Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 08-10-18, 23:22
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Όχι παιδιά. Δεν είμαι εκεί που ήμουν 10 χρόνια πριν. Έχω κάνει μεγάλα βήματα. Σε λίγο θα έχω βιομηχανικό προιόν. Δεν είμαι καθηγητής να κάνω καριέρα με δημοσιεύσεις. Αν αποκαλύψω αυτά που μου ζητάτε εδώ μέσα σε δημοσιεύσεις έχω χάσει την πατέντα γιατί μία πατέντα δεν καλύπτει τα πάντα.
Εδώ ναι είμαι για την πλάκα μου και για να σας ενημερώσω για μερικά στοιχεία της έρευνας. Αλλά δεν περιμένω να βγάλω χρήματα ή αναγνώριση από εδώ μέσα.

Βουδαπεστη ,Σεπτεμβριος 2018 ανεγερση Νεου πολυοροφου κτιριου ,χωρις Κολονες.Το κτιριο ευρισκεται πλησιον του Δανούβιου ποταμου ,με την πιθανοτητα το εδαφος να ειναι χαλαρο. Στην πατριδα μας ειναι δυνατη η ανεγερση ασφαλων πολυοροφων χωρις κολονες ??? Ετσι εχουμε προφανως το καθαρο κερδος στην επιφανεια με τη χρηση τοιχειων οπλισμενου σκυροδεματος , χωρια την οικονομια εις χρημα απο την τοιχοποιια.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η Ελλάδα είναι σεισμογενής χώρα είναι απίθανο να γίνει κάτι τέτοιο ! Άντε το πολύ δύο ορόφους τα προκατασκευασμένα. Απαγορεύονται πάνω από δύο ορόφους γιατί δεν αντέχουν στις μετατοπίσεις και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος κατάρρευσης. Αυτά ισχύουν με τον σημερινό κανονισμό. Αν όμως φορέσουν την πατέντα μου τότε αλλάζει όλη η δυναμική αυτού του είδους δόμησης. Η πατέντα μου δουλεύει καλύτερα σε αυτού του τύπου τις κατασκευές παρά σε αυτές με κολόνες. Με την πατέντα μου είναι δυνατόν να κατασκευάσεις προκατασκευασμένους ουρανοξύστες σε σεισμογενής περιοχές μειώνοντας το κόστος των κατασκευών 30 με 50% διότι αυτές οι κατασκευές είναι φθηνότερες διότι είναι βιομηχανοποιημένες. Η κατάρρευση λόγο καθίζησης του μαλακού ελαστικού εδάφους αποκλείεται με την πατέντα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 08-10-18 στις 23:36
  #232  
Παλιά 09-10-18, 09:52
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Διερωτησου λίγο τι έγραψες.
Δεν μπορείς να μου απαντήσεις τις κρίσιμες ερωτήσεις μου γιατί τις καλύπτει η πατέντα σου. Το δέχομαι! Ποιος όμως ο λόγος να γράφεις τόσα πολλά για την πατέντα, που δεν κατανοούμε και δεν μπορούμε να κάνουμε παραγωγικό διάλογο;;; Το φόρουμ υπάρχει για να γίνεται διάλογος. Τι διάλογος γίνεται εδω μέσα από την στιγμή που δεν μπορείς να δώσεις απαντήσεις;;;

Για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της πατέντας δεν είμαστε αρμόδιοι να σου απαντήσουμε, για τα οικονομικά δεν μπορείς να μας πεις.
Τι έχουμε να πούμε;
  #233  
Παλιά 09-10-18, 13:09
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Διερωτησου λίγο τι έγραψες.
Δεν μπορείς να μου απαντήσεις τις κρίσιμες ερωτήσεις μου γιατί τις καλύπτει η πατέντα σου. Το δέχομαι! Ποιος όμως ο λόγος να γράφεις τόσα πολλά για την πατέντα, που δεν κατανοούμε και δεν μπορούμε να κάνουμε παραγωγικό διάλογο;;; Το φόρουμ υπάρχει για να γίνεται διάλογος. Τι διάλογος γίνεται εδω μέσα από την στιγμή που δεν μπορείς να δώσεις απαντήσεις;;;

Για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της πατέντας δεν είμαστε αρμόδιοι να σου απαντήσουμε, για τα οικονομικά δεν μπορείς να μας πεις.
