Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 24-02-07, 03:01
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Αγαπητή αν πιστεύεις στην αγάπη πιστεύεις και στον θεό. Γιατί "θεός αγάπη εστί".
Αυτό το λες εσύ! Κι άλλοι αγάπησαν αλλά δεν πίστεψαν... τι να κάνουμε τώρα;;;
Δεν μπορείς να έρχεσαι εσύ και να λες τα δικά σου περί αγάπης, γιατί στην τελική δεν μπορείς να αμφισβητήσεις κανένα για το αν προσφέρει ή νιώθει αγάπη, με το να παρουσιάζεις τον εαυτό σου και τους ομοίους σου ως κάτι το τέλειο που όλα τα κάνετε σωστά!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Εγώ πιστεύω και στα δύο.
Καλά κάνεις! Εμείς πάλι πιστεύουμε σε κάτι πιο δυνατό από τα παραμύθια κάποιων "παπάδων" για να μην πω τίποτα πιο βαρύ! Και δεν έχεις κανένα δικαίωμα να αμφισβητείς τα συναισθήματα των άλλων. Τις απόψεις τους ναι, τα συναισθήματα ΟΧΙ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Η εκκλησία δεν είναι αυτό που παρουσιάζεται από τα Μ.Μ.Ε. Οι ιερείς και οι ναοί δεν είναι η εκκλησία. Εκκλησία είναι το σώμα Χριστού.
Σου εύχομαι να μην πιστέψεις ποτέ στον θεό, γιατί αν πιστέψει κάποιος άθεος στον θεό σημαίνει οτι του συνέβη κάτι τόσο τραγικό και σημαντικό που βρέθηκε στην ανάγκη να πιστέψει γιατί οι ανθρώπινες δυνάμεις του δεν αρκούν. Ετσι καλύτερα να μην πιστέψεις.
Και πάνω που είπα να μην απαντήσω ξανά σε αυτό το τόπικ... Πάνω που διάβαζα με συγκίνηση τις εμπειρίες όλων, διότι όλοι οι άνθρωποι υποφέρουν στη ζωή τους... άλλοι από νωρίς άλλοι αργότερα, αλλά ΟΛΟΙ ΠΟΝΕΣΑΜΕ, ΠΟΝΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΟΝΕΣΟΥΜΕ, έρχεσαι εσύ να μας αμφισβητήσεις και από πάνω... γιατί;;; Γιατί πιστεύουμε σε κάτι ανώτερο και πιο δυνατό από τις ηλιθιότητες των παπάδων που έχουν ριμάξει τη κοινωνία! Δεν λέω πως δεν υπάρχουν εξαιρέσεις... αλλά δυστυχώς είναι μετρημένοι στα δάχτυλα των χεριών μας οι σωστοί και αληθινοί παπάδες που προσφέρουν πραγματικά "λειτούργημα"!
Και επειδή τη συζήτηση την έχετε πάει προ πολλού αλλού... ή ανοίξτε νέο ποστ και πείτε τα περί εκκλησίας ή διαγράψτε τον τίτλο του θέματος αυτού και βάλτε "Κήρυγμα υπέρ της εκκλησίας από τον kiklona" ή τέλος πάντων συνεχείστε το θέμα ως έχει, αφού διαβάσετε και πάλι τον τίτλο.


__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 24-02-07, 15:50
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Thumbs down

Χαλάρωσε κοπέλα μου! Τι οργή είναι αυτή? Δεν είναι καλό πράγμα. Κατέβασε λιγάκι τους τόνους, γιατί τον προσβάλλεις τον άνθρωπο άδικα. Φιλικά πάντα.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 24-02-07, 16:00
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Καλά εσύ Mika έχεις πρόβλημα κατανόησης μου φαίνεται, εγώ είπα πως απλά η αγάπη είναι ο θεός, αν πιστεύεις στην αγάπη τότε πιστεύεις σε κάποιον θεό, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις μην εκνευρίζεσαι έχεις χρόνια μπροστά σου να αφομοιώσεις τις προσλαμβάνουσες παραστάσεις.

Και που το είδες το κήρυγμα; Καλά κάνεις και πιστεύεις σε κάτι ανώτερο από εμένα, το ίδιο πίστευαν και αυτοί που αυτοκτόνησαν ομαδικά όταν πέρναε ο κομήτης.

