Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1591  
Παλιά 02-07-18, 12:59
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η χρήση των πειραμάτων που σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα πάνω θέματα της κοσμογονίας, Δεν είναι επιστημονική μέθοδος.
Αυτό που λέτε, είναι αυθαίρετο.
Τα πειράματα και οι έρευνα για να εξιχνιασθούν θέματα κοσμογωνίας, δεν μπορούν να "στιγματιστούν" ως αντιεπιστημονικά, γιατί έτσι σας αρέσει.
Μπορεί να μην εξασφαλίζουν ακριβή αποτελέσματα και να απαντούν "κατά προσέγγιση" αλλά αυτό δεν είναι κακό.
Τουλάχιστον εξασφαλισμένα μπορούμε να αποκλείσουμε παιδαριώδεις θεολογικές προσεγγίσεις ότι το σύμπαν είναι μόλις 7512 ετών.
Ως γνωστόν, τα ιερατεία μπορούσαν να μετρούν πάρα πολύ καλά, ΜΟΝΟ τα χρήματα, είχαν ανικανότητα να αντιμετωπίσουν άλλες μαθηματικές προκλήσεις.



Εσείς κύριε Βασίλη, δεν απαντήσατε σε αυτό.

1.
“για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι ψευδής (όπως η πρόταση της Παλαιάς Διαθήκηςν ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 7512 έτη), ξεκινάμε από την υπόθεση πως είναι αληθής, και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση.

Όμως επειδή αποδεδειγμένα το Σύμπαν περιέχει αντικείμενα που η ηλικία τους είναι κατά πολύ μεγαλύτερη των 7512 ετών, (π.χ. απολιθώματα) τότε η δοξασία: Συμπαν = 7512 ετών, αποτελεί αντίφαση και ως εκ τούτου το πετούμε στον κάλαθο των αχρήστων.

2.
Οι επιστήμονες ξέρουν να χρονολογούν και να υπολογίζουν με ακρίβεια ασύγκριτα καλύτερη των διαφόρων τσαρλατάνων και η επιστήμη είναι το καλύτερο που διαθέτουμε, παράδειγμα, μόνο η επιστήμη μπορεί να υπολογιζει με ακριβεια δευτερολεπτου ΟΛΕΣ τις εκλείψεις ηλίου σελήνης , οι θρησκείες και τα ιερά βιβλία τους, τίποτα...περιμένανε τους επιστήμονες.


@ Valhala & Johnkokk, σόρυ, δοκιμάζω και γω τις αντοχές μου.
Δεν νομίζω να υπάρχει ενεργό admin, από όσο γνωρίζω, οι ιδιοκτήτες εργάζονται και δεν διαθέτουν πολυ χρόνο για εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #1592  
Παλιά 02-07-18, 15:54
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παιδιά, συγνώμη για την παρέμβαση. Σε χώρο συζήτησης όπου το παραπάνω τρολάκι θεωρείται "χρήστης" και συνεχίζει να ρυπαίνει με το σπάμ του συστηματικά και ασύστολα χωρίς να εισπράττει έστω μια παρατήρηση, ενώ είναι πολύ πιθανό όποιος διαμαρτυρηθεί να τσιμπήσει εκείνος την παρατήρηση, εγώ δεν πρόκειται να συμμετέχω άλλο. Μέχρι εδώ. Αρκετά έχασα το χρόνο μου εδώ μέσα, συνιστώ να κάνετε το ίδιο κι εσείς. Να μείνουν τα τρολάκια μόνοι τους να τα λένε μεταξύ τους, ανάμεσα στις ανακοινώσεις για τα βιβλία και τις συνεντεύξεις του Μυθικισμού.
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Απάντηση με παράθεση
  #1593  
Παλιά 02-07-18, 16:06
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων

ξέρουν να χρονολογούν
Σπαμάρεις τα ίδια και τα ίδια.

Οι «επιστήμονες» δεν ξέρουν να χρονολογούν.
Αυτό έχει αποδειχθεί εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #1594  
Παλιά 02-07-18, 16:07
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων

σπάμερ
Αγαπητέ Johnkokk, όσο εσύ και η παρέα σου,
υποπίπτετε σε ακατάσχετο τρολάρισμα σπαμάροντας το πάγιο σκεπτικό ότι το αποκεκομμένο από την Επιστήμη
«πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του έχουν σχέση με την Επιστήμη,
θα εισπράττετε την επιστημονικά τεκμηριωμένη επιχειρηματολογία που απορρίπτει κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #1595  
Παλιά 02-07-18, 16:14
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπαμάρεις τα ίδια και τα ίδια.

Οι «επιστήμονες» δεν ξέρουν να χρονολογούν.
Αυτό έχει αποδειχθεί εδώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Johnkokk, όσο εσύ και η παρέα σου,
υποπίπτετε σε ακατάσχετο τρολάρισμα σπαμάροντας το πάγιο σκεπτικό ότι το αποκεκομμένο από την Επιστήμη
«πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του έχουν σχέση με την Επιστήμη,
θα εισπράττετε την επιστημονικά τεκμηριωμένη επιχειρηματολογία που απορρίπτει κάτι τέτοιο.
Σας εξηγήσαμε βήμα βήμα και σας ανατρέψαμε τους ανισόρροπους ισχυρισμούς σας, εσείς αποφεύγεται να απαντήσετε.
Αυτός που "εισπράτει" λογικές απαντήσεις είσθε εσείς.

