Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 29-05-14, 19:16
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenlepen Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μαυρα φορουσε τοτε που ειχα δει αυτο το ονειρο!
Πως μπορω να μαθω που οφειλεται ολη αυτη η παρελαση αγιων;


Οι Αγιοι συνηθως στον υπνο μας (αυτο εχω ακουσει) παρουσιαζονται με χρυσά άμφια.
Αντιθετα και συμφωνα παντα με την λαικη παραδοση, ο Διαβολος παρουσιαζεται με τα μαυρα ρασα που φορουν οι ιερεις.
Απο εκει και πέρα εχει σημασια να γραψεις σε τι περιβαλλον μεγαλωσες, εννοω οι δικοι σου ηταν ανθρωποι απλά θρησκευόμενοι? υπηρχε στο οικειο περιβαλλον σου θρησκοληψία? ήταν ανθρωποι που αγαπουσαν μεν τον Θεό αλλα απο μακρυα?
Ο,τι δηλαδή θα μπορουσε να διαποτίσει μια παιδική και αργότερα εφηβη ψυχή.
Κάποτε αγαπητή αγνωστη φίλη σε μιά πολυ δύσκολη καμπή της ζωής μου μέσα στην απελπισια μου ζητησα βοηθεια άνωθεν.
Δεν γνωριζω φυσικά εαν ηταν τυχαίο ομως την ακριβώς επόμενη ημέρα η βοήθεια μου εδωθει!
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-05-14, 19:26
elenlepen Ο χρήστης elenlepen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Αγιοι συνηθως στον υπνο μας (αυτο εχω ακουσει) παρουσιαζονται με χρυσά άμφια.
Αντιθετα και συμφωνα παντα με την λαικη παραδοση, ο Διαβολος παρουσιαζεται με τα μαυρα ρασα που φορουν οι ιερεις.
Απο εκει και πέρα εχει σημασια να γραψεις σε τι περιβαλλον μεγαλωσες, εννοω οι δικοι σου ηταν ανθρωποι απλά θρησκευόμενοι? υπηρχε στο οικειο περιβαλλον σου θρησκοληψία? ήταν ανθρωποι που αγαπουσαν μεν τον Θεό αλλα απο μακρυα?
Ο,τι δηλαδή θα μπορουσε να διαποτίσει μια παιδική και αργότερα εφηβη ψυχή.
Κάποτε αγαπητή αγνωστη φίλη σε μιά πολυ δύσκολη καμπή της ζωής μου μέσα στην απελπισια μου ζητησα βοηθεια άνωθεν.
Δεν γνωριζω φυσικά εαν ηταν τυχαίο ομως την ακριβώς επόμενη ημέρα η βοήθεια μου εδωθει!

Και εγω οταν βλεπω αγιους φορανε χρυσα αμφια. Μονο ο αγιος ραφαηλ φορουσε μαυρα ρασα δηλαδη τα ιδια που φοραει στις εικονιτσες.
Οι γονεις μου πιστευουν στον θεο αλλα δεν ειναι και φανατικοι απλα πιστευουν με μετρο...και πηγαινουν μονο οταν ειναι καποια γιορτη στην εκκλησια! Α! Μια θεια μου πηγαινει συνεχεια σε εκλλησιες και προσευχεται συνεχεια για ολους μας. Οσο για το πως μεγαλωσα, μεγαλωσα με αγαπη βαΣικα μια χαρα, δεν μου ελειψε ποτε τιποτα απο τι θυμαμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-05-14, 19:30
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξεκαθαρισουμε λοιπον οτι ουδείς αγιος κανει θαυματα.
Ο αγιος μεσολαβεί υπερ ημων στον Θεό και Εκεινος ειναι που κανει το θαυμα.
Πραγματι, οι Αγιοι δεν εχουν καμμια δυναμη που δεν τους δωθηκε απο τον Θεο. Με μια διαφορα ομως . Οι νεκροι Αγιοι δεν εχουν καμμια δυναμη πανω στους ζωντανους, οι ζωντανοι Αγιοι ομως εχουν συσωρευμενες ενεργειες, ικανες να επιδρασουν σε ζωντανους οργανισμους , και επειδη τις ελεγχουν συνειδητα, αποδειδουν τα αιτια αυτου του κατευθυνομενου αποτελεσματος και ελεγχου, στην αμεση ανταποκριση του Θεου στο ηθικο καλεσμα τους. Ξερουμε ομως απο ανθρωπολογικες μελετες οτι αυτες οι μεταψυχικες ικανοτητες, ειναι ικανοτητες που αποδιδονται σε ενα μερος μεσω της κληρονομικοτητας των καταλληλων γονιδιων, και σε ενα αλλο μερος μεσα απο ασκηση και δοκιμασιες που ανεπτυξαν ακομα περισσοτερο το μεταψυχικο δυναμικο.