Και αυτοί οι παπάδες που τους κατηγορείς συλλήβδην αν δεν υπήρχαν σήμερα το πιθανότερο θα ήταν να είσουν σε κανένα χαρέμι και να χορεύεις το χορό της κοιλιάς για κάποιον πασά. Χαλάρωσε λίγο
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 24-02-07, 16:38
Το avatar του χρήστη burburidou
burburidou Ο χρήστης burburidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικη δημοσιευση απο kiklonas
Αγαπητή αν πιστεύεις στην αγάπη πιστεύεις και στον θεό. Γιατί "θεός αγάπη εστί". Εγώ πιστεύω και στα δύο.
εγω δηλαδη που δεν πιστευω στον θεο η εστω δεν τον ασπαζομαι(γιατι δεν ειμαι εγω σε θεση να κρινω το αν υπαρχει η οχι οπως και κανενας μας) δεν μπορω να πιστευω και στην αγαπη? δεν μπορω να ειμαι καλος ανθρωπος? δεν μπορω να πιστευω στην ηθικη? να βοηθαω τους συνανθρωπους μου? αυτο νομιζεις?
Αρχικη δημοσιευση απο kiklonas
Παράθεση:
Η εκκλησία δεν είναι αυτό που παρουσιάζεται από τα Μ.Μ.Ε. Οι ιερείς και οι ναοί δεν είναι η εκκλησία. Εκκλησία είναι το σώμα Χριστού.
πολυ ωραια! αφου εκκλησια λοιπον ειναι το σωμα του χριστου τοτε ας παραδοσουν ολοι οι υποτιθεμενοι απεσταλμενοι του θεου, τα σκηπτρα τους και να πανε σπιτακι τους γιατι βρωμιζουν το σωμα του χριστου!
Παράθεση:
Αρχικη δημοσιευση απο kiklonas
Σου εύχομαι να μην πιστέψεις ποτέ στον θεό, γιατί αν πιστέψει κάποιος άθεος στον θεό σημαίνει οτι του συνέβη κάτι τόσο τραγικό και σημαντικό που βρέθηκε στην ανάγκη να πιστέψει γιατί οι ανθρώπινες δυνάμεις του δεν αρκούν. Ετσι καλύτερα να μην πιστέψεις
αυτο πιστεψε με το ξερω παρα πολυ καλα! αλλωστε δεν το σκοπευα γιατι οπως εχω ξαναπει δεν εχω αναγκη να πιστεψω σε κανενα θεο! αυτο που εχω πραγματικη αναγκη ειναι να πιστεψω στον εαυτο μου γιατι μονο σ'αυτον μπορω να βασιζομαι πραγματικα!
__________________
πριν αν τελευτήσει επισχείν μηδε καλέειν κω όλβιον 'Ηροδοτος'
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 24-02-07, 16:40
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Γεγονός είναι οτι ο kiklonas αν και υπερασπίζεται σθεναρά τις θέσεις του ( και γιατί οχι δηλαδή?) δεν έκανε κανένα κύριγμα. Αλλά και κύριγμα να έκανε πάλι δεν τρέχει τίποτα. Μήπως οι εκφέροντες την άλλη άποψη δεν κάνουμε? Αυτό που θέλω να πω είναι δηλαδή οτι οι τόνοι όντως αυξήθηκαν για το τίποτα κατ'εμε. Οι εμπειρίες του kiklona (που μετά απο τα οσα διάβασα πιστεύω πως έχει ατσάλινη ψυχική αντοχή μεγαλύτερη απο τους περισσότερους εδω-απο εμένα σίγουρα- ) είναι λογικό να τον δέσουν τόσο πολύ με την Χριστιανική πίστη. Λέγοντας αυτά δεν υπονοώ οτι πιστεύει σε κάτι λάθος αλλά απλά έπρεπε να στηριχθεί κάπου. Πιστεύει τελεία και παύλα ποιος είμαι εγω για να κρίνω? Αυτό όμως που ήθελα βασικά να πω, και ο λόγος που εγραψα την πρώτη μου απάντηση στο ευαίσθητο αυτό θέμα, είναι η εξής φράση.
"Και αυτοί οι παπάδες που τους κατηγορείς συλλήβδην αν δεν υπήρχαν σήμερα το πιθανότερο θα ήταν να είσουν σε κανένα χαρέμι και να χορεύεις το χορό της κοιλιάς για κάποιον πασά."
