Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-02-08, 00:01
Το avatar του χρήστη Spiral Architect
Spiral Architect Ο χρήστης Spiral Architect δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Περιοχή: Χίος-Νησί Των Ανέμων
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
(Α) Βρε καρτνάσι, τι να πω μπορεί να μην μιλάω σωστά άλλα μάλλον το χιλιάδες είναι εμφανέστατη υπερβολή και ίσως εννοούνταν να βάλεις και κανένα συνθετικό μπροστά από την Ελλαδα ή από πίσω για να βρεις αρκετά αποτελέσματα, όπως όταν γράφοντας Τουρκία σκέτο δεν θα βρεις πολλά ιμπεριαλιστικά...
Μήπως θα έπρεπε να ψάξω για "Ιμπεριαλιστικό χάρτη Νέας Ελλάδας" για να βρώ τα σωστά αποτελέσματα? Απ την άλλη όμως και απλά Τουρκία να γράψεις θα βρείς πολλούς τετοιους χάρτες. Καί καλύτερα να μήν μπαίνουμε σε χαρακτηρισμούς και να οξύνουμε τα πνέυματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Γι την εφημερίδα το έψαξα πολύ, γι αυτό και έλλειψα λίγο, και έμαθα ότι είναι μια αρκετά μικρής κυκλοφορίας εφημερίδα με φίλους τους γρίζους λύκους. Άρα δεν πρέπει να έχει σχέση με τον Ερντογάν. Είδα και μου είπαν ότι ακόμα και οι περισσότεροι Τούρκοι την θεωρούν γελοία... κάτι σαν υπεριμπεριαλιστικό Λιακόπουλο δλδ... άρα κανείς δεν μπορεί να την πάρει σοβαρά..
Πραγματικά ελπίζω να έχεις δίκιο σ'αυτό, αλλά απο τα 150εκατομμύρια τούρκους όλο και κάποιοι θα το πάρουν άν όχι σοβαρά, τουλαχιστον πατριωτικά..και σ'αυτό αποσκοπούν..να φανατίζουν τον απλό λαό..έστω και λίγο λίγο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Σύμφωνα με αυτα που είπα εγώ μάλλον αν κόβουν βόλτες πάνω από το σπίτι μου ή δεν θα τους καταλάβω, λόγω του υψομέτρου πτήσης, ή θα είμαστε σε ώρα πολέμου...
Επαναλαμβάνω, είναι θέμα πολύ λεπτό, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τίποτα, αλλά ούτε κι εσύ εκτός αν είσαι αρχηγός του στρατού, εκτός αν έχεις κανένα "ντοκουμέντο"...
Επαναλαμβάνω, για να αποφύγω κάποια παρεξήγηση, ασφαλώς και οι Τούρκοι κάνουν χοντράδες... αλλά όχι τόσες όσες θεωρούμε εμείς....
Θα τους καταλάβεις φίλε μου..όπως τους καταλαβαίνω και γώ στη Χίο κάθε μέρα. Ο ήχος ενός μαχητικού είναι εκκωφαντικός..δύσκολα τον αγνοείς..
Προσκολλάω απόσπασμα απο online εφημερίδα(μιάς τυχάιας μέρας):
"Η τουρκική πολεμική αεροπορία συνέχισε την Πέμπτη, για μία ακόμη ημέρα, την παράνομη δραστηριότητά της στον εθνικό εναέριο χώρο του Αιγαίου.
Σύμφωνα με πληροφορίες, εννέα σχηματισμοί τουρκικών αεροσκαφών προέβησαν σε ισάριθμες παραβάσεις των κανόνων εναέριας κυκλοφορίας στο FIR Αθηνών, που εξελίχθηκαν σε τέσσερις παραβιάσεις του εναέριου χώρου στο κεντρικό Αιγαίο και ανατολικά της Ρόδου.
Σε όλες τις περιπτώσεις τα 24 τουρκικά αεροσκάφη αναγνωρίστηκαν και αναχαιτίστηκαν άμεσα από αντίστοιχα ελληνικά μαχητικά, ενώ σε τρεις περιπτώσεις η διαδικασία της αναχαίτισης εξελίχθηκε σε εμπλοκή.
Υπενθυμίζεται ότι τα προηγούμενα 24ωρα καταγράφηκαν 55 παραβιάσεις και δεκάδες παραβάσεις των κανόνων εναέριας κυκλοφορίας, γεγονός που δημιουργεί προβληματισμό στους επιτελείς του υπουργείου Εθνικής Αμυνας."



