Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-07, 18:15
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή Τι διαολο.........

Ο τιτλος οντως δεν ειναι και ιδιαιτερα ευμορφος αισθητικα και δεν ειναι ενας τιτλος που αρμοζει σε ενα φορουμ οπου ατομα θελουν να ανταλλασουν αποψεις στα σοβαρα οπως σε αυτο εδω.
ΑΛΛΑ.....
Αυτην την αντιδραση εχω.
Στο ερωτημα που με απασχολει και παρακαλω μην γελασετε και μην με παρετε στο ψιλο, μιας και ειναι ενα ερωτημα που με καιει και που για μενα ζηταει απαντηση ΚΑΙ σε προσωπικο επιπεδο.
Το ερωτημα ειναι ιδιαιτερα περιπλοκο για μενα και την απαντηση την (θελω να πιστευω) βρισκω τωρα.
θετοντας το, επι φιλοσοφικου κοινωνικου ταπητος, βρισκω ευκαιρια να το θεσω και σε εσας επιβοηθουμενος και απο την αντιστοιχη κατηγορια.
Φιλοσοφια, και ετσι τειθεται το ερωτημα και οχι επι προσωπικου.
να το φιλοσοφησουμε και ισως να καταφερω και εγω να βρω την απαντηση.
Το ερωτημα που με απασχολει λοιπον ειναι.

Ποιος ειναι περιεργος/παραξενος αλλα και λαθος (κατι δηλαδη που χρειαζεται βελτιωση)

Αυτος
που λεει κατι αλλα ΚΑΝΕΙΣ (ή εστω λιγοι) δεν καταλαβαινει τι θελει να πει με τον τροπο που το λεει
ή
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ που δεν τον καταλαβαινει;

Μα την παναγια λεμε πραγματικα το εχω και με απασχολει.
και ισως μπορουσα να το θεσω διαφορετικα οπως και την εκφραση ''μα την παναγια'' αλλα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ πως το ειπα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-07, 18:52
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS1
Ποιος ειναι περιεργος/παραξενος αλλα και λαθος (κατι δηλαδη που χρειαζεται βελτιωση)

Αυτος
που λεει κατι αλλα ΚΑΝΕΙΣ (ή εστω λιγοι) δεν καταλαβαινει τι θελει να πει με τον τροπο που το λεει
ή
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ που δεν τον καταλαβαινει;
Θα έλεγα πως και οι δύο είναι παράξενοι και ο καθένας με τον τρόπο του. Γιατί, αν κάποιος μιλάει και δεν γίνεται αντιληπτός, τότε λέει κάτι που απαιτεί πολλά πράγματα από το πλήθος, ώστε να γίνει αντιληπτός -άρα κατά βάση λέει κάτι ουσιώδες και "φταίει" το πλήθος που δεν τον καταλαβαίνει. Αυτή είναι η μία περίπτωση. Πάρε για παράδειγμα τους αρχαίους φιλοσόφους.
Η άλλη περίπτωση, είναι να λέει απλώς...χαζομάρες, οπότε δεν φταίει το πλήθος και η αντιληπτική του ικανότητα, αλλά η αδυναμία έκφρασης και το iq εκείνου που μιλάει. Αυτά για αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-07, 20:30
Το avatar του χρήστη galaxia
galaxia Ο χρήστης galaxia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΟΥΤΕ ΛΑΘΟΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΟΥ.ΑΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΩ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΣΜΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΕΙΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΦΗΡΗΜΕΝΟΣ(ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ,ΒΑΡΙΕΤΑΙ,ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΤΙ ΛΕΩ) ΕΙΤΕ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-07, 23:49
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Είναι πολύ δύσκολο κατά τη γνώμη μου να βρεις μια απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα και αυτό γιατι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Το να καταλάβεις τι σου λέει κάποιος, να το ακούσεις και να το αποκωδικοποιήσεις δηλαδή διαφέρει πάρα πολύ από άτομο σε άτομο. Π.χ. εκατό άτομα μπορεί να ακούν την ίδια ομιλία και ο καθενας για χίλιους δύο λόγους να έχει καταλάβει διαφορετικό πράγμα. Όταν δε κάποιος δεν ακολουθεί κάποια συγκεκριμένη και πιο απλή δομή στο λόγο του τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα. Μπορεί πάλι τα όσα λέει να μην απευθύνονται στους κατάλληλους ακροατές ή ακόμα και να είναι πολύ μπροστά από την εποχή του. Εμένα προσωπικά μου έχει τύχει πολλές φορές να μιλάω για μεταφυσικά θέματα σε άτομα που δεν ασχολούνται καθόλου με το μεταφυσικό και να με κοιτάνε καχύποπτα, με το στόμα ανοιχτό ή ακομα με βλέμμα αγελάδας... Οπότε σε κάτι τέτοιες τουλάχιστον περιπτώσεις καταλαβαίνεις το γιατι... Αρχικά βέβαια λες "τι στο διάολο..." αλλά μετά χαμογελάς συγκαταβατικά...
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-07, 19:20
lucid mind Ο χρήστης lucid mind δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Μηνύματα: 9
Thumbs down ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ

Λοιπόν αν προσπαθείς να βρείς μια αντικειμενική απάντηση από όλους, ΑΤΥΧΗΣΕΣ!Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα,άλλωστε η υποκειμενικότητα είναι απλά άθροιζμα πολλών αντικειμενικοτήτων...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-07, 19:23
lucid mind Ο χρήστης lucid mind δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Μηνύματα: 9
Question

Για την αντίδραση των άλλων όπως είπες σε καταλαβαίνω απόλυτα το έχω ζήσει και εγώ σε όλο του το μεγαλείο!Η μαγκιά είναι αν θα καταφέρεις να τους κάνεις να κρέμωνται από τα χείλια σου..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-07, 20:09
Το avatar του χρήστη galaxia
galaxia Ο χρήστης galaxia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 56
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucid mind
Η μαγκιά είναι αν θα καταφέρεις να τους κάνεις να κρέμονται από τα χείλια σου..
νομιζω οτι αυτο ειναι το θεμα μας αγαπητε/η lucid mind...πως να τους κανεις να κρεμονται απο τα χειλια σου οταν δεν καταλαβαινουν τι λες...?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη galaxia : 03-02-07 στις 20:11
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-07, 21:03
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ποιος ειναι περιεργος/παραξενος αλλα και λαθος (κατι δηλαδη που χρειαζεται βελτιωση)

Αυτος
που λεει κατι αλλα ΚΑΝΕΙΣ (ή εστω λιγοι) δεν καταλαβαινει τι θελει να πει με τον τροπο που το λεει
ή
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ που δεν τον καταλαβαινει;
Αν υπαρχει,υπηρξε ή θα υπαρξει καποιος που θα καταλαβει αυτο που λεει,εστω και ενας,τοτε "περιεργος/παραξενος" και "λαθος" (δηλ. θελει βελτιωση ) ειναι ΟΛΟΣ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΚΟΣΜΟΣ γιατι ειναι δυνατον να γινουν κατανοητα,και ισως κι ΑΥΤΟΣ για τον τροπο με τον οποιο το εκφραζει,αφου θα μπορουσε να τα κανει πιο ευκολο να γινουν κατανοητα.Ενω αν δεν τον καταλαβει ΚΑΝΕΙΣ,ΠΟΤΕ,τοτε ΑΥΤΟΣ κανει κατι "λαθος".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ane : 03-02-07 στις 21:05
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-07, 23:09
Το avatar του χρήστη Ragnarok
Ragnarok Ο χρήστης Ragnarok δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2006
Περιοχή: Koridallos city
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Δική μου άποψη είναι ότι κανένας δεν γίνεται να έχει λάθος απόψεις,γεγονός που πηγάζει από την υποκειμενικότητα του ατόμου μέσα στο πλήθος.Για να χαρακτηριστεί κάποιος λάθος ή σωστός υπάρχει μια πολύ λεπτή γραμμή στο εάν θα μπορέσει να ντύσει τις σκέψεις του με τις κατάλληλες λέξεις για να το εκφράση,καθώς υπάρχει μια μεγάλη απόσταση από την σωστά δομημένη σκέψη και μια σωστή πρόταση που θα μπορέσει να κατανοηθεί και να γίνει αποδεκτή.
__________________
That is not dead which can eternal lie, and with strange aions even death may die
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-07, 06:37
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Lightbulb

υποκειμενικό..

ακριβως αυτο ειναι, το αυγο εκανε την κοτα η η κοτα το αυγο;

1+1=2 η 2=1+1;

Αν εγω σου πω κατι σωστο, στα σουιδικα και περιμενω να το καταλαβεις και να το δεχτεις ειναι γελασμενος. Μη κοιτας τη γλωσσα αλλα τον τροπο αυτο εννοω.
Αν σου πω κατι στα ελληνικα κατι σωστο, και περιμενω εσυ ο κινεζος να το καταλαβεις και να το δεχτεις τοτε παλι ειμαι γελασμενος..

Για μενα λαθος ειναι παντα ο αφηγητης.
Στη μια περιπτωση επειδη δεν ξερει τι λεει η πως το λεει και
στη δευτερη περιπτωση επειδη ξερει τι λεει αλλα δεν ξερει σε τι μπουφο το λεει.. και περιμενει απο τον μπουφο να το καταλαβει.. αρα ο ιδιος ειναι δυο φορες μπουφος = μπουμπουνας.

Αλλα μηπως εννοεις κατι αλλο;
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.