Ειναι γνωστη η φραση του Χριστου, η πιστη σου σε εσωσε. Αν δεν πιστευεις οσο καλος και να εισαι, δεν προκειται να γινει τιποτα( με προυποθεση φυσικα να ειναι απομωνομενο ατομο, που δεν επηρεαζεται απο αλλα ατομα με πιθανη μεταψυχικη δυναμικη, και που μπορει να επιδρασει πανω του). Τι μπορει να μας λεει αυτο;
Το πιθανοτερο ειναι οτι ολη αυτη η τελετη/διεργασια της εσωτερικης εντασης της πιστης και του θαυματουργικου αποτελεσματος , να ειναι αποτελεσμα της ιδιας της δυναμικης της, η οποια βρισκεται στο εσωτερικο του ανθρωπινου ψυχισμου και οφειλεται στην βαθια πιστη της θετικης μεταβολης, και σε καμμια περιπτωση σε εξωτερικες πνευματικες υποστασεις νεκρων πνευματων. Ο ρολος των Αγιων, ειναι ο ρολος του υποβολεα στον οποιο θα συγκεντρωθει η ψυχολογικη προσοχη του ανθρωπου, με σκοπο την εσωτερικη πυροδοτηση ολων εκεινων των ασυνειδητων αυτοματισμων που θα διεγερθουν, στην κατευθυνση συμβολης των κατ εξοχην μεταψυχικων αυτονομων ιδιοτητων . Σε εναν ζωντανο ομως αγιο, η θαυματουργικη επιδραση του προς τριτους, ειναι εξωτερικη κατα πρωτο λογο (οφειλεται σε αυτον) , και κατα δευτερο εσωτερικη (οφειλεται στον πιστο ή απιστο ασθενη).
Σε αυτο οφειλεται οτι οι μεγαλοι αγιοι οταν ηταν ζωντανοι εκαναν ασταματητα θαυματα στην συνευρεση τους με αλλους ζωντανους ανθρωπους , ενω μετα τον θανατο τους, ο σχετικος ρυθμος των θαυματων μειωνεται δραματικα.

Μειωνεται δραματικα γιατι το θαυμα (μεταψυχικη επιδραση) πλεον γινεται απο τον ιδιο τον ασθενη , ο οποιος επικαλειται την θεικη βηθεια μεσω του αγιου (επικεντρωμενη υποβολη της προσοχης ) ο οποιος αγιος λειτουργει ως εσωτερικος ψυχολογικος καταλυτης (θετικη ενεργεια) των δυναμικων μηχανισμων αυτοιασης.

Επομενως η θαυματουργικη επιδραση στην υγεια ενος ασθενη , οφειλεται στην εγγενη κληση του ασθενη να αυθυποβαλεται βαθια προς τον σκοπο της θεραπειας, και η χρηση του αγιου (νεκρου), ειναι χρηση καταλυτικης ενισχυσης του ασυνειδητου δυναμικου (στην ιδεα της εξωτερικης θεικης βοηθειας) στην κατευθυνση μεταψυχικης πραξης και ψυχολογικης υποστιριξης (αυτοματισμοι - αυτοιαση),

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 29-05-14 στις 19:35
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-05-14, 20:03
magicfairy Ο χρήστης magicfairy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2012
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλησπερα elenlepen !