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Από ότι κατάλαβα δεν ξέρεις το σχήμα "ο καλός, ο κακός και ο άσχημος", δεν μένω έκπληκτος, είναι το σχήμα που αφηγούνται ιστορία όλα να τα νέα, ιμπεριαλιστικά και "παρακμιακά" κράτη. Και μόνο με τον τρόπο που μιλάς για τους Τούρκους, εσύ και οι υπόλοιποι 99,9% των Ελλήνων, φαίνεται ότι σου έχει μεταδωθεί και ακολουθείς και εσύ αυτό το σχήμα.
Ίσα ίσα που έχω και φίλους-συμφοιτητές τούρκους και δέν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους. Όπως και τις τόσες φορές που έχω περάσει απέναντι στον Τσεσμέ όπου οι τούρκοι σου φέρονται με τον καλύτερο τρόπο.
Δέν ισοπεδώνω τα πάντα εναντίων τους, αλλά ούτε και υπέρ τους..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Δεν αντιλέγω στις σφαγές, έγιναν όλα αυτά, αλλά 300 χρόνια πριν, δεν μπορείς να πεις ότι οι Τούρκοι είναι το ίδιο με τότε, όχι η πλειοψηφία τουλάχιστον, είναι σαν να λές ότι η Γερμανία είναι ακόμα ναζιστική και φασιστική ακόμα... και εγώ δεν συμπαθώ τους Τούρκους (αν και πιστεύω ότι πρέπει να το ξεπεράσω αυτό) αλλά δεν θέλω να καταδικάζω τον οποιοδήποτε για το παρελθόν, είναι το λιγότερο άδικο και λάθος.
Ο τουρκικός λαός μπορεί να μήν είναι το ίδιο, αλλά το τουρκικό κράτος είναι το ίδιο και χειρότερο. Και αυτό μας απασχολεί..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Μα δεν θα ζητήσουμε εμείς ή αυτοί συγγνώμη σαν κράτος, αλλά σαν άνθρωποι, δεν θέλω η Ελλάδα να πει συγγνώμη αλλά εγώ θέλω.. Άντε λοιπόν κάποιος να κάνει το πρώτο βήμα για να γίνουμε φίλοι και να είμαστε όλοι χαρούμενοι... δεν μιλώ βέβαια για ζαχαρωτά και λουλούδια εδώ, αλλά περισσότερο διπλωματικά... και αν γίνει αυτό νομίζω ότι αυτός που θα το ξεκινήσει θα είναι ένα λαμπρό κράτος...
Ξέρεις πόσοι σύλλογοι Ελληνο-Τουρκικής φιλιάς υπάρχουν? Στη Χίο ειδικά..χαμός..Πόσοι όμως σύλλογοι Τούρκο-Ελληνικής φιλίας υπάρχουν? Κάνε μιά μικρή έρευνα και θα εκπλαγείς..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Αχ αυτό το δυστυχώς να ήξερες πόσα σπίτια γκρέμισε... καταλαβαίνεις τώρα περισσότερο τι έλεγα στο? Ναι φτάσαμε λίγα χιλιόμετρα έξω από την Άγκυρα... η διαφορά από άποψη πόσοι Τούρκοι σκοτώθηκαν είναι μικρή, αυτό ήταν που με ενδιέφερε άλλωστε, μην ξεχνάς ότι είχαμε ΣΥΝΑΨΕΙ πολλές συμφωνίες και εμείς τις πατήσαμε όλες, και εισβάλλαμε εμείς οι Έλληνες στην Τούρκια, μόνο που τώρα φαίνεται σαν εμείς να βασανίζαμε την Τουρκία...
Φίλε μου ότι και να κάναμε καί όσες συμφωνίες να παραβήκαμε, τίποτα δεν συγκρίνεται με 400χρόνια σκλαβιάς και τόσες ελληνικές γενοκτονίες. Όσο προοδευτικοί και οραματιστές και νάμαστε τέτοια αιματηρή ιστορία δέν σβήνεται. Και είπαμε..δέν κατηγορούμε τον λαό αλλά τα κεφάλια που συνεχίζουν να απειλούν την ελλάδα. Γιατί αυτοί δέν έχουν την καλοπροαίρετη διάθεση να τα ξεχάσουν όλα και να γίνουν φίλοι μας εδώ και 90 χρόνια? Αλλά προτιμούν τις συνεχείς προκλήσεις και προπαγάνδα?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
..στην Κύπρο πριν λίγα χρόνια, αν έχεις διαβάσει ποτέ, οι Έλληνες και οι Τούρκοι ζούσαν σχεδόν αρμονικά, αλλά ο έξυπνος ο Έλληνας ήθελε να βάλει χούντα και στην Κύπρο, πολλοί Ελληνοκύπριοι και Έλληνες σκοτώνονταν πριν να έρθουν οι Τούρκοι, που στο κάτω κάτω προστάτεψαν τον δικό τους πληθυσμό εκτός των άλλων. Και όχι λίγους από τους από τους νεκρούς Έλληνες εκεί, που εμείς τώρα λέμε ότι πέθαναν από τους Τούρκους στην αλήθεια πέθαναν από άλλουν Έλληνες... διάβασε λίγο για τον Μακάρια να δεις τι "άγγελος" ήταν...
Νάι γνωρίζω την ιστορία και συμφωνώ με τα λεγόμενά σου..αλλά η κύπρος και η χούντα είναι άλλη ιστορία, και κάπως άσχετη στο θέμα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Όταν εσύ έρθεις με σοβαρά στοιχεία για τον Ελληνισμό και το πόσο η ενότητα, το αίσθημα και το όνομα Έλληνα ανάμεσα στους "Έλληνες" (στην ουσία απλά ελληνόφωνους) υπήρχαν το 1700 πχ τότε πες μου για το μέγα έθνος μας, εμείς τώρα παρουσιάζουμε όσους μιλούσαν Ελληνικά Έλληνες αλλά δεν ήταν έτσι ακριβώς, δεν υπήρχε αυτό το έθνος σαν απόγονος των αρχαίων Ελλήνων ή των Βυζαντινών τουλάχιστον... επίσης αν διαβάσεις πολύ προσεχτικά θα δεις ότι όλοι οι λόγιοι της εποχής μιλάνε για αναγέννηση του Ελληνισμού, καταλαβαίνεις τη σημαίνει η λέξη αυτή? Για να αναγεννηθεί κάτι πρέπει πρώτα να χαθεί... και όταν χάνετε κάτι...
Ενότητα δέν υπήρξε ποτέ ανάμεσα στα ελληνικά πόλεις-κράτη..πάντα αλληλοφαγωνόμασταν...αλλά αυτό δεν απορρίπτει την ελληνική φυλή..όλοι έλληνες ήταν εφόσον ζούσαν στον ελλαδικό χώρο και είχαν βιολογική συγγένεια. Και παρόλο που αλληλοτρώγονταν, όταν εμφανιζόταν εξωτερικός εχθρός(όπως οι Πέρσες), συσπειρώνοταν και τον πολεμούσαν σάν σύνολο. Η ιστορία το λέει όχι εγώ..
__________________
Μέτρον Άριστον...

