Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-07, 00:05
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή Μουσικοί απο κούνια...

Νομίζω ότι το "παράξενο" ή το μεταφυσικό ενός μουσικού που γεννιέται δεν έχει ακόμα αγγιχθεί απο κανέναν στο forum. Αναφέρομαι στα "πηγαία ταλέντα", στους ανθρώπους που "γεννιούνται" με τη μουσική. Τι πιστεύετε, πια είναι η γνώμη σας;
Αξιοσημείωτο επίσης είναι το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι κάθονται στο πιάνο για πρώτη φορά και παίζουν "διαισθητικά". Τι λέτε, σας έχει προβληματίσει;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-07, 17:35
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Φίλε Milto,οι αναφορές αυτές μου φαίνονται λίγο ύποπτες.Όλοι ξέρουμε το τρανταχτό παράδειγμα του Μότσαρτ που από πολύ μικρή ηλικία έπαιζε κλαβεσέν και βιολί με ιδιαίτερη μαεστρία.
Το θέμα είναι ποιος μας το εγγυάται;Γιατί απλά να μην ήταν ένα καλοστημένο κόλπο των γονιών του για να γίνει διάσημος ο Αμαντέους και έτσι να ξεδιπλώσει το φοβερό,αναμφισβήτητα,ταλέντο του μαζί με τη διασημότητα που θα του χάριζε;Επίσης,ήταν πράγματι τόσο μικρός...;
Τώρα,αν υπάρχουν παιδιά που παίζουν μουσική χωρίς να την έχουν διδαχτεί τότε,αφού δεν είναι ''indigo'',ίσως το κάνουν από ένστικτο...Δεν μου έρχεται άλλη εξήγηση...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-07, 09:20
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Ο Βόλφγκανγκ Αμαντέους Μότσαρτ (1756 - 1791) είναι όντως το περισσότερο γνωστό και τρανταχτό παράδειγμα σε αυτό που λέει ο Μίλτος. Η ιδιοφυία του είχε αναγνωριστεί από πολύ μικρή ηλικία και δεν ήταν μόνο στην εκτέλεση στο κλαβεσέν και στο βιολί αλλά και στη σύνθεση. Έχουν σωθεί παρτιτούρες του από την παιδική ηλικία, συνθέσεις που ναι μεν δεν είναι φοβερές και τρομερές αλλά δείχνουν πως το μικρό τότε παιδί είχε μια μουσική αντίληψη κατά πολύ μεγαλύτερη από εκείνη που ίσως ταίριαζε στην ηλικία του. Οι βιογράφοι του αναφέρουν στις πηγές του πως είχε παίξει μουσική στους μεγαλύτερους βασιλικούς οίκους της εποχής, ενώ έχει μείνει παροιμιώδες σχεδόν το μουσικό του αυτί και η μουσική του μνήμη, αφού αρκούσε να ακούσει κάτι μια μόνο φορά για να το παίξει μετά χωρίς λάθη. Μια φορά, σε μια περιοδεία του στην Ιταλία, άκουσε την εκτέλεση του Μιζερέρε, μια σύνθεση του Αλλέγκρι για το Βατικανό, βασισμένη πάνω στον Ψαλμό αριθμός 50 (Ελέησόν με ο Θεός), η οποία εκτελείται ακόμα κάθε Μεγάλη Τετάρτη και επιστρέφοντας σπίτι την κατέγραψε σε παρτιτούρα. Η πολυφωνική αυτή σύνθεση είναι δύσκολη, καθώς περιλαμβάνει φούγκα για χορωδία και άλλες τεχνικές δυσκολίες.
Ένα άλλο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του ήταν πως είχε τη δυνατότητα να καταστρώνει άπειρες παραλλαγές πάνω σε ένα μουσικό θέμα, αυτοσχεδιάζοντας ζωντανά μπροστά σε ακροατήριο, χωρίς να έχει δουλέψει το θέμα νωρίτερα. Ως εκ τούτου, δεν θεωρώ πως συνέβη κάτι "ύποπτο" στην περίπτωσή του.
Εκείνο που πρέπει να σκεφτούμε είναι το γιατί ορισμένοι άνθρωποι εμφανίζουν μια τέτοια ιδιοφυία...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-07, 16:05