Οντως ειναι αρκετα περιεργη η εμφανιση ολων αυτων τω αγιων στον υπνο σου.Βεβαια ο καθενας θα ειχε διαφορετικη αποψη πανω στο θεμα.Εσυ πιστευεις οτι οντως αυτοι οι Αγιοι ερχονται στον υπνο σου? Μην ξεχνας οτι τα ονειρα ειναι μια περιεργη κατασταση.Εχεις δει σε καποιο απο τα ονειρα σου οτι καποιος Αγιος σε προειδοποιησε για κατι το οποιο και συνεβει μετα απο καποιο διαστημα η και αμεσως?
Εχω δει και εγω Αγιους στο υπνο μου και πριν απο 2 χρονια ειχα και την μεγαλη τυχη να δω Αγιο μπροστα στα ματια μου ενω ημουν ξυπνια πραγμα που με αλλαξε αρκετα και με εκανε να ανακαλεσω καποια πραγματα μεσα μου,οποτε πιστευω οτι οντως σε επισκεφτονται γιατι και εγω βλεπω στον υπνο μου καποιες φορες! Πριν απο 3 χρονια ειχα ενα προβλημα και μου παρουσιαστηκε η Αγια Παρασκευη η τουλαχιστον ετσι μου ειχαν πει οτι ηταν αυτη...την ημερα της γιορτης της πηγα και προσκυνησα στο μοναστηρι της και μετα απο λιγες μερες ημουν καλα! Φετος μια μερα πριν την γιορτη της την ειδα στον υπνο μου με αλλους 2 Αγιους και με μια κοπελα με χρυσαφι μαλλια που δεν ξερω τι ηταν και αν ηταν καποια Αγια και διπλα την μητερα μου που ειχε πεθανει πριν 12 μερες και να φανταστεις οτι ειμαι 18 χρονων! Πιστευω πως δεν εχει σχεση με την ηλικια αλλα με την καρδια του καθε ανθρωωπου με την καλοσυνη που κουβαλαει ο καθενας μεσα του!Και στις μερες μας πρεπει να διατηρουσε καθαρη την ψυχη μας απο την μεγαλη διαφθορα που υπαρχει!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-14, 23:21
valkiria Ο χρήστης valkiria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

διαβαζοντας ολα αυτα αισθανομαι πως οι αγιοι που βλεπεις ειναι πραγματικοι προστατες σου.θα πρεπει να εισαι πολυ καλη κοπελα παντως γιατι ο ''κακος''ζηλευει οταν μας προστατευει κατι καλο και φθονει γενικως τα αγνα ατομα.ετσι σου παρουσιαστηκε με ολο του το μενος ως ιερεας και σε ''δαγκωσε'' τρεις φορες αλλα να ξερεις οτι δεν μπορει να επεμβει στη ζωη σου,μονο να σε τρομαξει και ισως με τον φοβο που ισως σου προκαλεσε οτι κατι δεν παει καλα, αυθηυποβληθηκες και κοπηκες στα μαθηματα..αλλα αφου εχεις τον χριστο διπλα σου-(και δεν το λεω καθολου ειρωνικα)-δεν πρεπει να σε αγγιζει τιποτα..καλη σταδιοδρομια και καλη συνεχεια σε ο,τι κανεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valkiria : 29-05-14 στις 23:23
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-05-14, 00:45
elenlepen Ο χρήστης elenlepen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magicfairy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα elenlepen !