Τα Πάντα Ρεί...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-02-08, 00:32
Το avatar του χρήστη Spiral Architect
Spiral Architect Ο χρήστης Spiral Architect δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Περιοχή: Χίος-Νησί Των Ανέμων
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Το μόνο εύκολο είναι να διαστρεβλώσεις την ιστορία ώστε να την κάνεια ακόμα και αντίθετη από αυτό που είναι, μάλλον αυτό που θέλεις να πεις είνα ότι [B]δεν μπορεί να κοιμήσεις το μυαλό όλων?
Aυτό είναι το μόνο σίγουρο...πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που δέν "κοιμούνται" όταν απειλείται το σπίτι τους και η πατρίδα τους. Ειδικά όταν γίνεται καθημερινά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Ναι, γιατί από την βιολογία και την ανθρωπολογία καταλαβαίνουμε ότι οι περισσότεροι Τούρκοι είναι γηγενείς πανάρχαιοι Ανατολίτες, αλλα ξαναλέω λοιπόν ότι έτσι όπως το λένε αυτοί το μόνο που κάνουν, το μόνο που έχουν ως σκοπό είναι ιμπεριαλισμό...
Γηγενείς πανάρχαιοι ανατολίτες?!! Οι τούρκοι???!!!! Γνωρίζεις για τους Σελτζούκους Τούρκους και απο πού προήρθαν και ΠΟΤΕ? Ή μήπως θεωρείς τους Σουμέριους Ασσύριους και Αρμένιους που κατοικούσαν στην μικρά ασια από το 25.000πχ μέχρι την αποίκηση των ελλήνων, Τούρκους?!! Η μήπως η ιστορική προπαγάνδα των Τούρκων σε έχει επιρρεάσει και λές ξεκάρφωτα πράγματα?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Δεν είπα ποτέ ότι όλα είναι μια χαρά ή να κοιμόμαστε, εσύ αυτό θέλεις μάλλον να δεις ότι λέω... αν θες βρες αυτό ακριβώς το σημείο που λέω κάτι τέτοιο και δείξτο μου, νομίζω ότι επιλέγεις πολύ μικρά κομμάτια από όλα αυτα που λέω, κι όμως..
Η απάντηση σου προς απάντησή μου:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Τέτοιες χαζομάρες μην βλέπετε και μην ακούτε. Ακουσ' εκεί, επειδή οι γρίζοι λύκοι ή και γω δεν ξέρω ποιος άλλος βλ**ας βγάζει έναν ιμπεριαλιστικό χάρτη εμείς πρέπει να νομίζουμε ότι σε λίγα χρόνια θα έχουμε σύρραξη ή άλλου είδους ενέργειες?
Αυτά όλα τα παραπάνω πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Από το να μας ενδιαφέρει τι στο καλό έλεγε ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης που είναι πρωσοπικότητες διεθνώς γνωστές, μας ενδιαφέρει πόσα στρέμματα γης έχουμε...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
Δεν ξεχνάω τίποτα, αλλά τώρα μια χαρά ελεύθερος είσαι τώρα, τουλάχιστον καμιά χώρα δεν σου στερεί το δικαίωμα ελεύθερου εθνικού κράτους... και κανένας αρχαίος Έλληνας δεν θα έκανε πόλεμο για το τίποτα... όταν δούμε λοιόν πραγματικά ύποπτες κινήσεις τότα να πράξουμε αναλόγως, για την ώρα ότι και να πούμε είναι λίγο σαχλό.
Βρε μιά χαρά ελέυθεροι είμαστε...δεν είπε κανείς το αντίθετο..αλλά να βλέπουμε και τι γίνεται γύρω μας..τα φανερά τουλάχιστον...γιατί τα "ύποπτα" γίνονται στα κρυφά, και ούτε που θα τα πάρουμε χαμπάρι για να "πράξουμε αναλόγως".
__________________
Μέτρον Άριστον...

