Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-05-17, 10:24
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

^ Και το ηλεκτρονικό τσιγάρο περιέχει ζάχαρη...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-17, 12:52
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παιδιά,εγώ έχω ένα περίεργο θέμα με το τσιγάρο. Ξεκίνησα πριν από 4 χρόνια περίπου και θυμάμαι ότι τον πρωτο καιρό με ζάλιζε κάπως.Μετά από 3 χρόνια όμως δεν με ζαλίζει.Το θέμα είναι ότι όποτε πάω για διακοπές στο πατρικό μου,όπου ξερουν ότι καπνίζω αλλά από σεβασμό δεν κάνω ποτέ μπροστά τους,αναγκάζομαι να γίνω νίντζα και να κάνω στην αυλή στα κρυφά(ευτυχώς είναι μεγάλος ο κήπος :Ρ).Για κάποιο λόγο όσες φορές λοιπόν κάνω στα κρυφά πάλι με ζαλίζει.Λέτε να είναι από την αδρεναλίνη?

Υ.Σ να πω την αλήθεια ο κίνδυνος να με δουν οι δικοί μου να καπνίζω,με εξιτάρει καθώς και τα μέτρα που πρέπει να πάρω για να μην γίνω αντιληπτός.Έχω φτάσει σε σημείο να χρησιμοποιώ την γάτα του σπιτιού ως τσιλιαδόρο(αν ακούσει κάποιο θόρυβο γυρνά προς το μέρος που έρχεται αυτός :Ρ).Prison Break φάση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 24-05-17 στις 12:54
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-17, 13:17
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά,εγώ έχω ένα περίεργο θέμα με το τσιγάρο. Ξεκίνησα πριν από 4 χρόνια περίπου και θυμάμαι ότι τον πρωτο καιρό με ζάλιζε κάπως.Μετά από 3 χρόνια όμως δεν με ζαλίζει.Το θέμα είναι ότι όποτε πάω για διακοπές στο πατρικό μου,όπου ξερουν ότι καπνίζω αλλά από σεβασμό δεν κάνω ποτέ μπροστά τους,αναγκάζομαι να γίνω νίντζα και να κάνω στην αυλή στα κρυφά(ευτυχώς είναι μεγάλος ο κήπος :Ρ).Για κάποιο λόγο όσες φορές λοιπόν κάνω στα κρυφά πάλι με ζαλίζει.Λέτε να είναι από την αδρεναλίνη?

Υ.Σ να πω την αλήθεια ο κίνδυνος να με δουν οι δικοί μου να καπνίζω,με εξιτάρει καθώς και τα μέτρα που πρέπει να πάρω για να μην γίνω αντιληπτός.Έχω φτάσει σε σημείο να χρησιμοποιώ την γάτα του σπιτιού ως τσιλιαδόρο(αν ακούσει κάποιο θόρυβο γυρνά προς το μέρος που έρχεται αυτός :Ρ).Prison Break φάση

Έτσι κι εγώ, τον πρώτο καιρό που κάπνιζα το έκρυβα από τους γονείς μου. Το ήξεραν ομως , μου το είπαν όταν το αποκάλυψα. Εσύ από ότι καταλαβαίνω τους το έχεις πει, απλά δεν καπνίζεις μπροστά τους.

Στο θέμα της ζαλαδας, σου έρχεται όταν δεν έχεις καπνίσει για κάποιο διάστημα. Μπορεί κι εσύ , όταν πας στο πατρικό σου, να μην καπνίζεις για ώρες και να ζαλιζεσαι γι'αυτό...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-05-17, 14:05
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι κι εγώ, τον πρώτο καιρό που κάπνιζα το έκρυβα από τους γονείς μου. Το ήξεραν ομως , μου το είπαν όταν το αποκάλυψα. Εσύ από ότι καταλαβαίνω τους το έχεις πει, απλά δεν καπνίζεις μπροστά τους.

Στο θέμα της ζαλαδας, σου έρχεται όταν δεν έχεις καπνίσει για κάποιο διάστημα. Μπορεί κι εσύ , όταν πας στο πατρικό σου, να μην καπνίζεις για ώρες και να ζαλιζεσαι γι'αυτό...
Ναι για μένα το ξέρουν,απλά δεν μπορώ να καπνίσω μπροστά τους,καλύτερα πχ να μεινω μέρες χωρίς να καπνίσω. Όντως,σε κανονικες συνθήκες κάνω 10 τη μέρα,και στο πατρικό 1 και αν,μάλλον γι'αυτό θα ζαλίζομαι όταν κάνω στα κλεφτά.

