Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 05-09-12, 19:49
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Επίσης καλό θα ειναι να έχουμε το "γνώθι σε αυτόν" και να μην
κατηγορούμε άλλους για την σημερινή κατάντια μας....
για μισο λεπτο,
ενα κρατος λειτουργει με νομους διαφορετικα ειναι χαος,συμφωνουμε?
το αν λοιπον δεν υπαρχουν νομοι,ή υπαρχουν ειδικοι νομοι,ή δεν γινεται εφαρμογη των νομων φταιει ο απλος πολιτης?
Ειναι σα να λεμε οτι το DNA του ελληνα ειναι τετοιο που δεν μπορει να αντισταθει στην απατη και τη διαφθορα.
Δηλαδη οι υπολοιπες ανεπτυγμενες χωρες που δεν εχουν διαφθορα σε "ελληνικο βαθμο",εχουν πιο ηθικους πολιτες?
Απλως οι ελληνες βρισκουν και τα κανουν,διοτι δεν υπαρχει συστημα.Το ιδιο συμβαινει και στους αλβανους,τους βουλγαρους αλλα και σε αλλες ηπειρους εκτος ευρωπης.

Αν θες να συμφωνησουμε περι ευθυνης του ελληνικου λαου,θα αναφερθουμε στην ελλειψη παιδειας και μορφωσης,πραγμα που επιβεβαιωνεται απο τα εκλογικα αποτελεσματα αλλα και τη λογικη του στυλ "κλεψε το κρατος οσο μπορεις αφου και αυτο σε κλεβει" χωρις να μπορουν να αντιληφθουν οτι γινονται μερος ενος συστηματος που καταστρεφει τη χωρα μας.
Δεν μπορω να πιστεψω οτι οι ελληνες ηξεραν τις συνεπειες του παρακρατους και επεμειναν στην ιδια πολιτικη γιατι ειναι σαν να λεμε οτι δεν τους ενδιεφερε για τα παιδια τους και τα εγγονια τους.

Σταματω εδω και περιμενω να αναπτυξεις και την δικη σου αποψη οσον αφορα το μεριδιο ευθυνης.
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-09-12, 21:28
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε no slave προσπαθώ πάντα όπου έχω την δυνατότητα με στοιχεία και όχι
απλά μιλώντας θεωρητικά.....

Δεν το γνώριζε ο Έλληνας όταν έπαιρνε το εφάπαξ πως έδινε ελάχιστα και
έπαιρνε τα διπλάσια η και 2,5 φορές πάνω ???????
Το γνώριζε....
Σε κάποια περίπτωση το εφάπαξ (1998 σε κάποια ΔΕΚΟ) ήταν 25,000,000
δραχμές και μάλιστα σε ηλικία 54 ετων !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σε αδελφή φίλης μου.....
Δεν ήξεραν και δεν ήξερα εγώ (βάζω και τον εαυτόν μου μέσα) ???
Όταν κάνανε κάποιοι φοροδιαφυγή δεν γνώριζαν τι κάνανε τι κάναμε ????

Ξέραμε.....
Τρώγαμε φίλε τις σάρκες μας.....
Τρώγαμε το αύριο των παιδειών μας...


Σχετικά με τους νόμους ναι έχουμε τους εφαρμόζουμε ??????
Όχι βέβαια.....
Οι αλλοι τους εφαρμόζουν και να πάρει η ευχή πηγαίνουν και στο
δικαστήριο και κάποιον πρωθυπουργό και κάποιους υπουργούς κάποιους
δημοσίους υπαλλήλους κάποιους γιατρούς κλπ....
(Και να τους καταδικάζουν)

Εμείς ?????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-09-12, 02:15
Το avatar του χρήστη Αλέξανδρος
Αλέξανδρος Ο χρήστης Αλέξανδρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2010
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπον για εισαγωγη,φιλε Voel αναφερεις εν ολιγης οτι το internet μπορει να γινει ο χειροτερος συμβουλος,στο οποιο συμφωνω απολυτα. Επειδη ομως,παρακολουθω το φορουμ 5 χρονια(μπορει και παραπανω),εχω αποκτησει μια σφαιρικη αποψη για τους συχνους χρηστες και επειδη ηξερα πανω-κατω ποια ατομα θα ειναι σε θεση να απαντησουν,θεωρω οτι μεχρι στιγμης τουλαχιστον δικαιωνομαι πανηγυρικα για την επιλογη μου να εκφρασω την απορια μου εδω.


