Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-08, 11:31
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Unhappy Γιώργος Α. Παπανδρέου: ο Ζίγδης του ΠΑΣΟΚ...

Αγαπητοί φίλοι,
θέλησα να γράψω αυτό το θέμα γιατί πιστεύω ότι μέσα στα ενδιαφέροντά μας πρέπει να είναι και η πολιτική επικαιρότητα, γιατί αυτή επηρεάζει και την ζωή μας και τον τρόπο σκέψης μας.
Επειδή είμαι από τους μεγαλύτερους σε ηλικία του φόρουμ θα σας μεταφέρω μνήμες που για τους περισσότερους από εσάς είναι πια ιστορία σε άρθρα περιοδικών και σε κάποια βιβλία.
Αφορμή για αυτό το θέμα μου έδωσε μια σειρά τελευταίων γκάλοπ σχετικά με την δύναμη των κομμάτων, τα οποία έτυχε να ακούσω σήμερα το πρωί στο ραδιόφωνο. Η συνεχής πτώση του άλλοτε κραταιού κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης μου έφερε στο μυαλό την τραγική ομοιότητα στην πολιτική μοίρα του Γιώργου Παπανδρέου με ένα παλαιό και συμπαθέστατο πολιτικό που λεγόταν Ιωάννης Ζίγδης.
Ο Ιωάννης Ζίγδης ήταν ένας πολιτικός από τα βασικά στελέχη της Ένωσης Κέντρου που είχε ιδρύσει ο παππούς του Γιώργου Παπανδρέου, γνωστός και με το προσωνύμιο "ο γέρος της Δημοκρατίας". Ο παππούς λοιπόν του Γιωργάκη όπως και ο πατέρας του αργότερα, ήταν ένας πραγματικά χαρισματικός ηγέτης που συγκινούσε τα πλήθη και παρά τα σκοτεινά σημεία της πολιτικής του διαδρομής έμεινε στην μνήμη του λαού ως ένας μεγάλος πολιτικός ηγέτης.
Ο Ιωάννης Ζίγδης ήταν ένα πολύ καλό στέλεχος, ένας ευγενικός και καλλιεργημένος άνθρωπος, ο οποίος κατά κοινή ομολογία υπήρξε αρκετά επιτυχημένος από όποια υπεύθυνη θέση και αν πέρασε κατά την περίοδο που η Ένωση Κέντρου ήταν στην κυβέρνηση.
Κατά την διάρκεια της χούντας των συνταγματαρχών ο Γεώργιος Παπανδρέου απεβίωσε και μάλιστα ο θάνατός του έγινε αφορμή για μια μεγαλειώδη συγκέντρωση του αθηναϊκού λαού, προκειμένου να δείξει την αντίδρασή του στους συνταγματάρχες.
Όταν η χούντα κατέρρευσε, το τιμόνι του κόμματος ανέλαβε ο Γεώργιος Μαύρος, ο οποίος όμως κατάλαβε ότι δεν θα μπορούσε να καλύψει το βεληνεκές του αποθανόντος αρχηγού για αυτό και άλλαξε πορεία. Γιατί έβλεπε ότι ο λαός ζητούσε κάτι καινούριο, μια νέα ελπίδα και για αυτό η δημιουργία και η εξέλιξη του ΠΑΣΟΚ από τον Ανδρέα Παπανδρέου σε συνάρτηση με την αδιαμφισβήτητη γοητεία που ασκούσε στα πλήθη, δεν άφηναν κανένα περιθώριο στην Ένωση Κέντρου. Έτσι σιγά σιγά συρρικνώθηκε.
Ο Ιωάννης Ζίγδης ίσως από υπερβάλλοντα ρομαντισμό, ίσως γιατί δεν μπορούσε να πιάσει τα μηνύματα των καιρών ή γιατί θεωρούσε ότι το δικό του προφίλ μπορούσε να περάσει στον λαό, συνέχισε σχηματίζοντας την ΕΔΗΚ (Ένωση Δημοκρατικού Κέντρου) και προσπάθησε να βγει με ένα νέο ήθος και ύφος που ήταν στην φύση του ως ανθρώπου και προσπάθησε να λειτουργήσει ως ρυθμιστής ανάμεσα στους δυο μεγάλους πόλους εξουσίας.
