Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Αποστολές - Ομάδα Πυθέας

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-11-05, 09:46
Το avatar του χρήστη dim.kar
dim.kar Ο χρήστης dim.kar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Περιοχή: Στη βρωμόπολη της Αθήνας
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες και όλους!!!

Αν κάποιος δεν διαθέτει χιούμορ, ας ΜΗΝ διαβάσει τα παρακάτω:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Δεν είναι λίγα τα χρόνια που περιδιαβαίνω όποιο forum βρω μπροστά μου.Κυρίως αφορούν εφαρμογές της τεχνολογίας στη σύγχρονη ζωή όπως κινητή τηλεφωνία,ασύρματα δίκτυα,adsl,υπολογιστές.Βέβαια δε απουσιάζουν τα fora (pl. forum) του ευρύτερου χώρου που ονομάζεται "Αναζήτηση".
Μωρέ μπράβο κουράγιο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Στα περισσότερα (αν όχι σε όλα) υπάρχουν κόντρες,διαμάχες,κτυπήματα κάτω απ' τη ζώνη κτλ. Από ένα σημείο και μετά είναι τόσο προβλέψιμο και αναμενόμενο που δεν είναι κάτι το οποίο αξίζει την όποια ενασχόληση.
Αν θέλετε μια απόπειρα εμηνείας αυτού του φαινομένου συνυπολογίστε τη φύση της επικοινωνίας ενός forum που είναι μείγμα προφορικού με γραπτό λόγο,επίσης προσθέστε μπόλικη ψυχολογία πχ. φανταστείτε μια σκηνή όπου τα έξαλλα αρσενικά (αυτοί που "συζητούν") προσπαθούν τα κατακτήσουν το θηλυκό (η πολυπόθητη αλήθεια).
Ουγκ, ουγκ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Έχουμε λοιπόν δυο μεριές που κρίνουν ότι έχουν την αλήθεια με το μέρος τους.Στη μία μεριά συνοπολογίστε και μένα δε θέλω να το παίξω αντικειμενικός.Η κάθε μεριά χρησιμοποιεί τα μέσα που κρίνει ότι είναι κατάλληλα για υπερασπιστεί την "μονογαμική" σχέση της με την αλήθεια.Έλα όμως που η αλήθεια έχει διπλή ή μάλλον πολλαπλή ζωή.Είναι όπως οι παρωπίδες που φορά ο απατημένος σύζυγος.
Έρχεται από το μακρινό παρελθόν και συνεχίζει το διάβα του στους αιώνες.Είναι το μήνυμα που σέρνουν τα άλογα του Επίκουρου που έχει κερδίσει το φιλί της Αθανασίας.Προσθέστε το απροσδιόριστο ανάμεσα στο αληθές και το ψευδές.Οι κομπιουτεράδες αυτό το ξέρουν ως fuzzy logic.
Η ομορφιά του κόσμου δεν υπάρχει μόνο μέσα από την ενότητα της ποικιλλομορφίας, αλλά και την ποικιλλομορφία της ενότητας (Ουμπέρτο Έκο)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Τα παραπάνω είναι για να ξορκίσω τη ματαιότητα που υπάρχει -συχνά- σε διαδικτυακές συζητήσεις.
Μακριά στα όρη και τ' άγρια βουνά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Για να προχωρήσουμε στο ψητό (vrill λεμονάτο με dim.kar στο φούρνο ) ας μιλήσουμε (εγώ και το συλλογικό μας ενσυνείδητο) καίρια και λιτά.
Πώς ξέρεις πως το αγαπημένο μου φαγητό είναι το λεμονάτο; χοιρινό με πατάτες τηγανητές: σλουρπ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΣΚΕΨΗΣ?
Είδες που σε καταντάνε οι σπηλιές, τα υψόμετρα και οι βουτιές; Χάλια...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Ζηλέψατε τη δόξα του Fox Molder και της Dana Scully και θέλετε να φτιάξετε τα αντι-X-files αρχίζοντας για άλλη μια φορά (αυτό κι αν είναι φάρσα) το κυνήγι των μαγισσών?Για να κλείσω με τις ρητορίες,πουλάτε κανα συγχωροχάρτι για εμάς τους αμαρτωλοί?Στη κόλαση έχει πολύ ζέστη...
Πόσα δίνεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Αρκετό καιρό πριν,όταν μίλαγα για γκουρού της γνώσης εν γνώση μου υπερέβαλα.Είναι ένα μέσο ώστε να τονίζεις την αλήθεια σου.Το ξαναλέω όμως και αυτή τη φορά χωρίς καμμία δόση υπερβολής.Δυστυχώς δε ξέρω με ποια κίνητρα (μάλλον για να τα λέμε με τη παρέα πίνoντας ουζάκια και τσιμπώντας από μια ποικιλία),
...σωστός...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
έξελίσσεται μπροστά στα μάτια μας μια συκοφαντική και άδικη επίθεση εναντίον της ομάδας "Πυθέας" και γενικότερα της κοινότητας του μεταφυσικού.Οι "guru" λοιπόν της σπηλιάς και της γνώσης κτυπούν ξανά αλλά αυτή τη φορά θα σπάσουν τα μούτρα τους.
Μετά από σπασμένα πλευρά, γόνατο, δάκτυλα, βγαλμένο ώμο, κεφάλι (πλειστάκις) και αστράγαλο, ήρθε η ώρα να σπάσω και τα μούτρα μου πάνω στην ομάδα Πυθέας... Δεν είμαι πλέον άνθρωπος: ο ρόμποκοπ είμαι!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Από τα παραπάνω βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα:

