Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-04-08, 21:18
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας,

Πιστεύεται φίλοι μου πως δυνάμεθα να βρούμε την αλήθεια για την
21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ???????????

Όχι βεβαια?????

Απλά υποθέσεις και ίσως καποιες προσωπικές αναφορές...
Απλά θυμάμαι όταν ήταν να πάω σχολείο Γυμνασιο δεν μας αφησαν και
μας γύρισαν πίσω.....

Στον γυρισμό αυτο που δεν μπορω να ξεχάσω ήταν όταν τραβαγαν σαν
ζωο ένα οικογενειακό μας φίλο και τον πηγαιναν σε ένα ρέο..

Απλά αυτό που θα πώ πως θα πρέπει να προσέχουμε απο τους
οποιουσδήποτε ΦΑΣΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΧΟΥΝΤΕΣ κυρίως απο αυτούς που δεν
γίνονται εύκολα αντιληπτοί.....

ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-04-08, 23:25
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο εγω θα πω και κάτι άλλο... η χούντα που ζούμε σήμερα παγκοσμίως είναι πολύ χειρότερη απο την χούντα του Παπαδόπουλου. Τουλάχιστον τότε ο εχθρός ήταν ορατός και είχε πρόσωπο, είχε όνομα. Τώρα σου έρχονται οι μπούφλες απο όλες τις μεριές και δεν ξέρεις ποιος είναι ο εχθρός σου. Όλοι είναι υπάλληλοι, όλοι είναι διορισμένοι απο κάπου και κανείς δεν γνωρίζει τα πρόσωπα στην κορυφή της πυραμίδας... απλά υποθέτουμε... δεν ξέρω... εγω νομίζω ότι ακόμα και αυτά που μας παρουσιάζουν κατά καιρούς δεν είναι αυτά που πραγματικά ασκούν εξουσία... Πιστεύω ότι αυτοί που πραγματικά ελέγχουν τον κόσμο δεν βγαίνουν ποτέ μπροστά και ελάχιστοι βλέπουν τις φάτσες τους...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-04-08, 23:49
open ocean Ο χρήστης open ocean δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

και μην ξεχναμε το ποιο σημαντικο ισως...οτι ΕΜΕΙΣ επιτρεψαμε να υπαρξει κατι τετοιο το οποιο ισχυει και για σημερα βεβαιως....παντα θα υπαρχουν χουντες οσο εμεις δεν ειμαστε ικανοι και δεν μπορουμε να ξεπερασουμε τον εαυτο μας και τον μικροκοσμο που ζουμε και να κανουμε πραγματα ΚΑΙ για το συνολο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-05-08, 10:23
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Απέριττος
Φίλε Γιώργο εγω θα πω και κάτι άλλο... η χούντα που ζούμε σήμερα παγκοσμίως είναι πολύ χειρότερη απο την χούντα του Παπαδόπουλου
Και την οποία την αποκαλούν δημοκρατία! Αλήθεια, τι κακοποιημένη λέξη. Οι χουντικοί θεωρούσαν δημοκρατία το πολίτευμα (έχω δει σε φωτό απο γιορτή 25ης Μαρτίου επί Παπαδόπουλου στο Καλιμάρμαρο, πανό που γράφει ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ). Οι κομμουνιστές πάλι δημοκρατία. Οι κοινοβουλευτικοί πάλι δημοκρατία. Ή κάποιοι μας δουλεύουν ψιλό γαζί, ή όντως θεωρούν ότι εκπροσωπούν τον λαό, άσχετα αν του καταπατούν στοιχειώδη δικαιώματα.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-05-08, 12:58
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chronicol
-Η εξουσία είναι δοτή, δεν επιρρεάζεται από εκλογικές διαδικασίες και η κυβέρνηση δεν ασχολείται με την ανάληψη της εξουσίας και διατήρηση αυτής (όπως γίνεται κατά κόρον στη χώρα μας και αλλού), αλλά ασχολείται με τα προβλήματα καθεαυτά του κράτους και του λαού.

