Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θέλουμε να γνωρίζουμε την ηλικία των συνομιλητών μας ;
ΝΑΙ 78 67,24%
ΟΧΙ 38 32,76%
Ψήφισαν: 116. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-07-08, 09:20
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Ψήφισα όχι ,κυρίως γιατί συμφωνώ σε ό,τι ανέφερε ο Ποσειδώνιος.
Προσωπικά από την πρώτη στιγμή της εγγραφής μου εδώ πόσταρα την ακριβή ημερομηνία γέννησης μου, χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο (και κώλυμα)...
Το να είναι απαραίτητη η αναγραφή, ίσως να ελλοχεύει κινδύνους, μιας και προσωπικά με ενδιαφέρουν τα γραφόμενα και όχι η ηλικία.. Γιατί να μπω στο τριπάκι να υποτιμήσω ή υπερτιμήσω κάποιον όταν δω ότι είναι 15 ή 55;
Δε ξέρω αλλά το βρίσκω λιγάκι "ταμπελοποιημένο" και γιατί όχι "ρατσιστικό" να απαιτώ από κάποιο μέλος να μου πει την ηλικία του...
Καλημέρα σας
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-07-08, 09:54
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

τσιλοφ
μάλλον διάβασες βιαστικά
κανείς δε μίλησε για υποχρέωση !

είναι άκρως περίεργο πως κάποιος που δε διστάζει να ανεβάζει φωτογραφίες του στο forum να έχει πρόβλημα να δηλώσει εμφανώς την ηλικία του !
(βλ. Ερρίκος) φίλε ερικ με το συμπάθιο αλλά εσένα έτυχε να δω και προ πάντων αυτό που γράφω δεν αποτελεί κατηγορία για κάτι , απλά περιέργεια και στοχασμό !

το όλο θέμα αρχίζει και παραπέμπει στο «τι ψηφίζει ο φίλος μου να ψηφίσω το ίδιο»παρά στο τι είναι εύχρηστο και λογικό .

μια πιο συνωμοτική άποψη του όλου θέματος είναι πως υπάρχουν υποβόσκουσες «κλίκες» με την καλή έννοια βέβαια χωρίς να υπονοώ κάτι το άσχημο...

αν είναι όπως τα λες τότε γιατί να υπάρχει η περιοχή του χρηστή και ο Αριθμός των ποστ του;

Τσιλοφ να είσαι βέβαιος πως τίποτα δεν είναι τυχαίο και όλα παίζουν το ρόλο τους !

εφόσον καποιος νοιάζετε η δε νοιάζετε για κάποιες παραμέτρους γιατί δε διαγράφει και το πεδίο για τον αριθμό των ποστ η την περιοχή του καθενός ;

αυτό βέβαια μόνο σαν απάντηση στην αντικειμενικότητα και ουχί στη σκοπιμότητα

φιλικά πάντα


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-07-08, 10:05
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Δε νομίζώ ότι (μιας και ανέφερες τον αριθμό των ποστ) κάποιος που χει 2.000+ μηνύματα πάει να πει πως είναι ο σημαντικότερος και πιο άρτιος γνώστης και συνομιλητής...
Απλά μπορεί να χει περισσότερο ελεύθερο χρόνο ή μεγαλύτερη γκάμα ενδιαφερόντων, μεταφυσικού ή όχι
Βασικά, η πλατφόρμα της vBulletin, σε όσα άλλα φόρα έχω δει, έχει κάποιες στάνταρ επιλογές και δε γνωρίζω κατά πόσο μπορούν να μεταβληθούν. Ο διαχειριστής ξέρει περισσότερα σίγουρα.

Τελος πάντων, για να μη παρεξηγηθώ κιόλας, να κλείσω λέγοντας πως δε κρίνω τα λεγόμενα κάποιου ηλικιακά, μιας και το ίδιο πιστεύω ότι συμβαίνει και στις εξω συναναστροφές μας. Ποτέ δεν υπολόγισα κανέναν μεγαλύτερο όταν έλεγε και πίστευε μ@....ς επειδή απλά και μόνο ήταν ηλικιακά "γεροντότερος"...
Αν αποφασίσει όμως η πλειοψηφία και είναι και διαχειριστικά δυνατό, δε θα αποχωρήσω και από την κοινότητα κιόλας (επικαλούμενος τον φίλο μου τον Δαφέρμο)...
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-07-08, 10:16
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλοι μου πραγματικά δεν περίμενα να δώ ένα τέτοιο θέμα αλλά και να μας
απασχολεί τόσο πολύ....

Πάντα με ενδιάφερε και με ενδιαφέρει η πνευματική ηλικία κάποιου....

Αυτό εύκολα κάποιος δύναται να το διαπιστώσει απο τα γραπτά που έχει
καταθέση...
(ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΕΝΟΥΝ) Ευτυχώς..