Τα Πάντα Ρεί...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spiral Architect : 07-02-08 στις 00:50
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-02-08, 07:54
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Αυτό που έχετε γράψει για την Κύπρο και τη χούντα είναι αναληθές από την άποψη ότι είναι διαστρεβλωμένο το γεγονός δεν είναι το κατάλληλο θέμα για να το αναπτύξω απλά ψάξτε το καλύτερα το όλο θέμα αν σας ενδιαφέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-02-08, 19:55
Το avatar του χρήστη Αντώνης Κάτανος
Αντώνης Κάτανος Ο χρήστης Αντώνης Κάτανος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: Lagonisi,Attiki
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Οι Ρώσοι δεν θέλουν την ανεξαρτησία του Κοσόβου.Δυστυχώς οι Σέρβοι προτίμησαν την αμερικανόφιλη κυβέρνηση δηλ.αυτούς που διάλησαν την χώρα τους.Πόσο κοντόφθαλμοι είναι και δεν βλέπουν ότι είναι αδέλφια με τους Σλάβους της υπερδύναμης Ρωσίας,Έπαθαν ιστορική αμνησία.Χειρότεροι από εμάς.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-02-08, 11:01
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Φίλε Αντώνη δε νομίζω να έπαθαν ιστορική αμνησία απλά δεν αντέχουν άλλο, συμβιβάστηκαν, δεν έχουν τραβήξει και λίγα, έγιναν έρμαια της μοίρας τους.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-02-08, 13:32
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Επίσης να πώ πως με την ανεξαρτησία του Κοσόβου ο πρώτος αντίκτυπος θα είναι στη Κύπρο όπου το ψευδοκράτος θα έχει κάθε δικαίωμα επίσημης αναγνώρισης, άραγε οι δικοί μας το έχουν πάρει χαμπάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-02-08, 16:43
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης15
Επίσης να πώ πως με την ανεξαρτησία του Κοσόβου ο πρώτος αντίκτυπος θα είναι στη Κύπρο όπου το ψευδοκράτος θα έχει κάθε δικαίωμα επίσημης αναγνώρισης, άραγε οι δικοί μας το έχουν πάρει χαμπάρι.
Αγαπητέ Αλέξη,