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Μπράβο Μιχάλη! ακριβώς και εγώ εκεί ήθελα να το "εστιάσουμε" το θέμα. Το ότι συμβαίνει (σπάνια βέβαια) είναι γεγονός, και το παράδειγμα που έφερες είναι χαρακτηριστικό (το είχα και εγώ στο μυαλό μου όταν έγραφα το εισαγωγικό post).
Μιλάω πολλές φορές καθώς γράφω για μια "άλλου είδους" πληροφορία την διαισθητική. Μιλάω για αυτήν την πληροφορία αν και θα έπρεπε να ήμουν ο τελευταίος καθώς δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟ, ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ ας το πούμε χάρισμα! Αλλά επειδή εγώ το "στερούμαι" δεν σημαίνει ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει. Ας ελπίσουμε ότι μέσα στο χρόνο,στο post αυτό, θα απαντήσουν άνθρωποι με τέτοια ικανότητα, χωρίς βέβαια ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΕΣ.
Σημειωτέον, παράλληλα παραδείγματα εμφανίζονται και σε άλλες μορφές τέχνης: ζωγραφική, γλυπτική, αλλα και στα μαθηματικά (Gauss), φυσική κτλ.
Νομίζω ότι το θέμα, εάν ερευνηθεί έχει τρομερό ενδιαφέρον, οψώμεθα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-07, 01:16
morfi Ο χρήστης morfi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2006
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltos01
Νομίζω ότι το "παράξενο" ή το μεταφυσικό ενός μουσικού που γεννιέται δεν έχει ακόμα αγγιχθεί απο κανέναν στο forum. Αναφέρομαι στα "πηγαία ταλέντα", στους ανθρώπους που "γεννιούνται" με τη μουσική. Τι πιστεύετε, πια είναι η γνώμη σας;
Αξιοσημείωτο επίσης είναι το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι κάθονται στο πιάνο για πρώτη φορά και παίζουν "διαισθητικά". Τι λέτε, σας έχει προβληματίσει;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
[font=Comic Sans MS]
Εκείνο που πρέπει να σκεφτούμε είναι το γιατί ορισμένοι άνθρωποι εμφανίζουν μια τέτοια ιδιοφυία...
Απλα τυχαινει να εχουν ενα χαρισμα εκ γεννετης. Θα μπορουσε να το ειχατε εσεις, εγω, ο καθενας μας. Ειναι σαν ρωτατε "Γιατι τα παιδια στην αφρικη δεν εχουν ποσιμο νερο και φαι να φανε". Απλα τυχαινει... θα μπορουσε να ειμασταν εμεις την θεση τους...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltos01
Σημειωτέον, παράλληλα παραδείγματα εμφανίζονται και σε άλλες μορφές τέχνης: ζωγραφική, γλυπτική, αλλα και στα μαθηματικά (Gauss), φυσική κτλ.
Και στον αθλητισμο... μην τον αφηνεται εξω... Ειμαι φαν του ΝΒΑ και εχω δει απιστευτα ταλεντα στην ηλικια μου να κανουν πραγματα που εγω απλα τα φανταζομαι. Και δεν ειναι μονο τα σωματικα προσοντα. Οσο χαζο και να σας φαινετε που συγκρινω τα μαθηματικα και την φυσικη με τον αθλητισμο ειναι και οτι μερικοι αθλητες βγαζουν πραγματικα τρελη ευφυια μεσα στο γηπεδο και μερικοι απο αυτους μαλιστα σε πολυ μικρη ηλικια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morfi : 31-01-07 στις 01:20
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-07, 14:30
Nem3sis Ο χρήστης Nem3sis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

