Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-09, 12:19
esper Ο χρήστης esper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2009
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή λάμψη και έκρηξη

καλημέρα,θα αναφερθώ σε ένα γεγονός που έτυχε σε ένα φίλο μου.το συμβάν αυτό έλαβε χώρα σε ένα χωριό της μεσσηνίας,πριν 3-4 χρόνια το καλοκαιρι.τη νύχτα εκείνη είχαμε πανηγύρι στο χωριό και κατά τις 4-5 ωρα το βραδυ έφυγε μαζί με την ξαδέρφη του και πηγαίναν προς το σπίτι τους.όμως μετά από 50 μέτρα αντιλήφθηκαν και οι δυο στον ουρανό ενα πράσινου χρώματος αντικείμενο να έρχετε κατά πάνω τους και καθώς το κοίταζαν μου είπε ο φίλος μου πως 100-300 μετρα προς τον ουρανό εγινε μια μικρή έκρηξη και το πράσινο φως έσβησε.βέβαια τότε δεν του έδωσαν σημασία.όταν μου το είπανε τους έκανα μερικές ερωτήσεις όπως αν ακούστηε θόρυβος στην έκρηξη(είπαν οτι ακούστηκε)και επίσης τους ρώτησα αν μετά την έκρηξη έπεσαν τιποτα κομμάτια κάτω στη γη(είπαν πως δεν είδαν τίποτα διότι η έκρηξη έγινε πάνω από χωράφια)το συμβάν κράτησε 5-10 δευτερόλεπτα...!!!
τί πιστεύεται ότι ήταν???
Υ.Γ. η ιστορία αυτή δεν παίζει να είναι φτιαχτή,διότι τα παιδιά δεν είχαν κανένα λογο να την φτιάξουν και τελος και τα δυο παιδιά είναι αξιόλογα άτομα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-09, 14:17
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Η απάντηση είναι πολύ απλή. Αυτό που είδαν οι φίλοι σου ήταν μετέωρο, πεφταστέρι, κάποιο κομμάτι πέτρας από το διάστημα δηλαδή και πολύ πιθανό, εφόσον έλαβε χώρα το καλοκαίρι, να ήταν Περσείδης, καθώς τότε έχουμε βροχή Περσείδων. Το πράσινο χρώμα έχει να κάνει με τη χημική σύνθεση του μετεώρου. Τίποτα το μεταφυσικό σε αυτή την ιστορία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-09, 19:18
esper Ο χρήστης esper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2009
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

καθόλου απίθανο φίλε/η anduril,αλλά σε τόση κοντινή απόσταση από τη γή???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-09, 19:36
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Μα στη Γη θα πέσει, επειδή το προσελκύει η βαρύτητά της και επειδή η Γη τον Αύγουστο περνά από σημείο όπου παλιά είχε διαλυθεί κομήτης, οπότε τα συντρίμμα αυτού προσελκύονται από την βαρύτητα και τα περισσότερα καίγονται στην ατμόσφαιρα. Είμαι 99% σίγουρη ότι αυτό συνέβη και στο λέω και επειδή ασχολούμαι ερασιτεχνικά με αστρονομία και κοσμολογία. Αν ήταν κάποιο ΑΤΙΑ για παράδειγμα, δεν θα συμπεριφερόταν έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-09, 16:00
Το avatar του χρήστη ^GHOST RIDER^
^GHOST RIDER^ Ο χρήστης ^GHOST RIDER^ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

καποτε ειχα παει με τον κολητο στο νησι του πορου για διακοπες,οταν φτασαμε μας ειπε η γριουλα που ειχε το σπιτι οτι δεν φυγαν σημερα και δεν αδειασε το δωματιο και θα σας βαλω στην αυλη.
Λεμε οκ κανενα προβλημα αλλα το βραδυ επεφταν απο την κλιματαρια μαμουνια και δεν κοιμηθηκαμε και λεμε παμε κατω στο λιμανι?παιρνουμε και το κασετοφωνακι και κατεβηκαμε.3-4ξημερωματα.

Εκει που καθομασταν στο παγκακι βλεπουμε κατι φωτα στον ουρανο να φεγγουν προς τα κατω στην θαλασσα(οπως αυτα του ελικοπτερου στις ταινιες)αλλα χωρις να ακουγεται καποιος θορυβος μηχανης η κατι σχετικο.
Του λεω ρε σταυρο τι ειναι αυτο?
-Μου λεει κανα ελικοπτερο.
-ρε συ του λεω δεν ακουω τιποτα.
-ε μου λεει θα ειναι κανα αυτοκινητο που γυρναει στην στροφη στο βουνο.
-Ρε του λεω ποιο βουνο πλακα μου κανεις?δεν υπαρχει βουνο.
Μεχρι να πουμε αυτα..
Σβηνουν τα φωτα και μας εδωσε την αισθηση οτι κινιοταν αυτο το πραγμα προς τα πανω μας(αποτομα) αφου ταυτοχρονα και οι δυο κολησαμε στο παγκακι προς τα πισω,οπως οταν τρομαζουμε και λεμε τωρα θα ερθει μπροστα μας αυτο.
Ξαφνικα κανει μια λαμψη οπως αυτη του τσιγαρου οταν παιρνεις τζουρα και πυρωνει η καυτρα μπροστα και χαθηκε

Πηγαμε την αλλη μερα μπας και φαινεται βουνο στο οριζοντα αλλα καμια σχεση τιποτα δεν υπηρχε.
Ακομα το συζηταμε καμια φορα αυτο και ακρη δεν βγαλαμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-10-09, 19:12
esper Ο χρήστης esper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2009
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

φίλε ghost rider έχω δει ένα βιντεάκι με παρόμοιο σκηνικό,αλλά φαινόταν ξεκάθαρα πως το μέσο που έριχνε το φως στη θάλασσα ήταν κάτι στρογγυλό που έμοιαζε (δεν ξέρω αν ήταν)σαν ΑΤΙΑ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-10-09, 20:02
Το avatar του χρήστη ^GHOST RIDER^
^GHOST RIDER^ Ο χρήστης ^GHOST RIDER^ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esper
φίλε ghost rider έχω δει ένα βιντεάκι με παρόμοιο σκηνικό,αλλά φαινόταν ξεκάθαρα πως το μέσο που έριχνε το φως στη θάλασσα ήταν κάτι στρογγυλό που έμοιαζε (δεν ξέρω αν ήταν)σαν ΑΤΙΑ...
Οβαλ θα το λεγα αλλα δεν ηταν και τοσο καθαρο..μεχρι που πυρωσε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.