Φιλε Vakryle με ρωτας αν ειμαι ετοιμος για εναν εμφυλιο και τι θα εκανα σε τετοια περιπτωση. Προφανως και δεν ειμαι ετοιμος για εναν πολεμο,οποιος πει οτι ειναι μαλλον θα λεει ψεματα,γιατι ποιος ειναι ετοιμοπολεμος στη κοινωνια του καναπε που εχουμε συνηθισει; Παρεπιπτοντως, μου θυμησες μια συζητηση που ειχα με φιλους προ κρισης που ανεφερα ποσο ευκολο ειναι να γινει ενας πολεμος με τη τουρκια και μαλλον ηταν απο τα καλυτερες ιστοριες που ειχαν ακουσει γιατι το θεωρουσαν αδιανοητο με το νατο και την ΕΕ πισω μας.
Οσον αφορα το τι θα κανα, θα προσπαθουσα με οποιοδηποτε τροπο να μη πολεμησω αλλον ελληνα. Ας ειναι και το λαμογιο που φοροδιαφευγει,ή η οδηγαρα που νομιζει οτι ο δρομος ειναι δικος του,η ο παππους που μου παιρνει τη σειρα στη τραπεζα και αρνειται πεισματικα οτι το εκανε, θα το εκανα εστω και με κοστος τη ζωη μου(θεωρητικα τουλαχιστον).


Για να απλοποιησω και καπως το θεμα,βλεπω οτι διαφωνειτε στο αν φταιμε εμεις,οι πολιτικοι η το συστημα.

Οι ανθρωποι: Πλεον οι συζητησεις της καθημερινοτητας εχουν γινει κυριως πολιτικου χαρακτηρα.Ατομα διαφορετικης ηλικιας,κοινωνικης καταστασης και μορφωσης αναλυουν τη κατασταση και συνηθως ολοι φτανουν στα ιδια και αυτονοητα συμπερασματα.Π.χ. οτι φταιει πολυ η φοροδιαφυγη που δεν εχει εσοδα το κρατος και πολλες φορες εκστασιαζονται σε ενα κλιμα αυτοδικαιωσης. Μονο που θα τους δεις την αλλη μερα να μη παιρνουν αποδειξη, η να μη δηλωνουν κανα 2 πραγματακια(αυτοκινητα,σπιτια).
Πολλοι ωριονται για τους πολιτικους,τις μιζες που παιρνουν και δινουν και πολλα αλλα,αν τους ρωτησεις ομως πως μπηκαν στο δημοσιο θα σου πουν "ε,ειχε ενα γνωστο ο πατερας μου και μεβαλε".
Πως μπορει να υπαρξει αλλαγη στην νοοτροπια οταν εχουμε ολοι διχασμενη προσωπικοτητα και ενω καταδικαζουμε το λαθος το κανουμε και μας φαινεται και σωστο. Οταν εχουμε μαθει να ψωνιζουμε πραγματα μικρης αξιας και να μας φαινεται περιεργο εως και ενοχλητικο οταν μας κοβουν αποδειξη; Οταν μπαινουμε σε μια φοιτητικη παραταξη και την αλλη μερα κατεβαινουμε σε πορειες που γινονται εναντιον του κομματος που αντιπροσωπευει τη παραταξη που υποστηριζουμε;


