Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 14-02-07, 11:10
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mika
Είπα εγώ τέτοιο πράγμα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Έλεος βρε παιδιά!!! Μη με συγχίζετε! Και στο κάτω κάτω αν κάποιος θέλει να απαντήσει πάνω σε συγκεκριμένα λόγια που είπε κάποιο άλλο μέλος, ας το κάνει πολύ προσεκτικά και αφού έχει διαβάσει επίσης προσεκτικά τι είπε ο άλλος!!!
Σε παρακαλώ λοιπόν φίλε Jissard, πέρα από κάθε άποψη που έχεις και έχω για το θέμα που συζητάμε εδώ, να διαβάσεις και πάλι προσεκτικά τι είπα ώστε να συνεχίσει η συζήτηση!...
Sorry για αυτό! Το ότι η λανθασμένη διαπαιδαγώγηση και η εύκολη ζωή είναι συχνά αίτια των αυτοκτονιών είναι δική μου άποψη.Συγνώμη αν φάνηκε σαν να το είπες εσύ, αλλά ήταν δικό μου λάθος.(ξεχνάω πάντα να ξανακοιτάω ότι γράφω και γίνονται...ατυχήματα!)
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-02-07, 11:21
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Exclamation

Ρε παιδιά σίγουρα αυτό που είπε ο Kiklonas ήταν πολύ απόλυτο και άδικο, αλλά και σεις το χοντραίνετε λίγο με τις προσβολλές! Πιο ήρεμα!
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 22-02-07, 01:28
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Ναι να το δείτε το σκληρό πρόσωπο της κοινωνίας, γιατί έτσι είναι. Θέλετε να πάρουμε μια μια τις περιπτώσεις;

Ενας ναρκομανής, καταλαβαίνει την δυσχερή θέση στην οποία έχει περιπέσει και καταλαβαίνει οτι έχει γίνει βάρος στην οικογένεια του, αυτό που οφείλει να κάνει είναι να βρεί τα ψυχικά αποθέματα και να αγωνιστεί με περισσότερο πάθος για να σωθεί, να δώσει μάχη ίσως άνιση με την εξάρτηση αλλά να παλέψει, να τρέξει να ζητήσει βοήθεια οχι βοήθεια για να αγοράσει την δόση του, βοήθεια για να σωθεί, αν αυτοκτονήσει είναι ένας φυγόπονος που απλά όσο ήταν στην αρχική φάση των ναρκωτικών και ένοιωθε την ευεξία του άρεσε όταν όμως είδε την σκληρή πλευρά των ναρκωτικών δεν του άρεσε, ήθελε να είναι πάντα άνοιξη, ε δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Ενας ερωτοχτυπημένος, αγαπάει και αγάπη σημαίνει οτι προσπαθώ, επιμένω, υπομένω, ελπίζω. Εκανε τα πάντα για να την κατακτήσει; Εδωσε όλες του τις δυνάμεις; έδωσε την μάχη του; αφιερώθηκε αποκλειστηκά ή έκανε 2-3 κινήσεις δεν ευοδόθηκαν και περίμενε την θεία πρόνοια μετά να τον ελεήσει καπνίζοντας και πίνοντας στο σπίτι; Τα έκανε και δεν είχε ανταπόκριση; Εδω δημιουργείται το μεγάλο θέμα, οτι αυτοί οι άνθρωποι που πιστεύουν οτι έχουν κάνει τα πάντα για έναν έρωτα, αισθάνονται κενό και οτι δεν μπορούν να ξαναπεράσουν το ίδιο στάδιο με την επόμενη. Αρα τι είναι αυτό; εγκατάλειψη της μάχης της ζωής. Απλά πράγματα

Που θέλετε να πάμε; στους ασθενείς; τα ίδια με τους ναρκωμανείς ισχύουν. Οταν η ασθένεια είναι ανίατη αυτό που οφείλουν να κάνουν είναι αυτό που έκανε ένας αμερικανός γιατρός που έπασχε από καρκίνο, να εμψυχώνουν τους άλλους, να γίνονται παράδειγμα προς μίμηση για την μαχητικότητα τους,να γίνονται φάροι ελπίδας, να αγωνιστούν για να μην δείξουν οτι πονάνε, αλλά να γίνουν πρότυπα για τα παιδιά τους για τα εγγόνια τους, με την λογική την δική σας θα έπρεπε και ο Λεωνίδας στις Θερμοπύλες αφού ήξερε πως θα πεθάνει (ανίατη ασθένεια) να εγκαταλήψει την μάχη ή να αυτοκρονήσει.