δεν είναι τόσο απλό.

Η ανεξαρτησία (και η άμεση αναγνώριση) του Κοσόβου αναμενόταν πολλά χρόνια, ουσιαστικά από την αρχή της διάλυσης της ενιαίας Γιουγκοσλαβίας.
Υπάρχει το προηγούμενο της ανεξαρτησίας της Κροατίας, της Σλοβενίας, της Βοσνίας, της FYROM, του Μαυροβουνίου, των πρωην Σοβιετικών Δημοκρατιών, της Σλοβακίας κλπ.
Η αντίδραση της Ρωσίας, δεν έχει φυσικά να κάνει με τα "δίκαια" του σερβικού λαού, αλλά με το γεγονός πως η Σερβία είναι η μοναδική φίλα προσκείμενη σε αυτούς χώρα στην περιοχή, ένας "ρωσόφιλος θύλακας" που θέλουν να διατηρήσουν και να δυναμώσουν.

Στην Κύπρο, όσο βρίσκονται κατοχικά στρατεύματα δεν μπορεί να αναγνωριστεί το βόρειο τμήμα σαν ανεξάρτητη χώρα σύμφωνα με το Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ, γι' αυτό και οι πιστοί σύμμαχοι των Τούρκων προσπαθούν να βρουν διάφορες άλλες λύσεις.
Από την άλλη βέβαια, λόγω και της παλινωδίας των ελληνικών και των κυπριακών κυβερνήσεων, το ψευδοκράτος είναι de facto αναγνωρισμένo από τις πολλές ευρωπαϊκές χώρες.