Όλα αυτά βέβαια για μια "καλή χούντα".
Tι λέτε βρε παιδιά. Αρκετοί εδώ μέσα είστε νέοι και δεν έχετε ζήσει τη χούντα. Για ρωτήστε λίγο και αυτούς που την έζησαν.. στο πετσί τους.. κυριολεκτικά.
Δεν τολμούσες να κυκλοφορήσεις μετά τις 10:00 το βράδυ σε μεγάλες παρέες από το φόβο μην συλληφθείς από την αστυνομία με την κατηγορία της σύστασης συνομωτικής συμμορίας!
Δεν γίνονταν καθόλου απεργείες όχι γιατί τα πράγματα πήγαιναν καλά αλλά γιατί υπήρχε η απειλή των Τανκς. Δεν τολμούσε κανείς να μιλήσει από το φόβο. Άχνα...
Στο στρατό ένα σωρό στρατευμένοι υπέφεραν τα πάνδεινα μόνο και μόνο επειδή υπήρχε η ελάχιστη υποψία ότι μπορεί να είναι κομμουνιστές!
Έχετε ακούσει για τους βασανιστές της χούντας και τι υπέφεραν ένα σωρό άνθρωποι μέσα στα ΕΑΤ-ΕΣΑ;
Έχετε ακούσει για τις εξορίες και τους τόπους και τις συνθήκες εξορίας που υπέφεραν οι οικογένειες αυτών που αντιστάθηκαν στο καθεστώς και όσον υπήρχε η υποψία ότι ειναι κομμουνιστές!
Έχετε ακούσεi για το πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων που αν δεν το είχες δεν έβρισκες δουλειά ούτε τίποτα και ήσουν μόνιμα υπό παρακολούθηση;
Άνθρωποι άνηγαν απλούς φιλήσηχους συλλόγους τουριστικούς-οικολογικούς-φυσιολατρικούς και ανακρίνονταν για ώρες στην αστυνομία μην τυχόν και ήταν συνομωτικές οργανώσεις κατά του καθεστώτος!!
Ο αστυνομικός ήταν σκέτος μπαμπούλας.
Έχετε ακούσει για τις εν ψυχρώ δολοφονίες νέων ανθρώπων και διαδηλωτών από χουντικούς αστυνομικούς κατά τη διάρκεια των εξεργέσεων κατά της χούντας και για τους ελεύθερους σκοπευτές που σκόρπιζαν το θάνατο;
Και φυσικά η προδοσία της Κύπρου από τους δήθεν σουπερπατριώτες.. (θα λεγα τίποτα βαρύ τώρα) Είχαν αφήσει το στρατό άοπλο, κυριολεκτικά σαν πρόβατα επί σφαγή από τον Τουρκικό στρατό. Οι περισσότεροι έφεδροι στον Έβρο πήραν όπλο αφού έγινε ο Ατίλλας2!! Έχω στοιχεία και καταθέσεις για αυτό.
Είναι τουλάχιστον απαράδεκτο στη χώρα που γένησε τη δημοκρατία να μιλάμε θετικά για απολυταρχικά χουντικά καθεστώτα..
Είτε την εποχή παπαδόπουλου είτε σήμερα πρέπει να εξασφαλίσουμε την όσο το δυνατόν λιγότερη απολυταρχική ολιγαρχική εξουσία.
Αυτή η δημοκρατία έτσι πως είναι με τα μεγάλα προβλήματα της είναι μακράν καλύτερη των χουντικών καθεστώτων. Δεν θα θέλατε να ζήσετε ένα χουντικό καθεστώς.. Πιστέψτε με!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 03-05-08 στις 13:06
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-05-08, 11:16
Το avatar του χρήστη Chronicol
Chronicol Ο χρήστης Chronicol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2008
Περιοχή: Έρχομαι από το νησί του Ήλιου
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Φίλε sceptic, είναι αλήθεια ότι δεν γνώρισα τη χούντα του Παπαδόπουλου και των λοιπών. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι έχω ακούσει καλά και - κυρίως - κακά σχόλια για τη περίοδο εκείνη. Αναφερόμενος σε μια "καλή χούντα", δεν μιλάω για την επταετία αυτή, αλλά σε έναν ιδανικό και ίσως ουτοπικό ηγέτη. Στο παρελθόν έχουν υπάρξει κάποιοι μεγάλοι ηγέτες που οδήγησαν τη χώρα τους μπροστά. Έχουν υπάρξει όμως και ηγέτες - καταστροφή για το λαό τους.