Ένα άλλο περίεργο περιστατικό,ενώ όταν βγαίνω έξω για καφέ με την παρέα μου συνήθως κάνω 2-3 τσιγαρα,πριν από καμιά βδομάδα δεν έκανα κανένα,χωρίς να το επιδιώξω,αν δεν μου το λεγαν οι φίλοι μου δεν θα το καταλάβαινα.Είναι περίεργο πως εναλλάσονται οι διαθέσεις από ανάγκη για κάπνισμα σε μη ύπαρξη της ανάγκης αυτής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 24-05-17 στις 14:07
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-05-17, 16:56
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε ilias1990 δυστυχώς ήμουν χρόνια καπνιστής το έκοψα το άρχισα πάλι
και δυστυχώς την πλήρωσα με 3-πλο bypass.....

Τώρα το θέμα δεν είναι εάν καπνίζουμε η όχι αλλά ο συνδυασμός καπνού και
ζάχαρης και αυτό αναφέρεται στα σίτες που παρουσιάζονται....

Υπάρχει ένα σίτε με τίτλο
Προσθήκη ζάχαρης και τσιγάρα slim εξαιρέθηκαν από την οδηγία καπνού..
http://www.agronews.gr/ekmetaleuseis...odigia-kapnou/

Σε ένα σημείο αναφέρει...
Ωστόσο πρόσθετα που κρίνονται απαραίτητα κατά τη διαδικασία παραγωγής
τσιγάρων ή καπνού για στριφτά, όπως η ζάχαρη, θα μπορούν να
χρησιμοποιούνται, όπως και άλλες ουσίες που αναφέρονται ρητά σε
συγκεκριμένες συγκεντρώσεις.


Επίσης υπάρχει και η ΟΔΗΓΙΑ 2014/40/ΕΕ ΤΟΥΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ
ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ της 3ης Απριλίου 2014

http://ec.europa.eu/health//sites/he..._201440_el.pdf
Αναφέρεται μέσα και η προσθήκη ζάχαρης.....

Επομένως είναι ένα υπαρκτό θέμα....

Και να συζητήσουμε πάνω σε αυτό....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-05-17, 01:11
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

[QUOTE=AVATARGR-1;128943]Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε ilias1990 δυστυχώς ήμουν χρόνια καπνιστής το έκοψα το άρχισα πάλι
και δυστυχώς την πλήρωσα με 3-πλο bypass.....

Τώρα το θέμα δεν είναι εάν καπνίζουμε η όχι αλλά ο συνδυασμός καπνού και
ζάχαρης και αυτό αναφέρεται στα σίτες που παρουσιάζονται....





Φίλε AVATARGR να ευχηθώ να είσαι σιδερενιος από δω και στο εξής και τίποτα κακό να μην σκιασει την υγεία σου.
Αναφέρεσαι στα σαιτ ή sites εάν κατάλαβα σωστά???
νομίζω ότι αυτά ουδεμια σχέση πρέπει να έχουν με αυτά που αναφέρεις .. όπως και να έχει πάντως , υπάρχουν οι υπεύθυνοι να τα διευθετησουν..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-05-17, 10:35
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη anna. υπάρχει ζάχαρη στα επεξεργασμένα καπνά τώρα το εάν υπάρχουν
υπεύθυνοι για όλα αυτά ναι υπάρχουν αλλά που είναι ;;;;;;;;;

Να διαβεβαιώσουν πως δεν υπάρχει πρόβλημα ;;;;;;
Επίσης να διαψεύσουν τον Gary Taubes και το βιβλίο του "The Case Against Sugar" ;;;;;
Η όλη υπόθεση είναι απο το 1915 αλλά και αυτό που ήδη αναφέρω'......
"Μέχρι το 1929, περισσότερα από 50 εκατομμύρια λίβρες ζάχαρης ετησίως
χρησιμοποιούνταν για να "καραμελώσουν" τον καπνό σε περισσότερα από 120
δισεκατομμύρια αμερικανικά τσιγάρα."
Έχω παραθέσει και άλλες ιστοσελίδες που μπορεί κάποιος να ανατρέξει....
Για τι δεν βγάζουν μια ανακοίνωση πως δεν κάνει κακό η ζάχαρη ;;;;;
Σιγή ιχθύος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν είναι αθώα τα πράγματα......
Τα χρήματα είναι όμως πολλά για να κάνουν γλυκόπιοτα τα τσιγάρα....


Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-05-17, 20:56
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη anna. υπάρχει ζάχαρη στα επεξεργασμένα καπνά τώρα το εάν υπάρχουν
υπεύθυνοι για όλα αυτά ναι υπάρχουν αλλά που είναι ;;;;;;;;;

Να διαβεβαιώσουν πως δεν υπάρχει πρόβλημα ;;;;;;
Επίσης να διαψεύσουν τον Gary Taubes και το βιβλίο του "The Case Against Sugar" ;;;;;
Η όλη υπόθεση είναι απο το 1915 αλλά και αυτό που ήδη αναφέρω'......
"Μέχρι το 1929, περισσότερα από 50 εκατομμύρια λίβρες ζάχαρης ετησίως
χρησιμοποιούνταν για να "καραμελώσουν" τον καπνό σε περισσότερα από 120
δισεκατομμύρια αμερικανικά τσιγάρα."
Έχω παραθέσει και άλλες ιστοσελίδες που μπορεί κάποιος να ανατρέξει....
Για τι δεν βγάζουν μια ανακοίνωση πως δεν κάνει κακό η ζάχαρη ;;;;;
Σιγή ιχθύος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν είναι αθώα τα πράγματα......
Τα χρήματα είναι όμως πολλά για να κάνουν γλυκόπιοτα τα τσιγάρα....


Ευχαριστώ.

Φίλε AVATAR καλησπέρα.
Η ζάχαρη σε μεγάλες ποσότητες κάνει κακό. Εάν σκεφτούμε πώς ήδη από τα φρούτα και τα λαχανικά που τρώμε λαμβάνουμε επαρκής ποσότητα ζάχαρης σκέψου τι γίνεται με τα γλυκά που καταναλωνουμε.
Το ότι επεξεργαζονται τα καπνα με ζάχαρη για να τα κάνουν ποιο εθιστικα αυτο θα έπρεπε να αφορά έντονα το κράτος αφού επωμιζεται το κόστος για τους ανθρώπους που αρρωσταινουν και πεθαίνουν εξαιτίας αυτού.
Αναφορικά πάντως με το τσιγάρο η νικοτινη δεν προκαλεί καρκίνο αλλά ο καπνός καθώς
υπάρχουν περισσότερες από 4000 χημικές ουσίες στον καπνό του τσιγάρου, 250 από τις οποίες έχει αποδειχθεί ότι μπορεί να προκαλέσουν καρκίνο.

Η νικοτίνη προκαλεί εθισμό. Με το καπνισμα παράγεται ντοπαμινη στον εγκέφαλο που προκαλεί ενα αισθημα ευχαρίστησης στον καπνιστή που φυσικά θέλει να το επαναλάβει.

Το καλό είναι να μην ξεκινήσει κάνεις το κάπνισμα γιατί σίγουρα προκαλεί προβλήματα στην υγεία.
Εάν όμως αποφασισει να το κόψει θα πρέπει παράλληλα να κάνει και υγιεινή διατροφή γιατί ανοίγει η όρεξη.