Vrill--> Το άρθρο που γράφτηκε προ δύο (2) ετών από το beetlejuice,το οποίο παρουσιάζει τις διάφορες θεωρίες περί Κούφιας Γης,θεωρήθηκε ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΚΑ ως προπαγανδιστικό υπέρ αυτής της θεωρίας.Δυστυχώς ο Vrill δε γνωρίζει ότι πριν πέσει το site την άνοιξη είχαμε άρθρο απο το Xamini που ήταν εναντίον της θεωρίας αυτής.Αυτό το άρθρο θα επανέλθει μαζί με άλλα που είχαν χαθεί σε λίγες μέρες.
Ασχολίαστο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
dim.kar --> Πέρνει τη πάσα από Vrill και αρχίζει η ταύτιση της Πυθέας και της κοινότητας του μεταφυσικού με τους γνωστούς "ελλαδέμπορους" που πέρνουν όποια εναλλακτική θεωρεία βρουν και τη γελοιοποιούν.
Από μένα; Μωρέ μπράβο μου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
κ. Λελούδας --> Έντεχνα τον φέρνουν αντιμέτωπο με το τέρας των "ελλαδέμπορων" με τους οποίους ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΙΡΕΚΑΚΑ μας έχουν ταυτίσει.Προφανής η αντίδραση όποιου λογικά σκεπτόμενου
Εδώ η λογική, εκεί η λογική, πού στο καλό πήγε η λογική;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Αλήθεια Vril και dim.kar ποιος σας έδωσε το δικαίωμα να μας παρουσιάζεται ως "ελλαδέμπορους" και τη κοινότητα του μεταφυσικού ως "πελάτες"?
Οι "μας" και οι "πελάτες" ποιοι είναι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Ποιοι νομίζετε ότι είστε όταν διαδίδετε κατασκευασμένες συκοφαντίες με σκοπό να χτυπήσετε τη κοινότητα του
Προσωπικά είμαι ο Δημήτρης Καραγιάννης (νομίζω τουλάχιστον...)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Δε θα πέσω στη παγίδα να αρχίσω να χρησιμοποιώ νομικίστικες διατυπώσεις ώστε να προωθήσω τις απόψεις μου,ωστόσο όταν με ταυτίζουν με ανθρώπους όπως ο "φουμαράκης", ο "παραλιακός" και ο "παπάτζας" ΔΙΑΡΡΗΓΝΥΩ ΤΑ ΙΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ("βγαίνω" απ' τα ρούχα μου ..).
Αυτή η γενίκευση που γίνεται συχνά από ανθρώπους που θέλουν να πλήξουν το χώρο της αναζήτησης ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.
Καλά κάνεις. Όταν θα κάνεις το στριπτίζ φώναξε με...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Αν έχετε κάποιο δίκιο έτσι το χάσατε για τα καλά.
Και ποιός το βρήκε;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Έχω πάει πολλές φορές σε σπήλαια,ορύγματα,βουνά κ.α. πραγματικά μια σχολή αναρρίχισης,σπηλαιολογίας,ορειβασίας θα μου ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χρήσιμες.
Μπράβο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Αλλά στη Σάμο που βρίσκομαι αυτά είτε δεν υπάρχουν,είτε είναι σε άλλη πόλη.Δε ψάχνω να βρω vrill,deros,εσωγήινους,νεράιδες,ξωτικά και ότι άλλο ανάγεται στη φαντασία ή είναι ακόμα ανεξήγητο.
Why not?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Όταν πάω σε μία αποστολή ψάχνω να βρω τον εαυτό μου και τα οριά του.Θέλω να περάσω καλά με τη παρέα μου.Θέλω να ζήσω έντονες στιγμές.Θέλω να ξεφύγω από αυτό που λέγεται αστική μελαγχολία.Να έρθω πιο κοντά σε αυτό που λέγεται Μάνα Φύση.
Εύγε. Κι εγώ ΑΚΡΙΒΩΣτο ίδιο κάνω!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Δε θα αφήσω κανένα να με καταδικάσει επειδή κάνω αυτό που θέλω χωρίς να ενοχλώ τον άλλο.Όταν αρχιζω να μιλάω για κάτι τουλάχιστον ξέρω για τι πράγμα μιλάω και δε κάνω γελοίες γενικεύσεις.Νομίζετε ότι κυνηγάτε ανεμόμυλους αλλά μάλλον στη σκιά σας καταλήγετε.
Τουλάχιστον έχουμε σκιά - δεν είμαστε βρυκόλακες δηλαδή...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Οπότε το θέμα δεν είμαστε εμείς και αν "πουλάμε" κάτι.Το θέμα είναι να βρείτε μια άκρη με τα εσωτερικά σας αδιέξοδα.
Το ψάχνω φίλε μου, το ψάχνω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Αλλιώς θα ταλαιπωρείτε και εσάς και τους άλλους.
Ειδικά όταν δεν υπάρχει λόγος.
Αφού δεν υπάρχει λόγος, τι σκάτε;

