Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 09-06-09, 16:16
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi
ναι...αυτό σκέφτηκα κι εγώ γιαυτό σταμάτησα

σιγουρα θα υπάρχουν κάποιοι κίνδυνοι ε?

και αν...με βρει τίποτα άλλο από αυτά που έχουμε κατά καιρους αναφέρει?? πως θα μπορούσα να προστατέψω εμένα και το μωρό?
ουφ!! αγχώθηκα...
Ένας κίνδυνος που μπορεί να υπάρχει στην αστρική προβολή είναι ότι το έμβριο δεν έχει άμυνες ότι και αν εννοούμε με αυτόν τον όρο (εμπειρία, αντίσταση, φύλακα άγγελο). Εξ άλλου το περιβάλλον στο οποίο ζει η μητέρα και δέχεται ερεθίσματα περνάνε στο έμβρυο αυτά που αισθάνεται η μητέρα. Το καλύτερο κατά την άποψή μου είναι απλός να μην αγχώνεσαι, και να χαλαρώνεις όσο πιο πολύ μπορείς, διαβάζοντας ευχάριστα βιβλία ακούγοντας χαλαρωτική μουσική και κάνοντας σχέδια και όνειρα.
Όσο για το αν συμβεί κάτι άλλο, να μην ανησυχείς. Όσο δεν πάει κάποιος <γυρεύοντας> δεν κινδυνεύει. Απομάκρυνε όλες τις αρνητικές και δυσάρεστες σκέψεις και προσπάθησε όσο είναι δυνατόν να μην σε απασχολεί τίποτα. Όσο εσύ θα είσαι καλά, το μωράκι σου δεν θα διατρέξει κανέναν κίνδυνο. Φαντάζομαι πως για μια κοπέλα έγκυο δεν είναι δύσκολο να φτιάξει την διάθεσή της κάνοντας σκέψεις και σχέδια για το μωράκι της!;-)
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 09-06-09, 19:37
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Φίλε naeb, το μεγαλύτερο σφάλμα που κάνουμε πάντα είναι η υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων μας. Θεωρούμε τον εαυτό μας έτοιμο, ατρόμητο και πάει λέγοντας και τελικά πολλές είναι οι φορές που την πατάμε.
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ατρόμητο. Αυτό που λέω είναι ότι όταν χρησιμοποιήσεις τις κατάλληλες τεχνικές δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα.
Ένα άλλο λάθος που κάνουμε είναι ότι αφήνουμε τον φόβο να μας ελέγχει ;-)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Τον φόβο μπορούμε όλοι να τον ελέγξουμε ως ένα σημείο.
Το να τρομάξεις όμως μπορείς να το ελέγξεις μιας και που έρχεται σε στιγμή που δεν το περιμένεις?
Ο νοητικός έλεγχος του φόβου δεν προσφέρει πολλά. Εγώ μιλάω για κατανόηση και διαλογισμό στον φόβο. Εκεί τα πράγματα αλλάζουν...
Προφανώς και νοιώθεις τον φόβο αλλά αυτό πλέον γίνεται ένα εργαλείο (όπως σωστά λες)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Τέλος όταν μιλάμε για κάτι που ούτε καν γνωρίζουμε τι είναι, όπως αυτές οι οντότητες που στην τελική μπορεί απλά να παίζουν μαζί μας σαν γάτα με το ποντίκι, πως ξέρουμε πως να τις αντιμετωπίσουμε, ή ακόμα όταν θεωρήσαμε πως πλέον νικήσαμε, ποιος μας λέει με σιγουριά ότι δεν είναι κάποιου είδους παγίδα για να μας παρασύρει η ματαιοδοξία σε ένα πιο επικίνδυνο παιχνίδι?
Αυτό μόνο μέσω προσωπικής εμπειρίας μπορείς να το δεις. Πολύ εύκολα ελέγχεις αν οι τεχνικές προστασίας δουλεύουν ή αν όχι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Αλλά και να μην πεθάνουμε θα τα αντέξουμε όλα αυτά που μπορεί να δούμε?
Αν διαταραχθεί η ψυχική μας ισορροπία μετά τι γίνεται? Αξίζουν όλα αυτά τον κίνδυνο? Και οι λόγοι για να τολμήσουμε κάτι τέτοιο είναι σοβαροί? Υπάρχει σοβαρός λόγος για κάτι τέτοιο ή απλά για να ικανοποιήσουμε την ματαιοδοξία μας?
Ναι, ο λόγος είναι πολύ σημαντικός και αξίζει. Μιλάμε για ένα εργαλείο που σου παρέχει τη δυνατότητα για προσωπική αλλά και αντικειμενική γνώση (υπάρχουν πολλά; ). Ακόμα και το γεγονός ότι δυσκολευόμαστε να βγούμε δείχνει πολλά για την κατάσταση του ψυχισμού μας στην καθημερινότητα.

