Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #291  
Παλιά 17-11-08, 13:15
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Έχεις ξεφύγει από την πραγματικότητα έτσι;
Από την μία φτάνεις μέχρι το σημεία να βάλεις ένα τουριστικό θέρετρο ότι είναι η Ατλαντίδα και ύστερα λέω εγώ ανοησίες!!!
Να δούμε μέχρι που θα φτάσεις: να ακυρώσεις και τους φυσικούς νόμους για χάρη των παραμυθιών που πιστεύεις;
Αλλά ξέρω βρε - επίτηδες το κάνεις για να γελάμε - χιουμορίστα μου εσύ...
Βέβαια μέχρι στιγμής δεν έχεις δώσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ δείγμα απόδειξης για τα λεγόμενα σου. You know - ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!
Μπλα, μπλα, μπλα.....

Ζω σε πολλες πραγματικοτητες (κατ'επιλογην μαλιστα).
Τα υποβρυχια ερειπια στις Μπαχαμες ειναι ΑΛΗΘΙΝΑ.
Τα εχουν επισκεφθει ανθρωποι, των οποιων την αποψη εχω πολυ ψηλα, σε αντιθεση με τη δικη σου.

(συγγνωμη για την οποια επιθετικοτητα, αλλα δεν σε ανεχομαι αλλο, οχι προσωπικα εσενα, αλλα το στυλακι σου. Μου ειναι ιδιαιτερα απεχθες. Διυλιζεις τον κωνωπα και καταπινεις την καμηλο μονιμως. Ασε που σε θεωρω και επικινδυνο αν ποτε πεσει εξουσια στα χερια σου. Sorry, δεν μου βγαζεις τιποτα καλο...αλλα καλα να εισαι )

Το οτι τα εχουν κανει τουριστικη ατραξιον δεν εχει καμμια σχεση με το αν ειναι αληθινα.
Το οτι υπαρχουν ειναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ ! (καντε search...)
Αν δεν ειναι Ατλαντεια τι διαολο ειναι ???

Οσο για αποδειξεις εστειλα και ενα αλλο link, αλλα εσυ το εθαψες ως συνηθως.... Λυπαμαι, αλλα το παραθετω αυτουσιο απο τα αγγλικα.

Παράθεση:
Evidence For Its' Existence

"This is probably the greatest discovery in World history", was stated by Maxine Asher, the co-director of a scientific expedition that found Atlantis at the bottom of the ocean, reported United Press International and major newspapers in the United States during the summer of 1973. UPI continued that "Maxine Asher said that scuba divers found data to prove the existence of the super-civilization which legend says sank beneath the sea thousands of years ago. The divers had found evidence of roads and large columns, some with concentric spiral motifs, in the exact place described by the Greek philosopher Plato".

"The group of some 70 scientists, teachers and adventurers was endorsed by Pepperdine University in Los Angeles, California."

The document "History of the Golden Ages" reveals over 30 ruins including pyramids, domes, paved roads, rectangular buildings, columns, canals and artifacts that have been found on the ocean bottoms from the to the nearby coasts of and Africa, referencing the vast size of the lost continent.

Dozens of historians and famous writers wrote about the Atlantis they believed existed, how the Mayans and Aztecs had told their conquerors that they came from Atlantis and Mu, about ancient tablets photographed in Peru showing those two lost continents, Atlantis and Lemuria, and ancient clearly showing Atlantis.

Just some of the ruins so far found include:

- A pyramid explored by Dr Ray Brown on the sea floor off the Bahamas in 1970. Brown was accompanied by 4 divers who also found roads, domes, rectangular buildings, unidentified metallic instruments, and a statue holding a "mysterious" crystal containing miniature pyramids. The metal devices and crystals were taken to Florida for analysis at a university there. What was discovered was that the crystal amplified energy that passed through it.

- Ruins of roads and buildings found off Binini Island in the 1960's by the photographed and published expeditions of Dr Mansan Valentine. Similar ruins were also photographed off Cay Sal in the Bahamas. Similar underwater ruins were found off Morocco and photographed 50 to 60 feet underwater.

- A huge 11 room pyramid found 10,000 feet under water in the mid Atlantic Ocean with a huge crystal top, as reported by Tony Benlk.

