Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 16-05-08, 12:22
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πηγαινε στο Αγιο Ορος να δεις μια κατασταση εκ των εσω .
Δε μ'αφήνουν.

Πάντως είναι εκπληκτικό πως καταφέρνετε να ναρκώνετε την κρίση σας όταν πρόκειται να κρίνετε τα της δικής σας
θρησκεία, εκεί ούτε ο ορθολογισμός χωράει ούτε οι υποψίες ούτε τίποτα.

Αυτόματα μεταμορφώνεστε σε αετονύχιδες της ανίχνευσης απάτης όταν πρόκειται να μιλήσουμε ή να κρίνουμε
τις άλλες θρησκείες και τα άλλα δόγματα. Παράδειγμα, του Ισλαμιστές ή τους Κόπτες. Αμέσως μάθατε για ποιό
λόγο είναι διαρκώς σκεπασμένη η πέτρα (ενώ για ποιό λόγο στον Άγιο Τάφο μπαίνει μόνος του ο Πατριάρχης
για να πάρει το Άγιο φως δεν ξέρετε να σκεφτείτε ούτε σας βάζει σε καμία υποψία αυτό). Αμέσως μάθατε
για την δολοφονία του μονοφυσήτη επισκόπου αλλά αν σας υποδείξει κάποιος παρόμοια στοιχεία που δείχνουν
πως γράφτηκαν τα ιερά κείμενα του Χριστιανισμού, εκεί κάνετε τις αθώες περιστέρες.

Τέλος πάντων

Η όλη απάτη στο σκεπτικό σας είναι ότι χρησιμοποιείτε άλλα μέτρα και σταθμά για να κρίνετε τους άλλους
και άλλα μέτρα και σταθμά για να κρίνετε τα δικά σας και τους εαυτούς σας. Δεν είναι ότι σας λείπει
νοημοσύνη και πιστεύεται όλα αυτά τα δογματικά και αναπόδεικτα επειδή δεν είχατε εμπειρίες.
Προπαγάνδα κάνετε και προσπαθείτε να παρασύρετε και άλλους στην παγίδα που έχετε περιέλθει και εσείς.

Παράθεση:
πιστευω ακραδαντα. οσες θεωριες και επιχηρηματα και αν υποθουν για το αντιθετο δεν με αγγιζουν
διοτι δεν ανατρεπουν αυτα που ειδα.
Να μην πιστεύεις ακράδαντα, ακόμη και πράγματα που βλέπεις live περιέχουν απάτες.
Ένα ταχυδακτυλουργό τον βλέπεις ακράδαντα να κάνει τρυκ μπροστά σου, δεν πιστεύεις όμως ότι βλέπεις.
Υπάρχουν επιστημονικές έρευνες που έχουν εξηγήσει και τεκμηριώσει το γεγονός πως η αίσθηση της όρασης
είναι και αυτή υποκειμενική. Πόσες φορές δεν έχουμε δύο τρεις ή και περισσότερους αυτόπτες μάρτυρες
που ο καθένας διηγείται με εντελώς διαφορετικό τρόπο αυτά που είδε;
  #192  
Παλιά 16-05-08, 12:22
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
Φανατικέ και δογματικέ μου ιερέα. Σε πληροφορώ πως εμένα κανένας δεν είναι ο κόσμος που καταρρέει. Είναι ο δικός σου που καταρρέει. Που σε έχουν μεγαλώσει μέσα σε καλούπι και κάθεσαι εκεί. Που επιτάσεις συνειδήσεις. Κάνω λάθος; Με τον δογματισμό που εκπέμπεις πας χρόνια πίσω. Δεν ξέρεις το αν έχω προχωρήσει ή όχι και έχω καταλάβει πράγματα ή όχι. Που βλέπεις να καταρρέει ρε φωτισμένε μου άνθρωπε; Εγώ δεν βλέπω επιχειρήματα παρά από θρησκευτικά παραλληλήματα. Η ΒΟΛΕΨΗ είναι ο κύριος τρόπος που υποτάσσετε συνειδήσεις. Πάρτο χαμπάρι.
Έχω σιχαθεί να βγάζετε τους πάντες ηλίθιους ενώ εσείς οι ίδιοι τίνετε κατά εκεί. Έχετε επιβληθεί παντού. Έχετε επιβάλει έμμεσα τον φόβο. Έχετε αναγκαστεί να στηρίζετε τα πάντα σε έναν μεσσία άνθρωπο που σίγουρα δεν ηταν ο μόνος φωτισμένος. Αγάπα για να πας στον παράδεισο. Όχι για να αγαπάς, επαναλαμβάνω. Η αγάπη δεν χρειάζεται δόγματα και θρησκείες. Κρίμας πάντως που όλος ο κόσμος έχει κατέβει τόσα επίπεδα. Κρίμας...