Σε ποιά κατηγορία θέλετε να πάμε, στους ονειροπόλους που έβαλαν κάποια όνειρα και δεν μπόρεσαν να τα επιτύχουν; Αν τα όνειρα τους είναι εφικτά, πάλεψαν για αυτά αρκετά; Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν; Η μάχη συνεχίζεται, υπάρχουν άνθρωποι που θέλαν να μάθουν γράμματα αλλά στα νιάτα τους δεν μπόρεσαν και πηγαίνουν σχολείο 80 χρονών. Ηταν τα όνειρα τους ανέφικτα; Αυτοί που ονειρεύονται ανέφικτα πράγματα είναι ή κλασσικοί τεμπέληδες που κάθονται και δεν έχουν τι να κάνουν ή ψυχοπαθείς. Αν ονειρεύομαι να βρώ την αρχή του ουράνιου τόξου κάτι δεν πάει καλά στο μυαλό μου πόσο δε μάλλον αν πέσω και σε κατάθλιψη για αυτό.

Στη ζωή δεν μπορούμε να τα έχουμε μονά ζυγά δικά μας, γιατί δεν ζούμε μόνοι μας, ζούμε σε κοινωνίες και επειδή ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές τους δυνατότητες σωματικές και πνευματικές είναι αυτονόητο οτι μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα πετύχουμε, αλλά η μάχη συνεχίζεται

Εξαιρώ τους αυτόχειρες που η απόφαση για αυτοκρονία δεν είναι συνειδητη (μέθυσους, παιδιά που λόγω προτύπων πίστεψαν πως είναι ο spiderman και πήδηξαν από το μπαλκόνι, κτλ). Αυτή η κατηγορία είναι ατύχημα, δεν είναι συνειδητή αναχώρηση από τα επίγεια.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 22-02-07, 02:09
Το avatar του χρήστη burburidou
burburidou Ο χρήστης burburidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Το οτι δινεται η ευκαιρια σε οποιονδηποτε γεννιεται να ζησει σε εναν κοσμο που σαφως δεν διαλεξε και κανεις δεν τον ρωτησε αν θελει να ερθει δεν σημαινει οτι δεν εχει και το δικαιωμα να φυγει απο αυτη τη ζωη οταν αυτος το θελησει. Εφοσον υποτιθεται οτι αυτη τη ζωη μας την χαρισε ο θεος και μας εδωσε και την ελευθερια να ζησουμε οπως νιωθουμε ειναι ο ιδιος που μας δινει και το δικαιωμα να φυγουμε απο αυτη με οποιον τροπο θελουμε!
Για να καταλαβω δηλαδη ποια ειναι η ουσια του πραγματος? οτι ενας ανθρωπος πεθαινει? η ο τροπος με τον οποιο θα πεθανει? Το να περασει ενας ηλιθιος με κοκκινο και να σε πατησει ειναι θελημα θεου? ενω το να διαλεξεις να πεθανεις με ενα πιστολι στο κροταφο για τους δικους σου προσωπικους λογους δεν ειναι? το να πεθανει ενα νεογγενητο ειναι θελημα θεου? τα εκατομυρια ανθρωποι που υποφερουν πεινανε βασανιζονται και στο τελος πεθαινουν ειναι θελημα θεου? το οτι ο κοσμος πηγαινει απο το κακο στο χειροτερο και εχει μπει σε ενα δρομο αυτοκαταστροφης ειναι θελημα θεου? ολα αυτα δηλαδη ειναι αποδεκτα απο την εκκλησια και τα δικαιολογει ενω η αυτοκτονια θεωρειται απο τα μεγιστα αμαρτηματα και σε καμια περιπτωση δεν θα δεχοταν να κατανοησει μια τετοια πραξη και να τελεσει το αναλογο μυστηριο? οχι οτι εχει και πολυ σημασια αν θα σε διαβασει ο εκαστοτε παπας οταν πεθανεις ποσος με ενδιαφερει κατι τετοιο απλα με εξοργιζουν οι ακυρες και αντιφατικες θεωριες της εκκλησιας. Να σημειωθει οτι δεν εχω αυτοκτονικες τασεις ουτε επιβραβευω μια τετοια πραξη σε καμια περιπτωση αν και μπορω να την κατανοησω! απλα ολα αυτα που διδασκει η εκκλησια ως λογια του θεου ειναι αποκλειστικα λογια της εκκλησιας!
__________________
πριν αν τελευτήσει επισχείν μηδε καλέειν κω όλβιον 'Ηροδοτος'
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 22-02-07, 06:41
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Μπράβο φίλε μου burburidou,και καλώς ήρθες και γέλασε λίγο το χειλάκι μας...Κυκλώνα,ειλικρινά σε ζηλεύω!Μακάρι να συνεχίσεις να κοιμάσαι ήσυχος φίλε μου,εγώ δεν έχω κανένα λόγο να σε ξυπνήσω.Όμως κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα ανεχτώ.Θα σου μιλήσω σκληρά λοιπόν γιατί θεωρώ ότι έτσι πρέπει αλλά θα διαπιστώσεις ότι το κάνω από αγάπη.Λοιπόν φίλε μου,πήγαινε σε παρακαλώ να παίξεις στην παιδική χαρά(βλέπε θέματα όπως η ιστορικότητα του Ιησού και η αυθεντικότητα των ευαγγελίων) και σε παρακαλώ μην ασχολείσαι με τέτοια θέματα αν είναι να τα ξεφτυλίζεις,άσε αυτούς που έχουν κάποιες σχετικές εμπειρίες ή τουλάχιστον τους έχει προβληματίσει σοβαρά αυτό το θέμα και αν δεν μπορείς να αντιληφθείς την σοβαρότητα του,τουλάχιστον σεβάσου το!