Όσο αφορά στην Θράκη, την πηγή του προβλήματος την επεσήμανε ο Violinist
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από violinist
δεν αισθάνονται όλοι οι Θρακιώτες μουσουλμάνοι Τούρκοι, μην λεμε και ότι να ναι, υπάρχουν κάποιοι ουκ ολίγοι που δηλώνουν Έλληνες. Και εδώ πορκύπτει το πρόβλημα ότι και εμείς αντιμετωπίζουμε τους μουσουλμάνους ώς Τούρκους...
και θα συμπλήρωνα πως τους αντιμετωπίζαμε και τους αντιμετωπίζουμε ως Β' κατηγορίας πολίτες (όποιος έχει περάσει από την Θράκη ξέρει τι εννοώ) όχι ρίχνοντας αλλά σπρώχνοντας τους στην αγκαλιά της Τουρκίας.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-02-08, 11:17
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω alet ως πρός αυτό που λέει ο viollinist, αλλά όχι με αυτό που λές ως πρός το Κόσοβο. Η Κροατία, Σλοβενία, Βοσνία και Σκόπια΄ακόμα και το Μαυροβούνιο είναι διαφορετική περίπτωση. Τα πέντε αυτά κράτη είχαν διαφορετικές εθνότητες, είναι κάτι όπως η Μεγάλη Βρετανία, Σκωτία, Αγγλία, Ουαλία, Βόρειος Ιρλανδία, όμως το Κόσοβο είναι σαν να ανεξαρτητοποιείται το Γιόρκσαϊρ, γιατί εκεί εποίκησαν Σκωτσέζοι ή η Βαλενθιάνα γιατί εκεί εποίκησαν Καταλανοί αντίστοιχα, για αυτό πραγματικά ανοίγουν οι ασκοί του αιόλου. Όσον αφορά τη Ρωσσία δεν είναι μόνο αυτό που αναφέρεις αλλά και το πρόβλημα με την Τσετσενία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλεξης15 : 12-02-08 στις 11:18
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-02-08, 13:05
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης15
Θα συμφωνήσω alet ως πρός αυτό που λέει ο viollinist, αλλά όχι με αυτό που λές ως πρός το Κόσοβο. Η Κροατία, Σλοβενία, Βοσνία και Σκόπια΄ακόμα και το Μαυροβούνιο είναι διαφορετική περίπτωση. Τα πέντε αυτά κράτη είχαν διαφορετικές εθνότητες, είναι κάτι όπως η Μεγάλη Βρετανία, Σκωτία, Αγγλία, Ουαλία, Βόρειος Ιρλανδία, όμως το Κόσοβο είναι σαν να ανεξαρτητοποιείται το Γιόρκσαϊρ, γιατί εκεί εποίκησαν Σκωτσέζοι ή η Βαλενθιάνα γιατί εκεί εποίκησαν Καταλανοί αντίστοιχα, για αυτό πραγματικά ανοίγουν οι ασκοί του αιόλου. Όσον αφορά τη Ρωσσία δεν είναι μόνο αυτό που αναφέρεις αλλά και το πρόβλημα με την Τσετσενία.
Αγαπητέ Αλέξη,
Η Βοσνία και το Μαυροβούνιο δεν έχουν διαφορετικές εθνότητες.
Το Κόσοβο από την άλλη τώρα έχει, αντί να κάνουν πόλεμο, κατάφεραν με την βοήθεια της Δύσης και τώρα έχει διαφορετική εθνική σύνθεση. Η απόλυτη πλειοψηφία είναι Αλβανοί.
Δεν λέω ότι συμφωνώ, απλά καταδεικνύω την πρόφαση.

Οι Ρώσοι με την Τσετσενία έχουν ουσιαστικά λύσει το πρόβλημα τους (με ουσιαστική εθνοκάθαρση και δικτατορία) αλλά και έτσι να μην είχαν κάνει, έχει αποδειχθεί ότι αν επέμβουν (όπως 2 φορές με το Γιέλτσιν και μια με τον Πούτιν) κανείς δεν θα διαμαρτυρηθεί.
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 12-02-08 στις 13:20
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-02-08, 20:50
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spiral Architect
Μήπως θα έπρεπε να ψάξω για "Ιμπεριαλιστικό χάρτη Νέας Ελλάδας" για να βρώ τα σωστά αποτελέσματα? Απ την άλλη όμως και απλά Τουρκία να γράψεις θα βρείς πολλούς τετοιους χάρτες. Καί καλύτερα να μήν μπαίνουμε σε χαρακτηρισμούς και να οξύνουμε τα πνέυματα.
Έχω πει ότι οι Τούρκοι κάνουν αρκετά τέτοια, αλλά ότι και εμείς κάνουμε ανάλογα ίσως κάπως λιγότερα αλλά ένα θα σου πω, το ότι παρουσιάζουμε την Βυζαντινή Αυτοκρατορία καθαρά Ελληνική είναι μέγα ψέψα, όπως επίσης και να παρουσιάζουμε το κράτος που ίδρυσαν οι Σελτζούκοι σαν αντιΒυζαντινό έστω τις πρώτες δεκαετίες. Και ότι καλά κάνουμε που δρούμε και πιο λογικά, αλλιώς τώρα θα βρισκόσουν κανα δυο μέτρα πιο κάτω αν πατάς τη γη, μακριά από μας...
Δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω.