απαξιω να απαντησω σε τετοιου ειδους μικροτητες!!!
κανενας σοβαρος ανθρωπος δεν υπαραχει εδω που να μην βριζει αλλα απλα να κουβεντιαζει?
  #193  
Παλιά 16-05-08, 12:29
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Προς legend13:
Φίλε μου νομίζω ότι είσαι λάθος.Επειδή δηλαδή είμαστε Έλληνες πρέπει να κλειστούμε σε ένα κουβούκλιο που περιλαμβάνει μόνο τα ελληνικά δημιουργήματα;Εμένα πχ μου αρέσει ο Νίτσε και ο Χάιντεγκερ θα μου το απαγορέψει κανείς να τους διαβάζω;Πάνω απ'όλα είμαστε όλοι άνθρωποι φίλε μου και οι ιδέες των μεγάλων πνευματικών ανθρώπων είναι πανανθρώπινες.Και μην είσαι τόσο σίγουρος ότι η καταγωγή κάποιου καθορίζει σε μεγάλο βαθμό το είναι του,πέρα από το γεγονός ότι μεγαλώνει σε μια κοινωνία με καθορισμένο πνευματικό μοτίβο.Εγώ πάντως έχω γνωρίσει ξένους που είναι Έλληνες επειδή ταιριάζουν στην ψυχοσύνθεση τους οι ιδέες των Ελλήνων φιλοσόφων ή Έλληνες που είναι περισσότερο Γερμανοί ή Ινδοί ή Κινέζοι.

Τώρα όσον αφορά την (ηλίθια κατ'εμέ) διαμάχη που έχει ξεσπάσει,εγώ προσωπικά δεν έχω καμία αμφιβολία περί της θεοπνευστίας της Αγίας Γραφής.Δεν είναι όμως μόνο αυτή θεόπνευστη,υπάρχουν 100άδες πνευματικά έργα που έχουν γραφτεί υπό θεία έμπνευση-έκσταση,ξεκινόντας από τα Ερμητικά Κείμενα,τα Ορφικά,τα Ομηρικά έπη μέχρι το "έτσι μίλησεν ο Ζαρατούστρα" και άπειρα άλλα.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 16-05-08 στις 12:38
  #194  
Παλιά 16-05-08, 12:32
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

@λιτσα

πηγαινε και αλλου , δεν ειναι μονο το Αγιο Ορος .
  #195  
Παλιά 16-05-08, 12:38
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Προς f.nikolaos:

Ο λίφο σου απάντησε ακριβώς στο πνεύμα που του μίλησες εσύ.Μην ζητάς και τα ρέστα φίλε μου.Καιρός εσείς οι Χριστιανοί(αλλά και ο οποιοσδήποτε κολλημένος με το οποιοδήποτε δόγμα) να δείτε και λίγο πέρα από τη μύτη σας και να μην προσπαθείτε να χωρέσετε όλη τη σοφία του κόσμου σε ένα βιβλίο,δεν γίνεται αδερφέ...
__________________
Chaos is my life - Exploited
  #196  
Παλιά 16-05-08, 12:39
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f.nikolaos
απαξιω να απαντησω σε τετοιου ειδους μικροτητες!!!
κανενας σοβαρος ανθρωπος δεν υπαραχει εδω που να μην βριζει αλλα απλα να κουβεντιαζει?

Ναι ωραία εγώ βρίζω. Το περιεχόμενο θα το κατακρίνεις;; Ξέχασα είσαι ανώτερο επίπεδο και δεν πέφτεις χαμηλά είπαμε. Περιμένω εξαρχής να δω σοβαρά επιχειρήματα και δεν βλέπω ρε παιδιά πως να το κάνουμε; Τίποτα άλλο εκτός από ανθρώπους που πίσω θέλουν να μένουν δεν βλέπω. Αγαπητέ Νικόλαε, μην προσπαθείς να μου πεις"Παραδέξου" και τα σχετικά. Να παραδεχτώ πως έχεις δίκιο σε τί;;; Τί πας να προλάβεις; Καλύτερα εσύ μέσα σου να παραδεχτείς το πως σκέφτηκες εώς τώρα. Άσε τα εφε για το hollywood.
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifo : 16-05-08 στις 12:41
  #197  
Παλιά 16-05-08, 12:42
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Θα σας παρακαλέσω να σταματήσετε τους προσωπικούς διαπληκτισμούς και να επιστρέψετε στο θέμα της συζήτησης. Οποιεσδήποτε προσωπικές διαφωνίες μπορούν να λυθούν μέσω π.μ.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
  #198  
Παλιά 16-05-08, 13:04
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου πάλι εδώ....