- A 1977 report of a huge pyramid found off Cay Sal in the Bahamas, photographed by Ari Marshall's expedition, about 150 feet underwater. The pyramid was about 650 feet high. Mysteriously the surrounding water was lit by sparkling flowing out of the openings in the pyramid and surrounded by green water, instead of the black water everywhere else at that depth.

- A sunken city about 400 miles off Portugal found by Soviet expeditions led by Boris Asturua, with buildings made of extremely strong concrete and plastics. He said "the remains of streets suggests the use of monorails for transportation". He also brought up a statue.

- A marble acropolis underwater across five acres of fluted columns raised on pillars.

- Heinrich Schilemann, the man who found and excavated the famous ruins of Troy (which historians thought was only a legend), reportedly left a written account of his discovery of a bronze vase with a metal unknown to scientists who examined it, in the famous Priam Treasure. Inside it are glyphs in Phoenician stating that it was from King Chronos of Atlantis. Identical pottery was found in Tiajuanaco, Bolivia.

Many other examples of roads, buildings and columns are available, many of them made with materials not available in their areas.

Many ancient maps are also known to have Atlantis on them, including the ancient Greek ones studied by Christopher Columbus before he set sail for America.

Ancient writings from the Aztecs, Mayans, Greeks, Egyptians, Spain, India and islands in the Atlantic and Pacific oceans all speak of ancient sunken continents and their connection to them.

Human footprints and shoe prints, a perfectly engineered cube, jewelry, a prehistoric animal with a hole in its skull that scientists admit only a bullet could make, a remnant of a screw, and other modern artifacts have been found in layered rock strata geologists admit formed on these objects MILLIONS of years ago. All of these discoveries were printed in public daily newspapers when they occurred, and left out of history books simply because historians could not explain them with THEIR theories.



ΥΓ. Οσο για τις ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ που εχεις αναφερει αλλου, οπως οτι τα Ελληνικα ειναι απο τα Φοινικικα και οτι ο ανθρωπος ειναι μονο 60.000 ετων δυο λεξεις μονο.

ΜΙΝΩΙΚΗ ΚΡΗΤΗ και ΑΡΗΣ ΠΟΥΛΙΑΝΟΣ

Απο τα δυο αυτα καταλαβαινει κανεις τι ειδους προπαγανδα σπερνεις πισω απο την ανωνυμια σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 17-11-08, 13:20
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

τα post όλων και η στάση και αισθητική του λόγου είναι δείγμα των ανθρώπων..
αυτό αρκεί ως απάντηση, και όλοι έχουν τα συμπεράσματά τους..
έχω λάβει πμ τα οποία λένε πολλά..

λυπάμαι μόνο που αναγκάστηκα να ''πέσω'' τόσο, μήπως καταλάβουν κάποιοι στην γλώσσα τους, αλλά ούτε αυτό συνέβη..
γι αυτό ζητώ συγνώμη, λέξη που καθώς βλέπουμε δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο αρκετών..

η αλήθεια είναι οτι η ανθρωπότητα βρίσκεται ενώπιων μεγάλων αλλαγών, και υπάρχει πρόβλημα μεταξύ των ειδών..

όπως κάποτε υπήρχε μεταξύ των homo sapiens και homo erectus..

αυτά, κι ελπίζω να μην χρειαστεί να μάθουμε ''ποιός θα φαγωθεί''..

ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 17-11-08, 13:42
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Θα σας παρακαλούσα να σταματήσετε τις αλληλοπροσβολές και να επιστρέψετε στο θέμα συζήτησης χρησιμοποιώντας επιχειρήματα. Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση που παρατήρησα στα τελευταία μηνύματα, η συντονιστική ομάδα θα αναγκαστεί να παρέμβει. Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι και θέλω να πιστεύω ότι θα μπορέσουμε να συγκρατηθούμε. Για όποιο προσωπικό ζήτημα ή διαφωνία να σας θυμίσω ότι υπάρχουν επίσης και τα π.μ.
Εκ του συντονισμού,
melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 17-11-08, 13:59
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα υποβρυχια ερειπια στις Μπαχαμες ειναι ΑΛΗΘΙΝΑ.
Τα εχουν επισκεφθει ανθρωποι, των οποιων την αποψη εχω πολυ ψηλα, σε αντιθεση με τη δικη σου.
Δεν το εννοείς...
Εάν το εννοείς θέλω να μου δώσεις στοιχεία, όπως το ποιός τα ανακάλυψε, ποιά ομάδα έκανε τις ανασκαφές υπό την επίβλεψη ποιού αρχαιολόγου και το κυριότερο: ποιά χρονιά βρέθηκαν...
Τα έχεις αυτά τα στοιχεία;