Θυμάμαι αυτόν τον άνθρωπο με πολύ μεγάλη συμπάθεια, γιατί έβλεπα ότι πραγματικά είχε μια στόφα πολύ διαφορετική από αυτό που ο λαός είχε συνηθίσει μέχρι εκείνη την στιγμή. Δεν ξέρω αν θα ήταν καλός ή κακός ως κυβερνήτης όμως σίγουρα είχε μια ποιότητα που ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του και από την νοοτροπία των ανθρώπων γύρω του.
Εξάλλου τα κέντρα μέσα και έξω από την Ελλάδα στήριζαν τον γιό του γέρου για τους δικούς τους λόγους και από ότι έδειξε η ιστορία ήξεραν πολύ καλά τι έκαναν.
Έτσι η προσπάθεια του Ζίγδη ήταν εκ προοιμίου καταδικασμένη σε αποτυχία. Ένας κατά τα άλλα αξιοπρεπέστατος άνθρωπος δεν μπόρεσε να δει την πραγματικότητα και να ελιχθεί ανάλογα. Τελικά το κόμμα μετά από λίγο καιρό διαλύθηκε και μετά τον θάνατο του Ιωάννη Ζίγδη, ο χρόνος έκανε την δουλειά του. Ελάχιστοι πια τον θυμούνται.
Συγκρίνοντας λοιπόν αυτόν τον άνθρωπο με τον σημερινό αρχηγό του ΠΑΣΟΚ, δεν μπορώ παρά να μην λυπηθώ για το πόσο όμοια φαίνεται η πορεία τους. Και ο Γιώργος Παπανδρέου κατά γενική ομολογία υπήρξε πολύ καλός σαν υπουργός από τα υπουργεία που πέρασε. Ανέλαβε τα ηνία του κόμματος περισσότερο λόγω του βάρους του ονόματος που έχει κληρονομήσει και λιγότερο για τα ηγετικά του χαρίσματα. Θεωρώ ότι είναι ένας έντιμος άνθρωπος, αρκετά ειλικρινής στις προθέσεις του και με διάθεση να προσφέρει.
Όμως έκανε ένα τραγικό λάθος. Αποφάσισε να αναλάβει τα ηνία του κόμματος όταν αυτό αφενός κούρασε επί χρόνια και αηδίασε τον κόσμο με την αλαζονική συμπεριφορά των αξιωματούχων του και αφ' ετέρου την στιγμή που ο ελληνικός λαός λόγω του ωχαδερφισμού και της απίστευτης διαφθοράς που υπάρχει σε όλες τις τάξεις του, δεν θα μπορούσε ποτέ να αποδεχτεί ως κυβερνήτη έναν άνθρωπο που μοιάζει να θεωρεί ότι ο λαός είναι στο επίπεδο των Σουηδών.
Επίσης αυτός ο κατά τα άλλα ευγενέστατος και συμπαθέστατος άνθρωπος δεν έχει αυτό που λένε οι Άγγλοι το "knack". Δεν μπορεί να σε παρασύρει πίσω του...
Τα αδιέξοδα στα οποία αναπόφευκτα έχει οδηγηθεί η ελληνική κοινωνία έχουν φέρει ένα μεγάλο μέρος της μεσαίας τάξης σε πλήρη αντίθεση με τα δύο μεγάλα κόμματα τα οποία ακολουθούν φθίνουσα πορεία και με την παραδοξότητα που αποτελεί ιστορικό και πολιτικό φαινόμενο, η αντιπολίτευση να υφίσταται μεγαλύτερη φθορά από ότι η κυβέρνηση!!!!!
Έτσι τα κέντρα βλέποντας την ανάγκη του κόσμου για κάτι άλλο, ανακάλυψαν ξαφνικά τον Αλέξη!!! Τώρα για το φαινόμενο Τσίπρας θα ανοίξω κάποια στιγμή ξεχωριστό θέμα... δεν είναι του παρόντος.
Ο Γιωργάκης έκανε λάθος που ανέλαβε το κόμμα. Έκανε ακόμα μεγαλύτερο λάθος που ενώ έχασε αποφάσισε να μείνει. Κανονικά θα έπρεπε να είχε παραιτηθεί και να αφήσει τον λαό να λουστεί τις επιλογές του, χωρίς να χρεώνεται αυτός την αδυναμία αντιπολιτευτικής δεινότητας, απέναντι σε μια κυβέρνηση που είναι πασιφανές ότι είναι η χειρότερη από την απελευθέρωση από τους Τούρκους.