Τι έχουμε να πούμε;
Έχω να σας πω ότι
1) Μπορείτε αν θέλετε να τοποθετήσετε την πατέντα μου σε κατασκευές είτε είναι υπό κατασκευή είτε είναι υφιστάμενες. Έχω τους επιστήμονες να κάνουν την στατική μελέτη, να την καταθέσουν στην πολεοδομία και να βγει άδεια οικοδομής.
2) Έχω να πω σε εταιρείες που στηρίζουν ανεμογεννήτριες ότι υπάρχει μία οικονομική και ασφαλής μέθοδος να το κάνουν και ευπρόσδεκτη η συνεργασία.
3) Για το κόστος τοποθέτησης σε υφιστάμενες κατασκευές το κόστος είναι διαφορετικό. Όσο πιο πολλά πατώματα έχει μία πολυκατοικία τόσο πιο φθηνό είναι το κόστος Παράδειγμα σε κοστολόγηση που κάναμε για ένα όροφο εμβαδού 400 τετραγωνικών μέτρων το κόστος της δουλειάς για την τοποθέτηση της ευρεσιτεχνίας είναι 15000 με πρόβλεψη 6 ορόφων. Αν κατασκευαστούν και οι έξη όροφοι εμβαδού 400 τετραγωνικών μέτρων έκαστος το κόστος ανέρχεται σε 30000 ευρώ.
4) Ένας που κατασκευάζει προκατασκευασμένα σπίτια έχει ένα μεγάλο πρόβλημα στην Ελλάδα. Δεν του επιτρέπουν την κατασκευή πέραν των δύο ορόφων. Με την ευρεσιτεχνία μου θα του επιτρέψουν πολυόροφες κατασκευές. Αυτό σημαίνει για το εργοστάσιο αυτό περισσότερη πελατεία περισσότερα κέρδη.
Για τους πολίτες σημαίνει καλύτερη φθηνότερη και πιο γερή κατασκευή στον σεισμό. Ποιος δεν θα αγοράσει προκατασκευασμένο όταν αυτό αντέχει περισσότερο από τις συμβατικές κατοικίες στον σεισμό, όταν αυτό είναι 50% φθηνότερο από τις συμβατικές κατοικίες λόγο του ότι είναι βιομηχανοποιημένο? Αν μάλιστα μπορείς να κτίσεις και μέσα στην πόλη 10 ορόφους γιατί τόσους σου επιτρέπει ο συντελεστής δόμησης ποιος θα κτίσει με την πεπατημένη πανάκριβη μέθοδο?
Αυτό είναι που φοβούνται οι πολιτικοί μηχανικοί και με σαμποτάρουν γιατί θα κοπούν οι πολλές μελέτες, θα μειωθούν τα μπετά στις βάσεις, και ο οπλισμός χάλυβα του σκελετού. Θίγω συμφέροντα και το ξέρω.
5) Μετά το σεισμό καμία ζημιά για επισκευές, καμία καθυστέρηση.
Για αυτούς τους λόγους πρέπει να πληρώσετε για την ευρεσιτεχνία.
6) Δεν είσαστε τεχνικοί ή πολιτικοί μηχανικοί για να καταλάβετε την προστασία που προσφέρει η ευρεσιτεχνία στο σεισμό.
Μπορείτε όμως να καταλάβετε το εξής απλό.
Αν πάνω σε ένα ασταθή τραπέζι τοποθετήσεις μια κολόνα και κουνήσεις το τραπέζι αυτή θα ανατραπεί αμέσως. Αν την βιδώσεις με το τραπέζι όσο και να το κουνάς δεν θα ανατραπεί. Αυτό κάνω και εγώ με τις κολόνες της κατασκευής Τις βιδώνω πάνω στο έδαφος για να μην ανατραπούν.