Παράθεση:
Το οτι υπαρχουν ειναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ ! (καντε search...)
Αν δεν ειναι Ατλαντεια τι διαολο ειναι ???
Ωραία τουριστική ατραξιόν και βήμα για να πουλήσουν παραμύθια οι απατεώνες στους αφελείς...
Πες μου ειλικρινά το πιστεύεις ή μας κάνει χοντρή πλάκα;;;;

Παράθεση:
Οσο για αποδειξεις εστειλα και ενα αλλο link, αλλα εσυ το εθαψες ως συνηθως.... Λυπαμαι, αλλα το παραθετω αυτουσιο απο τα αγγλικα.
Δεν το έθαψα - είναι ένα από τα γνωστά παραμύθια που έχουν βγει κατά καιρούς για τους αφελείς...
Καθότι μέχρι ΤΩΡΑ (2008) θα είχαμε όχι μόνο φωτογραφίες, όχι μόνο αναλύσεις, όχι μόνο ολόκληρα βίντεο και ντοκυμανταίρ αλλά το σπουδαιότερο ΚΟΜΜΑΤΙΑ (αγάλματα) από αυτό τον πολιτισμό σε ΜΟΥΣΕΙΑ!!!
Μουσείο!!! Ξέρεις τι είναι το μουσείο;;;
Είναι ένα κτίσμα στο οποίο βάζουν εκθέματα από πολιτισμούς που έχουν ανασκάψει...
Λοιπόν ποιό ή καλύτερα ΠΟΥ είναι το μουσείο που έχει αυτά τα εκθέματα;;;

Το έχει καταλάβει ότι μέχρις στιγμής το μόνο που κάνεις είναι να ονομάζεις στοιχεία αναφορές και σκέψεις που καμία σχέση δεν έχουν με την αλήθεια;;;
Έχεις καταλάβει ότι στην πραγματικότητα δεν έχεις βάλει ούτε ένα - ΕΝΑΑΑΑ - απτό στοιχείο;;;

Παράθεση:
ΥΓ. Οσο για τις ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ που εχεις αναφερει αλλου, οπως οτι τα Ελληνικα ειναι απο τα Φοινικικα και οτι ο ανθρωπος ειναι μονο 60.000 ετων δυο λεξεις μονο.
ΜΙΝΩΙΚΗ ΚΡΗΤΗ και ΑΡΗΣ ΠΟΥΛΙΑΝΟΣ
Γουστάρω...
Άλλος ένα ελληνοκεντρικός που είναι έτοιμος να μας πει ότι μέχρι και οι Ίνκας είναι Έλληνες...
Φυσικά ούτε ο Πουλιανός, ούτε εσύ, ούτε ο κάθε παραμυθάς δεν έχετε στοιχεία για αυτό, παρά μόνο παραμύθια υπό μάλης...
Ξέρεις στοιχείο είναι τα κόκκαλα των νεκρών που βγάζουμε από την γη - δυστυχώς για σένα δεν έχουμε homo sapiens πέρα των 60.000 ετών...
Παράθεση:
Απο τα δυο αυτα καταλαβαινει κανεις τι ειδους προπαγανδα σπερνεις πισω απο την ανωνυμια σου...
Καλέ σου το είπα, με πληρώνουν τα σκοτεινά κέντρα με ρωσίδες...
Θες να έρθεις και εσύ;;;
Γράφω προπαγάνδες ή γράφω την αλήθεια ενάντια στην σαπίλα και στο ψέμα που πουλάνε στους Έλληνες κάποιοι ψυχοπαθείς απατεώνες εκμεταλλευόμενοι την ευπιστία και τις ψυχολογικές ανάγκες των ανθρώπων και δη των Ελλήνων;

Παράθεση:
έχω λάβει πμ τα οποία λένε πολλά..
Από τα μέλη του club το οποίο ανέφερα ποιό πάνω ή και από άλλους;;;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 17-11-08, 14:27
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Μπλα, μπλα, μπλα.....

