Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-08-07, 18:21
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Στο θέμα των υποτιθέμενων παγκόσμιας κλίμακας αεροψεκασμών(τίποτα δεν έχει στην ουσία αποδειχθεί) τα πράγματα στη σωστή τους θέση τα βάζει το έγγραφο γεγονότων της υπηρεσίας προστασίας περιβάλλοντος των ΗΠΑ.

Τα λεγόμενα μεγάλης διάρκειας contrail(=oυρά συμπήκνωσης)[chemtrails κατά την ορολογία συνομωσιολόγων-κινδυνολόγων] και μικρής διάρκειας ή διακεκκομένα contrails δεν είναι ουσιαστικά τίποτα άλλο από ένα φυσιολογικό φαινόμενο της αεροπορίας που παρατηρήθηκε σχεδόν από την απαρχή των πτήσεων στις αρχές του 20ου αιώνα:
τεχνητά νέφη, θύσανος, που προκαλούνται κυρίως από υπερκορεσμένους παγοκρυστάλλους υδρατμών(=νερού) που βγαίνουν από τις εξατμίσεις των κινητήρων των αεροσκαφών(τζέτ και ελικοφόρων) και σχηματίζουν νέφη σε μεγάλα ύψη το σχήμα και η διάρκεια των οποίων εξαρτάται από τις εκάστοτε τοπικές καιρικές συνθήκες σε εκείνο το επίπεδο της ανώτερης ατμόσφαιρας: Με κυριότερο παράγοντα το ποσοστό της υγρασίας.

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να ανεβάσω εδώ το έντυπο γεγονότων καθώς και τα σχετικά ντοκουμέντα που αποδεικνύουν τα ανωτέρω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 23-08-07 στις 18:26
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-08-07, 18:26
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να ανεβάσω εδώ το έντυπο γεγονότων καθώς και τα σχετικά ντοκουμέντα που αποδεικνύουν τα ανωτέρω.
Το θέλουμε!
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-08-07, 18:34
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Μπορώ να δώσω υπερσύνδεσμο καλύτερα γιατί είναι τεράστιο..

H επιστήμη των contrails: έντυπο γεγονότων EPA
http://andromedios.blogspot.com/2007...rails-epa.html


Βετεράνοι ιπτάμενοι Β'ΠΠ και contrails
http://andromedios.blogspot.com/2007/02/contrails.html


Στη φώτο: επίμονα(μεγάλης διάρκειας) contrails πίσω από τις ουρές ελικοφόρων βομβαρδιστικών Β-17 πάνω από την Ευρώπη. (B'Παγκόσμιος Πόλεμος)


Η Θεωρία των ψεκασμών: επικίνδυνα chemtrails ή φυσιολογικά contrails;
http://andromedios.blogspot.com/2007...contrails.html


Kαλή μελέτη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 23-08-07 στις 18:40
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-09-07, 02:14
Το avatar του χρήστη InfinitySurfer
InfinitySurfer Ο χρήστης InfinitySurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

...ενα απο τα καλυτερα sites που εχω δει για τα "Chemtrails"...
πολλες πληροφοριες...οποιος εχει ορεξη για να εμβαθυνει στο θεμα...:

http://imageevent.com/firesat/strang...1&w=4&x=0&p=14

...χρειαζεται πολλυς χρονος για να μελετησης ολο αυτο το υλικο...
__________________
--- "Warrior NOW!!!" ---
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-06-08, 00:01
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το τι μας ψεκαζουν, μπορει να ειναι υδατοδιαλυτες ή η νεα πανδημια! Το μονο σιγουρο ειναι οτι συμβαινει κατι πισω απο την πλατη μας.

Σε αλλο φορουμ, ενα παιδι εγραψε οτι ειδε chemtrails ενα ασυνιθιστα ζεστο πρωινο του μαρτη. Επισης, ηταν πολυ νωρις και ελαχιστος κοσμος ηταν ορθιος για να τα δει.


Συμπερασματα δικα σας...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-09-08, 21:08
Το avatar του χρήστη Ματ11
Ματ11 Ο χρήστης Ματ11 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Τι ειχαν καιρο να δουν τα ματακια μου...αεροψεκασμους!!!!!!
Προχθες ομως μπορουσες να παιξεις τριλιζα!!!! οποιος βεβαια δεν ειχε δουλεια να κανει χαχα!!
Αυτο που παρατειρησα ειναι οτι καθε φορα που γυνονται οι ψεκασμοι (τις τελευταιες 8 με 9 φορες) μετα απο μια με δυο μερες εχουμε συννεφια ή και βροχη οπως και σημερα. Αυτο βεβαια μπορει και να ετυχε.
Οσον αφορα οτι γινοντουσαν τα συννεφα επειδη ειχαν κρυσταλλους ή οτιδηποτε αλλο στην ατμοσφαιρα, ειχα τραβηξει μια φωτο απο το κινητο μου που δειχνει ενα τετοιο αεροπλανο και ποιο περα ενα εμπορικο. Στο εμπορικο ο καπνος ή οπως αλλιως το λενε χανοταν μετα απο λιγο αλλα στο αλλο αεροπλανο γινοταν συννεφο. Κριμας γιατι μου κλεψαν το κινητο αλλιως θα την ανεβαζα την φωτογραφια μολις μαθαινα πως γινεται
__________________
mat11 ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ


http://anemothyella.forumup.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-09-08, 22:15
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Λόγω της εργασίας μου πάντα είμαι σε ψηλά σημεία και παρατηρώ τον ουρανό..

επανηλειμένως έχω δεί αυτά τα τεχνητά νέφη που παράγουν τα αεροπλάνα..
διάβασα τι αναφέρουν τα link που έδωσαν οι προηγούμενοι φίλοι συνομιλητές και κατέληξα στο οτι αν ήταν λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας θα έπρεπε ΟΛΑ να έχουν τα ίδια ίχνη..

μετά, χμ, γιατί να έχουν γίνει ερωτήσεις στην βουλή?
δεν νομίζω να είναι συνομωσιολόγοι και οι εν λόγω βουλευτές, όπως και οι επιστήμονες που αντιτίθενται στούς ψεκασμούς..

ακόμη διαπίστωσα πώς στην αναφορά της Αμερικανικής (προφανώς)
υπηρεσίας λέει πως θα βελτιωθούν τα πράγματα μετά απο κάποια χρόνια αφού θα βελτιωθούν οι κινητήρες τών αεροσκαφών..

Απορία 1!!!
τόση τρομερή τεχνολογία έχουν αναπτύξει οι πέρα του ατλαντικού και δεν μπορούσαν να λύσουν αυτό το απλό?

Απορία 2!!!
για να πετούν στον εναέριο χώρο μας είναι ασφαλώς εις γνώσην των αρμόδιων υπηρεσιών μας αφου πάντα υπάρχει σχέδιο πτήσης και οι όποιοι κανονισμοί...


Ομως,,,
Αφού το γράφει το έντυπο γεγονότων EPA μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-09-08, 02:51
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Πριν 5-6 μήνες κάθε βράδυ πριν πέσω για ύπνο άκουγα ένα αεροπλάνο (μάλλον ελικοφόρο) να "αγκομαχάει" στο δρομολόγιό του. Μιλάμε το άκουγα σχεδόν κάθε μέρα (όταν ήμουν σπίτι μου, νότια προάστια)! Κράτησε πάνω από μήνα και η ώρα εκκίνησης ήταν από τις 23:30 - 01:30. Σε σχετικά χαμηλό ύψος και με χαμηλή ταχύτητα.

Όσο αφορά τους ψεκασμούς, υπάρχει "εμπειρία" στον ελληνικό χώρο από τους βομβαρδισμούς των νεφών πάνω από τον Μόρνο με συγκεκριμένα χημικά για να φέρει το σύννεφο βροχή, στα τέλη της δεκαετίας του 80.
Επίσης ο ΕΛΓΑ στη Θεσσαλονίκη βομβαρδίζει συχνά τα επικίνδυνα σύννεφα που πιθανόν θα ξεσπάσουν με δυνατή καταιγίδα ή χαλάζι, με ειδικά χημικά.

Προσωπικά, δεν ξέρω τι να πιστέψω. Ακούγονται πολλά, είμαι σκεπτικός και επιφυλακτικός αλλά και παρατηριτικός τα 2 τελευταία χρόνια.
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-10-08, 17:20
Το avatar του χρήστη Ματ11
Ματ11 Ο χρήστης Ματ11 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Πριν απο λιγο εγιναν παλι αεροψεκασμοι πανω απο το Ηρακλειο, δεν ειδα το αεροπλανο αλλα τα συννεφα που αφησε φαινοταν καθαρα τι ηταν. Δεν ειναι μονο αυτο το περιεργο που εχει καταντηση συνηθισμενο φαινομενο. Καθως κοιτουσα τον ουρανο παρατειρω οτι το συννεφο αντι να μεγαλωνη μονο φαινοταν οτι αρχισε να πεφτει και κατω στη γη . Τι να πω μπορει να ειναι και οφθαλμαπατη, παντως το τραβηξα φωτο αλλα δεν νομιζω οτι ξεκαθαριζονται πολλα πραγματα.
__________________
mat11 ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ


http://anemothyella.forumup.gr
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-10-08, 22:33
Το avatar του χρήστη Daughter of God
Daughter of God Ο χρήστης Daughter of God δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: Amaliada, N. Hleias.
Μηνύματα: 57
Exclamation Λοιπον..

