πολλά, γιατί για πολλά μιλάμε, δεν θα ήταν λογικό να υπάρχουν και άλλοι δαιμονισμένοι στην ίδια οικογένεια λόγω της κληρονομικότητας;

Εάν εμφανίζεται σε τόσο μικρή ηλικία και όσο περνούν τα χρόνια μετριάζεται αυτή η κατάσταση γιατί οι ηλικίες των δαιμονισμένων είναι σε μεγαλύτερο εύρος;
Δηλαδή, δεν μπορεί κάποιος ξαφνικά στα 40 να εμφανίσει το σύνδρομο τουρέ ξαφνικά από την στιγμή που εάν είχε το σύνδρομο θα έπρεπε να είχε παρουσιάσει τα συμπτώματα από μικρή ηλικία και μάλιστα στην ηλικία των 40 να είχαν μετριαστεί.
Οπότε λογικά αυτός που αποκαλούν δαιμονισμένο στα 40 ξαφνικά και ενώ ποτέ πριν δεν είχε εκδηλώσει κάποιο σύμπτωμα, δεν μπορεί να έχει σύνδρομο τουρέ, ίσως ένα άλλο σύνδρομο, ίσως πάλι να είναι δαιμονισμένος.

Και πως εξηγείται το γεγονός ότι παρόλο που στο άρθρο σου γράφεις ότι «… 1983, αναφέρουν ότι κανένας από τους ασθενείς που δέχτηκαν εξορκισμό (κατόπιν δικής τους επιθυμίας) δεν ανακουφίστηκαν».. υπάρχουν άνθρωποι που ανακουφίστηκαν μετά τον εξορκισμό ή και έγιναν καλά?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-10-08, 00:57
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Ενδιαφέροντα τα περαιτέρω στοιχεία που αναφέρεις για το αυτοσωμικό γονίδιο Θοδωρή. Θα μελετήσω τις επιπλεόν πληροφορίες με την πρώτη ευκαιρία για να δω πως επηρεάζεται η έρευνα μου.
Ως προς το τελευταίο σημείο που αναφέρεις, στο κείμενο αναφέρω ότι κατέληξαν σε αυτό στο συμπέρασμα οι εν λόγω ερευνητές κατά τη διάρκεια μίας έρευνας που δημοσιεύθηκε το 1983. Στην τότε έρευνα δεν βρήκαν ανάλογα στοιχειοθετημένα περιστατικά όπου "δαιμονισμένοι" ανακουφίστηκαν μετά τον εξορκισμό. Δεν κατάλαβα που βρίσκεται το παράξενο στην πρόταση μου. Αναφέρεις "υπάρχουν άνθρωποι που ανακουφίστηκαν μετά τον εξορκισμό ή και έγιναν καλά?". Δεν διαφωνώ, έχω και εγώ ακούσει για κάποια αντίστοιχα περιστατικά. Το θέμα είναι ότι απλά τα έχω ακούσει από στόμα σε στόμα, δεν έχω όμως βρει κάποια ακαδημαϊκή έρευνα ή έστω επαρκώς στοιχειοθετημένη μελέτη που να κάνει λόγο για τέτοιες περιπτώσεις.
Διαφωνείς ότι άλλο να ακούς κάτι από κάποιον και άλλο να ξέρεις ότι έχει ελεχθεί και χαρακτηρίζεται από αξιοπιστία; Αυτό είναι το ζήτημα στην προκειμένη περίπτωση, αλλά και γενικά στον τρόπο με τον οποίο ενεργώ στις έρευνες μου. Προσπαθώ να μην ασχολούμε με τι άκουσα στη τάδε γειτονιά ή από τα φιλαράκια μου, αλλά να στηρίζομαι σε αξιόπιστα στοιχεία.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.