Ζω σε πολλες πραγματικοτητες (κατ'επιλογην μαλιστα).
Τα υποβρυχια ερειπια στις Μπαχαμες ειναι ΑΛΗΘΙΝΑ.
Κάτσε ρε κουμπάρε, περίμενε δυο λεπτά. Επειδή υπάρχουν ερείπια στο Μπίμινι πρέπει να είναι σώνει και καλά και ερείπια της Ατλαντίδας? Από που προκύπτει αυτό?

Παράθεση:
Το οτι τα εχουν κανει τουριστικη ατραξιον δεν εχει καμμια σχεση με το αν ειναι αληθινα.
Το οτι υπαρχουν ειναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ ! (καντε search...)
Έτερον εκάτερον φίλε μου. Και το Μάτσου πίτσου υπάρχει αλλά δεν το χτίσαν άτλαντες!
Παράθεση:
Αν δεν ειναι Ατλαντεια τι διαολο ειναι ???
Δεν υπονοώ ότι είναι ελληνικά αλλά το αποκλείεις να είναι?
Παράθεση:
Οσο για αποδειξεις εστειλα και ενα αλλο link, αλλα εσυ το εθαψες ως συνηθως.... Λυπαμαι, αλλα το παραθετω αυτουσιο απο τα αγγλικα.
Κουμπάρε και εδώ είσαι λάθος. Το link δεν στέκει. Το Pepperrdine δεν έχει τμήμα αρχαιολογίας ή ιστορίας. Δες εδώ.
Άρα για τί είδους έρευνα μιλάμε?
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω που στο καλό βρέθηκε εκείνο το έκθεμα που λέει για τον βασιλιά κρόνο. Μπορούν τα παλικάρια που το γράψαν το άρθρο να μας πουν τον αριθμό του. Γιατί προφανώς σε κάποιο μουσείο θα είναι.....
Γενικά το άρθρο έχει πολλά λάθη στα οποία δεν θα εμβαθύνω γιατί δεν υπάρχει λόγος.
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 17-11-08, 14:30
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Δεν το έθαψα - είναι ένα από τα γνωστά παραμύθια που έχουν βγει κατά καιρούς για τους αφελείς...
Καθότι μέχρι ΤΩΡΑ (2008) θα είχαμε όχι μόνο φωτογραφίες, όχι μόνο αναλύσεις, όχι μόνο ολόκληρα βίντεο και ντοκυμανταίρ αλλά το σπουδαιότερο ΚΟΜΜΑΤΙΑ (αγάλματα) από αυτό τον πολιτισμό σε ΜΟΥΣΕΙΑ!!!
Μουσείο!!! Ξέρεις τι είναι το μουσείο;;;
Είναι ένα κτίσμα στο οποίο βάζουν εκθέματα από πολιτισμούς που έχουν ανασκάψει...
Λοιπόν ποιό ή καλύτερα ΠΟΥ είναι το μουσείο που έχει αυτά τα εκθέματα;;;

Το έχει καταλάβει ότι μέχρις στιγμής το μόνο που κάνεις είναι να ονομάζεις στοιχεία αναφορές και σκέψεις που καμία σχέση δεν έχουν με την αλήθεια;;;
Έχεις καταλάβει ότι στην πραγματικότητα δεν έχεις βάλει ούτε ένα - ΕΝΑΑΑΑ - απτό στοιχείο;;;

Άλλος ένα ελληνοκεντρικός που είναι έτοιμος να μας πει ότι μέχρι και οι Ίνκας είναι Έλληνες...
Φυσικά ούτε ο Πουλιανός, ούτε εσύ, ούτε ο κάθε παραμυθάς δεν έχετε στοιχεία για αυτό, παρά μόνο παραμύθια υπό μάλης...
Ξέρεις στοιχείο είναι τα κόκκαλα των νεκρών που βγάζουμε από την γη - δυστυχώς για σένα δεν έχουμε homo sapiens πέρα των 60.000 ετών...
Φιλε OANNHSEA, απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι τα παραπανω δεν ειναι αποδειξεις ? Δωσε ενα λινκ που να αποδεικνυει οτι το κειμενο που εδωσα στο προηγουμενο ποστ δεν ειναι αξιοπιστο.

