Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-06-08, 18:12
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή



Κάτω από αυτή την πυραμίδα είναι θαμμένος ο Russell. Διακρίνεται στο επάνω μέρος, κάτω από την – ξεχωριστή βέβαια – τριγωνική κορυφή ( τι σας θυμίζει, ο πλάγιος σταυρός μέσα σε στέμμα, σύμβολο που χρησιμοποιείται πιθανότατα στη μασονία, όπως φαίνεται από την παρακάτω φωτογραφία στοάς:

__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-06-08, 18:13
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή





Πέρα από το σύμβολο αυτό, ο ιδρυτής της Watch Tower φαίνεται ότι ήταν γνώστης του τεκτονισμού και από τις διάφορες ομιλίες του. Αλλά ας μη μακρηγορήσω, όποιος θέλει περαιτέρω πληροφορίες μπορεί να βρει πλούσιο υλικό (αξιόπιστο ή όχι, δεν μπορώ να το κρίνω) στο διαδίκτυο (μπορείτε να ψάξετε π.χ. για το e-book «The Watchtower and the Masons» του Fritz Springmeier, που παρέχει πολλά στοιχεία).
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-06-08, 18:15
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή



Μιας και περί συμβόλων ο λόγος, στο εξώφυλλο ενός επτάτομου έργου του με τίτλο «Studies in the Scriptures», ο Russell τοποθέτησε το φτερωτό ηλιακό δίσκο, σύμβολο που έχει τις ρίζες του στην αρχαία Αίγυπτο. Νομίζω ότι έχει να κάνει με τη λατρεία του ήλιου, του θεού Ρα ή του Ώρου, δε γνωρίζω (βοήθεια όποιος ξέρει). Το ερώτημα είναι: γιατί; Θεωρώ ότι σΆ ένα έργο μελετών επάνω στην Αγία Γραφή δεν ταιριάζει και τόσο το συγκεκριμένο σύμβολο στο εξώφυλλο, αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Σημείωση: Δεν πρόκειται για φτερά αγγέλων, χερουβείμ ή κάτι τέτοιο για όποιον θέλει να είναι καλοπροαίρετος – εξάλλου στο σύμβολο υπάρχουν συνήθως δύο φίδια δεξιά κι αριστερά από το δίσκο:



Το σύμβολο αυτό επίσης χρησιμοποιείται στον τεκτονισμό και πιο συγκεκριμένα από τέκτονες 33ου βαθμού. Το νόημά του το γνωρίζουν οι ίδιοι – προφανώς και ο Russell, για να το χρησιμοποιεί στο εξώφυλλο των έργων του.

Την ηγεσία ανέλαβε μετά το θάνατο του Russell ο John Rutherford, ο οποίος είτε δεν είχε σχέση με τον τεκτονισμό είτε το έκρυβε επιμελώς. Αλλά και οι επόμενοι πρόεδροι κινήθηκαν στην ίδια γραμμή (ή δεν ήταν μασόνοι). Όπως και να έχει, η Watch Tower κατηγορείται συχνά ότι προωθεί μια νεο-εποχίτικη θέαση του κόσμου και ότι συνδέεται με τον τεκτονισμό, στοχεύοντας στη δημιουργία μιας και μοναδικής παγκόσμιας θρησκείας.


ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ ότι με τα προηγούμενα posts δεν κατηγορώ τον τεκτονισμό, απλά αναφέρω κάποια στοιχεία που ίσως ισχύουν και ίσως όχι (για να μιλήσει εξάλλου κανείς με βεβαιότητα θα πρέπει να γνώριζε τον ίδιο προσωπικά, κάτι αδύνατον), χωρίς να λέω ότι είναι κατΆ ανάγκη σημαντικά για την εξέλιξη της έρευνας και της συζήτησης.
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-06-08, 18:16
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Από το e-book «Be wise as serpents» του F. Springmeier τα κάτωθι απίστευτα:

“Under the section "Tested As To Worthiness of Survival" in the WT's United In Worship, (WTB&TS, 1983) p. 106 it says that the test is to have a "mark" that separates a person from "pretending Christians." In the WT book Survival Into a New Earth the JWs are given instructions how to survive into the coming New System. Under the chapter "Identified For Destruction Or Survival" under the Subsection "Do You Have The Mark", the JWs are instructed, "It would be a serious mistake to conclude that if a person tries to lead a 'good' life and if he shuns religions that are doing things clearly condemned in God's Word, nothing more is required of him.
All who hope to survive into the "new earth" must also be unmistakably identified as worshippers of Jehovah...What was the key to survival? It was te mark placed on one's forehead by the man with the secretary's inkhorn. . .All who want to be marked as having God's approval must accept the instruction that Jehovah is providing through that 'slave' class and become true God's approval must accept the instruction that Jehovah is providing through that 'slave' class and become true worshippers... No one will put a literal mark on their forehead."

Αυτά γράφουν οι Μάρτυρες. Με την εξής εικόνα:



Μεταφράζω και συμπυκνώνω:

1) Στο βιβλίο «United in Worship» («Ενωμένοι στη Λατρεία»), 1983, των εκδόσεων Watch Tower γράφουν ότι θα χρειάζεται ένα σημάδι για να ξεχωρίζει τους ανθρώπους από τους «προσποιητές Χριστιανούς».
2) Στο βιβλίο «Survival Into a New Earth» («Επιβίωση σε μια Νέα Γη») των ίδιων εκδόσεων γράφουν ότι δεν αρκούν τα καλά έργα και η αποφυγή των «λανθασμένων» θρησκειών για να σωθούν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά. Χρειάζεται και ένα σημάδι στο μέτωπο, που θα δηλώνει ότι πιστεύουν στον Ιεχωβά!