Πραγματικά ελπίζω να έχεις δίκιο σ'αυτό, αλλά απο τα 150εκατομμύρια τούρκους όλο και κάποιοι θα το πάρουν άν όχι σοβαρά, τουλαχιστον πατριωτικά..και σ'αυτό αποσκοπούν..να φανατίζουν τον απλό λαό..έστω και λίγο λίγο.
Θα στο πω απλά, έχω δίκιο , άνθρωποι του Θεού είναι και αυτοί, απλά λόγω των πολιτικών και του τρόπου επιβίωσης του Τούρκικου κράτους αλλά και τις δυνατότητές του αρκετοί περισσότεροι από ότι εδώ ζούνε στο 1600...

Θα τους καταλάβεις φίλε μου..όπως τους καταλαβαίνω και γώ στη Χίο κάθε μέρα. Ο ήχος ενός μαχητικού είναι εκκωφαντικός..δύσκολα τον αγνοείς..
Προσκολλάω απόσπασμα απο online εφημερίδα(μιάς τυχάιας μέρας):
"Η τουρκική πολεμική αεροπορία συνέχισε την Πέμπτη, για μία ακόμη ημέρα, την παράνομη δραστηριότητά της στον εθνικό εναέριο χώρο του Αιγαίου.
Σύμφωνα με πληροφορίες, εννέα σχηματισμοί τουρκικών αεροσκαφών προέβησαν σε ισάριθμες παραβάσεις των κανόνων εναέριας κυκλοφορίας στο FIR Αθηνών, που εξελίχθηκαν σε τέσσερις παραβιάσεις του εναέριου χώρου στο κεντρικό Αιγαίο και ανατολικά της Ρόδου.
Σε όλες τις περιπτώσεις τα 24 τουρκικά αεροσκάφη αναγνωρίστηκαν και αναχαιτίστηκαν άμεσα από αντίστοιχα ελληνικά μαχητικά, ενώ σε τρεις περιπτώσεις η διαδικασία της αναχαίτισης εξελίχθηκε σε εμπλοκή.
Υπενθυμίζεται ότι τα προηγούμενα 24ωρα καταγράφηκαν 55 παραβιάσεις και δεκάδες παραβάσεις των κανόνων εναέριας κυκλοφορίας, γεγονός που δημιουργεί προβληματισμό στους επιτελείς του υπουργείου Εθνικής Αμυνας."
Εδώ πιστεύω ότι έχω απαντήσει παραπάνω από επαρκώς ως τώρα.


Ο τουρκικός λαός μπορεί να μήν είναι το ίδιο, αλλά το τουρκικό κράτος είναι το ίδιο και χειρότερο. Και αυτό μας απασχολεί..
Δεν είναι ποτέ δυνατόν να βλέπεις το λαό ενός κράτους να προοδεύει ιδεολογικά και ένα κράτος να παρακμάζει ιδεολογικά, αυτά τα δύο είναι αδιαίρετα στους αιώνες των αιώνων, εμείς να δούμε πότε θα το καταλάβουμε.

Ξέρεις πόσοι σύλλογοι Ελληνο-Τουρκικής φιλιάς υπάρχουν? Στη Χίο ειδικά..χαμός..Πόσοι όμως σύλλογοι Τούρκο-Ελληνικής φιλίας υπάρχουν? Κάνε μιά μικρή έρευνα και θα εκπλαγείς..
Αυτό που ξέρω είναι ότι οι περί ΕλληνοΤούρκικης και ΤουρκοΕλληνικής φιλίας σύλλογοι που έχουν βγει στη φόρα ως τώρα είναι πράσινα άλογα και από τις δυο πλευρές...