Για μενα πολλα απο τα παραδειγματα που εδωσα συνιστουν αποδειξεις.
Σου ειπα οτι δεν βασιζομαι ΜΟΝΟ στη λογικη για να αποδειξω κατι.
Αν δεν το καταλαβαινεις, τοτε μιλαμε αλλη γλωσσα και δεν υπαρχει πεδιο συνεννοησης.

Δεν ειναι κακο, ουτε καποιο ειναι καλυτερο του αλλου, ειναι απλα διαφορετικα. Το προβλημα ομως ειναι οτι εσυ δεν αναγνωριζεις το δικαιωμα υπαρξης του δικου μου διαφορετικου ουτε αλλων, περαν του δικου σου.
Πως να κουβεντιασουμε απο κει και περα, οταν με τη σταση σου με αναγκαζεις να υπερασπιζομαι συνεχεια αυτα που πιστευω ?

Και αλλο ενα αυθαιρετο συμπερασμα που εβγαλες για μενα ειναι το οτι ειμαι Ελληνοκεντρικος. Σε πληροφορω οτι τιμω εξ' ισου καθε Πολιτισμο και καθε σοφο και καλο ανθρωπο.

Οι επιστημονες που υποστηριζουν τον Πουλιανο η την αυθεντικοτητα της Ελληνικης Γλωσσας ειναι παρα πολλοι, ακομα και Εβραιοι !
(Δες π.χ. το βιβλιο "Joseph Yahuda - Hebrew is Greek")
Για ποιο λογο εμεις να δεχθουμε τη δικη σου αυθεντια ?

Ελπιζω σε ενα πιο εποικοδομητικο διαλογο στο μελλον, αν πραγματι σε ενδιαφερουν τα ποστ που γραφεις και δεν περνας απλως τον καιρο σου προσπαθωντας να σπασεις τα νευρα των αλλων...

Φιλικα

ΥΓ. Νομιζω οτι ειμαστε εδω για να συζητουμε ενδειξεις, ιδεες, θεωριες και αποψεις. Αν ειχαμε αποδειξεις για πολλα απο αυτα που συζηταμε, θα ειμασταν ηδη διασημοι ερευνητες και δεν θα γραφαμε τωρα σε αυτο το φορουμ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 17-11-08, 15:09
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κάτσε ρε κουμπάρε, περίμενε δυο λεπτά. Επειδή υπάρχουν ερείπια στο Μπίμινι πρέπει να είναι σώνει και καλά και ερείπια της Ατλαντίδας? Από που προκύπτει αυτό?
Επειδη η κυριαρχη αποψη τοποθετει την Ατλαντιδα εκει.
Και επειδη δεν εχουμε καμμια αναφορα σε πολιτισμο σε εκεινη την περιοχη.
Φυσικα δεν μπορω να παρω και ορκο για αυτο...

Παράθεση:
Δεν υπονοώ ότι είναι ελληνικά αλλά το αποκλείεις να είναι?
Και βεβαια δεν το αποκλειω ! Τιποτα δεν αποκλειω ! Ειμαι εκ φυσεως θετικος ανθρωπος...

Παράθεση:
Κουμπάρε και εδώ είσαι λάθος. Το link δεν στέκει. Το Pepperrdine δεν έχει τμήμα αρχαιολογίας ή ιστορίας. Δες εδώ.
Άρα για τί είδους έρευνα μιλάμε?
Η ερευνα εγινε δεκαετια 70. Μπορει τοτε να ηταν αλλιως.
Μπορει το πανεπιστημιο να χρηματοδοτησε την ερευνα χωρις να εχει εδρα αρχαιολογιας. Εχει ξαναγινει αρκετες φορες...
Παρολα αυτα αν ειναι λαθος δεν εχω κανενα προβλημα να ζητησω συγγνωμη απο ολους, θεωρω ομως οτι ειναι καλυτερο να λεγονται πρωτα τα παντα για ενα θεμα και υστερα να γινεται το ξεδιαλεγμα του τι αληθευει.

