Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-05, 18:36
Optimus Ο χρήστης Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Deep sleep, ονειρική πραγματικότητα.

Διάβαζα κατάπληκτος σε ένα άρθρο του Παντελή Γιαννουλάκη σχετικά με τα όνειρα στο τελευταίο Strange Egnarts, μια παράγραφο σχετικά με τις περιπτώσεις νέων γυναικών που κοιμήθηκαν για ένα υπερβολικό χρονικό διάστημα και ονειρευτήκανε μια εναλλακτική ζωή. Συγκεκριμένα μιλούσε για την Μαρία Λεοντάκου που κοιμότανε για 23 ολόκληρα χρόνια ή την πιο διάσημη περίπτωση της Carolina Olson των 32 ετών. Δεν είχα ξανακούσει παλιότερα για αυτές τις περιπτώσεις και το βρήκα πραγματικά ενδιαφέρον. Ήθελα να ψάξω κάτι στο google αλλά μέχρι στιγμής δεν βρίσκω τίποτα. Keywords όπως "Carolina Olson, deep sleep, lethargy, 32 years" μου βρίσκουνε άσχετα αποτελέσματα. Μήπως γνωρίζετε κανά σχετικό link; Είχατε ξανακούσει/διαβάσει πουθενά αλλού πράγματα σχετικά με αυτές τις περιπτώσεις;

Πραγματικά αναρωτιέμαι πως ξεκίνησε το όνειρο της Μαρίας. Όπως ένα θολό όνειρο με μεταβαλλόμενα στοιχεία; Ύστερα κρυστάλλωσε σε κάτι πιο ορθολογιστικό και στατικό ώστε η Μαρία να πιστέψει σιγά σιγά ότι το όνειρο είναι πραγματικότητα; Απόκτισε άραγε την αίσθηση που έχουμε στον "ξυπνητό κόσμο", αυτήν την αίσθηση στο αέρα, στις αισθήσεις, η δεν ξέρω και εγώ που και πως, ότι βρίσκομαι στην πραγματικότητα και δεν βλέπω όνειρο; Τι είναι άραγε αυτό που μας κάνει να αισθανόμαστε διαφορετικά και νοιώθουμε ότι το τώρα δεν είναι όνειρο ενώ ξεχωρίζουμε τα όνειρα που βλέπουμε όταν κοιμόμαστε από την πραγματικότητα; Και τέλος, τι είδε άραγε στην ονειρική ζωή της πρωτού ξυπνήσει στο "πραγματικό" κόσμο; Θα ήμουνα πολύ περίεργος να μάθω..

Πολλά ερωτήματα, τέσπα αν γνωρίζετε κάποιο link σχετικά θα το εκτιμούσα. Και η συζήτηση είναι ευπρόσδεκτη πάνω στα γεγονόντα γιατί μου είναι υπερβολικά ενδιαφέροντα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-06, 04:51
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Προχθές όλως τυχαίως θυμήθημα στο άσχετο τα κείμενα αυτά που υπήρχαν σε ένα τεύχος του Strange...
Πραγματικά είναι να τρελένεσαι με το τι γίνεται στο κόσμο, σε κάθε γωνιά του πλανήτη Γη.
Μόνο και μόνο που διαβάζεις ότι μια γυναίκα κοιμόταν επί 23 έτη συνεχόμενα και μία άλλη επί 32 δεν σου προκαλεί δέος;
Αναρωτιέμαι πραγματικά πώς στο καλό γίνεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Να κοιμάσαι τόσο καιρό, χωρίς να ξυπνάς, να περπατάς, να ζεις σε γενικές γραμμές φυσιολογίκα.
Και από ιατρική άποψη άμα το πάρουμε σου δημιουργείται απορία: Πώς έτρωγε και πως έπινε η γυναίκα αυτή; Πώς άντεξε να ζήσει τόσα χρόνια; Θα μου πείτε μπορεί να υποστηριζόταν με μηχανήματα που να κάναν ακριβώς αυτήν την δουλειά. Αλλά και πάλι, πώς γίνεται κάτι τέτοιο για τόσο μεγάλο διάστημα;
Ένας γιατρός πιστεύω θα μπορούσε να δώσει μια "λογική" εξήγηση από τη μεριά του για την ιατρική πλευρά του θέματος...
Από την άλλη πες ότι δέχεσαι το γεγονός αυτό κάπως... Σκέφτεσαι τώρα και αναρωτιέσαι τι μπορεί να έβλεπε όλο αυτόν τον καιρό; Σε τι κόσμο ζούσε; Σε ποιά πραγματικότητα, σε ποιό μέρος, σε ποιά αλήθεια; Τι μπορεί να είδε όλα αυτά τα χρόνια; Μπορεί και τίποτα...

