Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-02-08, 19:10
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Τώρα που το πρόσεξα, γιατί ένα θέμα για τον Ροδοσταυρισμό βρίσκεται στη θεματολογία περί συνωμοσιών και παγκοσμιοποίησης;
Ήταν επιλογή του θεματοθέτη φαντάζομαι, ο οποίος έθεσε το θέμα και από αυτή την πλευρά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grizos
Είναι το πρώτο Τοπκ που κάνω με σκοπό μια συζήτηση που είχα πριν 1μισι χρόνο περίπου με κάποιον κύριο... Εάν είναι σε λάθος section συγχωρέστε με! Αποφεύγω να αναφέρω ιδιότητα μιας και το ζήτημα είναι λεπτό. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος ήταν αρκετά λακωνικός επί του θέματος και αφού μου εκμηστηρεύτηκε ότι διετέλεσε αρκετά χρόνια ως μέλος τον Ροδό-σταυρων κατάφερε να Ξεμπλέξει.. Την λέξη "ξεμπλεκω" μάλιστα την χρησιμοποίησε αρκετές φορές... Δεν θέλω να αναφερθώ με περισσότερες λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους..
Μιας και οι γνώσεις μου περί του θέματος είναι αρκετά περιορισμένες.. Για την ακρίβεια δεν ξέρω καν τι είναι η Ροδό-Σταυροι. Θα ήθελα να ξεκινήσει μια συζήτηση όπου ο καθένας θα παραθέσει τις γνώσεις του αλλά και γιατί όχι τις απόψεις του περί του θέματος!
Ευχαριστώ.
* οι επισημάνσεις (bold) είναι δικές μου.
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 24-02-08 στις 19:11
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-08, 21:58
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Μάλιστα... Δεν είχα διαβάσει όλη την αρχική τοποθέτηση του φίλου. Δική μου η παράλειψη

Πάντως αυτές οι πομπώδεις εκφράσεις όπως "γλύτωσα", "ξέμπλεξα" κλπ ανθρώπων που δεν ανήκουν πλέον σε κάποιο εσωτερικό τάγμα μου θυμίζουν φρεσκοχωρισμένους που λένε τα ίδια για την πρώην τους... Όπως και να έχει, αυτή η εντύπωση πως τα μέλη των ταγμάτων κατά κάποιον τρόπο εγκλωβίζονται σε "στοές" και δεσμεύονται από φοβερούς και τρομερούς όρκους σιωπής, είναι η επικρατούσα.

Σίγουρα σε αυτό το φαινόμενο έχουν βάλει το χεράκι τους και τα ίδια τα μέλη των ταγμάτων που κάποιες φορές συντηρούν ένα υπέρμετρο κλίμα μυστικοπάθειας που κινείται πέραν του όρκου σιωπής (λέγε με αίγλη...), κάτι που για τους "βέβηλους" ευκόλως μεταφράζεται σε κάτι το ανίερο
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-02-08, 22:58
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Φίλε τριθέμιε, σε καλωσορίζω και εγώ στην παρούσα ιστοσελίδα και εύχομαι καλή και εποικοδομητική συνέχεια.

Μιά-δυό μικρές παρατηρήσεις στα γραφόμενά σου:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
...Πάντως αυτές οι πομπώδεις εκφράσεις όπως "γλύτωσα", "ξέμπλεξα" κλπ ανθρώπων που δεν ανήκουν πλέον σε κάποιο εσωτερικό τάγμα μου θυμίζουν φρεσκοχωρισμένους που λένε τα ίδια για την πρώην τους...

Στην συντριπτική τους πλειοψηφία πρόκειται για ανθρώπους που ποτέ δεν πέρασαν το κατώφλι μιάς Στοάς, ή, όντας στον πρώτο βαθμό πρωτοείσακτοι, άλλα περίμεναν ( γνωριμίες, διεύρυνση επαγγ. κύκλου, γνώσεις "μαύρης μαγείας" για πλουτισμό ή ερωτικές επιτυχίες κλπ., κλπ., ) και άλλα βρήκαν.

Όπως και να έχει, αυτή η εντύπωση πως τα μέλη των ταγμάτων κατά κάποιον τρόπο εγκλωβίζονται σε "στοές" και δεσμεύονται από φοβερούς και τρομερούς όρκους σιωπής, είναι η επικρατούσα.