Το θεμα των chemtrails με εχει απασχολησει ιδιαιτερα, και τον τελευταιο 1.5 χρονο, παρακολουθω την συχνοτητα τους.
Συνηθως κατακλυζουν τον ουρανο στην αλλαγη της εποχης. Πχ τον Μαιο και αρχες Ιουνιου, το φαινομενο ηταν καθημερινο, και σε μεγαλη συχνοτητα. Πειτε μου παρατηρησατε εσεις μεσα στο καλοκαιρι πολλες φορες chemtrails? Oχι εκτος απο ελαχιστες φορες.

Τωρα βλεπουμε παλι να εμφανιζονται σε πιο μεγαλη συχνοτητα. Λογω αλλαγη εποχης.

Αυτα απο δικη μου, παρατηρηση....

Τωρα...
Προσφατα ειχα μια συζητηση με τον μικρο μου αδερφο και μου ελεγε πως απο τοτε που θυμαται τον εαυτο του, θυμαται τα αεροπλανα να αφηνουν αυτην την ασπρη γραμμη πισω τους (εχει γεννηθει το 1991). Εγω επεμενα οτι μικρη δεν εβλεπα αυτο το φαινομενο, (μεγαλωσα στα 80ς) και οτι ηρθε πολυ αργοτερα οταν σχεδον πηγαινα γυμνασιο. Και ειχα πεσει μεσα...

Πριν λιγο καιρο ειδα ενα ντοκυμαντερ του Will Tomson, ο οποιος ειναι απο τους λιγους στην Αμερικη που ασχολειται καθαρα με το θεμα των chemtrails. Και στο ντοκυμαντερ του, μας παραθετει τα παρακατω στοιχεια:

Τα chemtrails εμφανιστηκαν (με την συχνοτητα που τα βλεπουμε σημερα) το 1998. Συμφωνα με ψηφισμα της Αμερικανικης κυβερνησης, το 1992 ειχαν γινει καποιες προτασεις για τον ψεκασμο της ατμοσφαιρας, λογω της επερχομενης αλλαγης κλιματος και της αυξησης της θερμοκρασιας. Καποιοι ηθελαν να το θεσουν σε εφαρμογη απο το 1992, αλλα τελικα η αδεια δωθηκε το 1998, στην Αμερικανικη Αεροπορια (οχι δεν ειναι στην πλειοψηφια επιβατηγα αεροπλανα, αλλα πολεμικα αυτα που κανουν τους εναεριους ψεκασμους).

Το θεμα ηταν, οτι για να εμποδισουν την θερμοτητα του ηλιου και τις βλαβερες (!?) ακτινες του, επρεπε να δημιουργησουν ενα πλεγμα απο ψεκασμους αλουμινιου, ωστε να εμποδισουν τις ακτινες να φτασουν στην γη. Για αυτο παρατηρουντε παντοτε συννεφιες μετα τις ρηψεις, και εχει αυξηθει δραματικα το φαινομενο του θερμοκηπιου.

Τωρα το θεμα μας ειναι, οτι ενω στην αρχη ξεκινησε σαν μια ενεργεια για να προστατεψει τον πλανητη, συνεχως τον καταστρεφει, ( με πολυ γοργους ρυθμους απο οτι θα αυτοκαταστρεφοταν), και οι διαφορες κυβερνησεις δεν απαγορευουν τις επικυνδινες αυτες ρηψεις για τους δικους του λογους(εδω χωρανε αμετρητα σεναρια! Διαλεχτε και παρτε!).
Στο εν λογο ντοκυμαντερ, επισημαινοντε τα υψιλα επιπεδα θνησιμοτητας και ασθενειων που παρατηρηθηκαν απο το 1998 και μετα. Το αλουμινιο διασκορπισμενο σε πολυ μικρα σωματιδια, μεσα απο τα καυσιμα των αεροπλανων εχει την ιδιοτητα να αντανακλα τις ακτινες του ηλιου (σαν καθρεφτης) και να γυριζει ενα ποσοστο τους πισω....

Η γραμμη νεφους, με το αλουμινιο αργει να διαλυθει, χρειαζεται αρκετα λεπτα εως 1 ωρα. Μεγαλες ποσοτητες πεφτουν στην γη και μολυνουν την φυση και το νερο.

Αρα, αφου ειναι ενεργεια ψηφισμενη μεσα απο την Αμερικανικη κυβερνηση, τι να σου κανει και ο πρωθυπουργακος της Ελλαδας και τις καθε Ελλαδας που ειναι πιονι της Αμερικης?
__________________
You have to see to believe, or you have to believe to see?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.