Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-08, 22:39
Το avatar του χρήστη Louper
Louper Ο χρήστης Louper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Περιοχή: Land Of Muses
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Αγία Κόρη

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μία ιστορία-μύθο-θρύλο του Ολύμπου και να μου πειτε και σεις την άποψη σας σχετικά.

Στην Βροντού Πιερίας,στους πρόποδες του Ολύμπου, υπάρχει ένα μικρό ξωκλήσσι που ονομάζεται Αγία Κόρη.
Σύμφωνα με τον θρύλο της περιοχής, η Αγία Κόρη ήταν μία κοπέλα την περίοδο της Τουρκοκρατίας, η οποία ήταν πολύ όμορφη και θέλησε να την πάρει στο χαρέμι του ο Πασάς.'Ομως η κοπέλα ήταν αφιερωμένη στο Θεό και αρνήθηκε την πρόταση του Πασά. Ο Πασάς φυσικά είχε διαφορετική άποψη και είπε στους υποτακτικούς του να του την φέρουν με το ζόρι.
Η κοπέλα κατάφερε να το σκάσει, παίρνοντας μαζί της μία εικόνα της Παναγίας και αναζήτησε καταφύγιο στον Όλυμπο, στις βάθρες της Βροντούς, ενώ ο Πασάς είχε στείλει ξωπίσω της ένα τσούρμο υπηρέτες με σκυλιά για να την φέρουν νεκρή ή ζωντανη.Κυνηγημένη και εξαντλημένη, ακούγοντας τα σκυλιά να πλησιάζουν, κρύφτηκε σε μια κουφάλα ενός δέντρου και άρχισε να προσεύχεται, ζητώντας την βοήθεια της Παναγίας για να μην πέσει στα χέρια των Τούρκων. Οι προσευχές της εισακούστηκαν και ο κορμός έκλεισε γύρω της. Φυσικά οι Τούρκοι δεν την βρήκαν πουθενά και γύρισαν πίσω για να πούνε στον Πασά πως η κοπέλα χάθηκε και πως μάλλον θα έπεσε σε κάποια από τις χαράδρες και σκοτώθηκε. Ποτέ κανείς δεν έμαθε τη απέγινε η κοπέλα.
Ώσπου,ύστερα από χρόνια, ένας υλοτόμος κόβοντας ένα δέντρο, βρήκε μέσα στον κορμό ένα γυναικείο σκελετό, και από το κομένο δέντρο άρχισε να αναβλύζει αγιασμός. Τότε όσοι γνώριζαν την ιστορία της κόρης στην περιοχή, έκαναν την σύνδεση και έχτισαν ένα εκκλησάκι γύρω από το δέντρο, στην μνήμη της. Επειδή κανείς δεν ήξερε το όνομα της, το οναμάσαν Αγια Κόρη [κόρη σημαίνει κορίτσι] αν και στην πραγματικότητα η Εκκλησία δεν την έχει αναγνωρίσει ακόμα και δεν υπάρχει στο εορτολόγιο.[στην εκκλησία τελούνται μυστήρια κανονικά].
Η μνήμη της γιορτάζεται την ημέρα της Αγίας Τριάδας και είναι ιδιαίτερα αγαπητή στους κατοίκους των κοντινών χωριών. Το αγίασμα της λένε πως είναι θαυματουργό και υπάρχουν πολλές μαρτυρίες για θαύματα που έχουν συμβεί κατά καιρούς.

Όταν πρωτοπήγα, ήμουν πολύ μικρή και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση το μέρος και η ιστορία της. Και επειδή μου άρεσε η Αρχαία Ελληνική Μυθολογία, ήταν λογικό να κάνω την εξής σύνδεση. Οτί ο σκελετός που βρήκαν στη πραγματικότητα ήταν μία Δρυάδα.
Αν και έχουν περάσει παρα πολλά χρόνια απο τότε, ακόμα πιστεύω το ίδιο.
Δεν θα μπορούσε να υπάρχει πιο κατάλληλο μέρος άλλωστε από τον Όλυμπο, για να βρεθεί κάτι τέτοιο.