Όποιος θέλει να γνωστοποιήση την ηλικία του θεμιτό αλλά και θεμιτό είναι να
μην την γνωστοποιήση...

Ποιός είναι αυτός (και γιατί ???) που για να συνομιλήσει με κάποιον
πρέπει οποσδήποτε να γνωρίζει την Ηλικία του ??????

Ψήφισα "ΟΧΙ" γιατι πιστεύω πως όλοι μας έχουμε την ελευθερία
επιλογής..

Μέσα απο τα 51 χρόνια μου έμαθα να αντιτίθεμαι σε ότι είναι αντίθετο με
ελευθερία επιλογής τις προσωπικής μου αλλά και τον άλλων...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-07-08, 10:25
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι η αναγραφή της ηλικίας του καθε μέλους του φόρουμ είναι περριτή. Μια από τις θετικές πλευρές του ίντερνετ είναι ότι εξασφαλίζει στους χρήστες του απόλυτη ελευθερία και αποστασιοποίηση από παραμέτρους όπως είναι το οικονομικό επίπεδο, η φυλή, το φύλο, και γιατι όχι, η βιολογικη ηλικία. Λαμβάνοντας υπόψη το ότι όλοι μας, ηθελημένα ή κατόπιν του κοινωνικού προγραμματισμού που έχουμε υποστεί, έχουμε την τάση να κρίνουμε κάποιον με βάση ΚΑΙ την ηλικία του, (ότι κι αν σημαίνει αυτό), δεν μπορώ να καταλάβω, για ποιό λόγο θα πρέπει, όλοι εμείς, τα μέλη του φόρουμ, να υποστούμε μια τέτοιου είδους κατηγοριοποίηση.
Οπότε λοιπόν, φίλε μου Lux, προτού καταλήξεις στο πολύ εύκολο, για σένα, συμπέρασμα, ότι στερούμαι προσωπικής άποψης και ψηφίζω απλώς ό'τι ψηφίζει ο "κολλητός" μου επειδή, με τη καλή έννοια πάντα, υπάρχουν "κλίκες" στο φόρουμ, προσπάθησε να λάβεις υπόψη σου το σκεπτικό βασισμένος στο έδωσα αρνητική ψήφο στη συγκεκριμένη πρόταση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη henriksmir : 06-07-08 στις 10:27
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-07-08, 11:18
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

αγαπητοι μου φιλοι
ξαναλεω πως κανεις δε μιλαει για εξαναγκασμο !
αφου ηδη υπαρχει το πεδιο της ημερομηνιας γεννησης στο προφιλ μας
αυτο που λεω ειναι αν υπαρχει η δυνατοτητα νε μεταφερθει και πανω δεξια στα ποστ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΥΚΟΛΙΑΣ .
οποιος θελει το συμπληρωνει οποιος δε θελει ΟΧΙ !

Πρωτος απ ολους εκανα λογο πως η ηλικια δε θεωρειται προσον η ελατωμα !
Απλα αυτο που δεν ενοειτε να καταλαβετε ειναι πως προσωπικα (δε ξερω για εσας ) αλλιως απανταω στον εναν και αλλιως στον αλλον αντιστοιχα !

το θεμα ειναι καθαρα τεχνικο και θα μπορουσε καλιστα και ευκολα καποιος να παρει ενα τηλεφωνο τον Χαρη και να τον ρωτησει

Ερρικο αν διαβασεις προσεκτικα θα δεις πως σε εσενα αναφερομαι τυχαια για το λογο οτι δε κατανοω το λογο που ψηφιζεις ΟΧΙ ενω παραληλα δημοσιευεις φωτο σου .
τπτ περισσοτερο τπτ λιγοτερο !

αυτο για τις φιλιες κλπ περιλαμβανει και εμενα και ολους μας αφου προκειται για συνεπαγωγικο συμπερασμα

ΑΒΑΤΑΡ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ
(ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ )ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΤΟΥ

Ποιο ειναι το προβλημα σου η και των αλλων με αυτο ;

ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΟΛΑ ΣΤΟ ΝΤΟΥΚΟΥ !

