Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 09-07-07, 18:53
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και υπάρχουν τεράστια συμφέροντα [π.χ. στην Αρχ. Πελλάνα έχει σταματήσει η ανασκαφή διότι την "Σπάρτη" την έχουν αναλάβει ξένα πανεπιστήμια]. Εδώ ολόκληρη κοινότητα [είτε αυτή λέγεται Πελλάνα ή Δωδώνη] και δεν μπορεί να καταφέρει κάτι. Τέλος, για μια επίσημη επιστολή στους αρμόδιους φορείς - αν είναι να γίνει σωστή δουλειά - δεν αρκεί μόνο μια επίσκεψη, αλλά συστηματική διαχρονική μελέτη, συζήτηση με φορείς και διεξαγωγή αντικειμενικών συμπερασμάτων που μπορούν να σταθούν ως στοιχεία/επιχειρήματα.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 09-01-08, 11:41
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Πριν από αρκετό καιρό , σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερα να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου λίγο περισσότερο και να αλλάξω τα πράγματα που δεν μου άρεσαν και δεν άρεσαν και σε πολλούς. Έτσι άνοιξα αυτό το θέμα, όπου πολλοί δεχτήκαν με κριτική διάθεση ή με παρότρυνση ή με σκεπτικό ότι θα ήθελαν να συμμετέχουν. Με τον τρόπο τους λοιπόν ο καθένας συμμετείχε σε αυτό που είχα στο μυαλό μου, δείχνοντας ότι τελικά μπορεί να άξιζε μια τέτοια κίνηση. Πολλοί λόγοι τότε με εμπόδισαν να κάνω το οτιδήποτε και το πράγμα πήγε λίγο πίσω, λίγο πίσω που μου έδωσε τον χρόνο να σκεφτώ, να προβληματιστώ και να αναθεωρήσω όλα αυτά που σκεφτόμουν. Επειδή εκείνη την ώρα περνούσα δύσκολες στιγμές με την υγεία μου, μπαινοβγαίνοντας στα νοσοκομεία, αναθεώρησα αυτό πίστευα και έλεγα τότε εδώ μέσα, πιστεύοντας ότι είναι τουλάχιστον υποκριτικό να μιλάω για την κατάσταση που βρίσκονται τα αρχαιολογικοί χώροι της Ελλάδας, την στιγμή που είχα ζήσει μια κατάσταση τόσο τραγική μέσα στα νοσοκομεία. Τελικά έβλεπα την πραγματικότητα, ότι ο πολιτισμός ενός λαού, δεν φαίνεται από τις κολώνες που έχει στήσει, ούτε από τα αρχαία ευρήματα, ούτε από το πώς συμπεριφέρεται στα αρχαία του, είναι και αυτά, αλλά πρώτιστος, από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στους πολίτες του. Το γεγονός με την νεαρή μπλόγκερ, που απλά φώναζε για αυτά που σημαίνανε μέσα στα νοσοκομεία, οι φωνές της μέχρι την τελευταία της πνοή, με έβαλαν να σκεφτώ ότι τελικά, είναι πιο σημαντικό να αλλάξει πρώτα, ο τρόπος που συμπεριφέρεται ο νεοέλληνας στον διπλανό του, να αλλάξει ο τρόπος που συμπεριφέρεται το κράτος στους πολίτες και μετά να μάθει να συμπεριφέρεται στα αρχαία του και την ιστορία του. Όταν κάποιος δεν μπορεί και δεν ξέρει να αντιμετωπίσει, δεν σέβεται τον συνάνθρωπο του, δεν σέβεται το τώρα του, οπότε δεν μπορεί να σεβαστεί το παρελθόν του, δεν μπορούμε και δεν γίνεται να αλλάξει αυτό και να γίνει το αντίστροφο.