Αν και κλείνω προς την αναρχία σαν το ιδανικό κοινωνικό σύστημα, τη βρίσκω πέρα για πέρα ουτοπική να εφαρμοστεί. Ένα ολιγαρχικό καθεστώς βρίσκεται ακριβώς στην αντίπερα όχθη από την αναρχία. Σκέφτομαι, όμως, μήπως είναι τελικά εφικτό ένα "καλό" ολιγαρχικό καθεστώς, από κάποιον-ους αποδεδειγμένα αδιάφθορους, να μπορεί να επιβάλλει μία όσο το δυνατόν αναρχική κοινωνία.
__________________
1. Σκέφτομαι, άρα υπάρχω
2. Η γνώση είναι δύναμη
3. Η ζωή έχει αξία
--- ΟΣΟ ΖΩ, ΕΛΠΙΖΩ! ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ , ΕΡΕΥΝΑ! ---
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-05-08, 13:26
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
μήπως είναι τελικά εφικτό ένα "καλό" ολιγαρχικό καθεστώς, από κάποιον-ους αποδεδειγμένα αδιάφθορους,
Δεν το πιστεύω ότι το διαβάζω αυτό από σένα. Αυτό είναι ακριβώς το μοντέλο που προωθεί η νέα παγκόσμια τάξη! Απολυταρχική παγκόσμια εξουσία από μια ολιγομελής μη εκλεγμένη ελιτ.
Δεν υπάρχει αδιάφθορη εξουσία.
Η εξουσία διαφθείρει και η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-05-08, 15:40
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες φίλε σκέπτικ,υπάρχει μια δυνατότητα να ξεφύγουμε από αυτόν τον κανόνα,στην περίπτωση που οι κυβερνόντες δεν έχουν την δυνατότητα να βγάζουν οικονομικό κέρδος από την άσκηση της εξουσίας.Αυτό υποστήριζαν και οι περισσότεροι αρχαίοι φιλόσοφοι και πιστεύω θα συμφωνείς και εσύ...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-05-08, 16:43
Το avatar του χρήστη Chronicol
Chronicol Ο χρήστης Chronicol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2008
Περιοχή: Έρχομαι από το νησί του Ήλιου
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Φίλε μου sceptic συνήθως συμφωνούμε στις απόψεις μας, και αυτά που λες τα υποστηρίζω και εγώ. Μη σε εκπλήσσουν οι απόψεις μου, για τον απλούστατο λόγο ότι αναζητώ μία λύση, την οποία δεν έχω βρει ακόμα. Γνωρίζω ότι είσαι υπέρ της αφύπνισης, αλλά δε διάβασα ακόμα μία πρόταση λύσης εκ μέρους σου, εκτός από το "σπάστε τις κάμερες". Ίσως γιατί και εσύ ακόμα δε μπορείς να πεις με βεβαιότητα τι μπορούμε να κάνουμε. Εγώ δε μπορώ να απαντήσω, αλλά παράλληλα με την αφύπνιση ψάχνω και μια λύση. Αλλιώς, δε θα έχει και πολύ άδικο μετά η Ελπινίκη να μας τα χώνει για αμπελοφιλοσοφίες και συζητήσεις εκ του ασφαλούς.