Συγνώμη αλλά δεν θα το δεχτώ αυτό και η πραγματική ιστορία επίσης δεν το δέχεται ανεξάρτητα αν σε κανένα επίσημο βιβλίο δεν θα την δούμε γραμμένη. Δεν θα επεκταθώ γιατί αντιλαμβάνομαι το ευαίσθητο της υπόθεσης αλλά απλά θα πω να γίνουμε λίγο πιο ανοικτοί στο τι πραγματικά συνέβη κι ύστερα να σκεφτούμε ποιος πραγματικά οδήγησε στο να είμαστε σήμερα εδω ελεύθεροι, γιατί οχι δεν ήταν η εκκλησία. Αυτά.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 24-02-07 στις 16:52
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 24-02-07, 18:03
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από burburidou
εγω δηλαδη που δεν πιστευω στον θεο η εστω δεν τον ασπαζομαι(γιατι δεν ειμαι εγω σε θεση να κρινω το αν υπαρχει η οχι οπως και κανενας μας) δεν μπορω να πιστευω και στην αγαπη? δεν μπορω να ειμαι καλος ανθρωπος? δεν μπορω να πιστευω στην ηθικη? να βοηθαω τους συνανθρωπους μου? αυτο νομιζεις?
Καλή μου φίλη,θεωρώ πώς αδικείς τον Κυκλώνα σε αυτό το σημείο.Ο Κυκλώνας δηλαδή πιστεύω ότι δεν εννοεί σε καμία περίπτωση ότι ο Άθεος δεν μπορεί να είναι καλός και αγαθός άνθρωπος,απλά ότι(κάτι το οποίο ενστερνίζομαι απόλυτα) ότι η σημερινή ψευτοδιανόηση μας έχει διαστρέψει κάποιες έννοιες και ακόμα και ένας άνθρωπος με αγνή ψυχή και αγάπη μέσα του,δεν γνωρίζει συνειδητά σε μεγάλο βαθμό την πραγματική φύση της αγάπης,η οποία είναι όντως ένας Θεός,σύμφωνα όχι μόνο με το Χριστιανισμό αλλά και με τις πανάρχαιες θρησκείες.

Προς Κυκλώνα τώρα:
Φίλε μου,πραγματικά και από τη μεριά μου να σε ευχαριστήσω για αυτά τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα που μοιράστηκες μεταξύ μας.Βέβαια θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι στάθηκες τυχερός μέσα στην ατυχία σου κατά κάποιον τρόπο,τουλάχιστον περισσότερο τυχερός από κάποιους άλλους ανθρώπους.Εγώ δε σε χαρακτήρισα ποτέ αναίσθητο φυσικά,απλά,και θα επιμείνω σ'αυτό,ίσως λόγω του όμορφου περιβάλλοντος στο οποίο μεγάλωσες,δεν έχεις και πολύ μεγάλη επαφή με την πραγματικότητα πολλών σημερινών νέων...
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 24-02-07 στις 18:07
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 24-02-07, 18:14
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chaoticblue
Συγνώμη αλλά δεν θα το δεχτώ αυτό και η πραγματική ιστορία επίσης δεν το δέχεται ανεξάρτητα αν σε κανένα επίσημο βιβλίο δεν θα την δούμε γραμμένη. Δεν θα επεκταθώ γιατί αντιλαμβάνομαι το ευαίσθητο της υπόθεσης αλλά απλά θα πω να γίνουμε λίγο πιο ανοικτοί στο τι πραγματικά συνέβη κι ύστερα να σκεφτούμε ποιος πραγματικά οδήγησε στο να είμαστε σήμερα εδω ελεύθεροι, γιατί οχι δεν ήταν η εκκλησία. Αυτά.