Ο φόβος είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε για να έχουμε άστρικές εμπειρίες. Με αυτό δεν εννοώ ότι πρέπει να γίνουμε παράτολμοι. Αλλά ότι δεν πρέπει να τον αφήσουμε να αποφασίζει για εμάς.
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 09-06-09, 20:28
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Ο νοητικός έλεγχος του φόβου δεν προσφέρει πολλά. Εγώ μιλάω για κατανόηση και διαλογισμό στον φόβο. Εκεί τα πράγματα αλλάζουν...
Προφανώς και νοιώθεις τον φόβο αλλά αυτό πλέον γίνεται ένα εργαλείο (όπως σωστά λες)
Μάλλον δεν με κατάλαβες, μιλούσα για την στιγμιαία τρομάρα που παίρνουμε όταν πχ κάτι πετάγεται ξαφνικά, και συνήθως σε πιάνει αδιάβαστο διότι έρχεται όταν δεν το περιμένεις.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Αυτό μόνο μέσω προσωπικής εμπειρίας μπορείς να το δεις. Πολύ εύκολα ελέγχεις αν οι τεχνικές προστασίας δουλεύουν ή αν όχι.
Το ελέγχεις ή σε κάνει να νομίζεις ότι το ελέγχεις οδηγώντας σε, εκεί που αυτό θέλει? Και μιλάμε για όντα που υπάρχουν εκατοντάδες και χιλιάδες χρόνια με εμπειρία ασύγκριτη με την δικιά μας που αποκτήσαμε μέσα σε 2,5,10,40 ή έστω 80 χρόνια. Συν το γεγονός ότι βαδίζουμε σε άγνωστα στρατόπεδα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Ναι, ο λόγος είναι πολύ σημαντικός και αξίζει. Μιλάμε για ένα εργαλείο που σου παρέχει τη δυνατότητα για προσωπική αλλά και αντικειμενική γνώση (υπάρχουν πολλά; ). Ακόμα και το γεγονός ότι δυσκολευόμαστε να βγούμε δείχνει πολλά για την κατάσταση του ψυχισμού μας στην καθημερινότητα.
Όλο για αυτήν την γνώση ακούω αλλά γνώση δεν βλέπω... Γνώση πάνω σε τι θα δώσει τελικά? Και πως θα την χρησιμοποιήσεις στην καθημερινότητά σου? Μερικές γνώσεις στην τελική δεν σου προσφέρουν και τίποτα.
Η γνώση πετυχαίνεται με πολλούς και πιο ασφαλής τρόπους.
Επίσης η γνώση αυτή όπως είπα μπορεί να είναι μεγάλη για το περιορισμένο μας μυαλό με άσχημα αποτελέσματα. Επίσης πως είσαι σίγουρος πως η γνώση που <θα> αποκτήσει κάποιος είναι πραγματική και όχι πλάνη ή δικό του δημιούργημα λόγω της προδιάθεσής του.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Ο φόβος είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε για να έχουμε άστρικές εμπειρίες. Με αυτό δεν εννοώ ότι πρέπει να γίνουμε παράτολμοι. Αλλά ότι δεν πρέπει να τον αφήσουμε να αποφασίζει για εμάς.
Υπάρχουν πολλές φορές που αργά συνειδητοποιούμε ότι ξεπεράσαμε τα όριά μας και ακόμα χειρότερα δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε μπλέκοντας ακόμα σε δυσκολότερες καταστάσεις για να αποδείξουμε το αντίθετο.

Το να σε εμποδίζουν αυτά τα <αστρικά όντα> να εισβάλεις στο αστρικό επίπεδο δεν σημαίνει μόνο πως κάτι θέλουν να σου κρύψουν αλλά και να μεγαλώσουν την περιέργειά σου ώστε να συνεχίσεις με μεγαλύτερο πείσμα την πρακτική.