Και βλέπω μελλοντικά την τραγική εικόνα ενός ανθρώπου όπου σιγά σιγά θα μείνει μόνος του κοιτάζοντας με θλίψη και απορία το πολιτικό πτώμα ενός άλλοτε κραταιού κόμματος...
Φιλικά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απέριττος : 11-03-08 στις 11:40
  #2  
Παλιά 12-03-08, 23:26
Το avatar του χρήστη smoralis
smoralis Ο χρήστης smoralis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Προσωπικά δεν συμφωνώ με την απαισιόδοξη χροία σου Απέρριτε και θα συνεχίσω ως άλλος απέριττος να στηρίζω τους ρομαντικούς.

Δεν είναι δα και ο δον Κιχώτης!
__________________
“When the power of Love
Replaces the love of power
Man will have a new name:
God.” - Sri Chinmoy
  #3  
Παλιά 16-03-08, 13:07
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Πως μπορεί να περνιέται κάποιος για σοσιαλιστής και υποστηριχτής της χαμηλής και μεσαίας τάξης όταν ταυτοχρόνως συνδιαλέγετε μυστικά με υπερπλούσιες δυναστείες και τη βασιλική αριστοκρατία της Ευρώπης (illuminati-black nobility-NWO-banking cartels)

Πως μπορεί κάποιος να ισχυρίζεται ότι υπερασπίζεται τα εθνικά μας θέματα ενώ ταυτοχρόνως προσκυνά στο μνημείο γενοκτόνων του ελληνικού πολιτισμού και αποσπά συγχαρητήρια από προαιωνιους εχθρούς μας..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 16-03-08 στις 13:07
  #4  
Παλιά 16-03-08, 13:42
Aristedis Ο χρήστης Aristedis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Δια το ΠΑΣΟΚ τι μπορούμε να πούμε;Το κόμμα δεν υπάρχει...Δια τον κ.Τσίπρα;Μπορεί κανείς να μου πει ,κάποιος από το 19% που του δίνουν ,ποίος ο λόγος που τον προτοιμούν;Ουδείς δύνατε.Ίσως η λίτσα...
Η γνώμη διαμορφώνεται μέσω των μέσων ενημερώσεως.
Παραδείγματος χάριν.Εκ της ημέρας που ανέλαβεν ως πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ δύσκολα θα ανοίξεις την τηλεόρασιν και δεν θα τον δεις να τον χαιδέυουν οι δημοσιογράφοι.Ποίος ο λόγος του;Ποίαι αι προτάσεις;Πείτε μου...
Εν αντιθέση.Παρεβρέθειν εις το Άγαλμα του Αλεξάνδρου δια να φωνάξω δια την Μακεδονίαν μαζί με χιλιάδας Έλληνας.Όταν γύρισα εις την οικίαν μου άκουσα έκπληκτος εις τα δελτία ειδήσεων ότι μώλις δύο χιλιάδες άτομα ήτο παρών...

Με καταλάβατε;
  #5  
Παλιά 17-03-08, 09:00
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα,
ανγκάζομαι να επανέλθω στο συγκεκριμένο θέμα για έναν λόγο πολύ διαφορετικό, ο οποίος πρέπει να επισημανθεί. Μετά απο την δημιουργία αυτού του θέματος παρατηρήθηκε το εξής. Προσωπικά ακούγοντας τους τίτλους των χθεσινών κυριακάτικων φίλων, άκουσα και ένα απο τα κύρια θέματα εφημερίδος το οποίο αναφερόταν στο ότι η πορεία του ΠΑΣΟΚ θυμίζει την πορεία της ΕΔΗΚ. Μου έκανε εντύπωση το γεγονός και συζητώντας το με το περιβάλλον μου καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι είναι πολύ πιθανόν κάποιοι δημοσιογράφοι παρακολουθώντας το φόρουμ να παίρνουν ιδέες για την συγγραφή άρθρων και πολιτικών σχολίων παρουσιάζοντάς τα ως δικό τους πνευματικό πόνημα. Ήμουν έτοιμος να στείλω μια επιστολή στην εφημερίδα αλλά απο συζήτηση που είχα με τον αδελφό μου (ο οποίος και αυτός είχε πέσει θύμα κάποιου εντύπου στο παρελθόν, το οποίο έφτιαξε ολόκληρο άρθρο παίρνοντας στοιχεία και φωτογραφίες απο την σελίδα του χωρίς ουδέποτε να τον ρωτήσει και χωρίς να αναφέρει καν την πηγή) μου είπε ότι απο την ημέρα που ανέρτησα το θέμα είχε ακούσει και σε ραδιόφωνα και σε κάποια πάνελ να αναφέρονται στο ίδιο πράγμα, κατάλαβα ότι αυτή η τακτική έχει φτάσει στο σημείο να αποτελεί μάστιγα. Κάποιοι υποτιθέμενοι "δημοσιογραφίσκοι" οι οποίοι φαίνεται έχουν στερέψει απο ιδέες, έχουν ως πάγια τακτική τους να μπαίνουν καθημερινά σε φόρουμς και μπλόγκς ανθρώπων οι οποίοι καταθέτουν δικτυακά τις αγωνίες τους και να σφετερίζονται τις ιδέες και τις παρατηρήσεις τους.