Ελπίζω φυσικά να μην προκαλέσω την οργισμένη αντίδραση του (των) διαχειριστών (δεν σας ξέρω κιόλας) με τα παραπάνω. Γι' αυτό προκαταβολικά: sorry!!!


dim.kar
  #12  
Παλιά 25-11-05, 11:41
Angelos Ο χρήστης Angelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2005
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Να επαναφέρω λίγο το θέμα.

Που είναι "ασφάλεια οταν χωνόμαστε σε τρύπες"

Λοιπόν, θα αναφέρω αυτά που ξέρω απο την προσωπική μου εμπειρεία, δηλαδή θα σας πώ αναλυτικά τι νομίζω οτι χρειάζεται κανείς για να χώνεται με ασφάλεια σε τρύπες.

1) Παρέα. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν πάμε μόνοι μας. Θα την πάθουμε σαν τον Λιαντίνη που ξέμεινε 7 χρόνια μέχρι να τον βρούνε. Και πάντα ενημερώνουμε κάποιον που είναι έξω οτι εμεις έχουμε χωθεί. (Ωστέ αν αργήσουμε να τηλεφωνήσει στο dimkar για να ερθει να μας βγάλει)

2) Κράνος. Το κράνος, το φοράμε στο κεφάλι για να είναι ανώδυνες οι κουτουλιές που ενδεχομένως να ρίξουμε σε σταλαγμίτες. επιπλέον μας προστατεύει απο πετρες που μπορεί κατα λάθος να ρίξει πανω μας ο συνάδελφος που ακολουθει.