Οι αυτόχειρες είναι φυγόπονοι λοιπόν.Συμφωνώ μαζί σου!Εσύ είσαι;Όχι βέβαια.Είσαι σίγουρος;Τι θα πει πόνος;Έχεις σκεφτεί ποτέ τι θα πει η λέξη απελπισία;Ακόμα και να μην την έχεις βιώσει,με λίγη σκέψη μπορείς να την προσεγγίσεις,να την ψηλαφίσεις.Δεν θέλει πολλά,από μόνη της έχει μια ιδιαίτερη ενέργεια σαν λέξη και άλλωστε είναι σύνθετη λέξη,υποδεικνύει την απουσία κάποιας έννοιας πολύ σημαντικής,που όμως δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μπορούν να την εκτιμήσουν όπως και τίποτε άλλο αν δεν το έχουν χάσει.Ψηλάφησε την όμως!Δε θα καταλάβεις και πολλά αλλά θα δεις ότι έχει την ίδια θερμοκρασία με το νεκρό κουφάρι.Αυτό είναι αρκετό για να ενεργοποιήσει κάποιες μνήμες από το ασυνείδητο και να σου δημιουργήσει εικόνες που θα σε κάνουν να νιώσεις κάποια συναισθήματα που δεν έχεις ξανανιώσει προφανώς.Μην ανησυχείς όμως.Μπορείς να κλείσεις αμέσως αυτή την πύλη και να επιστρέψεις στην ζεστασιά και την ασφάλεια της υποκειμενικής σου πραγματικότητας.

Ευτυχώς έχεις αυτή τη δυνατότητα.Μετά κάτσε σκέψου λίγο αυτά που είδες,συνυπολόγισε και το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι ζουν σ’αυτό τον τόπο που εσύ αντίκρυσες από τη χαραμάδα,δε χρειάζεται να καταπιεστείς και πολύ,είπαμε,όποτε νιώσεις λίγο άβολα επιστρέφεις στην πραγματικότητα σου.Δεν είναι κακό να φτιάχνεις από μόνος σου ένα όμορφο κλουβί και να ζεις εκεί,αν αυτό σε προστατεύει από τις «κακοτοπιές».Και ειλικρινά φίλε μου,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου,να μη βρεθεί μια μέρα ένας δυνατός άνεμος και γκρεμίσει αυτό το κλουβί και από τις ανέσεις και την θαλπωρή του βρεθείς ξαφνικά σε έναν αφιλόξενο κόσμο.Κάνε και κανά ευχέλαιο λοιπόν για να το προστατεύει από τους ανέμους και ελπίζω όλα να πάνε καλά...