Παράθεση:
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω που στο καλό βρέθηκε εκείνο το έκθεμα που λέει για τον βασιλιά κρόνο. Μπορούν τα παλικάρια που το γράψαν το άρθρο να μας πουν τον αριθμό του. Γιατί προφανώς σε κάποιο μουσείο θα είναι.....
Πολλα μουσεια εχουν στα υπογεια τους απιστευτα πραγματα που τα θαβουν εκει για να μην τα δει ανθρωπου ματι (το γιατι σκεψου το μονος σου ).
Επισης πολλα "περιεργα" αντικειμενα βρισκονται σε κλειστες για το κοινο, ιδιωτικες συλλογες.
Για να μην αναφερω τι υπαρχει κρυμμενο σε Εταιριες, Αδελφοτητες, Μοναστηρια, Βατικανο, Θιβετ και αλλου.
Προσωπικα εχω δει με τα ματια μου αρκετα τετοια "περιεργα" στην Ελλαδα, (ιδιαιτερα στη Σαμοθρακη που εχω ντοπιους φιλους) και στην Ινδια στην οποια αφιερωσα καποια χρονια απο τη ζωη μου. Αλλα αυτα ισως σε καποιο αλλο ποστ. Ισως...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 17-11-08, 15:12
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA

Από τα μέλη του club το οποίο ανέφερα ποιό πάνω ή και από άλλους;;;

κι απ'το δικό μου..

κι απ'το δικό σου..

είπαμε.. sapiens... erectus...

η διαφορά είναι οτι άλλος δέχεται την άποψη του άλλου, κι άλλος όχι..

ενώ και οι δύο είναι χρήσιμοι..
ο τρόπος δεν είναι ωραίος.
και δηλώνει κάτι.

δεν έχω πεί ΠΟΤΕ οτι ΠΡΕΠΕΙ να πιστεύεις σε κάτι που θα πώ,πούμε..
αλλά δεν είναι τρόπος για συζήτηση αυτός, αν δεν το ''πιάνεις'' δεν πειράζει..
είναι ο δικός σου τρόπος.

όσο για το τί είναι κρυμένο σε κάποια υπόγεια ή υπέργεια, όπως αναφέρει ο sunborn, δεν μπορούμε να πούμε και πολλά, άλλωστε γι αυτό είναι μυστικά, και ολίγοι έχουν πρόσβαση σε αυτά..

είπαμε, το ταξίδι σου αποκαλύπτει ΠΟΛΛΑ..
και μάλιστα ΔΕΝ θα βγούν στην επιφάνεια..
ο καναπές και η βιβλιοθήκη δεν τα έχουν αυτά, δυστυχώς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευρυνοος : 17-11-08 στις 15:18
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 17-11-08, 16:08
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φιλε OANNHSEA, απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι τα παραπανω δεν ειναι αποδειξεις ? Δωσε ενα λινκ που να αποδεικνυει οτι το κειμενο που εδωσα στο προηγουμενο ποστ δεν ειναι αξιοπιστο.
Απλό...
Σε ΚΑΝΕΝΑ μουσείο δεν υπάρχουν αντικείμενα που να έχουν προέλθει από τον χώρο που γράφεις ή από τους δήθεν επιστήμονες που πήγαν σε αυτό τον χώρο - ούτε καν φωτογραφίες ή βίντεο ή κάτι...
Βλέπεις η λογική κυριαρχεί έναντι όλων...

Παράθεση:
Για ποιο λογο εμεις να δεχθουμε τη δικη σου αυθεντια ?
Την δική μου αυθεντία;
ΠΟΤΕ!!!
Την λογική πρέπει να δεχτείς...
Την λογική που λέει π.χ. ότι εάν υπήρχε τόσα χρόνια ανθρώπινη ύπαρξη θα υπήρχε και εξελιγμένη τροφή και δεν θα έπρεπε οι άνθρωποι να την εξελίξουν από την αρχή ή να την μεταφέρουν από μακρινές ηπείρους...
Την λογική που λέει ότι τα είδη ΟΛΑ εξελίσσονται και όσα έχουν τον πιο μεγάλο εγκέφαλο το κάνουν αυτό με πιο γρήγορους ρυθμούς. Μέσα στα χρόνια που γράφουν οι παραμυθάδες έχουν αναπτυχθεί τουλάχιστον 5 διαφορετικά είδη πρωτευόντων από τα οποία τα τελευταία είναι ο άνθρωπος...
Τι λες, ότι ο Νεάτερναλ ή ο Χόμπιτ ή ο Γολιάθ έκαναν παρέα με τον σύγχρονο άνθρωπο; Υπάρχει κάποια λογική σε αυτό;