Και όμως βοήθησε πραγματικά πολύ. Αν ήμασταν άθεοι ή ειδωλολάτρες δε θα αργούσαν οι Τούρκοι να μας κάνουν μουσουλμάνους, ενώ έτσι τα χέρια τους ήταν δεμένα από το Κοράνι. Έτσι δε θα μας επέβαλαν αυτούς τους δυσβάσταχτους φόρους και ακόμη και αν είχαμε διατηρήσει την εθνική μας ταυτότητα(χλωμό το βλέπω) δε θα επαναστατούσαμε, καθώς σε αντίθεση με ότι πιστεύει ο πολύς κόσμος, η ελευθερία δεν είναι αυτοσκοπός. Μόνο μια πραγματικά δεινή οικονομική κατάσταση μπορεί να κάνει τον πολύ κόσμο να πάρει τα όπλα και να διακινδυνεύσει ή να χάσει τη ζωή του για αυτήν με την ελπίδα πως η απόκτησή της θα σημαίνει την καλυτέρευση της οικονομικής του κατάστασης. Οπότε η θρησκεία όντως βοήθησε την απελευθέρωση μας. Φυσικά μπορεί κανείς να υποθέσει πως θα διατηρούσαμε την ταυτότητά μας και θα επαναστατούσαμε αργότερα με τους υπόλοιπους υπόδουλους και να ελευθερωνόμαστε, αλλά θα μοιραζόμασταν επίσης και τη μοίρα τους(καθόλου αξιοζήλευτη φτώχια και κακομοιριά) Και δεν είναι σίγουρο ότι θα τα καταφέρναμε!
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jissard : 24-02-07 στις 18:16
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 24-02-07, 18:41
Το avatar του χρήστη burburidou
burburidou Ο χρήστης burburidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικη δημοσιευση απο black planet
Καλή μου φίλη,θεωρώ πώς αδικείς τον Κυκλώνα σε αυτό το σημείο.Ο Κυκλώνας δηλαδή πιστεύω ότι δεν εννοεί σε καμία περίπτωση ότι ο Άθεος δεν μπορεί να είναι καλός και αγαθός άνθρωπος,απλά ότι(κάτι το οποίο ενστερνίζομαι απόλυτα) ότι η σημερινή ψευτοδιανόηση μας έχει διαστρέψει κάποιες έννοιες και ακόμα και ένας άνθρωπος με αγνή ψυχή και αγάπη μέσα του,δεν γνωρίζει συνειδητά σε μεγάλο βαθμό την πραγματική φύση της αγάπης,η οποία είναι όντως ένας Θεός,σύμφωνα όχι μόνο με το Χριστιανισμό αλλά και με τις πανάρχαιες θρησκείες.
ok μπορει ο kiklonas να μην εννοουσε αυτο που καταλαβα και να το παρεξηγησα! αλλα μου φαινεται οτι ετσι κι αλλιως πολλες εννοιες ειναι ηδη παρεξηγημενες η παρερμηνευμενες, και γι΄αυτο πρωτα θα πρεπει να ξεκαθαριζουμε τι εννοουμε και μετα να διαφωνουμε!
ο θεος ειναι μια τελειως υποκειμενικη εννοια και προσωπικη υποθεση,και σαφως κανενα βιβλιο η "ειδικος" δεν μπορει να με πεισει γι'αυτο το θεμα! ο καθενας ειναι ελευθερος να νομιζει και να πιστευει οτι θελει και ολοι μας οφειλουμε να σεβομαστε τις αποψεις του καθενος και να μην κατακρινουμε κανενα. αν θεωρησω ως αληθεια οτι θεος=αγαπη και αγαπη=θεος και οχι θεος=δημιουργος του κοσμου, και πανταχου παρων, και παντογνωστης, και παντοδυναμος και το αντιθετο, τοτε θα μπορουσα να το δεχτω οτι πιστευω στο θεο απο τη στιγμη που πιστευω στην αγαπη. απλα το θεμα ειναι οτι κανεις δεν μπορει να ξερει αν υπαρχει κατι ανωτερο που μας δημιουργησε και μας ελεγχει και το εχουμε ονομασει θεο! κι ετσι ολοι μας, απλα κανουμε εικασιες και φανταζομαστε τι μπορει να ειναι ο θεος, δεν μπορουμε να γνωριζουμε, οπως επισης δεν γνωριζουμε και αν θα το μαθουμε ποτε!
__________________
πριν αν τελευτήσει επισχείν μηδε καλέειν κω όλβιον 'Ηροδοτος'
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 24-02-07, 19:11
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Αγαπητή burburidou γιατί βάζεις στεγανά στο μυαλό σου; Λες αν ο θεός=αγάπη πως μπορεί να ισχύει ταυτόχρονα και οτι ο θεός είναι ο δημιουργός, ο παντοδύναμος κτλ. Μα ισα ίσα που χωρίς να το καταλάβεις αποδέκτηκες τον ίδιο τον θεό. Πες μου αν υπάρχει κάτι πιο δυνατό από την αγάπη(παντοδυναμία), κάτι πιο επικοδομητικό από την αγάπη (δημιουργία), κάτι πιο μεστό, πιο γεμάτο από την αγάπη (πανταχού παρουσία).