Οι πολιτικοι: Για τους πολιτικους υπαρχουν πολλα να πουμε,αλλα εγω εχω μονο ενα παραπονο.Εθνικο φρονημα δεν εχουν καθολου,δεν νιωθουν μια περηφανεια για τον Μ.Αλεξανδρο,τον Περικλη,τον Κολοκοτρωνη τους τοσους και τοσους;δεν ενιωσαν τιποτα οταν χαθηκε η μιση Κυπρος,μονο για το χρημα ζουν;


Το συστημα: Δεν εχει νοημα να πω κατι γιαυτο μιας και εχετε ηδη αναλυσει το καπιταλιστικο συστημα και τα ελαττωματα του σε προηγουμενα σχολια,αλλα θα εκφρασω την εξης απορια. Η χωρα μας τι επιλογες εχει σε παγκοσμιο επιπεδο και ποιες οι πιθανες συνεπειες της καθε επιλογης; Δηλαδη,μεχρι στιγμης εχουμε διαλεξει να μεινουμε στο ευρω,τις συνεπεις του οποιου τις βλεπουμε καθε μερα. Εαν ομως φυγουμε απο το ευρω τι γινεται; Ή αν ειχαμε δανειστει απο Ρωσια ή Κινα τι θα γινοταν; Αυτο πιστευω ειναι ενα πολυ σημαντικο ερωτημα μιας και ο μεσος ελληνας δε ξερει τι συνεπαγεται το να φυγουμε απο το ευρω και φανταζομαι θυμαστε το τρομομηνυμα της ΝΔ πριν τις πρωτες εκλογες,που ελεγε "ή ΝΔ ή φευγουμε απο ευρω".Με αποτελεσμα να δειχνει δημοσκοπιση οτι 80% αν θυμαμαι καλα των ελληνων θελει να παραμεινουμε στο ευρω χωρις να ξερει τι μας προσφερει το να μεινουμε και τι πρεπει να δωσουμε ως ανταλλαγμα
__________________
_ Ανέγνων, έγνων, κατέγνων _
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-09-12, 04:07
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καπιταλισμο/Νεοφιλελευθερισμο με κρατικα μονοπωλεια, κρατικα ελεγχομενο τραπεζικο συστημα, κλειστα επαγγελματα, καμποταζ, παρεμβατισμο του δημοσιου σε ολες της μορφες της οικονομικης δραστηριοτητας που εχεις δει;
Πουθενά. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι μια καπιταλιστική - νεοφιλελεύθερη χώρα αποκλείει τις κρατικές - δημόσιες επιχειρήσεις όπως πχ το παρίσι με την δημόσια εταιρία παροχής νερού.

Παράθεση:
Ποτε δεν καταλαβα γιατι το Ελληνικο δημοσιο επρεπε να παραγει τσιμεντο(!), πλοια, κλωστες, ξυλεια, λιπασματα, να εχει ξενοδοχεια και καμπιγκ, η να χτιζει το ιδιο τα δικα του νοσοκομεια και σχολεια. Το προβλημα λοιπον του δημοσιου δεν ειναι μονο ο ογκος των υπαλληλων του (ο οποιος δεν ειναι τραγικα μεγαλυτερος απο τον μεσο ορο τηε ΕΕ) αλλα το ευρος του καθως και το γεγονος οτι στο τελος της ημερας το δημοσιο δεν παραγει και δεν προσφερει τις υπηρεσιες που ωφειλει να προσφερει.
Υπάρχει και μια έννοια που λέγεται κοινωνική πρόνοια. Στο όνομα της ο Παπανδρέου (ο Ανδρέας) έκανε κάποιες κρατικοποιήσεις αλλά ο σκοπός αυτών ήταν μάλλον εντελώς διαφορετικός. Οι υπηρεσίες που παρείχαν αυτοί οι οργανισμοί ήταν φυσικά χαμηλής ποιότητας γιατί αφενός έιχαν να αντιμετωπίσουν τον ανταγωνισμό με τις αντίστοιχες του ιδιωτικού τομέα και αφετέρου υποχρηματοδοτούνταν αφού το κράτος είχε "άλλες προτεραιότητες". Ο σοβιετικός τύπος πού κρύβεται μέσα σε αυτό το μπάχαλο δεν μπορώ να καταλάβω... Υπήρξε ποτέ σε οικονομία σοβιετικού τύπου ανταγωνισμός κράτους - ιδιωτών; Είχε ποτέ το κεφάλαιο σοβαρές ευκαιρίες επενδύσεων; Γνώρισε ποτέ φάση ύφεσης με συμπτώματα τον πληθωρισμό και την ανεργία;