Οι κολόνες τις κατασκευής όταν πάνε να ανατραπούν σπάνε τους δοκούς και η κατασκευή πέφτει. Αν αυτή την ανατροπή την σταματήσουμε βιδώνοντας αυτές στο έδαφος δεν θα σπάσει καμία δοκός δεν θα έχουμε κατάρρευση της κατασκευής σε ένα μεγάλο σεισμό. Με την σημερινή μέθοδο θα έχουμε τουλάχιστον πολύ μεγάλες επισκευές.
Αυτοί είναι οι λόγοι. Απόλυτη προστασία με το μικρότερο παγκόσμιο κόστος.
Εξειδικευμένες μελέτες υπάρχουν αλλά είναι θέμα των ιδικών.
Αν τα βάλεις κάτω όλα στην τελική ρίχνω το κόστος και αυξάνω κατακόρυφα την ασφάλεια στον σεισμό. Η μέθοδος σχεδιασμού πρέπει να αλλάξει.
Αλλά άντε να γυρίσεις το κεφάλι των πολιτικών μηχανικών μετά από τόσες σπουδές που έκαναν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 09-10-18 στις 13:44
  #234  
Παλιά 09-10-18, 16:47
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα.....
  #235  
Παλιά 09-10-18, 18:06
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω να σας πω ότι
1) Μπορείτε αν θέλετε να τοποθετήσετε την πατέντα μου σε κατασκευές είτε είναι υπό κατασκευή είτε είναι υφιστάμενες. Έχω τους επιστήμονες να κάνουν την στατική μελέτη, να την καταθέσουν στην πολεοδομία και να βγει άδεια οικοδομής.
2) Έχω να πω σε εταιρείες που στηρίζουν ανεμογεννήτριες ότι υπάρχει μία οικονομική και ασφαλής μέθοδος να το κάνουν και ευπρόσδεκτη η συνεργασία.
3) Για το κόστος τοποθέτησης σε υφιστάμενες κατασκευές το κόστος είναι διαφορετικό. Όσο πιο πολλά πατώματα έχει μία πολυκατοικία τόσο πιο φθηνό είναι το κόστος Παράδειγμα σε κοστολόγηση που κάναμε για ένα όροφο εμβαδού 400 τετραγωνικών μέτρων το κόστος της δουλειάς για την τοποθέτηση της ευρεσιτεχνίας είναι 15000 με πρόβλεψη 6 ορόφων. Αν κατασκευαστούν και οι έξη όροφοι εμβαδού 400 τετραγωνικών μέτρων έκαστος το κόστος ανέρχεται σε 30000 ευρώ.
4) Ένας που κατασκευάζει προκατασκευασμένα σπίτια έχει ένα μεγάλο πρόβλημα στην Ελλάδα. Δεν του επιτρέπουν την κατασκευή πέραν των δύο ορόφων. Με την ευρεσιτεχνία μου θα του επιτρέψουν πολυόροφες κατασκευές. Αυτό σημαίνει για το εργοστάσιο αυτό περισσότερη πελατεία περισσότερα κέρδη.
Για τους πολίτες σημαίνει καλύτερη φθηνότερη και πιο γερή κατασκευή στον σεισμό. Ποιος δεν θα αγοράσει προκατασκευασμένο όταν αυτό αντέχει περισσότερο από τις συμβατικές κατοικίες στον σεισμό, όταν αυτό είναι 50% φθηνότερο από τις συμβατικές κατοικίες λόγο του ότι είναι βιομηχανοποιημένο? Αν μάλιστα μπορείς να κτίσεις και μέσα στην πόλη 10 ορόφους γιατί τόσους σου επιτρέπει ο συντελεστής δόμησης ποιος θα κτίσει με την πεπατημένη πανάκριβη μέθοδο?
Αυτό είναι που φοβούνται οι πολιτικοί μηχανικοί και με σαμποτάρουν γιατί θα κοπούν οι πολλές μελέτες, θα μειωθούν τα μπετά στις βάσεις, και ο οπλισμός χάλυβα του σκελετού. Θίγω συμφέροντα και το ξέρω.
5) Μετά το σεισμό καμία ζημιά για επισκευές, καμία καθυστέρηση.