Κάνε τα όλα αυτά και μη φοβάσαι,εγώ τουλάχιστον δε θα σε αποκαλέσω ποτέ φυγόπονο.Γιατί εγώ φίλε μου την αδυναμία δεν την θεωρώ κατ’ανάγκην κάτι κακό,και φυσικά όχι κάτι που δεν είναι άξιο αιώνιας τιμωρίας.Ο Θεός βλέπεις φίλε μου δεν είναι ο βασιλιάς της ζούγκλας και ο νόμος του δεν είναι ο νόμος του ισχυρού.Θα τα δεις αυτά κάποτε...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-02-07, 09:05
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Cool

Δύσκολο θέμα, απλά να πω ένα περιστατικό.
Ξάδερφος μου, είχε σχιζοφρένια. Έπαιρνε φάρμακα. Ήταν μόλις 32 χρόνων και από τα χαπάκια που έπαιρνε δεν είχε στύση, ήταν συνέχεια νωχελικός και δεν μπορούσε να λειτουργήσει γενικά, όπως πριν. Έμεινε χωρίς δουλειά, αφού δεν μπορούσε να παίξει μπουζούκι, αλλά ούτε και να διδάξει, στην πόλη του άρχισαν να ψιθυρίζουν ότι έπαιρνε ναρκωτικά. Άρχισε να μην παίρνει την αγωγή του, οπότε μια μέρα, ένα μεσημέρι μέσα στην σχιζοφρένια του, μέσα στο σύνδρομο καταδίωξης που είχε, ξυπνάει και λέει στην μάνα του, ότι ο αδελφός του θέλει να τον σκοτώσει. Αρπάζει την καραμπίνα από το σπίτι, παίρνει το αυτοκίνητο και κατευθύνεται προς το σπίτι του αδελφού του για να τον σκοτώσει. Στον δρόμο προφανώς κατάλαβε τι πάει να κάνει. Σταματάει το αυτοκίνητο σε ένα χωράφι, βάζει την καραμπίνα στο κεφάλι και αυτοκτονεί. Δεν ξέρω πραγματικά, πως βλέπει η εκκλησία ή η θρησκεία αυτό το γεγονός. Δεν ξέρω αν θα καταδικαστεί σε αιώνια βασανιστήρια στην κόλαση. Ξέρω μόνο ότι ήταν το πιο χαρούμενο παιδί, ότι ήταν πάρα πολύ καλός άνθρωπος και πάντα βοηθούσε όποιον μπορούσε. Ξέρω ότι αγαπούσε πάρα πολύ τον αδελφό του. Ξέρω ότι αγαπούσε πάρα πολύ την ζωή. Ξέρω ότι προσπαθούσε να είναι αξιοπρεπής και ότι… ήταν θρήσκος. Ξέρω ότι όλοι είχαν ένα καλό λόγο να πουν για αυτόν. Δεν ξέρω ακριβώς τι σκέφτηκε όταν έβαζε το όπλο στο κεφάλι του, ή όταν πατούσε την σκανδάλη. Ξέρω ένα τουλάχιστον άτομο από εδώ μέσα που είχε τάσεις αυτοκτονίας.
Δεν ξέρω πως το βλέπει η εκκλησία, μπορεί για την εκκλησία ο ξάδερφος μου να ήταν δαιμονισμένος και ότι ενεργούσε κάτω από τις εντολές του διαβόλου. Μπορεί να θεωρεί ότι του αξίζει να καταδικαστεί σε αιώνια πυρά στην κόλαση. Αλλά πραγματικά, πρέπει να πω, ότι χέστηκα τι θεωρεί ο καθένας από όλους αυτούς που κρίνουν τους άλλους, σαν να ήταν θεοί.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 22-02-07, 09:50
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Η εκκλησία καταρχήν θεωρεί αμαρτία την αυτοκτονία γιατί ουσιαστικά είναι ένας φόνος άσχετα αν είναι του ευατού σου και γιατί δεν έχεις την δυνατότητα από αυτή την αμαρτία να μετανοιώσεις.
Αν δηλαδή διαπράξεις ένα φόνο, μετά απο χρόνια αποφυλακιστείς, και όταν πας στην εκκλησία να εξομολογηθείς σε πατήσει νταλίκα, θα καείς στο πύρ το εξώτερο?
Α ρε κυκλώνα, πώς τα λες, πως τα λες......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Δεν ισχύει το οτι δεν θάβονται οι αυτόχειρες, μπορεί ίσως κάποιοι φονταμενταλιστές παπάδες να μην θάβουν αλλά δεν υπάρχει επίσημος κανόνας που να απαγορεύει την ταφή.
Σε ποιόν κόσμο ζείς? Φυσικά και δεν θάβουν τους αυτόχειρες!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Αυτοί οι παπάδες που δεν θάβουν τους αυτόχειρες το κάνουν γιατί απλά πιστεύουν πως οι αυτόχειρες δεν είναι χριστιανοί, γιατί σύμφωνα με τους πατέρες τις εκκλησίας ο πραγματικός χριστιανός δεν χάνει ποτέ την ελπίδα του, γιατί μέχρι και ο θάνατος νικήθηκε, και ο τάφος στον χριστιανισμό έγινε σύμβολο ελπίδας, Ενας άνθρωπος που αυτοκτονεί έχει χάσει την ελπίδα του άρα δεν είναι χριστιανός, αυτή είναι η ερμηνεία που δίνουν οι παπάδες αυτοί που αρνούνται την ταφή, πρόκειται όπως καταλαβαίνετε για μια λάθος ερμηνεία των πατέρων της εκκλησίας.