Φίλε μου ότι και να κάναμε καί όσες συμφωνίες να παραβήκαμε, τίποτα δεν συγκρίνεται με 400χρόνια σκλαβιάς και τόσες ελληνικές γενοκτονίες. Όσο προοδευτικοί και οραματιστές και νάμαστε τέτοια αιματηρή ιστορία δέν σβήνεται. Και είπαμε..δέν κατηγορούμε τον λαό αλλά τα κεφάλια που συνεχίζουν να απειλούν την ελλάδα. Γιατί αυτοί δέν έχουν την καλοπροαίρετη διάθεση να τα ξεχάσουν όλα και να γίνουν φίλοι μας εδώ και 90 χρόνια? Αλλά προτιμούν τις συνεχείς προκλήσεις και προπαγάνδα?
Δεν έσβησα τίποτα, δεν ξέχασα τίποτα, κρατάω πάντα τα μάτια μου ανοιχτά, αλλά θέλω να προχωρήσω μπροστά και να ζώ σε έναν κόσμο που δεν θα έχω τα προβλήματα που έχει αυτός στην ίδια τη δομή του (τεχνοκρατία κτλ) αλλά και πολέμους και κακούς γείτονες και και και...


Νάι γνωρίζω την ιστορία και συμφωνώ με τα λεγόμενά σου..αλλά η κύπρος και η χούντα είναι άλλη ιστορία, και κάπως άσχετη στο θέμα..
Με την Τουρκία δεν είναι τόσο άσχετο, αυτοί και δικαίως όταν μπήκαν στην Κύπρο το έκαναν και για να προστατέψουν τον Τούρκικο πληθυσμό που ζούσε εκεί, ότι υπέφεραν οι Έλληνες υπέφεραν και αυτοί.
Επίσης είναι και ένα καλό παράδειγμα για τον χαρακτήρα των Ελλήνων, διαχρονικά ίσως, που ο ίδιος τρώει το ίδιο του κεφάλι... αν εμείς δεν κάναμε χαζομάρες δεν θα κατείχαν τώρα οι Τούρκοι την μισή Κύπρο.

Ενότητα δέν υπήρξε ποτέ ανάμεσα στα ελληνικά πόλεις-κράτη..πάντα αλληλοφαγωνόμασταν...αλλά αυτό δεν απορρίπτει την ελληνική φυλή..όλοι έλληνες ήταν εφόσον ζούσαν στον ελλαδικό χώρο και είχαν βιολογική συγγένεια. Και παρόλο που αλληλοτρώγονταν, όταν εμφανιζόταν εξωτερικός εχθρός(όπως οι Πέρσες), συσπειρώνοταν και τον πολεμούσαν σάν σύνολο. Η ιστορία το λέει όχι εγώ..
Επίσης η ιστορία λέει ότι η Ελλάδα αναδημιουργήθηκε το 1821, αυτό όμως δεν το λες και μιλάς (?) για το Ελληνικό έθνος των 3000 ετών (?). Τις λέξεις που ανέφερα εσύ εξήγησες σωστά αλλά μόνο για την αρχαία περίοδο, στην αρχαία Ελλάς ήταν όπως τα είπες αλλά όλοι ήξεραν τότε ότι ήταν Έλληνες από που κατάγονταν τι κοινό είχαν κτλ, το 1700 όμως όχι σε όλα αυτά και λίγο πολύ διαφορετικοί μιρκοΕλληνικοί πολιτισμοί υπήρχαν στα μέρη τη Ελλάδας, Ελληνικοί για εμάς που ξέρουμε τι ήταν οι αρχαίοι Έλληνες αλλά ήταν διαφορετικά για αυτούς τότε, άσε που υπήρχαν και πολλοί ξένοι... μπλέκετε τώρα πολύ το ζήτημα... Η βιολογική συγγένεια δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο στην καταστροφή και την δημιουργία ενός πολιτισμού.
__________________
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι να΄ναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μέν΄ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.