Αγαπητοί φίλοι συμφωνώ οτι και η φοροδιαφυγή είναι πρόβλημα και η σπατάλη του δημόσιου χρήματος και όλα αυτά που αναφέρετε στις τοποθετήσεις σας. Είναι όμως το ίδιο η φοροδιαφυγή της αδελφής της φίλης του άβαταρ τζι αρ με αυτήν του βαρδινογιάννη και του λάτση; Μήπως οι δύο τελευταίοι το κάνουν με νόμιμο τρόπο; Όλα αυτά τα δάνεια που πήρε το κράτος φτάσανε ποτέ σε εμάς έστω και με την μορφή κοινωνικών παροχών; Για όλα τα παραπάνω αρνούμαι να μπω στο τριπάκι του "μαζί τα φάγαμε".
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-09-12, 20:20
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φιλε Vakryle με ρωτας αν ειμαι ετοιμος για εναν εμφυλιο και τι θα εκανα σε τετοια περιπτωση. Προφανως και δεν ειμαι ετοιμος για εναν πολεμο,οποιος πει οτι ειναι μαλλον θα λεει ψεματα,γιατι ποιος ειναι ετοιμοπολεμος στη κοινωνια του καναπε που εχουμε συνηθισει;
Τότε, λοιπόν, γιατί αναρωτιέσαι αν στην Ελλάδα θα βιώσουμε μετά-ναζιστικές εποχές; Και γιατί τόση πληθώρα κόσμου αναρωτιέται το ίδιο; Δε χρειάζεται να μην είσαι ετοιμοπόλεμος, λόγω του καναπέ. Ο άνθρωπος παρά τα αρνητικά του, έχει και κάποια θετικά. Όπως λόγου χάρη, αν νιώσει ότι απειλείται, θα πάρει το τουφέκι του. Όμως στην Ελλάδα, λέω λέω και ξαναλέω, δεν έχουν όλοι το δικαίωμα ούτε να διανοηθούν να πάρουν το τουφέκι στον ώμο.
Παράθεση:
Οσον αφορα το τι θα κανα, θα προσπαθουσα με οποιοδηποτε τροπο να μη πολεμησω αλλον ελληνα.
Προσωπικά, δεν έχω τέτοια κολλήματα.

Παράθεση:
Οι πολιτικοι: Για τους πολιτικους υπαρχουν πολλα να πουμε,αλλα εγω εχω μονο ενα παραπονο.Εθνικο φρονημα δεν εχουν καθολου,δεν νιωθουν μια περηφανεια για τον Μ.Αλεξανδρο,τον Περικλη,τον Κολοκοτρωνη τους τοσους και τοσους;δεν ενιωσαν τιποτα οταν χαθηκε η μιση Κυπρος,μονο για το χρημα ζουν;
Γιατί αναφέρεσαι στους πολιτικούς;
Εσύ τι περισσότερο ξέρεις απ' αυτούς για τον Αλέξανδρο, για τον Περικλή και τον Πλάτωνα;

Αν θεωρείς πως είναι υποχρέωση των αντιπροσώπων μας να ξέρουν απο ιστορία, δηλαδή αν έχεις την απαίτηση από άλλους να ξέρουν ότι κι εσύ ή κάτι παραπάνω, εσύ έχεις σκεφτεί αν ξέρεις αυτό το κάτι ή έστω το κάτι λιγότερο;

Γιατί εγώ από την εμπειρία μου, όσοι μου μιλάνε για έθνος και ελλάδα και δε συμμαζεύεται (πλην μειοψηφικών εξαιρέσεων) δεν έχουν ιδέα για τίποτα, παρά μόνο για τις εκπομπές του ΣΚΑΙ ποιος ήταν ο μεγαλύτερος έλληνας!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vakryle : 06-09-12 στις 20:25
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-09-12, 21:26
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι μου πολλά είπαμε και με κάποια στοιχεία όσα μπόρεσε ο κάθε ένας απο
εμάς...