Και μια άλλη εξήγηση για το τι είναι αυτές οι οντότητες, γιατί να μην είναι άλλοι <αποτυχημένοι> αστρικοί ταξιδευτές είτε αυτοί είναι άνθρωποι είτε από κάποια άλλη διάσταση που προσπαθούν με οποιονδήποτε τρόπο να σε εμποδίσουν να κάνεις το ίδιο λάθος με αυτούς και καταλήξεις να αποτρέπεις
κι εσύ μαζί με αυτούς όσους μπαίνουν σε κίνδυνο.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 09-06-09, 21:30
Το avatar του χρήστη eloxim69
eloxim69 Ο χρήστης eloxim69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eisheth
Ζει αυτός ο γέροντας eloxim69? Και σε ποιο μοναστήρι, αν επιτρέπεται?
Δυστυχώς έχει πεθάνει εδώ και 15+ χρόνια.Ηταν σε κάποιο μοναστήρι στην Πελλοπόνησο
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 09-06-09, 23:10
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Μάλλον δεν με κατάλαβες, μιλούσα για την στιγμιαία τρομάρα που παίρνουμε όταν πχ κάτι πετάγεται ξαφνικά, και συνήθως σε πιάνει αδιάβαστο διότι έρχεται όταν δεν το περιμένεις.
Χμ, εγώ το βλέπω ως εξής: είτε θα είμαι συνειδητός στο άστρικο με αποτέλεσμα να βλέπω αυτές τις οντότητες όταν εμφανίζονται και να τις διώχνω
είτε όταν κοιμάμαι θα είμαι μέσα σε ένα όνειρο, στο άστρικο πάλι αλλά με κλειστά κατά μια έννοια τα μάτια και ενώ οι ίδιες οντότητες θα βρίσκονται γύρω μου, εγώ θα θεωρώ ότι είμαι ασφαλής επειδή δεν θα τις βλέπω ( όπως η στρουθοκάμιλος ένα πράγμα)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Όλο για αυτήν την γνώση ακούω αλλά γνώση δεν βλέπω...
Πόσο συχνά έχεις αστρικές εμπειρίες;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Γνώση πάνω σε τι θα δώσει τελικά? Και πως θα την χρησιμοποιήσεις στην καθημερινότητά σου
Για να πετύχω κάποιο άστρικο ταξίδι, πρέπει να έχω συνειδητή καθημερινότητα. Και μόνο αυτό εμένα με βοηθάει.
Επίσης, στόχος δικός μου αυτόν τον καιρό είναι η εξερεύνηση του υποσυνείδητου, να μάθω εν ολίγης καλύτερα τον εαυτό μου. Αυτό φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι βοηθάει στην καθημερινότητα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
Επίσης πως είσαι σίγουρος πως η γνώση που <θα> αποκτήσει κάποιος είναι πραγματική και όχι πλάνη ή δικό του δημιούργημα λόγω της προδιάθεσής του.
Αυτό πρέπει να το δεις μόνος σου μέσω των δικών σου εμπειριών.
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 09-06-09, 23:48
Eisheth Ο χρήστης Eisheth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αthens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eloxim69
Δυστυχώς έχει πεθάνει εδώ και 15+ χρόνια.Ηταν σε κάποιο μοναστήρι στην Πελλοπόνησο
Kρίμα... ψάχνω πνευματικό αλλά τελικά είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς στις μέρες μας... Ευχαριστώ για την απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 10-06-09, 00:05
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Χμ, εγώ το βλέπω ως εξής: είτε θα είμαι συνειδητός στο άστρικο με αποτέλεσμα να βλέπω αυτές τις οντότητες όταν εμφανίζονται και να τις διώχνω
είτε όταν κοιμάμαι θα είμαι μέσα σε ένα όνειρο, στο άστρικο πάλι αλλά με κλειστά κατά μια έννοια τα μάτια και ενώ οι ίδιες οντότητες θα βρίσκονται γύρω μου, εγώ θα θεωρώ ότι είμαι ασφαλής επειδή δεν θα τις βλέπω ( όπως η στρουθοκάμιλος ένα πράγμα)
Ξέρεις πως όταν σε ονειρικές καταστάσεις έχεις απόλυτο έλεγχο στα πάντα τότε το πιο πιθανό είναι να ονειρεύεσαι να ονειρεύεσαι.
Άρα δεν αντιμετωπίζεις ακριβώς τον φόβο αλλά τον αποφεύγεις. Και το σημαντικότερο οι <οντότητες> παραμένουν γύρω σου. Όταν κάτι όμως δεν το βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και δεν απειλεί.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Για να πετύχω κάποιο άστρικο ταξίδι, πρέπει να έχω συνειδητή καθημερινότητα. Και μόνο αυτό εμένα με βοηθάει.
Επίσης, στόχος δικός μου αυτόν τον καιρό είναι η εξερεύνηση του υποσυνείδητου, να μάθω εν ολίγης καλύτερα τον εαυτό μου. Αυτό φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι βοηθάει στην καθημερινότητα.
Η ερώτησή μου δεν αφορούσε το πως καταφέρνεις να κάνεις α.π. αλλά που σε βοηθάει η α.π. στην φυσιολογική ζωή.
Ο καθένας έχει μια φυσιολογική αντίληψη του εαυτού του, και μαθαίνεις περισσότερα για τον εαυτό σου και χωρίς αυτήν απλά με τις καθημερινές εμπειρίες της ζωής. Στην συνειδητή καθημερινότητα πάντως συμφωνώ μιας και αυτό προσφέρει ετοιμότητα και εγρήγορση και σε άλλους τομείς.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Αυτό πρέπει να το δεις μόνος σου μέσω των δικών σου εμπειριών.
Αυτό το έχω δει σε κάποια άλλα άτομα και δυστυχώς ήταν θλιβερό γεγονός, ο πλανεμένος να νομίζει πως βλέπει την αλήθεια και προσπαθεί να την επιβάλει και σε άτομα πιο <αθώα>. Αλλά αν κάποιος θέλει να πιστέψει πάρα πολύ σε κάτι τότε μπορεί όντος να πιστεί ότι μαύρο είναι άσπρο.