Αν και δεν είναι ο χώρος για ιστορικές συζητήσεις εδώ μια μικρή αναφορά για το κατα πόσον βοήθησε η εκκλησία στην απελευθέρωση του έθνους. Το τελευταίο οχυρό που είχε ο λαός μας ήταν η θρησκεία του, ο διαχωρισμός που γινόταν στα κατοπινά χρόνια από την πτώση της Πόλης ήταν θρησκευτικός διαχωρισμός, ένας έλληνας δεν θα παντρευόταν ποτέ μία τουρκάλα λόγω θρησκείας, στην γερμανία οι έλληνες που πήγαν μετανάστες αφομοιώθηκαν με τον ντόπιο πληθυσμό γιατί χωρίς την απειλή του "επάρατου" μουσουλμανισμού ανακατεύτηκαν και παντρεύτηκαν με τους χριστιανούς γερμανους, ο κόσμος σήμερα είναι χωρισμένος σε 2 στρατόπεδα (κακώς βέβαια, αλλά άλλο θέμα αυτό) στο χριστιανικό και το μουσουλμανικό, είναι η μόνη διακριτή διαφορά και επι τουρκοκρατίας και επι των ημερών μας. Αν δεν υπήρχε αυτή η διακριτή διαφορά της θρησκείας σε 400 χρόνια θα είχαμε αφομοιωθεί. Και μην πει κανένας πως αυτό που μας ένωνε ήταν ο αρχαίος μας πολιτισμός, ο Μακρυγιάννης και ο Κολοκοτρώνης δεν ήξεραν ούτε ηρόδοτο, ούτε πλάτωνα. Απόδειξη για αυτό που λέω είναι πως τα επτάνησα που ήταν υπό ιταλική κατοχή (χριστιανοί) αφομοιώθηκαν πλήρως από τους ιταλούς, αφομοίωσαν την γλώσσα, την μουσική, την αρχιτεκτονική, την νοοτροπία. Δεν συνέβη το ίδιο και με τους στερεοελλαδίτες και τους τούρκους. Γιατί; Δεν σας προξενεί εντύπωση; Απλά οι επτανήσιοι όντας υπό την ιταλική (χριστιανική) κατοχή αντιλαμβάνονταν τους κατακτητές ως "δικά μας παιδιά" ενώ τους τούρκους τους αντιλαμβάνονταν ως "μισητούς, μουσουλμάνους"
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 24-02-07, 19:45
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε μου Κυκλώνα,πολύ όμορφο το τελευταίο σου ποστ,βέβαια θα με χαροποιούσες πολύ αν το εφάρμοζες αυτό στην πράξη και για την περίπτωση των αυτόχειρων(αλλά και για την αγαπητή Λίτσα που όπως βλέπεις έκανε το 1ο βήμα ).Βέβαια θα επαναλάβω ότι είμαι πεπεισμένος ότι αυτή την άποψη για τους αυτόχειρες την έχεις από άγνοια και όχι λόγω αναισθησίας.Κανείς άλλωστε δεν έχει την απόλυτη γνώση,και σε αυτή την συνειδησιακή κατάσταση του ανθρώπου είναι σχεδόν αδύνατο να διεισδύσεις στην ψυχοσύνθεση του άλλου,ή και να κατανοήσεις κάποιες έννοιες ακόμα και α πριόρι χωρίς την συνεισφορά της εμπειρίας.Βέβαια η διαλλεκτική είναι ένας καλός τρόπος.

Τώρα κάποια πράγματα προς το πατριωτάκι μου.Φίλη μου burburidou,εγώ συμφωνώ με τον Κυκλώνα και σου προτείνω να διαλογιστείς λίγο πάνω σε αυτές τις έννοιες.Η αρχαία Ελληνική θεολογία πάντως(Ησίοδος-Ορφέας) ναι μεν υποστηρίζουν ότι το Χάος προυπήρχε του Έρωτος,δηλαδή ο Έρωτας δεν είναι ο δημιουργός του όντος,είναι όμως αυτό που έδωσε ζωή στα όντα και τα συνένωσε μεταξύ τους,δημιουργόντας την παγκόσμια αρμονία.Απλά χωρίς την αγάπη θα υπήρχε το Χάος(με την αρχαία Ελληνική έννοια πάντα,δηλαδή των όντων ευρισκομένων σε αδράνεια).
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 24-02-07 στις 19:47
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.