3) Φακό κεφαλής που στηρίζεται στο κρανος ωστέ να έχουμε τα χερια ελέυθερα.
Καλοί οι Maglite αλλά αν τα χέρια σου είναι απασχολημένα και γλυστήσεις η ζημιά που παθαίνεις είναι μεγαλύτερη. Ανταλλακτική μπαταρία για το φακό.

4) Παπούτσια μποτάκια (οχι για μπάσκετ). Με σολα Vibram, δερμάτινα, περασμένα με κερί για να είναι αδιάβροχα και χοντρές κάλτσες για να μη μας χτυπήσουν.

5) Παντελόνι ΟΧΙ ΒΑΜΒΑΚΕΡΟ. Το βαμβακερό ποτίζει με ΠΟΛΥ νερό. Αν δεν με πιστεύετε βουτηξτε μια φορά στη θαλασσα με το Jean και προσπαθήστε μετά να λυγίσετε τα γόνατα σας. Το ιδιο ισχύ και για τα άλλα ρουχα. Αποφύγετε τα ναυλον αδιαβροχα, θα ιδρώσετε και θα κολυμπήσετε στον ιδρώτα σας.

6) Κιμωλία για να σημειώνουμε απο που περάσαμε για να μη χαθούμε. Οχι ψιχουλα, οχι βοτσαλάκια, οχι κερακια σαν τον κοντορεβυθούλη.

7) Νερό και ξηρά τροφή για την περίπτωση που θα χαθούμε και δεν θέλουμε να ριξουμε τον κλήρο να δούμε ποιος ποιος ποιος θα φαγωθεί οε οεεεε οεεε οεεε....

8) Αλουμινοκουβέρτα. Οι περισσότεροι θάνατοι σε σπήλαια σημβαίνουν απο ΥΠΟΘΕΡΜΙΑ της υγρασίας συνεπικουρούσας. (ούτε απο πέσιμο ούτε απο *******)

Ολα τα παραπάνω ισχύουν για τρύπες που δεν χρειάζεται καταρίχηση με τεχνικά μέσα για να χωθούμε. Αν χρειάζεται και καταρίχηση τοτε πάρτε μαζι και ένα σπηλαιολογικό σύλλογο. Μπορεί να σας χρειαστεί.

Ελπίζω ο dimkar να προλάβει να με διορθώσει σε οτι έχω κάνει λαθος πριν τον διαγράψετε.


Αγγελος
  #13  
Παλιά 25-11-05, 12:39
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Νομίζω πως παρατράβηξε το αστείο.
Έλαβαν το μήνυμα σας και θα προσέχουν αποδώ και πέρα.
Να είστε όλοι καλά, μπαμπάδες και συμβουλάτορες.
Κατάντησε κουραστικό το θέμα με τα σπήλαια και τις στοές.
Δεν θέλουν άλλους προστάτες, είναι κουφιοκέφαλοι που τους αρέσει να πηγαίνουν και να τσακίζονται στους γκρεμούς. Είναι το χόμπυ τους κάθε βδομάδα να τους ξεχώνουν και να γυρνάνε στα σπίτια και στις δουλειές τους με επιδέσμους και νάρθηκες. Άλλοι τη βρίσκουνε και ηδονίζονται όταν τους βαράνε και τους κλοτσάνε εδώ τα άτομα τη βρίσκουν να χώνονται στις σκοτεινές τρύπες και να κάνουνε βουτιές στο κενό.

Έλεος πια ρε παιδιά .
Βρήκαμε θέμα να ασχοληθούμε και να κάνουμε τους ειδήμονες σε κάποιους που όπως τους παρακολουθώ έχουν χαμηλούς τόνους και προσγειωμένα ασχολούνται με κάτι που τους δίνει χαρά.

Πιστεύω πως αρκεί....ας τελειώνουμε και να μην επανέρθουμε στο θέμα.