Τα τελευταία γεγονότα και όλα αυτά που ακουστήκαν και ακούγονται για τον πρώην Γ. Γ. Πολιτισμού και για τις πιέσεις που δέχτηκε για να κάνει αποχαρακτηρισμούς, όλα τα κωμικοτραγικά που έγιναν με τον κτίριο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου, κάνουν όλα αυτά για τα οποία άρχισα αυτό το θέμα, να μοιάζουν ηλίθια, χαζά και μικρά. Δεν χρειάζεται παρά να κάνεις κάτι απλό να ξυπνήσεις και να καταλάβεις ότι πολύ απλά, τίποτα και κανένας δεν θα κάνει τίποτα και ποτέ γιατί πολύ απλά κανείς δεν ενδιαφέρεται… Κανείς δεν νοιάζεται ούτε για τις κολώνες, ούτε για τα αρχαία, ούτε για τα νέα. Το μόνο που μετράει είναι το χρήμα και οι ιδεολογίες είναι για τους χαζούς, σαν εμάς που απλά τραβολογιόμαστε από εδώ και από κει νομίζοντας, ελπίζοντας ότι μπορούμε να αλλάξουμε κάτι… Αυτά γίνονται δυστυχώς μόνο στις ταινίες και τα βιβλία. Ότι και να κάνουμε ότι και εάν πούμε, δεν θα γίνει τίποτα. Δεν θα αλλάξει τίποτα, δεν θα φτιάξει τίποτα. Γιατί πολύ απλά μερικές φορές σκέφτομαι ότι ούτε εμείς οι ίδιοι δεν θέλουμε να αλλάξουν, γιατί μια μεμονωμένη αλλαγή δεν είναι λύση, είναι επίδεσμος σε πυροβολισμό, για να υπάρξει λύση, πρέπει να δώσεις πολλά που κανείς μας δεν είναι πρόθυμος να δώσει. Και δεν είναι απαισιοδοξία αυτό, απλά μια πραγματικότητα. Γίνε η αλλαγή που θέλεις στον κόσμο, έλεγε ο Γκάντι, αλλά ποιος θυμάται τον Γκάντι πια; Ποιος θυμάται πια είναι η ουσία μέσα σε όλα αυτά; Μερικές φορές νιώθω ότι ξεχνάω, από την άλλη με κατηγορούν συνέχεια ότι δεν ξεχνάω κάποια πράγματα, ότι δεν τα αφήνω στο παρελθόν όπου ανήκουν. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω εγώ που ανήκω. Μάλλον μόνο στον εαυτό μου.
Καλή χρονιά, έχω να ξεπουλήσω μια ιστορία, μια φιλία.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 13-01-08, 19:42
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κανείς δεν νοιάζεται ούτε για τις κολώνες, ούτε για τα αρχαία, ούτε για τα νέα. Το μόνο που μετράει είναι το χρήμα και οι ιδεολογίες είναι για τους χαζούς, σαν εμάς που απλά τραβολογιόμαστε από εδώ και από κει νομίζοντας, ελπίζοντας ότι μπορούμε να αλλάξουμε κάτι… Αυτά γίνονται δυστυχώς μόνο στις ταινίες και τα βιβλία. Ότι και να κάνουμε ότι και εάν πούμε, δεν θα γίνει τίποτα. Δεν θα αλλάξει τίποτα, δεν θα φτιάξει τίποτα. Γιατί πολύ απλά μερικές φορές σκέφτομαι ότι ούτε εμείς οι ίδιοι δεν θέλουμε να αλλάξουν, γιατί μια μεμονωμένη αλλαγή δεν είναι λύση, είναι επίδεσμος σε πυροβολισμό, για να υπάρξει λύση, πρέπει να δώσεις πολλά που κανείς μας δεν είναι πρόθυμος να δώσει. Και δεν είναι απαισιοδοξία αυτό, απλά μια πραγματικότητα. Γίνε η αλλαγή που θέλεις στον κόσμο, έλεγε ο Γκάντι, αλλά ποιος θυμάται τον Γκάντι πια; Ποιος θυμάται πια είναι η ουσία μέσα σε όλα αυτά; Μερικές φορές νιώθω ότι ξεχνάω, από την άλλη με κατηγορούν συνέχεια ότι δεν ξεχνάω κάποια πράγματα, ότι δεν τα αφήνω στο παρελθόν όπου ανήκουν. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω εγώ που ανήκω. Μάλλον μόνο στον εαυτό μου.
Μπράβο αγόρι μου..