Μήπως, λέω μήπως, η μία λύση είναι στη θέση αυτού του υποχθόνιου, πονηρού, διεφθαρμένου καθεστώτος που πάει (τι πάει δηλαδή, έχει ήδη) να δημιουργηθεί, αντιταχθεί ένα καθεστώς με τα ίδια απολυταρχικά μέτρα μεν, αλλά με έναν αδιάφθορο σκοπό. Δεν σου είπα ότι είναι εύκολο να γίνω εγώ ή εσύ ο "καλός δικτάτορας" της χώρας αυτής ή ενός παγκόσμιου κράτους, αλλά ίσως και να μπορούσε να γίνει. Δε ξέρω, πες μου και συ μία λύση.

Αυτό που λές φίλε black_planet (στρατιωτικός είσαι?) προϋποθέτει μαζική αποχή από τα πολύ σκοτεινά λημέρια του συστήματος: μαζική αποχή από κάθε είδους δανεισμό, καταναλωτισμό, τραπεζική συναλλαγή, χρηματιστηριακή δραστηριότητα κτλ., κάτι που μου φαίνεται ουτοπικό.

Σκέψου φίλε sceptic ότι το πολίτευμα της παγκοσμιοποίησης (επίσημα) θα είναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ - ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ. Αυτό δε σου λέει κάτι? Αυτοί επιβάλλουν δια της πλαγίας οδούς την ολιγαρχία τους. Πώς λοιπόν θα εφαρμοστεί σε ένα μεγάλο κοινωνικό σύνολο, όπως η Ελλάδα (για να μην επεκταθούμε) ένα όσο το δυνατόν πιο αναρχικό καθεστώς? Θα μου πεις πάλι "ε, και τι, με τη βία θα το επιβάλλουμε?" Ε, λοιπόν εγώ βλέπω φίλε μου ότι οι δραστικές λύσεις θέλουν δραστικά μέτρα. Είτε το θέλουμε, είτε όχι, αν είναι να αλλάξει η τωρινή κατάσταση, ένα είναι σχεδόν βέβαιο: πρέπει να χυθεί αίμα (ο λαός έναντι της αστυνομίας?). Ε, τουλάχιστον, αν βρεθεί ο ηγέτης που αναφέρω, έστω και με τη βία, το αίμα θα είναι πολύ λιγότερο. Και μετά την αλλαγή, ο λαός θα τον εκτιμήσει, βλέποντας το μισθό του να ανεβαίνει, η ακρίβεια και η ανεργεία να καταπολεμήται, η παιδεία να προάγεται, η υγεία να βελτιώνεται, τα προσωπικά δεδομένα να προστατεύονται.

Όλα είναι θέμα διαφθοράς. Ή μήπως οι δημοκρατικές κυβερνήσεις ανά την υφήλιο είναι αδιάφθορες?

Υ.Σ. τονίζω άλλη μια φορά ότι δεν αναφέρομαι στη πολιτική της 7ετίας. Κρατάω τα όσα καλά έγιναν τότε και καταδικάζω οτιδήποτε αντιλαϊκό.

Υ.Σ.2 ότι γράφω αναφέρονται σε μία προσπάθεια εξεύρεσης λύσεως. Μπορεί να αποδειχθώ τελείως λάθος στο τέλος. Περιμένω αντιπροτάσεις (sceptic!)
__________________
1. Σκέφτομαι, άρα υπάρχω
2. Η γνώση είναι δύναμη
3. Η ζωή έχει αξία
--- ΟΣΟ ΖΩ, ΕΛΠΙΖΩ! ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ , ΕΡΕΥΝΑ! ---