Για αυτούς τους λόγους πρέπει να πληρώσετε για την ευρεσιτεχνία.
6) Δεν είσαστε τεχνικοί ή πολιτικοί μηχανικοί για να καταλάβετε την προστασία που προσφέρει η ευρεσιτεχνία στο σεισμό.
Μπορείτε όμως να καταλάβετε το εξής απλό.
Αν πάνω σε ένα ασταθή τραπέζι τοποθετήσεις μια κολόνα και κουνήσεις το τραπέζι αυτή θα ανατραπεί αμέσως. Αν την βιδώσεις με το τραπέζι όσο και να το κουνάς δεν θα ανατραπεί. Αυτό κάνω και εγώ με τις κολόνες της κατασκευής Τις βιδώνω πάνω στο έδαφος για να μην ανατραπούν.
Οι κολόνες τις κατασκευής όταν πάνε να ανατραπούν σπάνε τους δοκούς και η κατασκευή πέφτει. Αν αυτή την ανατροπή την σταματήσουμε βιδώνοντας αυτές στο έδαφος δεν θα σπάσει καμία δοκός δεν θα έχουμε κατάρρευση της κατασκευής σε ένα μεγάλο σεισμό. Με την σημερινή μέθοδο θα έχουμε τουλάχιστον πολύ μεγάλες επισκευές.
Αυτοί είναι οι λόγοι. Απόλυτη προστασία με το μικρότερο παγκόσμιο κόστος.
Εξειδικευμένες μελέτες υπάρχουν αλλά είναι θέμα των ιδικών.
Αν τα βάλεις κάτω όλα στην τελική ρίχνω το κόστος και αυξάνω κατακόρυφα την ασφάλεια στον σεισμό. Η μέθοδος σχεδιασμού πρέπει να αλλάξει.
Αλλά άντε να γυρίσεις το κεφάλι των πολιτικών μηχανικών μετά από τόσες σπουδές που έκαναν.
Και όλα αυτά θα τα πετύχεις μέσα από το metafysiko.gr;

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά σπίτια έχουμε (300.000 ακατοίκητα υπάρχουν), ΕΝΦΙΑ πληρώνουμε, δεν θέλουμε να χτίσουμε άλλα.

Wrong target group?
  #236  
Παλιά 09-10-18, 20:07
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όλα αυτά θα τα πετύχεις μέσα από το metafysiko.gr;

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά σπίτια έχουμε (300.000 ακατοίκητα υπάρχουν), ΕΝΦΙΑ πληρώνουμε, δεν θέλουμε να χτίσουμε άλλα.

Wrong target group?
Το ξέρω ότι δεν θα το πετύχω μέσα από εδώ.
Ξέρω όμως ότι αυτιά έχουν και οι τοίχοι και η κατασκοπία η βιομηχανική πάει σύννεφο. Ξέρω ότι με παρακολουθούν πάρα πολλοί. Πάνω στον κώλο μου να γράψω το ξέρουν την επόμενη στιγμή. Το κύριο μέλημα αυτών που το κάνουν αυτό είναι να μην πάρω χρήματα εγώ και να τα πάρουν αυτοί. Να μην πάρει χρήματα η Ελλάδα και να τα πάρουν αυτοί. Απλά είναι κλεφτρόνια ιδεών
Τώρα θα μου πεις... αφού είναι έτσι γιατί γράφω?
Γράφω γιατί αυτή η ιδέα ανήκει στον κόσμο
Λίγη σημασία έχει ποιός θα πλουτίσει από αυτή την ιδέα.
Και φυσικά γιατί μόνος μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Για τους πάρα πάνω λόγους αρκούμε στο να παράγω ιδέες όσο είναι δυνατόν πιο πολλές και να τις δίνω στην ανθρωπότητα πριν κλείσω τα μάτια μου για μελλοντική χρίση.
Αν οι Έλληνες δεν έχουν την εξυπνάδα να το κατασκευάσουν και να το πουλούν στο εξωτερικό φέρνοντας συνάλλαγμα στην χώρα μας, τότε θα το κάνουν άλλοι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 09-10-18 στις 20:17
  #237  
Παλιά 09-10-18, 21:36
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω ότι δεν θα το πετύχω μέσα από εδώ.