Φίλοι μου ο f.nikolaos που όπως μας έχει αναφέρει είναι ιερέας...
Ας μην τον κατακρίνουμε λοιπόν πως είναι δογματικός απο την στιγμη που ο
Χριστανισμός στηρίζεται σε ΔΟΓΜΑΤΑ...

Φίλε f.nikolaos έχεις δεί στην απαντησή μου σε αυτό το θέμα πως μέσα στα
βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης υπάρχει η τέλεια ηθική ?????
Όχι βέβαια ?????

Αναφέρεις "εσυ ασ πουμε τα εχεις διαβασει η στα εχουν διαβασει... "
Τυχαίνει να γνωρίζω ανάγνωση και λίγη γραφή και να έχω διαβάσει
κάποια...

Η προτροπή μου πρός όλους είναι να τα διαβάσουμε έστω και κάποια απο αυτά
ώστε ο καθε ένας απο εμάς να γνωρίσουμε κάποια πράγματα..
Πού είναι λοιπόν το πρόβλημα φίλε .nikolaos ??????

Καλό λοιπόν είναι να συνεχίσουμε....

Ευχαριστώ.
  #199  
Παλιά 16-05-08, 13:48
f.nikolaos Ο χρήστης f.nikolaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Δε μ'αφήνουν.

Πάντως είναι εκπληκτικό πως καταφέρνετε να ναρκώνετε την κρίση σας όταν πρόκειται να κρίνετε τα της δικής σας
θρησκεία, εκεί ούτε ο ορθολογισμός χωράει ούτε οι υποψίες ούτε τίποτα.

Αυτόματα μεταμορφώνεστε σε αετονύχιδες της ανίχνευσης απάτης όταν πρόκειται να μιλήσουμε ή να κρίνουμε
τις άλλες θρησκείες και τα άλλα δόγματα. Παράδειγμα, του Ισλαμιστές ή τους Κόπτες. Αμέσως μάθατε για ποιό
λόγο είναι διαρκώς σκεπασμένη η πέτρα (ενώ για ποιό λόγο στον Άγιο Τάφο μπαίνει μόνος του ο Πατριάρχης
για να πάρει το Άγιο φως δεν ξέρετε να σκεφτείτε ούτε σας βάζει σε καμία υποψία αυτό). Αμέσως μάθατε
για την δολοφονία του μονοφυσήτη επισκόπου αλλά αν σας υποδείξει κάποιος παρόμοια στοιχεία που δείχνουν
πως γράφτηκαν τα ιερά κείμενα του Χριστιανισμού, εκεί κάνετε τις αθώες περιστέρες.;

μαλλον τα εχουμε ψαξει και τα δικα μας βαγγελιτσα μου απλα δεν βρηκαμε απατη αλλα απατεωνες!αυτο δεν ακυρωνει ομως τιποτα.
Τέλος πάντων

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Προπαγάνδα κάνετε και προσπαθείτε να παρασύρετε και άλλους στην παγίδα που έχετε περιέλθει και εσείς. .
καλα αυτο ειναι υποκειμενικο....!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Να μην πιστεύεις ακράδαντα, ακόμη και πράγματα που βλέπεις live περιέχουν απάτες.
συμφωνω απολυτα αλλα οχι στην περιπτωση μου. δεν ηταν απατη!!!
  #200  
Παλιά 16-05-08, 13:49
laraska Ο χρήστης laraska δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Φίλοι μου πάλι εδώ....

Φίλοι μου ο f.nikolaos που όπως μας έχει αναφέρει είναι ιερέας...
Ας μην τον κατακρίνουμε λοιπόν πως είναι δογματικός απο την στιγμη που ο
Χριστανισμός στηρίζεται σε ΔΟΓΜΑΤΑ...

Φίλε f.nikolaos έχεις δεί στην απαντησή μου σε αυτό το θέμα πως μέσα στα
βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης υπάρχει η τέλεια ηθική ?????
Όχι βέβαια ?????

Αναφέρεις "εσυ ασ πουμε τα εχεις διαβασει η στα εχουν διαβασει... "
Τυχαίνει να γνωρίζω ανάγνωση και λίγη γραφή και να έχω διαβάσει
κάποια...

Η προτροπή μου πρός όλους είναι να τα διαβάσουμε έστω και κάποια απο αυτά
ώστε ο καθε ένας απο εμάς να γνωρίσουμε κάποια πράγματα..
Πού είναι λοιπόν το πρόβλημα φίλε .nikolaos ??????

Καλό λοιπόν είναι να συνεχίσουμε....

Ευχαριστώ.

το προβλημα ειναι στο οτι αν ξερεις αναγνωση δεν σε κανει ετοιμο να βγαλεις ορθα συμπερασματα.
Το δογμα εμποδιζει να βγαλει καποιος το μακρυ και το κοντο του .
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.