Το διά ταύτα ποίο είναι ?????

Από τι κινδυνεύει λοιπόν η Πατρίδα μας ??????

Οι άλλοι ?????

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Φίλε xtabay ο Βαρδινογιάννης έφτιαξε ένα χωρίο απο την αρχή στα
καμμένα μέσα σε 1 χρόνο περίπου... (σπίτια δρόμους σχολείο)
Ο δήμαρχος της Ζαχάρως πήρε χρήματα από την Αυστραλία και έφτιαξε
Δημαρχείο (δεν τελείωσε) και δυστυχώς ήταν παράνομο και τα χρήματα
η Αυστραλία τα ζητάει πίσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το ταμείο Αποκατάστασης για τα καμμένα δεν γνωρίζουμε ακόμα πόσα
είναι και που είναι.....
Απλά για να έχουμε μια ιδέα του τί γίνεται..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-09-12, 02:26
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΥΓ. Φίλε xtabay ο Βαρδινογιάννης έφτιαξε ένα χωρίο απο την αρχή στα
καμμένα μέσα σε 1 χρόνο περίπου... (σπίτια δρόμους σχολείο)
Φίλε avatar φυσικά και το έκανε γιατί το 2007 (τότε που έγιναν οι πυρκαγιές στην Ηλεία) το 40% του ποσού των δωρεών προς τρίτους αφαιρούνταν απο τον φόρο εισοδήματος. Δηλαδή αν έκανε μια δωρεά ύψους 100,000 ευρώ τότε θα είχε φοροαπαλλαγές ύψους 40,000 ευρώ. Σήμερα λόγω κρίσης το ποσοστό κατέβηκε στο 10%. Δεν κατακρίνω την πράξη αλλά το κίνητρο. Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-09-12, 14:37
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε xtabay εάν ήθελε να τα απόκρυψη όσο πλούτο ήθελε ο οποιοδήποτε
πιστεύεις πως είναι ο μόνος τρόπος αυτός ????????????
Χιλιάδες άλλοι τρόποι υπάρχουν ας μην γινόμαστε μικρόψυχοι.....

Το πρόβλημα μας δεν είναι αυτό......
Ασχολούμεθα με μικροπράγματα αντί να ασχοληθούμε με τα πραγματικά
προβλήματα που τα έχουμε αναφέρει πολλοί φίλοι...

Χάνουμε το όλον με αυτά εδώ...

Ευχαριστώ.
ΥΓ.Από αυτά που ανέφερα στο τέλος εσύ κατάλαβες μόνο την φοροδιαφυγή ??????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 07-09-12 στις 14:43
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-09-12, 00:13
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παρεμβαινω στην συζητηση για να υποστηριξω μια θεση που δεν αναφερθηκε καθολου αν και εστω ακροθιγως επρεπε να αναφερθει. Δεν ξερω αν μου ξεφυγε καποια αναφορα καποιου φιλου.

Η Ελλαδα ειναι ενα προτεκτορατο. Οχι περιπου , οχι ποιητικη αδεια προτεκτορατο. Ενα κανονικο προτεκτορατο. Η εθνικη της κυριαρχια ειναι υπο την αιρεση της μητροπολης των ΗΠΑ δηλαδη οι οποιοι την παρελαβαν απο τους αγγλους το 44. Ο λογος ? η Γεωπολιτικη αξια , η γεωστρατηγικη θεση. Θεωρω την γεωπολιτικη πιο ισχυρη σημασια απο την οικονομικη σημασια ενος τοπου. Εξ 'ου και οισυνεχεις παρεμβασεις των ξενων κεντρων εξουσιας απο υπαρξεως του Ελληνικου κρατους.