Ξέρω όμως ότι αυτιά έχουν και οι τοίχοι και η κατασκοπία η βιομηχανική πάει σύννεφο. Ξέρω ότι με παρακολουθούν πάρα πολλοί. Πάνω στον κώλο μου να γράψω το ξέρουν την επόμενη στιγμή. Το κύριο μέλημα αυτών που το κάνουν αυτό είναι να μην πάρω χρήματα εγώ και να τα πάρουν αυτοί. Να μην πάρει χρήματα η Ελλάδα και να τα πάρουν αυτοί. Απλά είναι κλεφτρόνια ιδεών
Τώρα θα μου πεις... αφού είναι έτσι γιατί γράφω?
Γράφω γιατί αυτή η ιδέα ανήκει στον κόσμο
Λίγη σημασία έχει ποιός θα πλουτίσει από αυτή την ιδέα.
Και φυσικά γιατί μόνος μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Για τους πάρα πάνω λόγους αρκούμε στο να παράγω ιδέες όσο είναι δυνατόν πιο πολλές και να τις δίνω στην ανθρωπότητα πριν κλείσω τα μάτια μου για μελλοντική χρίση.
Αν οι Έλληνες δεν έχουν την εξυπνάδα να το κατασκευάσουν και να το πουλούν στο εξωτερικό φέρνοντας συνάλλαγμα στην χώρα μας, τότε θα το κάνουν άλλοι.
Ε αφού δεν θα το πετύχεις εδώ μέσα, όπως και ο ίδιος δέχεσαι, τι νόημα έχει αυτό το νήμα; Εντάξει καλά έκανες και μας ενημέρωσες με το αρχικό ποστ και ακόμα δύο τρία. Τα επόμενα 40-50 τι νόημα έχουν;; Ποιός θα σου απαντήσει;; Οι μηχανικοί που δεν έχουμε και δεν θέλουν, ακόμα και αν ήταν εδώ, να σου απαντήσουν;; ή μήπως κάποιος τυχαίος απο εμάς που δεν γνωρίζει το αντικείμενο με κίνδυνο να ρεζιλευθεί;;

Και άντε ακόμα και έτσι να το καταλάβω να ποστάρεις εδώ, στα άλλα νήματα που δεν ξέρεις τι γίνεται, γιατί πετάγεσαι;; Πήγα να ξαναζωντανέψω ένα πολύ ενδιαφέρον νήμα για την αλληγορία της σπηλιάς και το τρόλαρες ρε αθεόφοβε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 09-10-18 στις 21:41
  #238  
Παλιά 09-10-18, 23:50
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε αφού δεν θα το πετύχεις εδώ μέσα, όπως και ο ίδιος δέχεσαι, τι νόημα έχει αυτό το νήμα; Εντάξει καλά έκανες και μας ενημέρωσες με το αρχικό ποστ και ακόμα δύο τρία. Τα επόμενα 40-50 τι νόημα έχουν;; Ποιός θα σου απαντήσει;; Οι μηχανικοί που δεν έχουμε και δεν θέλουν, ακόμα και αν ήταν εδώ, να σου απαντήσουν;; ή μήπως κάποιος τυχαίος απο εμάς που δεν γνωρίζει το αντικείμενο με κίνδυνο να ρεζιλευθεί;;

Και άντε ακόμα και έτσι να το καταλάβω να ποστάρεις εδώ, στα άλλα νήματα που δεν ξέρεις τι γίνεται, γιατί πετάγεσαι;; Πήγα να ξαναζωντανέψω ένα πολύ ενδιαφέρον νήμα για την αλληγορία της σπηλιάς και το τρόλαρες ρε αθεόφοβε!