Τα σχόλια, οι σκέψεις και οι συνδέσεις δικές σας.
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-06-08, 18:21
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή



Κοιτάξτε αυτή τη ζωγραφιά και περιεργαστείτε τη για λίγο.
Βλέπετε τίποτα περίεργο;

Όχι;

Με την πρώτη ματιά, ούτε κι εγώ.

Ας βοηθήσω λίγο, με μια απλή ερώτηση. Το χέρι στο λαιμό του υποτιθέμενου Ιησού / Χριστού / Μεσσία:

α) είναι του ανθρώπου που στέκεται δίπλα του (μάλλον υποτίθεται πως είναι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής)
β) βγαίνει μέσα από το νερό

Ασήμαντη λεπτομέρεια;

Δε νομίζω. Ο "καλλιτέχνης" δεν είναι χαζός, παρακαλώ να μην υποτιμούμε τις ικανότητές του. Με άλλα λόγια, δεν πιστεύω πως είναι ανίκανος να υπολογίσει σωστά τις διαστάσεις του ανθρωπίνου σώματος. Προφανώς δε θα ζωγράφιζε "κατά λάθος" ένα χέρι, του οποίου το μήκος από τον ώμο ως τον αγκώνα θα ήταν μεγαλύτερο στο ένα χέρι απ' ό,τι στο άλλο.


Η εικόνα είναι σκαναρισμένη από το βιβλίο "ΤΙ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ;", εκδόσεις "Χριστιανοί Μάρτυρες του Ιεχωβά Ελλάδας", παράρτημα της Watch Tower Bible and Tract Society φυσικά. Α, ναι, σελίδα 38.
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-06-08, 18:22
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή



ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ

Στη σελίδα 198 υπάρχει απόσπασμα από την ίδια ζωγραφιά - δίχως την "ασήμαντη" λεπτομέρεια. Έχουν αποκόψει από την εικόνα μόνο τη μορφή του Ιησού, και το ένα χέρι του Ιωάννη (προφανώς το περίεργο άλλο χέρι θα ήταν αρκετά πιο εμφανές σε αυτή τη μικρογραφία, δίχως να φαίνεται δηλαδή η μορφή του άλλου ανθρώπου...)
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-06-08, 18:23
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή



Αυτό που μου έκανε εντύπωση σε αυτή την εικόνα είναι το κεφάλι του ελέφαντα. Το μισό κεφάλι είναι "φυσιολογικό" θα λέγαμε (το δεξιό κομμάτι εννοώ). Το άλλο μισό είναι... παραμορφωμένο να το πω... εξωγήινο να το πω... Πάντως ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ. Το γιατί δεν το γνωρίζω.

Υ.Γ.: Δε θέλω να είμαι ούτε φαντασιόπληκτος ούτε συνωμοσιολόγος, κι αυτό το έχω τονίσει εξαρχής. Αλλά πείτε μου βρε παιδιά, πώς γίνεται σε κάθε εικόνα σχεδόν που βλέπω να υπάρχει κάτι το "περίεργο"... δεν ξέρω. Εσάς δε σας κάνει εντύπωση εδώ π.χ. το κεφάλι του ελέφαντα; Φυσικά το μεγάλο ερώτημα είναι το ίδιο: γιατί;
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-06-08, 18:24
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή



Με προσεκτική παρατήρηση, σε αυτό το ζωγραφισμένο εξώφυλλο της "Σκοπιάς" βρίσκεται η πρώτη εικόνα που δημοσίευσα με το κεφάλι του τράγου. Και ο τίτλος του περιοδικού γράφει (με τη σάρωση δε βγήκε καλά, ζητώ συγνώμη):

"AN OBSERVANCE THAT AFFECTS YOU", δηλαδή... "Μια επιτήρηση που σε επηρεάζει" - συνδέστε παρακαλώ αυτή τη φράση με την περίεργη πρώτη "ανακάλυψή" μου. Τα συμπεράσματα όλα δικά σας.

__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-06-08, 18:27
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

sorry αν "κοβω" λίγο το θέμα...έχω μια απορία όμως άλυτη εδώ και χρόνια...

οι εικόνες απο βιβλία των Ιεχωβάδων πάντα μου έβγαζαν κάτι το περίεργο μιλάω για αυτές που είναι π.χ. όλη η οικογένεια μαζί γελάνε είναι χαρούμενοι....
αισθανόμουν κάτι μεταξύ τρόμου και χαράς...όταν της έβλεπα αλλά δεν ξέρω το γιατί...

αν υπάρχει κάποια απάντηση...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-06-08, 18:39
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
sorry αν "κοβω" λίγο το θέμα...έχω μια απορία όμως άλυτη εδώ και χρόνια...

οι εικόνες απο βιβλία των Ιεχωβάδων πάντα μου έβγαζαν κάτι το περίεργο μιλάω για αυτές που είναι π.χ. όλη η οικογένεια μαζί γελάνε είναι χαρούμενοι....
αισθανόμουν κάτι μεταξύ τρόμου και χαράς...όταν της έβλεπα αλλά δεν ξέρω το γιατί...

αν υπάρχει κάποια απάντηση...

Αγαπητή Elpiniki...

Αυτά που έχω δημοσιεύσει είναι απλά ένα δείγμα... Υπάρχουν εικόνες που βρίθουν από περίεργες φατσούλες (όχι τόσο ... αγγελικές....). Ενδεχομένως να δημιουργούν όντως κάποια συναισθήματα φόβου. Το γιατί παραμένει μυστήριο..
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.