Για τους άσχετους με το τι διενεργείται πραγματικά σε μιά π.χ. Στοά μιά και πέρασαν αλλά δεν είδαν, ( και που δυστυχώς είναι πάμπολλοι ), αυτό που μετρά είναι το :
" Είμαι ( π.χ. ) Τέκτων, αλλά μη ρωτάς πολλά, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ..." ( Περιβάλλονται με αυτόν τον τρόπο - ή νομίζουν ότι έτσι γίνεται - την "αίγλη" του μυστηρίου, καλύπτοντες τις ατέλειές τους και τα ψυχολογικά κενά τους ).
Από αυτά τα ψυχικά ασταθή άτομα πηγάζει καιη εντύπωση που περιγράφεις.


Σίγουρα σε αυτό το φαινόμενο έχουν βάλει το χεράκι τους και τα ίδια τα μέλη των ταγμάτων που κάποιες φορές συντηρούν ένα υπέρμετρο κλίμα μυστικοπάθειας που κινείται πέραν του όρκου σιωπής (λέγε με αίγλη...), κάτι που για τους "βέβηλους" ευκόλως μεταφράζεται σε κάτι το ανίερο

Ακριβώς αυτό λέω πιό πάνω.
Λογικό δε, να γεννώνται τέτοιες εντυπώσεις όπως η τελευταία που αναφέρεις.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-02-08, 05:00
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος

" Είμαι ( π.χ. ) Τέκτων, αλλά μη ρωτάς πολλά, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ..." ( Περιβάλλονται με αυτόν τον τρόπο - ή νομίζουν ότι έτσι γίνεται - την "αίγλη" του μυστηρίου, καλύπτοντες τις ατέλειές τους και τα ψυχολογικά κενά τους ).
*...και ως γνωστόν φθάνεις να ακούς και το άλλο, το καταπληκτικό..:

-Α, εσύ δεν είσαι Τέκτων, διότι και πολλά μου λες και προσπαθείς να με κάνεις να καταλάβω...

O tempora, o mores!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-02-08, 09:58
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Θα συμφωνίσω με τον φίλο Trithemius ποιός ο λόγος του παρόντος τόπικ να
είναι Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική και όχι στην
κατηγορία Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός...

Ένα άλλο που θέλω να επισημάνω είναι η λέξη "βέβηλους" η οποία κατα την
αποψή μου είναι τελείος αδόκιμη...
Η λέξη που γνωρίζω είναι "αμύητους" και όχι "βέβηλους"....
(Σε ότι έχει σχέση με τα μυητικα τάγματα/εταιρείες)

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-02-08, 13:35
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Ένα άλλο που θέλω να επισημάνω είναι η λέξη "βέβηλους" η οποία κατα την
αποψή μου είναι τελείος αδόκιμη...
Η λέξη που γνωρίζω είναι "αμύητους" και όχι "βέβηλους"....
(Σε ότι έχει σχέση με τα μυητικα τάγματα/εταιρείες)
Φίλε AVATARGR,

Η λέξη "βέβηλος" δεν είναι αδόκιμη. Μέχρι σχετικά πρόσφατα εχρησιμοποιείτο στα περισσότερα μυητικά τάγματα.
Η φόρτιση της, για συγκεκριμένους λόγους που δεν είναι του παρόντος να εξετάσουμε, είναι στην εποχή μας αρνητική .
Ο βέβηλος κόσμος κατά τον μεγάλο Γάλλο κοινωνιολόγο του 19ου αιώνα Εmile Durkheim, είναι αυτός που βιώνουμε στην καθημερινότητα μας, ο εμπειρικός κόσμος που αντιλαμβανόμαστε με τις πέντε αισθήσεις.
Βέβηλος εκαλείτο στα μυητικά τάγματα (γιατί εδώ και χρόνια, για προφανείς λόγους, στα περισσότερα δεν χρησιμοποιείται η έκφραση) αυτός που μετέφερε τον "βέβηλο κόσμο" στον υπεραισθητό, κατ' επέκταση λοιπόν ο αμύητος σε αυτόν.
Η λέξη βέβηλος σου θυμίζω πως χρησιμοποιήθηκε και στα αρχαία μυστήρια (Εκάς οι βέβηλοι) και αναφερόταν στους αμύητους χωρίς να έχει την σημερινή αρνητική φόρτιση.