Θα μπορούσα και να κολακευτώ απο το γεγονός και να σκεφτώ ότι τελικά είναι σημαντικό το ότι αυτό το φόρουμ διακρίνεται για την σοβαρότητά του σε τέτοιο βαθμό, ώστε να παρακολουθείται απο ανθρώπους επώνυμους που βρίσκονται σε κέντρα εξουσίας οποιασδήποτε μορφής.
Απο την στιγμή όμως που το πνευματικό πόνημα του καθενός γίνεται βορά κάποιων και μάλιστα να καρπώνονται και οικονομικά οφέλη απο αυτήν την δραστηριότητα, τότε πρέπει να το καταγγέλουμε και τουλάχιστον να έχουν το φιλότιμο να δηλώνουν την πηγή των πληροφοριών τους. Διαφορετικά είναι ανήθικοι και λογοκλόποι.
Πιστεύω ότι και άλλοι φίλοι εδω έχουν γίνει αντικείμενα πνευματικής κλοπής και επίσης δεν ξέρω κατά πόσο κάποιοι φίλοι που ανεβάζουν διηγήματα, δεν τα δουν δημοσιευμένα κάπου με άλλο όνομα...
Φιλικά και προσεκτικά...
  #6  
Παλιά 17-03-08, 22:00
Aristedis Ο χρήστης Aristedis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Απέριττος
Φίλοι μου καλημέρα,
ανγκάζομαι να επανέλθω στο συγκεκριμένο θέμα για έναν λόγο πολύ διαφορετικό, ο οποίος πρέπει να επισημανθεί. Μετά απο την δημιουργία αυτού του θέματος παρατηρήθηκε το εξής. Προσωπικά ακούγοντας τους τίτλους των χθεσινών κυριακάτικων φίλων, άκουσα και ένα απο τα κύρια θέματα εφημερίδος το οποίο αναφερόταν στο ότι η πορεία του ΠΑΣΟΚ θυμίζει την πορεία της ΕΔΗΚ. Μου έκανε εντύπωση το γεγονός και συζητώντας το με το περιβάλλον μου καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι είναι πολύ πιθανόν κάποιοι δημοσιογράφοι παρακολουθώντας το φόρουμ να παίρνουν ιδέες για την συγγραφή άρθρων και πολιτικών σχολίων παρουσιάζοντάς τα ως δικό τους πνευματικό πόνημα. Ήμουν έτοιμος να στείλω μια επιστολή στην εφημερίδα αλλά απο συζήτηση που είχα με τον αδελφό μου (ο οποίος και αυτός είχε πέσει θύμα κάποιου εντύπου στο παρελθόν, το οποίο έφτιαξε ολόκληρο άρθρο παίρνοντας στοιχεία και φωτογραφίες απο την σελίδα του χωρίς ουδέποτε να τον ρωτήσει και χωρίς να αναφέρει καν την πηγή) μου είπε ότι απο την ημέρα που ανέρτησα το θέμα είχε ακούσει και σε ραδιόφωνα και σε κάποια πάνελ να αναφέρονται στο ίδιο πράγμα, κατάλαβα ότι αυτή η τακτική έχει φτάσει στο σημείο να αποτελεί μάστιγα. Κάποιοι υποτιθέμενοι "δημοσιογραφίσκοι" οι οποίοι φαίνεται έχουν στερέψει απο ιδέες, έχουν ως πάγια τακτική τους να μπαίνουν καθημερινά σε φόρουμς και μπλόγκς ανθρώπων οι οποίοι καταθέτουν δικτυακά τις αγωνίες τους και να σφετερίζονται τις ιδέες και τις παρατηρήσεις τους.