Η ξενη παρεμβαση απο το 80 και μετα (ασ μην παω παλιοτερα) λογω της στρωτης οικονομικοπολιτικης καταστασης στον δυτικο κοσμο ηταν συγκεκαλυμενη για ευνοητους λογους, αλλα προδινονταν απο τα εξης φαινομενα , την αναθεση ολων των μεγαλων εργων στις πολυεθνικες κοινοπραξιες, την αγορα οπλων μονον απο δυτικες αγορες κυριως αμερικανικες, την απορροφηση ολων των αριστων σε καθε τομεα στις δυτικες μητροπολεις,, και στην αποκλειστικη "τροφοδοτηση" ηγετων αμερικανοθρεμενων, αγγλοθρεμενων και εξαρτημενων ποικιλοτροπως απο αυτους. Τα τελευταια χρονια το" βαρος" της Ελλαδος το εχει αναλαβει η γερμανια ως οικονομικος μανατζερ των ΗΠΑ.

Η καμουφλαρισμενη και διακριτικη αυτη παρεμβαση επαψε τωρα που η θυελλα την παγκ.οικ. κρισης επιασε και την μητροπολη και τον τοποτηρητη της στην ΕΕ. Εξ ου και η τροικα η τασκ φορς και ο Ραιχενμπαχ. Πολιτικα κεφαλαια χτισμενα απο δεκαετιες ξοδευονται σε 1 -2 χρονια ισως και λιγοτερο , πολιτικοι απο τζακια αναλωνονται σχεδον σπαταλωνται, εφεδρειες πολιτικων ενεργοποιουνται σε κυριες θεσεις. Οι μασκες που χρειαζονται για να κρατιεται ο λαος σε ηρεμια δεν προλαβαινουν να δομηθουν πλεον και ενεργοποιουνται και "καιγονται" πλεον κρυφα χαρτια τραπεζιτες και οικονομικοι κυκλοι.

Με λιγα ΄λογια οτι μας συμβαινει και οτι ειναι να δρομολογηθει δεν εχει να κανει με την επιθυμια των ελληνων ουτε με την ιδιαιτεροτητα του λαου, αλλα με τις αποφασεις εξωελαδικων σχεδιασμων.

Εμεις ως πολιτες απο την αλλη , ενω αντιλαμβανομαστε , και επιτρεψτε μου να πιστευω οτι αντιλαμβανομασταν και παλιοτερα, την κατρακυλα της οικονομικης ζωης συνεργαστηκαμε και ισω κι ακομη συνεργαζομαστε .

Φταινε λοιπον οι ξενοι? Φταινε και οι ξενοι οχι οι λαοι αλλα τα κεντρα εξουσιας. Εμεις ειμαστε ενταξει ? Οχι αλλα εχουμε ελαφρυντικα. Θα φερω ως παραδειγμα την φοροδιαφυγη. Γιατι να αποδιδεις ολο το φορο οταν ξερεις οτι χρησιμοποιειται κυριως για το ατομικο καλο των κυκλωματων νομης της εξουσιας κι οχι αποκλειστικα για το κοινο καλο?

Ειμαστε πολιτες προτεκτορατου και ετσι θα συνεχισουμε να πορευομαστε.

Στο δια ταυτα που εθεσε ο φιλος avatargr εχω να πω το εξης . Η χωρα δεν κυνδινευει απο εμφυλιο γιατι οι ελληνες εχουν προσφατες μνημες. Ο κυκλος αιματος που πρεπει να ανοιξει για να προκληθει εμφυλιος, μονον απο αυτους που εχει περισιους η Αθηνα , απολαθρομεταναστες εννοω , κατι ομως που ειναι παρακινδυνευμενο να οργανωθει απο κυκλους ανωμαλιας, μιας και θα βρει ολους τους ελληνες αμεσως ενωμενους και απεναντι.
Κινδυνευει ομως εαν η τεχνολογικη εξελιξη και η μετατοπιση του κεντρου βαρους του πλανητη μετατοπιστει στην Κινα πχ. και η γεωπολιτικη σημασια της ελλαδας ελαχιστοποιηθει , περιθωριοποιηθει, .
Ετσι καθως "χρηση" της Ελλαδας παψει να αποδιδει θα αφεθουμε στην βορα πλεον, περιφερειακων αρπακτικων , με πλειδα ανικανων ηγετων , με καταρεουσα οικονομια, να βραζουμε στο ζουμι της μετριοτητας, την δουλοπρεπειας που μεχρι τωρα απεδιδε, και την μαλθακοτητας που φροντισαμε να επικρατησει.