Α έτσι το λέμε τώρα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Η προσωπική μου άποψη είναι απλά οτι όλοι οι αυτόχειρες είναι φυγόπονοι και τεμπέληδες και δεν έχουν κανένα ψυχολογικό πρόβλημα απλά στάθηκαν άτυχοι στην ζωή τους και επειδή δεν θέλουν να προσπαθήσουν και να αγωνιστούν για να πετύχουν τα όνειρα τους παίρνουν ενα δίκανο ή μια κρεμάλα και αυτοκτονούν.
Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι ζεις πραγματικά σε ένα κλουβί όπως λέει και ο black planet.....
Άμα δείς άνθρωπο (πρώην ναρκομανή) να πηδά από ταράτσα πολυκατοικίας φωνάζοντας "είμαι πουλί!" θα καταλάβεις ότι τα όσα γράφεις εδώ για σωτηρίες και τιμωρίες είναι από άσχετα μέχρι αστεία....
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 22-02-07, 13:52
Το avatar του χρήστη burburidou
burburidou Ο χρήστης burburidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Καλως σας βρηκα φιλε black planet! ενημερωτικα θα πω οτι ειμαι φιλη και θα συμφωνησω μαζι σου οσον αφορα τον κυκλωνα. Τετοιες αποψεις συνηθως πηγαζουν απο 2 πραγματα:1) δεν εχουν νιωσει ποτε στο πετσι τους συναισθηματα που μπορουν να σε ισοπεδωσουν η 2) απο αμυνα. θεωροντας οτι μια τετοια πεποιοθηση και σταση ζωης τους κανει πιο δυνατους και ικανους να αντιμετωπισουν τις τραγικες καταστασεις της ζωης! και ισως να ειναι αυτοι που φοβουνται περισσοτερο απο καθε αλλον μια επερχομενη τραγωδια!
Παράθεση:
Που θέλετε να πάμε; στους ασθενείς; τα ίδια με τους ναρκωμανείς ισχύουν. Οταν η ασθένεια είναι ανίατη αυτό που οφείλουν να κάνουν είναι αυτό που έκανε ένας αμερικανός γιατρός που έπασχε από καρκίνο, να εμψυχώνουν τους άλλους, να γίνονται παράδειγμα προς μίμηση για την μαχητικότητα τους,να γίνονται φάροι ελπίδας, να αγωνιστούν για να μην δείξουν οτι πονάνε, αλλά να γίνουν πρότυπα για τα παιδιά τους για τα εγγόνια τους, με την λογική την δική σας θα έπρεπε και ο Λεωνίδας στις Θερμοπύλες αφού ήξερε πως θα πεθάνει (ανίατη ασθένεια) να εγκαταλήψει την μάχη ή να αυτοκρονήσει
αγαπητε κυκλωνα θα ηθελα να σου πω οτι βλεπω και ζω μια κατασταση μεσα στον πολυ στενο οικογενειακο μου κυκλο τα τελευταια 15 χρονια και στην εσχατη μορφη του τον τελευταιο χρονο που ειλικρινα το λεω αν ημουν στη θεση αυτου του ανθρωπου θα ζητουσα να μου κανουν ευθανασια ..οσο υπερβολικο και αν ακουγεται! οταν η ζωη του ανθρωπου παυει να εχει και την στοιχειωδη ποιοτητα πιστεψε με το να ζεις ειναι μαρτυριο και οχι ευλογια απο το θεο! η ελπιδα λενε πως πεθαινει παντα τελευταια αλλα ισως για μερικους ανθρωπους να προλαβε να πεθανει πριν απο αυτους! μην εισαι απολυτος με τετοιες καταστασεις γιατι το να τις βλεπεις και να τις ζεις μεσω των αλλων απο το να τις βλεπεις και να τις ζεις μεσα απο τον εαυτο σου απεχει παρα πολυ! και πιστεψε με σε μια τετοια περιπτωση το μονο που νιωθεις ειναι απεραντη μοναξια και φοβος για το αν θα καταφερεις να την βγαλεις μεχρι το πρωι!
__________________
πριν αν τελευτήσει επισχείν μηδε καλέειν κω όλβιον 'Ηροδοτος'
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 22-02-07, 15:28
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Eπειδή αγαπητέ black planet μάλλον νομίζεις οτι εγώ είμαι κάποιος που ζεί στην χλιδή και την πολυτέλεια να σου πω απλά οτι έμεινα ορφανός και από τους 2 γονείς μου σε ηλικία 7 ετών από δυστύχημα και έζησα στα ιδρύματα της εκκλησίας μέχρι τα 18 μου χρόνια, χωρίς οικογένεια. Και σήμερα ζώ με 500 ευρώ το μήνα, αυτά για να μην μας κάνετε κήρυγμα όλοι εσείς που φιλοσοφείτε περί θανάτου και μάχης επιβίωσης, αν μπορείς να καταλάβεις την δυσχερή θέση που βρέθηκα εγώ στα 7 μου χρόνια ολομόναχος στον κόσμο τότε όλα τα υπόλοιπα που λέτε εσείς για έρωτοχτυπημένους και απελπισμένους μου φαίνονται τουλάχιστον αστεία. Και ναι παρόλο που μου συνέβησαν όλα αυτά στην τρυφερότερη ηλικία δεν απελπίστικα ποτέ γιατί μου μάθαν εκεί που με μεγάλωσαν πως "Ανέστη Χριστός και μηδείς οδυρέσθω πταίσματα, μηδείς θρηνείτω πενίαν, μηδείς φοβηθείτω θάνατον, συγγνώμη και ελπίδα εκ του τάφου ανέτειλε". Αν μπορέσεις να το κατανοήσεις αυτό το απλό μήνυμα τότε θα καταλάβεις γιατί δεν μπορώ ποτέ να απελπιστώ.