Οντως ειναι αρκετα περιεργη η εμφανιση ολων αυτων τω αγιων στον υπνο σου.Βεβαια ο καθενας θα ειχε διαφορετικη αποψη πανω στο θεμα.Εσυ πιστευεις οτι οντως αυτοι οι Αγιοι ερχονται στον υπνο σου? Μην ξεχνας οτι τα ονειρα ειναι μια περιεργη κατασταση.Εχεις δει σε καποιο απο τα ονειρα σου οτι καποιος Αγιος σε προειδοποιησε για κατι το οποιο και συνεβει μετα απο καποιο διαστημα η και αμεσως?
Εχω δει και εγω Αγιους στο υπνο μου και πριν απο 2 χρονια ειχα και την μεγαλη τυχη να δω Αγιο μπροστα στα ματια μου ενω ημουν ξυπνια πραγμα που με αλλαξε αρκετα και με εκανε να ανακαλεσω καποια πραγματα μεσα μου,οποτε πιστευω οτι οντως σε επισκεφτονται γιατι και εγω βλεπω στον υπνο μου καποιες φορες! Πριν απο 3 χρονια ειχα ενα προβλημα και μου παρουσιαστηκε η Αγια Παρασκευη η τουλαχιστον ετσι μου ειχαν πει οτι ηταν αυτη...την ημερα της γιορτης της πηγα και προσκυνησα στο μοναστηρι της και μετα απο λιγες μερες ημουν καλα! Φετος μια μερα πριν την γιορτη της την ειδα στον υπνο μου με αλλους 2 Αγιους και με μια κοπελα με χρυσαφι μαλλια που δεν ξερω τι ηταν και αν ηταν καποια Αγια και διπλα την μητερα μου που ειχε πεθανει πριν 12 μερες και να φανταστεις οτι ειμαι 18 χρονων! Πιστευω πως δεν εχει σχεση με την ηλικια αλλα με την καρδια του καθε ανθρωωπου με την καλοσυνη που κουβαλαει ο καθενας μεσα του!Και στις μερες μας πρεπει να διατηρουσε καθαρη την ψυχη μας απο την μεγαλη διαφθορα που υπαρχει!
ειμαι 100% σιγουρη οτι ερχονται στον υπνο μου. Ποτε όμως δεν με εχουν προειδοποιησει για κατι κακο, παντα για καλο με προειδοποιουν και συγκεκριμενα πιο πολυ για τα μαθηματα της σχολης μου!
Θα ηθελα πολυ να μου αναφερεις με λεπτομερειες το σκηνικο που ειδες Αγιο μπροστα στα ματια σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elenlepen : 30-05-14 στις 00:54
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-05-14, 00:52
elenlepen Ο χρήστης elenlepen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valkiria Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβαζοντας ολα αυτα αισθανομαι πως οι αγιοι που βλεπεις ειναι πραγματικοι προστατες σου.θα πρεπει να εισαι πολυ καλη κοπελα παντως γιατι ο ''κακος''ζηλευει οταν μας προστατευει κατι καλο και φθονει γενικως τα αγνα ατομα.ετσι σου παρουσιαστηκε με ολο του το μενος ως ιερεας και σε ''δαγκωσε'' τρεις φορες αλλα να ξερεις οτι δεν μπορει να επεμβει στη ζωη σου,μονο να σε τρομαξει και ισως με τον φοβο που ισως σου προκαλεσε οτι κατι δεν παει καλα, αυθηυποβληθηκες και κοπηκες στα μαθηματα..αλλα αφου εχεις τον χριστο διπλα σου-(και δεν το λεω καθολου ειρωνικα)-δεν πρεπει να σε αγγιζει τιποτα..καλη σταδιοδρομια και καλη συνεχεια σε ο,τι κανεις
εχω δει και το ''κακο'' πολλες φορες στον υπνο μου...και το χειροτερο ειναι οτι προσφατα μου μιλησε κιολας στον ξυπνιο μου δεν θελω να το θυμαμαι αυτο το σκηνικο, ειναι οτι χειροτερο εχω ζησει ποτε στην ζωη μου (εκανα καιρο να το ξεπερασω).
Σας ευχαριστω πολυ να ειστε καλα, επίσης.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-05-14, 11:04
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματι, οι Αγιοι δεν εχουν καμμια δυναμη που δεν τους δωθηκε απο τον Θεο. Με μια διαφορα ομως . Οι νεκροι Αγιοι δεν εχουν καμμια δυναμη πανω στους ζωντανους, οι ζωντανοι Αγιοι ομως εχουν συσωρευμενες ενεργειες, ικανες να επιδρασουν σε ζωντανους οργανισμους , και επειδη τις ελεγχουν συνειδητα, αποδειδουν τα αιτια αυτου του κατευθυνομενου αποτελεσματος και ελεγχου, στην αμεση ανταποκριση του Θεου στο ηθικο καλεσμα τους. Ξερουμε ομως απο ανθρωπολογικες μελετες οτι αυτες οι μεταψυχικες ικανοτητες, ειναι ικανοτητες που αποδιδονται σε ενα μερος μεσω της κληρονομικοτητας των καταλληλων γονιδιων, και σε ενα αλλο μερος μεσα απο ασκηση και δοκιμασιες που ανεπτυξαν ακομα περισσοτερο το μεταψυχικο δυναμικο.