πιστεύω πως όλα είναι πιθανά, και ότι η κλήση ενός παιδιού μπορεί να φανεί σε μικρή ηλικία αρκεί και οι γονείς να είναι συνειδητοί αρκετά και να το ενισχύσουν και επιβραβευσουν για αυτή τους την ιδιαιτερότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-07, 15:44
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfi
Απλα τυχαινει να εχουν ενα χαρισμα εκ γεννετης. Θα μπορουσε να το ειχατε εσεις, εγω, ο καθενας μας. Ειναι σαν ρωτατε "Γιατι τα παιδια στην αφρικη δεν εχουν ποσιμο νερο και φαι να φανε". Απλα τυχαινει... θα μπορουσε να ειμασταν εμεις την θεση τους...


Και στον αθλητισμο... μην τον αφηνεται εξω... Ειμαι φαν του ΝΒΑ και εχω δει απιστευτα ταλεντα στην ηλικια μου να κανουν πραγματα που εγω απλα τα φανταζομαι. Και δεν ειναι μονο τα σωματικα προσοντα. Οσο χαζο και να σας φαινετε που συγκρινω τα μαθηματικα και την φυσικη με τον αθλητισμο ειναι και οτι μερικοι αθλητες βγαζουν πραγματικα τρελη ευφυια μεσα στο γηπεδο και μερικοι απο αυτους μαλιστα σε πολυ μικρη ηλικια.
Α μπραβο!!! Μπραβο πολυ καλα το΄πες , +1 Απλα τυχαινει

Και επισης απ'τη δικη μου αποψη ειναι χαρισμα (God's Gift) (αν μιλαμε για ξεχωριστες ανθρωποινες ικανοτητες). Και να μην ξεχναμε οτι καθε χαρισμα θελει δουλεια και αναπτυξη. Πολυ δουλεια ομως

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Candela : 03-05-07 στις 15:45
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-07, 22:33
Το avatar του χρήστη scire
scire Ο χρήστης scire δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Σ'ένα παλιό Δαλματικό χωριό
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Πίσω από τη λέξη «ταλέντο» κρύβουμε την άγνοιά μας για κάθε διανοητικό ή πνευματικό μεγαλείο, αφού η απόσταση που μας χωρίζει απ’τους ταλαντούχους ανθρώπους δεν μπορεί να καλυφθεί απ’τη δική μας «κοινή» διανοητική προσπάθεια.

Παλιότερα πίστευα πως ήταν απλά θέμα αντίληψης και μόνο. Αν κάποιος αντιλαμβάνεται τους ήχους διαφορετικά, θα μπορεί και να τους χρησιμοποιήσει διαφορετικά. Τι έξοχη σκέψη για κάποιον που πχ ναι μεν δεν καταλαβαίνει και πολλά από ζωγραφική, αλλά όταν πρόκειται για μουσική εισπράττει έναν παλμό ιδιαίτερο και πρωτόγνωρο. Αν μάλιστα μαζί με την διαφορετική αντίληψη υπάρξει και η συγκυρία μιας μουσικής οικογένειας, μιας μουσικής παρέας και ταυτόχρονα επίμονη και μεθοδική μελέτη, τότε ιδού το θερμοκήπιο της διαφορετικότητας!

Δεν ξέρω κατά πόσο εκείνη η σκέψη υπήρξε έξοχη, ξέρω όμως καλά την απογοήτευση όταν με το πέρασμα του χρόνου συνειδητοποίησα το μέγεθος της πλάνης μου. Πλάνη που αποδείχτηκε, ακόμη μεγαλύτερη όταν ανέλαβα έναν μαθητή της 1ης δημοτικού που δεν είχε καμία, μα καμία απολύτως σχέση με μουσική, αλλά και καμία απ’τις παραπάνω προϋποθέσεις κι όμως με άφησε άναυδο απ’το πρώτο κιόλας μάθημα…

Ειλικρινά δεν μπορώ να σας περιγράψω τα συναισθήματα που νοιώθει ένας δάσκαλος μπροστά στο ανεξήγητο και γιατί όχι, στο υπερφυσικό. Σας λέω μόνο πως το παιδί δεν διάβαζε ποτέ γιατί πολύ απλά κάτι τέτοιο δεν ήταν αναγκαίο, αφού έπαιζε πράγματα που έβλεπε για πρώτη φορά κάνοντας ελάχιστα λάθη και που βέβαια τα καταλάβαινε και τις περισσότερες φορές τα διόρθωνε μόνο του. Έχω ακούσει εξαιρετικούς μαθητές να παίζουν δύσκολα κομμάτια, ύστερα από σκληρή μελέτη. Εκείνος όμως μπορούσε να παίζει τα ίδια ακριβώς πράγματα, τις ίδιες ακριβώς νότες, προσεγγίζοντάς τες όμως τόσο διαφορετικά, αφήνοντας να πλανιέται αυτό το «κάτι», που όσο κι αν το απολαμβάνω δεν το προσέγγισα ποτέ, ούτε και μπόρεσα να καταλάβω.