Θα μπορούσα και να κολακευτώ απο το γεγονός και να σκεφτώ ότι τελικά είναι σημαντικό το ότι αυτό το φόρουμ διακρίνεται για την σοβαρότητά του σε τέτοιο βαθμό, ώστε να παρακολουθείται απο ανθρώπους επώνυμους που βρίσκονται σε κέντρα εξουσίας οποιασδήποτε μορφής.
Απο την στιγμή όμως που το πνευματικό πόνημα του καθενός γίνεται βορά κάποιων και μάλιστα να καρπώνονται και οικονομικά οφέλη απο αυτήν την δραστηριότητα, τότε πρέπει να το καταγγέλουμε και τουλάχιστον να έχουν το φιλότιμο να δηλώνουν την πηγή των πληροφοριών τους. Διαφορετικά είναι ανήθικοι και λογοκλόποι.
Πιστεύω ότι και άλλοι φίλοι εδω έχουν γίνει αντικείμενα πνευματικής κλοπής και επίσης δεν ξέρω κατά πόσο κάποιοι φίλοι που ανεβάζουν διηγήματα, δεν τα δουν δημοσιευμένα κάπου με άλλο όνομα...
Φιλικά και προσεκτικά...
Ε τώρα ξέρεις πως είναι...Έχουν το πτυχίον αλλά όχι τας ικανότητας.Βαριούνται και λίγο οπότε δανίζονται τα μηνύματα άλλων...μην κουράζονται
  #7  
Παλιά 18-03-08, 11:19
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Φίλε Απέρριτε ενδιαφέρουσα η σκέψη σου σχετικώς με τους "Δημοσιογραφίσκους" όπως ορθά τους αναφέρεις... Δέν θα έπρεπε να σε στεναχωρεί ή να σε προβληματίζει αυτό όμως. Κατ ουσίαν δέν μπορεί να γίνει κάτι...Μόνο εάν στελεχωθεί και δημιουργηθεί απο τους συντονιστές και τους ιδρυτές του Μεταφυσικού μιά δικηγορική ομάδα-ασπίδα για ότι δημοσιεύεται εδώ..Αλλά που χρόνος και χρήμα για συνεχομενες μυνήσεις... ...

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να χαιρόμαστε που έστω αυτοί οι κάποιοι δημοσιογραφίσκοι όπως τους λές διαβάζουν την κοινότητα μας και επηρεάζονται απο αυτήν...

Εύχομαι να μήν την διαβάζουν μόνο για να έχουν υλικό να γράφουν αλλά και επειδή τους ενδιαφέρει και να αποκομίζουν κάτι στην σκέψη τους απο όλα όσοι εμείς παραθέτουμε εδώ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ierofantis : 18-03-08 στις 11:19
  #8  
Παλιά 21-03-08, 20:19
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Με βάση τη θεματολογία της κατηγορίας " Νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο" το συγκεκριμένο νήμα είναι εκτός αυτής. Δε κρίνω τις απόψεις των δημιοσιεύσεων αλλά είναι πασιφανές ότι υπό την παρούσα κατάσταση δεν μπορούν να φιλοξενηθούν στη κοινότητα τπυ μεταφυσικού.
Είναι γεγονός ότι υπάρχουν πολλά νήματα με άσχετο περιεχόμενο τα οποία έχουν δημιουργηθεί με την ανοχή των συντονιστών . Αλλά θεωρώ ότι πλέον η συγκεκριμένη κατηγορία πάει να χάσει το χαρακτήρα της και να γίνει χώρος "Γενικής Συζήτησης" . Είναι γνωστή η θέση μας ότι δεν επιθυμούμε τέτοια κατηγορία συζητήσεων στη κοινότητα του Μεταφυσικού. Ως εκ τούτου οφείλω να κλειδώσω αυτό το νήμα.

Γι οποιαδήποτε ένσταση , απορία , προβληματισμό μπορείτε να αποστείλετε ΠΜ ή να κάνετε κάποια δημοσίευση στη κατηγορία "Γενικά για την ομάδα Gateway" στο νήμα "Κριτικη" .
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.