Απαισιοδοξος......


Υ.Γ για τις γυναικες του φορουμ που εκπλησομαι που εχουν μηδενικη συμμετοχη στηνσυζητηση.. Το FN ειναι οπλο μαχης, του ελλ.στρατου.



------------------------------------------------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-09-12, 02:19
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Με λιγα ΄λογια οτι μας συμβαινει και οτι ειναι να δρομολογηθει δεν εχει να κανει με την επιθυμια των ελληνων ουτε με την ιδιαιτεροτητα του λαου, αλλα με τις αποφασεις εξωελαδικων σχεδιασμων.
Συμφωνώ και επαυξάνω λέγοντας οτι δεν έχει να κάνει ούτε και με τις θυσίες των ελλήνων. Όσα σκληρά φορολογικά μέτρα και αν ψηφιστούν δεν θα αποτρέψουν την χρεωκοπία αν αυτή είναι απόφαση αυτών των παραγόντων...

Παράθεση:
Γιατι να αποδιδεις ολο το φορο οταν ξερεις οτι χρησιμοποιειται κυριως για το ατομικο καλο των κυκλωματων νομης της εξουσιας κι οχι αποκλειστικα για το κοινο καλο?
Πλέον για κάποιους τίθεται θέμα επιβίωσης αν αποδώσουν ολόκληρο τον φόρο.

Παράθεση:
Ειμαστε πολιτες προτεκτορατου και ετσι θα συνεχισουμε να πορευομαστε.
Στο τέλος όλες οι υπόγειες στοές βγάζουν σε ένα φωτεινό καλοκαίρι.
Αισιόδοξος...

Παράθεση:
Η χωρα δεν κυνδινευει απο εμφυλιο γιατι οι ελληνες εχουν προσφατες μνημες. Ο κυκλος αιματος που πρεπει να ανοιξει για να προκληθει εμφυλιος, μονον απο αυτους που εχει περισιους η Αθηνα , απολαθρομεταναστες εννοω , κατι ομως που ειναι παρακινδυνευμενο να οργανωθει απο κυκλους ανωμαλιας, μιας και θα βρει ολους τους ελληνες αμεσως ενωμενους και απεναντι.
Ανάλυσέ το λίγο καλύτερα γιατί δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θέλεις να πεις.

Παράθεση:
Υ.Γ για τις γυναικες του φορουμ που εκπλησομαι που εχουν μηδενικη συμμετοχη στηνσυζητηση..
Δοκίμασε να συνδέσεις την κρίση με την αστρολογία και θα δείς...

Παράθεση:
Φίλε xtabay εάν ήθελε να τα απόκρυψη όσο πλούτο ήθελε ο οποιοδήποτε
πιστεύεις πως είναι ο μόνος τρόπος αυτός ????????????
Χιλιάδες άλλοι τρόποι υπάρχουν ας μην γινόμαστε μικρόψυχοι.....
Φίλε άβαταρ είπα εγώ ποτέ οτι ο τρόπος αυτός είναι μοναδικός??????????? Όμως έχει τα εξής καλά:1)Ξεπλένεις νόμιμα μαύρο χρήμα 2) Δημιουργείς φαν κλάμπ.Το πρόβλημα των πυρόπληκτων χρειάζεται σοβαρό κρατικό σχεδιασμό για να λυθεί και όχι δωρεές.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.