Εκτός όλων αυτών η λέξη βέβηλος, στα μυητικά τάγματα που έλκουν την καταγωγή τους από την δυτική εσωτερική παράδοση, χρησιμοποιήθηκε ως η καλύτερη δυνατή μετάφραση του profane το οποίο προέρχεται από το λατινικό profanum (pro = εκτός και fanum = ναός), αυτός δηλαδή που πρέπει να μείνει εκτός του ναού.
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 25-02-08 στις 13:44
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-02-08, 14:10
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε alet σωστα αναφέρεις περι της λέξης "βέβηλους" αλλά η αναφορά σου
είναι για την βεβήλωση των ΝΑΩΝ-ΣΤΟΩΝ αλλά εγώ αναφέρωμαι (και λάθος
που δεν το διευκρίνισα) στην αναφορά της λεξης γενικά για ΑΜΥΗΤΟΥΣ ή
ακόμα και για την κοινωνία γενικότερα (βέβηλη).
Το εαν κάποιοι αξακολουθούν να το χρησιμοποιουν για την κοινωνία γενικότερα (βέβηλη) η αποψή μου είναι πως λάθος γίνεται ο χαρακτηρισμός αυτός.

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 25-02-08 στις 14:15
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-02-08, 16:15
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Η χρήση του όρου "βέβηλος" έγινε ακριβώς με το σκεπτικό που παρουσίασε ο φίλος alet, γι' αυτό και στην προηγούμενη τοποθέτησή μου έβαλα εισαγωγικά στη λέξη αυτή...

Η διάκριση των μυημένων από τους αμύητους ορίστηκε στην αρχαία Ελλάδα (Ελευσίνια μυστήρια) με τον όρο "βέβηλοι". Σήμερα βέβαια φτάσαμε να έχουμε αλλοιώσει τη σημασία της λέξης και να την ταυτίζουμε κυρίως με την υλική καταστροφή ιερών χώρων και αντικειμένων.

Σε όλα τα μυητικά τάγματα, από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, η φράση "εκάς εκάς εστέ βέβηλοι!" έχει δείξει τη διαχρονικότητά της και την αναγκαιότητά της
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-02-08, 19:51
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Trithemius δεν διαφωνώ με το σκεπτικό...
Αλλά το "ΒΕΒΗΛΟΣ" είναι για να μην εισαχθούν η μάθουν κάτι οι ΑΜΥΗΤΟΙ απο
τα ΔΡΟΜΕΝΑ....
Εξ' άλλου και "βέβηλος" είναι ο ανόσιος εκ του "βαίνω" μπαίνει κάπου χωρίς
άδεια...
Αλλά "βέβηλη" δεν είναι η κοινωνία που ζούμε...

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 25-02-08 στις 19:59
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-02-08, 21:59
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
το "ΒΕΒΗΛΟΣ" είναι για να μην εισαχθούν η μάθουν κάτι οι ΑΜΥΗΤΟΙ απο
τα ΔΡΟΜΕΝΑ....
Εξ' άλλου και "βέβηλος" είναι ο ανόσιος εκ του "βαίνω" μπαίνει κάπου χωρίς
άδεια...
Αλλά "βέβηλη" δεν είναι η κοινωνία που ζούμε...
Αν το προσεγγίσουμε με την ορολογία των ταγμάτων, όσοι εκ της κοινωνίας δεν ανήκουν στα τάγματα, ναι είναι βέβηλοι. Αν το προσεγγίσουμε με την αλλοιωμένη ερμηνεία, τότε όχι δεν είναι βέβηλοι.

Το να μην μάθουν κάτι οι αμύητοι δεν υπονοεί πως αυτό το "κάτι" είναι αισχρό ή πως οι μυημένοι ντρέπονται για αυτό. Δηλώνει απλώς ότι οι "απ' έξω" δεν έχουν περάσει από τη διαδικασία της μύησης. Για να το μεταφέρουμε στην καθημερινότητά μας, αν εγώ είμαι δικηγόρος και ανήκω στον δικηγορικό σύλλογο Αθηνών (δηλ. είμαι "μυημένος" σε αυτόν τον σύλλογο), τότε εσύ που είσαι πχ μηχανικός, με την αρχική-ορθή έννοια του όρου, είσαι "βέβηλος"

Ο όρος "βέβηλος" δεν σχετίζεται με το ανόσιο. Αυτή η ερμηνεία είναι μεταγενέστερη και παρερμηνεία της αρχικής. Ένα πολύ συναφές παράδειγμα είναι και τα επίθετα "βάρβαρος", "αιρετικός", "βλάσφημος", "θεός" (κι όμως δεν είναι ουσιαστικό αλλά επίθετο ) κλπ.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 25-02-08 στις 22:03
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.