Η αλλαγή θέλει κόπο, μόχθο, απομόνωση.. ποιός το λέει σήμερα στους νέους; Κανείς! Εμ, κορόιδα είναι να το πουν και να χάσουν το κοπάδι [καθε είδους];
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 10-02-08, 09:16
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Και ξαφνικά προχθές το μεσημέρι, καθώς μαγείρευα ανέμελα, ακούω στην τιβι να λένε "Ο Υπ[ν]ουργός Πολιτισμού κ. Λιά[σ]πης, ως ένδειξη καλής θέλησης στον Αλβανικό λαό επιστρέφει στην Αλβανία δύο αρχαιότητες που της ανήκουν και είχαν παρακρατηθεί για χρόνια στην Ελλάδα, στέλνοντας με τον τρόπο αυτό μήνυμα σε όλα τα κράτη ότι πρέπει να κάνουν το αντίστοιχο"

Με περισσή περιέργεια, αφήνω το καπάκι της κατσαρόλας και πλησιάζω στην τιβι για να δώ τις αρχαιότητες του αλβανικού πολιτισμού... δύο υπέροχα αγάλματα, το ένα της Αρτέμιδος, το άλλο του Απόλλωνα.......................................... ...

Όταν ο λύκος φυλάει τα πρόβατα, δίνει και στους άλλους λύκους ως ένδειξη αλληλεγγύης, γιατί δεν μιλάμε για Ελληνες φυσικά.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 11-02-08, 14:09
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω απολυτα με την γνωμη του agaliarep
Πραγματικα ποιος δινει προσοχη σε αυτα που βασανιζουν τη σημερινη κοινωνια?...ποιος πραγματικα ενδιαφερεται για τι θελει η κοινωνια?....ΚΑΝΕΙΣ!!!!...Μπορεις να κανεις κατι μονο αν μιλας πολυ καλα τη γλωσσα του χρηματος ή τη γλωσσα της ψηφου....Αυτα τα δυο πανε μαζι....Τα ξερεις? εισαι μαγκας....
Αναφερθηκε ο Γκαντι....εδω οχι δεν θυμαται κανεις τα λογια του Γκαντι αλλα δεν θυμαται τα βασικα....Ηθικες αξιες....Εχουμε αρχισει να μεταμορφονωμαστε σε μια κοινωνια "ανθρωποφαγων"...δεν υπολογιζουμε την αξια της ανθρωπινης ζωης...φονοι, βιασμοι, κακοποιησεις, ροζ ιντριγκες και παιχνιδια υπουργων (αλλα και αλλων ισχυρων προσωπων), κανιβαλισμος κ.α....μα τι υπεροχη κοινωνια....αρμονικα και αγγελικα πλασμενη....
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-02-09, 10:52
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Ο αρχαιολογικός χώρος όπου βρίσκονται τα θεμέλια του παριλίσσιου ιωνικού ναού της Αγροτέρας Αρτέμιδος, από τις σημαντικότερες ιστορικά αρχαιολογικές τοποθεσίες στο κέντρο των Αθηνών κινδυνεύει. O λόγος είναι η έλλειψη πολιτικής βούλησης από τους εκάστοτε Υπουργούς πολιτισμού, να προσκομίσουν το τίμημα για την απαλλοτρίωση του χώρου, την περαιτέρω ανασκαφή, ανάδειξη και απόδοση του στους πολίτες των Αθηνών.

Ενώ το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο έχει γνωμοδοτήσει 7 φορές σε διάρκεια 40 χρόνων για την άμεση απαλλοτρίωση, προστασία και ανάδειξη του αρχαιολογικού χώρου, ο Υπουργός Πολιτισμού αναπέμπει το θέμα στο συμβούλιο προτείνοντας έμεσα την οικοδόμηση του χώρου.

Εμείς οι υπογράφοντες αντιστεκόμαστε σθεναρά στην οικοπεδοποίηση των ιερών αρχαιολογικών χώρων. Οι κυβερνήσεις έχουν το χρέος να προστατεύουν την παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά και να την αποδίδουν στις γενεές που ακολουθούν. Ζητούμε από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, την βουλή των Ελλήνων και όλες τις αρμόδιες δημόσιες υπηρεσίες να δράσουν υπέρ της προστασίας του χώρου αυτού.

Μπορείτε να υπογράψετε http://www.artemisagrotera.org/gr/petition.asp
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.