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chronicol : 04-05-08 στις 16:44
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-05-08, 22:14
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
ένα όσο το δυνατόν πιο αναρχικό καθεστώς
Μην πιστεύεις σε ουτοπίες.. ο αναρχισμός είναι ουτοπία διότι ζητάει από τον καθέναν να έχει το βάρος ένος ηγέτη κάτι που φυσικά είναι αδύνατον.. αρκεί να ρίξεις μια ματιά γύρω σου και να δεις πόσοι παλιάνθρωποι υπάρχουν.. που μπορεί κυριολεκτικά να προκαλέσουν το χάος αν τους αφήσεις ξεσχίνιαστους..
Το καλύτερο πολιτικό σύστημα είναι η αριστοκρατία στην πραγματική της έννοια όχι αυτή των διεφθαρμένων ευγενών της κακιάς ώρας.
Να άρχουν οι άριστοι. Οι οποίοι θα πρέπει να εκλέγονται μέσα από μια διαδικασία ειδικών σκληρών ασκήσεων - δοκιμασιών.
Φυσικά ο κοινοβουλευτισμός έχει δείξει ότι είναι ένα ανεπαρκές δημοκρατικό σύστημα που σηκώνει αρκετή τελειοποίηση. Για τη χούντα και γενικά τα ανελεύθερα απολυταρχικά καθεστώτα δεν το συζητάμε πρέπει να πολεμούνται μέχρι τελικής πτώσεως.
Όπως σου είπα όμως είναι σχεδόν αδύνατον να νηκηθεί η ελίτ διότι βρίσκεται πάντα ένα βήμα μπροστά από εμάς σχεδιάζοντας το μέλλον μας μέσα σε κλειστές λέσχες και πλασάροντας το μετά ως τάχα απόφαση των εκλεγμένων μας πολιτικών-μαριονετών.
Υπάρχουν κάποιες λύσεις (η αφύπνιση και η πληροφόρηση είναι μια δυνατή αρχή) αλλά πρέπει ο καθένας μας να τις βρει και να δώσει την προσωπική του μάχη. Ο καθένας θα πρέπει να σκέφτεται επίσης ελεύθερα και να μην ακολουθεί τυφλά τον οποιοδήποτε ηγέτη ακόμα και αν αυτός παρουσιάζεται σαν αντι-νεοταξικός ενώ μπορεί να έχει δώσει άσχημα δείγματα γραφής στο παρελθόν που είναι στο χέρι μας να τα αποκρυπτογραφήσουμε. (παράδειγμα: Καρατζαφέρης)
Δεν είναι εύκολο πράγμα αυτό που ψάχνεις. Έχουμε να κάνουμε με πανίσχυρα άτομα και οργανώσεις..
Και γιατί σου φαίνεται ανεπαρκής η ιδέα του "σπάστε της κάμερες";;
Στις ΗΠΑ έχουν αναπτύξει σειρά από στρατόπεδα συγκέντρωσης της FEMA (κλάσης ανώτερα από το Αουσβιτς) ακριβώς γι'αυτό το λόγο.. Διότι μας φοβούνται.. Φοβούνται το λαικό ξέσπασμα, τον "όχλο" όπως τους αρέσει να μας αποκαλούν.. οίνο άρτο και θεάματα έλεγαν οι ρωμαίοι τύρρανοι χρειάζεται μόνο ο όχλος για να μένει χειραγωγημένος.. Στη λέσχη Μπίλντερμεργκ στην Οτάβα ένας από τον "όχλο" όταν είδε τον Ροκφέλερ του φώναξε "ει Ροκφέλερ!" Και ο Ρόκκυ χέστηκε από το φόβο του.. νομίζοντας ότι θα ήταν κάποιος εκτελεστής.. Μπορεί να είναι πανίσχυροι και αδίστακτοι αλλά σε προσωπικό επίπεδο φοβούνται και τον ίσκιο τους.. δειλοί και δυστηχισμένοι..
αυτά ...
Ανέβηκε το ΕndGame με ελληνικούς υπότιτλους.. ελπίζω να το δουν πολλοί και να αφυπνιστούν για το πού πάει το όλο πράγμα..με τη νέα τάξη..

Νέα Παγκόσμια Τάξη

Ποιοι πολιτικοί συγγραφείς και τραπεζίτες χρησιμοποίησαν τη φράση:
Χίτλερ
Οργουελ
Γουάρμπουργκ
Μπους
Ροκφέλερ
Γκάρυ Χάρτ
Γκόρντον Μπράουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 04-05-08 στις 22:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.