Δεν τρόλαρα την σπηλιά του Πλάτωνα. Την είδα μέσα από την δική μου ιστορία Θεωρώ τον εαυτό μου να προσπαθώ να εξηγήσω στους άλλους του σπηλαίου ότι είδα τον ήλιο και μια διαφορετικότητα των πραγμάτων από αυτήν που ξέρουν και αυτοί να μην με πιστεύουν
Αυτό ακριβώς γίνεται με εμένα και τους άλλους στο θέμα της πατέντας μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 09-10-18 στις 23:51
  #239  
Παλιά 11-10-18, 19:02
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΜΕΤΑΤΟΠΊΣΕΩΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΣΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ

Στον σεισμό άλλες κατασκευές έχουν μεγάλη ελαστικότητα λόγο του ότι έχουν μικρής και τετράγωνης διατομής υποστυλώματα, Άλλες είναι πιο άκαμπτες διότι διαθέτουν μεγάλα τοιχώματα, και άλλες είναι κατασκευασμένες και με τοιχώματα και με μικρής διατομής υποστυλώματα. Όλες αυτές οι κατασκευές έχουν μια μικρή ή μεγάλη ελαστικότητα και μετά περνάνε σε ανελαστικές μετατοπίσεις οι οποίες δημιουργούν πλαστικές περιοχές αστοχίας και όταν αυτές περάσουν το σθρ και είναι πολλές η κατασκευή καταρρέει. Σήμερα δεν υπάρχει κανένα σύστημα στον κόσμο το οποίο να έχει την ικανότητα να ελέγχει την μετατόπιση της κατασκευής ανεξαρτήτως της εντάσεως του σεισμού. Η συγκεκριμένη ευρεσιτεχνία και οι μέθοδοι σχεδιασμού που χρησιμοποιεί, μπορεί να ελέγξει την μετατόπιση έτσι ώστε η κατασκευή να λικνίζετε τόσο ώστε να μην έχουμε ανελαστικές πλαστικές αστοχίες μετατόπισης.
Μέθοδος α) Αυτή η μέθοδος σχεδιασμού είναι για πλαισιωτές κατασκευές. Δες Plan 1 image 1 και image 2
Αυτή η μέθοδος κάνει το εξής απλό. Ξεχωρίζει τα μικρής διατομής υποστυλώματα ( 1 ) από τα άκαμπτα διαφραγματικής λειτουργία τοιχώματα. ( 4 )Τα ξεχωρίζει τοποθετώντας μεταξύ της πλάκας και του τοιχώματος ( 4 ) περιμετρικά του, ελαστικό υλικό απόσβεσης ( 5 ) - σεισμικό αρμό. Βασικά αυτός ο διαχωρισμός των ελαστικών ( 1 ) και των άκαμπτων τοιχωμάτων ( 4 ) που συντελείτε λόγο της διαμεσολάβησης του σεισμικού αρμού ( 5 ) δημιουργεί δύο διαφορετικά συστήματα δόμησης τοποθετημένα το ένα μέσα στο άλλο. Η πλάκα στηρίζετε πάνω στα υποστυλώματα ( 1 ) τα οποία έχουν πλήρη ελαστικότητα λόγο του ότι είναι όλα της ίδιας μικρής τετράγωνης διατομής. Τα τοιχώματα ( 4 ) δεν κρατούν κανένα φορτίο της κατασκευής διότι δεν έρχονται σε επαφή με την πλάκα και απλά στέκονται σαν άκαμπτοι μεμονωμένοι ελεύθεροι στύλοι σε κατάλληλα μέρη μέσα στην κατασκευή έχοντας προεντεταμένα τα άνω άκρα τους με το έδαφος αποκλείοντας την στροφή ανατροπής.Οι σεισμική αρμοί μεγαλώνουν καθ ΄΄ύψος ώστε το λίκνισμα να εφαρμόζεται φυσιολογικά άλλως η κρούση των πλακών της ανώτερης στάθμης πάνω στο φρεάτιο θα μετέφερε ροπές στους κάτω ορόφους.Με αυτήν την μέθοδο πετυχαίνουμε α) τον έλεγχο της μετατόπισης των υποστυλωμάτων ώστε αυτά να ευρίσκονται πάντα μέσα στην ελαστική περιοχή μετατόπισης μέσο της διαφραγματικής λειτουργία των πλακών και των τοιχωμάτων. β) Επιτυγχάνετε σεισμική απόσβεση τις κρούσης πάνω στους σεισμικούς αρμούς ( 5 )
γ) Αλληλοεξουδετερώνονται οι ροπές και οι εντάσεις στο ύψος των διαφραγμάτων λόγο διαφοράς φάσης μετατόπισης των δύο συστημάτων.