Έχω σταματήσει να ασχολούμε πρακτικά με την α.π. εδώ και λίγα χρόνια παρ' όλο που είχα τρομερή διάθεση και κάποιες μάλλον επιτυχημένες δοκιμές. Τα γεγονότα που με απώθησαν από την πρακτική ήταν και εμπειρίες κάποιων γνωστών μου ατόμων, και πολύ ανάλυση πάνω στο θέμα.
Απλός προσωπικά μου είναι πλέον αδιάφορη μιας και πολλά πράγματα που ζητούσα τα βρήκα χωρίς α.π. (πέρα από το συνειδητό ονείρεμα που θεωρώ κάτι πολύ εντυπωσιακό αν και έχω και πολύ καιρό να βιώσω συν. ονείρεμα. )
Δεν λέω σε κανέναν να μην συνεχίσει την πρακτική αφού το θέλει, απλός δεν θα πρότεινα να το επιδιώξει κάποιος συνειδητά και όσοι ασχολούντε να είναι προσεκτικοί γιατί τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται ή όπως θα θέλαμε να είναι.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 10-06-09, 00:09
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eisheth
Kρίμα... ψάχνω πνευματικό αλλά τελικά είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς στις μέρες μας... Ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω έναν πολύ καλό μου φίλο Αθηναίο που ασχολείται πολύ με την εκκλησία.
Αν θες μπορώ να τον ρωτήσω αν έχει να προτείνει κάποιον.
Πάντως είναι όντος πολύ δύσκολο να βρείς καλό πνευματικό, και θέλει πολύ προσοχή και ψάξιμο...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 14-06-09, 22:45
Giwrgos_M Ο χρήστης Giwrgos_M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

εχει τυχει 4 φορες τουλαχιστον οσο θυμαμαι, οταν κοιμαμαι να νοιωθω σαν μουδιασμα να μην μπορω να κουνηθω οσο δυναμη και αν βαλω.επισης ακουω ενα βουητο σαν σεισμο και κραδασμους...

την τελευταια φορα εκτος απο αυτο ενιωσα και σαν ζαλαδα σαν να με ειχαν στριφογυρισει και ενω εβλεπα ονειρο,καταλαβα οτι ξυπνησα το ονειρο χαθηκε.και ηταν σαν κατι να με τραβουσα ας πουμε απτο κεφαλι και δν ξερω αν παλι ημουν σε ονειρο αλλα ηταν σαν να εβλεπα τον κεφαλι μου απο μισο μετρο ποιο πανω και ενα λευκο φως στο κεφαλι μου που ηταν στο κρεβατι, απο εκει που ενιωθα οτι με τραβουσε αυτη η δυναμη...παραλληλα ειχα και την βουη αυτη,

εγω αντιστεκομουν δν ξερω πως,αυθορμητα ας πουμε.κ μετα ξυπνησα κ ετρεμα και η καρδια μου χτυπαγε γρηγορα..

δεν ξερω τι ειναι αυτα αλλα να πω επισης οτι δεν εκανα κατι να το προκαλεσω..τυχαια γινονται..καμια απαντηση???

και μια αλλη ερωτηση..
Ενας πνευματικος πατερας τι "ιδιοτητες" μπορει να εχει??
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 14-06-09, 23:17
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

1. Από αυτά που περιγράφεις μπορώ ίσως να συμπεράνω ότι νιώθεις κάποια συμπτώματα του διαχωρισμού και βγαίνεις στο αστρικό.
Και μάλλον επειδή δεν έχεις πολλές τέτοιες εμπειρίες τρομάζεις και ξυπνάς.
Όσον αφορά στο αν γίνεται τυχαία, προσωπικά πιστεύω ότι τίποτα δεν γίνεται χωρίς λόγο.

2. Τι εννοείς πνευματικός πατέρας;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.