Εσείς δεν τολμάτε να απαντήσετε στις δικές μας τοποθετήσεις.
Αν η επιστήμη δεν ξέρει να "μετράει", τότε ΠΩΣ μπορεί και υπολογίζει με ακρίβεια δευτερόλεπτου τις εκλείψεις ηλίου σελήνης και επακριβώς τις συντεταγμένες που σκοτεινιάζει η Γη από έκλειψη ηλίου? Άρα, ξέρει και παραξέρει, εσείς δεν ξέρετε.

Όσο συνεχίζετε τα ίδια και τα ίδια θα εισπράτετε τις τεκμηριωμένες απαντήσεις μας. No problem.
Απάντηση με παράθεση
  #1596  
Παλιά 02-07-18, 17:28
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ότι θεωρούμε σωστό σήμερα είναι αυτό που θα θεωρούμε λάθος στο μέλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #1597  
Παλιά 02-07-18, 18:37
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι θεωρούμε σωστό σήμερα είναι αυτό που θα θεωρούμε λάθος στο μέλλον.
Δεκτόν, στο μέλλον όμως, όχι στο παρόν.
Για να το θεωρήσεις λάθος σήμερα πρέπει να βρεις το σφάλμα και όχι να πεις ότι θα το βρει το λάθος κάποιος άλλος μετά από 200 χρόνια και επομένως εγώ το βαφτίζω λάθος από τώρα επειδή είμαι πολύ έξυπνος.

Το ανάποδο δεν ισχύει, παράδειγμα, κάτι που γνωρίζουμε πως είναι λάθος (π.χ. ηλικία του σύμπαντος 7000 χρόνια), ε, αυτό δεν νομίζω στο μέλλον να το θεωρήσουμε "σωστό".
Απάντηση με παράθεση
  #1598  
Παλιά 02-07-18, 22:03
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεκτόν, στο μέλλον όμως, όχι στο παρόν.
Για να το θεωρήσεις λάθος σήμερα πρέπει να βρεις το σφάλμα και όχι να πεις ότι θα το βρει το λάθος κάποιος άλλος μετά από 200 χρόνια και επομένως εγώ το βαφτίζω λάθος από τώρα επειδή είμαι πολύ έξυπνος.

Το ανάποδο δεν ισχύει, παράδειγμα, κάτι που γνωρίζουμε πως είναι λάθος (π.χ. ηλικία του σύμπαντος 7000 χρόνια), ε, αυτό δεν νομίζω στο μέλλον να το θεωρήσουμε "σωστό".
Και οι δύο λάθος είσαστε για τον χρόνο του σύμπαντος. Δεν υπάρχει χρόνος της δημιουργίας του σύμπαντος γιατί απλά θα σου κάνω την ερώτηση τι υπήρχε πριν τον χρόνο τον χώρο ή πριν την δημιουργία του σύμπαντος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 02-07-18 στις 22:16
Απάντηση με παράθεση
  #1599  
Παλιά 03-07-18, 08:32
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι δύο λάθος είσαστε για τον χρόνο του σύμπαντος. Δεν υπάρχει χρόνος της δημιουργίας του σύμπαντος γιατί απλά θα σου κάνω την ερώτηση τι υπήρχε πριν τον χρόνο τον χώρο ή πριν την δημιουργία του σύμπαντος?
Η επιστήμη χρονολογεί την δημιουργία του σύμπαντος μεταξύ 15 και 20 δις χρόνια για να δικαιολογήσει την μεγάλη έκρηξη η οποία δεν υπήρξε ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #1600  
Παλιά 03-07-18, 11:09
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επιστήμη χρονολογεί την δημιουργία του σύμπαντος μεταξύ 15 και 20 δις χρόνια για να δικαιολογήσει την μεγάλη έκρηξη η οποία δεν υπήρξε ποτέ.

Οι γνώσεις μου στη φυσική είναι ότι έμαθα σχολείο, η πανεπιστημιακή μου κατεύθυνση είναι άλλη.
Από όσα έχω διαβάσει και παρακολουθήσει από ντοκιμαντερ και βιβλία, ο τρόπος που προσπαθούμε
να αντιληφθούμε τον χωροχρόνο τα μπινγκ μπανγκ σκοτεινή ύλη/ενέργεια, είναι γήινος, τρισδιάστατος
στο σύμπαν η απλή γήινη αντίληψη είναι ανεπαρκής.

Αυτό που παρατηρούμε και θεωρούμε δεδομένο είναι ότι το αχανές σύμπαν διαστέλεται, και μάλιστα
διαστέλεται αυξητικά, κάθε αύριο, διαστέλεται με μεγαλύτερη ταχύτητα. Όλα τα σημεία του φαίνεται
να απομακρύνονται το ίδιο με κέντρο την Γη από όπου παρατηρούμε και επειδή η Γη δεν είναι το κέντρο
του Σύμπαντος, ούτε εδώ έγινε το μπινγκ μπανγκ, τότε θεωρούμε πως το Σύμπαν διαστέλεται όχι τρισδιάστατα
και το σημείο του μπινγκ μπανγκ είναι ολόκληρο το Σύμπαν.

Άλλοι επιστήμονες το δέχονται, άλλοι όχι. Άλλοι θεωρούν το σύμπαν "ανοικτό", άλλοι "κλειστό".

Το μπινγκ μπανγκ είναι "μοντέλο" βάσης θεωρειών και όχι γεγονός σαν να προκάλεσε κάποιος μια έκρηξη. Η ουράνια παρατήρηση δείχνει κάτι τέτοιο.

Οι επιστήμονες ΔΕΝ χρονολογούν τα 15 ή 20 δις με "πολιτικές" σκοπιμότητες, αυτό βρήκαν αυτό δημοσίευσαν.

Επισημαίνουμε ότι όλα αυτά είναι κατά προσέγγιση εκτιμήσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.