Με όσους σοφούς αρχαίους και νέους να ασχολήθηκα ποτέ δεν μπόρεσα στα σοφά τους κηρύγματα να βρώ εκείνο το μήνυμα εκείνη την χαραμάδα που θα μου απάλυνε τον πόνο, μόνο η παραπάνω φράση ήταν βάλσαμο στα βάσανα της ζωής μου που μου έδινε μήνυμα ελπίδας και μάχης με τη ζωή και την σκληρότητά της.

Αυτά για όλους τους "πεφωτισμένους" που κάθονται στις πολυθρόνες των σαλονιών τους και διαβάζουν την κάθε μπούρδα που πέφτει στα χέρια τους και στην πρώτη κακοτοπιά δένουν μια πέτρα στο λαιμό και φουντάρουν στις θάλασσες.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-02-07, 16:29
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Για να ηρεμήσουν κάπως να πνεύματα να πω πως ο καθένας έχει τις προσωπικές του εμπειρίες, έχει δει πράγματα από τη δική του σκοπιά στη ζωή κι έχει σχηματίσει απόψεις. Εδώ δεν ερχόμαστε για να επιβραβεύσουμε την πιο σωστή απόψη (ειδικά σε τέτοια θέματα!) και να αποδοκιμάσουμε τις άλλες. Καταθέστε παρακαλώ τις απόψεις σας λοιπόν, χωρίς προσωπικές επιθέσεις και σχόλια για τα βιώματα του εκάστοτε συνομιλητή.

Ευχαριστώ!
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.