Μετά τιμής

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
  #14  
Παλιά 25-11-05, 12:46
Angelos Ο χρήστης Angelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2005
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Cap-10

Το θέμα μας δεν είναι ούτε το Humor του dimkar ούτε το "δικαίωμα στο βίτσιο" που
καταλογίζεις σε κάποιος εξερευνητές. Το θέμα μας είναι "πώς να χωνόμαστε σε τρύπες με ασφάλεια". Εχεις κάτι να συνεισφέρεις ?


Αγγελος.
  #15  
Παλιά 25-11-05, 13:03
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Τόσα καταλαβαίνεις, τόσα λες.
Διάβασε καλά τι γράφω.
Όσο αφορά τη προσφορά....
Για να προσφέρω κάτι πρέπει να μου το ζητήσουν.
Εγώ απλώς μπορώ να πω τι ξέρω και εάν νομίζει κανείς πως μπορώ να βοηθήσω τότε ευχαρίστως να προσφέρω, αλλιώς κάθομαι στην άκρη και εάν δεν μου αρέσει τη κάνω γι΄αλλού.

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
  #16  
Παλιά 25-11-05, 20:59
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά


Επειδή τον τελευταίο καιρό ελέχθησαν διάφορα γελοία πράγματα(απο γελοίους τύπους) γύρω απ΄την ομάδα μας,γνωστοποιώ στους αναγνώστες αυτής της κατηγορίας ότι η ομάδα Πυθέας ΟΥΔΕΠΟΤΕ υιοθέτησε ή υποστήριξε θεωρίες οι οποίες ζούν,ή αναπαράγονται μακριά απο τα πλαίσια της σημερινής επιστήμης.

Μερικοί φαίνεται ότι καθώς διαβάζουν ένα κείμενο μπερδεύουν τις ¨παράδοσεις¨με τις¨άποψεις¨.Εάν λοιπόν κύριοι διαβάζετε ετούτες τις γραμμές(που το κάνετε),η ομάδα Πυθέας σας συμβουλεύει ανεπιφύλακτα να επιστρέψετε στα σχολικά θρανία(καλό θα σας κάνει,πιστέψτε μας)


-Ευχαριστώ θερμά τον κ.Ιωάννη Ζήνα για την ουδέτερη στάση που κράτησε στο ζήτημα,όταν κάποιοι προσπάθησαν να τον εμπλέξουν.

-Ευχαριστώ τον κ.Νίκο Λελούδα για την επίσης ουδέτερη στάση του και για όλα οσα πρόσφατα προσέφερε στη νεοσύστατη περιηγητική ομάδα μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KANE : 25-11-05 στις 21:03
  #17  
Παλιά 25-11-05, 22:22
Το avatar του χρήστη dim.kar
dim.kar Ο χρήστης dim.kar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Περιοχή: Στη βρωμόπολη της Αθήνας
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KANE
Καλησπέρα παιδιά