Παράθεση:
ΥΓ. Νομιζω οτι ειμαστε εδω για να συζητουμε ενδειξεις, ιδεες, θεωριες και αποψεις. Αν ειχαμε αποδειξεις για πολλα απο αυτα που συζηταμε, θα ειμασταν ηδη διασημοι ερευνητες και δεν θα γραφαμε τωρα σε αυτο το φορουμ....
Ορθά - όταν όμως κάποιος σου ζητάει αποδείξεις για αυτό που πιστεύεις και δεν έχεις ή είναι ψεύτικες τότε συμβαίνουν δύο τινά:
α) Θα πρέπει να ψάξεις να τα βρεις γιατί μάλλον δεν έχεις ψάξει αρκετά (με ότι αυτό συνεπάγεται).
β) Αυτά που πιστεύεις είναι λάθος και πρέπει να αλλάξεις άποψη.
Τρίτη περίπτωση δεν υπάρχει - εκεί αρχίζει το όνειρο ή το ψυχολογικό πρόβλημα...
Παράθεση:
Η ερευνα εγινε δεκαετια 70. Μπορει τοτε να ηταν αλλιως.
Μπορει το πανεπιστημιο να χρηματοδοτησε την ερευνα χωρις να εχει εδρα αρχαιολογιας. Εχει ξαναγινει αρκετες φορες...
Άρα λοιπόν δεν έχεις παρά να κάνεις το μεγάλο βήμα:
Τάπωσε μας όλους:
Επικοινώνησε με το πανεπιστήμιο και επιβεβαίωσε τα όσα πιστεύεις...
Παράθεση:
Πολλα μουσεια εχουν στα υπογεια τους απιστευτα πραγματα που τα θαβουν εκει για να μην τα δει ανθρωπου ματι (το γιατι σκεψου το μονος σου ).
Επισης πολλα "περιεργα" αντικειμενα βρισκονται σε κλειστες για το κοινο, ιδιωτικες συλλογες.
Για να μην αναφερω τι υπαρχει κρυμμενο σε Εταιριες, Αδελφοτητες, Μοναστηρια, Βατικανο, Θιβετ και αλλου.
Αυτό είναι υπόθεση μη αποδεικτέα...
Εκτός φυσικά εάν έχεις μπει στα υπόγεια κάποιου μουσείου και έχεις πάρει φωτογραφίες για αυτά τα "εκθέματα" - όμως η λογική λέει ότι αυτά τα εκθέματα δεν θα υπήρχαν σε επίσημα υπόγεια, θα είχαν καταστραφεί για ευνόητους λόγους...
Όσο για το Βατικάνο, αδερφότητες κτλπ, πολλά παραμύθια μας έχουν πει - ελάχιστα είναι αλήθεια...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 17-11-08, 16:45
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Θα γράψω κάποια σχόλια όχι σαν θεματοθέτης, αλλά ως απλός αναγνώστης.
Βρίσκω εντελώς χαζό από την μεριά μου κάποιος να λέει ότι θέλει και να ζητά από τον άλλο να κάνει έρευνα… Συγνώμη φίλε μου sunborn, αλλά σιγά μην κάτσω να αποδείξω ότι δεν ισχύουν αυτά που γράφεις… Δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε την διάθεση να χάνω εγκεφαλικά κύτταρα μπροστά από τον υπολογιστή μόνο και μόνο για να αποδείξω ότι κάποιος λέει ότι θέλει. Εάν ήταν κάθε φορά να τσεκάρουμε ότι μας λέει ο καθένας εδώ μέσα δεν θα κάναμε τίποτα άλλο στην ζωή μας… θα τσεκάραμε όλα αυτά που λέγονται εδώ μέσα. Εάν κάποιος έχει κάτι να πει, μπορεί πολύ απλά να πει τα επιχειρήματα του, και εάν δει ή βρει κάποιος κάτι ενδιαφέρον μέσα σε όλα αυτά… μπορεί να το ψάξει. Μέχρι τότε όλα μπαίνουν από το ένα αφτί και βγαίνουν από το άλλο. Με όλο αυτό που λέω, δεν το κάνω για να σχολιάσω αυτά που έχεις γράψει, παρα μόνο αυτή την άποψη, του ότι όποιος θέλει να μάθει μπορεί να το ψάξει. Εεε όχι, δεν θα το ψάξω μέχρι να μου δώσεις κάτι, ώστε να μου κινήσεις το ενδιαφέρον