Περιμένω τις απόψεις σας επί του θέματος


Φιλικά

Louper
__________________
Sopor Fratrem Mortis Est
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-08, 22:31
Το avatar του χρήστη illuminati
illuminati Ο χρήστης illuminati δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-07-2007
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Πολύ καλή η ιστορία σου και θα ήθελα πολύ μια μέρα να παώ σε αυτό το σημείο! Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι πως αφού πιάσσανε τόπο οι προσευχές της Αγιας Κόρης, και την έκρυψε ο Θεός, γιατί μετά δεν την άφησε να φύγει; Την άφησε να πεθάνει εκεί μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-08, 23:13
Το avatar του χρήστη Louper
Louper Ο χρήστης Louper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Περιοχή: Land Of Muses
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Εύστοχη η παρατήρηση σου! Φαντάζομαι πως θα ήταν καλύτερα για την Αγία Κόρη, αλλά μετά δεν θα υπήρχε αυτός ο όμορφος θρύλος.
Πάντως υπάρχουν πολλές εκδοχές για αυτό τον θρύλο. Εγώ προτιμώ αυτή την εκδοχή, και είναι πάνω κάτω όπως την είχα διαβάσει πριν από 20 χρόνια.
Και όπως αναφέρω παραπάνω, η δική μου γνώμη είναι πως αν αυτή η ιστορία ισχύει και όντως βρέθηκε ο σκελετός μέσα στο δένδρο, έχουμε να κάνουμε με μία Δρυάδα. Και προφανώς το προσάρμοσαν στο Χριστιανισμό και δημιούργησαν αυτή την ιστορία. Υπάρχει μία θεωρία, οτί εκεί που χτίσαν το εκκλησάκι, υπήρχε ιερο αφιερωμένο στην Περσεφόνη. Είναι άλλωστε μία πρακτική που εφαρμόστηκε αρκετά από την ορθόδοξη θρησκεία, στην προσπάθεια της να σβήσει την παλιά θρησκεία και να καθιερώθεί στην συνείδηση των ανθρώπων.

Το μέρος είναι πραγματικά υπέροχο και αξίζει να το επισκεφθεί κανείς. Την επόμενη φορα που θα πάω, θα φροντίσω να βγάλω μερικές φωτογραφίες και να τις ανεβάσω εδώ.
__________________
Sopor Fratrem Mortis Est
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-08, 15:18
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Louper
Καλησπέρα σε όλους

Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μία ιστορία-μύθο-θρύλο του Ολύμπου και να μου πειτε και σεις την άποψη σας σχετικά.

Στην Βροντού Πιερίας,στους πρόποδες του Ολύμπου, υπάρχει ένα μικρό ξωκλήσσι που ονομάζεται Αγία Κόρη.
Σύμφωνα με τον θρύλο της περιοχής, η Αγία Κόρη ήταν μία κοπέλα την περίοδο της Τουρκοκρατίας, η οποία ήταν πολύ όμορφη και θέλησε να την πάρει στο χαρέμι του ο Πασάς.'Ομως η κοπέλα ήταν αφιερωμένη στο Θεό και αρνήθηκε την πρόταση του Πασά. Ο Πασάς φυσικά είχε διαφορετική άποψη και είπε στους υποτακτικούς του να του την φέρουν με το ζόρι.
Η κοπέλα κατάφερε να το σκάσει, παίρνοντας μαζί της μία εικόνα της Παναγίας και αναζήτησε καταφύγιο στον Όλυμπο, στις βάθρες της Βροντούς, ενώ ο Πασάς είχε στείλει ξωπίσω της ένα τσούρμο υπηρέτες με σκυλιά για να την φέρουν νεκρή ή ζωντανη.Κυνηγημένη και εξαντλημένη, ακούγοντας τα σκυλιά να πλησιάζουν, κρύφτηκε σε μια κουφάλα ενός δέντρου και άρχισε να προσεύχεται, ζητώντας την βοήθεια της Παναγίας για να μην πέσει στα χέρια των Τούρκων. Οι προσευχές της εισακούστηκαν και ο κορμός έκλεισε γύρω της. Φυσικά οι Τούρκοι δεν την βρήκαν πουθενά και γύρισαν πίσω για να πούνε στον Πασά πως η κοπέλα χάθηκε και πως μάλλον θα έπεσε σε κάποια από τις χαράδρες και σκοτώθηκε. Ποτέ κανείς δεν έμαθε τη απέγινε η κοπέλα.
Ώσπου,ύστερα από χρόνια, ένας υλοτόμος κόβοντας ένα δέντρο, βρήκε μέσα στον κορμό ένα γυναικείο σκελετό, και από το κομένο δέντρο άρχισε να αναβλύζει αγιασμός. Τότε όσοι γνώριζαν την ιστορία της κόρης στην περιοχή, έκαναν την σύνδεση και έχτισαν ένα εκκλησάκι γύρω από το δέντρο, στην μνήμη της. Επειδή κανείς δεν ήξερε το όνομα της, το οναμάσαν Αγια Κόρη [κόρη σημαίνει κορίτσι] αν και στην πραγματικότητα η Εκκλησία δεν την έχει αναγνωρίσει ακόμα και δεν υπάρχει στο εορτολόγιο.[στην εκκλησία τελούνται μυστήρια κανονικά].
Η μνήμη της γιορτάζεται την ημέρα της Αγίας Τριάδας και είναι ιδιαίτερα αγαπητή στους κατοίκους των κοντινών χωριών. Το αγίασμα της λένε πως είναι θαυματουργό και υπάρχουν πολλές μαρτυρίες για θαύματα που έχουν συμβεί κατά καιρούς.

Όταν πρωτοπήγα, ήμουν πολύ μικρή και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση το μέρος και η ιστορία της. Και επειδή μου άρεσε η Αρχαία Ελληνική Μυθολογία, ήταν λογικό να κάνω την εξής σύνδεση. Οτί ο σκελετός που βρήκαν στη πραγματικότητα ήταν μία Δρυάδα.
Αν και έχουν περάσει παρα πολλά χρόνια απο τότε, ακόμα πιστεύω το ίδιο.
Δεν θα μπορούσε να υπάρχει πιο κατάλληλο μέρος άλλωστε από τον Όλυμπο, για να βρεθεί κάτι τέτοιο.