Επειδή τον τελευταίο καιρό ελέχθησαν διάφορα γελοία πράγματα(απο γελοίους τύπους)
Να χαθούν οι γελοιοδέστεροι ΟΛΩΝ των ανθρώπων!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KANE
γύρω απ΄την ομάδα μας,γνωστοποιώ στους αναγνώστες αυτής της κατηγορίας ότι η ομάδα Πυθέας ΟΥΔΕΠΟΤΕ υιοθέτησε ή υποστήριξε θεωρίες οι οποίες ζούν,ή αναπαράγονται μακριά απο τα πλαίσια της σημερινής επιστήμης.
Μπράβο, μπράβο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KANE
Μερικοί φαίνεται ότι καθώς διαβάζουν ένα κείμενο μπερδεύουν τις ¨παράδοσεις¨με τις¨άποψεις¨.
Οπωσδήποτε φταίνε οι αναγνώστες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KANE
Εάν λοιπόν κύριοι διαβάζετε ετούτες τις γραμμές(που το κάνετε),
Πού το κατάλαβες;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KANE
η ομάδα Πυθέας σας συμβουλεύει ανεπιφύλακτα να επιστρέψετε στα σχολικά θρανία
Θά' χει και κορίτσια; Πάντως, αλήθεια είναι πως χρωστάω μερικά μαθήματα για το δεύτερο δίπλωμα μου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KANE
(καλό θα σας κάνει,πιστέψτε μας)
Σε ευχαριστώ πολύ... Ειλικρινά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KANE
-Ευχαριστώ θερμά τον κ.Ιωάννη Ζήνα για την ουδέτερη στάση που κράτησε στο ζήτημα,όταν κάποιοι προσπάθησαν να τον εμπλέξουν.
Κι εγώ το ίδιο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KANE
-Ευχαριστώ τον κ.Νίκο Λελούδα για την επίσης ουδέτερη στάση του και για όλα οσα πρόσφατα προσέφερε στη νεοσύστατη περιηγητική ομάδα μας.
Περιηγητική ομάδα;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
To Noέμβριο του 2003 η Gateway Team αποφάσισε να προβεί στη δημιουργία μιας νέας ομάδας ,η οποία και θα είχε να κάνει αποκλειστικά με τις αποστολές των μελών της σε «παράξενους» τόπους και την παράθεση των αποτελεσμάτων των αποστολών αυτών σε ειδική σελίδα. Η ομάδα ΠΥΘΕΑΣ είχε μόλις γεννηθεί…
Πέρα από τη πλάκα όμως: ίσως να βρισκόμαστε πολύ πιο κοντά απ' ότι νομίζεις(ετε)... Χαλαρώσε (τε) λίγο... Άλλο σοβαρότητα κι άλλο σοβαροφάνεια... Ειδικά όπως μας τα λές (τε) τώρα...

dim.kar
  #18  
Παλιά 25-11-05, 23:07
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

From : nikolaos leloudas <nleloudas@yahoo.gr>
Sent : Friday, November 25, 2005 8:13 PM
To : meta fysiko <metafysiko@hotmail.com>
Subject : Θέμα: Ομάδα Gateway - metafysiko.gr

| | | Inbox



Αγαπητέ κύριε Παπαγεωργίου, Καλησπέρα.

Ευχαριστώ, τόσο για τις δικές σας διευκρινίσεις - όσο και γι' αυτές του φίλου μου Μίλτου.
Ομολογώ ότι, μη γνωρίζοντας το παρασκήνιο, παρασύρθηκα, νομίζοντας ότι κάποιος απο την ομάδα σας, προσπάθησε να εκμεταλλευθεί και να διαστρεβώσει ορισμένα πράγματα.

&para;ν θέλετε, βάλτε στο site σας την παρακάτω απάντησή μου :

========

--> Αγαπητοί κύριοι,

Με έκπληξη, πληροφορήθηκα απο το forum του εξαιρετικού site: Σπήλαιο-zenas, οτι χρησιμοποιείτο το όνομά μου σε μια "διαμάχη" που είχε ξεσπάσει τόσο στο forum του δικού σας site - όσο και στο παραπάνω αντίστοιχο του σπηλαιολογικού site.
Ομολογώ οτι, αρχικά, μη γνωρίζοντας ΚΑΘΟΛΟΥ τι είχε διαμοιφθεί ανάμεσα στους καθόλα συμπαθείς μου συν-σπηλαιολόγους "VRIL" και "DIM-KAR" και σε ορισμένα απο τα μέλη σας, θεώρησα οτι κάποιος, ή, κάποιοι απο το forum σας, θέλησαν να διαστρεβλώσουν ορισμένες συζητήσεις μας κλπ, προς δικό τους όφελος, ή, κάτι ανάλογο.

Κατόπιν, και, μετά απο διευκρινίσεις που πήρα - τόσο απο το μέλος σας ΚΑΝΕ, τηλεφωνικά, - όσο και απο καθυστερημένη ανάγνωση των δεκάδων (!) μηνυμάτων που είχαν ανταλλαγεί στο forum σας σχετικά με το θέμα, κατέληξα στα παρακάτω:

Δεν υπήρξε -ποτέ και ουσιαστικά-, λόγος αντιπαράθεσης, γιατί, απ' όσο μπορώ να γνωρίζω προσωπικά, δεν είστε θιασώτες-οπαδοί των απατεώνων "κουφιολόγων" "Γ*-Γ*" καθώς και των επίδοξων επιγόνων τους !