να το ψάξω. Βέβαια σε αυτό παίζει ρόλο το ότι δεν σε ξέρω και από χθες. Εάν έλεγε τα ίδια πράγματα το Lux, που τον ξέρω και ξέρω ότι ψάχνει πριν ανοίξει το στόμα του, τότε θα τα έπαιρνα με άλλο μάτι. Εάν μείνεις 2 χρόνια εδώ και μου δείξεις ένα δείγμα γραφής, ξέρω με ποιόν μιλάω, τότε θα τα πάρω με άλλο μάτι… Αλλά όχι δεν θα κάτσω να χαλάσω χρόνο για το τι λες. Μπορώ να το κρίνω με τις λίγες γνώσεις που μπορώ να έχω και εάν νοιάζεσαι τόσο πολύ απέδειξε μου εσύ ότι κάνω λάθος. Αν δεν σε ενδιαφέρει, απλά άσε με στην άγνοια μου.
Ξαναγράφω ότι δεν είναι σχόλιο αυτό για όλα όσα έχεις γράψει. Αντίθετα εγώ είμαι από αυτούς που είμαι ανοικτός σε όλες τις απόψεις. Μάλιστα σκέφτομαι εντελώς διαφορετικά από τον OANNHSEA και διαφωνώ σε πάρα πολλά μαζί του. Είμαι τόσο ανοικτός που θα κάτσω να τα ψάξω κάποια στιγμή που θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο όλα όσα είπες αλλά και όλα όσα είπε ο OANNHSEA. Αλλά αυτός είμαι εγώ. Δεν είμαστε όλοι οι ίδιοι και φυσικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να πιστέψει όλα όσα λέγονται. Ετσι είναι τα πράγματα. Δεν ξέρω εάν σας πειράζει ή όχι, εάν σας χαλάει ή όχι. Αλλά να σου πω την αλήθεια… δεν με νοιάζει.
Αποφεύγω να δίνω χαρακτηρισμούς σε ανθρώπους. Δεν ξέρω εάν ο OANNHSEA είναι σκοταδιστής ή οτιδήποτε τέτοιο. Εάν έχετε διαφορετική άποψη προσπαθήστε να την αποδείξετε… Εάν δεν μπορείτε που είναι απόλυτα φυσικό τότε απλά εκφράστε τις αντιρρήσεις σας και πάμε για άλλο θέμα. Το forum αγαπητέ OANNHSEA δεν είναι για να βρούμε αποδείξεις… καλώς ή κακώς έτσι είναι τα πράγματα, αρέσει δεν αρέσει… δεν με νοιάζει.
Το φορουμ είναι για να γίνεται ανταλλαγή απόψεων. Ο καθένας “πολεμάει” με τα όπλα που έχει. Το να εκφράσει κάποιος άποψη δεν σημαίνει ότι μπορεί να το αποδείξει. Το ότι δεν μπορεί να το αποδείξει δεν σημαίνει ότι δεν είναι έτσι. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και τις γνώσεις του. Και όλοι όσοι διαβάζουν αυτό το θέμα, παίρνοντας ή όχι θέση, βγάζουν απλά τα συμπεράσματα τους. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Δεν περιμένει η παγκόσμια κοινότητα να βγάλει συμπεράσματα μέσα από το μεταφυσικό. Οπότε ο λόγος που εκφράζεται εδώ μέσα προσωπικά δεν νοιώθω ότι μου κάνει.
Όπως και στο θέμα με τους γιγάντιους σκελετούς ακούω τα ίδια πράγματα. Ο ένας μιλάει για ενδείξεις και ο άλλος για αποδείξεις. Φυσικά δεν περιμένω να βγει κάποιο αποτέλεσμα. Ποτέ δεν είχα αυτή την ψευδαίσθηση. Άλλωστε αυτοί που βγάζουν αποτελέσματα δεν γράφουν σε φορουμ αλλά είναι έξω… Κάπου εκεί μέσα στις λάσπες.
Κακά τα ψέματα δεν υπάρχει τίποτα, τίποτα απολύτως που να γράψει κάποιος και να με πείσει για την μια ή την άλλη άποψη. Και κακά τα ψέματα δεν υπάρχει νομίζω τίποτα να ειπωθεί ανάμεσα σας για να σας αλλάξει γνώμη για όλα όσα πιστεύετε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.