Ειναι γνωστη η φραση του Χριστου, η πιστη σου σε εσωσε. Αν δεν πιστευεις οσο καλος και να εισαι, δεν προκειται να γινει τιποτα( με προυποθεση φυσικα να ειναι απομωνομενο ατομο, που δεν επηρεαζεται απο αλλα ατομα με πιθανη μεταψυχικη δυναμικη, και που μπορει να επιδρασει πανω του). Τι μπορει να μας λεει αυτο;
Το πιθανοτερο ειναι οτι ολη αυτη η τελετη/διεργασια της εσωτερικης εντασης της πιστης και του θαυματουργικου αποτελεσματος , να ειναι αποτελεσμα της ιδιας της δυναμικης της, η οποια βρισκεται στο εσωτερικο του ανθρωπινου ψυχισμου και οφειλεται στην βαθια πιστη της θετικης μεταβολης, και σε καμμια περιπτωση σε εξωτερικες πνευματικες υποστασεις νεκρων πνευματων. Ο ρολος των Αγιων, ειναι ο ρολος του υποβολεα στον οποιο θα συγκεντρωθει η ψυχολογικη προσοχη του ανθρωπου, με σκοπο την εσωτερικη πυροδοτηση ολων εκεινων των ασυνειδητων αυτοματισμων που θα διεγερθουν, στην κατευθυνση συμβολης των κατ εξοχην μεταψυχικων αυτονομων ιδιοτητων . Σε εναν ζωντανο ομως αγιο, η θαυματουργικη επιδραση του προς τριτους, ειναι εξωτερικη κατα πρωτο λογο (οφειλεται σε αυτον) , και κατα δευτερο εσωτερικη (οφειλεται στον πιστο ή απιστο ασθενη).
Σε αυτο οφειλεται οτι οι μεγαλοι αγιοι οταν ηταν ζωντανοι εκαναν ασταματητα θαυματα στην συνευρεση τους με αλλους ζωντανους ανθρωπους , ενω μετα τον θανατο τους, ο σχετικος ρυθμος των θαυματων μειωνεται δραματικα.

Μειωνεται δραματικα γιατι το θαυμα (μεταψυχικη επιδραση) πλεον γινεται απο τον ιδιο τον ασθενη , ο οποιος επικαλειται την θεικη βηθεια μεσω του αγιου (επικεντρωμενη υποβολη της προσοχης ) ο οποιος αγιος λειτουργει ως εσωτερικος ψυχολογικος καταλυτης (θετικη ενεργεια) των δυναμικων μηχανισμων αυτοιασης.

Επομενως η θαυματουργικη επιδραση στην υγεια ενος ασθενη , οφειλεται στην εγγενη κληση του ασθενη να αυθυποβαλεται βαθια προς τον σκοπο της θεραπειας, και η χρηση του αγιου (νεκρου), ειναι χρηση καταλυτικης ενισχυσης του ασυνειδητου δυναμικου (στην ιδεα της εξωτερικης θεικης βοηθειας) στην κατευθυνση μεταψυχικης πραξης και ψυχολογικης υποστιριξης (αυτοματισμοι - αυτοιαση),
Πάνω σε αυτην την τελευταια παραγραφό θα σταθω Ευσταθια στην οποία εχεις απολυτο δίκιο.
Και ιδού: Θα περιγράψω ενα δικό μου περιστατικό με αντίστροφη φορά όμως.
Οταν ημουν εφηβη, 14 ετών συγκεκριμενα, καποια ημέρα που δεν ειχα διαβάσει θελησα με πλάγιο τρόπο να αποφύγω να παω στο σχολείο.
Ενώ η μητερα μου έλειπε σε εξωτερικες δουλειες κι εγω ημουν με την γιαγιά στο σπίτι και την πρώτη μου ξαδέλφη σε συνεννοηση μαζι της σκαρφιστηκα το εξης:
Να προσποιηθώ οτι πηγαινοντας στο μπάνιο γλυστρησα κι επεσα με αποτελεσμα να χτυπησω το πόδι μου.
Πραγματι ετσι έγινε, φυσικα δεν γλυστρησα απλά καθησα στο μωσαικο και το μονο που εκανα ηταν να βγάλω μια κραυγή και καλά πεφτοντας.
Η ήδη ''μιλημένη'' ξαδέλφη μου έτρεξε να με βοηθήσει να σηκωθώ η δέ γιαγιά μου που πεταχτηκε αλαφιάσμενη απο την κουζίνα δεν το πίστεψε και με παροτρυνε να παω στο σχολείο.
Η γιαγιά επεμενε, η ολη φαση εξελιχθηκε σε καβγά και η γιαγιά ''ενιψε'' τας χειρας της περιμενοντας να γυρισει η μητέρα μου για να βγαλει απόφαση.
Νά σημειωσω πως την μητερα μου ηταν απο δυσκολο εως ακατορθωτο να την ''δουλεψω'', με επαιρνε ειδηση αμέσως.
Οταν τελικά επέστρεψε και η γιαγιά της διηγηθηκε τι ειχε συμβεί ορμησε κυριολεκτικα μεσα στο δωματιό μου απαιτωντας να δει το πόδι μου το και καλα χτυπημένο.
Το κοιταξε και ειπε: ''Δεν ειμαστε καλά, κοιτα εχει πρηστει, παλι καλά που δεν γλυστρησε ή γιαγιά''!!!
Κοιταζα εκπληκτη την ξαδελφη μου στα ματια, εκεινη εμένα, με εκεινο το συνεννοημενο βλεμμα που παραπεμπει στο, ''μάς δουλεύει''?
Οταν η μητέρα μου βγήε απο το δωμάτιο ρωτησα την ξαδέλφη μου: ''Βρε Εφη στον Θεό σου, εχει το ποδι μου πρηστει''?
Η ξαδέλφη μου ξεκαρδισμένη απο τα γέλια μου απαντησε: ''Περιέργως οντως δειχνει λίγο πρησμένο''!
Θέλω να πω, η αναγκη μου να αποφύγω να παω αδιάβαστη στο σχολείο, η πεποίθησή μου πως οντως έπεσα, εκαναν το πόδι μου πραγματικά να πρηστεί έτσι, χωρις πραγματική αιτία.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 30-05-14 στις 11:07
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-05-14, 11:55
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ξαδέλφη μου ξεκαρδισμένη απο τα γέλια μου απαντησε: ''Περιέργως οντως δειχνει λίγο πρησμένο''!
Θέλω να πω, η αναγκη μου να αποφύγω να παω αδιάβαστη στο σχολείο, η πεποίθησή μου πως οντως έπεσα, εκαναν το πόδι μου πραγματικά να πρηστεί έτσι, χωρις πραγματική αιτία.
Φαντασου τωρα Mirella να εισουν καμμια θρησκοληπτη νεαρη εφηβη που απο το πρωι ως το βραδυ εκανες προσευχες σε καποιον αγιο (ή σε καποιο δαιμονιο ) για καθε θεμα της καθημερινοτητας σου, που θα απεδιδες την οποιαδηποτε μη εξηγησημη αλλαγη που θα συνεβαινε και θα ειχε σχεση με εσενα.