Η προσωπική μου ανάμειξη, περιορίστηκε στο γεγονόςότι, συνόδεψα δύο μέλη σας (ΚΑΝΕ και ISABEL) σε στοές των ορυχείων του Λαυρίου, υποδεικνύοντάς τους, συγχρόνως, τα μέτρα ασφαλείας και προφυλάξεις που πρέπει να παίρνουν σε ανάλογα εγχειρήματα.
Επίσης, τους τόνισα οτι, πρέπει -σε πρώτη ευκαιρία- να παρακολουθήσουν τα ανάλογα σεμινάρια σε κάποιο σπηλαιολογικό σύλλογο, εταιρεία κλπ (ΕΣΕ, ΣΠΕΛΕΟ, ΣΕΛΑΣ, ΦΟΣ, κλπ) ώστε να έχουν σφαιρική εικόνα και θεωρητικές-πρακτικές γνώσεις γύρω απο το αντικείμενο της σπηλαιολογίας.

Με ευχαρίστησή μου, δε, διεπίστωσα οτι τα παραπάνω μέλη σας, είναι εντελώς "φυσιολογικά" και συγκροτημένα άτομα που, κοροϊδεύουν - όσο κι' εγώ τουλάχιστον - τους κάθε λογής επαγελματίες απατεώνες "κουφιολόγους" αλλά και τους -κατά τεκμήριο- αφελείς "συνοδοιπόρους" τους, που πιστεύουν τα παραμύθια τους !

Θεωρώντας οτι, όσοι ΣΟΒΑΡΑ ενδιαφερόμενοι για τις σπηλιές και την σπηλαιολογία γενικότερα, θα "εμφανισθούν" στα σεμινάρια -σε πρώτη φάση- κάποιου σπηλαολογικού συλλόγου, κλείνω -απο πλευράς μου- το θέμα.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας,

Νίκος Λελούδας

Σπηλαιολόγος Ελληνικής Σπηλαιολογικής Εταιρείας (ΕΣΕ).






Δεν εκανα καμια παρεμβαση ολες αυτες τις ωρες... Ο λογος ηταν οτι περιμενα την επιστολη αυτη η οποια και εβαλε τα πραγματα στη θεση τους.

Ξερετε ειναι προσφιλης τακτικη οσων εχουν (με συγχωρειτε για την εκφραση) κατουρημενη (!) τη φωλια τους να "πουλάνε τρέλα" (κατι που θα διαπιστωσατε να συνεβη μετα το ξεσκεπασμα τους...). Γιαυτο και φανηκε προς στιγμη να ξεχνιεται η απιστευτη αυτη πλεκτανη που στηθηκε (αλλα δεν καρποφορησε!) σε βαρος των συντελεστων του Metafysiko.gr και της Πυθεας.

Στα μεγαλα διαδικτυακα φορουμς (οπως ομως και στην ιδια την ζωη) οπου εκατονταδες χρηστες συζητουν και ανταλλασουν αποψεις δημιουργωντας μια "ζωντανη" κοινοτητα, εκει οπου ο καθενας αποκαλυπτεται ως χαρακτηρας, με τα προτερηματα του, με τα παθη και τις αδυναμιες του, ο (μεταφορικος) ορος "πορτα" φαινεται πως παιρνει πανω απο μια σημασιες.

Και σημαντικοτερη θεωρω την "πορτα" που τρωει καποιος στις συνειδησεις των υπολοιπων μελων της κοινοτητας...
Αυτο τελικα ειναι το μονο που θα μεινει απο τουτο το κλειδωμενο τοπικ...

Υ.Γ Συντομα θα ανοιχτει νεο thread σχετικα με την ασφαλεια και τους τροπους προφυλαξης μας μεσα στα σπηλαια
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 25-11-05 στις 23:24
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.