Το συμπέρασμα πάντως είναι ότι εάν δεν ενδιαφερθεί το κράτος για τους πολίτες του αναφορικα με τα χημικά που του παρέχει θα υπάρχει μόνιμα πρόβλημα στην κοινωνία....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-05-17, 00:24
Το avatar του χρήστη Ane3igito
Ane3igito Ο χρήστης Ane3igito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2012
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anna. Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συμπέρασμα πάντως είναι ότι εάν δεν ενδιαφερθεί το κράτος για τους πολίτες του αναφορικα με τα χημικά που του παρέχει θα υπάρχει μόνιμα πρόβλημα στην κοινωνία....
Το κράτος για διαφορους λόγους άρχισε σιγά σιγά να "ενδιαφέρεται" για τον καπνιστή. Δεν ξέρω αν έγινε σε όλη την E.E, όμως στη Κύπρο, στο καθετί που αγοράζεις καπνικό έχουν τοποθετήσει εικόνες από προβλήματα που δημιουργεί το κάπνισμα.
Φυσικά υπάρχουν και κάποιες που δεν δημιουργήθηκαν από κάπνισμα αλλα και πάλι. Το κράτος υποχρεώνει τις εισαγόμενες μάρκες τσιγάρων να βάζουν εικόνες μήπως και το κόψουμε ^.^
Τώρα θα μου πεις ότι ξέφυγα από το θέμα σου. Ναι, όμως οι καρκινογόνες ουσίες στο τσιγάρο μειώθηκαν με το καιρό, προσθέτοντας φυσικά άλλων ειδών ουσίες που δεν είναι γνωστό να προκαλούν καρκίνο.
Επίσης διάβασα ότι γίνετε προσπάθεια αφαίρεσης Καδμίου και Βενζολίου για τον λόγο ότι το Kάδμιο προκαλεί χρονιες παθήσεις κυρίως στα κόκαλα και τα νεφρά ενώ το Βενζόλιο είναι γνωστό ότι είναι καρκινογόνο ακόμα και σε μικρές ποσότητες και φυσικά ιδιαιτερα επιβλαβές σε άτομα κάτω των 18 ετών. Οποτε από τι στιγμή που βλέπετε και οι ίδιοι τι γίνετε σήμερα με τα γυμνασιόπαιδα κυρίως, όλοι έχουνε μάθει τσιγάρο, γίνονται αυτές οι προσπάθειες ..
__________________
Άμα δεν ξέρεις μην μιλάς !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ane3igito : 26-05-17 στις 00:25
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-05-17, 01:04
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ane3igito Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κράτος για διαφορους λόγους άρχισε σιγά σιγά να "ενδιαφέρεται" για τον καπνιστή. Δεν ξέρω αν έγινε σε όλη την E.E, όμως στη Κύπρο, στο καθετί που αγοράζεις καπνικό έχουν τοποθετήσει εικόνες από προβλήματα που δημιουργεί το κάπνισμα.
Φυσικά υπάρχουν και κάποιες που δεν δημιουργήθηκαν από κάπνισμα αλλα και πάλι. Το κράτος υποχρεώνει τις εισαγόμενες μάρκες τσιγάρων να βάζουν εικόνες μήπως και το κόψουμε ^.^
Τώρα θα μου πεις ότι ξέφυγα από το θέμα σου. Ναι, όμως οι καρκινογόνες ουσίες στο τσιγάρο μειώθηκαν με το καιρό, προσθέτοντας φυσικά άλλων ειδών ουσίες που δεν είναι γνωστό να προκαλούν καρκίνο.
Επίσης διάβασα ότι γίνετε προσπάθεια αφαίρεσης Καδμίου και Βενζολίου για τον λόγο ότι το Kάδμιο προκαλεί χρονιες παθήσεις κυρίως στα κόκαλα και τα νεφρά ενώ το Βενζόλιο είναι γνωστό ότι είναι καρκινογόνο ακόμα και σε μικρές ποσότητες και φυσικά ιδιαιτερα επιβλαβές σε άτομα κάτω των 18 ετών. Οποτε από τι στιγμή που βλέπετε και οι ίδιοι τι γίνετε σήμερα με τα γυμνασιόπαιδα κυρίως, όλοι έχουνε μάθει τσιγάρο, γίνονται αυτές οι προσπάθειες ..
Φίλε μου,δεν ξέρω για τις υπόλοιπες χώρες,αλλά στην ελλάδα τουλάχιστον το μόνο ενδιαφέρον για τους καπνιστές από πλευρά κράτους,είναι το πως θα βγάλουν περισσότερα από τους φόρους Όσο για τις εικόνες δυστυχώς τις φέρανε και εδώ.Ξέρουμε σαν καπνιστές ότι μόνο καλό δεν κάνουμε την υγεία μας ωστόσο,είναι <<φασισμός>> να αναγκαζόμαστε να φέρουμε μαζί μας τέτοιες εικόνες όταν βγαίνουμε πχ έξω για έναν καφέ.Θα μπορούσαν να κάνουν το ίδιο πχ στα φαστφουντάδικα με εικόνες ανθρώπων 300+ κιλά.Δεν είναι ωραίο και φυσικά δεν είναι λύση.

Τέλος αν και πλέον καπνίζω,η λογική κάπνισμα=μαγκιά ήταν πάντα μια <<χαζομάρα>> για μένα. Είναι δυστυχώς συχνό φαινόμενο οι <<smoking zones>> σε γυμνάσια και λύκεια,με τους μισούς και παραπάνω καπνιστές να το έχουν ξεκινήσει ως μαγκιά(περισσότερο στα αγόρια).Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το κάπνισμα αυτό καθ'αυτό αλλά περισσότερο με την <<κουλτούρα>> του φαίνεσθαι και του <<αντιγράφειν>> που χαρακτηρίζει την γενιά μου. Σήμερα ένα πράγμα ισχύει: <<το αμερικανίζειν εστί φιλοσοφείν>>
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.