Για οσους δεν ξερουν, η ιδεοπλασια και ο μιμητισμος εχουν την εδρα τους στον υποθαλαμο του εγκεφαλου. Ο υποθαλαμος εχει την μορφοπλαστικη ικανοτητα να μεταφερει τα συνειδητα εντονα υποκειμενικα συναισθηματικα ερεθισματα, σε μια μορφη αντικειμενικου αποτυπωματος, μεσω του ασυνειδητου μηχανισμου του αυτονομου νευρικου συστηματος , σε διαφορα σημεια του σωματος. Η κλασικοτερη μεταφορα των συγκινησιακων αποτυπωματων, κανει την εμφανιση της στις εγκυους. Ειναι γνωστο οτι αν μια εγκυος τρομαξει απο κατι που ειδε πχ ενα σαμιαμιδι πανω στο ποδι της , αυτο το σαμιαμιδι μπορει να αποτυπωθει στο σωμα του εμβριου στο συγκεκριμενο σημειο εμφανισης (ποδι) σαν αναγλυφο. Επισης η εντονη επιθυμια της εγκυου για κατι μπορει να εμφανιστει στο εμβρυο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 30-05-14 στις 11:59
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-05-14, 16:34
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι γνωστο οτι αν μια εγκυος τρομαξει απο κατι που ειδε πχ ενα σαμιαμιδι πανω στο ποδι της , αυτο το σαμιαμιδι μπορει να αποτυπωθει στο σωμα του εμβριου στο συγκεκριμενο σημειο εμφανισης (ποδι) σαν αναγλυφο. Επισης η εντονη επιθυμια της εγκυου για κατι μπορει να εμφανιστει στο εμβρυο.
Στους θρησκόληπτους κυριως ανθρώπους το συγκεκριμένο αιμαγγείωμα απιδίδεται στον Άγιο Συμεών, κάκιστα βεβαίως.
Η λαϊκή παραδοση θέλει τις εγκύους την ημέρα της εορτής του συγκεκριμένου αγίου να μην κάνουν δουλειές διότι η τιμωρία του θα ειναι ενα ανεξίτηλο σημάδι πάνω στο δέρμα του νεογεννητου, κατι που θα φέρει σε ολη του την ζωή.
Επιτρέψτε μου αγαπητοί φιλοι να αδυνατώ να πιστέψω οτι ενας άγιος κυριολεκτικά καιροφυλακτεί για να επιφέρει μόνιμη υποδερμική βλαβη σε ενα άκακο έμβρυο που μελλει να γεννηθεί σημαδεμένο επειδη και καλά ευθύνεται για τις οποιες οικιακές ενασχολήσεις της μητέρας του την ημέρα της εορτής του.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mirella_S : 30-05-14 στις 16:35
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.