Υ.Γ: Ώρες-ώρες αυτό το Μεταφυσικό σε τρελαίνει αλλά και σε ενθουσιάζει!
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontro_mpizeli : 07-01-06 στις 04:55
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-06, 10:00
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει κι εγώ το συγκεκριμένο άρθρο στο περιοδικό που αναφέρετε και είναι πραγματικά απορίας άξιον. Πιστεύω ότι στην πραγματικότητα δεν θα έπρεπε να "κοιμούνταν" αλλά να είχαν πέσει σε κώμα. Δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, αφού ο εγκέφαλος εξακολουθεί να λειτουργεί, όπως και οι λειτουργίες του (αναπνοή, μεταβολισμός, κυκλοφορία του αίματος).
Σε ασθενείς που έχουν υποβληθεί σε γενική νάρκωση κατά τη διάρκεια χειρουργείων (διαφορετικές περιπτώσεις), μου έχουν αναφέρει ότι δεν έβλεπαν όνειρα αλλά ένιωθαν σαν να βρίσκονταν σε ένα βαθύτατο ύπνο. Πιστεύω, λοιπόν, ότι οι γυναίκες αυτές βρίσκονταν σε κωματώδη κατάσταση και σίγουρα υποστηρίζονταν ιατρικά αν και το άρθρο δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Διαφορετικά, δεν θα μπορούσαν να ζουν, χωρίς προσφορά ενέργειας μέσω τροφής.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-06, 19:38
Το avatar του χρήστη Somnium_In_Tenebris
Somnium_In_Tenebris Ο χρήστης Somnium_In_Tenebris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2005
Περιοχή: No effing way.
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Χεχε^^,αυτό μου θύμισε ένα τεύχος του κόμικ The Sandman του θεού Neil Gaiman,όπου όταν στην αρχή της ιστορίας ο Μορφέας φυλακίστηκε με "μαύρες" τελετές, που είχαν σκοπό να παγιδεύσουν τη "Θανή" (Death),ως συνέπεια πολύς κόσμος έπεσε σε λήθαργο, ανάμεσά τους και μια γυναίκα που κοιμήθηκε δεκαετίες ολόκληρες και κατά τη διάρκεια του ύπνου της έμεινε έγκυος, γέννησε και το παιδί δόθηκε για υιοθεσία.Όταν εν τέλει ξύπνησε, αναρωτήθηκε πού είναι το παιδί της...

Το συγκεκριμένο κόμικ έχει πολύ έντονη σημειολογία και γι αυτό το αναφέρω.Είναι νομίζω άμεση αναφορά στο συγκεκριμένο φαινόμενο, διανθισμένη ασφαλώς με τα μέσα της λογοτεχνίας (γιατί περί λογοτεχνίας προκειται).Χρόνο για περιοδικά δεν έχω πια, παρόλα αυτα το ζήτημα είναι άκρως ενδιαφέρον. =^.^=
__________________
"There is a certain fear in the returning to sleep.A hesitation:there are darknesses beyond the curtain of waking and the shadow-plays clutch at my heart.Too late,i'm gone..."

Neil Gaiman,The Sandman
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.