Περιμένω τις απόψεις σας επί του θέματος


Φιλικά

Louper

Αυτή είναι η μία πλευρά του νομίσματος..

η άλλη λέει οτι στον συγκεκριμένο χώρο λαμβάνουν χώρα τελετουργικά και μαγίες,συμμετέχοντας τα πιό ισχυρά ονόματα μάγων απο όλη την Ευρώπη..

καθ'όσων πληροφορήθηκα ο τόπος είναι απο μόνος του ο ισχυρότερος ενεργειακά και γι αυτό γίνεται πεδίο δράσης των ''μάγων''..

και ύστερα με είχε ρωτήσει κάποιος εδώ μέσα αν νομίζω οτι ζούμε στον μεσαίωνα, κι εγώ δεν απάντησα θεωρώντας το ανώφελο.. οι φωτογραφίες ''μιλούν'' απο μόνες τους..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0003 - Αντίγραφο.jpg (78,9 KB, 218 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-08, 15:22
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

sorry αλλά προσπαθώ να βάλω κάποιες φωτό ακόμη αλλά δεν μπορώ.. βοήθεια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-08, 15:42
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Αγαπητή Louper φαντάζομαι πως υπάρχουν πολλά μέρη με παράμοια περιστατικα... Ένα από αυτά που γνωρίζω και επισκεύτικα πριν μερικούς μήνες είναι η <Σπηλιά του κοριτσιού> όπως την ονομάζουν οι ντόπιοι, σε ένα χωριό κοντά στην Δράμα.
Η ιστορία της περιοχής είναι η εξής.
Στο παρελθόν μια κοπέλα την οποία κυνηγούσαν τούρκοι για να την βιάσουν (αν δεν κάνω λάθος) κάποια στιγμή επιδή έβλεπε πως δεν θα γλίτωνε από τους <καβαλάριδες> τούρκους είπε <Θεε μου ας ανοίξει η γη να με καταπιεί...> και πράγματι η ευχή της εισακούστηκε και και η νέα χάθηκε μέσα σε μια σπηλιά που <εμφανήστηκε> μπροστά της. Έξω από την σπιλιά υπάρχει ένα εκκλησάκι και η σπηλιά βρήσκεται ανάμεσα σε δέντρα. Στο τοίχωμα της εισόδου υπάρχει το σημάδι από πέταλο που <άφησε> το άλογο ενός από τους τούρκους όταν αυτό χτύπησε με τα πόδια του τον βράχο για να μην πέσει μέσα στην τρύπα. Στην είσοδο της σπηλιάς βρίσκονται εικόνες του Χριστού και της Παναγίας. Η σπηλιά πρέπει να έχει μήκος καμιά 20αριά χιλιόμετρα και το μεγαλύτερο μέρος της είναι υπόγειο ποτάμι. Κάποιοι είχαν ρίξει έναν <πάκο> άχυρα τα οποία βρέθηκαν σε ένα ποτάμι κοντά στην περιοχή Άγιο Αθανάσιο (αν θυμάμαι καλά).
Η κάθοδος είναι ιδιαίτερα δύσκολη μετά τα 10 μέτρα γιατί είναι σχεδόν κάθετη και στενή...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-08, 17:23
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Ειναι ομορφη ιστορια αν και οχι τοσο ευχαριστη τελικα.Την ειχα ακουσει παλια αλλα χαρη σε εσενα Louper τη 8υμη8ηκα!
Καποιοι σχολιασαν πως ισως ηταν 8υμα καποιας τελετης η καποιου που η8ελε μονο να καλυψει το φονο που εκανε και σιγουρα σε δασος ηταν η καλυτερη κρυψωνα.Και ειναι σιγουρα οι πιο ρεαλιστικες εκδοχες.
Δεν εμα8α αν μαζι με τον σκελετο βρηκαν και την εικονα που ειχε μαζι της η κοπελα.Και κανεις δεν μου ειπε με βεβαιοτητα αρα μαλλον οχι!
Αν και προτιμω να το σκεφτομαι σαν 8εια παρεμβαση,ειχα ακριβως την ιδια απορια με εσενα illuminati
χμμμ...Αν και οι Δρυαδες δεν αφηναν αν8ρωπινα ιχνη απο οσο ειχα διαβασει...Η ιστορια που σκεφτηκες ειναι πολυ ωραια ομως!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νηρηιδα : 24-09-08 στις 17:23
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-08, 14:32
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή



αυτά βέβαια δεν είναι ''τα λερωμένα τ'άπλητα'' κανενός..

κάποιοι τα έβαλαν πάνω στα δένδρα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-08, 14:35
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή




θα ευχαριστήσω και τον φίλο agaliarep για τις συμβουλές του.. όπως βλέπεις, έπιασαν τόπο..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.