Πόσες και πόσες φορές δεν έχουμε επιδοθεί σε ατελείωτες συζητήσεις με φίλους μουσικούς και συναδέλφους για παρόμοιες περιπτώσεις, που σας διαβεβαιώ, δεν είναι σπάνιες. Πάντοτε όμως (και ίσως με απογοήτευση) καταλήγαμε και πάλι στο ίδιο σημείο. Δεν έχει σημασία η μουσική οικογένεια, το μουσικό περιβάλλον, η προώθηση απ’τους γονείς, ή η εντατική και μεθοδική μελέτη. Όλα αυτά δεν είναι παρά ωφέλιμο λίπασμα που θα βοηθήσουν ένα βλαστάρι να μεγαλώσει σωστά. Ο σπόρος είναι εκείνος που κρύβει μέσα του το ταλέντο και δυστυχώς ή ευτυχώς για μας τους υπόλοιπους, το κρύβει ερμητικά.
__________________
Cuperem scire

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scire : 03-05-07 στις 22:34
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-05-07, 23:21
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Smile

Καποιες ημερες πριν, συζητουσαμε για πολυ ωρα με ενα φιλο μου για αυτο που λεμε χαρισμα....μου ζητησε λοιπον να του εξηγησω τι θα πει χαρισμα...του ειπα το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο. Ειναι αυτο το οποιο σου χαριζεται γενναιοδωρα και σε κανει να ξεχωριζεις. Φυσικα μιλαμε για πνευματικα χαρισματα. Οπως ο Mozart, ο Einstein και αλλοι. Ο πρωτος ειχε κλιση προς τη μουσικη ο δευτερος προς τη φυσικη. Και οι δυο ομως ειχαν ενα μυαλο πολυ παραπανω απο τον τοτε μεσο ορο. Μου ζητησε να του εξηγησω πως ειναι δυνατον να δινεται αυτο το χαρισμα αφου βιολογικα ας πουμε οτι περναει απο γενια σε γενια, αλλα η πρωτη γενια που το απεκτησε πως το απεκτησε?
Εδω λοιπον του ειπα οτι πραγματικα δεν ξερω και το απεδωσα καθαρα στο υπερφυσικο. Πραγματικα ισως για τον ανθρωπινο νου αυτη τη στιγμη να φαινεται οτι ενεργει καποια ανωτερη δυναμη που δινει αυτα τα "χαρισματα" σε συγκεκριμενα ατομα.
Ισως οταν καταφερουμε και αξιοποιησουμε μεγαλυτερο μερος του εγκεφαλου μας, τοτε μπορεσουμε να καταλαβουμε και πως δημιουργουνται τα παιδια θαυματα.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-05-07, 00:19
Το avatar του χρήστη scire
scire Ο χρήστης scire δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Σ'ένα παλιό Δαλματικό χωριό
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

…Πόσο ειρωνικά, ίσως και πικρόχολα, θα ακουγόντουσαν στους «χαρισματικούς» ανθρώπους όλα αυτά που σκεφτόμαστε οι υπόλοιποι γι’αυτούς. Τι θα σήμαινε πραγματικά για έναν άνθρωπο αγγιγμένο απ’το Θείο, να τον θαυμάζουμε και να τον εκτιμούμε για τον τρόπο που απελευθερώνει τα Δαιμόνιά του σ’έναν πίνακα, ή μια όπερα, τη στιγμή που ταυτόχρονα ο ίδιος θα αδυνατούσε να βιώσει τη ζωή στην ομορφότερη απλότητά της; Γιατί άραγε θεωρούμε ευεργεσία αυτό το Θείο άγγιγμα που σου παρέχει τη θέαση ενός άλλου σύμπαντος και την ίδια στιγμή σου αφαιρεί το δικαίωμα για μια απλή, αλλά και τόσο όμορφη ζωή;
Πόσοι απ’αυτούς έζησαν δίχως τον κατατρεγμό αυτής της εσωτερικής φωνής; Πόσοι απ’αυτούς κατάφεραν να γευτούν πράγματα απλά και καθημερινά, απ΄τα τόσα που γεμίζουν την καθημερινότητα του καθενός μας; Πόσοι απ’αυτούς στην ύστατή τους ειλικρίνεια δεν θα αντάλλασσαν την υστερόφημη ζωή τους με τη δική μας μικρή κι ασήμαντη; Σε πόσα και πόσα έργα τέχνης δεν έχουμε διακρίνει το μαρτύριο τους και την υπέρτατη αγωνία τους; Πόσοι απ’αυτούς κατάφεραν να εξευμενίσουν το εσωτερικό τους Δαιμόνιο;
Μήπως τελικά το χάρισμα τρέφεται εις βάρος άλλων, απλούστερων ικανοτήτων;
Μήπως σε κάθε υπερτροφία παραμονεύει και μια αντίστοιχη αναπηρία;
__________________
Cuperem scire
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.