δ) Σε περίπτωση αστοχίας των τοιχωμάτων αυτά δεν θα συμπαρασύρουν μαζί τους την ελαστική κατασκευή διότι δεν τα συνδέει οπλισμός.
ε) Λόγο του ότι τα τοιχώματα αποτελούν ξεχωριστό τμήμα της ελαστικής κατασκευής και δεν φέρουν κανένα άλλο φορτίο παρά μόνο αυτό της προέντασης, έχουμε την δυνατότητα να εφαρμόσουμε μεγάλες εντάσεις προέντασης αυξάνοντας καθ αυτόν τον τρόπο την αντοχή του κορμού τους στην κρούση συντελούμενη με τα διαφράγματα των πλακών.
ζ) Για να αποφύγουμε την απότομη ένταση θλίψης στο άνω άκρο του τοιχώματος από την στροφή του καλό είναι να παρεμβάλλουμε ένα ελαστικό απόσβεσης κραδασμών μεταξύ του κοχλία πάκτωσης και του σκυροδέματος.
Δες Plan 2
Δεν διαφέρει από το Plan 1 εκτός του ότι η κάτοψη δεν είναι πλαισιωτή αλλά ασύμμετρη. Στην ασύμμετρη κάτοψη απλά τοποθετούμε ( όπως δείχνει το σχήμα ) σε κατάλληλες περιοχές τα άκαμπτα τοιχώματα ώστε να παραλάβουμε και τις στρεπτοκαμπτικές μετατοπίσεις.
Ακόμα βλέπουμε ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι τα άκαμπτα τοιχώματα μέσα στον ελαστικό φορέα. Μπορεί να τοποθετηθούν και αντίστροφα Δηλαδή περιμετρικά του ελαστικού φορέα να τοποθετήσουμε τα άκαμπτα τοιχώματα όπως δείχνει το Plan 2
Αυτό έχει το καλό στο ότι μπορούμε να κατασκευάσουμε περιμετρικά μιας υφιστάμενης κατασκευής αυτά τα τοιχώματα ώστε να την ενισχύσουμε στον σεισμό.
Μέθοδος β)
Δες μπλε χρώματος σχέδιο
Αυτή η μέθοδος είναι η ίδια με το Plan 1 και Plan 2 με την διαφορά ότι περιλαμβάνει και οριζόντια σεισμική μόνωση ώστε να προφυλάξουμε από το λίκνισμα της κατασκευής και το περιεχόμενό της το οποίο μπορεί να περιέχει ευαίσθητα και ασταθή αντικείμενα π.χ μουσεία, πυρηνικοί σταθμοί κ.λ.π
Μέθοδος γ)
Αν θέλουμε πλήρη ακαμψία σχεδιάζουμε την κατασκευή εξολοκλήρου με τοιχώματα διαφραγματικής λειτουργίας και εφαρμόζουμε προένταση μεταξύ του δώματος της κατασκευής και του εδάφους. Δες σχήμα 4) και 5)
Μέθοδος δ)
Και εδώ έχουμε άκαμπτη κατασκευή με τοιχώματα χωρίς σεισμικούς αρμούς.
Εδώ εφαρμόζετε μερική προένταση στα άνω άκρα τους και για να αποφύγουμε τους απότομους κραδασμούς από την ροπή ανατροπής τοποθετούμε ελαστικό σεισμικής απόσβεσης μεταξύ του κοχλία πάκτωσης και του σκυροδέματος του άνω άκρου του τοιχώματος. Για αρχιτεκτονικούς λόγους χρησιμοποιούμε τις διατομές κάτοψης του σχήματος. Plan 10 Δες και σχήμα 7 την κατασκευή ολόκληρη. [
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.