@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-07-08, 11:31
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Είναι κάτι που βοηθάει ή όχι; Παίζει ρόλο η ηλικία ή όχι;
Πρέπει να πω ότι δεν έχω καταλήξει ακριβώς.
Χτες πήγα στο 13ο αντιρατσιστικό φεστιβάλ. Σε μια αφίσα είχε έναν άνθρωπο καλυμμένο με επιδέσμους από πάνω εως κάτω, με αποτέλεσμα να μην φαίνεται, ούτε το χρώμα του, ούτε το φύλο του, ούτε εάν ήταν άσχημος, όμορφος ή οτιδήποτε και έγραφε: Τώρα θα με αποδεχτούν; Ο ρατσισμός ή ο “ρατσισμός” δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένα πάντα χαρακτηριστικά. Μπορεί να είναι το χρώμα, το φύλο, η εμφάνιση. Από την άλλη αυτός που έχει την τάση αυτή του ρατσισμού που συνδέεται με τα πιστεύω του, αλλά και με τις απόψεις που ανταλλάσσονται σε ένα forum και από την στιγμή που δεν έχει οπτική επαφή με τον άλλον, μπορεί να εκφράσει αυτόν τον ρατσισμό του μέσω της ηλικίας του άλλου… Αλλά όχι μόνο αυτή.
Το να σκέφτεται κάποιος όμως έτσι όπως πολλοί είπατε, ότι π.χ. θα βρει πάτημα την μικρή ηλικία του άλλου ή το αντίθετο, για να τον μειώσει είναι νομίζω ψευδοκριτήριο. Όποιος σκέφτεται έτσι, με αυτόν τον τρόπο, ακόμα και την ηλικία του άλλου να μην ξέρει, τότε πολύ απλά θα βρει ένα άλλο πάτημα, μια και αυτό είναι που ψάχνει. Πατήματα. Δεν θα είναι η ηλικία; Θα είναι κάτι άλλο, που είπε ή έγραψε ή το οτιδήποτε, από τα ορθογραφικά λάθη (το έχουμε δει εδώ μέσα) μέχρι το αβαταρ του… κάποτε μάλιστα δέχτηκα “επίθεση” από κάποιον άμυαλο με αφορμή το αβαταρ και δεν ήμουν ο μόνος. Αυτές οι ρατσιστοφασιστικές θα έλεγα συμπεριφορές όμως δεν πηγάζουν από την ηλικία του άλλου μέλους, αλλά από την λανθάνουσα λειτουργία του εγκεφάλου αυτού που συμπεριφέρεται έτσι. Οπότε μια και είναι μια διανοητική υπολειτουργία εάν δεν βλέπει την ηλικία του, θα δει κάτι άλλο.

Άλλο όμως η μείωση κάποιου λόγω της ηλικίας του και άλλο η αλλαγή συμπεριφοράς κάποιου. Σύμφωνα με το σύνταγμα είμαστε όλοι ίσοι, αλλά παρόλα αυτά συμπεριφερόμαστε εμείς αλλά ακόμα και το σύνταγμα διαφορετικά στα παιδιά, τους ανήλικους κτλ. το να συμπεριφέρεσαι διαφορετικά σε κάποιον δεν είναι ρατσισμός, όταν μάλιστα μιλάμε για παιδιά είναι “επιβαλλόμενο”. Αλλιώς μιλάς σε κάποιον έφηβο, που κάνει την επανάσταση του απέναντι στα πάντα, αλλιώς σε κάποιον 40άρη. Ο διαχωρισμός δεν είναι στο εάν πιστέψεις αυτά που λέει, ή αυτά που δεν λέει, δεν είναι σε αυτά που λες και εάν είναι αλήθεια, ψέμα ή οτιδήποτε, αλλά στον τρόπο και την συμπεριφορά του κάθε μέλους, αλλά και την δική σου απέναντι του.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-07-08, 11:36
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Φίλε Lux, μα δεν παρεξηγήθηκα! Ελπίζω πάντως οι λόγοι που παρέθεσα βάση των οποίων ψηφίσα αρνητικά, να λύσουν τις απορίες σου. Όσον αφορά τα άτομα των οποίων τις απόψεις διαβάζω στο φόρουμ, με ενδιαφέρει πολύ λιγότερο η βιολογική τους ηλικία από την ωριμότητα και την ευχέρεια με την οποία διατυπώνουν τα όσα επιθυμούν να πουν. Θέλω να πιστεύω ότι αυτή είναι μια αρκετά λογική άποψη εκ μέρους μου.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-07-08, 11:51
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι και πάλι εδώ....

Φίλε μου LuX γνωρίζω πώς εσύ άνοιξες το θέμα αλλά και πως εσύ ζητάς να
μάθεις την ηλικία των συνομιλητών σου....

Η αναφορά μου....
<<Ποιός είναι αυτός (και γιατί ???) που για να συνομιλήσει με κάποιον
πρέπει οποσδήποτε να γνωρίζει την Ηλικία του ??????>>

Δεν ήταν για σένα η για κάθε άλλον συνομιλητή που θέλει να μάθει την
ηλικία του άλλου αλλα ήταν ένα ρητορικό ερώτημα...

Έχω επεξηγήσει τους λόγους πως θεωρώ καλήτερα να γνωρίζω κάποιον
απο αυτά που λέει αλλά και που πράττει παρά να μάθω τι ηλικία εχει...

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ...
Εμένα με ενδιαφέρουν οι πράξεις και τα λόγια (ΓΝΩΣΕΙΣ)...

Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-07-08, 11:57
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Οχι, γιατί θέλω να μην επηρεάζομαι από την ηλικία των άλλων, και να απαντάω σε όλους αυτά που θα έλεγα στον καθένα.
__________________
ane απο Ανέστης....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.